Geldersche Worst. KACHELMAGAZIJN W. Th. PIELAGE, 1 AaÏTHKACiEfkoLBM. INGEZONDEN. Eerste Haarl. Mode-Academie E, N0ACK, Hofleverancier, Groningen. Lange Heerstraat 17. KXNDEBHOEDEN MANTELS D. P. GRAAFF, Zijlstraat 66* Fabrieks üobelstraai 4. M.y.TfflDi'sBfiScMÉIiiM Afdeeling: Broodfabriek, De Rijnlandsche Hypotheekbank Groote Houtstraat 149, Haarlem. Iicht.lieelkimde. De eerste proeven nam hij op lijders aan pokken en werke lijk kon hij constateeren, dat de pok gezwellen sneller genazen onder zijn iiC.,v^AU<ielinSr- Weldra kwam Fin- sen er ook toe bijzonuCf? apparaten, Vervaard5.ff?n om de chemische1 lichtstralen te concentreeren. Voort durend arbeidde Finsen aan de ver betering van zijn appara_at. Zijn grootste succes behaalde hij met de behandeling van den lupus. In 1896 richtte hij Ie Kopenhagen een plicht- instituut" in. waar vooral lupuslij- ders behandeld, werden. Met den loop 'der jaren heeft zich in de nabijheid van het instituut een heele kolonie lupuslijders gevestigd. De Deensche staat verleende Finsen een aanzien lijke subsidie. Uit alle landen kwa men doctoren tot Finsen om de licht- methode te bestudeeren. Finsen verkreeg een der Nobelprij- ERFENIS VAN 400 MILLIOEN. In Parijs is op het oogenblik een zaak aan de orde, waarbij de affaire Humbert nog maar een kleinigheid is. Markies van Casa Riera, een Spaan- sche grande, millioenen rijk, stierf in 1881 kinderloos in Parijs. In zijn testament benoemde hij tot eenig erf genaam zijn neef José Mora Y Riera. Bij diens dood zou het vermogen aan den broer van José, Alexandro Mora komen. José Mora stierf eenige weken na den erflater en het fortuin kwam aan Alexandro, die nu nog als mar kies de Casa-Riera, schatrijk in Pa rijs woont en daar in de Spaansrhr kolonie en in de beste Fransche krin gen een voorname persoonlijkheid is. Eenigen tijd geleiden kwam er uit Spanje iemand aanzetten, Pedro Rie ra, die beweerde dat de ware Alexan dro drie jaren voor den ouden mar kies gestorven is en de tegenwoordige markies de Casa-Riera zich een val- schen burgerlijken stand had ver schaft om zich het vermogen van den ouden man toe te eigenen on slechts een indringer was. In Spanje zelf was reeds lang aan de echtheid van den markies getwij feld, doch er was nooit eerder werk van de zaak gemaakt. Nu de zaak in behandeling is, zijn er verschillende getuigen tegen den markies opge daagd. In Parijs interesseert men zich zeer voor de quaestie, wie dö echte mar kies van Casa-Riera en de bezitter der 400 millioen zal blijken te zijn. DE KONING VAN SAKSEN. Uit Pillnitz wordt geseind, dat de koning den nacht van Zondag op Maandag rustig doorbracht. Tegen den morgen kreeg hij echter aanval len van benauwdheid en hoestbuien. In den loop van den Maandag werd de toestand nog ernstiger en de nacht was zeer onrustig. HUID GEVRAAGD. Wie wil zijn huid verkoop en? Een rijk, jong meisje, miss Emma Galla- pher, in Evanstown, bij Chicago, is tengevolge van een gasontploffing vóór eenige jaren, van den hals tot het middel verbrand. Zij h eeft van verschillende arme meisjes stukken huid gekocht en die aan de hare laten vasthechten om de sporen der brandwonden te doen verdwijnen. Doch er ontbreekt haar nu nog 33 vierkante c.M. huid. Zij heeft in verschillende couranten advertenties geplaatst, waarbij zij voor de 33 'vierkante c.M. huid 1000 dollars aanlredt. De Petit. Bleu" vertelt Hél. Kerk en School Aan de universiteit te Amsterdam is het theoretisch geneeskundig exa men afgelegd door den heer J. G. Bantjeshet cand.-examen in de ge neeskunde door den heer J. F. "A. Rij ken het le natuurkundig examen door den heer J. Heirsch en het pro- paed. med. .examen door den heer H. Groenendijk. DE RENBAAN TE BUS SUM. In de Dinsdag te Amsterdam gehou den buitengewone algemeen© verga dering van de Nederl. Harddraverij- vereeniging werd met algemeen© stemmen een voorstel aangenomen, waarbij liet bestuur gemachtigd werd tot aankoop van een terrein groot 12 hectare, ten einde de renbaan te Bus- sum te kunnen uitbreiden. Letteren en Kunst. Inhoud Tijdschriften. '.Eigen Haard" van deze Week be vat Vergissing, door H. S. S. K. J. I-I. Iliibner als patroon herdacht, dooi' J. P- Wolf, met portret. En- din. door de MeorulnOV, II. De Rid derzaal, met afbeeldingen. De Sloterweg en Sloten, met afbeeldin gen.. t— Feuilleton; Mine Mêhk, naar bet Duitsch van Josefa Metz. (Slot). De beide laatste nummers van „Op den Uitkijk" bevatten een be langwekkend reisverhaal van den Knlmucksohen pelgrim Ovaclie'Nar- zoenof, getiteldDrie reizen naar Lhassa. De foto's, welke door dezen reiziger werden gêmaakt, werden op last van de Russische regeering gere produceerd. Van de twaalf stellen fotografieën beeft bet Rijks-Ethno- grafisch Museum een stel van de Rus sische regeering ten geschenke ont vangen. Het „Tijdschrift voor Armenzorgen Kinderbescherming" bevat, de volgen de artikelen: Uit de Troonrede. J. F. C. Blankenberg: Bericht aan besturen en instellingen van Armen zorg. Jlir. Mr. A. J. Rethaan Maca- ré Een kloek besluit. Mr. J. A. vriv.ni - rwipvznek naar het Va derschap. BinnenlandAlg. Ar menzorg; Ge'stichtenzorg voor dc ver waarloosde jeugd. De heer Louis de Vries deelt mede, dat het geschil tusschen hem en den directeur van het Haarlemsch Too- neel in der minne is geschikt. De heer De Vries, die een hem toe bedeelde rol eerst had geweigerd, heeft thans die rol aangenomen, zoo dat zijn ontslag is ingetrokken. Sport en Wedstrijden WIELERWEDSTRIJDEN. Voor Zaterdag 1 en Zondag 2 Oc tober a.s. zijn vastgesteld de kampi oenschappen over den langen afstand van de Athletische club ..De Bataaf" op de Amsterdamsche Wielerbaan. Het programma voor heide dagen luidt als volgt No. 1. Series over 25 K.M. voor pro fessionals met motor-gangmaking. No. 2. Demi-finales over 25 K.M. voor professionals met motorgangma- king. No. 3. Finale over 50 K.M. met motorgangmaking voor professionals. No.'4. Invitatie amateurs afvalrace in series. (Zaterdag). No. 5. Invitatie amateurs handicap in series en finale afstand 2000 me ters. (Zondag). No. 6. Motorrace over 10 K.M. voor de gangmakers, in series en beslis sing. No. 7. Internationale wegwedstrijd, AmsterdamArnhem v. v. (afstand 200 K.M.) met een eindstrijd op de Amsterdamsche Wielerbaan. No. 8. Nationale wandelwedstrijd AmsterdamNaar den v. v. (afstand 40 K.M. met eindstrijd op de Amster damsche Wielerbaan. No. 9. Match over 10 K.M. tusschen langen afstand Amateur Kampioen Jac. D. Smout (18 Sept. j.l.) en lan gen afstand Profess. Kampioen met motorgangmaking. Deelnemers zijn o.a. Piet Dickent- mann, Bruno Salzmann en Vrouwes. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaande te plaatsen als ingezonden stuk in uw veel gele zen blad bij voorbaat onzen dank. Hoewel de slagersgezellen met 1 October door hun patroons in het genot van Zondagsrust gesteld wor den, zijn daarvan nog verscheidene gezellen verstoken en wel om deze reden, dat er op Zondag nog zoo veel inkoppen gedaan worden. Op de wel willendheid der geachte burgers doen wij nu dit beroep doet uwe inlcoo- pen des Zaterdags, opdat ook z van de gewenschte Zondagsrust kunnen genieten daar des Zaterdags door de meesten hunner zoo niet allen, 18 19 uur gewerkt wordt en zij waarlijk wel eenige rust noodig hebben. Met den wensch dat u, burgers van Haarlem, aan ons verzoek gevolg moogt geven, opdat dan ook die patroons hun win kel kunnen sluiten, teekenen wij, achtend, Het Bestuur der Slagers-Ge- zellen-vereeniging „Ons Belang". Geachte Redactie Vergun mij een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. ZONDAGSRUST. Evenals voorgaande jaren zal met 1 October a.s. voor de ITaarlexnsche slagersgezellen de Zondagsrust weder een aanvang nemen. En daar voor het mé erende el de patroons niet on genegen zijn ons deze zeer gewensch te rust, die ons toch even zoo goed als allen anderen arbeiders rechtïïia- tig toekomt, t© geven, doe ik hierme de namens mijn vakgenooten een be roep op het geachte publiek van Haarlem en omstreken koopt of laat geen vleesch meer op Zondag bezor gen, want daar er nu geen gevaar voor bederf meer is behoeft gij niet te vreezen, dat dit des Zondags zal zijn bedorven, wanneer gij uw vleesch des Zaterdags koopt of laat bezorgen. Doet gij dit laatste, dan zult gij de Zondagsrust voor de Slagersgezellen helpen bevorderen. U, geachte Redactie, nogmaals mijn dank. EEN SLAGERSGEZEL. Correspondentie. Den heer J. C. v. L. Wanneer .een flink bovenlicht heeft openstaan of goedé ventilatie bóven de ramen zelf, is 't beslaan van de ruiten niet wel mogelijk. Probeer eens of uw r aamven til atie wel goed in orde is. Misschien zijn de openingen verstopt. REDACTIE. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins Willem III, van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 28 Sept. n.m. 5 uur Oues- sant. 1-Iet dubbelsehroefstoomschip Noor- dam, van de N. A. S. M., van New- York naar Rotterdam, passeerde 28 Sept. des namiddags 4 uur 30 min. Lizard. KRUISSTRAAT, hoek RIDDERSTRAAT. Grootste en oudste Vakschool ln het Costuumvak Aanvang der nieuwe Cursussen ter opleiding van Dames tot COSTUMIÈRE en COUPEUSE - - Maandag ÏO October. Dames, welke deze lessen wenschen te volgen, worden beleefd verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden. Prospectus met Attesten gratis en franco. A. VAN OMMEREN-SMIT, Direotrice. Heden ontving ik de eerste^ending GELDERSCHE ROOKWORST, ttekeel van Varkensvleeseh gemaakt, zonder bijvoeging van kleursel, meel of andere minder goede eigenschappen is zij de fijnste Worst die te verkrijgen is. TELEFOON 272. TELEFOON 272. (Grootste kenze Menwste modellen EH ©SB inLBBSHOU'WMU ét Co. Gierstraat 4 en 6. »DE KLEINE KAPEL" Warmoesstraat 14, VAN Groote sorteering van Amerlkaausche Jaarsma's en andere soorten Knekels en Haarden; Spoedige levering en plaatsing. Tegelplaten in rnlme kenase TELEFHOON 154. PAUL KRl'CKSKADE. TËLEPHOON 2fo. 791 noodigt U beleefd uit proef te nemen met haar diverse Broodsoorten. De uitstekende qualiteit wordt algemeen zéér geroemd en heeft hét debiet in zeer korten tijd enorm doen uitbreiden. Het brood wordt verkocht tegen den gewonen prijs van 7Va Cent per Brood van Va Kilo- Bij ieder Brood ontvangt men een penning. Men beware deze penningen in speciale trommeltjes welke gratis worden verstrekt. Honderd penningen worden ingewisseld tegen één gulden. De goede reputatie die wij met al onze artikelen hebben verworven is een waarborg voor de uitste kende boedanigheid van onze Broodsoorten. geeft hare 49/0 Pandbrieven in stukken van 1000, f 500, 100 en 50 uit tot den koers van 99 lj2 Directeuren: A, Erase mass Adr* v. d. Yalk» Accountant: B. Moret, Lid le kl. Ned. Instituut van Accountante.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6