NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. HAARLEM'S DAGBLAD ÉE$ KWARTJ£ TWEE KWARTJES 22e Jaargang. No. 6514 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiërs. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws In ,.De Kroon" komt Zondagavond 25 September het gezelschap onder directie van Henri ter Hall eene buitengewone Specia liteiten-voorstelling geven. Waar de heer Ter Hall door zijn gratis-voorstellingen eenige jaren achtereen op Koninginnedag alhier in verschillende lokaliteiten gegeven, reeds een goeden naam hier ter ste de heeft verkregen, daar mag voor zeker op een druk bezoek worden ge rekend. Maar bovendien willen wij even aanhalen wat de ,,'s-Hertogenbossehe Courant" mededeelde over de voor stelling, te Den Bosch gegeven, al waar hetzelfde programma werd op gevoerd, als hier Zondagavond zal worden gegeven. Zij schreef „Gisterenavond woonden wij de voorstelling bij van het specialiteiten- gezelschap onder directie van Henri ter Hall in het Concertgebouw al hier. Het gezelschap, dat voor ons geen onbekende meer is, mocht zich weder om in een flink bezette zaal verheu gen. De verschillende karakterstukken, turnoefeningen enz. vóór de pauze werden bepaald zeer goed uitgevoerd en door komieke voordrachten wer den de lachspieren van het publiek dikwijls in beweging gebracht. De clou van den avond was zeer zeker de revue „Het Hof van Arbi trage". Zonder in bijzonderheden t' treden, kunnen wij niet nalaten den schrijver er van ons compliment te maken. Vol ironie schildert hij ons de plaats gehad hebbende gebeurtenis sen, getoetst aan de tegenwoordig heerscliende toestanden. Piet, de bode van het „Hof" (de heer Ter Hall) verdient in 't bijzonier hulde voor zijn spel. Volledigheids halve melden wij nog dat de costu mes er heel mooi en frisch uitzagen. Wij kunnen ieder met gerustheid aanraden een avond in het Concert gebouw door te brengen. Wij twii-V len er niet aan of men zal zeer tevre den over het geziene en gehoorde huiswaarts keeren." Ingeschreven werd als volgt J. W. v. Santé 23850; J. Vink en P. Mul ƒ23200A. Bijland en P. Cre- mers 21698 M. v. Ommeren 17620 G. L. Zantvoort 19900A. Heijns, 19998 J. A. Kaub, Halfweg 29500 Schiphorst en Philips 24989; T. M. Deursen 23000L. Sieren. Heem stede ƒ20285; J. v. Gelder ƒ21895; A. W. Saeijs 23397 Haarl. CoÖp. Bou- wersbond ƒ22180; H. Bloem ƒ20499. PRENTBRIEFKAARTEN EN STRAFPORT. zenden, zelfs onder censuur, beroofd ook van couranten en brieven 1 Met groote moeite verkregen enkele repor ters toestemming om te Liao-jang te blijven. Maar een voor die bevoor rechten uitgevaardigd decreet bond hen als journalisten letterlijk aan handen en voeten. De Russen, zegt Giffard, zullen er voortdurend spijt van hebben, dat zij correspondenten toelieten bij hun staf. Zij hebben niet willen breken met het gebruik, maar dat berouwen ze zich dan ook dage lijks, en vandaar een voortdurend De prentbriefkaarten staan in het misverstand tuaschen den opperbevel- teeken des tijds. Door iedereen, groot hebber en de journalisten. Dezen mo- en klein, jong en oud, worden ze ver- gen. seinen op voorwaarde dat ze zonden. Het ontvangen doet de mees- j niets zeggen van het leger, "noch van ten genoegen, maar.... dikwijls is er! den oorlog. En als soms een tusschen- een minder aangename zijde nl. het tijdsche censor een gewichtig bericht, betalen van strafport. Het is daarommïr,™™,, niet ondienstig, vooral nu de post-f.ls h®t déraillement van een locomo- ambtenaren scherper toezicht schij- j z°°i laat passeeren, het is nen te moeten houden en daardoorGiffard overkomen dan staat men het aantal overtreders dagelijks groo-in Petersburg dadelijk op z'n achter ter wordt, in herinnering te brengen,j ste beenen, de Hughes-toestellen dat, voor 1 cent te mogen worden steunen verwijten uit aan hec adres verzonden, er op een ansichtkaart al- leen mag worden vermeld: de naam «toen de censor loopt een en de woonplaats van den afzenderPaar dagen arrest op, die hem zullen en de datum van afzending. i leeren gevaarlijke telegrammen tegen Verboden zijn verkortingen als m.te houden. In dezen veldtocht hebben g.. h. g., m. d., p. f., p. r., enz. ;ver- ,je reporters, zelfs de best beslagene, der .groeien". ..gelukwenschen". ..uw niets lan opwarmsels bijzaVn. toegenegen en dergelijke meer. De J naam van den allender mag niet ^exejef en Koeropatkin hebben voor worden uitgedrukt als: pa. moe. je hun meester, den Tsaar, de reportage broef of zuster en ook niet oom, tante, in dezen oorlog gemonopoliseerd neef of nicht. Uit de Omstreken. BENNEBROEK. Aan den Tsaar dus de primeur van belangrijk nieuws. Maar is hetgeen de Russische autoriteiten aa.n de pers mededeelen, eigenlijk niet meerwaard dan de telegrammen van min of meer juist ingelichte correspondenten? Als een officieele Russische mededeeling plaatst dagelijks: Advertentiën van Vraag en @Aanbod|£(geen Winkel-Annonces) {voor - - - per plaatsing ------ DRIEMAAL mits binnen een Week, voor te zamen. Grootte der Adv. hoogstens 6 regels. Betaling a Contant. Ongevallenwet. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht deed Woensdag uitspraak iu het beroep van de Ongevallenverzeke- ring-Maatsch. „Fatum" te 's-Graven- hage en van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij aan J. H. B. R., stratenmaker te Haarlem, ter zake van een hem overkomen on geval, waardoor hij het linkeroog mist, is toegekend een rente van ƒ0.91 per werkdag. De Centrale Raad vernietigde de aangevallen uitspraak en verklaarde dat de getroffene geen aanspraak heeft op schadevergoeding. Aanbestedingen. Donderdagmiddag werd door den architect J. London alhier in "café Neuf aanbesteedbet bouwen van 30 arbeiderswoningen. De uitslag dezer aanbesteding is in zijn geheel resp. voor de bestekken a en b als volgt Martens en Zn. 57770, 55227II. A. v. Emmerik 58420, 55650 B. Snel. Aarlanderveen en E. J. Brugge- man, Oudshoorn, 54120, 52740 M. v. Ommeren 48979, ƒ45145; P. Jan sen. Schoten 55500, 52500J. en S. Winnubst 54600 52800 llaarl. Coöp. Bouwersbond 54000 48800 'T. M. v. Deurzen 55000 53320 C. Rol ƒ53755, ƒ51260; M. v. d. Mei, Sloten ƒ59725, ƒ58200; J. v. Gelder ƒ51867, 49768; C. Hartog, Alkmaar 54257, 51257 G. P. J. Beccari 49970 47400 J Kraaij en Co., Hillegom ƒ54800, ƒ53300; H..J. Peper ƒ53900, 50940; H. v. 't Wout 54000 52200 J. Vink en P. Mul ƒ54500 52024H. de Jong, Zaandam 48200, 45800 Schiphorst en Philips 59889, 57279 J. A. Kaub Halfweg ƒ57410, ƒ55810; P. Hoetjes ƒ59900 ƒ57000; C. den Hollander ƒ53800 ƒ51500 P. de Lugt ƒ60900 voor één der bestekkenGiebels en Ser- vellen ƒ63500. 60998; S. Aardema, Velsen ƒ48817 voor één der bestekken. De overige inschrijvers wonen alhier. Bestek a was het oorspronkelijke bestek b het gewijzigde. Donderdagmiddag werd door den architect J. H. Welsenaar alhier aan besteed het amoveeren van perceel no. 22 aan den Kruisweg met daar achter liggende gebouwen en het bouwen van twee winkelhuizen met bovenwoningen en pakhuis. Door B. en W. is tot kapitein van strijd blijkt met een officieele-Ja de brandweer benoemd de heer M. E. J pansche, dan heeft men nog maar Verschuur, en zulks in plaats van den met twee lezingen te doen, terwijl er heer G. Stam, die als zoodanig ont- met, dertig oorlogscorrespondenten slag had aangevraagd. heel wat meer gevaar voor verwar- De begrooting voor het jaar 1905, j ring bestaatVerder vindt Pierre Gif- welke ten Raadhuize gedurende 14 fard, dat de afwezigheid van nieuws- dagen voor een ieder ter inzage is j jagers den generaals een gevoel van gerustheid en vrijheid moet bezorgen, dat van niet geringe beteekenis is. Hij meent dan ook, dat er in de toekomst geen journalisten meer bij de staven nedergelegd, sluit iu ontvangst met 9576.07', in uitgaaf met 9245.62', ter wijl de post onvoorziene uitgaven be loopt het bedrag van 330.45. OORLOGSVARIA DE GLORIE VAN DEN OORLOGS CORRESPONDENT AAN HET TANEN. „La fin d'un genre" plaatst Pierre Giffard boven zijn artikel in La Re vue, waarin hij betoogt dat in den loop van 1904, het jaar van den Rus sisch-!apansch en oorlog, de glorie van den oorlogs-correspondent zeer aan het tanen geraakt is. De schrijver heeft zelf, tijdens het begin van den oorlog, vier maanden als oorlogscorrespondent in Mantsjoe- rije doorgebracht, en hoewel hij toe geeft dat in vroegere oorlogen, den Turksch-Russischen oorlog in '77 vooral, de oorlogs-reportage gebloeid heeft, meent hij dat het thans, een kwart eeuw later, gebleken is, dat per slot van rekening een dagblad correspondent op het oorlogsterrein niet anders is dan een soort natuur lijke spion. Als ik Koeropatkin was, zegt hij, zou ik geen journalist toe gelaten hebben binnen den „kring van stilzwijgen", 300 mijl wijd, dien ik om mijn troepen heen zou getrok ken hebben. Als ik chef was van een modern leger, zou ik me, wat dat be treft, onvermurwbaar toonen. Giffard meent, dat de Japanners aldus en goed gehandeld hebben, en dat de Russen het met halve maatregelen zoover hebben willen brengen, maar het niet bereikten. Zij hadden de re porters kunnen toelaten in het noor den van Mantsjoerïje en niet verder, maar ze hebben zulk een maatregel niet durven nemen en per slot zijn de journalisten dupe geworden, en van Pontius naar Pilatus gestuurd. En dan vertelt de schrijver van zijn ervaringen in Mantsjoerije in de lente van dit jaar en hoe hij en de enkele andere journalisten, die in St. Petersburg vergunning gekregen had den, naar het hoofdkwartier op het oorlogsterrein te gaan, als tennis-bal- len waren, door stevige raketten heen en weer geslagen. Van Charbin naar Moekden en terug, of het zoo maar niets was, en zonder eenig journalis tiek succes, en weldra beroofd van hun vergunning om depêches te ver- NOG IN 'T LAND DER LEVENDEN. Een particuliere brief die bij de Rus sische ambassade te Parijs is ontvan gen en den 17den Augustus uit het Verre Oosten verzonden was, meldt dat de Fransche marine-attaché de Cuvervüle zich op dat tijdstip nog te Port-Arthur ophield. Daar Duitsche berichten den 25sten Juli hebben ge noemd als den dag, waarop de Duit sche attaché Henschel von Gilgen- heimb en de Cuverville vertrokken zouden zijn, heeft die mededeeling de hoop verlevendigd dat de beide offi cieren den 25sten Juli niet vertrokken zijn, maar in Port-Arthur gebleven en dus nog in het land der levenden zijn. schrijven werd den hoofdbestuurders van den Bond geweigerd. Drie van hen, die in het bezit wa ren van het certificaat van goed ge drag, is dit afgenomen. CONCURRENTIE DOOR AMBTENAREN. Naar aanleiding van de instelling eener Staatscommissie voor het vraag stuk van den winkelstand en de klei ne industrie in verband met de con- currentfé, heeft het bestuur van den Bond van rijwielherstellers en -han delaars een adres aan de Regeering gezonden. Zij wijzen daarin op het onderzoek door hun Bond naar den toestand in eigen kring ingesteld en waarbij blijkens het rapport is be vonden dat hun nijverheid o. a. ern stig bedreigd wordt door concurren tie hun aangedaan door de uitoefe ning van rijwielhandel en -herstel ling door rijks- en gemeente-ambtena ren. Een klacht hierover bij de direc tie van de Rijkspostspaarbank inge diend wegens een dergelijk geval, is niet ontvankelijk verklaard, omdat de ambtenaar dat bedrijf in zijn vrijen tijd en niet in het gebouw der Bank uitoefent. Bedoelde Bond ziet hierin een vorm van „oneerlijke concurrentie" en ver zoekt. waar anderen ambtenaren „het uitoefenen van nevenbetrekkingen in vrijen tijd beslist wordt verboden" ook in bijzondere gevallen als in het adres vermeld, zulks te verbieden, wanneer het groote schade doet aan den handeldrijvenden en industriee- len middenstand. lijkheid doen gelukkig hier te lande nog hun invloed gelden. En met vol doening mag worden geconstateerd, dat verschillende liberale bladen in hun afkeuring van dit sehandstuk bij de katholieke pers niet hebben willen achterstaan. Het Handelsblad gaf het signaal, en de Nieuwe Courant schreef..Het stuk heeft absoluut niets niet kunst te maken en schijnt alleen bestemd te zijn, ergernis en schandaal te ver wekken". Het zal dan ook wel mede aan het protest van liberale zijde te danken zijn, dat de opvoering achterwege is gebleven. Ook in Amsterdam wordt het. stuk niet opgevoerd door het ..Het Neder landse] i Tooneel". Daar is geen ver bod uitgegaan van de politie, maar heeft do Raad van de ..Koninklijke" beslist, dat de voorstelling, niet zou doorgaan. De liberalen hebben dus toch nog iets goeds Uit de Pers. Binnenland VROUWENARBEID. Het „Nationale Comité in zake wet telijke regeling van Vrouwenarbeid", zullen worden toegelaten. De midde- bestaande uitden „Nederl. Vrouwèn- len om inlichtingen te verspreiden bond tot Verhooging van het Zedelijk zijn zoo snel geworden en gevaarlijk Bewustzijn", de „Alg. Nederl. Vrou- voor een bevelhebber, dat de tegen- j -weaver. Arbeid Adelt", de „Nat. Ver- woordigheid van correspondenten on- eeniging voor Vrouwenarbeid", de duldbaar schijnt. In het internatio- i „Ver. voor Vrouwenkiesrecht", de nale gezelschap van dagblad-repor- I „Vrouwenclub der Rotterdamsche ters, teekenaars, fotografen, ontdekt Buurtvereniging", de „Ver. Hoofden de geheime politie soms een sujet, van Openbare Bewaarscholen", te wiens wijze van doen verdenking op wekt wat naast het onwillekeurige spionneeren van den bona fide jour nalist maar al te gemakkelijk kan voorkomen. Rotterdam, de „Ver. t. Behartiging van -de Belangen der Vrouw", de „Vrije Vrouwenvereeniging", wendt zich tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal, met het verzoek bij de be- We zien het einde naderen, zoo handeling van het door de Regeering profeteert Giffard, van een gilde, dat J ter beraadslaging voorgelegde Ont- populair geworden is door een Blount 1 Werp van Wet ter bescherming van een Jolivet, maar hij meent, dat dit den Arbeid wel in overweging te wil- niet te betreuren is. Laat de ernstige ien nemen de door adressanten na oorlogscorrespondent zich er toe be- j te noemen wijzigingen, welke zij in palen de officieele telegrammen vol- SLAPENDE LEIDSMAN. Wij lezen in de Tel. Maandagavond 9 uur in de Heuvel straat, boek Zomerstraat te Tilburg. Heel kalm, met den kop omlaag, sleept een bijna afgeleefd paard, ver moeid van het zware dagwerk, de groote voermanskar schokkend en sfootend langs de straat. Het dier weet den weg naar den stal. het heeft dien reeds duizend en meermalen af gelegd. Geen voerman te zien of te hooren. de leidsels los slingerend langs de logge, vierkante, dichte kar. Een agent verschijntneemt de leidsels. en brengt het onbeheerde paard naar het politiebureauJongens en mei den uit verschillende zijstraten komen De Tijd schrijft onder meer ,Dat een wetsontwerp ter verzeke ring tegen invaliditeit en .ouderdom in dit zittingsjaar nog zal aanhan gig worden gemaakt, bewijst, dat het der Regeering ernst was met hare toezeggingen betreffende de sociale hervormingenhet bewijst niet min der, dat er op de ministerieele bu reaux met noeste en taaie vlijt gear beid wordt. De door sommige bladen en politieke personen gewekte hoop, dat dit gewichtig ontwerp nog vóór 1905 wet zou worden, is door deze Troonrede echter vrijwel verijdeld." Uit de paragrafen, waarin gewezen wordt op den ongunstigen stand „van meer dan één bedrijf der nijverheid" en „den berooiden toestand" der schatkist, leidt De Tijd af, dat de be handeling der Tariefwet spoedig aan de orde zal komen. Verder zegt het blad „De toezegging van deze sociale hervorming heeft ons niettemin zeer verheugd en wij achten haar alles behalve ontijdig, wijl daardoor de lasterlijke verdachtmaking, dat dit ministerie den arbeider met groote en holle leuzen zoekt te paaien, "opnieuw wordt te schande gema:%t. Al wie onbevooroordeeld en niet door klas- opdagen. een koffiehuis loopt leeg...: senhaat verblind is zal moeten toe een tweede agent komt er bij... en.j geven, dat een Ministerie, welke in halt voor het bureau. Een oogen- eéne regeeringspenode een Arbeids- hlik. er komt leven op de kar. een i contract, een Arbeidswet en een Ver- jonge man steekt geeuwend zijn 1 zekering tegen invaliditeit en ouder- hoofd boven liet. voertuig uit kijkt1 dom. aanhangig maakt en bovendien verbaasd in 't rond meenende, dal j de indiening van een Armenwet en hij thuis was Hilariteit onder het uitbreiding van de Ongcv allen verze- publiek. De agent met stentorstem kering in het verschiet stelt, zich van „mee naar 't bureau". De jongen don ernst zijner sociale roeping wipt de hooge trappen op. toeschou- hooge mate bewust is." wers schateren het uit... Vijf minu ten later de voerman terug. pro- ces-verbaal, omdat hij een dutje had gedaan en het paard den weg naar stal toch wel zou gevonden hebben. De agent af. Do voerman rechtsom keert... naar huis. Het publiek lacht. BRAND. Te Oudedïjk (gem. Finsterwolde) is Uit de Arbeiderswereld DE AGITATIE IN HET HAVEN BEDRIJF TE AMSTERDAM. Het bestuur van de vereeniging van werkgevers op scheepvaartgebied heeft in verband met de agitatie in delaat- de kasteleinsbehuizing van Gerrit ste weken door de bootworkersorgani- Dijkstra mede bewoond door drie' satie „Recht en Plicht" gevoerd i i i 1 j_HjKbira meue uewuujiu uuur mie iAfJi<t tmnVpn nif tp ïpcro-pn Pr» rip 1 f u* 1 andere gezinnen een prooi der welke zich speciaal openbaart bij de ledia te maken, uit te leg0en en de arbeiders(sters) wenschelijk achten. vlammen geworden. De vlammen gre-lossing van houtbooten, beladen met laconismen te verklaren. Laat hij be- Uitgangspunt bij datgene wat zij <te pen zoo snel om zich heen, dat slechts meer dan één soort hout. een kennis- schrijven geziene en beleefde dingen vrijheid nemen onder de aandacht te zeer weinig is kunnen worden gered.1 geving verspreid, waarin do verschil- en onbescheidenheden uit voorzichtig- brengen i* Tegen den eigenaar D. schijnen lende uitspraken van Arbitrage-com- heid ter zijde laten. In de bescheiden. i0 dat in „fce arbeid scherpe schei- 2War® vermoedens te zijn gerezen, dat, mission hij vorige geschillen, worden maar nuttiger rol van „alezc-r la j ding mo6t bcstaan tusschen dien van suite behoeft de coiiespondent ook .jongens en meisjes en van volwasse niet langer voortdurend met zijn ge-nen weten overhoop te liggen, want nooit 2o. dat voorzorgen moeten worden zal het publiek weten hoeveel keer I genomen tegen voor de gezondheid een eerlijk correspondent in het tele-1 schadelijke invloeden van sommige gf raaf kantoor zijn pen in de inkt doopt voor hij"een (Iépêche verzendt, die een lang vooruit beraamd plan kan verijdelen. Men vergete niet, besluit Giffard, dat in 1870 zonder het indiscrete tele gram van een Times-correspondent, de Duitschers de beweging van Mac Mahon naar het noorden te laat te weten gekomen zouden zijn om den maarschalk in te sluiten in den mui zenval van Sedan, zooals ze dat ge daan hebben. Een te Kopenhagen aangekomen schip brengt het bericht mede, dat het in de Golf van Finland 40 Russi sche oorlogsschepen ontmoet heeft, Westwaarts stoomende. Dit is natuurlijk het Oost-Aziati sche smaldeel geweest, dat koers zette naar Reval. VIER NIEUWE OORLOGSSCHEPEN. Reuter meldt uit Petersburg, dat vier oorlogsschepen, welke Rusland van Argentinië heeft gekocht, volgens een gerucht, te Libau zijn aangeko- 1 men. bedrijven, alsook tegen overmatigen arbeidsduur, maar dat dit moet ge schieden, zoowel voor mannen als voor vrouwen 3o. dat geen nachtarbeid voor jon gens en meisjes behoort te worden toegelaten. De circulaire eindigt aldus den brigadier der marechaussee teWij vertrouwen, dat het gezonde Finsterwold heeft althans ten gevol-verstand van onze havenarbeiders ten ge gehad, dat D. voorloopig in hewa-slotte zal zegevieren en hen zal weer- ring is gesteld in de kazerne te Fin-houden van verkeerde handelingen, sterwold. j waartoe het bestuur der Scheeps- en D. is sedert cenigen tijd bij deBootwerkers Verg. Recht en. Plicht" Rechtbank te Winschoten, tegen een waarbij het werkmanslid der Arbi- zijner medebewoners procedeerende tragè-commissie, de heer A. C. Wes- tot ontruiming. Tot heden werd in1 seis, sterk op den voorgrond treedt dat proces evenwel geen beslissing ge-1 hen schijnt te willen drijven, nomen, wat D. wellicht begon te ver- j Wij wenschon rust in onze haven velen. Eenige dagen geleden moet hij en waarschuwen alle havenarbeiders, hebben gezegd, dat T. er uit zou. aldie prijs stellen op het behoud van zou hij hem er ook uitbranden,het werkboekje onzer Vereeniging, dat Uitvoerig wordt -dit voorstel toege- j daarbij een zijner huurders, wiens In- J met onverbiddelijke gestrengheid zal licht. ONTSLAG BIJ DE MARINE. Dinsdagmiddag is, naar „Het Volk" meedeelt, aan de vijf hoofdbestuurs-1 leden van den Matrozenbond een schrijven van den Minister van Ma rine voorgelezen, waarin aan de com mandanten onder wie zij dienen wordt opgedragen hen voor te dragen voor ontslag. In dit stuk staat o. m. vermeld, dat boedel zooals verdachte wist niet, worden opgetreden tegenover hen, die was verzekerd, aanradende zich tegen de orde in ens havenbedrijf trachten brandschade te verzekeren, daar dat te verstoren", perceel binnen 14 dagen zou afbran-1 den. („W. Ct.") TOCH IETS GOEDS. Het verbod en de weigering Leger en Vloot. EEN VERVOERBARE STOOMWAS- SCHERU VOOR HET LEGER. Aan een firma te Hannover-Linden werd vóór eenigen tijd door het Rus- Ancey's ..Ces Messieurs" op te voeren, geeft het ..Centrum" de volgencH* woorden in de pen Goede Persmanieren. Het schandaalstuk, waarop een zij aansprakelijk gesteld worden voor; Fransche looneeltroep het Hollandsch sische „Roode Kruis" de levering op- het verspreiden van lectuur over <lo publiek wilde „vergasten", is in alle j gedragen van een moderne sanitaire werving bij de marine op de kiesrecht-j plaatsen, welke voor de veriooning in stooinwasscherij voor het leger betooging in den Haag en voor het aanmerking kwamen, verboden. I velde, deelnemen aan den optocht bij deze Men mocht, na al hetgeen over den] Deze inrichting is nu gereed geko- betooging door vier matrozen, die: inhoud van dit jammerlijk product j men on word dezer dagen bezichtigd „onder den invloed van het hoofdbe-j was medegedeeld, niet anders ver- j door tal van genoodigden, waaronder stuur" zouden hebben gehandeld. wachten. verschillende autoriteiten, leden van Een afschrift van dit ministerieel1 De eischen van fatsoen en betamo 1 het „Roode Kruis", doctoren, officie- te

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5