NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. ÉEM KWARTJE TWEE KWARTJES 22e Jaargang. No. 6512 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.2>1% „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arroniü.:sc:. .1 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent perr^gel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Officieele berichten HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der Hinderwet; Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormid dags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 4 October e.k., 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e af dee ling) ter inzage is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met do bij lagen van P. Hessels, om vergunning tot oprichting van eene bakkerij, in een te bouwen perceel aan de Glas blazerstraat Kad. Sectie O No. 4878 en dat op 'den veertienden dag na heden, zijnde 4 October e.k., en wel des namiddags ten 1 ure op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, jxm^ ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 20 September 1904. Burgen), en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK, l.-S. OORLOGSVARIA TUSSCHEN DE BEIDE SLAGEN. Charles Hands, de oorlogscorres pondent van de „Daily Mail", vindt, nu de groote slag van Liao-jang voor bij is en beide legers langzamerhand op adem komen, bet oogenblik geko men om een en ander mee te deel en over „de ongelukkige inlandsche be volking." Chineesche vluchtelingen stroomen in den laatsten tijd op Moekden samen, gelijk zij vroeger naar Haitsjeng en Liao-jang de vlucht namen. Op alle straten en wegen trekken over de stil le vlakte talrijke families voort, die huis en hof verlaten hebben uit vrees voor de verschrikkingen van den oor log. Hun weinige bezittingen worden op kleine door magere paarden en ezels getrokken wagens in veiligheid gebracht. Velen echter, die niet over dit hulpmiddel kunnen beschikken, moeten te voet gaan door de dikke Mandsjoerijsche modder en hebben van al hun bezit slechts hun kleine kinderen overgehouden. Zij hebben den bijna rijpen oogst op de velden achtergelaten en, meer of minder be middeld, wacht hun allen dezen win ter bittere armoede en ellende. Zij trekken tot van zeer ver op Moekden aan. In het westen is de bevolking over de Liao gevlucht, niettegenstaan de het gevaar door Tsjoengoezenben- den overvallen te worden. Meer naar het oosten hebben de inlanders zich gevestigd in de oerwouden van het gebergte. Zij weten niet waarheen zij moeten vluchten. Van het" lot hunner landgenooten in het zuiden weten zij slechts dat ook dezen niet in hun woningen gebleven zijn, daar zij er anders hun leven aan zouden wagen. De neutraliteit der Chineesche dor pen zou hen een slechte beschermster zijn, want juist die neutraliteit brengt er de beide oorlogvoerende par tijen toe te vreezen, dat de tegenstan der er zijn toevlucht zal zoeken, met het gevolg, dat de dorpen alle worden platgeschoten. Daardoor wordt het schijnbaar moedwillig ver nielen van de inlandsche dorpen ver klaard. Ten slotte neemt de soldaat, die na een langen tocht hongerig in een dorp aankomt, het zoo nauw niet met de neutraliteit en worden de wo ningen nog al eens uitgeplunderd. Den soldaten is het er slechts om te doen zoo spoedig mogelijk voedsel en brandhout te krijgen. In den aanvang scheen het alsof de bevolking nut trok van den oorlog^ daar zij slechts tegen hooge loonen voor de legers- diensten wilden verrichten. Doch het bleek al spoedig, dat slechts enkele personen zcih daardoor wisten te ver rijken. Vooral de handel in brande wijn, sigaretten en brood heeft hun veel opgebracht. Overal waar groote voorraden van de bevolking te krijp, gen waren, hebben de Russen hooge prijzen betaald. EENE VERGELIJKING. De oorlogscorrespondent van den ..Matin" Jean Rodes, geeft in een brief uit Nioetsjwang een vergelijking tusschen de Russische troepen en de Japansche. De Japanners schildert hij als schoolbataljons, kleine soldaten met kinderlijke gezichten, maar uiterst krijgshaftig in hun voorkomen, 's Avonds zag hij ze om hun. kapitein staan, die ze ernstig onderhield als soldaten die elk oogenblik den dood kunnen vinden. Daartegenover beschrijft hij de Russische soldaten als prachtkerels, goedige, sterk© lobbessen, maar die totaal verwaarloosd worden door hun officieren, die zich hun lot niet aan trekken, maar naar plezier jagen en hun plicht verzaken. En hij schrijft„Nu begrijp ik, dat het voor Rusland noodzakelijk was, deze gruwelijke beproeving over zich te laten gaan om tot zichzelf in te keeren, met gloeiende ijzers het kwaad uit te rukken, dat het land verwoest, opdat het zal worden wat het noodzakelijk eens zal zijn nl. de eerste militaire natie der wereld". De vraag of de stoffen schadelijk zijn, beantwoordt dr. G. met aanha ling van resultaten van onderzoek. Verreweg het grootste deel der onder zoeken verklaarde de stoffen schade lijk. Dr. G. wil niet al te stellig par tij kiezen, doch waarschuwt tegen hot standpunt, dat vele voorstanders in nemen, die de geheel© vraag omtrent de al of niet toelaatbaarheid daar door opgelost wanen, dat er menschen zijn, die een zekere hoeveelheid dei- stof verdragen, zonder onaangename verschijnselen te ondervinden. Ook de werking op zwakke personen, her stellenden, kinderen, enz., alsook de invloed op de spijsvertering dient in aanmerking te komen. En dan wijst de rapporteur er op, dat dezelfde stoffen ook in vele andere voedings middelen voorkomen, hetgeen maakt, dat men onbewust toch een grooie hoeveelheid tot zich neemt. Dr. G. concludeert, dat de onschadelijkheid van boorzuur ne preservezout in gee- nen deele bewezen is, terwijl het daarentegen misschien nog niet on- wederlegbaar aangetoond is, doch m allen gevalle uiterst waarschijnlijk is, dat beide stoffen in de hoeveelheid als in voedingsmiddelen voorkomen, vooral op bepaalde categorieën van menschen schadelijk kunnen werken. De derde vraag betreft den invloed der stoffen op het vleesch. Dr. G. wijst er op, dat het perservezout in staat is vleesch te kleuren, waardoor aanwezig bederf aan het oog onttrok ken wordt, 't Spreekt van zelf, dat in deze eigenschap een groot gevaar I schuilt. Bedrog en knoeierij worden er door in de hand gewerkt, zeer ten nadeele der volksgezondheid. En wat ten slotte de kleurstoffen in I het algemeen betreft, wijst dr. G. er op, dat zij geenerlei nuttigen invloed I op het vleesch uitoefenen, dat zij j evenmin de waarde er van in eenig opzicht verhoogen, maar daarente- gfn op groote. schaal worden aange- wend voor het verwerken van minder- waardig en slecht vleesch, zoodat zij I om de laatste reden beslist af te keu- 1 ren zijn." THAARLEM'SX DAGBLAD plaatst dagelijks: Advertentiën van Vraag en Aanbod (geen Winkel-Annonces) voor - - - per plaatsing DRIEMAAL., mits binnen een Week, voor te zamen. Grootte der Adv. hoogstens 6 regels. Betaling Contant. Binnenland Stadsnieuws Bijmengselen in vleesch. Naar aanleiding van een schrijven van B. en W. aan de slagers alhier, nemen wij uit het Alg. Hbl.. een me- dedeeling over ditzelfde onderwerp over uit Zwolle. „In aansluiting met reeds vroeger medegedeelde rapporten in zake de bekende quaestie of in de jiieuwe ver ordening van politie alhier zullen worden opgenomen eenige verbods bepalingen omtrent het gebruik van conserveermiddelen van vleesch, het aanwenden van kleurstoffen en het verkoopen van bloed- en leverworst gedurende de zomermaanden, bepa lingen waartegen de slagers in deze gemeente zulk een krachtigen strijd hebben aangebonden, hebben wij thans nog melding te maken van een belangrijk rapport van dr. L. E. Goester, inspecteur van de volksge zondheid voor d© artsenijbereidkunde enz., welk stuk bij den Raad is in gekomen. Dr. G. meent, dat noch preservezout noch boorzuur zijn te beschouwen als middelen die in staat zijn vleesch te conserveeren. i WAARSCHUWEND VOORBEELD. Een kleermaker te Loosduinen, die zijn carbiet-f ietslantaarn schoon maakte spoelde de restjes door öe goot in een riool. Daar er gas uit de goot opsteeg, hield men daar een lu cifer bij, waarna er een geweldige ontploffing in het riool plaats had. De buizen werden vernield en een zeer groot stuk geslagen uil een muur, die er overheen gebouwd is. WESTSTELLINGWERF. I Van de zijde der S. D. A. P. is men j in dit distx-ict met de voorbereidende j maatx-egelen voor de verkiezing in 1905 begonnen, wordt aan de ,,N. R. Ct." geschreven. j In eene vergadering van afdeelin- gen dier partij en volkskiesvereeni- gingen is een kiescomité benoemd om de leiding der campagne op zich te nemen. Men ziet dus weer het verschijnsel, dat zich ook bij de vorige verkiezing voordeed, dat de Volkskiesvereenigin- gen medegaan met de S. D. A. P., of schoon onder de leden dier vei-eeni- gingen tal van personen zijn, die zeg gen geen socialist te zijn, maar belij ders der beginselen van de vroeger bestaande Fi-iesche Volkspartij. In de centrale vei-gadering we ra besloten de campagne te doen aan vangen met het laten optreden van den afgevaardigde Hugenholtz in ver-j schillende dorpen. ALG. NED. DlAMANTBEW.BOND. Het pas verschenen verslag nopens den toestand en de verrichtingen van den Algemeen Nederlandschen Dia- mantbewei'kersbond over het tijdperk 1 September 1903—31 Augustus 1904, is grootendeels gewijd aan de groote uitsluiting, die de industrie van 17 Februari tot 1 Juni van dit jaar teis terde. Het ledental vau den Bond, dat bij de samenstelling van het vorig jaar verslag 7454 bedroeg, was op 1 Aug. van dit jaar 7408, zoodat veranderin gen van belang niet hebben plaats gehad. Na de uitsluiting zijn weliswaar et telijke nieuwe leden voor den Bond gewonnen, doch daartegenover staat, dat velen van hen, die tijdens de uit sluiting te Antwerpen hebben ge werkt, daar zijn blijven hangen, ter wijl intusschen nog velen daarheen vertrokken zijn. De ooi-zaak van dat verschijnsel is gelegen in het feit, dat men te Antwerpen over het algemeen met minder inspanning meer geld kan verdienen dan hier ter stede. De groo te vermindering is bij de brill an t slij pers en -verstellers. Het zagen is hier ter stede alweer sterk toegenomen. Aan het financieel verslag ontlee- hen wij het volgende iAan gewone contributiën werd ont vangen 187.904.90; aan buitengewo ne 83.045.81. Dit vermeei-derd met eenige kleinere posten levert een totaal van 271.146.96. Aan donation, .tijdens do uitsluiting 58.612.60°, en aan voorschotten van diversen (niet- genoemden) 111.915.03. Aan salaris sen werd uitbetaald 25.942.30. Van de obligatieleening 1902, 2e hypothecaire inschrijving op het Bondsgebouw, werd afgelost 10.000. Aan verschil lende organisaties werd voorgescho ten ƒ37.782.54. Van de voorschotten tijdens de uitsluiting opgenomen was op 30 Juni reeds terugbetaald ƒ46.966.02 Voor de slachtoffers der Aprilbewe ging werd besteed ƒ11.819, voor idem bij vakbeweging van den Bond ƒ11.404. Bij de uitsluiting werd uitgekeerd ƒ386.594.91, bij werkstakingen ƒ11.066.425, bij ziekte 19.953 aan 3589 leden. De uitsluitingskosten (kleinere bedragen) waren ƒ7721.50. Op 30 Juni 1904 was de staat der middelen dé- posito bij de Ontvang- en Betaalkas ƒ10.395.905, aan kasgeld bij den bonds- penningmeester ƒ8142.81, 4 Amster- damsche loten 437. te zamen ƒ18.538.715. EEN AFWIJZEND ADVIES. De Leidsche studenten hadden den Gemeenteraad van Leiden verzocht het oude ambt van torenwachter weer in eere te herstellen. Zij hadden ex- zelfs geldelijke offers voor over, maar B. en W. blijken voor de dierbare traditie weinig te gevoelen. Zij advi- seeren den Raad afwijzend te be schikken over het voorstel. Uit de Arbeiderswereld NEDERL. METSELAARSBOND. Zondag hield de Nederlandsche Metselaarsbond te Nijmegen zijn 7e jaax-vergadering onder leiding van F. Drewes uit Amsterdam. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, loopende van Juli 1903 tot Juli 1904, heeft de bond in 1903 veel gedaan voor de metselaars. In het verslag' wordt o.a. melding gemaakt van een propagandareis van de hoofdbestuursleden, die verschil lende plaatsen bezochten en daar suc ces haddexx. Door het hoofdbestuur werden 63 vergaderingeix belegd waar van 30 op de propagandareis vielen. Het aantal afdeeliugen is met 5 ver meerderd, 3 gingen verlorenhet le dental nam met ruim 1Ö0 toe. Een verzoek aan de Duitsche vak broeders om fixxancieelen steun (ge daan na de propagandareis) werd door het hoofdbestuur van het Cen- traal-Verbond der Deutschen Maurer toegewezen. De penningmeester bracht verschil lende verslageix uit. Door de weer- standskas werd over 1903/4 ontvangen ƒ430 en uitgegeven (aan staken) ƒ120. Het fonds tot uitkeering bij overlij den is xxiet vooruitgaande, het gevolg van 't in de vorige jaarvergadering genomen besluit en bij referendum bekrachtigd, dat de deelxxeming niet verplichtend zal zijn. Het financieel overzicht van 't vakblad De Metselaar, orgaan van den bond, wijst op een ontvangst van 482 en op een uitgaaf van ƒ519. PRINSES LOUISE. Dr. Pierson te Coswig, die prinses Louise onder behandelixxg heeft ge had, deelt over haar o.a. het volgende mede „Koning Leopold kon het niet hel pen, dat de prinses niet aan het sterf bed barer moeder was. De koningin zelve wilde het niet. Na 't sterven der moeder liet de px-inses aanstonds mo debladen komen om rouwtoiletterx uit te zoeken en deed nog denzelfden dag een langen rit "per automobiel. Men kon niet bemerken, of de droevige tij ding indruk op h$iar gemaakt had. Zooals buiten in het gewoel van het leven, had Louise ook ixx de vreedza me inrichting finantiëele zorgen, of schoon zij uit Weenexx jaarlijks 720.000 kronen ontving. Zij had een aanschaf fingsmanie. Zij kocht niet alleen toi letten in massa, (zij bezat 114 paar schoenen) maar zij vex-zamelde alles wat zich tot verzamelen leende. Als de dokter haar een doos zalf voorschreef, bestelde zij een half do zijn doozen. Wat wij niet al gevonden hebben toen zij weg wasMet haar toiletten waren altijd drie naaisters in het dorp en eene in Dresden bezig. Toen ik in een winkel in Dresden haar een oogenblik mijn r-ug toekeer de, omdat het opgepas van hoeden mij verveelde bestelde zij 14 hoeden ineens. Ik wist eindelijk gedaan te krijgen, dat zij niet meer zelf xxaar de winkels ging, doch dat er zichtzen- dingen naar den Lindenhof kwamen. Toen plakte zij onbemerkt briefjes op de kleedingstukken, als bericht, dat zij die kocht, en er kwamen toch een dozijn doozen tegelijk. De prinses liegt als zij zegt, dat haar een dokter geweigerd isprof. Schmidt, de eerste geneesheer van het Dresdensch Ziekenhuis behandel de haar weken lang, evenals de der- matoloog dr. Gallewski. En als u mij j vraagt of zij nu werkelijk zulk een j lieve persoonlijkheid is, als de men- schen, die voor haar een lans braken j beweren, dan moet ik u zeggen, dat ik haar bijna niet anders dan van j eene onaangename zijde ken. Aan ta- j fel gedroeg zij zich zoo, dat allen de j eetlust verging. Gaf men haar haar .zin niet .dan schold en huilde zij als eexx kind." Gemengd Nieuws DE DUITSCHE KROONPRINS. De Berlijnsche correspondent van cle Standard seint dat het huwelijk vaxx den Kroonprins niet dit jaar zal plaats hebben. Uiterlijk zal het huwe- lijk voltrokken wox-den einde Maart 1905 te Schwerin. ZENDELINGENMOORD. Uit Moekden wordt gemeld, dat bij de onlangs daar voorgevallen Chi neesche troebelen, twee Roomsch-Ka- tholieke zendelingen levend verbrand zijn. EF.X HOTELHOUDER VERMOORD. - De houder van het Ridgent Hotel te Pentre in de Rhoudda-vallei (En geland) werd vermoord door een in- bx-eker. die in zijn slaapkamer be trapt werd. Zondagmorgen, toen de hotelhouder. Jones genaamd, sliep, ontwaakte zijn vrouw door gestom- mol in de slaapkamer. Zij stak haar hoofd uit het bed om te zien wat er gaande was, maar ontving eensklaps een hevigen slag met een hard voor werp. Door den kreet, dien zij daarbij slaakte, werd haar man wakker, die uit zijn bed sprong en den dief, dien hij in de kamer zag, te lijf ging. Er ontstond een vreeselijke worsteling, waarhij mevrouw Jones, zelf ver wond, niet in staat was haar man hulp te bieden. Op het geraas snelde een inwonende nicht van Jones toe en trachtte haar oom hulp te bigden, maar eensklaps liet deze zijn tegen stander los en zonk met. een diepen zucht ineen. De inbreker maakte hier van gebruik en vluchtte door het ven- ster Jones had oen vreeslijke wond Feuilleton. De Terugkeer van Sherlock Holmes door A. CONANDOYLE. 5) Er was een vijver in het park, en daar liep mijn vriend heen. De vij ver was bevroren, maar een enkel gat was er in gehakt ter wille van een zwaan. Holmes keek er naar en ging toen naar de poort. Daar krab belde hij een briefje voor Stanley Hopkins en liet het achter bij den portier. Wij mogen het bij 'tretehte eind hebben of niet, maar wij zijn ver plicht, iets voor vriend Hopkins te doen, al was het alleen maar om ons tweede bezoek te rechtvaax'digen, zcf hij. Toch wil ik hem niet geheel in mijn vertrouwen nemen. En nu be geven wij ons naar een nieuw tro- neel voor onze operaties. namelijk het kantoor van de stoomvaart maatschappij „Adelaide Souihamp ton", die. als ik mij goed hex-inner, aan het einde van Pall Mall staat. Er- is nog een stoomvaartlijn tusschen Zuid-Australië en Engeland, maar vri j zullen het eex*st bij de gx-ootstc maat schappij beproeven. Toen Holmes zijn kaartje afgege ven had voor den directeur, werd ons dadelijk gehoor vex-leend. en het duurde niet lang, of hij had alle in lichtingen gekregen, die hij noodig Ixad. In Juni van 1895 was slechts één hoot van hun lijn een Engclsche ha- hen binnen geloopen. Het was de „Rots van Gibraltar", hun grootste en beste boot. Een nazien van de passagierslijst toonde, dat Miss Era ser van Adelaide met haar kamenier daartoe behoorde. De boot was nu weer op weg naar Australië, in den omtrek van het Suez-kanaal. De offi cieren waren nog dezelfde als in 1895. met ééne uitzondering. De eerste of ficier, Mr. Jack Croker, was tot kapi tein bevorderd en zou het bevel op zich nemen van hun nieuwe boot „Bass Rots", die over twee dagen van Southampton vertrekken zou. Hij woonde te Sydenham, maar zou waarschijnlijk dien morgen aan het kantoor komen, om zijn instructies te ontvangen, als wij er niet tegen had den, konden wij daar op hem wach ten. NeenMr. Holmes wenschte hem nic-t te ontmoeten, maar zou gaarne iets meer omtrent zijn carrière en ka rakter willen weten. Zijn carrière was prachtig. Er was' geen enkel officier op de vloot, die hem evenaarde. Wat zijn karakter betreft, hij was zeer vervuld van zijn plicht, maar een woeste, driftige ke rel, ais hij aan wal was, heethoof dig, prikkelbaar, maar eerlijk en loyaal, met een hart van goud. Da: was in 't kort de informatie, waar mee Holmes het kantoor van de stoomvaart-maatschappij Southamp tonAdelaide verliet. Toen reed hij naar Scotland Yard, maar in plaats van binnen te gaan. bleef hij met neergeslagen oogen in zijn cab zit ten, blijkbaar in diep gepeins ver zonken. Eindelijk liet hij naar het telegraafkantoor van Charing Cross rijden, verzond een telegi-am en ging weer terug naar Baker Street. Neen. ik kon het niet doen, Wat son, zei hij, toen- wij onze kamer weer binnen kwamen. Als dat. bevel eenmaal verzonden was, dan zou niets ter wereld hem meer kunnen redden. Eens of tweemaal in mijn loophaan heb ik ondex-vonden dat ik mem- kwaad stichtte door mijn ontdekken van den misdadiger, dan de man zelf met zijn misdaad had bedreven. Ik heb nu geleerd voorzichtig te zijn. en ik neem liever een loopje met, de wetten van Engeland dan met mijn eigen geweten. Wij moeten nog wat meer weten, vóór wij handelend op treden. Vóór den avond kregen wij bezoek van den inspecteur Stanley Hopkins.1 Hij was niet tevreden over den gang van zaken. Ik geloof, dat xi een toovenaaris, Mr. Holmes. Soms denk ik wezen lijk dat u bovenaax-dsche machten ten dienste staan. Hoe ter wereld kan u bijv. weten, dat het gestolen zilver op den bodem van den vijver lag. Dat wist ik niet zeker. Maar u raadde mij aan er daar naar te zoeken. Heeft u 't dan gevonden Ja, ik heb ?t gevonden. Het vei-heugt mij, als ik er u een dienst mee bewezen heb. Maar u heeft mij er niet mee geholpen. U heeft daardoor de zaak veel ingewikkelder gemaakt. Welke roovers zouden dat doen, zilver ste len en het dan in den dichtstbijzijn- den vij ver gooien - Het is zeker vreemd. Ik was al leen vervuld van bet. denkbeeld, dat. als het zilver gestolen was door men schen, die het enkel namen om de politie zand in de oogen te strooien, dat zij het dan wel zoo gauw moge lijk zouden hebben weggegooid. Maar waarom kwam zoo'n gedachte bij u op Och, ik dacht, het is toch mo gelijk. Toen zij uit de eetkamer kwa men was vlak tegenover hen de vij ver met een verleidelijk gat in het ijs. Konden zij een betere schuil plaats bedenken Als schuilplaats dat gaat be terriep Stanley Hopkins. Ja, ja. nu zie ik het duidelijk. Het was nog vroeg, er waren nog menschen op straat, zij waren bang met het zil ver gezien te worden, daarom lieten zij het in den vijver vallen, om later terug te keeren als de kust vrij was. Uitstekend. Mr. Holmes dat is be ter dan uw idée. dat zij de politie zand in de oogen zouden willen strooien. Precies, uw theorie gaat volko men op. Ik geef u toe, dat mijn idee ën wel wat gewaagd waren, maar u moet toestemmen, dat daardoor het zilver toch gevonden is. Ja, mijnhëter. ja, aan u de eer. Maar ik heb een leelijken tegenvaller gehad. Een tegenvaller? Ja, Mr. Holmes. De Randall's werden vanmorgen in New-York ge arresteerd. Maar, mijn waarde Hopkins. Dat is heelemaal tegen je theorie, dat zij den laatsten nacht een moord pleeg den in Kent. Het is fataal, Mr Holmes, hoogst fataal. Maar er zijn nog meer edele drietallen behalve de Randall's of misschien is het een complot, dat de politie nog totaal onbekend is. Dat is natuurlijk best mogelijk. Wat. gaat u al weer heen Ja. Mr. Holmes; er bestaat geen rust voor mij. totdat ik alles grondig onderzocht heb. U hoeft mij dus geen wenk meer te geven - Ik heb er u één gegeven. - Welke Immers, dat men de politie zand in de oogen heeft willen strooien. Maar waarom, Mr. Holmes, waarom Ja. daL is natuurlijk de vraag. Maar denkt u er eens over. Moge lijk lijkt, het idée u niet geheel en al verwerpelijk toe. Wil u niet blijven eten Nu, bonjour, en houd ons voor al op de hoogte van do zaken. Het diner was voorbij en de tafel al weer afgenomen vóór dat Holmes weer op de zaak terugkwam. Hij had zijn pijp aangestoken en hield zijn gepantoffelden voet voor het vroolijk brandend vuur. Plotseling keek hij op zijn hor loge. Ik verwacht onthullingen, Wat son. Wanneer Wel. binnen enkele minuten. Je vondt zeker, dat ik verkeerd deed te genover Stanley Hopkins - Ik vertrouw op uw oordeel. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5