Haarlem's Dagblad. TWEEDE Onder Betoovering BLAD van VRIJDAG 30 Binnenland DE N00RDH0LLANDSCHE ZEEKUST. Uit de waarnemingen, die nu ge durende twee jaar zijn gedaan, is ge bleken zoo deelt de minister van waterstaat in de toelichting zijner be- grooting mede dat het nemen van voorzorgsmaatregelen noodig wordt tot verdediging van de zeekust in Noord-Holland. De kust benoorden de strandhoofden te Callantsoog toch is achteruitgaan de. Wel werd voor vijf jaren in de plaats van den verdwenen buiten- duinregel, tusschen de strandpalen 10 en 7 plus 500 M. een 75 M. breede zanddijk gemaakt, met de buiten- kruinlijn op 5.5 M. plus N. A. P., doch achter dezen zanddijk ligt eene breede lage vlakte, het Botgat ge naamd, slechts hoog 1.50 M. plus N. A. P., aan de zuidzijde begrensd door een smalle duinrij, waarachter het Koegras. Mocht genoemde zanddijk bij storm wegslaan, dan zou gevaar kunnen ontstaan, dat bedoelde smalle duinrij het zeewater niet meer zou kunnen keeren, in welk geval het Koegras zou inundeeren. Thans is gebleken, dat van dien zanddijk, waarvan de teen ongeveer 30 M. uit den hoogwaterstand ligt. in de laat ste drie jaren eene breedte van 20 M. is weggeslagen, waarvan in het laat ste jaar 11 M. Een langer uitstel van de voorbe reiding tot verdere verbetering van de kust, noordwaarts van strandpaal 10, door middel van strandhoofden, zou dus niet geraden zijn. Wel is waar bestaat er nog geen bepaald gevaar voor doorbraak en zouden de reeds in 1899 en 1901 ge maakte duinverzwaringen, om dit ge vaar te keeren, landwaarts kunnen worden verbreed, maar het beginsel der wet van 15 Juli 189?Li§ om de kust zoodanig te verdedigen, dat worde behouden wat men heeft, en dat achteruitgang worde voorkomen. Dit doel nu zou niet worden bereikt, indien men tot aanwending van het voorbedoelde hulpmiddel zou over gaan. De verdediging met strandhoofden behoort derhalve ook benoorden strandpaal 10 te worden voortgezet. Ten behoeve der daarvoor te ver richten werkzaamheden zal het te vens noodig zijn, om den werkspoor- weg, loopende van den steiger aan het Noordhollandsch kanaal benoor den de Zijperschutsluis naar de Groote Keeten en van daar Zuid waarts naar Callantsoog, van de Groote Keeten Noordwaarts door te trekken. Hoewel het maken van eene eenigs- zins betrouwbare raming hoogst moeilijk is, omdat de kosten van een strandhoofd in hooge mate worden beheerscht door de diepte ter plaatse tijdens den aanleg, die, niet het minst onder de uitvoering zelve, ver anderlijk is, zoo kan worden mede gedeeld, dat de te doene uitgave voor de verdediging van het.geheele kust vak van strandpaal 10 tot aan de Heldersche zeewering globaal op 2£ millioen gulden zal zijn te stellen. Dit hooge bedrag moge tot verkla ring strekken van het door den Mi nister ingenomen standpunt om, al leen indien de noodzakelijkheid der verbetering vaststond, tot 'de uitvoe ring te besluiten. Waar deze noodzakelijkheid thans vaststaat voor het gedeelte van dit kustvak van strandpaal 10 tot hal verwege de strandpalen 7 en 8, daar ligt het in de bedoeling om tot de uitvoering der voor dat gedeelte noo- dige voorzieningswerken over te gaan, waarvan de kosten over de dienstja ren 19051910 zullen zijn te verdee- len. Voor 1905 is een post van ƒ50,000 uitgetrokken, ten einde met het door trekken van den werkspoorweg en het aanvoeren van materialen te kunnen aanvangen, waarna in 1906 met den aanleg der hoofden kan worden be gonnen. BOND VAN MILICIENS. De Bond van Miliciens en oud-Mili ciens hield in het Geheel-Onthouders koffiehuis te 's-Gravenhage, zijn con gres, waarop vertegenwoordigd waren 20 afdeelingen met 28 afgevaardigden. Aan het gebouw waren, op last van den plaatselijken commandant schild wachten geplaatst, ten einde te belet ten dat miliciens in uniform het con gres bijwoonden. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter der Haagsche afdee- ling, sprak de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer M. van Wezel, door FRANK FRANKFORT MOORE. Uit het Engelseh. Maar Claire monterde spoedig weer op. Het is hier al heel treurig go- steld het is bijna om te lachen, maar.... boven zal het toch welbeter zijn, zei ze, terwijl zij haar moeder een arm gaf. Laten wij onze kamers opzoeken, en als wij klaar zijn om te soupeeren, dan zullen de bedienden wel weer op hun post zijn. Zijn er wel ooit zulke arme slachtoffers meer geweest? zuchtte de moeder, terwijl zij naar het eind van de hal liep, waar heel onduidelijk een trap te zien was, intusschen vlo- gen haar schaduwen phantastisch over die bouwvallige omgeving. De trap kraakte onder haar voor zichtige voetstappen, maar Claire merkte tot haar groote verlichting op dat zij gaaf was. Dat gaf haar weer moed voor de kamers, waar de trap heen leidde. SEPT. 1904. het openingswoord. Spreker deelde mede dat in het afgeloopen jaar 12 nieuwe afdeelingen zijn opgericht, zoodat de Bond thans telt 30 afdee lingen met 1200 leden. De Bond heeft een officieel orgaan De Milicien, dat gratis aan de leden wordt toegezon den. Vervolgens bracht de secretaris het jaarverslag uit, waarin herinnerd werd aan de tegenwerking van den bond door de militaire autoriteiten en aan de adressen aan de Volksverte genwoordiging gezonden in zake de oproeping voor de herhalingsoefenin gen. Uit de rekening en verantwoor ding van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen ƒ448.21, de uitgaven 437.72i. De verslagen van penningmeester en secretaris en de leiding van het orgaan werden goedgekeurd. De redacteur, K. ter Laan, werd voor het volgend jaar herbenoemd. Besloten werd dat het hoofdbestuur gevestigd zal blijven te Amsterdam. Groningen werd aangewezen als plaats voor het volgend congres. Een drietal voorstellen, bedoelende dat de bond zich zou verklaren voor steun aan Kamercandidaten die het doel van den bond onderschrijven, evenals een voorstel tot aansluiliufe bij het Nederlandsch comité voor al gemeen kies- en stemrecht en om te ijveren voor algemeen kies- en stem recht, werden verworpen. Een zaal van het café Mille Colon nes, waar 's avonds een feestvergada- ring zou gehouden worden, werd door den eigenaar voor het doel geweigerd. De vergadering had voortgang m het Hof van Berlijn in de Papestraat. Voor beide zalen stond een militaire wacht. Na een kort openingswoord van den heer Ter Laan hield mr. P. J. Troel stra daar de feestrede, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het feit dat de miliciens op organisatie aanstuurden. Met cijfers trachtte hij aan te toonen hoe de militaire uitgaven steeds stij gen, wees er op dat minister Eland indertijd zelf had verklaard dat ons leger nimmer een overwinning zou kunnen behalen op dat van een bui- tenlandsche mogendheid en critiseer- de ons defensie- en vestingstelsel en de slagvaardigheid onzer marine. Uit de Arbeiderswereld ALGEM. NED. DIAMANT- BEWERKERSBOND. Aan de rede door den Bondsvoorzit ter, den heer Henri Polak, op ae achtste jaarvergadering gehouden, willen wij het volgende ontleenen De eerste stappen om tot een vas tere en blijvende samenwerking met de drie zusterorganisaties te geraken, zijn gedaan. De onverwachte aanval der Amster- damsche Juweliers-Vereeniging heeft ten gevolge gehad, dat, met een con cessie op het stuk van het leerlings wezen, de diamantbewerkers een be langrijke hervorming van de arbeids voorwaarden hebben weten te bedin gen. Naast officieele heeft men offi- cieuse loonsverhoogingen gekregen, maar ook een gewichtige verkorting van den arbeidsduurde 9-urige ar beidsdag. iets wat geen enkele indus trie over de geheele linie op het vas teland heeft weten te verkrijgen. Met trots mag men dan ook terugzien op den strijd die gestreden is. De positie van den A. N. D. B. is aanmerkelijk beter dan vóór de uit sluiting en zal op 1 Januari a. s., als de 10 loonsverhooging wordt inge voerd, nog belangrijk worden verbe terd. En, wat de hoofdzaak betreft, spr. meende met zekerheid te kunnen zeg gen, dat binnen zeer langen tijd een strijd van den aard en den omvang als nu achter den rug is en om de twee jaren sedert het bestaan van de A. N. D. B. is gevoerd, niet te wach ten is. Heeft de A. N. D. B. geduchte klappen gehad, ook met de A. J. V. is dat het geval. Het bestuur van de A. J. V. verklaarde dat het niets lie ver wenschte dan voortaan in vrede met de A. N. D. B. te leven en over de eischen en wenschen van de werk lieden in vriendschappelijk overleg te treden. Zelfs ofschoon zij struikelde overeen grooten hoop kalk in 't begin van de gang, had zij nog al haar hoop ge bouwd op de kamers. Die hoop was grootendeels verdwe nen, toen de kaars, die zij vasthield, werd uitgedoofd door een vleermuis. Haar moeder schi-ikte en greep haar in de duisternis angstig bij den arm, en Claire zelf beefde, ofschoon zij haar best deed het incident als een grap te behandelen. Vogels vermoedde ikmaar aan vleermuizen dacht ik niet, zei ze. Geeft u mij een hand. Er blijft ons niets anders over dan terug te keeren. de weg langs de trap is ge makkelijk weer te vinden. Vleermuizen Nu is er geen hoop meer voor ons geen hoopjam merde haar moeder. Hoop er is veel hoophet erg ste hebben wij ai gehad. Zij zocht haar weg langs den muur. al tastende. En voortdurend hoorden zij het geluid van het knab belen van ratten of andere geheimzin nige wezens langs de gangen zij voelde een luchtstroom langs haar gelaat, veroorzaakt, door een klappe renden vleugel. Zij hoorde het toe slaan van een deur in de verte, en zij verbeeldde zich, dat het werd ge volgd door een onheilspellend lachen. Eindelijk had zij de leuning terug gevonden, en het afgaan van de trap was gemakkelijk. De oude Sullivan Alles bijeengenomen kan men met hoop de toekomst tegemoet gaan. De organisatie is niet verzwakt uit den strijd te voorschijn gekomen; de fi- nancieele klappen die men gehad heeft, herstellen zich gauw genoeg, maar van moreele klappen is geen sprake. Geen enkele wanklank is in den strijd, die gevoerd is, vernomen. Gemengd Nieuws SPOORWEGONGELUK IN AMERIKA. De berichten over het spoorwegon geluk dat Zaterdag nabij Newmarket (Tennessee) plaats had, worden steeds ernstiger. De beambten van de Sou thern Railway deelden mede, dat slechts 4 slaapwagens van den trein die uit Knoxville kwam op de rails bleven. Geen enkel passagier in die slaapwage.ns werd gewond. De beide locomotieven en de meeste andere waggons werden geheel vernield. Gedood werden naar schatting min stens 50 en ten hoogste 75 passagiers en de machinisten van beide treinen en gewond 100 tot 150 passagiers. Het ongeluk is te wijten aan de nalatig heid van de beambten van den trein uit Bristol, die niet letten op de aan gegeven plaats, waar zij den anderen trein moesten afwachten. Nader wordt nog bericht, dat de meeste passagiers van den trein, die naar Newmarket ging, daar de be grafenis moesten bijwonen van een bekend inwoner, die den vorigen dag overleden was. De broeder van den overledene is een der slachtoffera van deze ramp geworden. Uit New-York wordt aan de „Man chester Guardian" bericht, dat vol gens juistere opgaven 67 personen ge dood en 128 gewond werden. De ma chinist van den trein uit Bristol be greep een bevel, dat hij ontvangen had, verkeerd en wachtte den ande ren trein af op een plaats, waar deze juist op dezelfde rails moest rijden. Door een bocht in den weg waren de machinisten niet in staat elkanders treinen op te merken. De schok was ontzettendde locomotieven werden uit de rails gelicht en stortten elk aan een kant van den weg omlaag, terwijl de waggons daarboven opge stapeld werden. De ketels der loco motieven sprongen en staken de wa gens in brand. Het was een ontzettend .schouwspel, te zien hoe de gespaard gebleven pas sagiers trachtten het vuur te blus- schen om de gewonden het leven te redden. Eerst een uur na het ongeluk kwam hulp uit Newmarket, en zeiter zou het aantal dooden nog veel grooter ge weest zijn, wanneer zich niet drie artsen in de treinen bevonden had den, die zoo goed mogelijk de gewon den bijstonden. De machinist van den trein uit Bristol neemt alle verantwoordelijk heid van de ramp op zich. Hij is da delijk gearresteerd. 31 AUG. TE PRETORIA. In een brief van een Johannes- burgschen correspondent vindt men een kort verslag van de viering van Koningin Wilhelmina's verjaardag te Pretoria. Op den 31en Augustus be vatte de Volksstem een hoofdartikel, waarin vermeld wordt, dat alle Ne derlanders en oud-Nederlanders met opgewektheid en offervaardigheid be reid waren voor een goede viering sa men te werken. Het artikel eindigt aldus De Hollandsche natie, met de Ko ningin aan de spits, heeft meer dan eenig ander volk een overvloed van bewijzen gegeven van hulpvaardig heid en offervaardigheid jegens de Boeren. In een tijd dat eiikel Real- politic" gedreven wordt, heeft de re geering van Koningin Wilhelmina gehandeld op een wijze, welke toont dat staatkunde en edelhartigheid nog wel vereenigd kunnen voortbestaan. En rust thans niet het afgetobde lijf van Zuid-Afrika's onvergetelijken bal ling tijdelijk op Nederland's gastvrij en bodem Ware de worsteling tusschen Boer en Brit anders afgeloopen, aan Ko ningin Wilhelmina zouden hartroe rende bewijzen van erkentelijkheid van Boeren-zijde zeker niet onthou den zijn geworderithans is onze na tie in rouw gedompeld en vleugellam geslagen het besef van eigen neer slachtigheid verdringt vaak de gevoe lens van dankbaarheid. Doch op een dag als deze gaat uit den boezem der Afrikaner natie een heilbede op tot de eenige Vorstin, die jegens de Boe ren vriendin gebleven is tot 't laatste oogenblik toe. Nederlander en Afrikaner zijn van daag vereenigd in den wensch Lang leve Wilhelmina. Nederland's nobele Koningin MOORDEN IN DEN CONGO. ..Central News" meldt uit Brussel j dat gisteren één van Congo tej Antwerpen aangekomen stoomschip ..Anversvilie" de bevestiging heeft ge- zat op een der koffers, die door De- nis in de hal gebracht waren. Hij was bezig een kaarslantaarn in orde te brengen, en het effect van het licht, schijnende op zijn gelaat, deed aan een oud Hollandsche schilderij van licht en schaduw denken. De schaduw op den muur achter hem was spookachtig. Hij ging dadelijk staan, en toen zag Claire dat hij een zeer ouderwetsche rok en een kuitbroek droeg. Hij was een kleine, oude man met een bleek, ingevallen gelaat en lang. dun haar. Maar zijn oogen het meisje zag, hoe zij schitterden, terwijl hij haar, aankeek en zij hield haar adem in Welkom, damesbegon hij met een buiging en handgebaar. Hij had de uitgerafelde randen van zijn overhemdsmouwen over de dito randen van zijn roksmouwen gesla gen. Hij had iets spookachtigs. Het meisje had een gevoel of zij tegenover een geestverschijning stond een zwak overblijfsel van 't verle den, bewakende de overblijfselen van een adelijk huis. Er ontbrak niets aan. de illusie van een schilderij was volmaakt. Welkom, riep hij weer. Als ik zeker geweten had. dat u hedennacht nog komen zou. dan zou ik het mijn plicht geacht hebben veel gasten hier te inviteeren. Wij hebben zoo nu en dan jolige feesten op het Kasteel. O, ja. echt jolig. Dan zijn wij ergerlijke bracht van een moord op groote schaal, welke in het Fransche Congo- gebied heelt plaats gevonden. Drie Belgische kooplieden, Deels, Dedeyn en Roels, een Franschman, Matual, en de Hollanders Van Sas werden, door de inboorlingen met 35 in hun dienst zijnde negers overval len en vermoord. Roels en Matual werden doodgemarteld. Later werden Belgische cn Fransche huizen geplun derd en verbrand. DE VESUVIUS. De Vesuvius werkt voortdurend harder. Het eindstation van den ka belspoorweg eigendom van het be kende reisbureau Thos. Cook Sons is afgebrand. Op het Atrium del Cavallo is een steenklomp gevallen, die 18 ton weegt en door den vulkaan is opgeworpen. De Iavastroomen blij ven dezelfde. Binnen 13 uren tijds heeft men 1844 ffhtploffingen geteld. HOE KWAM HET ER IN? Een zoon van bemiddelde ouders te Parijs wilde dezer dagen in dron kenschap een grap uithalen en nam den hoed weg van een huurkoetsier die zich een oogenblik verwijderd had, zijn hoofddeksel op zijn rijtuig achterlatende. Een agent had echter gezien wat er gebeurd was. Hij greep den jonge ling en bracht hem naar het bureel. Hier bleek weldra, dat men niet met een dief te doen had, maar men deed tevens eene ontdekking. In den hoed vond de commissaris vijf briefjes van duizend francs, blij kens dc nummers afkomstig van een diefstal, voor vijf jaar bij een Parij- schen bankier gepleegd. Nu werd de koetsier, wien de hoed behoorde, in hechtenis genomen, doch hij beweerde niets te hebben geweten van den schat, dien hij zoo lang op zijn hoofd had gedragen. DE SCHAT VAN DRIE MILLIOEN. Over den verborgen schat van drie millioen gulden waarde, die, naar 't heet, in Transvaal teruggevonden is, vertelt Land en Volk van 2 September het volgende: Gedurig hoort men van den begra ven schat in verband waarmede de ex-politiedienaar Swartz een moord gepleegd heeft en waarvoor hij te Pre toria gehangen werd. Van Krugers- dorp komt nu het tweede kapittel van de storie, De storie, zooals men die nu hoort, luidt als volgt: KorF voor de Engelschen Pretoria bereikten, gaf president Kruger order dat al het goud van de Robinson- en de Ferreira-mijn uit de Nationale Bank genomen en in het Boschveld begraven moest worden. Het was een bedrag van een half millioen pond in zuiver goud. Het goud werd van Pretoria in een muilwagen genomen met een escorte van zes burgers. On der die waren Swartz en de man dien hij later vermoordde, terwijl zij naar den schat zochten. De zes bur gers van bet escorte gingen naar hun commando terug, nadat zij het goud begraven hadden, ver in het noorden nabij Louis Trichardt. Alle zes sneuvelden later. Later was er geen sprake meer van het goud, totdat Swartz en zijn maat trachtten het te krijgen. Daarna kwamen zekere personen te Kmgersdorp er van te hooren. Een syndikaat werd opgericht, bestaande uit o.a.generaals Kemp en Celliers, luit. van Zijl, W. A. Smith en S. J. Kemp, (broeder van den generaal). Het syndicaat maakte verscheidene expedities naar het Lageveld in den ongezonden tijd, om onnoodige notitie te vermijden. De meesten van hen le den aan koorts. Eindelijk werd beslo ten dat elkeen in een bijzondere rich ting zou gaan. Een lid van het syn- dikaat vond de begraafplaats van den schatdat was generaal Celliers. De plaats wordt beschreven als tus- schen zekere twee hoornen. In een van die boomen is er een roode vlag als een teeken. Tusschen de twee boomen ligt de_geraamte van een muil en een eindje daar vandaan steekt een van de ribbebeenen overeind om de be graafplaats zelf te merken. Op zijn terugkomst naar Pietersburg was ge- i neraal Celliers erg met koorts in het hospitaal. Terwijl hij daar lag tus- schen leven en dood, vertelde hij een gedeelte van zijn geheim aan zekere andere leden van 't syndikaat, maar de anderen, na lang te vergeefs ge zocht te hebben, konden de plaats niet krijgen. Er ontstond geschil en ein- losbollen, maar nu.... Mr. Sullivan, zei Claire, wil u bellen om een bediende met licht, die ons onze kamers ik meen onze ka mer kan wijzen? Wij hebben een zeer vermoeiende reis achter den rug en, verlangen zeer naar rust. Zeg u ons alstublieft, waar wij onze kamers kunnen vinden en wil u zorgen, dat er iets voor ons te eten is? Mevrouw, op mijn woord, ik zal het kamermeisje haar ontslag geven. Het is al te erg, zoo'n achteloosheid, riep de oude man. Geloof mij. ik zal haar als voorbeeld voor de anderen wegzenden. En wat den lakei betreft als mijn spieren nog maar veer kracht hadden, dan zou ik hem goed doen. Sakkerloot, ik ben niet voor niets lid van het Comité van Crock- ford geweest. Ik vlei mijzelf, dat ik slag heb dienstpersoneel aan 't werk te zetten ofschoon tegenwoordig, nu het gezag minder wordt Roep de bedienden, dan toch, man, als ze er zijn, riep Mevr. La Roache. Zie je dan niet, dat wij op 't punt zijn er bij neer te vallen Vergeef mij, mevrouw, ik sta hier maar als een oude dwaas mijn tijd te verknoeien met vleierijen, riep de man. terwijl hij een paar passen over den vloer liep. Wees alstublieft nog even kalm, lieve dames. Wil u bediend worden door Thomas Tlio- was il magnffico, noem ik hem —pla gerij niets dan plagerij of door dalijk werd besloten dat elk een eigen koers zou gaan. Eenige dagen geleden echter, zoo wordt verteld, kwam de storie tot de ooren der regeering. Onderhandelin gen werden aangegaan met een lid van het syndikaat met het doel den schat voor de regeering te krijgen. Maar nu komt weer een ander bericht: dat de schat intusschen ontdekt ge worden is door J. S. Kemp, neef van den generaal. Het wordt gezegd dat de regeering de helft van den schat zal krijgen, maar of de andere leden van het syndikaat ook hun deel zullen krijgen is twijfelachtig. De regeering ontkent dat zij eenige kennis heeft van de beweerde ontdek king door Kemp. Zij wist lang reeds dat menschen in het Noc?tïen bezig waren naar den Swartz-schat te zoo ken, maar heeft geen informatie dat de schat ontdekt is geworden of zelfs dat er een schat is. Waarschijnlijk bestaat die wonderlijke schat uit too- vergoud, dat verdwijnt zoodra meD het vindtUit bovenstaande storie zou men zoo zeggen. OORLOGSVARIA. HET AVONTUUR VAN EEN DUIT- SCHEN KOLENSMOKKELAAR. Omtrent het lot van het Duitsche stoomschip „Tiberius", dat voor Wla- divostock op een drijvende mijn raak te, bericht William Raine, die als eerste machinist de reis op het s -h'p meemaakte en voor eenige dagen uit Oost-Azië in zijn vaderstad Seahan: Harbour aangekomen is, het volgen de Het stoomschip, dat een waterver plaatsing had van 7000 ton, voei in November van het vorige jaar v*n de Tyne af en ging, na om- do halve wereld heengevaren te hebben, den 14en Mei met een volle cargo kolen van Sydney miar de neutrale Duit sche haven Tsingtau. Raine was de eenige Engelschman aan boord, de cverige bemanning bestond uit Duit- schers. Tot groote verwondering van de bemanning kwam reeds den 29en Mei land in zicht, dat bleek een eiland der Sadronengroep, Guaen te zijn. 1 Hier kreeg de kapitein nieuwe beve len, ten gevolge waarvan hij koers zette naar OlgaBay, een Siberische haven ten noorden van Wladivostork Zonder ongeval kwam men te Olga-- Bay aan. Maar tot haar groote "ver bazing bevond de bemanning, dat men nog niet op de eigenlijke bestem mingsplaats was aangekomen, doch dat nieuwe bevelen het schip naar Wladivostoclc zelf deden koers zet-, ten. Reeds toen het schip Guaen ver-, liet. kreeg de bemanning vermoedens: omtrent het ware doel van de vaart naar OlgaBay, doch nu was zij er zeker van, dat de kolen vo'»r de Rus sische vloot en dus contrabande wa ren. Iedereen wist heel goed, wt er gebeuren zou, zoo het schip op zijn reis een Japansch oorlogsschip zou ontmoeten. Tntusschen bereikte men den ingang tot de haven zander ook een enkel Japansch oorlogsschip ge zien te hebben, toen uit de haven ge signaleerd werd, dat de binnenvaart gevaarlijk was er. op een loo.ïs ge wacht moest worden. De kapitein beval aanstonds het schip te wenden, doch nauwelijks be gonnen de machines te werken, of er had een verschrikkelijke ontploffing plaats. Het water spoot twintig meter in de hoogte en het schip begon on middellijk te zinken. I Gelukkig hadden de Russen alles gezien: zij zonden aanstonds een sloep, die de „Tiberius" verzocht in haar kielwater te volgen. Dat gebeur de met vollen stoom en in het laat ste oogenblik werd nog de haven be reikt. Het bovendek stak nog slechts een halven voet beven het water mi. Er ging geen enkel leven verloren. De bemanning van het Russische schip ontving die van de „Tiberius" met luid, herhaald hoerageroep. Daar de kolen voor de Russische vloot bestemd geweest waren, kocht de Russische regeering het schip m ;t de lading. De bemanning werd per spoor naar St. Petersburg gezonden. In Wlaclivostock waren nog drie andere Duitsche stoomschepen, die van uit Engeland kolen naar de Fas- sische schepen gebracht hadden. Leger en Vloot De vice-admiraal A. P. Tademazal in Maart a.s. aftreden als comman dant der zeemacht in Oost-Indië en naar Nederland terugkeeren. Hij zal worden opgevolgd door den schout bij-nacht H. F. Kouwenberg, thans] chef van den staf der zeemacht te 's-Gravenhage, welke betrekking als dan zal worden opgedragen aan den schout-bij-nacht J. G. Sncthlagc. Jeames Jeames de Onsterfelijke is mijn naam voor hem. Hij kon best een figuur zijn uit een der boeken van Thackeray, die meent een mede dinger te zijn van onzen Coningsby onzen waarden Alroy. Ik heb hem gekend onzen glanzigen O'Iraeli den Jongere. Ik was jonger nog jonger dan Alroy. en ik heb hem als voor beeld genomen. Zoo, lieve dames, on derhouden wij steeds het verband met de dagen van het regentschap, en ik ben de laatste schakel uit den ke ten de laatste.... Mevrouw La Roache viel op een der handkoffers neer en begon zenuwach tig te schreien. Claire was nog niet heelemaal wanhopig, ofschoon zij nu duidelijk inzag, wat eerst nog maar een ver moeden geweest was de man was krankzinnig. Zij behield haar tegen woordigheid van geest, en ging naar hem toe, terwijl hij tegen den muur geleund stond met het eene heen over het andere gekruist, den lantaarn slingerend aan één vinger. De achte- looze houding deed denken aan een beau uit vroeger tijd, Claire herin nerde zich die houding op teekenin- gen van Maclise gezien te hebben. En. nu bemerkte zij. dat hij een stropdas droegeerst had zij die voor een bouffante aangezien. Beste Mr. Sullivan, zei ze. u is. dat weet ik. de verpersoonlijking van de hoffelijkheid uit de dagen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 cents per regel. DE COMPRIMéS VAN VICHY. De Comprimés van Vichy- Etat zijn snel bekend geworden door alle jagers, touristen en reizigers) die niet altijd het water zelf der bron nen van den Franschen staat kunnen bekomen, Celestins, Grande-Grille of Hopitalwant dank zij deze klei ne pastilles vervaardigt men zelf onmiddellijk een uitmuntend aicali- nisch, gas-achtig water, dat al de eigenschappen bezit van bet zout Vichy-Etat, dat er do basis van uitmaakt. Stoomvaartberichten. Het ss. Koningin Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Sept. van Genua. Het ss. Koning Willem II, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 27 September te Port Said. Het dubbelschr. ss. Statendam ver trok 27 Sept. van New-York naar Rot terdam. Het ss. Bogor, van Rotterdam naar Java, arriveerde 26 Sept te Kota Radja. Het ss. Soembawa, van Batavia n. Amsterdam, arriveerde 27 Sept. te Marseille. Het stoomschip Madura, van Am sterdam naar Java, vertrok 26 Sept. van Suez. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, vertrok 25 September van Perira. Het stoomschip Solo, van Rotter dam naar Java, passeerde 26 Sept. Perim. Het stoomschip Besoeki, van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Septem ber van Perim. Het st. Merapi van Java naar Rot terdam, arriveerde 27 September te Suez. Het st. Kediri van Java naar Rot terdam passeerde 27 Sept. Gibraltar. Het st. Koning Willem I van Am sterdam naar Batavia vertrok 27 Sep tember van Southampton. Het st. Koning Willem II van Am sterdam naar Batavia vertrok 28 Sept van Suez. Het st, Amsteldijk der N. A. S. M. arriveerde 28 September van Newport News te Rotterdam, laatst van Am sterdam. Kantongerecht. UITSPRAKEN. B. v. D. te Haarlem, wegens over treding der ijkwet tot ƒ5 of 3 dagen hechtenis. J. E„ J. V., J. E. te IJmuiden, C. v. d. B. te Velseroord, F. H. B. te IJmuiden, H. H. te Velseroord, B. Z. te Velsen, C. V. te IJmuiden en J. «L K. te Haarlem, wegens jachtdelict, no. 1 en 10 ieder tot 7 dagen hecht, no. 2, 4, 5, 8 ieder tot ƒ5 of 4 dagen hecht, no. 3 en 9 ieder tot ƒ10 of 4 dagen hecht, en no. 6 en 7 ieder ƒ3 of 3 dagen hecht L. M. te Heemstede, Th. S., C. J. H„ A. v. F., J. B. W., G. v. W., A. J. v. E., J. J. S„ P. S. te Haarlem, B. M. L. te Schoten, wegens straatschen derij, no. 1 tot ƒ3 of 3 dagen, no. 2 ƒ1 of 1 dag hecht., 2o. 3 tot ƒ2 of 2 dagen hecht., no. 4 en 5 vrijgespro ken, no. 6 ƒ1 of 1 dag met vrijspraak van het meerdere, no. 7 tot 1 of 1 dag hecht., no. 8 tot ƒ1 of 2 dagen hecht.no. 9 en 10 0.50 of 1 dag hecht, no. 11 tot ƒ1 of 1 dag hecht Mej. A. C. S. te Haarlem en A. H. te Beverwijk, wegens in dronken schap de orde verstoren, resp. tot ƒ3, ƒ5 of 3 dagen hecht J. S. en J. S. te Schoten en C. Z. te Beverwijk, wegens onbevoegd over eens andermansgrond loopen, resp. tot ƒ2 ƒ1 en ƒ0.50 of 1 dag hecht. N. S. te Heemstede, J. v. d. A., M. A. d. W., M. H. te Haarlem en N. F. te Heemstede, wegens overtreding der politieverordening van Haarlem, no. 1, 3 en 5 ieder tot 1 of 1 dag hecht, no. 2 tot 10 maal ƒ0.50 of 10 maal 1 dag hecht., en no. 4 tot ƒ0.50 of 1 dag hecht. W. v. D. B. te Bloemendaal en 20 anderen, wegens te Zandvoort rijden zonder licht. resp. tot ƒ1 en ƒ0.50 of 1 dag hecht. L. M. te Haarlem, wegens te Zand voort in verboden richting rijden tot ƒ1 of 1 dag hecht. P. S. te Bloemendaal, wegens te Bloemendaal. ongeoorloofd puin ver voeren tot 1 of 1 dag hechtenis. toen er nog hoffelijkheid bestond en ik vraag u, of u denkt, dat Beau Brummel of Graaf D'Orsay twee ver moeide dames zouden hebben laten wachten als zij er naar verlangden zich zoo te kleeden, dat zij waard wa ren met hem aan tafel te gaan. Wij geven ons aan uw goede zorgen over, mijnheer, en wij zijn zeker, dat wij niet te vergeefs een beroep op u zul len doen als wij u verzoeken ons onze kamer te wijzen. Lieve, ge hebt een teedere snaar bij mij aangeroerd, zei de oude man. Ik ben een geboren Ier, en in Ier land geboren te zijn. beteekent het zelfde als een gentleman te wezen. Nu de bedienden er niet zijn, is het mijn plicht u uwe vertrekken te wij zen. Hierheen, dames hierheen naar Sir Hugo's Toren. Het zijn de besten die wij hebben maar de besten zijn. nog maar juist goed genoeg voor zulke gasten. Aan mij de eer u te geleiden, lieve dames. Hij ging buigend voor 't. meisje staan en plotseling bracht hij haar hand aan zijn lippen. Nectar en ambrozijn, verzeker ik u. riep hij vol extaze uit. terwijl zijn stijve bewegingen aan rheumatiek de den denken. Het is als bevond ik mij tusschende leliën. Ik zou kunnen hun keren.... (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5