Binnenland. Staten-Generaal. KAMEROVERZICHT. Beide Kamers vergaderden gisteren in den ochtend en in den middag. In de ochtendzitting der Tweede Kamer kreeg de heer Troelstra het reeds vermeld verlof om de Ministers van Justitie, Binnenl. en Buitenl. Za ken te interpelleeren over het gebeur de met de portretten der Russische socialisten op het Congres te Amster dam. En des middags werd door Min. Harte de gebruikelijke millioenenrede gehouden. Overigens had in den ochtend in dit deel der vertegenwoordiging de overdracht plaats van het praesidium, aan den nieuwbenoemden voorzitter. De heer Van Alphen, oudste lid m jaren, sprak daarbij Hooggeachte Heer Mackay Zwaarder dan immer te voren was laatstmaal' in de Kamer de taak des mi tI1 U(, „CU1JBUC wlIIllliaoic vuu. Voorzitters talrijker dan m een aer dp stenographic de heeren Vening handelen, dat Dinsdagochtend 11 uur in behandeling komt. Den 4en October zal het onderzoek der Indische begrooting beginnen. In de Eerste Kamer werd medege deeld, dat door de afdeelingen waren gekozen tot Voorzitters de heeren Rahusen, Van Houten, Reekers, Veningh Mei- nesz en v. Zinnicq Bergmann tot onder-Voorzitters de heeren Woltjer, Godin de Beaufort, Sicken- ga. Van der Does de Willebois en Ha- velaar en tot leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord op de Troonrede de heeren Scholten, Godin de Beaufort, Van Asch van VVijck, Van Nierop en 't Hooft. Het door deze heeren gereedge maakt concept werd aanstonds in de afdeelingen onderzocht en komt heden te 11 uren, in definitief-concept. in openbare behandeling. In de middagzitting van den Se naat benoemde de Voorzitter in de commissie voor de verzoekschriften de heeren v. d. Does de Willebois, Ha- velaar. Dojes, v. d. Feltz en Regout en in de gemengde commissie voor ---- - I ut, aucijugrajjiiio uc IIUOICIL vorigen, waren in de afgeloopen zn-Meinesz Rahusen en Woltjer. ting haar bijeenkomsten maar onze ieden der huishoudelijke com- physieke en intellectueele krachten 1 mjssie -werden gekozen de heeren Van bleken daartegen opgewassen. ueis.a- \Velderen baron Renaers (met 22 van mer heeft u erkentelijk te zijn voor de 3(? stemmen> zijnde 12 op mr. v. uwen arbeid in de voorbereiding en %inniCCj- Bergmann uitgebracht enl op in de leiding van zóó aanhoudend en de heeren Kist en Bultman) en Van langdurig samenzijn en ik mag het zixinica Bergmann met 36 stemmen voor ons als een voorrecht rekenen, van de g7< Zijn<je 1 stem op den heer dat gij niet aarzeldet onder deze inder-Godin de Beaufort uitgebracht daad zóó zware taak opnieuw den j Vervolgens werd het rooster van krachtigen schouder te zetten. De Ka- aftr©ding der leden bij loting samen- mer toonde op uw bereidvaardigheid g-esteld. en de aftreding aldus gere- daartoe een vrijmoedig beroep te voor de voor de verschillende doen en H. M. de Koningin, bekrach- provinciën zitting hebbende leden, tigde door uw benoeming het verlan-Noord-Brabantmr. Sassen, mr. gen dezer vergadering. Zinnicq Bergmann, in 1907 Wij mogen ons gelukwenschen met \y Merckëlbach en mr. v. d. Does die benoeming, gelijk u met de ver- de willebois in 1910; eerende onderscheiding. Wil met de- Prinzen en mr. Van der Biesen in zelfde onverdroten toewijding, de 1903 leiding onzer werkzaamheden bewa- Gelderland Van Limburg Stirum, ken en de Kamer daardoor opnieuw haron Van Lamsweerde in 1907 aan u verplichten. En moge uwe be-haron Schimmelpenninck v. d. reidvaardigheïd door den steun van Qye en mr Van Berckel in "1910 den Heere onzen God gesterkt, door rnr Reekers en mr. 't Hooft in zijn licht in moeilijke omstandigheden -1913 verhelderd, de roeping ook nu niet Zuid-I-Iolland: Van Waterschoot onuitvoerbaar bevinden. van der Gracht, dr. Woltjer, mr. Be- Ik heb de eer u te verzoeken den vers en Havelaar in 1907 Voorzittersstoel van mij te willen over-(jr Vermeulen, het ontbrekend lid nemen. (Toejuichingen). i de heer Van Heeckeren v. Hell, die De heer Mackay nam toen den zijn geloofsbrieven nóg niet inzond, Voorzitterszetel in en hield daarbij de en .ihr- v.Iusenne, m 1.10 j hornr. Van WflQSAnnor T volgende rede Mijne Heeren Door H. M. de Koningin, op uwe baron Van Wassen aer v. Rosande, H. Waller en S. van Velzen in 1913 1 Noord-Holland Mr. Kist, Laan en Breebaart in 1907 Mr. Van Leeuwen, mr. Rahlisen, en uidt als volgt Mevrouw voordracht, voor dit laatste jaar van Venina- Meinesz in 1910 de vierjarige zittingperiode benoemd Mr Van Nierop. De Jong èn Buit tot uwen Voorzitter, ben ik bereid de man in -jg-jg leiding dezer vergadering wederom op Zeeland Hovy in 1910 en jhr. mr. mij te nemen m het vertrouwen dat Godin de Beaufort in 19i3 ik daarbij ook thans op uwen steun utrechtJhr. mr. Van Asch van en uwe welwillende medewerking zal Wijck in 1907 en jhr Bosch vanDra_ kunnen rekenen. kes'teyn in 1910 Zullen wij het in de Troonrede uit- Friesland Mr. Van Houten in 1907, gesproken vertrouwen op onze voort- mr yan Reyraa jn 1910 en mr. varendheid met teleurstellen, dan Van Weideren baron Rengers en mr. bij de te voeren discussies zelfbeper- gickenga in 1913- king, waartoe ik u bij een vroegere - Groningen Schólten in 1907, Dojes gelegenheid reeds aanspoorde: meer in J9t0 en Knol Welt in 1913 dan tot nog toe betracht moeten wor- Drenta j,ar{m van der Feltz in 1907 den- en mr. Willinge in 1910 Niet alleen dat, zooals een onzer LimburgBrouwers in 1907, mr. Staatslieden onlangs schreef, onze re- Regout in 1910 en jhr. mr. Michiels devoeringen in lengte en breedte win- van Kessenich in 1913. nen, wat zij in diepte verliezen, maar vooral dreigt het parlementaire stel- WTwnnpri sel in discrediet te komen, als door ADRLSbLN VAK A.MUUUKl,. te veel praten te weinig resultaten Het gewijzigd ontwerp-Adres van van onzen arbeid worden gezien. Het Antwoord op de Troonrede der is een schrale troost te wijzen op an- Eerste Kamer lu dere parlementen, die in nog sterker mate aan hetzelfde euvel lijden, maar Kamer der Staten-Ge- men vergete daarbij niet, dat reeds L ,e Kei-bte Kamei aei biaten ue dagen beschikbaar te stellen voor dB stttten„Gcncl.'aal hsM,t mogen ope«n behandeling van een wetsontwerp m ditmaal voor het eerst in de hislori- na het verstrijken van den daarvoor h Rwtozaal op hct Binnenhof, gestelden termijn alle discussie <m- Met ingenomcnheid vememen verbiddellijk te sluiten en onmiddel w- jli; mededeeling, dat de betrek- lijk over te gaan tot de stemming, p,ngen van Nederland met de bui- ook over de niet behandelde en niet tenlandsche mogendheden van den besproken artikelen Wij zouden bij- meest vriendschappelijken aard ble- kans geneigd zijn te zeggen „que le ven_ remède est pire que le malmaar dat 3 Uwer Majesteits verklaring, dal- men tot zulke middelen de toevlucht zee_ en landmacht voortgingen zich moet nemen, bewijst wel het hoog 0p loffelijke wijze van haren plicht ernstige van de kwaal. le kwijten en het corps burgerlijke Bij gebreke van dergelijke bepalin- - ambtenaren bij voortduring reden gaf gen, zijn wij genoodzaakt, willen tot tevredenheid, wordt door ons zeer wij, althans ten deele met het werk gewaardeerd. gereed komen, den arbeidsduur te; 4. Met belangstelling ontvangen wij verlengen, hetgeen afmatting veroor-van Uwe Majesteit de inlichtingen zaakt en daardoor van schadelijken omtrent den algemeenen toestand invloed is op het werk. En toch wordt van land- en tuinbouw, handel, door velen ook door velen onder er- scheepvaart en nijverheid, kend en beleden, dat juist verkorting 5. Dat de verdere bevestiging van van arbeidsduur ten goede komt. zoo-hetgeen tot dusver in Noord-Sumatra wel quantitatief als qualitatief aan verkregen werd, opnieuw niet onbe- den te verrichten arbeid. (Gelach). langrijke vorderingen maakte en dat Welnu, waarom dan niet dien gul-Jdc bevolking van Java in iets minder den regel in de eerste plaats toege- gedrukten toestand verkeert, verne- past bij den arbeid op dit parlemen- j men wij met groote voldoening, taire arbeidsveld, waar gij als arbei- 6. Terwijl wij het vertrouwen van ders. zelf het voor een goed deel in Uwe Majesteit op onze voortvarend- de hand hebt den arbeidsduur te re-1 heid en onze-toewijding aan de be- gelen en te verkorten zonder, dat gij langen van het Vaderland bij de ver in het minst bevreesd behoeft te zijn, dat u dit kwalijk zal genomen wor den door den werkgever. (Gelach). Moge kortheid en bondigheid uw streven zijn en moge God mij de kracht geven om nog voor dit jaar uwe vergaderingen te leiden. Hiermede aanvaard ik het Voorzit terschap dezer Kamer. (Toejuichin gen.) Ingekomen waren o. m. de volgende wetsontwerpen en bescheidenVes- tingbegrooting voor 1905; aanvulling en wijziging der wet van 21 Juli 1890 tot regeling van het militair onder wijs bij de landmacht enz. wijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafrechtdefinitieve vaststelling van de koloniale huishoudelijke be- grootïng van Curagao voor 1905 begrooting van Suriname voor 1905 onderhandsche verko'op van het kloos ter der Augustinessen. genaamd Soesterbeek te Deursen; verhooging van den accijns op het gedistilleerd inlichtingen op verschillende adres sen additioneele overeenkomst met de Vereenigde Staten van Amerika, ter uitbreiding van het uitleverings verdrag van 2 Juni 1887 tot de weder- zijdsche koloniën en insulaire bezit tingen, zoomede het algemeen jaar- lijksch verslag omtrent de vesting werken. De leden begaven zich daarna in de afdeelingen, om het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede te be-' vulling onzer taak op den hoogsten prijs stellen, vereenigen wij ons met Haar in de bede, dat Gods zegen op onze werkzaamheden moge rusten. Het gewijzigd ontwerp-Adres van Antwoord op de Troonrede der Tweede Kamer is van den volgenden inhoud Mevrouw De Tweede Kamer der Staten-Gene raal waardeerde hoogelijk het voor recht, Uwe Majesteit, vergezeld van Hare Majesteit de Koningin-Moeder en van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, in de J oud-grafelijke zaal te zien verschijnen om de gewone zitting der Staten- Generaal te openen. Voor de door Uwe Majesteit geda ne mededeelingen betuigen wij onzen eerbiedigen dank. 1-Iet zal ons ernstig streven zijn, lret mogelijke te verlichten tot behande ling van de voorstellen, die ons be reikt hebben of nog zullen bereiken. Aan het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit een beroep doet op onze voortvarendheid en onze toewijding aan de belangen van het vaderland, hopen wij naar onze beste krachten te beantwoorden. Van harte stemmen wij in met den wensch van Uwe Majesteit, dat de Almachtige God Zijn zegen op onze werkzaamheden doe rusten. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden stellen zich voor, Zaterdag den len October naar Mecklenburg te vertrekken. H. M. en Z. K. H. hebben het voor nemen, den eersten tijd van hun ver blijf in het buitenland door te bren gen op het landgoed Dobbin van Z. K. H. den Prfns. De opper-kamerheer maakt, inge volge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, bekend, dat de audiëntie voor de civiele autoriteiten, welke door Hare Majesteit op Woensdag 28 September op 't Paleis te Amsterdam zullen worden ontvangen, zal aan vangen des namiddags te één uur. Het gevolg van H. M. de Koningin gedurende het verblijf te Amsterdam zal bestaan uit Mevrouw de barones Van Hard en- broek, grootmeesteres; de hofdames jonkvr. Snoeck en barones Schimmel penninck van der Oije; luitenant-ge neraal graaf du Monceau, chef van het Militaire Huis baron Sïrtema van Grovestins, grootmeesterbaron Clif ford, opperhofmaarschalkbaron Ben- tinck, opperstalmeester graaf Van Randwijck, ceremoniemeesterjhr. v. d. Poll, kamerheer-ceremoniemeester; de adjudanten kolonel baron Van Tuyll van Serooskerken luit. ter zee le klasse jhr. Uden Geenkapitein graaf du Monceau de ordonnance- officieren le luitenants baron Van Heemstra en jhr. Van Reigersberg Verslui js. Het gevolg van Z. K. H. de Prins zal bestaan uit de adjudanten kapi tein jhr. Van Suchtelen van de Haare en luit. t/z. le klasse jhr. Hooft Graaf land. KONINKLIJK BEZOEK. H. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins der Nederlanden bezochten lie den, Vrijdag, des voormiddags te half twaalf uur, de tentoonstelling van Nederlandsche Kunstnijverheid, der vereenïging „Arti et Industrial"» te 's-Gravenhage. HET NIEUWE BANKBILJET. Met 1 October, zoo herinnert het Alg. Hbl. zullen in ons binnenlandsch verkeer nieuwe wettige betaalmidde len worden ingevoerd. De bankbiljet ten, die niemand thans gehouden is ter voldoening eener geldschuld in betaling te nemen, zal men dan ver plicht zijn als gelijkwaardig met rijks geldspecie te beschouwen. Wat tot dusverre in dit opzicht reeds feite lijk het geval was wie toch weigert een bankbiljet ter voldoening van een vordering dat zal voortaan wet zijn. Tevens zal een nieuwe soort van ban kbiljetten haar intrede doen die van 10. Zooals men weet, zullen die papiertjes dienen om de m u n tbiljet- ten van dat bedrag en die van 50 te vervangen, welke volgens de wet van 31 Dec. 1903 (Stbl. No. 336) met 1 Oc tober 1904 worden ingetrokken en niet meer uitgegeven. De muntbiljetten verliezen echter in het eind der volgende week geenszins hun waarde. Zij worden tot 1 October 1905, dus nog een vol jaar, bij alle' betalingen aan Rijkskassen' voor het volle bedrag aangenomen, en boven dien zegt de genoemde wet, dat tot 1 April 1909, dus nog 51/2 jaar, gele genheid wordt gegeven ze in te wis selen bij de Rijksbetaalmeesters en bij de meeste kantoren der Neder landsche Bank. Men behoeft zich dus volstrekt niet te haasten met de inwisseling der thans in omloop zijnde muntbiljetten. Als men maar zorgt, dat ze vóór 1 April 1909 zijn ingeleverd en tegen, dien tijd zal nog wel gewaarschuwd worden staan zij volkomen gelijk met de nieuwe bankbiljetten van 10. Alleen bij betalingen aan de Rijks kassen zullen zij van 1 October 1905 af geweigerd kunnen worden, maar dan kan men ze toch nog 41/2 jaar bij de Ned. Bank en hare meeste bij kantoren (waartoe de correspondent schappen le klasse meetellen) inwis selen. Wat zeker de nieuwsgierigheid zal wekken, is het uiterlijk der nieuwe bankbiljetten. Zijn wij wel ingelicht, zegt het Hbl., dan zullen zij in grootte weinig van de bestaande muntbiljetten ver schillen. Zij dragen in het midden een watermerk, bestaande uit de woorden Ned. Bank tusschen twee donkere lijnen, en verschillen ook voor 't overige veel van de muntbil jetten. Het nieuwe bankbiljet heeft nl. een blauw© tint. In het vrij smalle mid denstuk staan in zwarte kleur ge drukt eerst het nummer (links en rechts) en de serie, maar daaronder weder in blauwe kleur over drie re gels „De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder Tien Guide n." ten slotte ook in blauw de dagteekening en de woor den „De President" (rechts) en „De Secretaris" (links) wier handteeke- ning er onder worden gestempeld. Deze woorden staan op een onder grond van grijsachtig bruin, die de geheele voorzijde bedekt. Daarin zijn twee dolfijnen aangebracht die tegen een schelp rusten en wier staarten kronkelen om een drietand. De woor den zijn voorts omgeven door een gegraveerden rand, ook in blauw, in welks hoeken bovenaan, rechts en links, het cijfer 10 staat. De staande randen aan beide zijden hebben eten oranje-appel als versiering. Het fraaiste gedeelte wordt ge vormd door twee figuren die elkaar de hand reiken links een werkman, blijkens het bovenschrift (in den rand) den „Arbeid" voorstellende, rechts een vrouwefiguur„Welvaar t", elk met de zinnebeeldige attributen. Bovenaan ziet men nog tusschen beide figuren in het midden een gevleugel- den zandlooper het zinnebeeld van den tijd waaromheen een slang die in haar staart bijt. Op de veel eenvoudiger keerzijde leest men in het midden, in bruine kleur, de woorden Tien GuIobji, omgeven door een rechthoekigen rand in gelijke kleur, met in de vier hoe ken beurtelings het cijfer 10 en de lettors van de serie en de cijfers van het nummer. De ondergrond is licht blauw en toont regelmatige rijen leeuwen uit het rijkswapen omgeven door de bekende blokjes. Als men scherp ziet, ontwaart men er nog tegen de binnenzijde van den rand, van boven naar beneden een paar regels met zeer kleine letters. Deze geven den inhoud weder van het ar tikel van Wetboek van Strafrecht dat straf bedreigt tegen het desbewust uitgeven van valsche bankbiljetten. PRESIDENT STEIJN. Woensdagochtend zijn president Steijn en mevrouw Steijn,_ vergezeld van den heer du Preez, met den trein van 9.25 uit den Haag naar Brussel vertrokken. Het uur van vertrek was niet bekend geworden en alleen een aantal vrienden en goede bekenden waren aan het station om hun uit geleide te doen. Maar voor hun coupé verzameld© zich alras een heele kring uit het publiek. Bij het wegrijden van deu trein werd den vertrekkenden een hartelijke afscheidsgroet ge bracht. 1-Iet is nu ruim twee jaar geleden dat de president met de Batavier te Hoek-van-Holland aan wal werd ge zet. Hij was toen een hulpelooze zieke. Nu hij, waarschijnlijk voorgoed, ons land verlaat, is hij nagenoeg her steld. Laatstelijk heeft de reis naar Zweden en Noorwegen hem veel goed gedaan. Prof. Winkler, die den zieke van den aanvang af behandeld heeft, vond hem merkbaar vooruitgegaan. En het vertrek naar Zuid-Afrika, waarvan het tot nog toe onbepaald heette, dat het niet vóór Januari zou gebeuren, is nu nagenoeg vast op Januari gesteld. Het zijn voornamelijk de armen en de handen die nog hun gewone werk niet met het oude gemak doen. Daar om zal de president zich in het begin van October te Parijs onder behande ling van een masseur stellen. Eerst blijft hij nu een paar dagen in Brus sel en dan brengt hij nog een bezoek aan dr. Berns te Günthórshal bij Frei burg, bij wien de president in het voorjaar vertoefd heeft. Van Parijs uit wordt dan waarschijnlijk de reis naar de Kaap ondernomen. MERKWAARDIGE BIJEENKOMST. Woensdagavond hield de „Alge- meene Christelijke Kerk in Zion" te Amsterdam eene godsdienstige bij eenkomst in een der zalen van het ge bouw „Tot Nut van 't Algemeen".^ .Als spreker trad op ds. Booth Glib- born, die in vrij goed Hollandsch een rede hield over de slechtheid der menschheid en verhaalde hoe hij 20 jaar geleden zijn positie als dominee, zijn land m alles heeft prijsgegeven, omdat hij den „tijdrekenkundigen sleutel" van de poort van Zion had gevonden. Nadat een lied was gezongen, trad een „broeder" van den spreker op, die, pas uit Hongarije komende, ver telde van het succes, dat de kerk van Zion daar heeft, Verder zeide' de spre ker, dat in Zionstad, in Amerika, een klein hoekje te vinden is van het „Koninkrijk Gods", waarover de H. Schrift spreekt. Hij geloofde, dat het duizendjarig rijk bijna voleindigd is en dat 'er daarna een tijd van vrede op aarde zou komen. Dat tijdperk kon echter niet beginnen vóór dat de Koning zelf komt. De beweging nu, die_ van Zion uit gaat, is de voorbereiding tot het duizendjarig rijk. De leer die van Zion uitgaat zegt, dat Christus altijd nog dezelfde is, dat Hij nog steeds de zieken geneest. Als Amsterdam eens was zonder dokter zegt spreker zonder ge neesmiddelen, zonder slechte huizen, theaters, varkens en bier, dat het menschclom zoo slecht maakt, dan zou de bevolking veel sneller en bete zich vermenigvuldigen en iedereen zou in Amsterdam wenschen te wo nen. Welnu, zoo is het in Zion ge steld. Hierna zong de vergadering een lied. PETROLEUM TE ROTTERDAM. Het bestuur der Vereeniging „Lin ker Maasoever" heeft aan den ge meenteraad van Rotterdam een adres i gericht, waarin het erop wijst, dat bij den brand op de petroleum-terrei- nen te Antwerpen gebleken is, dat bij 'een dergelijke ramp alle blusschings- I middelen falen, en dat alleen de in- richting en ligging der terreinen, ge- paard aan bijzondere voorzorgsmaat- regelen, eene handelsstad voor ram- i pen kunnen bewaren, j De voorzorgsmaatregelen acht de Vereen, onvoldoende en verzoekt daar om, dat er maatregelen mogen geno men worden, die er toe leidenle. dat de voorzorgsmaatregelen worden herzien en verscherpt, 2o. dat er geen vergunning meer worde gegeven tot het uitbreiden der bestaande inrich tingen en dat successieverijk alle pe troleum- en naphta-établissementen enz. worden verplaatst naar een pol der, voldoende verwijderd van de ri vier, om bovengenoemd gevaar te voorkomen. ONSYMPATHIEKE FIGUUR. Reeds 6 maanden had Jan Andries Engwerda in een perceel aan de Leld- sche Kruisstraat gewoond en hij had nog maar één maand huur betaald. De eigenaar zou hem uit het huis laten zetten, maar den dag van te voren was Engwerda verdwenen en had uit een der kamers een in den schoorsteen bevestigden spiegel met antieke lijst weggebroken. Gisteren stond hij deswege terecht en het O. M., waargenomen door mr. Besier, meende dat het wegbreken van den spiegel, bij wijze van wraakne ming was geschied en wees er op, dm Engwerda, die steeds een groot woord heeft over anderen, c.a. in de zaak van Matile, reeds eenmaal wegens op ruiing tot 8 maanden is veroordeeld en bovendien een paar vonnissen we gens verduistering achter zich heeft, o.a. een van 6 maanden. Spreker eischte een maand gevangenisstraf. De werkman Engwerda werd be kend gedurende de stakingsdagen. Hij keerde toen plotseling zijn rood jasje 't binnenste buiten en scharrel de voor de patroons „onderkruipers" bij elkaar waarmee hij f 60 per week verdiende. Na de staking werd hij ge decoreerd met de Oranje-Nassau-orde in zilver. Uit „christelijke beginselen" gaf hij Matile bij de justitie aan om dat deze getuigen omgekocht had «u op 31 Augustus gaf hij in zijn woning aan de Kerkstraat muziekuitvoering om zijn blijdschap over Matile's ver oordeeling ten gehoore te brengen. (Tel.) STUDENTENGRAP. In de heden te Leiden gehouden raadsvergadering werd overeenkom stig praeadvies van B. en W. afwij zend beschikt op het, namens de Leidsche studenten, door den heer A. Th. L. A. Heyligers gedaan ver zoek, om op de begrooting van 1905 een som uit te trekken voor een jaar wedde van een dan opnieuw te be noemen stadstorenwachter. SLECHTE COLLECTANT. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt. Een politieagent heeft Woensdag op heeterdaad betrapt een persoon, die een collectebus ledigde, waarmede hij langs de huizen voor de weduwen en weezen had gecollecteerd. AANGEHOUDEN. Der marechaussee te Glanerbrug !s liet Woensdag gelukt aan te houden de personen, die Donderdag j.l. op den Hengeloschen weg den heer B. uit Enschede hebben aangerand en op hem een schot hebben gelost. Het zijn M. W„ J. It., J. J. en B. V., allen uit Enschede. Bij het verhoor, zegt de ,,Zw. Ct.", bleek, dat het' pistool, waarmede was geschoten, afkomstig was van den diefstal, te Boekelo ge pleegd en Zaterdag gemeld. Ook de aldaar ontvreemde horloge ketting was in hun bezit. Het ver moeden ligt voor de hand. dat ze tevens de daders van dien diefstal zijn. Alle vier zijn in arrest gesteld, om naar Almelo te worden overge bracht. BRANDEN. Na een tijd van rust werd even na middernacht de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een uit- slaanden brand in de Blasiusstraat, ten der zijstraten van de V "olikstra waar in perceel 81 de slagerij is ge vestigd van den heer H. Prins. Op de derde verdieping van dit huis woonde het gezin M. Vogel, een diamantbewerker, die, toen de brand uitbrak,-met de zijnen reeds in diepe rust lag. Gelukkig wisten allen zich intijds te redden en werden ook de overige bewoners van het perceel op geklopt alvorens zich het vuur lv- d uitgebreid. Een oogenblik sloegen de vlammen met kracht aan de achter zijde van het huis naar buiten en was de brand op het Weesperplein bijv. duidelijk te zien. De spuiten van de kazerne aan het Weesperplein wa ren spoedig onder leiding van den brandweerefficier Boele op het terrein aanwezig, terwijl even later ook nog een wagen van de Prinsengracht kwam aangerenddeze laatste be hoefde echter geen dienst te doeD. Met eenige slangen op de Vecht- leiding werd het vuur, dat door onbe kende oorzaak in een achterkamer was ontstaan en zich in tusschen tot de aangrenzende vertrékken had uit gebreid, aangetast en al spoedig over meesterd. Nietteminbrandden behal ve de bedoelde achterkamer nog een keuken, alcoof, een houten waranda en een gedeelte van den zolder uit, zoodat nagenoeg de geheele verdie ping verwoest werd. De tweede étage bekwam natuurlijk nogal waterscha de. De inboedel van den heer Vogel was verzekerd voor ƒ1500. Donderdagmiddag tegen 6 uur brak er te Velp (Gekl.) een brand uit ten huize van Willemsen, aan de Beek straat aldaar. De brand was zóó hevig, dat het geheele huis terstond in lichte laaie stond, zoodat aan blussclien niet viel te denken. Veel huisraad en vier varkens b!e- vcn in de vlammen. De oorzaak is onbekend. EEN NIEUW JACHTVERBLIJF. Men meldt van Het Loo aan „Het Vad." Te Uddel, in de omgeving van het Uddeler Meer, heeft de Prins een nieuw jachtverblijf doen bouwen, al waar het hof tijdens de jachtpartijen zijn intrek kan nemen. De Prins zal echter dit jaar hoogstwaarschijnlijk geen jachtpartijen houden, daarrheu- matische aandoeningen hem beletten daaraan deel te nemen. MOORD TE VENLO. Woensdag en Donderdag werden te Kaldënkirchen door deta rechter van instructie Dessenau uit Köln een groot aantal getuigen gehoord in ver band met den gepleegden moord op 9 dezer. Naar we vernemen heeft de ver moedelijke dader thans bekend in dien nacht uit den wagen te zijn ge- te. van beroep timmerman, kreeg, zegt bij de vermoorde vrouw is geweest. De rest zal nu wel volgen. ALWEER EEN MOORD. Donderdagmiddag omstreeks half vier vond een moord plaats in de Hertogstraat te Goch, nabij onze gren zen. Zekere I., Nederlander van geboor- t, van beroep timmerman, kreeg, zegt de „L. K.", twist met zijne vrouw, die zoo hoog liep, dat hij haar een mes in den schouder plofte en doodelijk verwondde. Eenige oogenblikken na dien overleed de vrouw. Ook hier had de drankduivel het grootste aandel in dit treurig inci dent. De verdachte is onmiddellijk in hechtenis genomen. ONGELUKKEN. In het achterruim van het stoom schip Ophir, liggende aan de fabriek de' Schelde te Vlissingen, is het lijk gevonden van den 50-jarigen scheeps timmerman P. Deze had tot 9 uur Woensdagavond gewerkt en is bij het naar huis gaan vermoedelijk door het openliggend achterruim gevallen. De man laat eene weduwe met 6 kinde ren achter. De heer Verbiest,die, gezeten op zijn motor-rijwiel, Zondag 11 Sep tember 1.1. te Terheiden met den heer Rompa in botsing kwam ,is, naar de ,,'s-Hert. Ct." verneemt, Zaterdag nacht in het Gasthuis te Breda aan de gevolgen daarvan overleden. Dinsdagmiddag viel de 16-jarige loodgietersleerling H. H. van het dak van een huis aan den Zwiep- schen weg te Lochem. Hij werd be wusteloos naar het ziekenhuis ge bracht, alwaar hij Woensdagnacht aan de bekomen zware inwendige verwonding is overleden. Sport en Wedstrijden DE KONINGIN EN DE TUF-TUF. De Fiets verneemt, dat de overgroo- te belangstelling, welke aan den. eersten automobieltocht van de Ko ningin is gewijd, H. M. afkeerig heeft gemaakt van verdere beoefening van de tufsport. Te Warschau heeft Zondag jl. G. Schilling vrij gemakkelijk den inter nat. wedstrijd over 1 mijl gewonnen. In den 10 kilometer wedstrijd kwam hij" 3de aan. LUCHTVAART OVER DE ALPEN. De luchtreiziger Spelterini is Woens dag met zijn ballon „Stella" 's mrd- dags te ruim 1 uur bij prachtig weer aan het station van de Eigergietscaer (.Tungfraubaan) opgestegen in gezel schap van den ingenieur Stoeffler uit Stuttgart. De ballon verdween spoe dig in de wolken in N.W. richting en daalde goed en wel na een tocht van 2 3/4 uur nabij Adelboken op den „Engstligen Alp", kanton Bern. „OUD ROOZENBURCH". De Amsterdamsche Hard draverij- Vereeniging „Oud Roosenburch" hield Donderdag de zevende meeting in dit seizoen, en laten wij het maar dade lijk zeggen, zij mag met voldoening hierop terugzien. Het weder, dat zich eerst dreigend liet aanzien, klaarde prachtig op, de baan was zeldzaam mooi, de verschillende nummers wa ren goed bezet en de opkomst van het publiek was goed. Vermeld dient nog te worden, dat het Bestuur zich uitstekend kweet van zijn taak, wat vooral van deze baan niet gemakkelijk kan genoemd wor den, daar een groot deel van het pu bliek dikwijls de houding aanneemt alsof het 't Bestuur is. Nummer een van het programma was een Handicap-Harddraverij. Min. afstand 1400 Meter. Een twaalftal deed zijn inschrijvingen gestand. Vogel (1400 M.), Goudhaantje (1425 M.), Bella, Apollo en Krylatina (1450 M.) Herman, Paul en Mascotta (1475 M.) Prinses Marie en Anna III (1500 M.) Yum-Yum (1550 M.) en Ideaal (1575 M.) Vóór het schot gaat van Paul sul- key en rijder onderste boven. Herman toont ook even zijn nukken, en Ala- ward II liet zien dat hij liever staat dan draaft. Na het vallen van het schot is het vooral Krylatina die vier kant gaat, doch Prinses Marie doet voor de schimmelmerrie niet onder en maakt meer „veld". Het eerst passeert deze dan ook de eindstreep met een lengte daarachter Krylatina en Paul als derde. Gemaakte tijd van Prinses Marie (niet officieel) 2.39. Totalisatorwerkt niet op het pad- doek, wel op het middenterrein, waar naar het zich liet aanzien druk gebruik van werd gemaakt. Thans volgt de Herfst-prijs. Record harddraverij. Min. afstand 2200 M. Hieraan namen deelMascotta en Paul (2200 M.) Tjibbe (2220 M.) Jonge Wilkes (2300 M.), Moquette en Abdul Ameer (2460 M.) Jonge Wilkes, gereden door Doele- man „zou het doen", dnch al spoedig zag men dat de hengst er niet „voor ging". Paul ging weèr goed, „Appie" (Abdul Ameer) liep vinnig, Moquette eveneens, ofschoon minder fraai. Mascotta was er meermalen „uit", doch Tjibbe maakte geen pasje „mfe" en wint dan ook de ƒ200 voor zijn eigenaar, den heer J. A. Geersen, prachtig gereden door Paul Schön- rock. Paul was nu tweede en Jonge Wilkes derde. Gemaakte tijd van Tjibbe (niet offi cieel) 3.50. Hierop volgde een. zeer tijdroovend nummer, een HeaüHarddraverij driemaal winnen. Handicap. Min. afstand 1300 Meter. Een dergelijke draverij wordt bijna nimmer geloopen en oude bezoekers van draverijen herinneren zich slechts éénmaal zooVa heat gezien te hebben, „dat was te Bussum, toen Newbold in zijn goeden tijd was." Alhoewel hiervoor vijftien paarden waren ingeschreven, hadden er acht voor de eer bedankt en liepen du9 nog zeven paarden medeen wel Bella (1325 M.) Chilouez, (1350 M.), Yum-Yum (1400 M.), De Luitenant, (1425 M.)Ulpia en Prinses Charlotte (1475 M.) en Abdul (1525 M.). Niet minder dan vijf heats werden

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2