NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6526 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 8 OCTOBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland«1-65 Afzonderlijke nummers0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)-^ n b de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA. Zaterdag 8 October. Verg. Bond van Ned. Onderwijzers in de bovenzaal der Soc. „Vereeni ging", 8 uur. In deze agenda worden vergaderin gen, uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen zijn geadverteerd. Het 1212 jarig Bestaan van de Haarlemsche Handelsvereeniging. Den lOden November e.k. zal de Haarlemsche Handelsvereeniging 12% jaar hebben bestaan. Nadat den 20sten April 1892 op initiatief van den heer H. J. van Deurzen Jr. een voorloopige Commis sie was gevormd, werd den lOden Mei d. a. v. het reglement, door haar ontworpen, besproken en vastge steld en de Haarlemsche Handelsver eeniging daarmee opgericht ver klaard. Zij had toen al dadelijk een honderdtal leden. De heer van Deurzen was tot dat denkbeeld gekomen door de groote schade, die de winkeliers ondervon den van slechte betalers en flesschen- trekkers, waartegen zij zich niet kon den behoeden. De H. H. V. zou in hoofdzaak trachten daaraan tegemoet te komen door slechte betalers ,die de leden aan het bestuur opgaven, aan te schrijven voor betaling, hen wanneer zij daaraan niet voldeden op een lijst- te plaatsen en bovendien aan de leden gelegenheid te geven, kosteloos de adviezen van een advo caat in te winnen en door diens tus- schenkomst zoo goedkoop mogelijk tegen wanbetalers te proeedeeren. Het bleek al dadelijk, dat dezever- eeniging in een behoefte voorzag. De rechtsgeleerde adviseurs, Mrs. Wille- kes Macdonald en Cnoop Koopmans, hadden aan de H. H. V. vrijwat werks en de eerste administrateur, de heer F. C. Keeser Jr„ vofld als zoodanig een drukken werkkring. Destijds be stond het bestuur uit de heeren Van Deurzen, voorzitter, H. J. Visser, se- crelari?^ P. J. R. van Huizen, pen ningmeester, Th. G. Schürmann, J. C. Peereboom, J. Leupen en G. van der Most van Spijk. Toen de heer van Deurzen naar Brabant vertrok, werd hij als voorzit ter opgevolgd door den "Heer Schür mann en deze toen hij de gemeente met der woon verliet, door den heer van Spijk, die thans nog als voorzit ter fungeert. In den loop der jaren werd de heer Visser na zijn bedanken als secreta ris opgevolgd door den heer F. H. Smit, die nog heden ten dage de penvoerder der vereeniging is. Als rechtsgeleerde adviseurs treden op Mrs. de Haan Hugenholtz en de Kan ter, terwijl de heer Keeser als admi nistrateur opgevolgd werd door den heer P. A. Roelofs en deze op zijn beurt weer door den heer E. N. Sched- tema, dien wij thans in 't kantoor aan de Begijnestraat kunnen vinden. De heer Van Huizen had tot opvolger als penningmeester den heer P. G. He ems. Van andere wisselingen in 't be- I stuur maken wij, om den lezer niet te vermoeien, hier geen melding. De I lijn, door de oprichters getrokken, werd door de opvolgende bestuurders getrouw gevolgd en in den loop van de jaren heeft men, behalve den strijd tegen wanbetaling, meegewerkt aan ta lvan nuttige zaken. Wij herinneren onder andere maar aan de brug over de Ringvaart, aan de gasquaestie, aan het optreden der vereeniging tegen de toepassing van de Zondagswet en inzake de spoor wegtoestanden, het gemeentelijk slachthuis, de Zondagsrust en de ne- genuurs-sluiting. Nog zeer onlangs heeft het Bestuur der H. H. V. den stoot kunnen geven tot oprichting van een nieuwe vereeniging van groot nut, het Informatiebureau van de Vereeniging tot Verfraaiing. Slechts éénmaal werd van de aan gewezen baan afgeweken, namelijk toen op aandrang van een aantal le den, de vereeniging zich mengde in een verkiezing voor den Gemeente raad, tot bestrijding van een candi- daat, die deel uitmaakte van 't be stuur van Eigen Hulp. Sedert dien tijd heeft de vereeniging evenwel, en o.i. terecht, zich buiten alle verkie zingen gehouden en zal zeker wel ook in de toekomst van dat stand punt niet meer afwijken. Liet de Handelsvereeniging haar stem dus hooren in zaken van alge meen belang, hare voornaamste be zigheid was en bleef toch de beharti ging van het financieel belang der leden. Zonder den lezer met cijfers te vervelen mogen wij wel zeggen, dat in die 12£ jaar door haar toedoen tienduizenden en tienduizenden gul dens voor de leden zijn gered, die anders zeer zeker nooit zouden zijn betaald. Er blijven bij winkeliers en neringdoenden zooveel kleinere pos ten, van twee, drie, vier, vijf tot 25 gulden toe onbetaald, ie klein om er een vervolging voor te beginnen en die toch over een heel jaar een be langrijke som uitmaken. Hier deed de Handelsvereeniging goed werk. De slechte betaler werd aangeschreven, nog weer eens aangeschreven en be taalde dan dikwijls, omdat hij niet graag op de gedrukte maandlijst, die alle leden ontvingen, als slechte be taler wilde geboekstaafd zijn. Nering doenden, die hun belang begrepen, werden daarom lidzij haalden im mers de contributie al uit de betaling van één enkel postje, dat anders toch reddeloos verloren zou zijn ge weest Soms trad de H. H. V. zeer drei gend opdat was, wanneer men- schen die klaarblijkelijk al vooraf van plan waren, niemand te betalen, zich in de gemeente hadden neergeset. Tegenover hare waarschuwende ad vertentiën hielden deze oplichters het nooit lang uit, ze verdwenen zooals ze gekomen waren. Meermalen speel de de vereeniging ook voor vrede stichter, wanneer er tusschen leve rancier en kooper een geschil was ge rezen en ook wel voor bemiddelaar, als 't er op aankwam de schuld- eischers van iemand, die wel wilde maar niet ineens kón betalen, tot het aanvaarden van afbetaling te bewe gen. Tal van informatiën gratis over personen in Haarlem, voor een klei ne vergoeding over lieden daar bui ten, werden verstrekt. Aan de herdenking van het jubi leum zullen geen feestelijkheden ver bonden zijn. De val van de firma Laane Van Bemmel heeft het be stuur genoopt, financieele verplich tingen aan te gaan, die het beschik baar stellen van geld voor een feest, V. kunnen haar 12^-jarig bestaan V. kunnen haar 12^j(arig bestaan niet feestelijker maken dan door te trachten hunne bekenden, die nog geen lid van de vereeniging zfjn, te bewegen om het te worden, voor eerst in hun eigen berang en vervol gens om de vereeniging sterk tema ken. Kan zij met een uitgebreid le dental hare nieuwe bestaansppriode ingaan, dan is zij in staat, beternog dan te voren, te waken voor het fi nancieel belang harer leden in 't bij zonder en voor zaken van publiek belang in 't Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG De ijverige oorlogscorrespondent van de .Daily Telegraph'", mr. Simp son, heeft een bezoek gebracht aan de Tzoengoezen, de drieste roovers, die op het oorlogsterrein een voor Rus land zoo gevaarlijke rol spelen. Hij bezocht hun verblijfplaatsen in de nabijheid van Sinminting, en vond hen welbewapend met Berdan-gewe- ren, revolvers en repeteer-pistolen. Terwijl de correspondent naar het kamp der Tzoengoezen werd gevoerd, geraakte zijn eskorte in een scher mutseling met kozakken gewikkeld. Er werd echter niemand gedood. Dc rooverhoofdman Chin-Choosan, wiens verblijfplaats mr. Simpson bezocht, verklaarde hem, dat niet meer dan 10.000 Tzoengoezen zich op het oor logsveld bevinden. Bij de Liao-rivier worden zij aangevoerd door een Ja- pansch officier, bekend onder den naam van Atang Yin Yee. Deze had ten noordoosten van Liaojang aan een troepenmacht van 200 Russen in een gevecht van twee dagen zware verliezen toegebracht. De roovers hadden zich ook mees ter gemaakt van een deel van het Russische ongemunte goud, toen dat naar Moekden werd overgebrachthet. overblijvende deel was naar Tientsin vervoerd. De magistraat van Sinmin ting betoogde, dat aan het optreden der Tzoengoezen geen eind te makeij viel. omdat beurtelings Rüssen en Ja panners van hun diensten gebruik maken. De Japanners vreezen echter, daarmee in Europa een slechten in druk te maken, dn ontbinden zoo nu en dan een rooverbendedit is ech ter maar voor den schijn, want inder daad zijn de Tzoengoezen voortdu rend in dienst der Japanners voor spionnage. Te Charbin gelooft men, blijkens een telegram, uit die plaats naar Petersburg verzonden, dat generaal Koeroki de linkerflank der Russen bij Moekden tracht om te trekken, terwijl het Ja pansche centrum tegelijkertijd tegen net Russische centrum oprukt. Japansche transportschepen bren gen allerlei voorraad naar den mond van de Yaloevan daar wordt alles door koelies naar Feng-hwang-tsjeng gedragen, men is bezig met het aanleggen van een rijweg van Feng- hwang-tsjeng naar Sja-he-tse. De Japanners moeten verscheidene bruggen geslagen hebben over de Liao bij Siao-pei-ho en trekken nu noord waarts langs de rivier. Het verschij nen van talrijke Choenchoezen-ben- den bij Hsin-ming-ting wordt opgevat als een voorteeken van de komst der Japanners. De weg tusschen Moekden en Hsing-ming-ting is onveilig. Generaal Mitsjsjenko, de kozakken commandant, levert iederen dag schermutselingen. Er is gevochten bij den tempel van Toe-min-tse en de omringende hoogten. Den 26stenwerd een Russische patrouille uitgezonden om Japansche voorposten af te snij den. De patrouille werd echter zelf door de Japanners omsingeld sloeg zich niettemin door den vijand heen en keerde naar het Russische hoofdkwartier terug met een buitge maakt konvooi(?). Het is zeer koud weer. Men zegt dat er nu 200.000 Japan ners bij Moekden tegenover Koero patkin staan. Wij achten dit volstrekt niet onmo gelijk. Een telegram uit Tokio meld de dezer dagen, dat de legersterkte op 600.000 man zou worden gebracht. Reeds bij het begin van den oorlog boden zich meer vrijwilligers aan dan de Japansche regeering noodig had. en wanneer in Frankrijk 4.350.000 man dienstplichtig zijn, waarvan ongeveer 2.500.000 onder de wapenen kunnen gebracht worden, is, naar de .Times" dezer dagen in een hoofdar tikel opmerkte, het cijfer van 600.000 niet buitengewoon hoog voor een be volking tusschen die van Frankrijk en Duitschland. Over de financieele zijde der quaestie zwijgt de „Times". Maar in Japan is men vol vertrou wen. De Petersburgsche correspondent van de ..Birschewija Wjedomosti" te Moekden seinde dato 6 October aan zijn blad te Petersburg Te oordeelen naar de voorbereide verdedigingswerken mag men veron derstellen. dat Koeropatkin niet. van plan is Moekden prijs te geven. Voor het geheele leger zijn aarden hutten gebouwd, die gemakkelijk en warm zijn. Dagelijks komen te Moek den Japansche ruiters binnen, door generaal Mischtschenko gevangen ge nomen. Zij zien er erbarmelijk uit, zijn uitgehongerd en stijf van koude. Gewichtige gebeurtenissen vielen niet voor. Uit TOKIO komt nu ook weer eens eein bericht over den ophanden zijnden veldslag. De onregelmatige driehoek, waarvan Tiëling de top en een lijn tusschen Moekden en Foe-sjoen-tsjeng de basis is, zal, zoo verneemt men, spoedig het schouwtooneel van uitgebreide krijgsverrichtingen worden. De Russen gebruiken Tiëling blijk baar als voornaamste steunpunt, een reeks van versterkingen beschermt die plaats aan den zuidoostkant. Op de bergruggen hebben de Russen sterke verschansingen opgeworpen. Ook bn Iloe. 38 K.M. ten N. van Moekden, hebben zij versterkingen aangelegd, 'evenzoo ten N. van Tiëling. De rivier aan welke Tiëling ligt, is niet te doorwaden. Foe-sjoen-tsjene- is door de Russen sterk bezet. De verdeeling van de Rus sische troepen versterkt de meening dat Koeropatkin alleen van zins is. Oyama bij het overtrekken van de Hoen-ho op te houden en zichzelf een slagveld te verzekeren, dat hij vooraf versterkt heeft. De Londensche bladen bevatten een telegram uit Tokio van gisteren, mel dende, dat het eskader van Port Artnr gisterenmiddag een nieuwen uitval heeft gedaan. Er zou een groote zee slag aan den gang zijn, maar bijzon derheden ontbreken. Volgens een vroeger gedagteekend telegram uit Tokio, hadden de Russen hun schepen in een kleur geverfd, ge lijk aan die van Engelsche oorlogs schepen. Uit Tsjifoe wordt gemeld, dat daar een stuk van een briefje in Chinee- sche karakters met de onderteekening van Stössel is aangekomen, behelzen de, dat het den 25sten September rus tig was geweest voor Port-Arthur. Een door de Japanners verlangde tweede wapenstilstand voor het begraven van de dooden werd geweigerd. Volgens andere berichten, hebben de Japan ners den 24sten en 25sten September beproefd, den Hoogen Berg opnieuw te bestormen, maar moesten zij weer afdeinzen. Een uitval van de Russen werd echter met groote verliezen voor dezen afgeslagen. UIT ANDERE LANDEN. Een verschrikkelijk ongeluk is eer gisteren gebeurd tusschen ZERMATT EN VlèGE. Acht touristen zaten in een rijtuig, dat door het schrikken van de paar den plotseling den afgrond van 45 voet diepte in rolde. Vier reizigers, allen behoorende tot de familie Lo- tier, waren op slag dood. Een dame en de bestuurder werden doodelijk ge wond. Over de verliezen van de PORTUGEESCHE EXPEDITIE in het landschap Cuanhama is nog het volgende bekend gemaakt. De co lonne werd overrompeld juist toen zij de Cunene overstak. Zij bestond uit 255 Europeanen en 244 inboorlingen. Van de eersten zijn 109, van de laat ste 145 dood of gewond. De afdeeling bestond uit twee treinen cavalerie, vier treinen inboorlingen en drie trei nen Europeesche infanterie en een af deeling artillerie. De vijand had zich gedurende den nacht In hinderlaag opgesteld. De regeering is van plan een expe ditie van 5000 man te zenden om de Cuanhama's te tuchtigen en de bezet te punten te versterken. De staking TE MARSEILLE verloopt en nadert haar einde. Dage lijks gaan stakers aan den arbeid, zich niet storende aan de bevelen hunner organisaties. Eergisteren be droeg hun aantal volgens de patroons 2249, volgens de syndicaten 700. De werkgevers verwachten, dank zij den strengen maatregelen genomen ter voorkoming van ongeregeldheden, dat de crisis spoedig geëindigd is. Stadsnieuws Spiegellijst. Bij den heer F. H. Smit, spiegel- handelaar in de Groote Houtstraat, is een spiegel tentoongesteld, gevat in een met de hand gesneden lijst van djatihout, die afkomstig is uit dezelfde werkplaats, waar bet ameu blement voor onze Koningin wordt vervaardigd. De spiegel is 1 M. breed bij 1.70 hoog en 'tis merkwaardig om te zien. hoe in het harde hout met de primi tieve werktuigen van den inlander bladeren, bloemen e*i dieren in beval lige vormen zijn uitgesneden. De lijst is niet te koop de eigenaar gaf die aan den heer Smit alleen, om het mooie stuk werk eens algemeen te laten zien. Leerplichtwet. De leerplichtwet zal bij de a.s. be handeling der begrooting in den ge meenteraad wel een punt van bespre king uitmaken. Is het voorstel van den heer v. d. Kamp nog loopende. thans kunnen we ook nog mededee- len, dat door de Commissiën tot we ring van Schoolverzuim een verzoek aan den raad wordt gericht om pre sentiegelden beschikbaar te stellen. Zooals men weet, werd zulk een voor stel het vorig jaar verworpen. Tevens wordt ook aan den gemeen teraad gevraagd eene som beschik baar te stellen tot het invoeren van controleboekjes voor slecht school gaande kinderen het gebruik van die boekjes heeft bewezen, dat dit goeie resultaten oplevert. Besmettelijke ziekten. In de Staatscourant is opgenomen de opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, zooals deze ter kennis gekomen zijn van den Cen- tralen Gezondheidsraad, gedurende het tijdvak van Woensdag Septem ber tot en met Dinsdag 4 October. Uit deze opgave blijkt, dat gedu rende dien tijd te Haarlem zijn voor gekomen 1 geval van Roodvonk en 1 geval van Diphteritis. DE TIRANNIE DER TRANEN. Voor eene slechts matig bezette zaal werd Donderdagavond in de Kroon door de Ned. Tooneelvereeni- ging voor het voetlicht gebracht ,,Dr Tirannie der Tranen", blijspel in vier bedrijven naar het Engelsch van R. Chambers door Felix. Hoe de auteur van dit stuk kan zeggen dat het een blijspel is, is ons niet recht duidelijk, daar alle gege vens voor een zuiver tooneelspel aan wezig zijn, met hier en daar een geestig gezegde, dat bij de aanwezi gen een lach op het gelaat bracht Het stuk heeft vele mooie, doch ook minder goede passages. Enkele tafe reeltjes zijn treffend, zelfs aandoen lijk, andere daarentegen langdradig en onbeduidend. De inhoud van 't stuk komt in 't kort hierop neer, dat de vrouw van den journalist Clemens Parbury de verwende en eenige dochter van overste Armitage haar zin steeds wil doordrijven, en wanneer zij ziet, dat haar echtgenoot zich een enkele maal daaraan niet wil storen, het op een dreinen en huilen zet. Doormal le zenuwachtigheid en tranen tracht ze haar man tot toegeven te dwin gen waaraan hij om des vredes wille dan maar voldoet Hij is dus met recht het slachtof fer van de dwingelandij der tranen. Voorts komt er in het stuk nog voor een natuurkind. Erica Gordon, die het dertiende kind was van een armen dorpspredikant en derhalve zoo geheel anders opgevoed is dan de dochter van den overste. Zij komt bij den journalist als ty piste in betrekking, merkt het klein en leelijk-doen der jonge vrouw op, en heeft in den grond van haar hart medelijden met den redacteur, een best man. Zij uit dit op een gegeven oogen- blik door op het portret van den re dacteur een kus te drukken. Toevallig wordt dit door het juist binnenkomend vrouwtje gezien en het gevolg is dat uit dit voorval ver schillende scènes ontstaan, die het verdere gedeelte van het stuk volma ken. Aan het einde komt alles echter weder goed terechthet jeugdig echt paar verzoent zich en het natuur kind vindt een ander natuurmensch, George Gunning, een vriend van den redacteur, die al die huiselijke on- eenigheid heeft medegemaakt, en aan wien ze ten slotte hand en hart schenkt. Van de 6 medespelenden was het spel der dames v. d. Horst-Melser als de vrouw van den journalist, en mevr. Ternooy Apèl-Haspels, als het natuurkind, bepaald goed. De heer A. v. d. Horst was een uitstekend ge pensioneerd overste. De heer Alex. Post gaf in de rol van Clemens Par bury eveneens goed spel te zien. Alleen het spel van den berer Ter nooy Apel kon ons niet geheel vol doen. Zijn optreden was over 't algemeen slordig, evenals zijn manier van spreken. Nu en dan was hij zelfs niet te verstaan. Onze totale indruk van het stuk is, dat het niet lang op het repertoire zal blijven. En daarmede zullen de aanwezigen het wel eens zijn. R.-Kath. Kiesvereenigi In de Donderdag gehouden n g. alge- me ene vergadering der R.-Kath. Kie. vereeniging is besloten candidaat te stellen voor den gemeenteraad in de vacature J. J. F. Beijnes den hf"*r J. W. A. Beijnes. Voor de Kamer van Kojplundel werden gecandideerd de aftredende leden, de heerenE. J. Westerveld, H. F. Peltenburg, A. de Clereq en 1'. Goedkoop Dz. en in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer J. J. F. Beijnes, de heer W. G. H. Jacobs directeur van de Werf Hu bertina alhier. Nog is met algemccne stemmen be sloten zich aan te sluiten bij den opgerichten Algemeerien Bond van R.-Kath Kiesvereenigingen in Ne derland. De exprestreinen reden gisteren, wegens den hevigen wind met twee machines. Staatscommissie Onder- w ij s. In de sub-commissie voor eventu- eele reorganisatie van het voorberei dend hooger onderwijs is o.a be noemd Dr. H. Brongersma, direc teur der H. Ti. S. alhier. 0HGEVAI LEN met de E.8.M. De Electrische Spoor is den eersten dag van de opening der lijn Haarlem Amsterdam niet erg gelukkig ge weest, daar behalve het gisteren door ons vermelde breken van den gelei dingsdraad, waardoor de trams geru-- men tijd oponthoud kregen, nog twe» aanrijdingen hebben plaats gehad. De postwagen AmsterdamLeiden moest ter hoogte van de Vinkenbrug uitwijken voor een anderen wagen, en daar de weg niet breed genoeg is voor het passeeren van twee voertui gen. kwam het postrijtuig gedeelte lijk op de trambaan. Op datzelfde oogenblik kwam' een electrische tram in volle vaart aanrijden. Daar de lantaarnlichten van den postwagen n«et zichtbaar waren, zag de wagenbestuurder het postrijtuig niet, zoodat eene botsing plaats had, die zóó hevig was, dat de postwagen geheel werd vernield. De postbeamb ten werden beiden cenigszins ver wond, en door Dr. Adrian te Haart rn verbonden. Het paard kreeg wonder boven won der geen letsel. De post werd verder met de tram naar Haarlem vervoerd. Onze correspondent schrijft ons na der De aanrijdingen werden in hoofd zaak veroorzaakt door den slechten toestand van den straatwegde post wagen AmsterdamLeiden was na melijk bij het uitwijken voor een an der voertuig op den berm in het zand geraaktbij de pogingen daaruit te komen, trok het paard de tuigen stukmiddelerwijl passeert de tram en wierp den wagen geheel verbrijzeld op zij. waarbij conducteur en koet sier dermate verwond werden, dat zii niet in staat waren ter plaatse de assistentie afwachtende, te blijven, maar in de tram moesten worden op genomen van dézen wagen brak een der ruiten. Op ditzelfde gedeelte van den weg werd ook de ledige verhuiswagen van Van Houten, waai van de voer man en collega hielpen dien wa gen uit het. zand te krijgen, aange reden en omgeworpen ook deze wa gen was zeer beschadigd. De Electrische Geleiding aan de Lange Brug in Brand. Hedenmorgen om elf uur is de ge leiding van de E. S. M. aan de Lange Brug verbroken. Do oorzaak was, dat de electriciteit te hooge spanning had. Daardoor smolt een looden dop van den water kabel en ontstond er z.g. aardslui- ting. In een oogenblik was de water kabel op verschillende plaatsen ge smolten en sloegen de vlammen om hoog. Gelukkig waren de vlammen spoe dig uitgedoofd en behoefde men geen vrees meer te koesteren voor het in brand geraken der brug. Nog een poos daarna brandde het omhulsel van den verbindingsdraad. Pogingen om de vlam te blusschen moesten met de grootste behoedzaam heid geschieden, daar het aanraken van den draad natuurlijk levensge vaarlijk was. Telkens als de draad met ijzeren voorwerpen in aanraking kwam. spat ten er vuurbollen vonkenregens uit de aanrakingsplaats te voorschijn. Eindelijk had men ook den draad van het vuur ontdaan, door het bran dende gedeelte er af te slaan. De trams, die aan weerszijden der brug stonden, hadden natuurlijk ver traging. Voorloopig kunnen de wagens al leen de brug overkomen, wanneer zij even te voren een flinke vaart ne men. Men hoopt het ongerief binnen een dag verholpen te hebben. A. s. Zaterdagavond zal aan den uitgang van de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M. een collecte gehouden worden voor een zieken kameraad (J. te Veldhuys), welke 113 weken ziek is, en geen onderstand meer ontvang^. Aanbesteding. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland zal op Donderdag 3 November aan het gebouw van het Gouvernement te Haarlem worden aanbesteed bestek 187, luidende het maken van een loods tot het opbergen van Rijksmaterieel der Noordzeeha ven en van een bergplaats nabij de Rijks-electrische inrichting, beide te IJmuiden. behoorende tot de werken van onderhoud, herstel en verbetering van het Noordzeekanaal. Raming 4500. Bestek 186, luidendede verzwa ring van den buitenduinrgel tus schen de strand-kilometerpalen Nos. 15 en 18 in de gemeenten Callants- oog en Petten, behoorende tot de werken tot verdediging der Noordzee kust in de provincie Noord-Holland, ingevolge de wet van 15 Juli 1898 (Staatsblad No. 187). De raming voor deze laatste aan besteding bedraagt 40.000.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1