Kamer van Arbeid voor de. metaal- en houtbewerking. Maandagavond 1.1. vergaderde deze Kamer. Besloten word de pers te ver j zoeken de adressen der leden te wil len publiceeren, opdat mem wete waar inlichtingen enz. kunnen werden in gewonnen en klachten ingeleverd. De adressen zijn P. Goedkoop Dz. (patroon-voorzitter)Spaarndammev- weg 8 C. Vermeer (werkman-voorzit ter), Rozenpriëelstraat 77 J. F. Hms- wit (patroon-bestuurslid), Wilhelmi- nastraat 3J. Huizing (werkman-be stuurslid), Barendsestraat 51V G. H. Jacobs, Ripperdapark 28L. Fruij- tier, Warmoesstraat 21A. v. d. Vies, Kleine Houtweg 73c; W. C. Takes, A. L. Dyserinckstraat 37Th. P. Don- kerlo. L. Heerenvest 104c; C. de Braai, Saenredamstraat 37 rooden J. Gerritsz, secretaris (tijdelijk), Ke naupark 9. Wat betreft het besluit der Kamer van Arbeid voor de voedings- en ge notmiddelen, om zooveel mogelijk pu bliciteit te geven aan het op een ver gadering verhandelde, werd er aan herinnerd, dat de wet de publiciteit niet verbiedt, doch in elk geval niet voorschrijft. Daarom is dan ook dooi de Kamer van Arbeid voor de metaal- en houtbewerking, als iets belangrijks te vermelden viel, bijv. adressen aan den Raad publiceeren, enz., de me dewerking van de pers niet tever geefs ingeroepen. Vervolgens werd eenef regeling ont worpen om juiste gegevens te ver-1 krijgen voor het verschaffen der drie maandelijks te verzamelen gegevens aan het Centr. Bureau v. d. Statistiek: (K. B. 9 Juli 1901 Stsbl. 194). En ten slotte sprak de Kamer haar leedwezen er over uit. dat het bureau voor inlichtingen vcor werkgevers en werkzoekenden, waarvoor zich door haar zooveel moeite is gegeven, nog altijd niet in werking is getreden, daar het vooral in dezen tijd van bij zondere werkeloosheid zijn nui lvul kunnen bewijzen. Onderscheiding. De cacao- en chocoladefabriek „Union" te Haarlem is op de Inter nationale Tentoonstelling van Voe dingsmiddelen te Londen (in het Crystal Palace AugustusSeptember) bekroond met den Grand Prix, de hoogste onderscheiding. Dit is de derde maal in dit jaar, dat aan deze fabriek de hoogste onderscheiding op internationale tentoonstellingen werd toegekend. Landweer. In de Staatscourant van heden is opgenomen de verdeeling van de Landweer-districten. Het district Haarlem of XXI is samengesteld uit de gemeenten Bennebroek, Bloemen- daal, Haarlem, Haarlemmermeer, Heemstede, Schoten, Velsen en Zand- voort. De Spoorweg-werken. Met de werken aan den bouw van het nieuwe station is een aanvang gemaakt door het wegbreken van hui zen aan het Bolwerk en het opruimen van kolenloodsen, enz. Is dit klaar, dan wordt aan het Kemiemerpleiii het terrein opgehoogd en daar het hulpstation geplaatst. Dit zal in No vember 1905 gereed zijn. Een legaat. Het Museum van Kunstnijverheid alhier ontving als legaat van wijlen mejuffrouw P. G. Kakenberg te Haar lem een bijzonder kostbaar oud-Ja- pansch kaststel, bestaande uit drie vazen met deksels en twee bekers. Het legaat werd in de raadzaal van het Museum geplaatst. Posterijen en Telegrafie. Met ingang van 1 Nov. a. s. wordt de heer S. M. Baale, commies 1ste klasse aan het telegraafkantoor al hier, overgeplaatst naar Assen, ter wijl met ingang van dien datum de heer C. Meijer, commies 2de klasse te Zwolle naar hier wordt overge plaatst. Benoemd. De heer J. H. Reulman, onderwij zer aan de Chr. School in de Antho- niestraat, is met ingang van 1 Janua ri 1905 benoemd tot onderwijzer aan een bijzondere school te 's-Graven- hage. Examens boekhouden. Naar wij vernemen zullen de na jaarsexamens boekhouden en han delscorrespondentie uitgaande van de federatie van Handels- en Kan- toorbedienden-vereenigingen gehou den worden te Amsterdam, Rotter dam, Utrecht op Woensdag en Don derdag 23 en 24 Nov. a.s., en zal voor het volgend voorjaarsexamen een nieuw program meer in overeenstem ming met de praktijk door de desbe treffende examen-commissie dier fe deratie worden ontworpen en zoo mo gelijk nog dit jaar worden bekend gemaakt. A.-R. Propaganda-club. Naar men ons mededeelt zullen door de A. R. Propaganda-club „Mr. G. Groen van Prinsterer" alhier in het winterseizoen twee openbare verga deringen worden gehouden, waarbij als sprekers zullen optreden de hee^ ren Mr. G. J. Sybrandi van Almelo ern Ds. G. Postma van Voorburg. Na Arbeid Kunst. De muziekvereeniging „Na Arbeid Kunst", bestaande uit werklieden van de Haarlemsche Katoen-Maatschap pij, zal op Zaterdag a.s. onder lei ding van haar directeur den heer J. Blad, een uitvoering geven in de Kleine Vereeniging. Het bekende spe cialiteitengezelschap onder directie der heeren Zwartverwer en van der Lugt zal haar medewerking verlee- nen, terwijl een bal, onder leiding van den heer J. B. Bongers de feest- viering zal besluiten. Binnenland HOFBERICHTEN Maandagmiddag is prins Hendrik der Nederlanden uit Dobbin te Lud- wiglust aangekomen, vanwaar uit hij zich met den groothertog, de groot hertogin en prins Reuss, voor een jachtuitstapje, naar Fried rich tsmoor heeft begeven. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens na haar vertrek van Soest- dijk (half October) niet terstond naar Den Haag te gaan, maar eerst nog eenigen tijd in het buitenland door te brengen. KAMERVERKIEZING ASSEN. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Assen werden uitgebracht 3527 geldige stemmen. De uitslag is, dat er herstemming moet plaats hebben tusschen mr. M. W. F. Treub (vrijz. dem.) met 1654 en m.r N. G. Pierson (lib.) met 906 stemmen. De heer H. Bos Kzn. (antir.) had 670 en de heer A.van der Heide (soc.- dem.) 297 stemmen. Er is slecht gestemd. Het aantal kiezers bedraagt meer dan 6335. VERKIEZINGSACTIE. De afdeeling Noordhorn der S. D. A. P. besprak uitvoerig de verkie zingsactie voor 1905 en besloot Vlie gen candidaat te stellen. Vliegen's weldra té houden propagandatocht werd geregeld; hij zal op minstens 12 plaatsen spreken. (Het Volk) PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. In „Palais Royal" te Amsterdam hield Dinsdagavond de vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruitgang" in kiesdistrict VII eene openbare verga dering van leden en geïntroduceerden ter bespreking van de definitieve can- didaatstelling voor de verkiezing van twee leden der Provinciale Staten (va caturen ontstaan door het aftreden der heeren mr. W. S. J. van Water schoot van der Gracht en dr. P. J. F. Vermeulen). Nadat de voorgestelde candidaten, n.l. Mr. R. van Rees en Prof. mr. J. T. Houwening, ingeleid en aanbevo len waren door Mr. G. Vissering en Mr. Ed. Lankhout, werden zij met algemeene stemmen definitief candi daat gesteld. DE LANDWEERWET. In de „St.-Crt." No. 233 is opgeno men de beschikking van den min. van oorlog, van 27 Sept. 1904, ter uit voering van art. 15, tweede lid, der Landweerwet, betreffende de catego rieën van dienstplichtigen, vrijge steld van het bijwonen der oefenin gen in vredestijd en van den werke- lijken dienst in oorlogstijd. I i NIET-TOELATING VAN EEN RAADSLID. In de Maandag gehouden openbare vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland werd door het lid van dat College, den heer J. Krap, rap port uitgebracht over het bezwaar van A. van Asselt, arts te Heenvliet, te gen zijne niet-toelating als lid van den Raad dier gemeente. De niet-toelating was hierop ge grond, dat de heer Van Asselt de be trekking bekleedt van gemeente-ge neesheer, tevens belast met d& armen praktijk, den doodschouw en de kos- telooze vaccinatie en revaccinatie en dat hij alzoo is ambtenaar vanwege het gemeentebestuur aangesteld of daaraan ondergeschikt. In zijn verzoek om vernietiging van het besluit tot niet-toelating voerde adressant aan, dat hij, wat de armen praktijk betreft, wordt gesalarieerd alleen door het burgerlijk armbestuur en dat, hoewel op de gemeente&egroo- ting een post is uitgetrokken voor vaccinatie enz., hem hiervoor nooit iets is betaald. Voorts, dat zijn voor ganger onder dezelfde omstandighe den als adressant jaren lang lid van den Raad is geweest, zonder dat daartegen bezwaar is gemaakt. De rapporteur, de heer Krap, erop wijzende, dat adressant is gemeente geneesheer en de uitzonderingsbepa ling van art. 23 der gemeentewet be treffende de onvereenigbaarheid van betrekkingen met het lidmaatschap van den Raad spreekt van genees- heel- en verloskundigen in het alge meen niet van gemeentegeneesheeren, sprak, onder herinnering nog aan verschillende Koninklijke beslissingen over deze quaestie, als zijne meening uit, dat, met ongegrondverklaring van adressant's bezwaar het besluit tot niet-toelating behoort te worden gehandhaafd. MACHINE UIT ELKANDER GESLAGEN. Gisteren zijn door onbekende oor zaak men vermoedt door verkeerde behandeling door den tijdelijk dienst- doenden hulpmachinist eenige machinedeelen in de katoenspinnerij van de N. V. „De Veenendaalsche Stoomspinnerij Weverij" te Veenen- daal, losgerukt, en met zulk een kracht weggeslingerd, dat geen stuk van de zware dubbele Engelsche stoommachine heel bleef, en alles met vreeselijk geraas door elkander werd geworpen. Groote brokken ijzer dron gen door het dak en de muren naar buiten. Het personeel, even te voren door het stooten der machine gewaar schuwd, had juist het fabrieksgebouw verlaten, toen de catastrophe plaats had. De machinist werd licht ver wond. De materieele schade is echter zeer grootwaardoor een deel van het werkvolk waarschijnlijk eenigen tijd tot werkeloosheid zal zijn ge doemd. NEDERLANDSCHE TOERISTEN. In 1903 werden in Nederland 27.659 rondreisbiljetten verkocht. Naar den maatstaf van het totaal der afgegeven rondreisbiljetten, ruim 725.000, met een opbrengst van 26^ millioen, den gemiddelden prijs van zulk een biljet op 35 stellende, zou in Nederland voor 850.000 verkocht zijn. Daarvan aftrekkende het ver schil tusschen de opbrengst voor de Nederlandsche spoorwegen en het be drag, dat de vreemden betaalden, zijnde ƒ145.000, zouden dus de Neder landers in dat jaar aan reiskosten in het buitenland 705,000 hebben uit gegeven. En aangezien de spoorkosten ge middeld zoowat 25 pCt. van de geza menlijke reiskosten bedragen, is door het reizende Nederland in 1903 dus voor uitstapjes in den vreemde 2-ijf 3 millioen uitgegeven. INBREKERS. De inbrekers J. P. van M. en W. T. A. de M. zijn naar het Huis van Be waring te Rotterdam overgebracht, nadat zij den inspecteur van politie C. van de Pol Jr., die zich veel moeite gaf om hen tot bekentenis te brengen en door middel van braak gestolen goederen op te sporen, een uitvoerige uiteenzetting van hun doen en laten hadden gegeven. In hun volledige be^ kentenis deelden zij ook mede, datJ. P. van M. voor 12 en een tooneelkij- ker de tot roofslot ingerichte schuit kocht en er later met de hulp van zijne kameraden eene hut op bouwde, zijnde hij voornemens met Gerrit den Vioolspeler en diens vrouw daarin te gaan wonen. In de Snellemanstraat braken zij in met behulp van een sleutel, dien zij zóó bijgevijld hadden, dat hij op het slot paste. Zij gebruikten daarbij ook een breekijzer. Toen zij het gestolene aan boord van hun vaartuig gebracht hadden, bemerkten zij hun lucifers te hebben laten liggen in het huis waar zij in braken en daarom haalden zij de brandende lamp uit een lantaarn, in den Zwaanshals staande. Zóó ver schaften zij zich licht. HET WITTE KRUIS. Dinsdag had in het American-Hötel te Amsterdam de 46ste algemeene ver- gadering der Noox-d-Hollandsche Ver eeniging ,,Het Witte Kx'uis" plaats. De vergadering werd geopend dooi den voorzitter, den heer dr. P. J. Bar- nouw, die in zijn openingsrede in het kort herdacht het overlijden van het verdienstelijk medelid, den heer dr. I. Teixeira de Mattos, aan wiens nage dachtenis spr. eerbiedige hulde bracht (applaus). Daarop werd het woord gegeven aan den secretaris, den heer P. J. van Eldik Thiemo, tot het uitbrengen' van het jaarverslag. Het jaarverslag over 1903 vermeldt dat de vereeniging op 1 Januari 1903 telde 74 afdeelingen met 15.498 leden en op 1 Januari j.l. 76 afdeelingen met 17,256 ledenalzoo 1758 leden meer. Ter voorziening in de vacature dooi de periodieke aftreding van den heer C. Bakker (herkiesbaar) en van de heeren A. B. Dievenbach en G. Loo- man als leden vsp. bet hoofdbestuur, werd herkozen de' heer C. Bakker en gekozen de heeren L. van Cleeff J..Tzn. predikant te Aalsmeer, en G. de Ven. apotheker te Den Helder. De heer R. Ledeboer, aan de beurt van aftreding, werd herkozen als lid van de commissie van beheer van het herstellingsoord ..Heideheuvel". Het dienstjaar 1903 sluit met een voordeelig saldo van ƒ6955.38.- ONZE KRANIGE POST. Een brief uit Amerika, geadresseerd aan„Mr. J. Verkerke, Aardappel- handel, Dubbelstraat. Nederland", is dezer dagen aan het juiste adres te Bergen-op-Zoom bezorgd geworden. Aan het bureau der Rebuten (onbe stelbare brieven) aan het hoofdkan toor in Den Haag, had men opge zocht, in welke plaatsen van ons land een Dubbelstraat is, en daarna uitge vonden dat de brief thuisbehoorde te Bergen-op-Zoom. BROODNIJD. Al meermalen waren de Duitschers D., S. en M., werkzaam op de me taalvyarenfabriek der heeren Daal der op te Tiel het mikpunt van verra derlijke aanvallen. Voor eenige maan den, werden zij door messteken mis handeld, Zondagavond beleedigde men hen in hunne woningen, waar van deuren werden ingetrapt en de ruiten werden ingeslagen. Eenige re volverschoten door D. gelost, bleven zonder invloed op de bende. Twee dezer Duitschers vertrekken weder naar Iserlohn. GESTOKEN. Op de kermis te Nieuwkuik is Maandagavond bij een vechtpartij een persoon zoodanig met een mes in den buik gestoken, dat men voor zijn leven vreest. INBRAAK. Gebruik makend van de afwezig heid der politie, die op het feestter rein moest zijn, is in den nacht van Maandag op Dinsdag aan den Witte- singel en op het Gerecht te Leiden door middel van valsche sleutels in braak gepleegd. In het eerste huis werden een aantal gouden en zilve ren, sportmedailles en sieraden, het andere (een winkel) eenig geld ontvreemd. BRANDEN. Ongeveer half tien Dinsdagavond ontstond er brand in het magazijn van garens, band. manufacturen en gemaakte goederen van den heer G. Kühling, Rapenburg 3840 te Am sterdam. De brand woedde hoofdza kelijk op de 2e étage van het perceel 40, dat tot bergplaats van goederen diende, en manifesteerde zich vooral door een verstikkenden rook, door de smeuling van vele artikelen veroor zaakt. Met eenige stralen op de Vechtlei- ding was de brandweer het vuur spoedig meester. D© le étage en ook de onder het magazijn gelegen groote winkel, waarvan het plafond erg beschadigd werd, hadden aanzienlijke water schade. De heer Kühling was op het oogen- blik, toen de brand uitbrak, afwezig. De winkeljuffrouwen en de mannelij ke bedienden waren nog in den win kel en erg verbauwereerdomtrent de oorzaak konden zij niets mede- deelen. Te Waalre brandde de woning van Jac. Hooger aan den Stationsweg tot den grond af. Bij gebrek aan water konden de spuiten niet werken. Huis en inboedel waren verzekerd. ONGELUKKEN. Het 7-jarig zoontje van den heerH. Meppelma te Meppel dat vóór eenigen tijd door een speelkameraadje met een kettinkje in het rechteroog werd verwond, en toen op advies van den heer dr. W. Lingmont, te Utrecht on der behandeling werd gesteld, heeft dat oog moeten missen. Het kind is te Meppel teruggekeerd, voorzien van een kunstoog. Op de kermis te Westex-Blokker heeft een 7-jarig knaapje bij het op bouwen van een draaimolen een paal op het lichaam gekregen, waardoor hij zoodanig verwond werd, dat rij stierf. Uit de Arbeiderswereld WERKSTAKING DER GLAS BLAZERS. In de Dinsdag te Rotterdam gehou den vergadering van de Vereeniging van Glasfabrikanten in Nederland, is besloten, om aan het personeel mede te deelen, dat, indien de arbeid niet vóór Vrijdag 7 dezer weder wordt op gevat, tegen de nieuwe loonregeling met de bekende wijzigingen, de vuren in alle fabrieken, des morgens te 9 uur zullen worden gedoofd. Ook de stakende glasblazers te Delft hebben weer vergaderd. Thans hebben zich aangesloten de mannen, die gis teren nog bezig waren de ovens te ontladen. Besloten werd de staking vol te houden en eiken dag in Stads Doelen te vergaderen. Dat op de glasblazerij in Delftsha ven gewerkt zou worden, ^erd ten sterkste ontkend. De correspondent van de N. R. Ct. te Delft heeft qen onderhoud met de directie der flesschenfabriek Delft ge had. Uit dit onderhoud blijkt o. m., dat de patroons wil men de concurx-entie met het buitenland kunnen volhouden genoodzaakt zijn een uniform-loontarief vast te stellen. Toch zijn de fabrikanten niet dan noode, zéér noode, aan eene loons- vei-laging gaan denken, maar zij wer den er als 't ware toe gedwongen, doordien de verkoopsprijs welken zij voor hun artikel op de markt bedin gen, sedert 1902 met ongeveer 16 pet. terugliep. Er werd in de laatste 2 ja ren in het bedrijf geld verloren in plaats verdiend en in den loop van dit jaar leverde het bedrijf zelfs et telijke duizenden guldens- verlies op. Een ander middel om aan verlies te ontkomen, dan verlaging der loo- nen, Is hier niet, daar de grondstof fen van glas niet van dien aard rijn, dat daaruit veel kracht om te concur- reeren kan worden ontleend. Verder zeide de Directie, dat deze loonsverlaging toch nog niet betee- kent. dat een glasmaker niet in staat zal zijn, om, zonder dat buitenspori ge eischen aan zijn productievermo gen gesteld worden, een weekloon van een kleine ƒ30 te maken en helpers naar evenredigheid. En allerminst mag gezegd, dat deze loonregeling plotseling is gekomen. Reeds in Mei dezes jaars wees de di rectie dezer fabriek er den arbeiders op, dat het bedrijf te schadelijk werk te, zoodat men lager loon zou moéten geven of een langer werktijd doen maken. Maar de arbeiders hunner zijds lieten de zaak slepende. Inmiddels is door het besluit van den Bond van Glasfabrikanten den eisch gesteld, om Vrijdagmorgen aan het werk te gaan, of te zien. gebeuren dat dien morgen om 9 uur de vuren worden gebluscht, wat befeekentdat. al zouden de mannen zich onmiddel lijk na de blussching aanmelden tot. hervatting van den arbeid, dan zeer zeker minstens 14 dagen zouden moe ten verloopen, eer de ovens geschikt- waren. om bet bedrijf weer in gang te zetten. Het onderhouden van de vuren, zonder dat gewerkt wordt, levert een zuivere schade van ƒ2000 's weeks. Aan den Hoogen Rijndijk onder Zoeterwoude waar bij het gesticht De Goede Herder een kapel wordt ge bouwd. welk werk wordt uitgevoerd door den aannemer Dessing te Gou da, hebben een 60 A 70 werklieden, grondwerkers, opperlieden en metse laars, het werk gestaakt, omdat de aannemer niet wilde toegeven aan hunne looneischen. Naar het heet, zullen nieuwe ploegen werklieden aankomen. Met het oog daarop zal de aldaar gestationeerde rijksveld- wacht worden versterkt. Leger en Vloot. RANG-BEVORDERING BIJ DE INFANTERIE. Men schrijft aan „de Telegraaf" Dat ook in 1905 de infanterie een goed jaar heeft te wachten kan blij ken uit de uitbreiding, welke de hoo- gere rangen zullen ondergaan, n.l. met 1 generaal-majoor, 1 kolonel, I luit.-kolonel, 1 majoor, 1 kapitein- adjudant en 20 kapiteins. Rechtszaken ZWARE MISHANDELING. Voor de tweede maal werd voor den Hoogen Raad behandeld de zaak van een winkelier te Elslo, destijds door het gerechtshof te 's Hertogenbosch veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegens zware mishandeling. Bekl. had een bakker, wien hij reeds vroe ger had bedreigd met mishandeling, opzettelijk een stuk vleesch uit het hoofd gebeten boven het rechter oog, waardoor hij een diepe wonde be kwam, en een stuk van het linker oor afgebeten, zoomede hem in het ge zicht gekrabd. Wegens gebrek in de bewijsvoering was dit arrest bij arrest van den Hoogen Raad dd. 28 Maart 1904 vernietigd, met verwijzing der zaak naar het gerechtshof te Arn hem. Opnieuw rechtdoende werd bekl. door dit hof veroordeeld wegens mis handeling. zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, tot 1 jaar ge vangenisstraf. Voorts werd aan den mishandelde toegewezen als schade vergoeding 4 voor geneeskundige be handeling, 5 voor geneesmiddelenen ƒ36 voor 24 dagen winstderving als bakker. Een vordering van ƒ100 als schadevergoeding wegens nadeel door de ontsiering van zijn lichaam gele den, werd aan den mishandelde ont zegd, daar enkele ontsiering slechts dèn grond oplevert tot schadevergoe ding wanneer tevens daardoor ver mogensnadeel is geleden. Adv.-gen. jhr. mr. Rethaan Macaré achtte feitelijk ongegrond het eenig cassatiemiddel tegen dit arrest bij memorie voorgedragen en concludeer de tot verwerping. Uitspraak 31 October. HET VERWISSELDE KIND. Dinsdag werd in deze zaak het ant woord op de conclusie van enquête bepaald op 1 November. ZWARE STRAF. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de vroedvrouw B. v. D., be klaagd van abortus overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf en tien jaar ontzetting uit haar ambt, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De veroordeelde verliet de recht zaal onder den uitroep „Ik ben on schuldig" en haar aanwezige echt- genoot riep „Dadelijk appèl." Koloniën. GESNEUVELDEN EN GEWONDEN IN INDIE. Blijkens uit Indië ontvangen tele- graphische bei-ichten, zijn, sedert de jongste' mededeelingen dienaangaan de in de „Nederlandsche Staatscou rant" van 3 September 1904, No. 206, bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en Ondex-hoorigheden gesneuveld, de sergeant H. W. A. Stenzei (No. 44758) en de ziekenver pleger S. de Hey (No. 45502) overle den, de onder-luitenant E. Bloem (No. 31024) zwaar gewond, de lsteduite- nant der infanterie P. H. van Rijn. die sedert overleed, en de fuselier P. F. Cloostermans (No. 46162), en licht gewond, de sergeant H. A. Franzus (No. 57346); b. in de Bataklanden bij eene ex cursie tegen Kedjoeron Linggo, aan uitputting overleden, de fourier E. P. Oskam (No. 52862)bij vermeestering van de kampongs Batoekarang en Negi'i. licht gewond, de 2de-luitenant der infanterie P. Th. de Jongh Swe- mer, en onbeduidend gewond, de fu selier A. Peters (No. 57082/2295)bij vermeestexang van de kampongs Ling- ga en Linggaadjoeloe, licht gewond do fuseliers J. A. Faeles (No. 57142/ 5486), .T. Fust (No. 57559/2942), A. Ver- tommen (No. 52548) en Th. van den Berg (No. 56790), en onbeduidend ge wond. de lste-luitenant der infanterie C. A. Remmert, de sex-geant Chr. Dirltsen (No. 42825) en de fuselier G. Bouman (No. 57135/5445), en bij kam pong Kandibatak, licht gewond, de fuselier J. F. G. Naumann (No. 55325), c. op Borneo bij eene excursie in de Boven Doesoenlanden aan de op per Barito, zwaar, doch niet levens- gevaarlijk, gewond, de fuselier A. B. Braeckman (No. 52906) d. op Ceram bij eeiix patrouille te Roemahsoal, zwaar gewond, de ser geant M. P. Siegers (No.46036)on beduidend gewond, de fuseliers Th. J. J. van -Ier Voort (No. 54399/5000) en H. van Wenkop (No. 55667), terwijl de lste-luitenant der infanterie E. T. A. Bouman en de fuselier A. Budding (No. 56248/5404; eexx onbeduidend [schampschot bekwamen. Vooi*ts werden te Kota Radja ver moord de 2de-luitenant-kwartiei'mees- ter J. D. van Mourik en de korporaal- staftamboer M. Blok (No. 41501) en. licht gewond, de bij het leger in Nederlandsch-Indië gedetacheerde of ficier van gezondheid 1ste klasse van bet leger hier te lande dr. A. van Dorsten, de korporaal-schoenmaker K. Köble (No. 57213) en del fuselier B de Graef No. 44221). OVERLEDEN. Door de familie in den Haag is be richt ontvangen dat de le luitenant der infanterie P. H. van Rijn in den ouderdom van 34 jaar te Lho' Se- mawé (Atjeh) aan bekomen verwon dingen is overleden. (N. C.) Luitenant van Rijn werd bij een klewangóverval van een patrouille in Lho Seumaweh zwaar gewond. Kerk en School DOOPSGEZINDE KERK. In de jaarlijksche vergadering van bestuurders der Algemeene Doopsge zinde Sociëteit heeft (volgens hef, ver slag in de „Zondagsbode") bij de rondvraag aan het slot ds. Lulofsvan 's-Gravenhage als zijn voornemen aan gekondigd om in Juni de vergadering in pleno van 1905 te verzoeken zich uit te spreken over de vraag of even tueel zich aanmeldende vrouwelijke adspiranten op gelijken voet als de mannelijke aan het Seminarium zou den worden toegelaten om dan ook als dezen, wanneer zij aan de bij regle ment gestelde eischen hadden vol daan, tot proponent te worden aan gesteld. Letteren en Kunst. OPENING DER OPERA. Na de Hollandsche Opera van De Groot, hebben we in Amsterdam tal van Nederlandsche Opera's van Van der Linden gezien en nu gisteren in t Paleis voor Volksvlijt de opening der Noord-Nederlandsche Opera on der David Koning's directie bijge woond. Is de naam veranderd, de zaak bleef wel dezelfde. Nog altijd hébben onze opera-ondernemingen een har den kamp om 't bestaan en daarom komt allereerst den heer Koning een woord van lof toe, dat hij den moed heeft gehad, een onderneming aan te vatten, waaraan reeds zooveel an deren zich dé vingers hebben ge brand. De hem in de pauze namens een Comité van dames en heeren aan geboden krans was dan ook zeker aan 't juiste adres. Moge het frissche groen, de kleur der hoop, het voor teeken zijn van een goede toekomst voor de nieuwe Opera Jn plaats van met Halévy's „Jodin" werd het seizoen geopend met den ouden, getrouwen „Faust". Er zijn in 't personeel zooveel nieuwe ele menten, zoowel bij de solisten, als bij 't orkest, dat een eerste uitvoering vanzelf nog niet beoordeeld mag wor den als het hoogtepunt van het te verkrijgen ensemble. Zoo was het orkest bijvoorbeeld uier en laar weL eens van de wijs, hoewel het blijk baar uit goede krachten bestaat en op zeer kalme wijze werd geleid door den heer Dartillact. Als het meer ..bi- gespeeld" is, kan het een goed geheel worden. Misschien is dan ook de ma chinist beter op de hoogte van t werken met lichteffecten en ziet de regisseur kans. het diabolische vuur werk van Mephisto ter juister tijd doen ontvlammen. Onder de koristen waren vei-schei- dene goede, oude bekenden, die dan ook met luste de bekende koren uit voerden. De hoofdpersonen, de solisten, wa ren deels oudei*e. deels jonge krach ten. Mevr. Engelen—Sewing als Mar- garetha behoort tot de eersten en, zoo- als we wel weten, tot de besten. Het was weer een genot haar te hooren in de tuin-scène en het fameuse trio in de slotacte moet, dank zij haar, het hoogtepunt van de opera zijn ge weest, jammer dat we het niet meer konden hooren, omdat de pauze eerst te elf uur begon. De heer Van Duinen zorig voor de eerste maal Mephisto. Dat hier een vex-gelijking met Orelio's vertolking zich opdrong, spreekt vanzelf. Maar ook afgescheiden daarvan mist zijn persoon het lenige, diabolische en zijn stem de plooibaarheid, die voor deze partij noodig ziin. Hij was en bleef een droge duivel, meer van hout dan van vuur. In de snelle passages bleef nog wel ee<ns een nootje in de keel steken. Als Ovelio uit Indië terug is, komt hij het gezelschap versterken. Men zal wijs doen met de capacitei ten van den heer Van Duinen te ge bruiken voor rollen, die meer in zijn emplooi liggen. Faust werd gezongen door den heer J. Deville. die vroeger voor kleine partijen in Van der Lindexx's gezel schap heeft meegewerktwij herin neren hem ons nog als de visscher in ..Willem Teil". Hij heeft een mooi klinkend, echt lyrisch tenorgeluid, dat hij gemakkelijk hanteert, zoodat zijn vertolking dan ook zeer aange naam was om te hooren. De Cavatine in de derde acte, die altijd een moei lijk te zingen aria is, liet hij zeer ver dienstelijk hooren. De jongei*en waren de heer Heijt- hekker als Valentijn en mej. Agnes Wihbels als Siebel. Flad de eerste de vrijmoedigheid van de laatste beze ten, dan zou hij allicht zuiverder heb ben gezongen, nu was hij er nogal eens naast. Toch heeft de heer Heiit- hekker een goed eeluid, dat bij nauw gezette studie zich wel ontplooien zal. Mej. Wibbels had veel succès me<t haar frissche voordracht van het dankbare Siebel-partijtje. Te zanien genomer een zeer In vre- digende voorstelling. De zaal van 't Paleis heeft, naar men weet. op ^svpI van de brandweer eenige verbeterin gen ondergaan, die do veiligheid voor 't publiek wel hebben vergroot. Het aantal uitgangen is zeer vermeer derd. Uit de Pers DE TOCHT IN DE GAJOE-LANDEN. De Nederlander schrijft Naar aanleiding van de decoratie van overste Van Daalen, welke de Nieuwe Ct. op dit' oogenblik afkeurt, schrijft dat blad o. a. „Wij kunnen niet anders inzien, of de expeditie (naar de Galoe-landen) was noodzakelijk wij gelooven, dat het gestroomde bloed niet te sparen is geweest. Maar het bloed heeft ge stroomd.... van vrouwen en kinde ren. „En ons gevoel komt in opstand te gen een decoratie uit handen onzer Koningin.... daarvoor." Dit laatste „daarvoor" getuigt, dunkt ons, al van een heel zonderlin ge opvatting. Een generaal, die zege vierend uit 'den strijd komt, wordt ge huldigd niet omdat hij veel bloed heeft laten, stroomen. maar omdat hij zijn doel heeft bereikt. Wanneer dit zonder bloedvergieten gegaan is, b.v. door een algeheele capitulatie, des te beter. Het bloedvergieten is juist wat zijn roem verdonkert. Of gewapende vrouwen dan wel mannen zijn gedood, maakt dan ook in dit verband, ja wel eenig onder scheid, maar toch volstrekt niet in die mate, dat het heel veel minder af grijselijk zou zijn, wanneer een gene raal voor het dooden van mannen werd gehuldigd dan wanneer dit voor het dooden van vrouwen geschiedde. Indien op de betrokken excursie mannelijke Gajoes waren gevallen, zou ons gevoel toch evenzeer „in op stand komen", wanneer overste Van Daalen uit de handen onzer Koning in was gedecoreerd.... „dédrvoor." Maar gelukkig is dit niet het ge val ook thans niet. De overste ts gedecoreerd voor heel iets anders, on danks de treurige gebeurtenissen die aan elk oorlogvoeren zijn verbonden, en die in dit geval in zoo bijzondere mate pijnlijk waren.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2