NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onder Betoovering 22e Jaargang. No. 6524 Verscnijnt aagetijKs, oenaive op l.ori- tu DONDERDAG 6 OCTOBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENT I ÉN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 ^4/^^Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. V°0r emedente)en g 8 18 <k0m dcr 30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco™"" post door'Nederland IIIIIIIIIIIIII" 1-65 Kleine advertentiën 3 maai plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers 0C21» I ,PljtiïiSElÊféa®L1 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haanem0.37>-2 df* wSWJjJaP'' "(sAi de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicitê Ejtrangère G. L. DA'BE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs, 3Ibis Faubourg Montrnartre. HAARLEM's DAGBLAD plaatst dagelijks advertentiën van VRAAG EN AANBOD, (geen Winkel-Annonces) voor Een Kwartje per plaatsing DRIEMAAL mits binnen een week, voor TWEE KWARTJES te samen. Betaling a contant. Grootte der Adv. hoogstens zes regels. Geïll. Zondagsblad. In het „Geïllustreerd Zondagsblad van deze week zijn weer tal van ac tualiteiten opgenomen. Zoo vinden we bijv. er fraaie foto's in, betrekke lijk de kroning van Koning Peter van Servië, van de gerestaureerde Hof zaal te 's-Gravenhage, van de wieier- feesten van „De Bataaf", te Amster dam, van den ontzettenden brand te Leiden, die drie slachtoffers bet leven kostte. Voorts Beelden van den Oorlog, een Iraaien roman, enz. Het „Geillustreerd Zondagsblad" is bij den uitgever van deze courant te gen zeer geringen prijs verkrijgbaar. Stadsnieuws Tot andere inzichten geko men! Het ,,N. v. N." meldt: De dienstweigeraar Klaas Ris, die Maandag in het garnizoen te Amster dam is teruggekeerd, is blijkbaar tot andere inzichten gekomen. Na een bordje soep genuttigd te hebben Ris was vroeger vegetariër heelt hij een lang onderhoud gehad met den kolonel van het 7de regiment en daarna is hij gaan exerceeren Ris heeft inlusschen om overplaat sing bij de hospitaal-soldaten ver zocht. Hij is thans ingelijfd bij de 3de compagnie van het, 2de bataljon. j Aan hen, die voldaan hebben aan de gestelde eischen, wordt een diplo- i ma uitgereikt, worden reis- en verblijfkosten naar een vastgesteld tarief vergoed terwijl aan hen, die i geslaagd zijn, naar gelang van om- j standigheden, nog een vergoeding kan worden toegekend voor het door iien tijdens de proefafneming gedor- j ven loon. I De aangifte van deelnemers moet geschieden met nauwkeurige opgaaf van naam, woonplaats, ouderdom, beroep en tegenwoordigen werkkring, vóór 15 October a.s. aan het Alge meen Secretariaat der Vereeniging, Visschersdijk 41, te 's-Gravenhage, alwaar nadere inlichtingen te beko- men zijn. Elke aangifte moet gepaard gaan i met toezending van 2.50 per postwis- sel, welke som verbeurd wordt, inge val de opgeroepen candidaat niet ver schijnt, en teruggegeven wordt na deelneming aan de proefaflegging. De Uitvoerende RaadDr. H. F. R. Hübrecht, Algem. VoorzitterS. J. H. Trooster B.Hzn., waarn. Algem. Se cretaris. Veredeling van het am bacht door proeven van be kwaamheid. De Uitvoerende Raad der Vereeni ging ter Veredeling van het Ambacht verzoekt ons te melden, dat in Decem ber 1904 te Groningen, Den Haag en Arnhem gelegenheid zal worden gege ven tot verkrijging van den graad van gezel of van meester in het tim meren, smeden, meubelmaken, huis- schilderen, metselen en steenhouwen, na voldoende daarin afgelegde proe ven van bekwaamheid. Deze proeven, afgenomen door Commissiën van zaakkundigen, be staan uit lo. een of meer practische werk stukken, welke naar den aard van bet vak één, twee of drie weken tijd vorderen 2o. mondeling, schriftelijk en tee- kenkunstig werk, gedurende één dag voor den gezel en drie dagen voor den meester. Uit de Omstreken ZANDVOORT. Badseizoen 190 4. Het badseizoen 1904 is 1 October jl. gesloten en behoort evenals zoovele vorige, tot het verleden. De sedert ja ren bekende gezichten van het bad- person eel der verschillende badin richtingen, de stoelenverhuurders en verhuursters, de ponny- en ezeldrij vers, allen verlaten het strand, waar zij vier maanden dag in dag uit de badgasten van dienst waren. Bad koetsen, stoelen en verder alles wat tot de badinrichtingen behoort, zijn weggehaald en opgeborgen en het 's zomers zoo drukke, gezellige, le vendige en bedrijvige strand, ziet er eenzaam en verlaten uit.. Een enkele wandelaar, een overgebleven badgast, een schelpenvisscher, een zeeman, die bij een der garnalenbooten behoort, ziedaar, wie het strand na 1 October bezoeken. De hötels. pensions, villa's worden gesloten en voor het mogelijk onstui mige weder van luiken voorziende winterdienstregelingen van spoor, tram. post- en telegraafdienst zijn ;n werking getreden, in één woord Zandvoort is den rustigen wintertijd ingetreden. Wanneer men een blik terugslaat op het afgeloopen badseizoen en men zou vragen aan een ieder, die in meer of mindere mate belang heeft gehad bij die vier maanden, hoe dit seizoen geweest is, welke uitéenloopende opi nies zou men hooren, want een ieder vindt het seizoen goed of slecht, al naar mate hij persoonlijk er meer of minder voordeel bij heeft gehad. Al die antwoorden zouden dus in geenen deele weergeven, wat het badseizoen over 't algemeen voor Zandvoort is geweest. Wij gelooven echter, dat over 't algemeen het nu afgeloojjen badsei zoen voor Zandvoort niet geheel slecht kan genoemd worden. De zo mer was prachtigdagen, ja weken achtereen, heerlijke zonneschijn en dikwijls werd des nachts de lucht ge zuiverd door regen, gepaard gaande met onweder. En wanneer men soms dacht, dat het weder zou omslaan, dan had men zich totaal vergist, 's Morgens weder volop zonneschijn en warmte. De Juli maand was meer dan verrukkelijk. In het begin van 't. seizoen liet het zich niet aanzien., dat het druk zou worden. Zeer veel villa's en kamers waren nog onverhuurd, zoodat men dikvvijls hoorde klagen. De reden van dat. onverhuurd blijven, werd veel toe geschreven aan den slechten finan cieel en toestand, waarin menigeen verkeerde, maar ook aan het feit. dat in het vorige jaar vele huizen ledig waren gebleven en men dacht door lang te wachten met huren" goed koop e r terecht te komen. En waar lijk, dat is het geval geweest, want het is een waarheid, dat velen niet dien prijs voor hunne huizen of ka mers hebben gemaakt als andere ja ren het geval is geweest en als hun waarlijk toekomt, willen zij iets ver dienen. Doch toen het ..Haute Saison' kwam, kwamen ook de huurders en het warme weder heeft ér zeker veel toe bijgedragen, dat alles nog bezet is geworden en dikwijls bijna geen ge.le- heid te vinden was, waar men kon logeeren. Dat de prijzen toen weder stegen, behoeft voorwaar geen betoog. Het is ook dezen zomer weder ten duidelijkste gebleken, dat Zandvoort steeds meer en meer groote aantrek kingskracht bezit. Het bezoek van badgasten was grooter. ja veel groo- ter, dan vorige jaren en ook dat van passanten was enorm. In het ..haute Saison verkreeg men een getal van ongeveer 4269 badgas ten. die tegelijk alhier vertoefden een getal nog nimmer bereiktin het vorige jaar was dat cijfer 4i70 in 1902 pl. jfiin. 4100 in 1901 ruim 3500 en in 1900 ruim 3300. In het geheele seizoen bedroeg het aantal badgasten ongeveer 6850, zijnde ruim 1000meer dan in 1903. Voegt men daarbij het getal kinderen der beide vacantie- kolonies. ten bedrage van pl. min. 450. en het getal verpleegden in het badhuis voor minvermogenden, zijnde 214, dan verkrijgt, men een totaal cij fer van pl. min. 7514 personen, die alhier vertoefd hebben, een cijfer voorzeker tot nu toe ongekend hoog. In 1903 vertoefden alhier ongeveer 6450. in 1902 pl. min. 6496. in 1901 pl. min. 5800. in 1900 pl. min 5500, in 1899 pl. min. 4000. in 189S en 1897 pl. min. 3200. in 1894 pl. min. 2700 en in 1885 ongeveer 2200 badgasten. Zooals we zeiden, vertoefden alhier in dit seizoen ongeveer 6850 badgas ten. Zeker zullen de lezers van dit blad het niet onaardig vinden, zoo ongeveer te weten vanwaar die be zoekers kwamen. Uit Amsterdam kwamen 3237 personen, uit de overi ge plaatsen van Nederland 2052, uit Duitschland 1178, uit Oostenrijk-Hon- garije 72, uit België 96, uit Engeland 72, uit Frankrijk 53, uit Noord- Amerika 34, uit Zwitserland 23, uit Transvaal 9, uit Italië 7. uit Rusland 7. uit Achter-lndië 4, uit Zweden 3, uit Oost-Indië 2 en uit Klein-Azië 1. SCHOTEN. In „De Voorpost", het Arbeiders- Weekblad voor de Zaanstreek en het Noorderkwartier, waarvan Mr. M. Mendels Redacteur is, lezen wij, het volgende artikel, dat wij natuurlijk geheel voor rekening van den schrij ver laten ,.IIoe de arbeiders het weinigje Kiesrecht nog ontnomen wordt! Ongeveer 25 minuten gaans van de grens der gemeente Haarlem vindt men het weinig bekende dorp Scho ten. Dit dorp wordt bewoond dooreen duizendtal zielen, waarvan de arbei ders meest bollen- of tuinarbeiders zijn. Daar evenwel het grondgebied van Schoten tot aan Haarlem strekt, behoort het arbeiderskwartier het welk even buiten de grenzen van Haarlem is verrezen, officieel tot de gemeente Schoten. Dit kwartier wordt bewoond door 3 h 4000 zielen. Hoewel, zooals ik reeds zei, dit kwartier officieel tot Schoten behoort, zijn de bewoners echter veel meer Haarlemmers, in derdaad ondervindt iemand die uit Haarlem daar komt wonen, dan ook geen verandering. Wanneer ik dit zeg, dan bedoel ik daarmede dat zijn levenswijze volstrekt niet goedkooper wordt. Verandering ondervindt hij echter zeer zeker. Hij vindt daar bijv. geen scholen, slechte verlichting, onvoldoende politietoezicht, kortom hij vindt er alle gebreken welke een plattelandsgemeente aankleven. Wat hij er echter wel kan vinden, is een buitengewoon hooge belasting zeker in ruil voor al de gebreken, welke hier bestaan. De gemeente Schoten is volgens de wet aangeslagen in de 7e klasse der personeele belasting. De gemeente Haarlem daarentegen in de 3e klasse. Deze verhouding zal natuurlijk wel juist zijn voor zoover het betreft de bewoners der kom van de gemeente Schoten. Het kan echter onmogelijk juist zijn voor hen, die aan de grens der gemeente Haarlem wonen. Het eigenaardige geval doet zich hier dan ook voor. dat een arbeider wonende in Haarlem pl. m. f 6.pers. i bel. moet betalen, terwijl eenzelfde arbeider, al woont hij maar even verder, doch in Schoten, pl. m. f 13. - moet betalen. Dat is natuurlijk zeer onbillijk. Eenige jaren geleden hebben dan ook de eerste bewoners van. dat ge deelte Schoten hierover gereclameei-d. Het-^gevolg was. dat hun officieel© aanslag bleef gehandhaafd, doch pl. m. de helft werd oninvorderbaar ver klaard. zoodat zij in plaats ƒ15. moesten betalen pl. rri. f 7.50. Dit is tot nu toe zoo gebleven. Zonder reclame vindt men thans op zijn aanslag-biljetTotaal van den aanslag f 15,24, en bovenaan Te betalen f 7.59 1/2. Deze oplossing is natuurlijk zeer ten genoege der arbeiders. Het heeft echter tengevolge, dat deze oplossing gepaard gaat. met het verlies van het kiesrecht. Men geeft, met de ééne, doch neemt met de andere hand. Op grond, dat men zijn geheelen aan slag niet betaald heeft, blijft plaat sing op de kiezerslijst achterwege. Dit verwekt natuurlijk groote ontevre denheid zoowel onder de vrijzinnige als clericale arbeiders. Onze Volkskiesvereeniging heeft dan ook alle moeite gedaan om aan dezen onbillijken toestand een einde te maken. Evenwel zonder resultaat. Zoo bestaat dan hier het treurige feit dat op een bevolking va» 3 a. 4000 zielen nagenoeg geen enkele kiezer voorkomt. Dit is voor ons te meer te betreuren daar, zoo de arbeiders kie- zer werden, onze candidaat bij de a. s. algemeene verkiezingen geen nijbereidkunde te hebben uitgeoefend, slecht figuur zou maken. j De kwakzalver wist voor alle ziekten Wenschelijk komt het ons dan ookraad. Hij behandelde o. a. patiënten voor, dat onze afgevaardigde in demet geelzucht, hoofdzeer, slechte Tweede Kamer zich deze zaak eens; maag enz., en verstrekte medicijnen, aantrekke en zoo noodig den minis-; zoowel voor in- als voor uitwendig ge- ter, wien dit aangaat, hierover inter-bruik. Een belangrijke hoeveelheid pelleere." dier medicijnen zijn door de mare- chaussee in beslag genomen, tenein- U» IJ a's stukken van overtuiging in Binnenland rechten tegen den kwakzalver tekun- nen dienen. (Zutph. Ct) VECHTENDE STEEG DIEFSTALLEN TE MIDDELBURG. De politie had reeds eenigen tijd 1 vermoeden tegen zekeren P. M., los werkman te Middelburg, dat hij he-'n de Spinsteeg te Utrecht i- Zon- trokken was bij de den laatsten ti.ddaginiddag een verwoed gevecht ge- aldaar gepleegde diefstallen, waarom levevd tusschen eenige mannen en dan ook reeds enkele nachten de po-vrouwen, waarbij de leden der zwak- litie in de nabijheid zijner woning Xe sekse een van de heeren derschep- verdekt was opgesteld. Ping zoodanig met haarspelden en met Zondagochtend ongeveer half vijf ''o natuurlijke wapens, de nagels, werd hij nu door twee rijksveld- .toetakelden, dat zijn geheele gelaat wachters aangehouden, die hem in was opengescheurd. Slechts de politie bezit vonden van een zak met hout. }yas t(ln slotte bij machte hem aan de welke zak hij zeide gevonden te heli-hove klauwtjes cler zachtzinnige ben. De rijksveldwachters vonden schepsels tc onttrekken. daarin toch termen hem aan te hou-1 den, waarna hij naar het politie- EEN OUDSTRIJDER, bureau werd overgebracht. Onmiddei-1 n„ T r> -1 i 'ijk werd de commissaris gewaar■-1 Ji K'aver Mo" schuwd. waarna terstand hul-Soekim !e-nnJ- S*®"®)? Kloosterburen hoopt in zijn woning werd gedaan. j December aJn 102en verjaardag te Daar werden gevonden a! de gov i vl?ffn; Vanwege het prownciaal co deren.. die onlangs gestolen „tV „ié ®lte der vereeniging Trouw aan ko- de chemische stoomzuiveringsfabriek"lng en herland, werd hem dezer van de firma D. J. Pennock, op het! dagen een som van ruim/60 ter hand Seisbolwerk, welke in beslag werden genomen. M. werd nu in verhoor genomen maar verklaarde de goederen van twee hem onbekende kooplieden te hebben gekocht, en zeide niet te we ten. dat zij van diefstal afkomstig waren Daar in zijn woning nog ver schillende sleutels werden gevonden, meent men dat M„ die een goede bekende van de politic is, niet vreemd is aan de verschillende diefstallen, die de laatste weken te Middelburg zijn voorgekomen. Hij zal ter beschikking van de jus titie worden gesteld. OPLICHTER. Zekere S.. voortvluchtig uit Veen- huizen. heeft in het N. O. van Twen te verschillende gocdgeloovige liëdei opgelicht. Zich uitgevende voor een zoon van Dr. Kuyper en voor gepen sioneerd officier van het Indisch leger met f 9 pensioen in de week, kreeg hij te Oldenzaal een kosthuis. Na een verblijf van clrie dagen ging hij heen, meenemende een zilveren horloge met ketting, dat te Denekamp te geld werd gemaakt. Van hier ging liet naar Ootmarsum. waar hij bij zeke ren Rockland een kosthuis vond, van korten duur evenwel, daar hij spoe dig verdween met een paar schoenen. Bij een boer te Nutter, waar hij ver volgens aanlandde, wist hij het zoo ver Ie brengen met zijn praatjes, dat hij eenige dagen den kost voor niets kreeg. Zijn weg voerde hem hierna nhar Mander. waar de gestolen schoenen aan den man werden ge bracht. Toen hij zich vervolgens naar Tubbergen begaf, om daar zijn kwade praktijken voort te zetten, kwam hii hi aanraking met de politie, die hem naar .Almelo transporteerde. KWAKZALVERIJ. Tegen de handelingen van den Zut- phenschen tuinman J. N., onder de boeren bekend onder den naam van „de dokter met de brille", is de vo rige week door de marechaussee te Zutphen onder de buurtschappen Empe en Tonden, gem. Brummen, een onderzoek ingesteld, als verdacht op verschillende plaatsen, tegen be- taling, onbevoegd de genees- en artse- gesteld. Bij gelegenheid van zijn lOOen verjaardag werden zijn portret en een beschrijving geplaatst in het tijdschrift De Katholieke illustratie. (N. Ct.) ERNSTIG ONGELUK. Maandagmiddag reed de machinist van de werkplaats te Tilburg, C. H„ terwijl hij bezig was met rangeeren van een nieuwe locomotief, met het hoofd, dat hij buiten de machine stak, tegen een telefoonpaal, tenge volge waarvan hij tegen den grond geslingerd en aan het hoofd hevig gewond werd. Bewusteloos werd hij opgenomen en naar zijne woning vervoerd. De inmiddels ontboden ge neesheer vermoedde hersenschudding. De toestand is levensgevaarlijk. Men schrijft uii Maarsen d.d. 3 Oc tober aan ..De Telegraaf" Onze kostelijke Kees de Tippelaar enz., viört zijn verjaardag, zei een kennis en wij zetten koers naarSlan- gevecht. AVij vonden een menigte kennissen van den 61-jarige en bewonderden een ontzaglijk groot getal verjaars geschenken uit alle oorden ja, zoo mogen wij het wel zeggen uit alle oorden der wereld. Eén cadeau was er bij, dat aller bewondering trok, een kolossaal doek: „De Lage Vuursche bij Hilversum", afkomstig uit de kunstzaal van L. Schuiman te Hilversum, aangekocht door mr. J. W. Spin, en door dezen den jubilaris aangeboden met de vol gende regels Bekoord door 't fraaie doek, ge schilderd door 't penseel Van Hilversums Maestro, reeds lang [en goed bekend, Verstout ik mij, o Kees, het won derschoon tafereel U aan te bieden mét mijn hart'lijk [compliment. Des avonds werd de jeugd van Breukelen vergast op lichtbeelden en feestelijk onthaald. door FRANK FRANKFORT MOORE. Uit het Engelse h. 9) Dadelijk herinnerde zij zich de le gende van het middernachtelijk rij tuig liet geheimzinnige zwarte rij tuig, dat getrokken werd door acht koolzwarte paarden, dat volgens de verhalen de poort van het Kasteel der familie Roache inreed in 't mid dernachtelijk uur voorafgaande aan den dag, dat er een doode in huis kwam en uit het rijtuig heetten twee mannen te stappen, voor wie de deur van zelf scheen open te gaan men kon hun voetstappen hooren in de gangen en zij hielden stil voor de deur van diengene, voor wien zij ge komen waren. Zij herinnerde zich de legende, zoo als die haar verteld was door haar vader. Het geluid van hoefgetrappel had zij gehoord. Zou het geluid van de voetstappen in dé gangen daarop volgen Zij wachtte luisterde met pijnlijke aandacht. Daar was het. Eerst het geluid van een voetstap in de buitenhal. toen gevolgd door verschillende an dere. die steeds meer naderbij kwa men telkens waren zij duidelijker hoorbaar en eindelijk schenen zij vlak voor de kamer to zijn. Nu hoorde zij mannenstemmen, die met elkaar spraken een luid la chen klonk door de verlaten hal. Bij de herinnering van de legende van de zwarte koets, was zij ver stijfd van schrik. Zij had een gevoel of zij onder den invloed was vaneen afschuwelijke nachtmerrie, die haar dwong te blijven zitten waar zij was en het binnenkomen van de bezoe kers af te wachten. Zij voelde zich machteloos om zich op eenigerlei wij ze te verdedigen. Zij kon niets anders doen dan stil blijven zitten. haar oogen vol afwachting op de deur ge richt. Zij hoorde een hand langs de< deur voelen als zocht men naar den knop er klonken meer stemmen er werd tegen de deur geduwd nog eens. Het lemmet van het mes, datzii als grendel gebruikt had. brak als glas en vloog tot midden in de ka mer. De deur werd geopend en er verschenen twee mannen. Zij knepen hun oogen half dicht, toen het licht uit dc kamer in hun gezicht scheen een hunner was even naar binnen gekomen, maar trad dadelijk met een uitroep van schrik achteruit. Wat drommels! zei hij fluiste- i rend tot zijn metgezel. Wat drom- 1 De kamer is in gebruik door dames Mevrouw La Roache was wakker- geworden en keek met dezelfde ver- bazing als haar dochter de mannen aan. Goede Hemelzei ,de andere man. Menschelijke wezens vrou wen Geen geesten Hij keek nog even verstolen in de kamer, toen trok hij zijn hoofd terug en fluisterde - Goede Hemel C.laire zag. hoe het tweetal de hoof- den bij elkaar stak, toen nam de eer- s!g zijn muts af en zei, terwijl hij de kamer rondkeek Pardon, dameswij wisten wer- kelijk niet. dat de plaats bewoond i wa« wii meenden, dat de oude Sul- livan hier alleen was. Ik hoop. dat wij u niet hebben doen schrikken. Het zou mij zoo spijten. 1 C'a ire haalde diep adem. i U heeft mij niet zoo heel erg doen schrikken, zei ze. Moeten wij ons excuus niet maken, dat wij u schrik bezorgden De man lachte. Wij waren alleen verbaasd, zei hij. Wij zijn de indringers. Wij wa ren beuseh overtuigd, dat de plant - onbewoonbaar was, behalve voor vatten, uilen en den ouden Sullivan. Maar misschien is u hier, evenals wii.i hij toeval gekomen. Een verschrikkelijk toeval, z p j Claire. Wij zijn de eigenaars van 't: Kasteel. U kan hier toch niet lang ge-J •.veest zijn. dan zouden wij er wel van gehoord hebben, zei de man. - Wij arriveerden hier in den j voornacht, in de meening, dat het Kasteel bewoonbaar was, zei Claire. Wij hadden brieven ontvangen van Mr. Sullivan, waarin hij ons meldde, j dat de plaats voor onze ontvangst dat de plaats voor onzen ontvangst j gereed zou zijn. Wij kenden hier nie-; mand, die ons kon vertellen, dat hij krankzinnig was. Wat hebben wij dezen avond en nacht al niet doorgemaaktkermde mevrouw La Roache. O, afschuwelijk! Niets te eten gevangeniskost brood er. water na een reis van Parijs en een rit over de bergen Wij zien er zeker ontoonbaar uit HemelWat een avontuurVer schrikkelijk En nu, om de kroon op alles te zetten, brengen wij u nog aan 't schrikken. O. hadden wij he. maar geweien zei de man. Het is wel een ongepast bezoek, dat wij hier maken, maar dat is geen reden om te zien, dat wij u morgenochtend uit deze moeilijke positie kunnen redden. Ik hoop, dat u nog wat slapen kan U zal het noodig hebben. Hij scheen van plan te vertrekken, maar mevrouw La Roache zette alle vormen ou zijde. Zij schoof een der stoelen weg, waaröp zij gelegen liad en ging rechtop zitten. Zij wist niet. dat door die bewe ging een van beur haarvlechten was losgegaan. Die vlecht viel op haar schouder en Clairë deed haar hest, hen weer vast te maken, terwijl haar moeder zeer welsprekend het woord richtte tot re bezoekers de tweede man was ook wat naderbij gekomen, hij- scheen duidelijk groot belang te stellen in den afloop van deze zaak. - Van slapen is geen sprake denk eens aan. mijnheer een krankzinnige, zei ze, terwijl haar stem daalde tot een gefluister, en zij angstig naar de tafel keek, die als barricade dienst deed voor de deur. die naar de andere kamer leidde. Donk eens aan Wij reizen dag en nacht dwars door Ierland door de bergen in een hotsend rijtuig, en toen hoe konden wij denken, dat hij krankzinnig was! En dan die brie ven, die hij geschreven had Nu werd zij zich bewust van het feit. dat haar dochter probeerde beur haar in orde te brengen. Zij slak de losgelaten vlecht weor vost - het aar was zwart en mooi glanzend. Iedereen zei, dat mevrouw La Roa che prachtig haar had. Hoe afschuwelijk, zei de man vol sympathie. Ik heb wel eens hoo ren beweren., dat alleen krankzinni gen lange brieven schrijven. Arme, oude Sullivan Daarvan had ik nooit meer ge hoord anders zou ik misschien wel iets vermoed hebben, zei mevrouw I Roache. Men kan toch moeilijk iemand verdenken, omdat hij lange brieven schrijft te meer als zij zulke beloften inouden, zei de man met ernstige sympathie het hoofd schuddend Maar laten wij nu heengaan en wachten tot morgenochtend, dan zal alles ge makkelijker gaan. Ik hoop. dat u ons indringen wil vergeven. Hij keek daarbij Claire aan eigenlijk had hij voortdurend meer naar haar gekeken dan naar haar moeder. Mevrouw La Roache volgde dc rich ting van zijn oogen. Zij zag. dat een lange lok uit Claire's haar was losgegaan, en zij deed haar best de weerspannige tot rede te brengen. Maar Claire spaarde haar de moeite. Kr geen gevaar: hi, gooi en wel in zijn kanier. zei het meisje. Dank n zoo ver voor uw .belangstel ling Maar ik veronderstel ik denk, ik heb wel eens geboord dat men des nachts gaarne ruïnes bezoekt. Beide mannen Jachtten en keken elkaar aan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5