Haarlem's Dagblad NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kivartjes te zaraen Grootte der Adv. hoogstens zes regels Persoonlijk Magnetisme en Kwakzalvers- kweekerij. 00RL0GSVAR1A Binnenland Onder Betoovering Sport en Wedstrijden 22e Jaargang. No. 6526 Verschijnt dageïijks, behalve op icon- en Feestdagen. ZATERDAG 8 OCTOBER 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37l| de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrap.gère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31*" Faubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAAL, mits binnen een Week, voor Betaling cl Contant Een van onze lezers heeft aan een zoogeheeten wetenschappelijk insti tuut te New-York geschreven om de brochures, die het beloofde te zenden over persoonlijk magnetisme en wat daarmee te bereiken is. Hij kreeg een heelen bundel papieren, die alle hier op neerkwamen, dat persoonlijk mag netisme een eigenschap is, waarmee nu letterlijk alles kan worden ver kregen endie aangeleerd kan worden, aangeleerd door het bestu- deeren van een cursus, die de Ame- rikaansche heeren bereid zijn te zen den voor niet meer dan vijftien gul- den. Vroeger kostte hij 75.De geadresseerde moet dus begrijpen, dat hij een koopje heeft. En zeker, wanneer alles wat voor gespiegeld wordt, voor die zes rijks- j daalders te krijgen zou wezen, dan J was het met vijf en zeventig gulden j nog niet behoorlijk betaald. Hoor j maar, wat het fameuse instituut in i zijn vierden brief aan oen aanvrager j (ze laten niet gauw los, de Yankeesj al zoo voor fraais van de weldaden van den cursus zegt „Persoonlijk Magnetisme is de „sleutel van allen invloed. Het be- j „heerscht de bestemming der volken, i „het. trekt de grenzen der keizerrij- j „ken, het overweldigt alles. Het kan „overal en ten allen tijde, waar men-1 „schen elkaar ontmoeten toegepast „worden, onverschillig onder wslk-e „omstandigheden. De nuccesvolle „koopman gebruikt het om op zijne „klanten invloed uit te oefenende „dominee beheerscht er zijne ge- „meente medede advocaat past het „toe, bij welk pleidooi ook; de vrouw „wint er in gezelschap hare groote „aantrekkelijkheid door. De werke lijke magnetische man of vrouw „moet altijd succes hebben, het kan „niet anders. Zij winnen eenen al- „machtigen, onzichtbaren invloed, „waarvan ongekend succes het ge- „volg is. „U hebt menschen ontmoet, waar- „toe n u dadelijk aangetrokken ge- „voeld hebt, persoonlijk magnetis- „me u hebt anderen ontmoet, die „u absoluut onverschillig waren, „gebrek aan persoonlijk magnetisme u hebt redenaars gehoord, die „uwe aandacht getrokken hebben, „persoonlijk magnetismeu hebt „er anderen gehoord, waarnaar u „hebt moeten luisteren, hoewel zij u „verveelden, gebrek aan persoon lijk jpagnetisme Rijkdom en ar- moede, persoonlijk magnetisme en „zijn ontbreken. „Persoonlijk magnetisme is eene „wetenschap. Het kan op dezelfde „manier geleerd worden, als elkean- „dere wetenschap. Hij, die van zijne „onmisbaarheid overtuigd.is, kan het „ontwikkelen. Hypnotische invloed is „de basis voor persoonlijken invloed. „U kunt het meester worden... hoe .dat leert de cursus u. U kunt het „ten voordeele van uwe zaken toe passen wij zullen u vertellen hoe Wie dat alles nu leest, zou allicht onder de bekoring raken en zijn vijf tien gulden over den wijden Oceaan zenden om ze nimmer terug te zien. Mocht hij nog aarzelen, dan heeft het Instituut nog een anderen pijl op zijn boog. Er is namelijk nog een ander in stituut, dat een cursus uitgeeft over V i t a o p a t h i e, die een combinatie 1 is van alles, dat bij de behandeling j van ziekten door hypnotisme, magne- tisme en suggestie van eenig prak- tisch belang kan zijn. Na verzekerd te hebben, dat men door de beoefening van dezen cursus alle (zegge alle) ziekten behandelen kan, staat in den vierden brief te lezen „Hebt u eenmaal dezen cursus be- „studeerd, dan kunt u uzelve gene- „zen en bovendien door er uw beroep „van te maken, anderen te genezen, „een aardig inkomen verwerven." Als dat niet pakt, pakt niemendal meer En vast rekenende op den over weldigenden indruk, dien deze voor spiegeling maken zal, komt de direc tie van het Instituut met de finan- cieele quaestie op de proppen. „Wij doen u nu het volgende voor- „stel„bestel onzen herzienen cursus „binnen dertig dagen en onder ons „garantiecontract en wij zenden u „den cursus in vitaopathie voor „slechts vijftien guldens. Na onzen „cursus meester te zijn, zenden wij „u dergelijke instructies betreffende „persoonlijk magnetisme en hypno tisme." Nu is 't een raadseltje, hoeveel dat alles kost. Wij maken er uit op, dat het Instituut driemaal vijftien gulden zal willen hebben, 't Kan ook meer zijn, misschien ook minder. In elk geval is naar onze meening elk kwartje, dat hieraan besteed wordt, versmeten geld. Uit geen boek ter we reld kan een invloed aangeleerd wor den, zoo groot als hier wordt voorge spiegeld. En al was dat wel mogelijk, dan nog zouden proefnemingen met hypnose en suggestie door leeken op leeken genomen, hoogst gevaarlijk wezen. Dat men er alle ziekten niet mee geneest, begrijpt ieder, die zijn gezond verstand niet verloren heeft. Het brutaalste is de voorspiegeling, dat iemand er zijn kost mee kan gaan verdienen. Openhartiger kwakzal- vers-kweekerij is haast niet denkbaar. Wij vertrouwen, dat de menschen hun geld in den zak zullen houden. gelijk, daar binnen te dringen over stukken van de verzending uit te het met hindernissen bezaaide glacis, sluiten. langs loopgraven, met steile bescher-i In de leemte wil nu het aangebo- mingsmuren. Men moet het daaromden ontwerp voorzien. van onderen beproeven, en door het j Moet de bevoegdheid aan de post- aanleggen van mijngangen de be-1 administratie worden verleend derge- storming van den muur voorberei-lijko stukken van de verzending uit den. De verdediger verweert zich j sluiten, de wet behoort naar het daartegen met dezelfde middelenj inzien des ministers nog een stap door tegen-mijnen. Ook hij graaft j ve£defte gaan. j mijngangen naar den vijand en tracht' Stukken namelijk, waarvan de in- diens werken door snel aangelegde bo.u.d 111 strijd wordt geacht met de mijnen te vernielen. i veiligheid van den Staat de open- Zoo begint er een oorlog onder den'ba,re,orde of do ^oede zeden moeten grond, die eigenlijk behoort tot den'.kunnen worden geweigerd of ge- bloei-tijd der mineurs en sappeurs, j fjde. verzending van boek- welken men sinds lang voorbij waan-n ^vv 'n Iw n,ii schreven in art. ^40 13. v. Strat- 2nwm moet kunnen worden belet. j «ü.lt r, i e Door de afzending daarvan kan' SS, goede zeden worden, ploffen der. mijnen. Gelukt het den i geha,ldeld. Die verzending behoort le aenvpller .M„. tegengegaan, ook' aanvaller eindelijk, aldus in de loop graven van den verdediger te komen en alles wat deze daar tot zijn ver nietiging had gereedgemaakt te ver nielen. dan is het nog slechts een quaestie van het aantal menscherile- vens om binnen het fort te dringen, welks verovering men alsdan als ze ker mag beschouwen. Zulk een aanval kost tijd maar dan, wanneer van inbeslagneming of strafvervolging geen sprake kan zijn. De minister wijst ook nog op hit volgende Aan art. 1 van het Kon. besluit van 22 Juli 1814 (Stbl. No. 86), houdende verbod van alle vreemde of particu liere loterijen, zoowel binnenlandscho als buitenlandsche ontbreekt sedert 1 OORLOG ONDER DEN GROND. Hebben de Japanners het plan tot bestorming van Port-Arthur opgege ven Het is moeilijk te zeggen. Zoo goed als Koeropatkin, Sakarof en do Russisch© pers ons inlichten over den toestand tussclien Liao-jang en Moek- den, zoo duister is al wat over de belegerde vesting wordt verteld. Het gordijn is ondoordringbaar. Dat er een fort genomen zou zijn is mogelijk, maar is het ook niet; dat 10,000 Ja panners bij de laatste bestorming het leven verloren is onwaarschijnlijk, maar wie zal het onmogelijk noe men Waarschijnlijk echter is het, dat de berichten over het nemen van forten betrekking hebben op het veroveren van batterijen, schansen en aardwer ken vóór de forten. De bestorming van zulk een werk beteekent nog niet dat een schakel is verbrijzeld uit de keten die de vesting insluit. Eerst het veroveren van een werkelijk fort maakt een bres in den ring. Met een fort vallen alle werken, die daarbij I behooren. Hoofdzaak tot het bedwin gen eener vesting is daarom het ver overen van het eerste fort en dat is een moeilijk werk. dat veel tijd en veel mannen kost. De Japanners heb ben stellig reeds alle verkorte aan- valsvormen beproefd, zoodat slechts de omslachtige methode van een ge- dekten aanval hun overblijft. Loop graven worden in zigzag uitgehou wen naar het glacis van een fort. Om vijandelijke aanvallen op de loopgra ven af te slaan worden evenwijdig liggende dekkingen aangelegd, die front maken tegen het aan te vallen! werk en die ook met kanonnen kun nen verdedigd worden. Zoo rukt de vijand langzamerhand nader, tot hij den voet van het gla-j cis heeft bereikt. Dan begint de on- deraardsche strijd met mijnen. Enke-' le berichten waarin sprake was van mijnen en tegen-mijnen duiden erop, dat er reeds gevechten van dezen aard zijn geleverd. Bij moderne, vas- te vestingwerken is het bijna onmo- voert ten slotte tot het doel. Het j September 1886 de handhaving door] schijnt dat thans zulk een aanval on-i middel van de Strafwet, gelijk is dernomen wordt tegen het Erloeng- j beslist bij arrest van den Hoogen fort. dat op verschillende kaarten ver- Raad \an 25 Jan. 1897. Nu wordt ons schillend wordt aangegeven maar dat'land overstroomd met gedrukte aan- hoogstwaarschijnlijk even ten oosten1 biedingen tot deelneming aan zooda- van Tongtsaitse gezocht moet worden. nigé loterijen, zonder dat de post administratie het recht heeft bedoelde stukken te weigeren. Het voorgestelde artikel verleent ook hier de bevoegdheid dergelijke niet gesloten stukken te weigeren of te stuiten, als in strijd met de open bare orde. Ten slotte betoogt de minister dut. het ontwerp alleen bedoelt de zaak administratief te regelen. DE GAJOE- EN ALASLANDEN. De Londensche Times heeft de on partijdigheid. om als ingezonden bij drage de ambtelijke Nederlandsche to iC{SOiCU. lezing op te nemen van het veelbe- i)e bijzonderheden, de uitvoering sproken dooden van vrouwen en kin-1 betreffende, moeten naar het oordeel deren in het gebied der Gajoes en, des ministers aan ambtelijke voor- Alas. j schriften worden overgelaten. Daaruit kunnen de Engelsche lezers j o. a. het parlementslid Henniker He-| A caton, dat de zaak in het Lagerhuis] |J|^ Q£ PCFS meende te pas te moeten brengen, vernemen dat het neerschieten van die als levend schild gebruikte slacht offers een harde militaire noodzake lijkheid was, welke overigens niet tot leger behoort. ONTSLAGEN ONDERWIJZERS. In een ingezonden hoofdartikel van fie oorlogsmanieren van ons Indische Centrum wordt de vraag onder de oogen gezien, wat, wanneer de uitbreiding van het bijzondere school wezen inkrimping van bet openbare zal hebben ten gevolge gehad, er worden zal van het onderwijzersper soneel der openbare scholen, die wor den opgeheven of waaraan, wegens afneming van 't aantal leerlingen, leerkrachten overtollig zijn geworden. ,Zij zullen worden ontslagen. ,Art. 39 der wet op 't Lager On derwijs geeft een ontslagen onderwij zer recht op een wachtgeld. Doch slechts op een wachtgeld van de helft van 't genoten salaris en dan nog slechts gedurende vijf jaren. En wat hij inmiddels in' een of andere be trekking er bij zou verdienen, komt in mindering van 't wachtgeld." Een ander baantje te vinden zal dikwijls zeer moeilijk zijn en zullen zij naar de bijzondere christelijke scholen kunnen overgaan Schr. is overtuigd, dat zeer velen dat zullen willen doen en ook kunnen doen, zonder hun beginselen voor een schotel linzensoep te behoeven te verkoopen. Voor rechtzinnige Pro- testantsche onderwijzers zal de gele- BRIEVENPOSTERIJ. Ingediend is een ontwerp tot aan vulling van de wet van 15 April 1891 (Stbl. No. 87) tot regeling van de brievenposterij. Voorgesteld wordt een nieuw arti kel in te voegen, luidende „Het overbrengen van niet gesloten stukken kan worden geweigerd of ge stuit, wanneer hun inhoud in strijd wordt geacht met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of cle goede zeden. Bijaldien de afzender bekend is. worden hem de stukken teruggezoi.- den onder mededeeling" van de reden der weigering of stuiting. Is de afzender niet bekend, dan worden de stukken gedurende drie maanden te zijner beschikking be waard, waarna zij kunnen worden vernietigd. In de toelichting wijst de minister van waterstaat cr op, dat hier te lan de zich, vooral in den laatsten tijd, de wenschelijkheid- heeft doen gevoe len, de wet. tot regeling der brieven posterij aan te vullen ten opzichte van het verzenden van stukken van zedekwetsenden aard (pornographi- sche drukwerken, afbeeldingen en der gelijke zaken). De postadministratie heeft thans niet het recht bedoelde genheid minder ontbreken. Maar voor de Katholieke onderwijzers? Sapien- ti sat. En daarom kunnen wij vol staan met de opmerking, dat aan leerlingen der christelijke kweekscho len over het algemeen de voorkeur zal worden gegeven. „Nu behoeven wij hierbij niet na der aan te toonen, dat financieel® nadeelen, vooral wanneer zij uit wet telijke maatregelen of toestanden voortvloeien, bij de getroffenen ver keerde plooien in het hart veroorza ken die zich niet gemakkelijk laten wegstrijken. En in onze dagen is het zeker gewenscht, zooveel mogelijk te voorkomen, dat het getal ontevrede nen over hun levenslot en hun rechts toestand niet grooter worde." Gaarne had schr. hierom gezien, dat bij deze wetswijziging ook de verbetering der wachtgelden ware ter hand genomen. „Eerlijk gezegd, wij hadden deze verwacht, en wel op grond van het volgende antwoord dat de premier in de Tweede Kamer naar aanleiding van een voorstel, daartoe gegeven heeft. „Maar volstrekt is daarmede niet bedoeld dat, indien naderhand bleek, dat weder een nadere wijzi ging van de Wet op het lager on derwijs toestanden in het leven riep, die voor het openbaar onder wijs onhoudbaar waren, ik onge negen zou zijn, om een nadere her ziening in overweging te nemen." Het komt den schr. in Het Cen trum voor, d^t de door Z.Excell. on derstelde voorwaarde voor „een na dere herziening", haar ontstaan onfc- leenen zal aan het thuis ingediende ontwerp en wel in een naaste toe komst. „Of de minister ook reeds tot dit inzicht gekomen is of komen zal, nu in verschillende adressen van onder wijzers op die „onhoudbare toestan den" reeds gewezen is en nog meer dergelijke adressen wel volgen zullen, vooral uit het Zuiden wij weten het niet. Zoo ja, dan kan men er ook vast op rekenen, dat hij zijn belofte, in de Tweede Kamer gedaan, spoedig zal inlossen. Minister Kuyper is een man van het woord niet alleen, maar ook van daden." Fenilletan. door FRANK FRANKFORT MOORE. Uit het Engelse h. 11) De gemakkelijke, maar met luid ruchtige vrijheid, waarmee zij de vreemde situatie hadden aangeno men, was bepaald bewonderenswaar dig en het tikje verlegenheid, dat uit hun manier van spreken was op te maken, gaf er des te meer aantrek kelijkheid aan. Ik vraag mij af, wie zij zijn', zei haar moeder, toen zij met opge nomen rokken door sommige karpers van het kasteel wandelden. Wie zijn zij. en waarom komen zij bier? Claire maakte geen geheim van het feit, dat haar gedachten zich uiet dezelfde vraag bezig hielden. Ja, dat vraag ik mij ook af, zei ze. En dat zij zoo juist op het rechte oogenblik kwamen. En waar op wachten wij nu eigenlijk Wij hebben or nog heelemaal niet over gesproken, wat ons nu te doen staat. Wij weten nog niet eens, waar vu' vannacht zullen slapen. Wij zijn maai' onbezorgd. En toch kan ik mij heelemaal niet meer herinneren, wat zij gezegd hebben. Maar zij brachten ons op ons gemak. Zoo iets kan men alleen van een Engclschman verwachten, zei haar moeder. Dus daarom zijn we onbezorgd voor de toekomst zei Claire lachend. Wij weten dat onze toekomst in En gelsche handen is. Nu behoeven wij ons niet meer te bekommeren over het feit, waar wij van nacht zullen slapen. Zij noemden de namen van een paar vrouwen ik ben ze totaal ver geten mevrouw Zus en zoo, en de ander was mevr. Browne. Was liet Browne of Robinson vroeg haar moeder. Claire legde haar hand op den arm van haar moeder en keek met een uit liet raam. Daar klonk het ra telen van wielen op den slecht onder houden grond, die eens een oprij laan was geweest. Luisterzei Claire. Dat is nu mevr. Browne of is het mevrouw Robinson? nu moeten wij naar beneden gaan om haar te ontvangen. Het huis van een Engelschman if zijn kasteel, en een kasteel van een Iersche vrouw is haar tehuis, zelfs al is er geen dak op. Wij moeten ons bezoek buiten afwachten. HOOFDSTUK. V. Er stond een rijtuig voor den in gang van het Kasteel, toen mevr. La Roache en haar dochter de trap afgingen. Een palfrenier hield de paarden bij de teugels vast, terwijl een ander bezig was de dames bij het uitstap pen "behulpzaam to zijn. Claire merkte op, dat zij beiden wel: gevormde voeten hadden, en dat zij gekleed waren in wit serge. Zij waren blijkbaar zusters, en ongeveer van denzelfden leeftijd zoo omstreeks dertig jaar. Aan den anderen kant van het rijtuig stapten twee» heeren uit en twee anderen bleven zitten. Claire zag, dat de twee eersten de zelfde waren, die het middernachte lijk bezoek hadden gebracht. Een van de dames haastte zich naar mevrouw La Roache en Claire, ter wijl zij zeide Hoe gaat het u? Ik ben mevr. Innisfail, en hier is mijn dochter, mevr. Archil Browne. Majoor Clifton en Lord Medway vertelden ons van u en uw benarden toestand. Hoe grap pig was dat! Neen, ik meen het te genovergestelde hoe romantisch Ik hoop. dat. u verder goed geslapen heeft. Maar wat een moeilijke positie! Mr. Sullivan is ongeneeslijk al leen had u nog een goed partijtje whist kunnen spelen, als u maai; een vierde had gehad. Ik meen, dat Mr. Sullivan goed kan spelen. U speelt toch whist, mevrouw La Roache Nu kwam de andere dame nader bij, zij was ernstig on haar manier van doen gaf den indruk of hetgeen haar moeder zei, niet in haar smaak viel. Wij waren getroffen door liet verhaal van uw tegenspoed, mevr. La Roache, zei ze, en wij hopen, dat u bij ons wil komen, tot u zich gaat vestigen. Wij wonen hier dicht bij. maar zes mijlen verder onze plaats heet „Suanamara". Het zal u wd bevallen. Toen kwam de meest gezette der beide heeren naderbij. Hij was nu veel verlegencr. Maar hij kwam Clai re voor als een oud vriend. Wij hebben wat geslapen, zei zo. Wij werden werkelijk opgefrischt wakker en met goeden eetlust. En heeft het ontbijt voldaan ik vrees, van niet, zei hij. Een uitstekend ontbijt, klonk t antwoord. Wij vonden een engel. Mrs. Ö'Leary. zij heeft ons tot andere menschen gemaakt. Het gelaat van den man helderde op. Dat doet mij pleizier, zei hij. Wij waren bang. dat u half uitge put zou zijn. Wij haastten ons zoo veel mogelijk. Het geheele geval had iets spookachtigs. Arme. oude Sulli van Hij is een curiositeitMaar zoo iets wil men alleen in een museum genieten, niet na een lange reis. De plaats van Archil Browne zal u zeker bevallen. Toen was mevrouw Innisfail weer aan 't woord. Nooit meer hoorde ik van zoo iets verschrikkelijksU had bij ge brek aan spijs en drank werkelijk hedenmorgen dood tusschen de ruï nes gevonden kunnen zijn. Eens heeft zich hier in den omtrek zoo'n geval voorgedaan met een oude heks, zij werd 's morgens dood gevonden tusschen de overblijfselen van haar huis. Dat veroorzaakte hetel wat op schudding. Och, hoe heette die heks ook weer, och ja... Mogen wij nu ook het Kasteel eens van binnen zien, in dien tijd kunnen de bedien den dan uw koffers op liet rijtuig ladenMr. llrguhart heeft bijzonder veel belangstelling voor ruïnes. Mag ik u Mr. Urguhart voorstellen Mevr. La Roache Miss La Roache. Mr. Urguhart was een van de hee ren, die in hef rijtuig waren blijven zitten, terwijl de beide anderen uit stapten. Zonder een klein man te zijn. was hij minder groot dan de bei de anderen. Hij was zeer donker van uiterlijk, met een gekrulde lok haar even over zijn voorhoofd, hetgeen zichtbaar werd, als hij zijn hoed afzette. Zijn gelaat was vriendelijk en hij maakte HERFSTMEETING. In Oostenrijk is de herfstmeeting te Weenen, 22 September 1.1. begonnen- De eerste dag bevatte een groot num mer, den Prix d'Automne, internatio naal, 20,000 Kr., over 2700 Meter. We der was het Contralto, de uitmunten de merrie van Ridder Rossi, die de overwinning behaalde in 1 min. 25 7/10 sec., vóór Belle Kuser 2e, Dolly Dillon 3e; Dillon Boy, Wainscott, AxmereFreund Fritz niet geplaatst. Onder vele andere overwinningen won. de merrie nu twee van de drie groote internationale nummers in dit jaar het Championaat van Europa en den Prix d'Automne, zoodat Contrallo recht heeft op den titel van Koningin over het seizoen 1904. Alle eer over dit succès komt toe aan den uitmunten den rijder en entraineur Ridder Rossi. een zeer beschaafden indruk. Hij is zeer gesteld op ruïnes, niet waar, Mr. Urguhart? Mr. Urguhart antwoordde glim lachend Ik ben niet juist zoo bijzonder op ruines gesteld, maar in enkele ge beurtenissen, in sommige historische tijdperken stel ik veel belang, zei hij. In den tijd van Cromwell, zei Mevrouw Innisfail. Nu herinner ik mij dat u mij dat eens vertelde. En Cromwell deed meer dan eenig ander man om Ierland schil derachtig te maken door de ruïnes, zei hij. Maar hier gelukte het niet, zei Claire. Hij werd afgeslagen, en toch is het nu een ruïne. In tegenstelling van de meeste cha telaines kent u dus de geschiedenis van uw eigen huis. Miss La Roache, vroeg hij. Is u er op gesteld eenige van de kamers te zien? zei Claire. Zou u zoo vriendelijk willen zijn ons dat toe te staan vroeg mevrouw Archie Browne. (Wordt vervolgd i.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5