ren van gezondheid, ingenieurs, ia- brikanten, enz. De spoorwegwaggon, waarin zich deze stoomwasscherij bevindt, heeft een lengte van 20 meters, en hierin kan wekelijks de wasch van 50.000 soldaten behandeld worden, waar voor tal van machines en toestellen in den waggon zijn geplaatst. In het 'voorste gedeelte staat een vertikale stoomketel van 16 vierk. meters ver warmend oppervlak, tot het drijven van een ^stoommachine van 10 paar- dekracht 'en het leveren van stoom voor het wasschen. drogen en mange len van de waschtevens bevinden zich in die machinekamer een voe- dingspomp en een reservoir tot het verzamelen van het condensatiewater voor ketelvoeding. In een ander lokaal is een desin- fectietoestel aanwezig, waar de wasch door een speciale deur naar toe wordt gevoerd. Daarnaast bevindt zich het wasch- lokaal met twee wasch- en spoelma- chines. waarin zelfs de vuilste wasch binnen een uur gekookt, gewasschen en gespoeld wordt. Tusschen deze machines staat een gegalvaniseerd ijzeren reservoir tot het maken van de zeep-oplossing en iets verder centrifuges, waarin de wasch wordt gedroogd, na de reini ging. Verder is de waggon nog van een lokaal voorzien, waarin een stoorn is angel staat, waarmee men dagelijks eenige duizenden stuks waschgoed (in één doorgang) droogt en strijkt. De ze machine is zoo geconstrueerd dat de van de eene zijde toegevoerde wasch aan de andere zijde geheel ge reed op een tafel wordt gelegd, alles automatisch. Rechtszaken VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond Woensdag in hooger beroep terecht een deurwaarder bij de direc te belastingen te Utrecht, die ter za ke van valschheid in geschrifte door de rechtbank te Utrecht is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Be klaagde nl. moest in December van het vorige jaar aan een inwoner te Utrecht beteekenen een dwangbevel tot invordering van achterstallige verschuldigde bedrijfsbelasting en aan dienzelfden man in Januari 1904 we der een dwangbevel ter zake van per son eele belasting. In beide gevallen maakte beklaagde de akte van beteekening op als ge sproken met den belasting-wanbeta ler in persoon, zonder evenwel een afschrift aan hem ter hand te heb ben gesteld of met hem te hebben ge sproken. Die valschelijk door beklaag de opgemaakte exploiten van betee kening leverde hij vervolgens ten be wijze van gedane beteekening ten kantoi-e van den ontvanger der direc te belastingen in, uit. welk gebruik ëenxg nadeel kon ontstaan, nl. ver- volgingskosten voor den wanbetaler, welke deze niet verschuldigd was. Deze had hij de behandeling der zaak voor de rechtbank te Utrecht verklaard, noch waarschuwing, noch aanmaning noch dwangbevel te heb- be ontvangen en dat beklaagde hem geene dwangbevelen had beteekend. Beklaagde had in eerste in- stantie zijn opzet om te vervalschen ontkend en als reden der vervalsching genoemd eene door hem begane non chalance. Bij dit verweer volhardde hij ook gisteren, en verklaarde deze nonchalance door overkropte drukte. Aan den inspecteur der directe be lastingen had hij indertijd bekend, en gezegd uit schaamtegevoel zijn plicht niet te zijn nagekomen de deurwaar der was nl. aan den wanbetaler geld verschuldigd en dit zou dan beklaag-1 de's handeling om niet in diens huis te komen, moeten verklaren. Latex- was beklaagde in de instructie op zijne bekentenis teruggekomen en had gezegd, dat door de bulderingen van den inspecteur en. door diens gezeg de dat alles dan blauw-blauw zou blijvexx, hij maar bekend had. Nader oxxtlervraagd, zeide beklaag de, dat hij bet dwangbevel wel be teekend moest hebben, want ditstoxxd op het origineel vermeld. Voorlezing werd nog gedaan van een verklaring van den wanbetaler, waaruit bleek, dat de beklaagde hem f30 was verschuldigd wegens ver kochte en geleverde vleeschwaren, doch dat beklaagde om betaling van dit bedrag niet werd lastig gevallen. Toeix hij zijne belasting ging betalen —hij deed dit altijd na aanmaningen werd van hem 1.65 gevorderd aan kosten zonder een waarschuwing te hebben ontvangen. De advocaat-generaal wees in zijn requisitoir erop dat de vervolging niet van den inspecteur was uitge gaan, doch dat van hooger hand ver volging was bevolen. Het bewijs van het. ten laste gelegde was geleverd en bevestiging van het vonnis der Recht bank te Utrecht werd gevorderd. Mr. L. W. van Gigch die als verde- diger optrad was van oordeel, dat. Feuilleton. De Terugkeer van Sherlock Holmes door A. CONAN—DOYLE. 7) Heb ik verkeerd gedaan Dan vraag ik, wat hadt gij dan gedaan in mijn positie, heeren? Zij had geschx-eeuwd, toen hij haar sloeg, en op dat geluid kwam Thei-esa beneden. Er stoncl een flesch wijn op het buffet, ik opende haar en goot een beetje tusschen Mary's lippen want zij was half dood van den schok. Toen nam ik zelf een drupje. Theresa was zoo koud als ijs, wij heb ben samen het verhaal verzonnen. Wij moesten liet doen voorkomen, alsof er misdadigers aan het werk waren geweest. Theresa deed haar best haar meesteres het verhaal in te pi-cnten, terwijl ik op den schoorsteen mantel klom en het bellekoord af sneed. Toen bond ik haar vast in een stoel, en rafelde het eind van het koord uit. opdat alles er natuurlijk uit zou zien, andex-s zouden zij zich er over verbazen hoe ter wereld eixe wat beklaagd© zou gedaan hebben in derdaad veelvuldig voorkomt en dat 't te Amsterdam xxiet zeldzaam was, dat in exxveloppe eene beteekening in be lastingzaken in een brievenbus van een woning aan een der grachten wordt gestoken, terwijl op het stuk vermeld staat„gesproken met ZEd. in persoon". Dit wordt niet beschouwd als valschheid in geschrifte doch als een soort beleefdheid tegenover den gesignificeerde. De administratie in die belastingzaken was er op inge richt zooals pleiter met voorbeelden aantoonde, om bij de deurwaarders de meening te doen ingang vinden, dat het er niet zoo nauwkeurig op aankomt met de diverse schrifturen. Voorts was het bewijs schier in geen enkel opzicht geleverd, zoodat geene veroordeeling zou kunnen volgen. In geval van veroordeeling zou beklaag de, werd het vonnis der rechtbank be vestigd, zijn betrekking kwijtraken en tot armoede vervallen. Pleiter drong derhalve subsidiair aan op eene zeer gei-inge straf, welke dan disciplinair zou kunnen worden ge completeerd door eene overplaatsing naar een© kleinere plaats waar min der dwangbevelen zijn uit te bren gen. Na re- en dupliek, waax-bij mr. van Gigch er den nadruk nog op legde, dat de deurwaarders der directe be lastingen, xxa bonderden dwangbeve len te hebben beteekend, eerst dagen later daarvan verzamelstaten moeten aanleggen, welke natuurlijk aanlei ding geven tot tal van administratie ve abuizen, en dat hierdoor het vex-- antwoordelijkheidsgevoel zeer wordt verminderd, werd de uitspraak vast gesteld op 5 October a. s. VRIJSPRAAK. Het gerechtshof te Amsterdam wees Dinsdag ax-rest in de strafzaak tegen den 46-jarigen electricien T. Stutje, die door de rechtbank adaar was ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf wegens het vex-vaardigen van valsche munt. In het arrest wordt overwogen, dat niet is geleverd het wettig en over tuigend bewijs van het oogmerk van beklaagde, om de nagemaakte munt specie als echt en onvervalscht uit te geven, en evenmin 3e subsidiair den beklaagde ten laste gelegde mede plichtigheid aan het uitgeven der val sche munt. Het vonnis der rechtbank werd mitsdien vernietigd, en het Hof, op nieuw rechtdoende, sprak den be klaagde vrij en beval zijne onmiddel lijke invrijheidstelling. DOOD DOOR SCHULD. Voor de rechtbank te Almelo stond Dinsdag terecht G. Leushuis te Man- derveen, gemeente Tubbergen, be klaagd van het door schuld veroorza ken van iemands dood. Beklaagde ging in Juni j.l. met eenige kameraden over de Duitsche grens en dronk daar in een herberg een borrel. Om 10 uur des avonds keerden zij terug en toen werd in de woning van beklaagde van de ge smokkelde jenever gedronken. De hoofden der drinkers waren verhiter ontstond twist, en deze liep zoo hoog, dat beklaagde J. Masseling en G. Dikhof aangreep en dit tweetal met geweld buiten de deur zette. Onmid dellijk daarna werden in de woning de ruiten ingeslagen. Beklaagde gi-eep nu naar zijn ge weer (volgens zijn verklaring om ge noemd, tweetal hang te maken) en schoot door de geopende deur, zonder zich te vergewissen, of er ook iemand voor stond. Nadat hij geschoten had, zag hij iemand achteruit loopen en vallen. Beklaagde ging daarop zijn woning uit en liep naar het hoofd der school. Met dezen keerde hij weldra naar zijn huis terug, alwaar zij Masselink dood op den grond liggende vonden. M. was door het schot getroffen. De officier van justitie eischte tegen beklaagde 9 maanden gevangenis straf. Gemengd Nieuws EEN VREEMDE FAMILIE. Te So er aba ja bevinden zich sedert eenige dagen de Turksch-Israelieti- sche vrouw Habiba, met moe der, man, twee zoons, van omstreeks achttien twintig jaar en een doch tertje van. ongeveer 10 jaar oud. Het gezelschap is vergezeld van den heer Esra Levy, die de familie van uit Singapore is gevolgd om als tolk dienst te doen, aangezien de vreemde- schurk dat koord er afgesneden kon hebben. Toen zocht ik eenige zilveren kopjes en schotels bij elkaar om het idéé van een diefstal waarschijnlijk te maken exx zoo liet ik haar achter met den raad alarm te maken, als ik een kwartier lang weg was. Ik liet het zilver in den vijver vallen exx ging terug naar Sydenham, met een ge voel, alsof ik voor 'teerst in mijn le ven eexx werkelijk goede daad had verricht. En dat is de waarheid en de geheel® waarheid. Mr. Holmes, al moet het mij mijn nek kosten. Holmes bleef een poos zwijgend zit ten x-ooken. Toen stond hij op en drukte zijn bezoeker de hand. Zoo denk ik er over, zei hij. Ik weet, dat ieder woord waar is, want u heeft ternauwernood iets gezegd, dat ik niet wist. Niemand anders clan een acrobaat of een zeeman kon hoven aan dat bellekoord raken, eix niemaxxd anders daxx een zeeman kon de knoopen gemaakt hebben, waar mee het koord was vastgemaakt aan den stoel. Slechts éénmaal was me juffrouw Fraser in gelegenheid ge weest kennis te maken met zeelie den, exi dat was op haar zeereis, en het was iemand van haar eigen stand, omdat zij haar best deed hem te beschermen en daarmee verraadde, dat zij hem lief had. U ziet hoe ge makkelijk het voor mij was de hand op u te leggen toen ik eenmaal op het rechte spoor was. lingen niets anders dan Hebreewsch spreken. Deze Israëlieten zijn afkomstig van Bagdad eix zijn naar Soeralxaja ge komen om van de weeskamer een be drag van circa f6000 te ontvangen, uit den door de weeskamer beheerden boedel van wijlen een zekeren Nasim, die daar als koopman gevestigd was en die voor ©enigen tijd is overleden. Nasim was de broeder van Habiba. De familie logeert in de arabische kamp en legt het daar zoo goedkoop mogelijk aan, aangezien zij met het te ontvangen geld een nering te Sin gapore wil beginnen. MONUMENT VOOR ST. BERNARD. Aan de Italiaansche zijde, bovenop den grooten St. Bernard, even voor bij het klooster, wordt een standbeeld voor den heiligen Bernard van Men- then geplaatst. Het voetstuk is 6 me ter hoog, het beeld 4 meter. Dit laat ste, gegoten in twee bronzen stukken van 1800 en 1000 kilogram, werd eer gisteren den pasweg langs, bergop waarts gesleept. Dit gebeurde met be hulp van achtspannen. In het laatst van September wordt het monument onthuld. OVERREDEN. Gisteren is het parket uit Gent te Moerbeke bij Zuiddorpe geweest om een onderzoek in te stellen naar het overrijden vaxx eene vrouw van 70 jaar door de automobiel van den heer M. L. aldaar. De vrouw was kort na het overrijden overleden. ANARCHISTEN-TIRANNIE De oppei'leiding van de geheele stakingsbeweging was in handen van de Kamer van Arbeid, aldus wordt van daar aan de „Frankfurter" ge seind. Hare bestuursledexx zijn thans de dictatoren in de hoofdstad van Lombardije. Een hunner eerste maat regelen was de schorsing vaxx de ge zamenlijke dagbladen van Milaan. Hef personeel was over 't algemeen gestemd voor de voortzetting van den arbeid, omdat de bladen vroeger zetters en drukkers hadden aange steld onder uitdrukkelijke voorwaar den, dat zij, bij welke staking ook, aaxx den arbeid zouden blijven. Maar de bedreigingen van de anar chisten en het volslagen gebrek aaxx voldoende bescherming dwongen ook hen te staken. De vereeniging van Milaansche journalisten deden daar op aan de Kamer van Arbeid, ziclx beroepend op de vrijheid van druk pers, het verzoek de staking voor de zetters exx drukkers op te heffen. Het antwoord luidde, dat de Kamer van Arbeid zeer goed wist, dat de pers ie Milaan in het algemeen gekant was tegen de algèmeene staking. De Kamer wilde echter niet, dat zich een stem zou verheffen tegen de grootsch© daad vaxx hef proletariaat en derhalve is besloten niet toe te la ten. dat de locale, bladen verschijnen en ook den verkoop vaxx andere bla den te verhinderen. Slechts wanneer de journalisten zich wilden verbinden een courant uit te geven, die onver valscht de gedachten en den wil weergaf van de Kamer van Arbeid. De journalisten meenden voor deze eer te moeten bedanken. EEN TREINROOF. Bij Letts, in Iowa, heeft wederom en© brutale treinroof plaats gehad. De aanval op den trein had te mid dernacht plaats. 5 gewapende en go- maskerde mannen drongen nadat de trein tot staan, was gebracht, in den postwagen, lieten de geldkast open springen met dynamiet en gingen daarna met 20,000 dollars er vaix door. Vaxx de passagiers werd niemand be- i*oofd en geen der beambten werd. ©enig leed gedaan. Na hun daad ge bruikten de vijf mannen de locomo tief om te vluchten zoodat de trein met de reizigers midden in den nacht op een eenzame plek bleef staan. Twee leden der rooverbende hadden op het voorafgaand station plaats ge nomen in den trein op een vooraf, bepaalde plek, waar hun medeplich-i tigen wachtten, hadden zij aan de noodrem getrokken en deden daar door den trein stilstaan. De nieuw aangekomenen dwongen in de eerste plaats den machinist en den stoker om de locomotief te verlaten, daarna1 liepen zij langs den trein, hun revol vers afschietende, om de reizigers te verschrikken. Op het vangen der roo- vers, die door bloedhonden worden vervolgd, werd een groote belooning gezet. Omdai zij zoo goed met de lo comotief weten om te gaan, vermoedt men, dat zij gewezen spoorwegbeamb ten zijn. Ik dacht niet dat de politie ons verzonnen verhaal doorzien zou. En dat heeft de politie ook niet noch zal het doen, volgens mijn over tuiging. Luister nu eens, kapitein Croker, dit is een zeer ernstige zaak, ofschoon, ik moet toestemmen, dat u handelde onder den grootsten dwang. Ik ben niet zeker dat u niet vrijge sproken zal worden, omdat u uit zelf verdediging handelde. Dat zal echter de Engelsche jury moeten uitmaken. Intusschen heb ik zooveel sympathie voor u, dat, als u binnen vieren twintig uur verkiest te verdwijnen, ik u beloof, dat niemand u eeixigexx hinder zal aandoen. En zal daxx alles uitkomen Zeker, alles zal uitkomen. De zeeman werd rood van woede. Is dat een voorstel tegenover een man? Ik kexx genoeg van de wet onx te weten, dat Mary als medeplichtige beschouwd zou worden. Dexxkt u, dat ik haarin die omstandiglxedeix al leen zou laten om zelf weg te slui pen? Neen, mijnheel', dan moet men maar met mij doen, wat mij te wach ten staat, maar in Hemelsnaam, Mx\ Holmes, doe uw best mijn arme Mary er buiten te houden. Weer stak Holmes zijn hand naai den zeeman uit. Ik stelde u alleen maai' op de proef, en u heeft haar kranig door staan. Wel is de verantwoordelijk- heid groot, die ik op mij neem, maar DE GEBOORTEACTE VAN DEN ITALIAANSCHEN KROONPRINS ONDERTEEKEND. Te Racconigi heeft Dinsdagmorgen in het koninklijk paleis in tegen woordigheid van den president van den Senaat Saracco als ambtenaar van den burgerlijken stand en van den minister v. binnenlandsche zaken Giolitti als notaris, de onderteelcening plaats gehad van de gebooi'teactevan den Italiaanschen kroonprins, Urnber- to Nicola Tommaso Giovanni Maria, pi'ins van Piemont. Als getuigen tra den op de oud-gezant Nigra en de voorzitter van de Kamer van Afge vaardigden Biancheri, die beiden rid der van de Annunziaten-orde zijn. Na de onderteekening vereenigde de Ko ning hen allen aan een maal. De Ko ning verleende de Annunziaten-orde aan minister Giolliti, generaal Deson- naz en den gezant te Parijs Tornielli. STRAFFELOOSHEID. De New-Yorksche correspondent van de Times vestigt, naar aanleiding van de heropening van het Iroquois- theater te Chicago, welke gisteren plaats had, de" aandacht op het feit dat sedert de vroeselijke ramp in dat theater in December van het vorige jaar deze gansche eens zoo emotie- rijke zaak in den doofpot is gestopt. Er is niemand gestraft, niettegen staande er na den brand op grooten schaal, sprake was van gerechtelijke vervolgingen en zoowel de mayor als ieder ander, die een deel van de ver antwoordelijkheid van het vi'eeselijk ongeluk droeg, is er met den schrik afgekomen. Hetzelfde geldt ten op zichte van de ramp die te New-York met het pleziei'vaartuig de Generaal Slocum plaats greep. Niemand is of zal worden gestraft, ja van de ge meentelijke ambtenaren die de aan boord zijnde reddinggordels hadden goedgekeurd welke later geheel ble ken verrofte zijn is er niet een ont slagen. SPOORWEGONGELUK. Bij Ferrara is eexx^goederexxtrein op een personentrein geloopen. De ma chinist van den op het station Fer rara rangeerenden goedereixtrein stapte van zijn machine en liet haar over aan de zorg van zijn stoker. Deze wist niet met de locomotief om te gaan, kon haar niet houden en stoomde met den heelen goederen trein op den om 2 uur 's nachts van Bologna vertrokken sneltrein los. Er brak in den sneltrein brand uit, die den bagage- en den postwagen vernielde. Gedood zijn de stoker van den goederentrein, de machinist van den sneltrein en vier reizigers, terwijl 17 personen gewond zijn. Onder laatstgenoemden behoort het lid der Oostenrijksche handelsverdragcom missie Ritter, die met vijf anderen zwaar gekwetst is. Per extratrein werden <de gewonden naar Ferrara gebracht. DE DUITSCHE KROONPRINS IN HET ONGELIJK GESTELD. Uit Berlijn komt het bericht, dat de civiele rechtbank inBreslauZater- dagdenkroonprins'tin ongelijk gesteld heeft. Zijn Keizerlijke Hoogheid werd zooals men weet, vervolgd wegens het niet betalen van een som van 6250 xxxark, belasting op eigendommen, die de aanstaande erfgenaam van den Duitschen troon bij Oels in Silezië bezit en die hem jaarlijks 158,000 mark opbrengen. Wilhelm verklaarde, dat hij zich als oudste zoon van den keizer niet verplicht achtte, de belasting te betalen, maar de rechtbank dacht er anders over. daar, volgens de wet in Duitsch- land, uitsluitexxd en alleen de keizer vrij van belastixig is, en stelde den kroonprins in het ongelijk. EEN ZAKKENROLLER-DENTIST. Een jeugdig echtpaar had eene handige wijze om aan den kost te komen, waarmede de politie zich be moeide. Als helper van een dentist, had de echtvriend voldoende kennis van het vak opgedaaxx oixi zich des Zondags op de Place Mazas te Parijs te installeeren in een tent als tand arts. Dirrois „Tandarts" prijkte boven een tent, waarin geheel zijn eigen ameublementeen tafel en een stoel, was geplaatst. Hij verkocht tand poeder voor slechts dertig cent per doos, dat de tanden als ivoor zoo wit maakte en ieder di© gratis zijn gebit na wilde latexx zien, Icon daar terecht operatiën waren kosteloos. Spoedig bleek echter dat de kunst vaix den tandarts niet enkel bestond in het behandelen van de tanden, maar ter- wijl hij de patiënten hielp, had__ de ik heb Hopkins een wenk gegeven, en als hij daar geen gevolgtrekkin gen uit maakt, dan kan ik 't niet helpen. Hoor eens, kapitein Croker, wij zullen alles in den vorm van de wet behandelen. Gij zijt de gevan gene. Watson, jij bent een Engelsche jury, en ik heb nooit een inan ont moet, die daar geschikter voor was daxx jij. Ik ben de rechter. Nu, mijn heer van de jury, u heeft de getuige gehoord. Vindt u den gevangene schuldig of niet? Onschuldig, EdelGestrenge. zei- de ik. Vox populi, vox Dei. U is vrij gesproken, kapitein Croker. Zoolang de wet geen aixder slachtoffer vindt is u viij. Kom over een jaar terug bij deze zwaarbeproefde vrouw, en mo ge uw toekomst en de hare het von nis rechtvaai'digen, dat wij heden avond over u hebbeix uitgesproken. (Slot). vrouw de handigheid dezen van hun portemonnaie te ontlasten. Een lij der, die vooruit de dertig cent be taald had en na de operatie den arts nog extra wilde gedenken, zocht te vergeefs naar zijn beurs en zijn hou ding werd eensklaps zoo dreigend, dat de politie het noodig oordeelde, den weldoener der menschheid me Je te nemen en met zijn vrouw gratis logies te bezorgen. EEN REDE VAN LORD ROSEBERY. Lord Rosebery heeft te Lincoln een rede gehouden, waarin hij de fiscale, militaire en buitenlandsche politiek van de regeering afbrak. Met betrek king tot de legerhervorming zeide hij dat de regeering die telkens wijzigde onder het toeziend oog van de groote militaire mogendheden van Europa, die alles, wat er in Engeland vooi'- viel, heter wïst.en dan de Engelschen zeiven. Het bericht dat Balfour in zijne snipperuurtjes strategische op stellen van onschatbare waarde schreef, was niet zeer troostrijk. Het was verder hoogst bejammerénswaa-i*- dig, dat men een organi see rend ta lent als Kitchener naar Indië zond, en de legerhexworming in eigen land uit de handen van den eenen burger nam, onx die in handen van eexx an deren burger te plaatsen. De regee ring scheen al tevreden te zijn als zij op militair terrein een beetje lief héb- berde. DE THIBET-QUAESTIE. Niet alle Russische organen betoe nen zich tegenover Engeland's optre den iix Thibet zoo onverschillig als 'onlangs in de „Novoye Wremja" werd gemeld. De „Russ", welks artikelexx nu en dan door liet Russische minis- terie van buitenlandsche zaken wor den geïnspireerd, noemt de door En geland opgedwongen overeenkomst „de instelling van een protectoraat onder voor den Dalai Lama minst verzachtende omstandigheden". Het Russische blad acht het onmogelijk, dat dit verdrag zal worden nageleefd en meent dat het ook niet in Enge land's bedoeling ligt dat het zal wor den nageleefd. Immersin dat la at se geval zou Engeland op den duur Thibet uit zijn greep moe ten loslaten en zou het opleggen van straf, met andere woorden het af dwingen van nieuwe privileges, on mogelijk worden. De „Russ" eindigt met de volgende bedreiging, aan het adres van Engeland „In hoeverre het tot stand ge- brachte protectoraat van Engeland over Thibet duurzaam en werkdadig blijken zal, hangt af van den loop der gebeurtenissen ixx Cexxtral Azië en in het Centrale Oosten." EEN ONTPLOFFING. In een vuurwerkfabriek te St. De- nis heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Men geloofde eerst met eeix anarchistischen aanslag te doen te hebben, maar weldra bleek, dat de ontploffing vei'oorzaakt was doorliet vlam vatteji van een soort seinvuur- peilen. De schok was zoo ontzettend, dat alle gebouwen tot de fabriek be- hoorend, ineen stortten. De opgewon denheid in de -omstreken was groot men vreesde, dat tal van personen gewond zouden zijn, doch gelukkig werd spoedig bekend, dat slechts 4 ai'beiders onbeduidende verwondingen hadden opgeloopen. De schade, die zeer belangrijk is, kan nog niet met juistheid worden opgegeven. DE ZILVEREN BRUILOFT VAN EEN RHEUMATHIEKLIJDER. Merkwaardige genezing door de Pink Pillen. Onze verslaggever bracht dezen zo mer een bezoek bij den heer Van Tuyll, drogist, 13, Paleisstraat te Am sterdam en over verschillende loopen- de zaken sprekende kwam het ook ter sprake over de wonderwolle gene zingen die verscheidene zijner cliën ten door het gebruik der Pink Pillen van Dr. Williams bekomen hadden. Onder die vele clienten werd hem een bijzonder,geval medegedeeld van een rheumathieklijder die bij den heer Van Tuyll persoonlijk zijne vreugde volle ondexrvinding was komen verha len. Deze rheumathieklijder was de heer R. van Kolfschoten, stalbaas, Groote Bickerstraat 44 te Amsterdam. Gaat er eens naar toe, zeide de heer van Tuyll en gij zult persoonlijk van dit tref fende geval van genezing u kunnen overtuigen. Onze verslaggever begaf zich naar genoemden persoon, schel de aan en nauwelijks was de deur geopend of hij bevond zich in een feest-gewade woning. Onze verslagge ver verklaarde met eenige woorden het doel van zijn bezoek aan den heer van Kolfschoten waarop deze laatste hem zeidekomt boven, en weldra vernam hij dat hij dien dag zijn zilveren bruiloft vierde. Nou, zei de zijn vrouw, u hebt ook een fijne neus gehad om op zoo'n grooten feest dag bij ons te komen. Ja, antwoordde onze verslaggever daarophet is wel toevallig en ik zie wel dat ondanks uw gevorderden leeftijd u beiden nog opgeruimd van harte zijt. Ja, zeide de heer van Kolfschoten, thans ben ik opgeruimder dan in de laatste vijf tien jaren, want gedui'ende dien tijd heb ik veel te lijden gehad aan hevige rheumatische pijnen in het rechter dijbeen* Ik kon mij heel moeilijk be wegen en bracht dagen achtereen op mijn stoel door, doch thans en on danks mijn 66-jarigen leeftijd kan ik mij weder flixxk bewegen en met een stond hij vlug van z n stoel op om er zijne gasten en onzen verslagge ver het bewijs van te leveren welke uitwerking de Pink Pillen op zijn rheunxatiek uitgeoefend hebben. Gij weet het, zoo ging hij tot zijne gas ten voort, hoe ik voor eenigen tijd er mede gezeten heb en thans kan ik zoo'n gelukkigen feestdag zonder pij nen herdenken. Ik zal dan ook niet nalaten, zoo ging hij voort, met de alom beroemde Pink Pillen een ieder rheumathieklijder ten zeerste aan te bevelen. Prijs 1.75 de doos, ƒ9.— per6doo- zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepöt'houder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAAT- ZER VAN DER HULL, Drogerijen, Jansstraat 28, Haarlem. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Goentoer, van Java naar Rotterdam, passeerde 21 Sept. Ouessant en wordt 22 Septemer, des avoxxds, binnen vei*wacht. Het stoomschip Touroxxe arriveerde 21 September te Marseille v. Japan, met de mails van Indië, China en Japan. Het stoomschip Gedé vertrok 21 September van Batavia naar Rotter dam. Het st. Salak van Rotterdam naar Java vertrok "21 Sept. van Suez. Het st. Koningin Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 21 Sept. van Port-Said. Het st. Lxion, van Java naar Am sterdam, vertrok 20 Sept. van Port- Said. Het dubbelschroef st. Rijndam van de N. A. S. M. van New-York naar Rotterdam, passeerde Woensdag 21 Sept., des namiddags 3 uur 45 min., Lizard. Het stoomschip Prins Willem IV vex-trok 21 September van Amster dam naar Paramaribo. Het stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 19 Sept. van Sabang. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. HET INSTITUUT „ZEXA" TE PARIJS. Ixx verschillende bladen komen te genwoordig onder de reclames of in- gezonden nxededeelixxgexx groote ad vertenties voor, waarin op breed sprakige wijze wordt betoogd, hoe door het Instituut „Zexa", te Parijs, een gexxeesmiddel is uitgevonden, „eene natuurlijke samenstelling, het welk tot uitwerking heeft, dengene, die het slechts enkele malen ge bruikt, eene walg tegen spiritualiën te geven." Gratis oxxtvangt ieder, die er om 'vraagt, een monster, dat vergezeld gaat van eexx grooten brief, die om trent het kwakzalveraclxtige èn van den verkooper èxx vaix het genees middel niet den minsten twijfel over laat. „Uit uwe letteren schijnt te blijken" staat er o.a. ixx, „dat UEd. zoudt wenscheix de kuur on middellijk te doen beginnenmen kaxx inderdaad in dit geval, als in zoovele anderen, het spreekwoord aanhalen: „Tijd is geld". Wij heb ben dientengevolge de vrijheid geno men, UEd. ïxxet het nxoixstertje, eene geheele kuurdosis toe te zenden, waardoor iedere onderbreking van de kuur vermeden wordt. Onze prijs hebben wij zeer laag gesteld. Slechts zeveix gulden franco aaxx huis." We behoeven zeker niet te vertellen dat we de vrijheid genomeix hebben, de Parijsche weldaden, hoe goed koop ze dan ook warenterug te laten gaaxx Het monstertje bevatte eeix wit poeder, ixx eexx hoeveelheid, als op de puixt van een nxes gaat. Drie weken later ontvingen we een schrijven van het „Instituut", waar- in ons werd aangeraden, om toch vooral dit voortreffelijk medicijn te ontvangen. Het kostte eigenlijk f 10. (dus was het met f 3.verhoogd maar aan minder gefortuneerde n werd 'tvoor ƒ7.gezoxxden en in bij zondere gevallen voor ƒ3. „U heeft ons slechts de som, welke UEd. denkt te kunnen besteden, te doen toekomen exx wij zenden UEd. onmiddellijk, franco en vrij vaxx douaxxerechtcn. de complete hoeveel heid... Wij moéten er U aan herin neren, dat U evengoed bediend wordt, hetzij UEd. vollen of minderen prijs kunt betalen Professor Wefers Bettink te Utrecht heeft het ,,Zexa"-póeder scheikundig en mikroskopisch onderzocht. Het is vaxx eexx eerst ziltigen, daar na doordringend bitteren, lang-aan- houdenden smaak en riekt aange naam. Het bevat geexx andere be- standdeelen dan kalmoes-wortel, gen tiaan-wortel en dubbel-koolzure soda. De prijs van 1 kilogram van dit middel komt op 368.40,terwijl de waarde van de grondstoffen ongenxa- len 20 cent en gemalen 36 ceixt per K.G. bedraagt. Voor eeix produkt, waardeloos voor het doel, waartoe het aangeprezen wordt, vraagt men dus duizendmaal den prijs der grondstof Wie xxu onnoozel genoeg is, om zich door de indi'ukmakende adver tenties vaxx het „Instituut" te laten bedottexx, heeft tenminste de zeker heid, dat door zijne lichtgelooviglxeid als hij geen baat vindt, de lxee- [ren kwakzalvers hun portemonnaie gevuld krijgen Lezers, in 't belang vaxx uwe beurs, maar vooral van uwe gezondheid, koopt toch geen geneesmiddel tegen drankzucht. Ziet ge in, welke vreesclijke gevol gen het alkohol-gebruik voor u en de uwen heeft, dan is er maar één be proefd middel. En ixx tegenstellixxg met het kwak zalvers-poeder kost het u geexx cent We geven het u gratis. Het is: Laat vaxx af dit oogenblik den borrel staan. Gebruikt hem xxooit weer! Dit, maar dit ook alleen, kan u helpen C. J. POLAK, Lid v. h. Hoofdbestuur v. d. Algenx. Ned. Geh.-Onth.-Bond. Ede (Gld.). Wij hadden, nota bene, op de briefkaart, die wij er aan waagden onx meer van dit middel te weten, al leen geschreven „Zendt ons s. v. p. een gratis monster van uw middel."

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6