Law n-T e n n i s. Zaferdag en Zondag zullen op do banen van de Haarlemsche Lawn-Ten- nis-Club aan de Spanjaardslaan de iawn-tennis-wedstrijden gespeeld wor den, uitgeschreven door den Neder- landschen Lawn-Tennis Bond, om den Van Prosser-beker. Alleen wordt gespeeld „Heeren- Single", waarvoor een 30-tal beroëïn- de spelers uit ons land uitgenoodigd zijn, om mede te dingen. Toestand vooruitgaande. Naar wij vernemen is de toestand van den72-jarigen bloemistknecht Kui per, Donderdag 1.1. door den trem bij de Munterslaan overreden, gelukkig steeds vooruitgaande. Het zal evenwel nog geruimen tijd duren eer de aangeredene weder zijn werkzaamheden zal kunnen hervat ten. Gevonden voorwerpen: een bruin lederen hondenhaisbond, een blauwe dameshoed, een ijzeren baBastschop, een zwarte meisjeshoéö. Bekeurd. Proces-verbaal is opgemaakt we gens het loopen door de gemeente plantsoenen, wegens het verkoopen van sterken drank in het kleü* zon der de vereischte vergunning en we gens het 's avonds fietsrijden zonder licht. Veldoefeningen. Heden namen de veldoefeningen, die dagelijks van 16 tot 29 September door het 10e regiment infanterie in de omstreken van Haarlem worden ge houden, een aanvang, met een marsch van het 3de en 4de bataljon naar de Breesaap, nabij IJmuiden. Aan die oefeningen nemen ook een detachement trein- van het le regi ment veld-artillerie uit Utrecht en een detachement huzaren uit Amersfoort deel. Zaterdag is het om 4 uur reveille en wordt een tocht naar Noordwijk on dernomen. Brandkranen. Aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., zijn een groot aantal brandkranen aangebracht, zoodat de brandspuiten zullen vervallen. W ij 1 e z e n in „Haarlems On- d er wij s": Op den 31sten Augustus was het vacantie. De tijdelijke onderwijzers, die toch al zoo laag bezoldigd zijn, kregen dien schooltijd niet uitbe taald. Vergelijken we de gemeente Haarlem hier met enkele patroons, die hun volk vrijaf met behoud van loon gaven, dan valt die vergelijking nu juist niet in Haarlem's voordeel uit, al is het waar, dat de meesters den geheelen ochtend met de kinderen mee mochten spelen. En dat is ook wat waard, denkt men zeker. Verkiezing. Door B. en W. is bepaald, dat de stemming voor de verkiezing van le den der Kamer van Koophandel en Fabrieken zal plaats hebben op 4 No vember en de herstemming zoo noo- dïg, op November e.k. Geheelonthouding. De huishoudelijke vergadering van de afdeeling Haarlem van de Neder- landsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken, Don derdagavond in het gebouw „Huma- nitas" gehouden, werd door een 50-tal leden en genoodigden bijgewoond. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer v. d. Have. Deze bracht een verslag uit van de algemeene vergadering op 25 Juli te Zwolle gehouden, die hij als afge vaardigde der afdeeling bezocht had. Op de algemeene vergadering was een nieuw reglement aangenomen, waardoor herziening van de afdee- lingsreglementen noodzakelijk is. Het bestuur stelde daarom voor, dat deze reglementsherziening zou plaats heb ben door drie leden van het bestuur en twee gewone leden. Dit plan werd goedgevonden. Als gewone leden in deze commissie werdén benoemd de heeren Timmers en Peferlkamp. Hierna volgden nog eenige verkie zingen. Tot bestuurslid (wegens be noeming van den heer v. d, Have als voorzitter) werd benoemd de heer D. Peereboom, tot lid van de Noord-Hol- landsche Propaganda-Commissie de heer v. d. Have en tot lid van de af- deelings-Propaganda-Commissie me juffrouw Westendorp. Medegedeeld werd dat het bestuur de plannen voor de a.s. winter-cam- pagne reeds vastgesteld heeft. Dezen behelzen o.a. het houden van drie openbare vergaderingen, terwijl te vens om de 4 of 5 weken een huis houdelijke vergadering zal plaats hebben. De tusschenpoozen tusschen het be handelen der verschillende zaken, werden aangenaam aangevuld door het zingen van eenige liederen door mejuffrouw Schoorl, die daarvoor een dankbaar applaus ontving. Van de gelegenheid om zich op te geven voor een geheelonthouders zangkoor maakten 13 personen ge bruik. Kamer van Koophandel. Blijkens de van kracht geworden j Ujft de kiezers der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het tijdvak 19041906 is het getal kie- ■XI SU. Voor den heer Louw in Zuid-Afrika zijn Donderdag verzonden door den heer A. A. v. d. Berg vier zwartbruine fokmerrién en door den heer Van Wickevoort Crommelin vier fokkoeien en een stier. (N. R. C.) Binnenland. HOFBERICHT. H. M. de Koningin-Moeder heeft een bezoek gebracht aan het villa park Crailoo te Blaricum. OUD-WASSENAAR. Men schrijft aan de TeJ- uit Wasse naar, dat H. M. de Koningin, ter ver grooting van hare buitenplaats „de Raaphorst" aan den Haagschen straatweg, grond heeft gekocht van het landgoed „Oud-Wassenaar" en toebehoord hebbende aan wijlen den heer Van der Oudermeulen. Er wordt gevreesd, dat dit het begin is van het in gedeelten voor bouwter rein verkoopen van dat landgoed en waardoor het mooi van den Haag schen straatweg zeer zal worden ge schaad. OVERSTE VAN DAALEN. Bij Kon. besl. van 14 Sept. is be vorderd tot commandeur in de Mili taire WiUemsorde de luitenant-kolo nel van den generalen staf van het leger in Nederlandsch-Indië G. C. E. van Daalen, ter zake van zijn moedig en beleidvol optreden bij den tocht door de Gajo- en Alaslanden van 8 Febr. tot 19 Juli 1904. (StCt. STATEN VAN LIMBURG. Ter verkiezing van een lid van Ge deputeerde Staten waren tegenwoor dig 39 leden. Gekozen de heer G. Has- tink met 22 stemmen. PRESIDENT STEIJN. President Steijn en mevrouw Steijn, die sedert eenige dagen weer op Sche- veningen terug zijn, brengen heden eeu bezoek aan Utrecht, waar zij om 12.41 spoortijd aankwamen. Zij keer den 's middags met den trein van 4.55 naar den Haag terug. Aan het station te Utrecht werden zij ontvan gen door jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarsseveen en Nigtevecht en dr. H. F. Jonkman. In opdracht van eenige dames en heeren hadden n.l. in de eerste week van Juli twee bekende Utrechtsche Boerenvrienden, de heeren jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarsseveen en Nigtevecht en dr. H. F. Jonkman, pre sident Steijn verzou..,, met zijne vrouw een kort bezoek aan Utrecht te bren gen. Deze uitnoodiging werd aan vaard en als datum van het bezoek werd 15 Juli vastgesteld._ Door het overlijden van president Kruger op 14 Juli j.l. viel dat plan echter in dui gen. Dit bezoek had nu heden plaats. In beperkten kring werd den presi dent en mevrouw Steijn een lunch aangeboden, waarna gebeurde wat het eigenlijke "doel van het bezoek was, n.l. de aanbieding aan mevrouw Steijn van het borstbeeld van den president, vervaardigd door Pier Pander. UIT DE STAATSCOURANT. Kon. Besluiten. BenoemdA. J. J. van Steyn, burgemeester der ge meente Den Helder, tot ridutu i* de orde van Oranje-Nassautot secreta ris bij den "Raad van State, de refe rendaris bij dien Raad mr. A. J. graaf van Randwijck tot referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, mr. J. B. Kan, thans referendaris bij het dep. van financiën. Eervol ontslag verleend aanW G. F. de Waal, op zijn verzoek, als hoofdcommies bij den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten. PROFESSOR TE LEIDEN. Men meldt uit Groningen aan „Het Vad." Waarschijnlijk dreigt onze univer siteit weer een gevoelig verlies. Pro fessor Reddingius nl. moet door de curatoren der Leidsche universiteit zijn aangezocht om den door de be noeming van prof. Van Walsem tot directeur-geneesheer van Meerenberg opengevallen leerstoel voor de patho logische anatomie en algemeen© pa thologie in te nemen. DE BOUW VAN 'T HOF VAN ARBITRAGE. B. en W. van Den Haag geven den gemeenteraad in overweging de re geering te antwoorden lo. dat niet kan worden medege werkt tot vestiging van het gebouw van het Hof van Arbitrage in den Koekamp 2o. dat echter de gemeente bereid is tot het tot stand komen van het gebouw behulpzaam te' zijn, door aan den staat op aannemelijke en nader overeen te komen voorwaarden af te staan een deel van de duinen, waar op de schietvereeniging „St. Hubert" hare inrichtingen heeft, of de dui nen bij de Belvédère in de Scheve- ningsche Boschjes, dan wel een ter rein tusschen den verlengden Wage- naarweg en den Nieuwen Duinweg,1 ter keuze van het rijk. ALWEER DIENSTWEIGERING. Bij de 3e comp. van het le bat. te Bergen-op-Zoom is een milicien onder de wapenen gekomen ,die beslist wei gert e enigen dienst te verrichten. Hij beweert anarchist te zijn en ■daarom wenscht hij niet zich aan eenig gezag te onderwerpen. Hij is thans gestraft voor verkoop van zijn militaire kleeding, terwijl hij met groot verlof was an weigert thans ook in de arrestkamer de hem opnieuw verstrekte militaire kleeding- stukken aan te trekken. JEUGDIGE BRANDSTICHTER. In zake den brand in de boeren schuur van P. van der Wege, onder Axel, verneemt de „N. Ct." nader De 10-jarige zoon van Van der We ge heeft bekend de brandbrieven ge schreven en den brand in de schuur zijns vaders te hebben gesticht. Hij is reeds in verzekerde bewaring ge steld. Feesten te Den Helder. De feesten ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Koninklijk Marine-Instituut, Woensdag aange vangen, werden Donderdag met niet minder geestdrift voortgezet. Des morgens om zeven uur werden de inwoners door de reveille uit de veeren gehaald. Na afloop dezer re veille maakte de stafmuziek met de tamboers en pijpers een omwandeling door de stad, waardoor de vroolijke stemming van den vorigen dag reeds dadelijk terugkeerde. Te acht uur stoomden de oorlogs schepen uit de haven, om ter reede de „Hertog Hendrik" te wachten, waarop H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins den nacht hadden door gebracht. Om ongeveer 10 uur stak het pant serschip van wal en stoomde majes tueus de haven uit. Voordat het schip de haven verliet, vertoonde H. M. zich op de commandobrug, waar Zij door een talrijke menigte, staande op de Havendijk en Zeedijk, hartelijk werd toegejuicht. Toen de „Hertog Hendrik" op de reede verscheen, weer klonk weldra het kanongebulder en van de oorlogsbodems, daar voor an ker liggende, werd bet Koninklijk sa luut gegeven. Hierna hield het Ko ninklijk schip, omgeven door den over het water hangenden kruitdamp een revue over de daar verzamelde schepen. Na deze revue zette het Ko ninklijk pantserschip koers naar het Marsdiep, en stoomde vervolgens, ge volgd door de „De Ruyter", „Evert- sen" en eenige torpedobooten, naar buiten. Om twaalf uur werd de terugreis weder aanvaard, zoodat men onge veer 1 uur op de reede terugkeerde. Na de terugkomst ter reede werden de commandanten der schepen, die aan den tocht deelnamen, door de Vorstelijke personen aan boord van de ..Hertog Hendrik" ontvangen, waar ook de maaltijd gebruikt werd. Bij deze gelegenheid sprak de adel borst Kruijs namens de adelborsten het volgende „Waar hier door de reünisten een algemeene dronk is gewijd aan de jongsten. dus aan het tegenwoordige Corps adelborsten, wensch ik in de, eerste plaats daarvoor te bedanken. „Dan dank ik verder namens^ het Corps adelborsten het Comité voor de invitatie het Corps door een deputatie1 te doen vertegenwoordigen. „Waar het hedenmiddag H. M. de Koningin behaagde het vaandel v. h. Corps adelborsten Koninklijk te er kennen, daar hebben wij dit in hoofd zaak te danken aan de officieren en oud-officieren van Hr. Ms. zeemacht. „Daarom stel ik voor uit naam van het Corps adelborsten een dronk in te stellen op alle reünisten, hier te genwoordig. Dat zij leven Van H. M. de Koningin-Moeder was een waardeerend schrijven ingeko men. Des middags werd een roeiwedstijd gehouden voor marine-sloepen, die door H. M. de Koningin en den Prins van boord der „Hertog Hendrik" af, met belangstelling werd gadegesla gen. Na dezen roeiwedstrijd verlieten de Vorstelijke gasten de ..Hertog Hen- drik" om zich met rijtuigen naar het 'station te begeven. Bij het verlaten van Den Helder werden H. M. zeer vele bloemen aangeboden, die mfn- zaam aanvaard werden. Na het vertrek van de Hooge Gas ten werd het feest onvermoeid voort gezet. Des avonds werd de illumina tie ontstoken, die de gezelligheid en de drukte in de stad zeer verhoogde. De feesten, die hiermede geëindigd zijn, mogen uitstekend geslaagd hee- ten. Ook H. M. en de Prins hebben zich niet onbetuigd gelaten dit te ver klaren. ADRIAAN VAN BERGEN AANGEVALLEN. Een inzender schrijft in de Avond post het volgende naar aanleiding van de feesten te Leur Las ondergeteekende tot zijn ver wondering de berichten over de fees ten te Leur, ter eere van Adriaan van Bergen, den man, die 't plan opperde om Breda te verrassen, doch door zijn vrees het plan haast had doen mislukken (Motley, 2e Afdeeling 4e deel) nog gekker leek hem toe, om den schipper voor te stellen met de hand aan 't roer, als standbeeld ver eeuwigd, daar de goede man er in 't geheel niet bij is geweest doch het zaakje heeft laten opknappen door zijn twee neven. Dat zijn de mannen geweest aan wie de eer toekomt, het turfschip bin nen Breda te hebben gebracht met zijn dappere krijgers, onder opperbe vel van den kapitein Charles de He- raugière, en verder de kapiteins Lo- gier en Fervet, en den luitenant Mat- thijs Helt Men ziet dus hier ook weder be waarheid de spreuk van de paarden en de haver. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Te Zwolle werd Donderdag de ne gende jaarvergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond gehouden. De voorzitter, de heer W. A. Gen- neken, opende de vergadering met gebed en hield vervolgens een korte openingsrede, waarin hij met vol-! doening gewaagde van den groei van den Bond en voorts ook met een enkel woord melding maakte van het inge diende ontwerp-Arbeidswet. Het 's een belangrijke zaak, die ook de Bond in hooge mate zal interesseeren, en. hoewel we de oogen niet behoeven te- sluiten voor de feilen, die ook aan deze proeve mochten kleven, waar het mogelijk is zullen wij, Christe lijke arbeiders, deze regeering die nen te steunen. Een eenvoudig af keuren, zooals de zoogenaamde ar beiderspartij op de bekende vergade ring te Utrecht, is wel gemakkelijk, maar weinig eervol. Een belangrijke periode is dan ook voor den Bond en de arbeiders aanstaande. Het jaarverslag van den secretaris meldt, dat de Bond thans 70 afdee- lingen met ruim 10.000 leden telt. De inwendige actie was echter levendi ger dan die naar buiten. Het orgaan 'der vereeniging „De Voorzorg" werd een weekblad herschapen. De penningmeester deelde mede, dat de inkomsten f 1989.54 hebben be dragen, tegen de uitgaven f 1154.60, zoodat in kas is een saldo van f 83-4.94. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van hulde verzonden. Thans werd overgegaan tot behan deling van de voorstellen der afdee- lingen. De afd. Gouda wenscht, dat de jaar vergadering zich uitspreke, hoe de houding van den Bond is ten opzich te van den bekenden Bond voor Staatspensioneering. Na eenige discussie werd besloten dit voorstel aan te houden. Een vraag der afd. Leiden, luiden de I „Mag eene afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond zich aansluiten bij een Christelijken Bestuurdersbond Zoo ja, de ver gadering spreke zich uit, wat on der de" benaming „Christelijke" verstaan moet worden." werd zoodanig beantwoord, dat de vereenigingen zich wel mogen aan sluiten bij z.g. losse federaties, doch niet bij Chr. bestuurdersbonden. Nog kwam in behandeling een voor stel van Workum De jaarvergadering overwege de middelen ter propaganda onzer be ginselen onder jongelingen en knapen van Christelijken huize, vooral ook met het oog op de bepalingen in de voorgestelde Arbeidswet. De afdeeling is van oordeel, dat d*- jongelieden door de meerdere be scherming ook meer vrijen tijd zul- len hebben, dien zij gemakkelijk vo».c verkeerde dingen zouden gebruiken. De bond. kan daar allicht iets voov doen. Besloten werd echter dat op de vol gende vergadering dit punt breeder zal worden ingeleid. INBRAKEN. Dinsdagnacht is er nabij het Heike te Etten op brutale wijze ingebroken in de woning van zekeren A. van Oosterbosch, landbouwer aldaar. De dieven hebben uit zijn woning een kast gedragen die nabij de bed stede stond, waar de bewoners in slie pen, zij hebben de bedstede-deuren dicht gedaan, vervolgens werd de staldeur geopend en een hunner is in de deur gaan staan. Door den stal zijn de bandieten de woning binnengekomen, hebben de kast er uit gedragen in de richting van het Heike en daar de kast op het veld opengebroken met een breektuig. Op de kast stond een hoed waarin geborgen was ongev. f500 aan papier en zilvergeld. Vijf bewoners, die in de woning sliepen, hebben niets gehoord. In de kast was ook vrouwengoed ge borgen, doch daar is niets van mede genomen het schijnt alleen maar om geld te doen te zijn geweest. De dieven hebben ongeveer 500 meter de kast weggedragen en moeten, vol gens de sporen, met twee man ge weest zijn. Door de brigade der maréchaussée te Sprundel is het onderzoek gedaan, maar van daders nog geen spoor. Het D. v. Nbr. meldt uit Breda Het schijnt weer een geschikte tijd te worden voor de nachtelijke inbre kers. Hedennacht ten minste zijn zij al aardig aan den gang geweest. Op vijf verschillende plaatsen op den Boulevard hebben zij ingebroken of door uitboren van het slot trachten in te breken. Bij den heer Lamberts namen zij mede voor 100 aan zilver en tien spaarpot van de kinderen en bij den heer Giel een aantal sigaren. Verder hebben zij trachten in te breken bij dames Pels en v. d. Spiek. Ook den heer v. d. Ven hebben zij met hun bezoek vereerd Maar het gekste van het geval is, dat zij hier het geld uit de kast ge nomen en op tafel uitgeteld hebben, zonder er iets van mede te nemen. Waarschijnlijk zijn ze opgeschrikt en zoo in hun nachtelijk bedrijf ge stoord. UIT DE TERPEN. Van den heer H. H. Key te Leeu warden, mede-eigenaar van de kolos sale terp te Hogebeintum, heeft het Friesch Museum wederom eene zeer belangrijke verzameling terpoudheden ten geschenke ontvangen, meeren- deels in 1904 ontgraven. Eene fraaie Romeinsche mantel speld, uit de eerste eeuw na Christus, fragmenten van zes verschillende kommen van het bekende Romoinsche terra sigillata aardewerk, waarvan één o.a. versierd met de voorstelling van een wagenmenner, bewijzen dat de Romeinen zich ook te Hogebeintum hebben opgehouden. Twee armbandjes van bronsdraad werden kort geleden gevonden bij een geraamte, dat met eenige zorg van de zijde der terparbefders wel te behou den geweest ware. Geraamten waar iets bij gevonden wordt zijn altijd het meest belang rijk, omdal'TfKrti met behulp van de bijgaven, ouderdom en nationaliteit van het skelet, meer of minder be paald, naar de omstandigheden, kan vaststellen. De plaats waar de oud heden op het geraamte gevonden worden, wijst gewoonlijk ook uit waartoe zij dienden en ten slotte is het voor de deskundigen van veel beteng om de eigenaardigheden ran de verschillende menschenrassen na te kunnen gaan, de eigenschappen bijv. van oud-Friesche schedels te lee- ren kennen. Een twaalftal potten kwam te voorschijn uit eene vierkan te houten put van planken. Op één na zijn het alle bolvormige, beneden zwartgebrande kookpotten van de oude Friezen. De afwijkende pot is een mooi^gaaf exemplaar van laat- Karolingiscb aardewerk, geel van kleur, hard gebakken en versierd met bruine verflijnen. Van de andere voorwerpen mogen nog genoemd worden een groote sleu tel van ijzer, lang 21 c.M„ behooren- de tot het Frankische tijdperk, een bronzen haarnaald, een amulet van hertshoorn, talrijke haarkammen van been en twee foudralen voor kammen, waarvan een met specifiek Germaan- sche versiering, bestaande in een ge- stileerden dierkop, een hak van hertshoorn, om het Jand te bewerken enz. De terp te Hogebeintum werd dit jaar wederom herhaaldelijk bezocht door het bestuur van het Friesch ge nootschap. (L. Crt.) OPENBAAR DEBAT. Na eenige correspondentie over en weer is thans definitief bepaald dat op Donderdag 20 October te Yeendam, in de grootste zaal aldaar een open baar debat zal plaats hebben tusschen dr. Gorter en mr. Sybrandt. De in deeling is de volgendeG. een uur, S. een uur, G. een half uur, S. een half uur, en als G. het verkiest daar na beiden nog 5 a 10 minuten. De afdeeling der S. D. A. P. organiseert de samenkomst, bij de uitvoering staat echter de antirevolutionaire kiesvereeniging haar ter zijde. (Het Volk) VECHTEN. Bij gelegenheid van de kermis is te Maastricht Woensdagavond in de Pieterstraat geducht gevochten. De ruzie ontstond naar aanleiding eener lang bestaande veete tusschen bewo ners van de Raamstraat en Pieter straat. Een der vechtenden werden drie messteken in den rug toege bracht levensgevaarlijk verwond werd de man naar Calvariënberg ver voerd. De vermoedelijke dader is voortvluchtig. GEARRESTEERD. Gistermiddag is in zijn woning te Koudekerke gearresteerd J. J„ vroe ger rijksklerk bij den ontvanger der registratie te Middelburg. Hij wordt verdacht van oneerlijke handelingen. HET WINSCHOTERDIEP. Het Winschoterdiep, dat zoo vaak reeds aanlei'ding gaf tot klachten van schipperij en handel, is tegenwoordig door den lagen waterstand bijna niet bevaarbaar. Een trekschuit, die Maandagmid dag om 12 uur van Groningen ver trok, was Woensdagmiddag nog niet Fe Winschoten gearriveerd. De handel ondervindt daarvan groote schad». STRANDING. De Engelsche 3/m. schoener May- field, kapitein Murdock, komende van Antwerpen en bestemd naar New castle, met een lading zilverzand, is op de hoogte van Zoutelande gestrand Men is bezig de lading overboord te werpen, ten einde het schip te doen vlotkomen. De sleepboot Amerika is~"ter assis tentie vertrokken. VAN WIEN IS DE HEIDE De nog gedeeltelijk onverdeelde Wes- selsche Heide te Barneveld heeft reeds heel wat aanleiding tot onderlinge twisten gegeven. Volgens de bewoners der buurtschap Wessel is deze heide uitsluitend hun gemeenschappelijk eigendom en mag niemand anders hiervan gebruik maken. Met deze zienswijze wenschen zich echter een aantal andere eveneens in cle nabijheid dezer heide wonende landbouwers niet te vereenigen. Kun nen zij namelijk wat van de heide gebruiken, dan beschouwen ook zij haar als hun wettig eigendom. Des wege is reeds jaren geleden tegen verscheidene personen proces-verbaal opgemaakt, zonder dat echter ooiteen veroordeelend vonnis volgde. Toch wa ren ook nu weder een aantal land bouwers bekeurd, en vooral ditmaal werd de uitspraak der rechtbank met groote belangstelling tegemoet gezien. Ook thans is wederom vrijspraak ge volgd, zoodat voortaan wel ieder naar hartelust van deze heide zal kunnen profiteeren, te meer daar de grond, zoolang niet uitgemaakt is hoeveel be woners onzer gemeente er wel rech ten op kunnen doen gelden, nooit verdeeld kan worden. EEN DRAMA. Zondagnacht is er in de gemeente Molenbeersel een vreeselijk drama afgespeeld. Een onverlaat heeft, zegt de „L. K.", zijn woede gekoeld aan twee jongelingen, waarvan hij één den hals heeft doorgesneden, zoodat deze onmiddellijk stierf. Den tweede bracht hij een steek in de zijde toe, zoodat hem onmiddellijk de H.H. Sacramenten moesten worden toege diend. Men is den dader gelukkig op het spoor. PLEEGDOCHTER OPGEëlSCHT. Maandagochtend heeft te Grafhorst een geschiedenis van al jaren her haar beslag gekregen. De deurwaar der van hier, bijgestaan voor het ge val verzet mocht worden gepleegd door een tiental rijksveldwachters onder den inspecteur uit Zwolle, heeft bij Winkler de pleegdochter wegge haald, een vijftien- zestienjarig meisje. De indertijd ongehuwde moe der had het meisje aan de zorgen van het echtpaar W. overgelaten, rhaar getrouwd en katholiek gewor den, wenschen zij en haar man het kind bij zich thuis te Amsterdam, en het was ter uitvoering van een vonnis van de rechtbank te Zwolle, dat Maandag het meisje is wegge haald. Ongelukkig brengt dit geval de pleegvader is protestant wat wrij ving tusschen de protestantsche oe- volking en den enkelen te Grafhorst wonenden katholiek te weeg waarvan Dinsdagavond en ook Woensdag eenige neringdoenden uit onze stad de onaangename gevolgen hebben on dervonden. En men schijnt nog voor meerdere ongeregeldheden beducht. Ten mta- sfce met het oog daarop zijn Woensdag een drietal marechaussees Graf horst aangekomen. (Kamper Ct.) STAKENDE GEMEEN TERAADSLEDEN. Woensdag waren de gemeenteraads leden van Putte voor de zesde maai opgeroepen, doch weer niet versche nen. Wij zijn benieuwd, zegt hetD. v. N„ wie zal moeten toegeven. Het schijnt evenwel, dat de voorzitter hiertoe wel lust heeft, daar hij vroeger des mor gens, nu reeds des middags oproept. Eindelijk zal hij wel tot den avond komen. En zoodra hij daaraan toe is, ko men de leden weer ter vergadering. EEN GEVAARLIJK PERRON. Woensdagavond stond aan het hal te-station De Leur. J. Nieman fce wachten op den trein naar Breda, toen de express-trein Obei'hausen Vlissingen passeerde die hem aan reed, en een tiental meters wegslin gerde, waar hij dood bleef liggen met verbrijzeld hoofd. Aangezien dit gevaarlijke perron slechts een halve meter breed is, zou het wenschelijk zijn öf het perron te verbreeden, öf er geen passagiers op toe te laten. ERGERLIJK. Te Putten overleed eenigen tijd ge leden de moeder van een armoedig gezin met negen kinderen. De vader vond het niet noodig zijn kroost vol doende te verzorgen, de oudste werd ten minste bij een fruithandelaar on dergebracht, waar zij ellendig werd behandeld. Ten slotte is tegen den pleegvader een strafvervolging inge steld, en toen bleek dat het kind om vier uur moest opstaan en eerst des avonds na elf uur naar bed mocht. Zij moest in dien tijd preeken, die zij in de kerk gehoord had, naver tellen. en ging haar dat niet goed af, dan werd zij, evenals voor het klein ste vergrijp, zóó geslagen, dat de dokter verklaarde, geen plek op haar lichaam te kunnen ontdekken, die geen spoor van slaag vertoonde. Het kind is voorloopig op „Tandbergen" opgenomen. Een verwaarloosd broertje van het mishandelde meisje is door de Utrechtsche politie opgepakt. AANRANDING. Op den Rijksstraatweg tusschen Doetinchem en Keppel heeft op klaar lichten dag een brutale aanranding plaats gehad. Een koopman werd daar onverhoeds aangevallen, mis handeld en onder bedreiging van hem te zullen doodsteken van zijn geld be roofd. De aanrander moet een houder van een kermiswagen zijn. DE MOORDENAAR DEHRER. Omtrent den moordenaar J. H. Dehrer, thans gedetineerd in het huis van bewaring, blijkt nog dat hij in Duitschland al 31/2 jaar gevangenis straf ondergaan heeft wegens koppe larij en een week wegens mishande ling. Het mes, waarmede hij zijn vrouw den hals afsneed, heeft hij vermoede lijk in de Blaak geworpen. ONGELUKKEN. Woensdagmorgen in de vroegte ge-] raakte de sjouwerman J. Schippers] op het rangeerterrein te Hilversum onder een goederentrein, met het noodlottig gevolg, dat een zijner bee- nen tot bij den enkel werd verbrij zeld. De man werd naar de R.-K. Ziekenverpleging overgebracht. Woensdagavond is nabij Bruinisse de stoomtram SteenbergenBrou wershaven ontspoord, waardoor het tweede rijtuig kantelde. Drie reizi gers, die op het balkon stonden, ge raakten er onder. Een van hen, de 21-jarige Boersma uit Bergen-op- Zoom, werd met ingedrukte borst kas dood weggedragende 2 andere reizigers bekwamen zulke kneuzin gen, dat zij ter verpleging moesten opgenomen worden. Donderdagmiddag te twee uur is, bij hotel ..Keizer Karei", te Nijmegen de ongeveer 10-jarige jongen Albers door de stoomtram overreden en gej dood. Bij het plotseling stoppen van een electrischen tramwagen te Amster dam is de conducteur in zijn wagen door den hevigen schok achterover geslagen met het hoofd op een bank/ tengevolge waarvan hij bewusteloos naar het erasthuis is vervoerd, en waar hij thans nog vertoeft. Gisteren is te Wormerveer een boe] renknecht jammerlijk verdronken. Toen hij naar het land roeide, viéj hij. hoogstwaarschijnlijk door vallen de ziekte overvallen, te water. Een» ge uren later werd hij levenloos op gehaald. Een vrouw en 2 kinderei laat hij achter. Te Wijdenes (N.-H.) is door het ojf hol slaan van een paard, gespannen voor een z.g. driewielde kar. belader met landbouwgereedschap, een era- stig ongeluk gebeurd. Voerman ei knecht vielen van de kar. De eerst kwam er met lichte kwetsuren al doch de knecht geraakte beknëld tus schen een boom en een wiel, waarbi zijne beide beenen werden gebroker en zijne borst ernstig werd g« kneusd. Rechtszaken. NOORDBRABANTSCHE BANK. Gepleit werd er gisteren voor dei Hoogen Raad in een Noord-Brabant sch© Bank-affaire. De Noord-Brabant sche Bank had indertijd surséanc! van betaling bekomenin dien tijf was aan crediteuren uitbetaald 60 pet hunner vorderingennadien ging Bank failliet. Een schuldeischer had zijn 60 pet niet gehad en vorderde nu ter veril catie-vergadering vooruitbetaling zi ner 60 pet. met 5 jaar rente ad 3 pc

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2