NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6518 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1904 M. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>f de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. INHOUD. BLAD A. Nabetrachting van den Ge meenteraad. Buitenlandsch Over zicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Kamerover zicht. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. BLAD B. Oorlogsvaria. Stads-, Bin nenlandsch en Gemengd Nieuws. Brief uit Berlijn, en het Gemeente- raadsverslag van Haarlem. ONZE AGENT te ZANDVOORT de heer C. ZWEMMER is verhuisd naar PARADIJSWEG NO. 5. NABETRACHTING van den Gemeenteraad. De burgemeester was niet in de Raadsvergadering en de beide heeren Kruseman, de wethouders, evenmin. Mr. de Haan Hugenholtz, die als voorzitter fungeerde, deelde mede, dat de burgemeester verhinderd was door ambtsbezigheden en dat ook de wet houders verhindering hadden, welke mededeeling sommige leden van den Raad aan het glimlachen bracht. Zij meenden namelijk te weten, dat men zich dezen keer op 't stadhuis vergist had en gedacht, dat de audiëntie van onze Koningin voor civiele autoritei ten op Woensdag was bepaald, om welke reden juist de Raadszitting van Woensdag naar Dinsdag was ver schoven. En zie, nu het bleek, dat die audiëntie op Dinsdag was, moesten wij het in de Raadsvergadering zon der burgemeester en met de helft van onze wethouders doen. Ik zal niet zeggen, dat de afwezige heeren veel gemist hebben. Achteraf stond ieder er verbaasd van, dat de Raad over deze onbeduidende agen da heeft weten te vergaderen tot kwar tier over vieren toe. De zaak van de verbreeding van de Tempeliersstraat, die anders nog wel reden tot praten had kunnen geven, was in een oogen- blik afgewerkt, omdat de belangheb benden eieren voor hun geld, in dit j geval juister gezegd geld voor hun grond hebben gekozen. Hierover zijn dus de moeilijkheden aan een eind, maar daar er in de wereld altijd de een of andere on- eenigheid dient te bestaan, is de ge meente nu in een proces gewikkeld met de firma Levert en Schudel, over te veel betaald watergeld. Men zal zich herinneren, dat een maand of wat geleden de Raad geweigerd heeft, aan de firma op haar verzoek het te veel betaalde terug te geven en nu hebben L. en S. de tusschenkomst van den rechter ingeroepen. Leek als ik ben zal ik mij wel wachten naar de winkansen van de eene en van de andere partij te gissen, al ben ik het in 't algemeen wel eens met den heer Groot, die van processen überhaupt niet weten wil. Wie recht om een koe, Die geeft er een toe. Enfin, de gemeente kan licht proce- deeren. Verliest ze het, dan betalen wij het samen, ook en dat is wel pikant de firmanten van Levert Schudel. Wint ze het, dan valt 't ver lies op deze firma alleen, die wel overtuigd moet wezen van haar goed recht om aldus den strijd met een gemeentekas aan te binden. Nog een andere waterquaestie kwam even op de proppen. De heeren Groot en Van de Kamp verzochten, dat melkboeren evenals industóieelen, een lageren prijs mogen betalen, wan neer ze per jaar 250 kub. M. gebrui ken. Zij hebben veel water noo- dig, zei de heer Groot, onder gelach van de vergadering, die natuurlijk dadelijk weer aan wasschen van de melk dacht. De heer Van de Kamp zette het geval weer recht door er op te wijzen, dat de koeien zooveel wa ter drinken. Dat laat zich wel hooren. Niemand behoeft landbouwkundige te wezen om dat in te zien. Maar tot dusver vullen de koebeesten hun dorstige magen met pomp- ja met slootwater, dat niemendal kost. Zul len nu de veehouders voortaan hun dieren duinwater geven, dat wel geld kost? Ik zou er aan twijfelen, daar de mensch in doorsnee, en dus ook de veehouder, liefst niet betaart voor datgene, wat hij kosteloos krijgen kan. Weliswaar zei de heer de. Breuk, dat er een onderzoek van hun pom pen gaande is en dat die, wanneer ze niet goed zijn, zullen worden afge keurd, maar de slooten blijven nog over en die kan het gemeentebestuur toch niet allemaal dempen. Waarom zou dus de boer zijn koeien dan geen slootwater te drinken ge ven, daar het gemeentebestuur daar geen vat op heeft en geen Hinderwet of Gezondheidswet of welke andere wet dan ook, de koe beletten kan op de manier die haar behaagt, dat slootwater om te zetten in de melk die wij drinken? Zelden heb ik een Raadsvergade ring gezien, waar zooveel water aan te pas kwam. 't Was met recht een waterige agenda. Een quaestie over het schoeien en dempen van een halve sloot werd aan B. en W. gegeven ter afdoening, een tweede brugwachter voor de Lange Brug werd aangesteld en eindelijk kwam er nóg al een wa terquaestie het verzoek van do hee ren London en Warnier, om een af schrift te mogen ontvangen van de analyse van het water uit hunne per- ceelen, dat door den directeur der duinwaterleiding is afgekeurd. Een schijnbaar simpele quaestie, maar die toch voor een deel der bur gerij niet zonder beteekenis is. Bij verschillende menschen is pompwater afgekeurd, dat zij sinds jaren zonder blijkbaar nadeel gedronken hadden en anderen vóór hen. Waarom dat water schadelijk was vernamen zij niet, de directeur mocht daarover geen inlichtingen geven. Was het wonder, dat zich bij deze menschen een soort van wantrouwen ontwikkel de, dat het Gemeentebestuur dit pomp water maar liet afkeuren, orn het duinwater te kunnen verkoopen Geef hun een afschrift van de oorza ken van de afkeuring, zeiden verschil lende Raadsleden, en het zal niet lang meer duren of dat wantrouwen is weg. De menschen zullen er zich bij neer leggen, daar ze bij andere deskundi gen de analyse vertoonende, van de zen zullen hooren, dat inderdaad op goede gronden hun drinkwater is af gekeurd. Door de aanneming eener motie, ingediend door de heeren Van de Kamp, Schram, Hofland, Modoo en Groot, zal voortaan op aanvraag en tegen betaling aan de belanghebben den een afschrift van het rapport kun nen worden verstrekt. Helaas, dat een van cle belangrijk ste punten van de agenda weer moest blijven liggen, de aanvraag van cre- diet voor het bouwen van een school in de Tuchthuisstraat. Er was met den schoolopziener nog geen eenstem migheid over de plannen verkregen. Terecht drong bij de rondvraag de heer Modoo op spoed aan. De veteraan van den Raad, de heer Sneltjes, was weer na zijn ongesteld heid voor 't eerst present en gaf blijk dat hij weer goed uit de oogen kijkt, door er den voorzitter op attent te maken, dat deze verzuimd had de ar tikelen van een verordening een voor een in stemming te brengen, zooals uitdrukkelijk voorgeschreven is. De voorzitter, in plaats van te bedanken, zei„Had u mij dat maar eerder gezeid", over welk ietwat ondankbaar antwoord de Raad in den lach schoot. Hoewel 't buiten haast een zomer- sche dag was, tochtte het in de Raadszaal alweer dat het zoo'n aard had. Met schrik zie ik den komenden winter tegemoet. Komt er, wil ik be- scheidenlijk vragen, nog geen eind aan de proef met deze miserabele zaal, die nu al een paar jaar aan de gang is? We weten nu toch allemaal wel, dat 't er tocht, dat er geen ven tilatie en geen acoustiek is. De heer Rasch, bij wien wel niemand sporen van doofheid zal hebben waargeno men, verklaarde nog dezen middag, dat hij den heer Loosjes niet goed had kunnen verstaan. Komaan, wie van de heeren vat de koe eens bij de horens en bereidt on zen feestelijken terugtocht voor naar de oude Raadszaal op 't Stadhuis Buitenlandsch Overzicht DE 00HL00. Het bericht van den mislukten aan val der Japanners op den bergpas Kao-toe-lin, 19 mijl noordelijk van Pensihoe, óp een weg, die van Wan- joepoetse in N.O. richting naar de Hoen-ho loopt, en derhalve niet in de richting van Moekden maar van Tieling wijst er op, dat de Japan ners hun bewegingen tegen den Rus sisch en linkervleugel nog niet ge staakt hebben, en blijkbaar dezelfde manoeuvre willen uitvoeren als bij Liao-jang. Overigens is van het oorlogsterrein nabij Moekden geen vermeldenswaar dig nieuws gekomen, en naar het schijnt zal dit in de eerste dagen, nu de beide legers zich tot den grooten slag voorbereiden, nog wel achter wege blijven. Volgens een Reuter-telegram uit Tokio heeft men daar alle hoop laten va ren op een spoedigen afloop van den oorlog, nu Koeropatkin ontsnapt is, en Port Arthur heft zooveel langer uithoudt dan men verwachtte. Ook de stemming in Japan is wel eenigszins veranderd. Het volk matigt thans zijn betoo gingen. Men mag betwijfelen of de menigte bij het begin van den oorlog zich wél rekenschap heeft gegeven van den omvang der taak. Zij rekende. ?ai. vloot en leger weldra Port-Arthur be dwingen en Koeropatkin verpletteren zouden. De lange duur van hei beleg de geleden verliezen, de terugtocht van Koeropatkin leidden tot een be tere appreciatie van den toestand. Men bereidt ?ich thans voor op een langen en kostbaren oorlog. Het ver trouwen in den eindafloop nlijft even wel ongeschokt. Het land is bereid de opofferingen te brengen, die daartoe noodig zijn. Tot dusver lijdt het volk nog niet te zwaar onder de vijandelijkheden. De binnen- en buitenlandsche handel is levendiger dan het vorige jaar en de oogsten, vooral die der rijst, overtref fen alle vroegere. Duizenden soldaten zijn aan wonden en ziekten overleden, maar de open plaatsen worden snel weder aangevuld. Men rekent genoeg geld. munitie en voorraden te bezit ten om den oorlog nog een jaar onge hinderd en met kracht voort te zet ten. Na den winter, wanneer de spoorweg van Antoeng naar Liaojang •oltooid zal zijn, zal het leger drie spoorwegen voor proviandeering tot zijn beschikking hebben. Allen hier gelooven, dat maarschalk Oyama generaal Koeropatkin tot Kar- bin zal terugdringen en zijn terug keer beletten. Wat Port Arthur be treft, rekent men op een spoedige vermeestering. Op deze volksmeening, die wel on derscheiden moet worden van de meening der Japansche regeering, is natuurlijk wel iets af te dingen doch zij getuigt genoeg, dat thans ook in het land der Rijzende Zon de toe stand ernstiger dan ooit wordt inge zien. Van Port-Arthur dringt geen nieuws tot de buitenwe reld door, niettegenstaande het be kend is, dat de Japanners, die met nieuwe vuurmonden hun batterijen hebben versterkt, sedert vier dagen weder onafgebroken de vesting bom bardeeren. Een algemeene aanval, die tegen Zaterdag was voorgenomen, moest worden uitgesteld wegens stormweer. .Central News" meldt, dat de aan vallers binnen de lijn van fortifica ties, welke naar hun meening de bin nenste was, nieuwe lijnen van forten en batterijen hebben ontdekt, welke sinds het begin van den oorlog moe ten zijn gebouwd. Binnen de vesting moet de watervoorraad schaarscn zijn. Uit Tsjifoe wordt aan de „Dai ly Mail" gemeld, dat de daar vertoe vende Russen in het feit, dat de Rus sische vloot nog in haven van Port Arthur is, een goed teeken zien voor den toestand binnen de vesting want het is hun bekend, dat de Rus sische admiraal order heeft ontvan gen om in het ergste geval met zijn schepen de haven te verlaten en te trachten naar Wladiwöstok te ontko men of vechtende ten onder te gaan. Voor dit laatste bestaat helaas dan veel kans, want admiraal Togo ligt te dien einde op dén loer en heeft ditmaal zijn vloot opgesteld oostelijk en westelijk van de haven. Admiraal Kamimoera heeft eenige schepen t<^ versterking gezonden, terwijl nami- raal Ocrioe met een aant»l sterke kruisers en torpedojagers zich tus- schen Sjanghai en Tsjifoe ophoudt om den mogelijk ontsnappenden vij and den weg af te snijden naar Tsjingtau of de Chineesche verdrag- hav.ens. Bij de Miaotau-eilanden is Eet hoofdkwartier der Japansche tor pedojagers en torpedobooten geves tigd. Een nieuwe ramp voor Rusland in 't vooruitzicht, 'tls wel ontmoedi gond UIT ANDERE LANDEN. Uit ODESSA wordt dato 27 September gemeld, dat Poliakof, die edn aanslag pleeg de tegen het leven van den gouver neur, generaal Ncidhardt, verklaarde dat hij Neidhardt niet kende, zelfs niets tegen hem had, doch alleen een politieken moord had willen bedrij ven. DE KONING VAN SAKSEN. De Koning had Maandag herhaal de aanvallen van benauwdheid a.lem- loosheid en sterken aandrang tot hoesten. De polsslag was sneller maar regelmatig. De hoofdoorzaak van de ziekteverschijnselen is een ziekelijke aandoening van de groote slagade ren. De ademloosheid nam Maandag heriiaaldelijk een krampachtig ka rakter aan. De zieke was in den af- geloopen nacht over het algemeen onrustig. Naar te BüCKEBURG met zekerheid wordt meegedeeld, zal tegen het optreden van graaf Leopold als regent van Lippe, na de begrafe nis van den graaf-regent geprotes teerd worden bij den Bondsraad door de regeering van het vorstendom Schaumburg-Lippe. PRINS PHILIPP VAN COBURG heeft zijn advocaat Bachrach uit zijn naam doen verklaren, dat hij steeds in de beste verstandhouding geleefd had met zijn schoonzuster gravin Lonyay. die verlof had, zooveel zij wilde, haar zuster te bezoeken. Zii maakte van de haar geboden gelegen heid echter nooit gebruik. Toén dus prins Philipp het telegram van gra vin Lonyay kreeg, waarover zooveel te doen geweest is, kon hij aan de echtheid niet gelooven. en seinde hij dadelijk in dezen geest aan zijné schoonzuster. Nadat hem echter de echtheid van het telegram gebleken was, behield hij zich het recht haar nader zijn standpunt te ontvouwen. Advocaat Bachrach verklaarde, dat het optreden van gravin Lonyay ten gunste van haar zuster Louise", de oi1.- derhandeling aanmerkelijk verzwaard heeft. Aan de Temps" wordt uit de om- geving van prinses Louise geseind, j dat deze vorstelijke roman spoedig eindigen zal. Prins Philipp heeft zich i bereid verklaard, met toestemming van keizer Franz Joseph, zijn gema- j lin een lijfrente te geven. Intusschen is prinses Louise bezig haar mémoires te schrijven in samen-' werking met den Weener romancier Oscar Friemann. Het Faillissement der Noord en Zuid-Holl. Banki Toen den 20sten April de eerste ve-j rificatievergadering gehouden werd inzake het faillissement van de Noord- en Zuidhollandsche Bank, deelden Curatoren in hun verslag o. a. mede, dat zij ernstig overwogen „of zij niet ten behoeve van denboe- „del, op grond van door commissa rissen in het toezicht gepleegde ver ruimen en nalatigheid, tegen dezen „eene vordering zouden instellen tot „vergoeding van de daaruit voor den „boedel voortgesproten schade." i Dit is nu vijf maanden geleden en tot dusver vernamen de belangheb benden niet, tot welke slotsom de overwegingen van Curatoren hadden geleid. Naar wij vernemen is er ook voor eerst geen kans, dat zij er meer van zullen vernemen. Zelfs ingeval Cura toren overtuigd waren, dat er met goed gevolg een actie tegen Commis sarissen kon worden ingesteld, zou den zij dat niet kunnen doen, vóórdat gebleken is, welk bedrag de crediteu ren (en eventueel aandeelhouders) aan het faillissement te kort komen en, dit kan natuurlijk niet blijken, vóórdat de liquidatie geheel is afge- loopen. Daaraan nu is men nog niet toe. De afwikkeling geschiedt langzaam, om niet meer personen te schaden, dan door dit faillissement reeds gebeurd is en in 't belang der credi teuren zooveel mogelijk terug te krij gen van de zonder behoorlijke dek king verleende credieten. Naar wij vernemen mist deze voor zichtige liquidatie haar doel niet: boven verwachting komen de debet saldo's binnen en de mogelijkheid is niet buitengesloten, dat aan de cre diteuren nog een uitkeering van 20 procent zou kunnen worden gedaan, vóór het einde van dit jaar. OORLOGSVARIA DESERTIE IN HET RUSSISCHE LEGER. In de lagere rangen van het leger, zegt de Russische correspondent van de „Times", wenden de Russen en vooral de reservisten, alle pogingen aan om te voorkomen naar het oor logsterrein gezonden te worden. Het aantal deserteurs is verbazend groot. Mannen, ingeschreven in een militair district, worden honderden mijlen verder aangetroffen, levend van de hand in den tand, zonder pas poort, in de hoop vergeten te worden. De politie heeft druk werk deze de serteurs op te sporen. Zelfs toonen officieren weinig lust naar Oost-Azië te vertrekken. EEN ZEESLAG? Van Sachalin wordt gemeld, dat in den nacht van 25 op 26 September uit de richting van kaap Aniwa kanon gebulder gehoord iswaarschijnlijk is een zeeslag geleverd. Men verzekert, dat de Czaar, na zijn reis naar Odessa en Kisjinef (waar heen hij vandaag vertrekken zou) het eskader te Libau nog eens in o ogen schouw zal nemen. En „onmiddellijk daarna" zou de Oostzeevloot vertrek ken. Dierenmishandeling. Men schrijft ons Dinsdagmiddag waren enkele wiel rijders op den Straatweg bij de Liede getuigen van een pijnlijk tooneel. De voor één (oud) paard te zwaar bela den wagen van den vrachtrijder De Leeuw, van Halfweg, geraakte bij een te bestraten gedeelte van de planken met een der wielen in het mulle zand, waaruit het paard, ondanks al le krachtsinspanning, het voertuig niet kon trekken. En wat deed toen de voerman Hij ging voor het paard staan en sloeg het dier met het dik ken einde van zijn zweep geregeld zoodanig op zijn kop, alsof een kleed klopper aan zijn arbeid was. Geen wonder, dat op deze handel wijze aanmerking werd gemaakt. Maar nu gingen de sluizen der welsprekendheid van het „jonge- mensch" open en een vloed van scheldwoorden en lage uitdrukkingen kwam over zijn lippen aan het adres van hem, die voor het mishandelde paard opkwam. j Weer werd hij, toen zijn woorden vloed eenigszins bedaard was, door iemand aangesproken, en, ziende dat zijn paard toch niet in staat was voort te gaan, vonden de woorden van hen, die den voerman op zijn verkeerd optreden opmerkzaam maak ten. ingang. Het paard werd afge spannen en met vereende krachten de wagen uit het zand getrokken. Wij meenden dit vooral ter plaat sing in de courant te moeten aanbie den. wijl het van algemeene bekend heid is voor de bewoners van den Straatweg en van hen. die meerma len langs den weg passeeren. hoe vaak de paarden van dien vrachtrij der worden mishandeld en meestal door kwAjongens worden bestuurd, die de dieren tot trekken aansporen op de wijze hierboven omschreven. Wellicht vindt de politie in de be trokken gemeenten, aanleiding tot toezicht op deze vrachtwagendienst. I Een noemd. Verzoeningsraad be- Stadsnieuws De laatste dagen zijnge- regeld proefritten gereden met de wagens der E. S. M. langs de baan HaarlemAmsterdam, teneinde het personeel (meest allen van de E. N. E. T.) met den weg vertrouwd tema ken. Öp de bijzonder© punten, zooals bij enkel spoor en -wissels werd het personeel door de chefs een en ander Kantongerecht Heden werd geen zitting van het Kantongerecht gehouden. De Kamer van Arbeid voor de Con-, fectiebedrijven te Haarlem en He>em-I stede heeft besloten, in het bekende geschil tusschen de firma Wed. Veel I en Zoon en eene coupeuse, een Ver-j zoeningsraad te benoemen en alsj voorzitter daarvan te kiezen, iemand buiten haar midden, die door zijne reputatie het vertrouwen van beide partijen kan hebben. Na gehouden stemming werd als zoodanig verkozen de heer J. L. E. I. Kleijnenherg, lid van den Gemeente raad alhier, die deze benoeming heeft aangenomen. De Secretaris der Kamer, de heer H. H. van Asch, treedt ambtshalve als Secretaris van den Verzoenings raad op. De 2e.-l ui tenant Quadekker van het regiment Infanterie, alhier in garnizoen, is dezen winter belast met de Krijgsgeschiedkundige nasporin gen in deze gemeente. DE MANOEUVRES YAN HET 10«. IX. „Het loopt met dit bedrijf nu spoe dig op een ende In-rustig en kalm nog alles. Wit maanlicht plekkend even de vloer. Kleine stukjes geluiden stijgen omhoog, van de eenzaam stappende schildwachts. Dan ineens vreemd ru moer wekkend in serene rust, een hoornsignaal, dof brommend rond strooiend geluiden om te wekken. Reveille I Vlug op, jongens, alia dan tochDe sergeant van de week komt vlug op alle kamers der Compagnie om appèl te houden, en desnoods den langslaper aan te teekenen, zoodat hij later boeten moet voor z'n lui heid. Eén uur. Frisch is het wel, doch wat nood, ferme lichaamsbeweging zal ons wel warm houden. Vlug het wolletje abed) op maken, wasschen, koffiedrinken en patronen ontvangen. Om 2 uur stond het 3e bataljon aan getreden, het 4e zou eerst later uit rukken. De onderstolling was de navolgen de Door den commandant der stel ling Amsterdam was besloten, om een nachtmarsch te houden naar Spaarn- dam en Penningsveer. De vijand had steeds meer en meer troepen doen landen en was opgemarcheerd van Wijk aan ZeeIJmuiden in de rich ting Spaarndam. De marsch van het 3e. bataljon, onder aanvoering van Kapitein Van Wachtendonk, ging langs den Oudenweg naar Spaarn- woude. Penningsveer en Spaarndam. Veldwachten werden uitgezet op de voornaamste wegen. Jammer, dat 't weer zoo weinig mee werkte. 't Dampte zwaar en menigeen vond het koud. Toen de schemer aanbrak, kwamen de voorposten-gevechtjes en attaques. Eerst een kort snelvuur en dan met den looppas er op in. Een luid hoera werd daarbij aangeheven en veelal had de vijand daarmede succès. Zij waren dikwijls sterker in aantal. Moeilijk was 't ook veelal, te zien te genover hoeveel vijanden men stond, daar er op sommige punten geen 20 meter in 't voorterrein kon gezien worden. Eigenaardige bezwaren levert ook de vredestijd, waardoor alleen van openbaar terrein partij kan getrokken worden, dikwijls ten koste van veel tijd. Vele bruggen werden bewaakt en zouden, in den heuschen oorlogstijd natuurlijk opengedraaid worden. Ook dit kon nu niet gebeuren, waardoor 't nogal eens voorkwam, dat de vij and op veldwachten en dubbelposten instormde over bruggen, die feitelijk open waren. Zeer goed constateerden we Holland's waterrijkheid, hier in den omtrek, want menigeen kreeg bij een sloot, wier breedte in het donker4 niet was te schatten „een paar natte baanders". Ook deed 't sterk bedauw de gras geen goed aan droge voeten. Langzamerhand moesten we menig stellinkje prijs geven en in handen van den gehaten indringer laten. 't Vriendelijk najaarszonnetje be gon eindelijk z'n werk te doen en goot volop stralen over de polders. Maar ook deed het ons verlangen sterk ontwaken naar den afloop der manoeuvre, om ons in de rust te kun nen koesteren. Eindelijk liet de leider dan ook staken blazen, wat direct door alle hoornblazers werd overgenomen. Daarop trokken allen naar de verza melplaats. Kuch en koffie versterkte ons daar phy^siek, terwijl de muziek zorg droeg vo'or moreele opwekking. Ook 't krentebrood, ons weder door den Kolonel verstrekt, verheugde zich in aller sympathie. Een langdurige bespreking vond plaats onder de officieren. Ook ditmaal hadden we voor 'svijands overmacht moeten deinzen, en ik herinner me de passage uit den Gysbrecht van Aemstel„Dit, leider, was een nacht vol rampsvol onge- vals". Daarna werd afgemarcheerd, en om kwart vóór tien waren allen weer ter kazerne. 10 uur soepeten. en daar na.... kunt ge 't raden, lezers? Neen, 'k wil niet verklappen, hoe- velen er verlangden naar 't wol letje", waar zij rustig en ongestoord de nachtelijke oefening konden ver geten. LU JAN KUCH. In hooger beroep. J. C. Nix te Zaandam, die door de Arr. Rechtbank alhier was veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens diefstal van kippen, kwam te gen dit vonnis in hooger beroep. Het Gerechtshof hoeft hem nu ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Tegen dat arrest is Nix in cassatie gegaan. Heden hield de Kolonel Blauw, commandant van het 2e Regi ment Huzaren, een inspectie over het depót-escadron, alhier in garnizoen.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1