OiNZfc MANOEUVRES TAJf HET 10e. IV. „Die Nacht verrinntKampf bringt der junge Tag Krachtige, stevige passen van de le compagnie, dan plotseling onder steund door tromgeroffel, om daarna overgenomen te worden door de mu ziek zóó. treden wij naar buiten in 't jonge daglicht, als een beeld van vol-krachtig, nieuw leven. Vroeg was 't wel dezen ochtend, van den ma noeuvredag, maar de Inspecteur van de infanterie, luit.-generaal Snijders, zou komen en zoo'n „hoogert" is wel waard, om er vroeg voor uit te ruk ken. Wij marcheerden naar 't station om naar Velsen te sporen. Jongens, zoo'n trein gaat toch gemakkelijker dan loop'en, want we waren vandaag heelemaal in veldtenue. Weet ge wel lezers, wat dat zeggen wil? Denkt daar niet licht over. Dan voeren wij in onzen ransel mee alles wat wein't veld noodig hebben. In den ransel zit daneen chemise, een sous-pan talon, een paar schoenen, 2 paar sok ken, eetketel, naaizakje, een kam, handdoek, een kleerborstel, verder smeer voor schoenen en leerwerk. Bo ven op den ransel wordt nog opgerold de overjas. In de patroontasschen ijzeren blokken, ter zwaarte van de scherpe patronen, verder is aan den koppel nog een schop of bijl. Dan ons noodzakelijk gereedschap, het geweer. In den broodzak de veldflesch, „het (kuch" en een lepel, vork en mes. Een soldaat heeft dus heel wat me© te voeren niet waar 't Wordt dan ook op den duur een aardig vrachtje. Van Velsen marcheerde eerst de vijand af, die z'n stellingen ging in nemen. Dan kwamen wijdde dappere landsverdedigers. Aan de voetbrug stond reeds de divisie-commandant gen.-majoor Van der Goes. Daar zet ten wij een kranig paradepasje voor in en gingen langs 't kanaal in de richting van den Noordwijkermeerpol- der. Daar werd halt gehouden en weerklonk 't officiersappèl. Onze chefs gingen weer van hun chefs orders halen, en ons werd daarna de veron derstelling meegedeeld. Hoor, o lezer, hoe Holland op z'n smalst werd be dreigd en hoe üe Jan"Kuchen geweld met geweld zouden keeren 1 Gisteren was de nu reeds rustenne badplaats Wijk aan Zee vermeesterd door een daar gelanden vijand. Jan Kuch, begreep maar niet, hoe die lui lust hadden bij dit koude weer nog naar een badplaats te gaan. Wij wer den dan ook' uitgezonden met de beste bedoeling om de lui dit aan 't ver stand te brengen. Dit ging niet mak kelijk want zij dachten j'y suis, j'y reste. Om hen uit hun stellingen te verdrijven marcheerden 2 bataljons infanterie en een batterij veld-artil- lerie naar de Breesaap. Eén er van volgde het Kanaal, de ander ging langs den Rooswijkschen weg en den Schulpweg daarheen. Nog een troep marcheerde naar Wijk aan Zee om een frontaanval te doen. Van de af- deeling wielrijders werd bij eiken troep een gedeelte gevoegd. Luit.-kolonel Ten Raa van het 3e bataljon trad als leider op, terwijl kapitein Ivlijnsma commandant der aanvallende partij was. De kapiteins van Wagtendonk en de Witt Hubers voerden elk het bevel over een batal jon. Onze duinkopjes gaven een mag- nifique dekking aan onzen vijand, er moest dan ook hard gewerkt worden. Hoe vol beleid en tactiek alles ook ging, hoe weinig verliezen er ook werden geleden, toch mocht het ons niet gelukken de overwinning te be halen. De vijanden blijven dus baden, maar veel rust zullen we ze niet laten, want morgen komen we terug en dan Daarna kwam de rust en konden wij ons verfrisschen gaan door aan den cantinewagen te gaan koopen bier, brood en wat er verder noodig was. Van particulieren mocht niets ge kocht worden, dat was maar goed ook. Je kunt immers beter met een 800 man aan één cantinewagen gaan koopen, ten minste als je weet waar die op zoo'n uitgestrekt terrein te vin den is en dat heeft Jan Kuch niet kunnen doen. Maar Jan Kuch had zijn kuch in den broodzak, dus vol doende fourage. Stemt dus allen lezers en lezeressen gelijk in „leve de kuch". Er werd terug gemarcheerd naar Haarlem. Bij de brug over den Scho tersingel stond de luit.-generaal met z'n staf en kolonel Draaijer. Onder op gewekte muziek werd gedefileerd Daaraan werd met z'n uiterste best meegedaan door JAN KUCH. Raad van State. Voor de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van be stuur werd Woensdag behandeld de aanvrage om pensioen van IJ. van Akkeren, eervol ontslagen onderwij zer aan eene openbare lagere school alhier. Besmettel ij ke ziekten. In de Staatscourant van heden is opgenomen de opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, ter kennis gekomen van den Centralen Gezondheidsraad, in de week van Woensdag 14 tot en met Dinsdag 20 September 1904. Uit deze opgave blijkt dat gedurende dat tijdvak te Haarlem zijn voorgevallen 1 geval van roodvonk en 2 gevallen van diphthe ritic Binnenland Staten-Generaal. KAMEROVERZICHT. Ons uitvoerig telegram over de zit ting der Eerste Kamer van gisteren heeft de voornaamste bijzonderheden gegeven van een belangrijk deel der vergadering. Intusschen moet op enkele dingen teruggekomen worden. Nadat tot toe lating van alle leden der Kamer be sloten was, hield namelijk de voor zitter, baron Schimmelpenninck, een rede, die het zal den aandachtiger» lezer niet ontgaan in de tegenwooi- dige politieke omstandigheden aller minst zonder beteekenis was. Hij zeide „Mijne He eren „Door het vertrouwen van onze ge ëerbiedigde Koningin, op voordracht van den Minister van Binnenlandsc'ne Zaken, werd ik wederom geroepen dezen zetel in te nemen. Terugziende op den laatsten keer, toen ik de eer had onze eerste verga dering der gewone zitting te openen, geschiedt het ditmaal met gemengde gevoelens. Onze Kamer onderging toch in haar samenstelling belang rijke wijziging. Niet mindei' dan 13 leden werden door anderen vervan gen. Door den loop der politieke omstan digheden ontviel ons meer dan één bekwaam lid, wiens ervaring, kunde en werkkracht, ook welsprekendheid, .wij hier noode missen. I Met weemoed herinner ik er aan dat niet minder dan 7 leden zich w< - gons lioogen leeftijd, of den staat, hunner gezondheid, niet herkiesbaar stelden, van welke een. de heer Van Lier, helaas reeds is overleden. Onze Kamer mist ten gevolge van een en ander het is niet tegen te spreken een specialiteit op imv dan een gebied. 1 Intusschen vertrouw ik, Mijne'Hee- ren, geen vergeefse!» beroep op uwe medewerking te doen, om gezamen lijk gij en ik te trachten onze Kamer in haar gewijzigde samenstel ling aan haar hooge constitutioneele roeping te doen beantwoorden. De overweging van gewichtige wets- voorstellen, bij de Staten-Generaal reeds aanhangig of ons in de Troon rede opnieuw aangekondigd, zal ik ben er van overtuigd wanneer zij onze Kamer bereiken, door ons geschieden met al de zorg en toe wijding, die 's lands belang vorderen, zij liet ook voor sommigen onzer met andere politieke inzichten dan die hunner voorgangers. Met de bede, dat God onzen arbeid zegene, aanvaard ik de eervolle, mij opgedragen betrekking." N,a deze rede gingen, wat men noemt, de poppen aan het dansen. De O ve r ij s e 1 sc h o qua-estie werd door den heer Van Zinnicq Bergmann in den vorm oen er inter pellatie ter sprake gebracht, in vra gen. aldus geformuleerd lo. Wat is der Reg. bekend omtrent het gebeurde in de vergadering van 8 Augustus j.l. van de Prov. Staten van Overijsel, waardoor in die Sta ten geen leden van de Eerste Kamer benoemd zijn? 2o. Acht de Reg., dat het op haar weg ligt het initiatief le nemen, op dat de leemte, die daardoor is ont staan. worde aangevuld? 3o. Op welke wijze oordeelt, de Reg. dat do Eerste Kamer anders op hot vereischte ledental kan komen Het antwoord op deze, blijkbaar in overleg met de Regeering, gestelde vragen, is den lezers bekend. De Mi nister-president, die de bekende ge beurtenissen van 3 Augustus aan een verslag in de „Zwolsche Ct.." ont leende, wees er op, dat de vacature in de Staten van Overijsel hem eerst bekend werd, toen liet ontbinding?- besluit was genomen. Z. i. was elke grondwettelijke weg j om tot aanvulling der Eerste Kamer te komen afgesneden en de Reg. zou dus voor dat doel een speciale wet brengen. Gelijk reeds geseind werd even als het eerste deel .van de rede van den heer Van Houten. Deze schreef het ontstane ongerief in de eerste plaats toe aan den Com missaris "der Koningin, 's Heeren Van Houten's, ook. bij latere repliek, inge nomen Staatsrechtelijk standpunt was, dat de Kroon enkel het tijdstip der keuze had aan te geven, maar dat de Prov. Staten niet aan het Kon. Besl. van bijeenroeping. doch aan de Grondwet, de Prov. wet, de Kieswet hun rechten en plichten ontleenen. De bijeenroepïn£ was nóch een uit- noodiging nóch een bevel om te ko men dineerende oproeping om op een bepaalden dag een keuze te doen, was geen beletsel om dien plicht op een lateren dag te volbrengen. Terzijde latende de vraag of deze Kamer nu wel wettig was samenge steld, betoogde de spr. nader, dat de Commissaris niet de zitting had moe ten sluiten, maar de vergadering ver dagen, desnoods tot 's avonds, om tot een vergelijk te komen. Hij had de Staten bijeen moeten houden, tot ze hun plicht hadden vervuld. Maar waar dit niet geschied was, had de Reg. een nieuwe oproeping moeten doen. De Reg. handelde, wellicht bij afwezigheid van, enkelen barer leden, niet met voldoenden gang, niet met- voldoende zorg. Wat deed zij met het verzoek van den Commissaris om de Staten andermaal bijeen te roepen Een wet achtte spr. onnoodigde Staten konden de Eerste Kamerleden kiezen in hun Novemberzitting en bij liet onderzoek der geloofsbrieven kon dan onderzocht worden of de keuze wettig was geschied. Zoo niet, dan volgde vanzelf een nieuwe verkie zing. De heer Van der Biesen wentelde de schuld op de schouders der Sta tenleden en prees de Reg., die een uitweg aangaf om uit de moeilijkheid te komen. Ook de heer de Beaufort prees het in de Reg., dat zij haar plannen had medegedeeld, doch wilde, in afwach ting van het komende wetsontwerp, niet op het fond der zaak ingaan. De interpellant dankte den Min. en meende dat deze inderdaad de beste oplossing had gekozenalleen een wet kon ons uit de impasse bren gen. De heer Rahusen was van oordeel, dat er geen wet noodig was. De Reg. had z. i. geen contröie over de Staten; waar de verkiezingen op 3 Aug. uiet plaats hadden, bicven ze z. i. op de agenda der Staten van Overijsel staan. De Minister Kuyper nam allereerst den Commissaris in bescherming, die voor het recht der Kroon opkwam. De keuze van leden der Eerste Kamer, aldus 's Min. stelling, is den Prov. Staten in het Rijksbelang als "plicht opgelegd, gebonden aan bepaalde, tijdstippen. Het Koninklijk bevel orn tot de keuze over te gaan, kan niet worden genegeerd. Of de Staten in Nov. een keuze konden doen, betwij felde de Min., maar zij moesten het zelf weten. De Min. koos den veilig- sten weg, dien eener wet. De heer Van Houten, repliceerend, noemde het door de Reg. aangekon digd wetje een uitvlucht. De Min. had beter gedaan schuld te bekennen, na latigheid to© te geven en alsnog de Staten bijeen te roepen, niet om te kiezen, want dat was hun recht. Op een tot- tweemalen herhaalde vraag kreeg cle spr. nog van dr. Kuyper ten antwoord, dat op het verzoek van den Commissaris om een nieuwe bijeen roeping, afwijzend was beschikt in overleg mèt den Ministerraad en met machtiging der Koningin. Daarmede was de interpellatie afge- loopen. Maar de heer Van Houten wees er op, dat 't onvoegzaam zou wezen met een incompleete Kamer besluiten te nemen. Hij stelde dus voor, dat de Kamer zou worden verdaagd en niet eerder werd bijeengeroepen, dan na dat Eerste Kamerleden voor Overijsel waren gekozen of de Staten van het gewest onwillig waren gebleken om de keuze te doen. Dit werd door den heer Reekers be streden. Hij wilde het voorbeeld van Overijsel niet volgen en ook het werk staken. Deze vergelijking werd dooi den heer Veiling Meinesz gewraakt. De Reg. had niet gedaan wat zij kon om de onvoltalligheid der Kamer te verhinderen en daarom was de motie- Van Houten juist. De heer Van Wei deren Rengers was daar echter tegen omdat hij de moeilijkheden niet ver- grooten wilde. Met 26 tegen 16 stemmen werd de motie verworpen! van de linker zijde stemden de heeren Rengers en Van Beyma tegen). De Kamer besloot vervolgens, hij gebrek aan een bepaling in het regle ment van orde, om alle bij haar aan hangig gebleven wetsontwerpen op nieuw in behandeling te nemen. De veelbesproken Drank- we t-q u a e s t i e is hiermede dus van de haan, zonder dat er één woord over is gekikt. Beid© Kamers vergaderen heden, eerst te 11, daarna te 3 uren. Men seint ons uit Den Haag Na de toespraak van het oudste lid, den heer van Alphen, aanvaardde Baron Mackay heden het voorzitter schap van de Tweede Kamer. Spr. deed beroep op de leden om naar de beperking der debatten en afdoening van arbeid te streven. Mr. Troelstra kreeg verlof voor eene interpellatie- over het optreden der Amsterdamsche recherche tegenover de Russische socialisten op het con gres te Amsterdam. De Eerste Kamer hield eene korte zitting en bepaalde dat de debatten en het adres van antwoord morgen ochtend te elf uur zullen aanvangen. STAATSBEGROOTING 1905. De Staatsbegrooting raamt de uit gaven op in ronde cijfers 174 millioen 9 ton, de ontvangsten op 166 millioen; het geraamd tekort is dus 8 millioen. Trekt men de buitengewone uitgaven daarvan af, dan blijft het geraamd tekort ruim 3 millioen. dat door be sparingen tot 2 millioen dalen kan. Daartegenover staat, dat er voor snel- vuurgeschut, consolidatie der Indische schuld, posterijen, reorganisatie van het korps mariniers en laboratorium van den Centralen Gezondheidsraad suppletoir© credieten noodig zijn, die het tekort op 34 ton zullen brengen. De Regeering acht deze cijfei's wei nig bevredigend. Tot dekking van het tekort zal worden voorgesteld een verhooging op den accijns op het ge distilleerd tot 70 gulden per H.L. en 5 opcenten op de Bedrijfs- en Vermo- 1 gensbelasting. waarvan te zamen 3 millioen wordt verwacht. TWEEDE KAMER. Naar de N. R. C. verneemt, onthou den de antirev. en katholieken te Assen zich van het stellen van een eigen candidaat. NATURA SANAT. De heer P. H. Eykman, arts, direc teur der naaml. vennootschap Physi- atrische Inrichting „Natura Sanat" te Scheveningen heeft zijn ontslag als zoodanig aangevraagd, welk verzoek door commissarissen is ingewilligd. In verband hiermede zal door het bestuur in eene buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhou ders het voorstel ter tafel worden ge bracht, om tot liquidatie over te gaan. DE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE KAMERFRACTIE. In de Dinsdag gehouden vergade ring der soc.-dem. Kamerfractie werd, naar „Het Volk" meldt, voor hetloo- pende zittingjaar Troelstra tot voor zitter, Schaper tot tweeden voorzitter en Ter Laan tot secretaris gekozen. Besloten werd, de ministers van Bui ten- en van Binnenlandsche Zaken en van Justiti© te interpelleeren over het optreden der Amsterdamsche politie tegenover de Russen op het Interna tionaal Congres, welke interpellatie door Troelstra zal worden gehouden. Tevens werd een door de soc.-dem. Studieclub daarvoor benoemde com missie aangewezen als secretariaat en informatiebureau van de Internatio nale Unie van soc.-dem. Parlements leden. TJALK IN NOOD. Een tjalk, die Maandagavond ten noorden van Enkhuizen in nood ver keerde, is door een der veerbooten van Enkhuizen op Stavoren uit haar gevaarlijken toestand gered, en te Enkhuizen binnengebracht. Het vaai - tuig bleek te zijn de „Johanna", schipper R. Veenstra, van Amster dam. Het schip is in veilige haven, maar de schipper verkeert nog in een niet zeer benijdenswaardigen toe stand zijn vaartuig heeft nogal wat geleden het zeil is gescheurd, de mast niet meer te vertrouwen, een zwaard gebroken, enz., on toen e eni ge visschers van Enkhuizen met een sloep den. eersten keer bij het schip kwamen, had de schipper, zooals men ons meedeelde, geld noch brood aan boord, maar wel een vrouw en vijf kinderen. PRESIDENT STEIJN TE DORDRECHT. Dordrecht kreeg Dinsdag bezoek van president Steijn, hoewel niet ve len dit geweten zullen hebben. Ver gezeld van zijn gade en van mevr. Kröller en dr. H. Muller, kwam hij per jacht Lotos te Dordrecht aan, al waar bij dr. H. J. Kiewiet de Jonge het tweede ontbijt werd gebruikt. Daaraan namen ook deel mr. A. R. Zimmerman, de Burgemeester en diens echtgenoot©. Aan mevr. Steijn werd een bouquet aangeboden. Na afloop ging men naar het Z.-Afri- kaansch Museum. BRAND TE LEIDEN. Te Leidon heeft in den vorigen nacht een brand gewoed, die drie meiisc hen levens heeft gekost. Op het Noordeinde 34 had de heer G. in een ruim perceel een wasch- en strijkinrichting. Daar ontstond tegen middernacht in het benedengedeelte, waar zeer veel brandbare stof in den vorm van waschgoed lag opgehoopt, brand, die -onmiddellijk zóó hevig was, dat de ruiten sprongen. In min der dan geen tijd deelden de vlam men zich mede aan de eerste verdie ping, waar man, vrouw en twee kin deren, een van 6 en een van een half jaar, sliepen. De toegang naar beneden was door het vuur versperd, daarom trachtten deze menschen door de ramen te ont komen, wat hun gelukte door eerst op een vlak en later op de plaats dei- huren te springen. Toen zij echter beneiden waren, ontdekten ze tot hun grooten schrik, dat hun halfjarig kindje nog werd gemist. De vader had gemeend, dat de moeder het had opgenomen, de moeder waande het veilig in de armen van vader. Helaas, er was nu geen redden meer moge lijk. Op de tweede verdieping woonde een van haar man gescheiden vrouw van 50 jaar met haar 18-jarigen zoon, die beiden bij den heer G. in betrek king waren. Toen zij wakker werden, was elke kans verkeken om nog te ontkomen. Blijkbaar hebben ze nog de deur der kamer geopend en zijn toen door de brandlucht gestikt. Men vond ze gisterenmorgen naast elkaar liggen, bijna geheel verkoold. De brandweer was intijds op het terrein, maar vermocht niet de onge lukkige menschen te redden, zoo snel breidden de vlammen zich'uit, mede doordat binnen bijna alles uit hout bestond. Tegen drie uur in den morgen was men den brand meester. De naaste panden hebben veel waterschade ge leden. VLUCHTELINGEN UIT VEENHUIZEN. Dinsdagmorgen kwam bij de poli tie te Assen bericht uit Hoogkerk, dat vermoedelijk een tweetal ontvluchte personen uit Veen-huizen naar den weg gevraagd hadden, met het doel om naar Duitschland uit te wijken. Eenig© poltie-agenten gingen den Pie- zerweg op en troffen een drietal vluch telingen aan. Een hunner, Jacob Duister, nam de vlucht. Een politie agent leende een fiets van een voor bijganger en zette Duister achterna. Het kwam tusschen den agent en hem tot eene worsteling, waarbij de laatst genoemde trachtte om den agent in het Peizerwaar te werpen. De agent moest toen van verdere pogingen om den man te arresteeren afzien. Direct werd kennis gegeven aan de mare chaussees. Vijf marechaussees maak ten jacht om Duister aan te houden, liet gelukte hem te treffen, zoodat niet alleen Duister, maar ook de twee andere vluchtelingen uit Veenhuizen werden opgebracht. Laatstgenoemde is reeds voor den vierden keer uit Veenhuizen ontvlucht („Ass. Ct;") EFFECTENDIEFSTAL. Omtrent den effectendiefstal, vooraf gegaan door dubbelen moord (zie ons 2de blad) verneemt het „Nieuws" nog het volgende Met betrekking tot dezen laatsten diefstal werd vroeger reeds te 's-Gra- venhage veroordeeld zeker© Cornells van der Straten, een bij de politie be kend individu'. Of er echter meer da ders waren, werd toen niet bekend ook niet waar de gestolen effecten ge bleven waren. Thans kunnen wij mededeelen, dat, na een huiszoeking door de Justitie, te Amsterdam is gearresteerd zekere P. J. B„ een jongmensch van goeden huize. Hij moet een der verkoopers zijn van de te 's-Gravenhage in be slag genomen effecten. ONGELUKKEN. Aan de Kalkwijk, gem. Hoogezaxid, is vrouw D., moeder van drie kinde ren, uit de vaart aldaar levenloos op gehaald. Bij den landbouwer C. Hoedjes te Wieringerwaard had Woensdag een treurig ongeluk plaats. De insteekster K. Molenaar te Kolhorn werd door de dorschmachine gegrepen. Een been werd totaal afgeknepen. Na een half uur was de ongelukkig© aan hare wonden overleden. Letteren en Kunst. ZANGERS - JUBILEUM. De heer Frans Phlippeau herdenkt op 16 Oct, a. s. zijn 25-jarig jubileum als concertzanger. Hij stelt zich voor op dien datum in den Werkenden Stand te Amsterdam een liederen- avond te geven, waarop hij zal ten gehoore brengen o. a. liederen van Massenet, Bizet, Gounod, Fontein, Tuinhorst e. a. AGNES SORMA. Bij een repetitie in het „Neues Theater" te Berlijn gleed Agnes Sor- ma op het tooneel uit. waarbij zij haar arm verstuikte. De kunstenares werd dadelijk naar een nabij zijnde kliniek gebracht, waar zij voorloopig wel zal moeten blij ven, ofschoon haar toestand niet van ernstigen aard is. Arr. Rechtbank (Zitting van Donderdag 22 Septemb.) Uitspraken. Do Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van den metselaar en aam nemer J. de Koning te Edam, be schuldigd van valschheid in geschrif te, het valschelijlc onderteekeneu van eon inschrijvingsbiljet voor een aan besteding met twee namen van bor gen, en dit valsche stuk als echt en onvervalscht gebruiken, uit welk ge bruik nadeel kon ontstaan. De eisch vanhet O. M. was één maand gevangenisstraf. De Rechtbank sprak den beklaagde vrij. op grond dat bedoeld inschrij vingsbiljet ongeldig was, oir» reden dat het niet voldeed aan de bepalin gen, gesteld in art. 447 der algemee- ne voorwaarden, zoodat er ook nooit nadeel kon ontstaan. Tegen de beide Hillegomsche in brekers P. v. d. Aar en P. Winkelaar die te Vogelenzang uit een schuur bloembollen ontvreemd hadden door middel van inbraak, werd heden vonnis gewezen. De Rechtbank veroordeelde P. v. d. Aar tot een gevangenisstraf van 9 maanden en P. Winkelaar tot vier maanden. Diefstal van gouden o o r- bellen. De beklaagde W. J. v. d. Meer, te Haarlem, die niet verschenen was, stond terecht wegens diefstal van een paar gouden oorbellen, die hij ten nadeele van Maartje Koster, bij wie hij inwoonde, had ontvreemd. Hij had de oorbellen beleend en daar- voor twee gulden ontvangen. De rechercheur v. d. Halst had de oorbellen in eeto bank van leening aangetroffen, welke voorwerpen door Maartje Koster als haar eigendom herkend werden. Tegen den beklaagde, die nog nooit te voren veroordeeld is geworden, e.» den diefstal bekend heeft, cischte het O. M een gevangenisstraf van een week. Ladelichte n. Ook de tweede beklaagde, C. Zwem mer te Zandvoort, was niet versche-. nen. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op Zaterdagavond 30 Juli in de tapperij van W. Keur te Zandvoort was gekomen. Eenigen tijd had hij alleen in de tapperij doorgebracht en van deze gelegenheid gebruik ge maakt om een rijksdaalder uit de toonbanklade te nemen. Even latör werd het geld door vrouw Keur vermist, en daar zij Zwemmer verdacht, liet zij een poli tieagent halen, die de rijksdaalder op den verdachte vond: hij had deze ver stopt tusschen de voering van zijn; pet. Wegens diefstal werd door het O. M. tegen den beklaagde een gevange nisstraf van 1 maand geëischt. Hierna stonden in het beklaagde- bankje terecht vier Zaandammers, L. Lesage, C. de Heer, C. Kok en H. Boon. Zij waren op 31 Juli in het koffiehuis van den heer Schoterland gekomen en hadden daar ©enige ver tering gemaakt. Toen het evenwel op betalen aankwam, weigerden zij daaraan te voldoen, doch grepen den kellner D. Koene aan en mishandelde hem. Tegen Lesage en Kok, die reeds va ker wegens mishandeling veroor deeld zijn, werd door het O. M. ge- eischt 6 weken gevangenisstraf en te gen De Heer en Boon een gevangenis straf van 1 maand. Diefstal. Anna Hofman, huisvrouw van J. Berger had op 9 Juni uit den boter- winlcel van Bluyssen te Zaandam een glazen sigarertbeker en een bal ontvreemd, welke voorwerpen op de toonbank geplaatst waren, Het O. M. vro.è'g wegens diefstal een' gevangenisstraf van 6 weken. Mishandeling. Ook A. Hartog te Purmerend had zich schuldig gemaakt aan mishande ling. Hij had op 12 Juli den groenten- koopman P. Bergens, die hem om een. achterstallige schuld maande, mishandeld. De beklaagde ontkende dat hij Bergens geslagen heeft, wel heeft hii deze enkele duwen gegeven. 1-Iet O. M. eischte de oplegging van 20 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Diefstal. Hierna stond terecht J. Olivier te Velseroord. Deze had uit den tuin van Ombergen aldaar twee blauwe kielen, die daar te drogen hingen, ontvreemd. Voor dezen diefstal hoorde bekl. een gevangenisstraf van 4 weken te gen zich eischen. Mishandeling. Tegen Joh. Kruger te IJmuiden werd wegens mishandeling van T. P. Bonekamp aldaar 14 dagen gevange nisstraf gevorderd. Vernieling. Tegen den 19-jarigen Dirk Roza, wo nende te Spaarndam, werd wegens vernieling van een hek een geldboete van 10 gulden, bij niet betaling te vervangen door 5 dagen hechtenis, gevorderd. Vernieling. Ook de melkslijter W. Hillen te Beverwijk had zich schuldig gemaakt aan opzettelijke vernieling. Hij had op 23 Juli het tuig van een rijtuig, toebehoorende aan J. Mus, bescha digd, door de strengen door te snijden. Eisch één week gevangenisstraf. Mishandeling. G. Blom t© Velsen had J. G. van Egmond, die hem uitgescholden had. mishandeld, door hem met een hard voorwerp tegen, het hoofd te slaan. Eisch 2 dagen gevangenisstraf. Dezelfde straf werd geëischt tegen A. Visser, huisvrouw van P. Smit te IJmuiden, die haar buurvrouw mis handeld had. Ook den 18-jarigen J. H. van Leeu wen te Beverwijk werd mishandeling ten laste gelegd. Het O. M. vorderde een gevangenis straf van 14 dagen, omdat v. Leeu wen reeds meermalen deswege ver oordeeld werd. (Terechtzitting van 22 Septemb. 1904). Uitspraken: J. Koorn, werkman te IJmuiden, diefstal, 5 dagen gevangenisstraf. Th. Messelaar, loopknecht te Haar lem, verduistering, 6 wegen gevange nisstraf. B. de Geus, huisvrouw van F. Dub held, zonder beroep, te Beemster, diefstal, een maand gev.straf. J. C. de Vlaming, kellner te Rot- terdam, diefstal, 3 maanden gevan genisstraf. A. T. Bijster, arbeidster te Haar lem, diefstal, 5 boete of tien dagen hechtenis. A. Cornélisse, fabrieksarbeider te Leiden, wederspannigheid, 5 boete of 10 dagen hechtenis. C. A. M. Hellings, werkman te Vel- J sen, wederspannigheid, 8 dagen ge vangenisstraf. C. Keur, arbeider te Zandvoort, we derspannigheid, 10 moete of 10 da- i gen hechtenis. J. Engelhart, los werkman te IJ- I muiden, wederspannigheid, 14 dagen I gevangenisstraf. A. Koomen, werkman te Beverwijk, opzettelijk eene valsche verklaring afleggen aan een agent der Rijks verzekeringsbank, een week ge van ge- I nisstraf. Uit de Omstreken VELSEN. R i n g r ij d e r ij. De afdeeling Velsen en Omstreken van de Hollandse! »e Maatschappij van Landbouw had Woensdagmiddag i een ringrijderij voor bespannen rij- 1 tuigen georganiseerd. Dit feest werd door buitengewoon ïriooi zomerweder begunstigd een 1 heerlijk zacht najaarszonnetje wierp I zijn liefelijke stralen over het CfcCsL terrein. Half Velsen was uitgeloopen en had l zich langs den weg VelsenDrieliuis, 1 waar de ringrijderij plaats had, ver- zameld. Talrijke vroolijke groepjes bewogen ziel» luid lachend en schert send voort langs de verschillende - kooplieden,, die niet luider stem hun waren te koop aanboden. Eenige leden van de Beiersche mu ziekkapel, die op een boerenwagen hadden plaats genomen, hielden met vroolijke deuntjes en marschen de prettige stemming er in. Om ongeveer twee uur ving de ringrijderij aan. Ongeveer 30 paren hadden ingeschreven, die geregeld achter elkander reden en hun vaar digheid toonden in het schoon? ring rijderij-verinaak. Vol hoop zag men de dames naderen, vervolgens den sabel opheffen en naar den ring ste ken. Van geluk straalde het gelaat als het gelukte een ring te bemach tigen, maar o weel, als het tegenliep... Welke gezichten men dan te aan- schouwen 'kreeg, willen wij niet be schrijven, maar zij waren o, zoo be- drukt Tot, ongeveer vijf uur duurde de pret. Toen waren de wedstrijden ge ëindigd, en had de prijsuitreiking plaats. De uitslag was als volgt1ste prijs, een heeren- en een dames-gou den remontoirhorloge, gewonnen door D. Asjes en echtgenoote, met 17 rin gen 2de prijs, een likeurstel met een groep vazen, gewonnen door R. van Schinkel en echtgenoote3de prijs, paardendek met zweep en theeser vies, gewonnen door F. Wier in ge en I. Verdel4de prijs, doos met zilve- ren lepels en een ingelegd tafeltje, gewonnen .door C. Harremeyer en G. Verdel5de prijs, taschje en een hoofdstel, gewonnen door D. Harre- 1 tneyer en C. Ver del6de prijs, een bloemenbakje en een stöl teugels, ge wonnen door De Broeder en echtge noote. Voorts werden er drie troostprijzen uitgereikt. De 1ste, een leeren stel leidsels en een werkeloos aan Th. Langendijk en echtgenoote; 2de prijs, een stang met beschuitbus aan H. Langendijk en I C. Tromp3de prijs, een veldhalster en een bloementafel, aan Hofman en L. Barendrecht. Den geheelen avond heerschte er in Velsen's straten een aangename, vroo lijke drukte. In verschillende café's was gelegenheid tot dansen, waar van door velen gebruik gemaakt werd. Deze ringrijderij mag uitstekend geslaagd heeten en den organiseer- ders mag zeer zeker een woord van hulde en waardedring niet onthou den worden. Bij Koninklijk Besluit van 17 Sep tember 1904 is, met ingang van 1 Oc tober 1904, aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te Velsen, den heer W. H. Mirandolle, wegens lichaamsgebreken, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. SLOTEN. J. Kamer, groentenboer te Haar lemmermeer, reed Dinsdagmorgen met paard en beladen wagen langs den straatweg; het paard schrikte en sprong met kar en geleider in den diepen wegsloot, waar het dier zijn leven moest latenals door een won der kwam K. met den schrik en een nat pak vrij. HILLEGOM. De heffing van den Hoofdelijken Omslag is alhier vastgesteld op 2,5 ten honderd. HEEMSTEDE. Deze week heeft Ds. Jonker de nieuw gebouwde consistoriekamer alhier voor zijne catechisatie in gebruik ge nomen, welke daarvoor aan alle eischen voldoet. De vroeger© banken zijn verdwenen en keurige stoelen daarvoor in de plaats gesteld. SANTPOORT. Voor de examens diploma Bijen teelt der Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland te Benne- kom slaagden 20 September F. C. van Brussel en A. J. Hagendoorn, beiden te Santpoort.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2