NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6512 Verscnijnt dagelijks, öenaive op ton- ei. Donderdag 22 september 1904 pl HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31b's Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. INHOUD. BLAD A. De Nederlandsche Pers over de Troonrede. Buitenlandsch Over- j zicht. Oorlogsnieuws. Tooneelcritiek van Frans Netscher. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Kamerover- •BLAD B. Binnenland'sch en Gemengd en Stadsnieuws. Sportberichten. Koloniën en Feuilleton, ACTUALITEITEN. In het e.k. Zaterdag verschij nende Geïllustreerd Zon dagsblad, welk tijdschrift voor de lezers van deze courant tegen zeer geringen prijs is verkrijg baar gesteld, zijn weer vele actua liteiten opgenomen. Wij noemen b.v. foto's van het Concours Hip- pique op Zorgvliet (den Haag) en het Automobielenfeest aldaar, van het Bloemencorso te Zwolle, een teekening van het Ontwerp-Vre- despaleis voor het Hof van Arbi trage te 's-Gravenhage, Beelden van den Oorlog, vele portretten, necrologie, enz. enz. Men vrage het- Geïllustreerd Zondagsblad aan het bureau van deze courant. De Nederlandsche Pers over de Troonrede. Wanneer er menschen zijn (en wij kennen er) die het de moeite niet waard vinden, de Troonrede nauw keurig na te lezen dan hebben zij, meenen we, ongelijk. Hoe beknopt ook van vorm, is de Troonrede het comprimé van de plannen der Regee ring voor het komende regeerings- jaar en welke die plannen zijn, is voor eiken Nederlander, hoe ook zijn staat kundig inzicht wezen mag, vangroot belang. In verband daarmee is het van be- teekenis na te gaan, wat de bladen van verschillende richting te zeggen hebben over deze rede. Vóór ons lig- de Troonrede aan de Standaard re- wel bereikt zal worden, viyi een zoo den tot groote dankbaarheid, het blad gunstig resultaat als de vorige jaren noemt die een kloek stuk. [zal geen sprake kunnen zijn." I En waar het blad van den Minister verwacht, dat deze zijn licht over de middelen tot verbetering van dien toestand zal laten schijnen, wijst het ook de leden van de Kamer op de noodzakelijkheid om daaraan aan dacht te schenken en zegt, niet zon der zekeren vrees, ,,dat Eet aantal van hen, die zich in de Kamers met dit onderwerp bezig houden, zeer ge slonken is," j In gelijke richting oordeelt HET CENTRUM, welk blad zijne beschou wing aanvangt met de woorden „Ook dit jaar draagt de Troonrede O- het cachet van den ernst en de de- zicht. Binnenlandsch en Gemengd i Nieuws gelijkheid, passend aan zulk een 'staatsstuk." Het blad wijst er op, dat licht en schaduw in de troonrede zonder eeni- ge tendenz, gelijkelijk verdeeld zijn en vindt in de verklaring omtrent handel en scheepvaart een aandui ding van het streven der regeering, om de nijverheid tegen de buitenland- sche mededinging eenigermate te be schermen. „Tamelijk rekbaar" noemt het Centrum de passage over de noodzakelijke aanvulling der midde len. Herinnerende aan de vroeger reeds gedane mededeeling, dat de re geering met het plan omging enkele belastingen te verhoogen, wijst het er op, dat in elk geval de pensionee ring van oude en invalide werklieden wegens den financieelen toestand niet zal worden verdaagd. „De financieele quaestie blijft de grootste moeilijkheid, dit voelt men ook in deze Troonrede weer. Maar voor 't overige spreekt daaruit het vaste voornemen der regeering, om dit laatste zittingsjaar zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. Dat opnieuw een wetsontwerp tot wijziging der Hooger Onderwijs-wet zal worden ingediend, zal niemand verwonderen. En met belangstelling zal zeker in den lande worden verno men, dat een wijziging van de wette lijke regeling der naamlooze vennoot schappen reeds zoo lang bepleit en zoo dikwerf toegezegd in bewer king is. De herziening der leerplicht wet zal, naar men veronderstellen mag. het wezen dier wet, waarvan de heilzame werking nu vrij algemeen erkend wordt, onaangetast laten en enkel de minder practische techniek trachten te verbeteren." Begrijpelijkerwijze is de NIEUWE j 4 i ROTTERDAMSCHE COURANT van gen twee bladen, het huidige KabineteeQ ch andere meening. welgezind de Standaard en bet Cen- i>Kond6n wij er verleden jaar op trum (de Tijd liet zich nog niet uit) zegf; jjet blad, „dat men wel drie bladen der oppositie, de Nieu-1 Uapperm van dea molen hoordej we Rott. Courant, het Alg. Handels blad en het Vaderland. Beginnen we met de ministerieele bladen, om daar na te hooren wat de oppositie te zeg gen heeft. Vooreerst dan DE STANDAARD. Dit blad noemt de troonrede „uiterst sober in toezeggingen van in te die nen ingrijpende wetsontwerpen. Doch het weinige, dat de Troon rede aankondigt, is van groote be- teekenis." Het blad gaat dan de onderdeelen deel bestond uit wettelijke voorzienin- van de Troonrede na en vraagt dan, gen, die klaar lagen of voorbereid of het af te keuren is, dat de troon-1 waren, toen het vorig liberaal minis- rede zoo sober is in toezegging van J terie aftrad is thans, een jaar beteekenende ontwerpen. Neen, zegt later, niet meer toe te voegen dan de het, want aan het regeeringspro- j aanschaffing van het snelvuurge- maar al heel weinig meel zag komen, ook in het sedert verloopen jaar heeft dfe molen wel weer aldoor geklap perd, maar het resultaat van al die beweging is opnieuw luttel geweest ook het zittingsjaar 19031904 was zèer weinig vruchtbaar". Het artikel gaat dan uitvoerig na. wat er alzoo niet tot stand gebracht is en voegt daaraan toe „Aan hetgeen van al het toegezegde in de eerste twee jaren slechts tot stand kwam wat nog voor een Afgrijselijk om te lezen zijn de bij zonderheden, die af en toe over dit beleg worden gemeld. Heeft er een bestorming plaats gehad, dan blijven zelfs de gewonden op 't slagveld lig gen, daar geen van de twee partijen zich wagen wil onder het vuur van den vijand. Dagen naderhand ziet men armen, die met een witten doek de aandacht trachten te trekken, bo ven de lichamenhoop uitsteken, bo- dat ten slotte geen enkele meer be weegt.... Generaal Koeropatkin meldt van een groote verkenning die door hem ondernomen is. Den 17den dezer is een verkenning in menigte in de richting van de vij andelijke stelling bij Bianjapoetse uitgevoerd. Die stelling bleek sterk bevestigd. Zij werd bovendien bezet gehouden door een af deeling van ten minste een brigade infanterie met twaalf kanonnen. Ten Westen van Bianjapoetse stootte een patrouille kozakken op een Japansch konvooi. Zij maakten dertig paarden met ba gage buit. Ten Oosten van Bianja poetse is geen vijand gezien. Den 18den rukte de vijand niet op over de door hem bezet gehouden li nie, maar men nam waar dat er in de buurt van 't dorp Bianjapoetse ver sterkingen aankwamen. Een groot Ook in de beschouwing van HET ALGEMEEN HANDELSBLAD wordt de Troonrede zeer mat van toon ge noemd en zeer karig in de toezegging van nieuwe zaken. Niemand gelooft, dat de regeling op de naamlooze ven nootschappen en die van ouderdoms- invaliditeitsverzekeringen in dit zittingsjaars tot afdoening zullen ge raken. „Zij staan, evenals de toegezegde wijziging der Leerplichtwet, in niet gering verband met de op handen zijnde verkiezingen; zij geven den kiezers een, volkomen geoorloofde, I 11 -- li. ÖIC1 OLlllgCll iiti 11IV VVilliiüll. 1—t L l_i giUVl aanwijzing omtrent tgeen zij van het gedeelte van de vijandelijke strijd- gram, waarmee het kabinet in 1901 optrad, is het getrouw gebleven. Het gaf leiding, en verleende steun van overheidswege zoo op geestelijk, als schut, de telegraaf- en telefoonwet, de vernieuwing van het bankoctrooi en een wijziging der wet op de ver mogensbelasting. En voor de geeste- op stoffelijk gebied. Daar zijn de aan-1 lijke belangen, die heetten op den gekondigde herziening der Zondags- j voorgrond te staan, is op wetgevend wet, het wetsontwerp op de staats- j gebied zoo goed als niets tot stand loterij, de drankwet, de wetsontwer- gekomen." pen op het hoogere, middelbaar en j De N. R. C. noemt den toon van lager onderwijs, op het vak-onder- i thans heelwat lager gestemd. Van wijs, het vaccine-wetje, de armenwet, j afdoen van 't weidsche program is de arbeidswet, het arbeidscontract, j geen sprake meer en de Troonrede de notariswet, wetsontwerpen betref- is, wat het aankondigen van nieuwe fende ziekteverzekering en het uit- J wetsontwerpen betreft, uiterst sober, breiden der ongevallenverzekering. j Verzekering tegen invaliditeit en Niemand spreekt tegen, gaat het ouderdom zal in dit zittingsjaar zeker blad voort, dat van het toegezegde niet totstand komen, evenmin als de nog maar weinig tot stand is geko- wijziging van de regeling der naam- men. Het Ministerie mag daarvoor looze vennootschappen en de wijzi- evenwel niet verantwoordelijk worden ging van de leerplichtwet, gesteld. De breedsprakigheid in de i „Daarentegen zal zeker wel gezorgd Tweede Kamer was schadelijk voorwórden, dat de partijwet, die de be- vlugge afdoening van zaken en hetgunstiging der Vrije Universiteit be- Ministerie had bovendien met tal van oogt, en welker weder-indiening wordt moeilijkheden te worstelen het eer- I aangekondigd, tot stand komt." ste jaar door de uitvoering van de 1 Het blad geeft toe, "dat er reden be- Ongevallenwet, de Militaire wetten, j staat om te letten op 's lands finan- de Woning- en de Gezondheidswet, ciën. met de daarmede gepaard gaande j „Inderdaad is de belangrijke toe- vele algemeene maatregelen van be- neming in de opbrengst der midde- stuur; het tweede jaar met de ziekte len, die in de vorige jaren viel waar der Koningin en vooral met de be- te nemen, "dit jaar achterwege geble- kende misdadige woelingen, ministerie te wachten hebben, indien zijn leven verlengd wordt. Men zal zich herinneren dat tegen het vorig kabinet heel wat schampere opmer kingen zijn gemaakt door de toenma lige oppositie, over dergelijke toezeg gingen in de troonrede van Sept. 1900 gedaan." Met bevreemding heeft het Alg. Hbl. elke vermelding gemist van de hulde, die aan generaal Van Heutsz en aan het Nederlandsche leger is gebracht. Het blad vergelijkt de opmerking „dat de uitkomsten van meer dan een nijverheidsbedrijf, als gevolg van buitenlandsche concurrentie, rechtmatige verwachtingen teleur stelde," waarin het een streven naar protectie ziet, met de verklaring dat de uitkomsten van handel en scheep vaart niet in elk opzicht bevredigend waren en wijst er op, dat dezen door hooge invoerrechten dan toch zouden worden geschaad. „Het was", zoo lezen wij, „dan ook vermoedelijk er enkel om te doen, aan de protectio- nisten een lonkje toe te werpen." Ten slotte de beschouwing van HET VADERLAND, de uitvoerigste van al len. Dit Mad zegt, dat deze Troonrede zich van die van het vorig jaar onder scheidt door geringer omvang en het geven van minder aanstoot en be schouwt dan vooral de verklaring over de buitenlandsche concurrentie als oorzaak der teleurstelling over onze nijverheid. „Zulk een uitlating in een staats stuk als de Troonrede werpt op de reeds ingediende Tariefwet een nieuw licht maakt het den op protectie be- lusten Nederlander "duidelijk, dat van deze Regeering wel iets te halen is... als het maar de nijverheid geldt. Een mild wellende bron van protectionis tische amendementen op de Tariefwet dreigt dit zinnetje der Koninklijke openingsrede te worden." Van de Tariefsherziening alleen schijnt redding voor den financieelen nood te worden verwacht. Verband zoekende met het aange kondigd wetsontwerp, op invaliditeit ouderdomsverzekering, zegt het Vaderland „De fiscaal-sociale politiek van dit ministerie is thans voldoende getee- kend om de linkerzijde eendrachtig partij te doen kiezen tegen dergelijke goedkoope arbeidersliefde." HET TOONEEL. macht bij Liao-jang is reeds naar den rechteroever van de Taitse overgesto ken. Het Russische telegramnieuwsagent schap verneemt uit Charbin, dat de verkenning bij Bianjapoetse onder aanvoering stond van de generaals Bennehkampf en Samsonof. De af- deeling van Rennenkampf bereikte te gen 12 uur 's middags het plaatsje Choetatsjalin, dat door de Japansche voorhoede bezet was. Op de hoogten ten O. van het dorp ontwikkelde zich een hevig vuurgevecht, dat den vij- and noopte vier compagnieën naarvo- ren te brengen. Nadat de opdracht met goed succès was volvoerd, trok de afdeeling van Rennenkampf tegen twee uur 's middags af. De afdeeling van Samsonof trok langs bergpaden in Oostelijke rich ting van Fintsjagou en bezette het plaatsje Tsogou. 4200 M. ten N. van Riantsjoepoetse. Hier hield Samsonof door het vuur van zijn twee kanon nen een tegen Rennenkampf gerich- ten aanval van de Japanners tegen. Hij ging tegen vijf uur heen. Nog altijd zijn de militaire geleer den het er niet over eens, of de te verwachten slag spoedig of pas over een week of wat komen zal. Eenstem mig zijn ze echter hierin, dat hij vroeger of later plaats zal hebben. En dan zeker bij Moekden, wanneer men een telegram uit Petersburg gelooven mag, dat zegt „Aangezien staatkundige overwe gingen in het belang van Rusland's prestige de Russen verbieden om Moekden zonder gevecht te ontruimen zal de eerstvolgende groote slag bij Moekden en niet bij Tiëling geleverd worden. Op de laatstgenoemde stel ling zullen de Russen alleen terug trekken wanneer zij het onderspit delven." Hoe zal dit nieuwe bloedblad af loop en Er zijn militaire autoriteiten, die beweren, dat de kracht van een aan val haar hoogtepunt bereikt en daar na nooit meer tot dat punt kan wor den opgevoerd. Zij zijn van oordeel, dat de Japanners bij Liao-jang dat hoogtepunt bereikt hebben en dat dus de kansen voor de Russen in den nu komenden veldslag beter staan. Maar.... deze creatie van Rika Hopper zal dan ook lang voor ons blijven naleven. i Jan C. de Vos gaf ook wat moois te zien. Creëerde hij indertijd in HET „NEDERLANDSCH" MET Brieux' ..Maalstroom" de hoofdrol, „HET VRIENDINNETJE" van Brieux. in -Het Vriendinnetje" was hem de belangrijke partij van den patroon. den ouden heer Logerais toebedeeld. Het schijnt nu eenmaal in den „hoo. °P welke hij zich weer eens met zijn gen raad" der tooneeldirecties beslo- oude kracht geworpen had. \eel ge- ten te zijn, om de goede stad Haarlem noegen heeft. hij van zijn komische niet voor „vol" aan te zien, en aan scènes beleefd, en wanneer de ernst de Spaarneveste lijkt het lot te zijn van zijn spel in het laatste bedrijf toebedeeld daarin te moeten berusten. ®en heetje t(? sterk bij het lachwek- Het vorige jaar wezen we al eens kend* der eerste actes .a'stak- daiJ op dit verschijnsel, toen we hadden ^aa dat- ™enen we, minder aan het te constateeren, dat er tooneelgezel- namehik non '-fiin lirhtlhl]nvlrdrii' schappen waren, stad met „*^1" eentaeTomfsïhetoonJelSÏ" goede stukken links heten liggen. En M ,m no Vos j M deze verzuchting kwam ons opnieuw hjj J]0ff aRijd dc m|de cn noï kan °y^r do lippen, toen we op de aan-als hij wil nu zl|llcn en wm<m we plakborden lazen, dat het „Neder- z^n nonchalant en onverschillig spel landsch hier niet zou komen met der ]aatste jaren niet meer van hem ..Koning Lear hetwelk het nu on- duiden. langs te Amsterdam gemonteerd Chrispijn, die voor den jongen Lo- heeft en over welk stuk de perskritiek gerais speelde, is ook een dier acteurs de nieuwsgierigheid en belangstel-(Ue ons soms irriteeren kunnen door ling der Haarlemmers ook gaande hun aanstellerige, groot-doenerige moet hebben gemaakt, maar met sans-gène op het tooneel. door hun „Het Vriendinnetje". métier-nonchalance en hun slordig- Maar hoe dan ook. zij die giste-1 doen op een toon alsof ze zeggèft renavond naar „De Kroon" zijn ge- willen ik kan 't wel beter, maar ik gaan en dat waren er gelukkig doe 'tniet. We begonnen dan ook al weer velen zullen zich hun gang te vreezen. dat hij niet veel anders toch niet betreurd hebben. meer kan dan met een vet-krakerig Want Brieux heeft het talent zijnneusgeluid er ongevoelig zijn „clau- publiek te pakken, en de geheimzin-sen" uitgooien. Maar daar heeft hij nige fluïde tusschen zaal en tooneel gisterenavond een spel laten zien. te doen ontstaan, welke het gevolg isneen maar dat we lieusch niet meer van een sterke émotie door de kunst; van hem verwacht hadden sober, verwekt. j doorwerkt, uitnemend in den toon. En die fluïde, welke de menschenhier en daar zelfs met passie (hoor- in gespannen houdingen en met dro- den we in de laatste acte ook geen ge lippen doet volgen wat er aan de émotie in zijn stem een prachtstuk achterzijde van het voetlicht gebeurt werk van hem, waarmee hij weer een Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG. Maandagochtend hebben, naar ge meld wordt, de Japanners weer een algemeenen aanval op Port-Arthur ondernomen. Blijkbaar is die, even als de andere, weer afgeslagen, maar althans wanneer de berichten juist zijn niet zonder succes. De aanvallers toch zouden bij die gelegenheid twee belangrijke forten hebben genomen. De gevaarlijke onderzeesche mijnen hebben bij de Russen weer slachtof fers geëischt. Bij het zoeken naar door de Japanners op de reede van Port- - - Arthur gelegde mijnen kwamen twee ven, en al mag men aannemen, dat j Russische officieren om en werden In het licht van al deze feiten geeft het bedrag der geraamde inkomsten 1 twee andere zwaar gewond. OORLOGSVARIA EEN DAPPERE JONGEN. In Port-Artliur bevindt zich een knaap van dertien jaar, die reeds drie maal gedecoreerd is vanwege het feit, dat hij, op gevaar van zijn leven te verliezen, dépêches heeft overgebracht naar het hoofdkwartier. Nicolaas Souejef, aldus heet de dappere, mar cheerde des nachts en sliep overdag in de struiken. Den eersten keer moest hij achtten-veertig uur in zijn schuilhoek blijven, daar de Japanners den geheelen nacht een zoeklicht lie ten spelen op den weg, dien hij moest volgen. Toen hij bij generaal Koero patkin kwam, verleende deze hem op staanden voet het kruis van St. George. Bij zijn terugkeer viel hij in han den van de Japanners, doch wist te ontsnappen door een paard te be machtigen. Hij werd door een kogel aan den schouder gewond. Generaal Stóssel decoreerde hem opnieuw voor die heldhaftige daad. Nauwelijks was zijn wond genezen, trok de kleir.e Nicolaas des nachts uit Port-Arthur om den omtrek te ver kennen. Hij sloop in het vijandelijk kamp, en om te bewijzen, dat hij daar wel degelijk was geweest, nam hij een en ander van den vijand mee terug. Deze daad bezorgde den klei nen man een nieuwe decoratie. was er gisterenavond in groote mate. Maar met welke eenvoudige midde len was dat bereiktMen weet, dat Brieux vóór alles „zedenschilder" is. Hij staat kritisch tegenover de maat schappij, wier verkeerdheden hij, met een realistisch en kijk op de men schen, in „zedenbeelden" op het too neel brengt. En daarbij gaat hij dan allesbehalve malsch te werk. Liet hij in ..rEngrenage" (vertaald onder den titel van .De Maalstroom") zien hoe een niet slecht mensch, dat zich in de politiek werpt, langzamer hand door den maalstroom der ver keerde gewoonten en hebbelijkheden op dat gebied meegevoerd, moreel op een lager peil komt te staan (een acte van beschuldiging tegen het dé- moraliseerend karakter der politiek) in ..Het Vriendinnetje" brengt hij ons op het terrein der Parijsche licht zinnige ..liaisons", in een wereld, waarin vele jongelui er een ..vriendin netje" op na houden, dat zij. wan neer de ernst des levens, een huwe lijk of een positie komt, aan den dijk zetten. Maar te midden van die licht zinnige „liaisons" ontstaat er een van ernstiger aard tusschen den zoon van een patroon een degelijken jongen en een meisje, dat bij zijn ouders op het hoeden-atelier erkt. En nu doet Brieux ons zien hoe de wereld met haar wreedheid van veroordeelen, con ventioneel fatsoen en schijndeugd, 't dezen twee jongen menschen onmo gelijk maakt bij elkander te blijven en het verlangde geluk te vinden. De ouders laten hun kind aan zijn lot over, de maatschappij weigert hem werk, totdat alleen de dood voor hem overblijft. Brieux geeft in dit stuk der maatschappij een klap in 't gezicht. En met welke eenvoudige middelen, herhalen we, heeft Brieux zijn doel bereikt! Het stuk is treffend van waarheidtelkens hoort men dingen zeggen, die men dagelijks in zijn eigen omgeving nog hooren kan en die zoo menig geluk vermoorden. Maar.... gebrek aan plaatsruimte belet ons hier verder op in te gaan. Het spreekt, dat een stuk als „Het Vriendinnetje", waar geen eroote scènes" in voorkomen en bijna geheel uit dialogen zonder handeling is op gebouwd. staat en valt met het spel. En nu komt den artisten van het ..Nederlandsch" een woord van hulde toe. voor de wijze, waarop ze dit stuk gespeeld hebben. Zii hebben ons een mooien avond gegeven, een avond, dien we lang zullen onthouden. In de eerste plaats een eere-saluut aan Rika Hopper. Deze actrice had den we nog nooit in een groote rol gezien, maar gisterenavond heeft- ze bewezen beter werk waard te zijn dan zij meestal krijgt. Haar spel was een en al eenvoud en waarheid, beschei den en toch pakkend, en zelfs in haar stil spel was zij af en toe supérietur. Zij heeft de zaal den ganschen avond in een hooge stemming van pijnlijk leven en mooie kunst gehouden. Zij gaf een „creatie". En het applaus, dat haar meermalen ten deel viel. was dan ook volkomen verdiend. Minder mooi vonden we echter haar heen gaan in gebogen houding in het twee de bedrijf, en topzettelijk los maken van haar haren vóór de groote scène, als zij den dood gaat zoeken, in het laatste bedrijf, en dat men vooruit ziet aankomen Maar deze vlekje bet eekenen niets, waar zooveel heeleboel heeft goedgemaakt en waar uit bleek, dat hij ons jarenlang tekort heeft gedaan. Mevrouw PauwelsVan Biene, die de moederrol had. scheen erg last van verkoudheid te hebben. Met .Het Vriendinnetje" heeft het ..Nederlandsch", dat ditmaal hoofd zakelijk zijn jongere garde in het vuur had «rebracht en dat in den laatsten tijd wel eens wat achteraf kwam bij andere gezelschappen, zijn reputatie en titel van ..Koninklijk" weer eenigermate gerehabiliteerd. En nu moet het van den winter maar ook eens bewijzen, dat het on deze hoogte blijven kan. FRANS NETSCHER. Stadsnieuws. Examens Vrije- en Orde oefeningen der Gymnastiek. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald dat het examen ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde- oefeningen der gymnastiek voor het jaar 1904 zal aanvangen op 18 Octo ber e..k en dat de commissiën met het afnemen van dit examen belast, zitting zullen houden te Breda, Nij megen, Rotterdam Haarlem, Deven ter en Groningen. De commissie, die te Haarlem zal examineeren is als volgt samenge steld: F. van Rij sens, schoolopziener in het district Alkmaar, lid en voor zitter. Voorts de gewone leden de heerenJ. A. Boom, gymnastiekon- dervvijzer aan een bijzondere kweek school voor onderwijzeressen te Haar lem J. M. Scheffer, gymnastiekonder- rijzer aan openbare lagere scholen te Amsterdam mevrouw Th. A. Ach terberg, geboren Aler, leerares in de gymnastiek te Haarlem mejuffrouw A. P. van der Pauwert, onderwijzeres aan een openbare lagere school te Haarlem mejuffrouw A. Risseeuw, onderwijzeres aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leiden mejuf frouw C. W. Schoor, gymnastiekon- derwijzeres aan de openbare scholen te Amsterdam. Voorts tot plaatsvervangende leden H. L. Gerritsen, gymnastiekonderwij- zer aan een bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Amsterdam, mejuffrouw T. Visser, gymnastiekonderwijzeres aan de openbare lagere scholen te Amster dam, en tot plaatsvervangend voor zitter de heer G. Roodenburch, school opziener in het district Haarlem. Naar wij vernemen zal de makelaar Frans Erdtsieck zijn kan toor vestigen in het gebouw, tot dus ver bewoond door de Kennemer Hy potheekbank aan de Kruisstraat. kelijk moois tot vreugde stemde. En'Baron van Tu.vll te Velsen. Tot dijkgraaf van den pol- der Velserbroek is gekozen de heer W.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1