NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6524 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 6 OCTOBER 1904 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: Voor Ha,"Hem PER DRIE MAANDEN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen in' den omtrek wa'ar een Agent 'gevestigd is (kom 'der Haarlem van 1-5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland„1.65 fl&V'1"VI Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem ".aHnü JJRËMÊW&Jl Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. nde omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosier. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Fis Faubourg Montmartre. AflFNHA buiten aanraking met de ongevallen- j wet blijven. Zoodra evenwel aan zulk Donderdag 6 October. I een niet aangegeven werkman een on- Tentoonstelling japonnen en mantels S®luk m®t doodelijken afloop over- hötel Funckler. 2—uur. komt> wordt de zaak geheel anders. Verg. R. ,-K. Kiesvereemging, 8 uur Dan moet namelijk voor begrafenis- Tooneelvoorstelling „de Kroon" 8 uur. Blo em endaal. Raadsvergadering 7\ uur. In deze agenda worden ver gaderingen, uitvoeringen enz. koste loos vermeld, wanneer zij in onze kolommen zijn geadverteerd. Gevaarlijke Ontduiking. Eenïgen tijd geleden werd ons de opmerking gemaakt, dat er nog ver scheidene werkgevers zouden zijn, die als zoodanig bij de Rijksverzeke- ringbank niet bekend zijn en zich maar kalm achterbaks houden en te gelijk de veronderstelling uitgespro ken, dat er in de bouwvakken pa troons zijn, die op de loonlijsten niet hun geheele personeel vermelden. Hoewel ons geen namen werden genoemd, achten wij de zaak belang rijk genoeg om die hier eens ter sprake te brengen, ten einde te laten zien aan welke bezwaren en gevaren ontduiking van de bepalingen der ongevallenwet de betrokkenen bloot stelt. Vooraf mag wel eens gezegd wor- kosten dertigmaal het dagloon wor den uitbetaald en een rente aan de nagelaten betrekkingen, die voor de vrouw duurt tot haar dood of tot een volgend huwelijk en dertig pro cent van bet dagloon bedraagt en voor de kinderen duurt tot hun ze ventiende jaar begint en 15 procent van bet dagloon bedraagt ja zelfs grootouders en kleinkinderen kunnen in dergelijke schadevergoeding be trokken worden. Het spreekt vanzelf, dat in zulke omstandigheden de werkgever, die den naam van dezen werkman niet op de loonlijst heeft geplaatst, om zoodoende aan het betalen van de premie te ontkomen, in de allergroot ste moeilijkheden raakt, financieel een harden klap zal krijgen en allicht met den strafrechter kennis maakt. Mochten er dus nog zijn, die met hun loonlijsten gewoon zijn de hand te lichten of zelfs geheel en ai aan het oog van de wet zijn ontsnapt en zich als werkgevers schuil houden, dan moeten zij wel weten, aan welke bezwaren en gevaren zij zich bloot stellen door een wet te ontduiken, die hoeveel reden zij ook oplevert tot gegronde critiek er nu een- D ,.J MM> e>- ..v.»- maal is en derhalve door alle orde den, dat de aanslag van aannemers bevende burgers van den Staat be en timmerlieden weer eens een bewijs hoort te worden nageleefd, is van de zonderlinge bureaacrati- j Dit argument alleen al behoorde sche begrippen, die als grondslag ontduiking onmogelijk te maken. Mis moeten hebben gediend voor de vast- j schien zijn de andere, door ons ge stelling der tarieven. Het bedrijf van j noemde redenen, op sommigen van aannemer en timmerman is hoog grooter invloed. aangeslagen de premie beloopt van j Sai/rtriMooT HeSneengUaann j BuitCillaildSCh OvCTZicht nemer tevens metselaars in zijn dienst, dan betaalt hij een veel Va gere premiede wet gaat dus blijk baar uit van de veronderstelling, dat het metselaarsbedrijf veel minder ge vaar oplevert, dan dat van den tim merman. Men weet, dat dit "in de praktijk volstrekt niet opgaat en de eenige reden voor de zonderlinge on derscheiding is waarschijnlijk, dat de timmerman meer dan de metselaar met scherpe instrumenten pleegt om te gaan. Rekent men nu de loonlijst van een gemiddelden aannemer op f12000 ƒ15000 per jaar, dan blijkt meteen, j welk een belangrijke som van deze werkgevers als ongevallenpremie wordt gevorderd. Berekend naar het i middelcijfer van 40.per mille be- talen zij ƒ500 600 per jaar. Geen wonder dan ook, dat de patroons in dit vak gezocht hebben naar een goed- koopere manier en die gevonden in de mogelijkheid om hun risico onder te brengen bij de Centrale Werkge- i vers-Risico Bank, waar zij met een premie van 25.— 28.per dui zend gulden betaald arbeidsloon kun nen volstaan. Dit is evenwel alleen mogelijk voor hen, die lid zijn van den Aannemersbond, die als groep zijn risico bij de genoemde Bank j heeft kunnen overdragen. BE OORLUO J Vrij zeker is het thans, dat gene raal Koeropatkin als commandant- generaal van de Russische legers in Oost-Azië zal optreden, nu grootvorst Nicolaas Nicolajewitsj daarvoor be dankt heeft. Het was, naar de Temps verneemt, grootvorst Wladimir, die in den op persten krijgsraad te Petersburg als zijn meening te kennen gaf, dat, zoo er een commandant-generaal be- noemd moest worden, dit geen ander s zou kunnen zijn dan generaal Koe ropatkin. Voorzeker getuigt dit advies van i grootvorst Wladimir van juist in- zicht en kan Koeropatkin's benoe- ming niet anders dan Rusland ten goede komen. I Want hij is dS man, die getoond j heeft een groot veldheerstalent te be- zitten, die op meesterlijke wijze de 1 operaties leidtdie bewees een kra nig en kundig generaal te zijn, met groote ervaring op het gebied van militaire opvoeding der troepen, een waardig tegenstander van den Japan- schen opperbevelhebber Oyama. Evenals de Japanners 3 legers in het veld hebben, zoo zal nu ook Rus land drie legers in Mandsjoerije op den been brengen. Deze legers zullen komen te staan onder bevel van de generaals Gripenberg, baron Meyen- dorf en Linjewitsj. Om te weten te komen, wat er op dit oogenblik nu toch in de buurt Is het inderdaad juist, dat er.aan-] van nemers zijn, die hunne loonlijsten Moekde» niet naar waarheid inleveren, dan gaande is, heeft Marcel Hutin zijn mpgen zij de wet op de ongevallenver- licht eens opgestoken bij een gene- zekering wel eens goed nalezen. Voor- j raai van den Staf. Aan het onder- eerst is daar art. 99, waarbij het niet h?ud, ciaA kij me^ ^ën. generaal had, willen wij het volgende ontleenen behoorlijk invullen van een der for- De £zaar_ zo0 zeide de generaal, muiieren wordt strafbaar verklaard heeft (Maandag)ochtend, toen hij te met hechtenis van ten hoogste drie Peterhof terugkwam, een telegram maanden of boete van ten hoogste van Koeropatkin ontvangen, met de ƒ300.—. Eigenaardig is het, dat in 1 mededeeling, dat de Kozakken ver- dit artikel de hechtenisstraf voorop scheidene jonken met levensmiddelen x en schietvoorraad voor de Japanners wordt gezet. Er blijkt uit, dat die jn cjen gron(j hadden geboord. Ver maar niet enkel bedoeld is als ver- i der zijn er eenige onbeteekenende vanging van de geldooete, wanneer voorpostengevechten geleverd, de gestrafte die niet kan betalen, Gelooft gij dat er een groote slag maar wel degelijk als een straf, die °»I'LESSiS*?*. joen zal geleverd worden, want de Japanners bedienen zich van Jentai als voornaamste steunpunt voor hun bewegingen, terwijl Beniapoetse, ten O. van Jentai, de wegen beheerscht, die gaan in de richting van Moekden, van Foeling. van Foesoen, van den Taling en van Sintsiatin. Foesjoen is een belangrijk punt, want van Jentai af loopt de weg in een rechte lijn op Tiëling aan. Foesjoen zal moeten dienen om den vijand tegen te hou den dientengevolge zullen wij, in dien wij te Foesjoen den slag ver liezen, verplicht zijn, om Moekden te ontruimen, dat dan zijn belang ver liest. Indien wij hem winnen, zal Moekden echter geen, voorname rol spelen. Maar in elk geval zal de slag ten O. van die stad geleverd worden. Heeft Koeropatkin een omtrek kende beweging te vreezen vroeg d© journalist verder. Wel mogelijk, meende de generaal, dat Koeroki de Russen tusschen Foe ling en Foesjoen zou trachten om te trekken, maar in elk geval had men zich daarop voorbereid. In geval van een Russischen terugtocht zou Tiëling van niet veel nut zijn. Tiëling is na melijk wegens zijn natuurlijke ligging een gevaarlijk punt voor de Russen. Het ligt op een pas van 8 werst lang en 2 werst breed, tusschen een berg en de rivier Lankhe in het Oosten en het gebergte Chamaling in het Wes ten. Het is dus een gevaarlijk punt om voorhij te trekken. Met het oog daarop hebben de Russen de passen in het Chamaling-gebergte versterkt. Over Port-Arthur komt weder eene tijding uit Tsifoe, dio ontleend is aan een aldaar ont vangen particulieren brief uit de be dreigde veste. Daarin wordt gemeld, dat de laatste aanval der Japanners uit een afwisselende reeks hevige be schietingen en stormloopen bestond. Bijzonder hardnekkig was de aan val op den Grooten Heuvel, die vier dagen duurde. Een Japansch batal jon, niet verdekt opgesteld in het dal, werd bijna geheel vernietigd door Russisch granaat-vuur. Ten slotte gelukte het den Japanners veldge schut en twee maxims achter een zeer snel opgeworpen borstwering instel ling te brengen. Zij konden het ech ter niet uithouden tegen het vuur uit de binnenste forten, en toen de Rus sen tot den aanval overgingen keerde zich het geluk tegen de Japanners, die als het ware weggeveegd werden. Twee volgende pogingen om de stel ling te nemen, mislukten. Chineezen, die eenige dagen gele den Port-Arthur verlieten, zeggen De uitwerking van het vuur der Russi sche artillerie en maxims was ver schrikkelijk. De hellingen van den Grooten Heuvel waren met lijken en afgerukte ledematen bezaaid. 300 Rus sen en 200 Japanners lagen te zamen in één groot graf. De Japanners ver hinderden gedeeltelijk den watertoe voer naar Port-Arthur. Doch er is toevoer genoeg, die alleen met den val der vesting kan ophouden. Ook levensmiddelen zijn er vol doende. Alleen zijn de vleeschconser- ven bijna geheel opgebruikt. Dage lijks worden 30 ezels geslacht. Een pond vleesch kost zes gulden en een ei vijftig cent. De ,.Times"-correspondent te Tokio seint, dat alle berichten uit Russi sche bron afkomstig, meldende dat de aanvallen op Port-Arthur tusschen 20 en 26 September alle werden afgesla gen, geen geloof vinden indeJapan- schè hoofdstad. Daar ingekomen be richten zeggen, dat de belegering der stad naar wensch gaat. dat verschil lende belangrijke stellingen genomen zijn. tjit ANDERE LANDEN. Uit WASHINGTON kan en zal worden toegepast, wan neer blijken mocht, dat de betrokkene opzettelijk zijn loonlijsten niet behoorlijk heeft ingevuld. Maar er is nog iets anders. Zoo lang het ongeval aan een niet op de loonlijst ingeschreven werkman over komen zich tot een kleinigheid be paalt, bestaat er voor den werkgever weinig moeilijkheid om den getroffe ne voor zijn kosten te doen verple gen. Hij kan in een dergelijk geval Gij kunt, antwoordde de ander, bin nen vijf of zes dagen een emstigen slag verwachten. Dat blijkt uit de door Z. M. ontvangen telegrammen. Te Moekden of te Tiëling? Ten Oosten van Moekden, tusschen Foeling en Foesjoen. Kijk maar op de kaart. Koeropatkin houdt de lijn Moekden- Foeling -Foesjoen-Siptsiatin bezet. Onze voorposten ontplooien zich op 20 werst ten Z. van Moekden, in een kring van 50 KM., terwijl de Japanners een front van 100 werst ontwikkelen. Re ben zeker, dat een ernstige, beslissende slag bij Foes- komt het bericht dat de Postmeester- generaal. Payne op 4 dezer is over leden. Hij wordt opgevolgd door den te- genwQordlgen minister van handelen nijverheid G. B. Cortelyon. VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. In Jorichow, het district van den Rijksdag, dat open is gekomen door het overlijden van prins Herbert Bis marck, is een warme verkiezingsstrijd ophanden. De conservatieven, vrij zinnigen, anti-semieten en sociaal democraten stellen elk een eigen ca*i- didaat. De vraag is nu, wat de na- tionaal-liberalen, die op zichzelf geen kans hebben, maar toch invloed kun nen oefenen op den afloop van de verkiezing, zullen doen. Eerst dachten zij den conservatief te steunen. Maar nu is dr. Oertel, de heftigste agrariër die er op twee beenen rondloopt, gesteld. De „Köln. Ztg." geeft alvast te ver staan. dat wanneer Oertel als con servatief candidaat wordt gehand haafd. de liberale stemmen voor -3e vrijzinnige volkspartij zullen zijn, en indien zij bij de herstemming tus schen een conservatief en een sociaal democraat te kiezen zullen hebben, het conservatieve mandaat gevaar zal loopen. UIT BREMEN bedroeg in September 1904 het aan tal landverhuizers voor Amerika on geveer 7000 minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De cijfers luiden 9973 tegen 16.905. Volgens een teflegram uit KRAKAU deelt het socialistische orgaan „Narr- zod" mede, dat een uur voor de aan komst van den trein van den Tsaar te Baranowicza een man gevangen genomen werd op het oogenblik, dat hij op de rails een voorwerp wilde neerleggen, dat op eon bom geleek. De identiteit van dezen man is nog niet vastgesteld. Prins Karei Anton van Hohenzol- lern heeft den 2den dezer te TOKIO met een van de keizerlijke prinsen gegeten. De Duitscher bedankte daar bij voor de hem bewezen gastvrij heid en voor de hem toégestane faci liteiten, welke hem in staat zouden stellen ,,een leger te bezoeken, dat de bewondering van de wereld gaande heeft gemaakt." De Japansche prins dronk op de familie van den Duitschen Keizer en zeide, dat hét bezoek een teeken was van de toenemende vertrouwelijkheid tusschen de twee rijken en de twee keizerlijke huizen. Prins Karei Anton zal binnen veer tien dagen naar liet leger te vélde vertrekken. OORLOGSVARIA. HELDENMOED VAN RUSSISCHE OFFICIEREN. In een brief uit Wladiwostok aan het „Nowoje Wremja" worden tref fende bijzonderheden medegedeeld over den heldenmoed van de Russ;- sche officieren in den zeeslag in de straat van Korea. Het kranigst ge droeg zich wel kapitein Dabitsj, de commandant van de „Gromowoj". Deze officier werd eerst c p de com mando-brug in de borst, den linker arm en voet door de scherven van een in zijn nabijheid ontploffende granaat getroffen, zijn jas was in een oogenblik overstroomd door bloed. Toen hij weggedragen werd, om ver bonden te worden, verdrongen zich een menigte matrozen om hom he Enkelen begonnen te schreien, lie pen naar de kanonnen en riepen „Broedertjes, onze commandant i; gewond." Nadat Dabitsj verbonden was, be sloot hij, weer het commando over den kruiser te aanvaarden, en ging opzettelijk langs alle batterijen aan dek, om dc manschappen zelf aan te moedigen. Toen hij hen begroette, klonk als antwoord,,Wij willen moeite doen, wanneer de comman dant maar blijft leven." Rondom lagen al dooden en ge wonden, er stonden piassan bloed op het dek en aan granaatsplinters, die in de verschansing staken, hingen flarden metoschelijk vleesch, afge schoten ledematen lagen in het rond. Toen Dabitsj de batterij op het achterschip inspecteerde, werden ne gen man door een granaat van 18 c.M. weggerukt. Toch antwoordden de manschappen van de batterij opge ruimd op de begroeting van den com mandant. Nadat Dabitsj den kruiser geïnspecteerd had. keerde hij op zijn post op de commandobrug terug en werd spoedig opnieuw door granaat scherven in den rug. aan het rech terbeen en de slaap gewond. Alle officieren van zijn staf en de stuurlui waren dood of zwaar ge wond. De héldhaftige commandant kwam het eerst weer bij, richtte zich op en greep, teen hij zag, dat het schip zonder stuur was, zelf het stuur rad. Toen hij om stuurlui riep, los ten twee luitenants hem af. Desniet temin keerde de onvermoeibare kapi tein, nadat hij zich voor de tweede maal had laten verbinden, terug en bleef aan dek tot aan het einde van het gevecht. Dit duurde nog drie uren. Na het gevecht werd Dabitsj bewus teloos in zijn kajuit gedragen. Toen; hij de oogen opsloeg, zag hij een me nigte matrozen om zijn bed staan, die hem op zijn vraag antwoordden, dat zij bij hun commandant wilden wa ken. De liefde tot den bevelhebber had de ijzeren banden van de tucht ver broken. DE VERLIEZEN. De „Standard"-correspondent seint van den 2den, dat tot hiertoe, behal ve dc verliezen bij Port Arthur, de Russen 50.000 man verloren en de Ja panners 36.000. De zieken en vermisten in het Russische leger bedragen 30.000 man, bij de Japanners 10.000. De Russen verloren 160 kanonnen. Te Liaojang verloren zij nog 10.000 houwitsers, tien millioen patronen, 6000 geweren, 12 kanonnen en 20.000 stukken gereedschap, die in handen der Japanners vielen. 7 Russische generaals werden gedood of gekwetst, 1 Japanschei generaal gekwetst. Stadsnieuws HET TOONEEL. HET ZANGERSFEEST" DOOR „CREMER". De bekende letterlievende vereeni- ging „Cremer" heeft gisteren haar winterseizoen met een gezelligen avond voor haar leden geopend. Vijf tooneelvoorstellingen zal zij de zen winter geven, waarvan twee door bekende beroepsgezelschappen. Maai de leden hebben toch zelf den spits willen afbijten. En zoo hebben we weer eens in de oude tooneelzaal op den Jansweg een avondje doorge bracht, waar goede acoustiek is en geen tocht, terwijl de zaal in de Kroon een voortdurende inspanning onzer gehoor-organen eischt en een frissche bries daar steeds ons hoofd verkoelttevens voelden we er ons ditmaal zeer, veilig, dank zij onze plaatselijke wetgeving,die uitgemaakt heeft, dat wanneer er slechts leden eener vereeniging en geen betalend publiek in den Schouwburg komt, de zaal geen levensgevaar door brand meer oplevert Een begin moet vroolijk zijn. heeft „Cremer" gedacht en ze was daar om eens in het répertoire van den Duitschen moppenfabrikant Von Mo- ser gaan zoeken, waarin zij ..Het Zan gersfeest" vond. geschikt om den le den een avond vol lach te bezorgen. En blijkens het vele en luide gelach, clat den geheelen avond door de zaal klonk, heeft men zich dan ook uitne mend vermaakt met de strubbelingen in verschillende huisgezinnen tenge volge van een zangersfeest, dat ineen klein stadje zal plaats hebben, en waarbij allerlei vergissingen en mop- perijen door deh Duitschen auteur zijn uitgedacht. Over het stuk zelf behoeven we hier niets te zeggen het is niet nieuw mëerberoepsgezelschappen hebben 't jaren geleden herhaaldelijk ge speeld 't is dus overbekend. We kunnen ons dus nu bepalen tot eenige opmerkingen over het spel. En ..honneur aux dames" dan. Van de drie dames, die gisteren avond optraden en al meer voor ..Cre mer" in het vuur zijn geweest, zou den we in de allereerste plaats de vertolkster der rol van Julie willen noemen, omdat deze jonge dame wer kelijk tooneelkwaliteïten begint te ontplooien ze beweegt zich "gemak kelijk op de planken, kent geen „Büh- nenfieber", is beschaafd van manieren en jong en opgewekt van spel haar jonge rolletje deed gisteren dan ook frïsch en pittig aan. Wanneer we zeggen, dat de rol van de eenigszins kribbige" oude me vrouw Bolten in handen was van de dame, die bij „Cremer" altijd de rol len van „komische Alte" vervult, dan kan men begrijpen, dat er duchtig en smakelijk werd gelachen. Bertha, de wouw van Dr. Scheffler, werd vertolkt door de bekende lief hebster. die we meer de grootere par tijen in deze vereeniging zagen ver vullen. Bij veel wat deze dame vóór heeft voor het tooneel. komt toch ook een nadeel, namelijk haar eenigszins icherp en ongevoelig geluid, waar aan echter door studie en cultivatie nog veel te verbeteren zou zijn. Gis teren sprak ze echter ook letters in woorden uit. die er niet stonden, en zoo had ze 'tbijv. over: „inzigne" en zangersveest". Zou 'tvoor „Cremer" geen overwe ging verdienen (ze is toch immers goed bij kas) om voor het a.s. winter seizoen een leerares in de stem vor ming en de uitspraak (bijv. mevr. Ypes^-Speet) eens een cursus te doen geven in de mondzetting, articulatie en voordracht Het geluid ygn de meeste harer leden (behalve dat van den voorzitter, dat voor het tooneel geschoold is en hetwelk de eigenaar ook weet te gebruiken) ligt nog braak, gaat zoo van het gewone leven naar het tooneel over, en wacht nog op „Bildung" om iets te worden. tls maar een idéé, dat we aan de hand doen. Van de meespelende heeren volde den vooral de geprononceerd komi sche partijen de gemoedelijke en slaaplustige meneer Bolten, die voor al aardig was in de scèno als hij met den gieter in zijn hand in slaap valt. terwijl hij op een verliefd, jong paar tje moet passen dan meneer Hart man, vertolkt door het bekende l'i van „Cremer", dat voor zulke rollen geknipt is en de zaal nu ook weer in schaterbuièn deed uitbarstenen ein delijk Praatman. de bode. een (voor ons tenminste) nieuwe kracht van de vereeniging, die een aanwinst bleek en een goed tooneeltypetje had ge maakt van een zeurigen, wauwelen den boodschappendoener voor het zangersfeest. Nieuw, tenminste* ook weer voor ons, was de acteur, aan wien dejeu- ne-premier-rol was toevertrouwd, en die we bij vorige gelegenheden nog niet opgemerkt hadden. We kunnen echter moeilijk over hem oordeelen, om de dood-eenvoudige reden, dat... we hem niet konden verstaan, daar hij zijn woorden binnensmonds ver werkte ;zijn gebarenspel was stijf en een weinig verlegen (hij beproefde zich een houding te geven door voort durend met een paar handschoenen te manoeuvreeren een wel wat onbeholpen hulpmiddel voor een jon ge verliefde rolj. We misten in 'zijn 'plaats het „Cremer"-lid, aan wien het vorig jaar de jeune premier-rollen waren toevertrouwd, en dat 'ter, den ken we zoo, beter zou afgebracht hebben. Dr. Scheffler scheen vergeten te hebben, dat Von Moser zijn stuk als een b 1 ij-spel bedoeld had. en hij nam zijn rol en de situaties, waar hij in kwam, daardoor ook te zwaar en te ernstig op. En dit bedoelen we niet als een onaangename opmerking: in tegendeel dit lid van „Cremer" heeft reeds meermalen bewezen zijn ver diensten op de planken te hebben maar zijn bekwaamheden liggen in een andere richting. Alles bijeen genomen, was het een aardige avond van „Cremer", en haar leden zullen zeker met genoegen op deze openingsvoorstelling terug-ven. die den winter voor hen met een lachend gezicht geopend heeft. FRANS NETSCHER. De Tirannie der Tranen. Zooals wij reeds mededeelden komt Donderdagavond de Nederlandsche Tooneelvereeniging eene opvoering geven van één der geestigste blijspe len van den tegenwoordigen tijd „De Tirannie der Tranen". Niet genoog kunnen wij den Haar lemmers dan ook aanraden dit stuk te gaan zien. De dames v. d. Horst en Ternooy Apel, benevens de heeren Faassen, Ternooy Apel en v. d. Horst, die de hoofdrollen vervullen, staan ons borg, dat de opvoering hier in Nederland superieur zal zijn. De zaal van „De Kroon", deelt de Schouwburg-directie mede. bevat 500 zitplaatsen maar is tot nog toe nim mer uitverkocht geweest, wel een be wijs. dat een grootere Schouwburg in Haarlem nog niet noodig is. wat ons wel bevreemt voor een stad van circa zeventig duizend inwoners. Aan de stukken ligt het zeker niet want het zijn de nieuwste en beste werken, opgevoerd door de eerste too- neelgezelschappen van ons land. Laten de tooneelliefhebbers dit laat ste nu eens waardeeren, door Donder dag in grooten getale op te komen. Daardoor zal men zichzelf liet meeste genoegen bereiden. Dinsdagavond 8 uur ge raakte aan den Wagenweg een paard op hol, bespannen voor een wagen, dat onbeheerd stond. Het dier werd door een voorbijganger gegrepen en aan den eigenaar teruggegeven, die hem voor zijn moeite beloonde. Lidmaatschap van Toon kunst. Ons wordt verzocht mede te deelen. dat het niet de bedoeling is, dat par ticulieren leden van Toonkunst kun nen worden ƒ2, maar dat men onder sommige omstandigheden lid van het zangkoor kan worden tot dien prijs. 't Schijnt, dat de circulaire, die wij in een vorig nummer afdrukten, aan leiding heeft gegeven tot een misver stand. Kamer van Koophandel. Dit jaar treden als leden van de Kamer van Koophandel af de heeren Peltenburg, Westerveld, Goedkoop en de Clercq. Alle vier stellen zich beschikbaar om een eventueele herbenoeming te aanvaarden. Gevonden voorwerpen: een zilveren dames-remontoir-hor loge zonder ring; een ring met drie sleutels; een horlogskettingeen zil veren remontoir-horloge met nikkelen kettingeen portemonnaie met eeni ge centeneen gouden broche met rooden steen. Aangehouden. Een persoon is aangehouden we gens ontvreemding van een paar rij laarzen ten "nadeele van een winke lier in de Saenredamstraat.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1