BENNEBROEK. j De hier bestaande Nuts-afdeeling besloot in hare vergadering van Vrij dagavond j.l. tot vaststelling en goed keuring der rekeningen van den pen ningmeester der afdeeling en tot die van het fonds tot' werkverschaffing. Daarna geschiedde mededeeling van de bibliotheek-commissie en werd besloten den catalogus in druk te doen verschijnen. Een buitengewone vergadering zal op nader te bepalen datum worden gehouden. Men nam afscheid van den zeer- gewaardeerden voorzitter den heer J. H. Wentholt en verkoos in zijn plaats den heer W. C. Spruitenburg. Weder om zal verloting plaats hebben van de goederen gemaakt door de werk verschaffing. SANTPOORT. Den 2den Dec. a.s. zal het 60 jaar geleden zijn dat alhier een eigen ge meente der Nederl. Herv. Kerk werd gesticht. Het 50-jarig bestaan werd indertijd feestelijk gevierd. SLOTEN. De najaarsveemarkten zullen al hier gehouden worden op 19 October en 2 November a.s. ZANDVOORT. Vermoedelijk zijn bij het vergaan van den schokker E H 180, die alhier is komen aandrijven, verdronken de stuurman en zijn knecht. ONGELUKKEN. Vrijdagmorgen ia in het Kreekrak het lijk opgevischt van een reeds be jaard visscher. Waarschijnlijk is de man Donderdag door den storm over boord gevallen en verdronken. Naar het merk van zijn schuitje Cl. 27, be hoorde de man te Clinge thuis. Het lijk wordt te Rilland begraven. BRANDEN. Onder Heemskerk brandde Donder dagavond de tuinderswoning van de wed. Reehorst tot den grond af. Al les was verzekerd. Vrijdagmorgen 5 uur is te Win schoten bij het Roomsche kerkhof het huis, toebehoorende aan den heer Abr. Scholt en bewoond door Bos Licht, totaal afgebrand. Hel huis was verzekerd, de inboedels niet. Bos werkt thans in Bremende vrouw en zes kindertjes lagen nog te bed en red den zich met moeite. Uit de Arbeiderswereld Binnenland DE WERKSTAKING DER GLAS BLAZERS. Men meldt uit Delft De Coöperatieve Verbruiksvereeni- ging „Vooruit" besloot aan de sta kende glasblazers, leden der vereeni- ging, een krediet toe te staan van zes weken voor brood en kruidenierswa ren, berekend naar het gemiddelde verbruik der laatste tien weken. Aan de glasfabriek te Capelle a/d. IJsel zijn gisterochtend de vuren ge doofd. Te Zwijndrecht zijn eveneens de uren gebluscht. Ook aan de flesschenfabriek voor heen Jekel Co. te Leerdam zijn de vuren gebluscht. DE STORM. De Donderdag buiten den Hoek van Holland bij het uitgaan door de stoomboot „Glascow" aangevaren bomschuit „SCH 93", behoort tot de reederij van de weduwe W. C. Kor ving. I^fcreredde bemanning is weder te S«3W*iingen. De gezonken schuit zal vermoedelijk gelicht kunnen worden, zoodat de in ventaris en vleet behouden zullen blij ven. Het zeewater heeft Donderdagnacht toen de wind reeds bedaard was, bij Elburg veel landerijen overstroomd, zoodat al het daarop weidende vee moest opgestald worden. Vooral nu het nog zoo vroeg in 't najaar is, is die schade des te grooter. Men schrijft uit Urk Gistermorgen werden alweder drie familiën getroffen door het veronge lukken van vaartuig U K 57 waarvan de opvarenden in de Noordzee nabij Nieuwediep zijn omgekomen, zijnde de 24-jarige schipper Hendrik Riekelt Kramer, Willem Riekelt de Vries van ongeveer denzelfden leeftijd, knecht, en de 15-jarige Gerrit Weerstand, der de-man op dat vaartuig. Het droevige bericht werd door den vader van den derdeman overgeseind voorwaar een moeilijke taak. Urk zelf telt nu reeds 4 slachtoffers van den storm, doch helaas, tijding van velen wordt tevergeefs (tot nog toe) in angstige spanning afgewacht. Wrak van Urk 79 bevindt zich op het strand nabij Castricum. Van de opvarenden nog niets met zekerheid bekend. De storm van Donderdag heeft in het Typografengasthuis te Groningen aan het verbindingskanaal Winscho- ter-Damsterdiep niet weinig ontstel- tenis veroorzaakt. In de nabijheid staat een houtloods met zinken be kapping, toebehoorende aan den heer Kortrijk. Onder die bekapping is de wind men spreekt van een wind hoos, zegt de ,,Pr. Gr. Ct." geko men en heeft haar geheel op het gasthuis neergeworpen. Niet alleen veroorzaakte het den bewoners veel schrik, maar ook wer den een paar schoorsteenen als 't wa re afgesneden en vernield, terwijl an dere belangrijke schade bekwamen en de daken liet mede moesten ontgel den. Gelukkig is het gebouw stevig. Ook het Enkhuizer visschersvaar- tuie E H 180 is in den storm van Donderdagochtend vergaan. Van de opvarenden, den schipper J. Schenk, gehuwd en vader van één kind, en den knecht Tj. Blok, gehuwd en va- der van zes kinderen, is nog niets vernomen, zoodat zij zoo goed als ze-! ker zijn omgekomen. Van de andere vaartuigen is bericht ontvangen, dat zij zijn binnengeloopen. De Enkhui zer Noordzeevloot heeft een verlies te betreuren van 5 menschenlevens en 2 vaartuigen. STROOPERS - ONBEZ. RIJKSVELDWACHTERS. Als een vervolg op het bericht in ons blad van gisteren betreffende de stroopende onbez. rijksveldwachters, meldt de „Z. Ct." nog, dat de twee gevatte personen waren bezoldigde jachtopzieners, terwijl de derde, die vluchtte naar men verzekert veldwachter moet geweest zijn. De op heeterdaad door de mare chaussees betrapte jachtopzieners be weren nu, dat zij zelf stroopers met lichtbak naspoorden of reeds gevat hadden, toen ze door de marechaus sees werden overvallen. De ,,N. A. Ct." kreeg een bericht uit Neede, dat 't bovenstaande ge deeltelijk bevestigt: „In den nacht van Woensdag op Donderdag bevonden de jachtopzie ners Visser en De Graaf zich in het veld en ontdekten daar eenige stroo pers, welke met den lichtbak bezig waren. Het mocht hun gelukken een der stroopers te bekeuren, doch toen zij daarna naar het weggeworpen ge weer gingen zoeken, werden er eenige revolverschoten gelost, waarbij le opziener V. door een kogel in den arm Setroffen werd. Het bleek later, dat oor een paar marechaussees uit Ruurloo deze schoten gelost waren, die niet wisten, dat het jachtopzie ners waren en omgekeerd wisten de opzieners niet, dat de marechaussees zich daar ook in de nabijheid in hin derlaag gelegd hadden." Rechtszaken. Koloniën. Kerk en School ZUIDOOST - BORNEO. Aan de „N. R. Ct." werd gisteren uit Batavia geseind „Overste Van Daalen is telegra- pliisch ontboden om met den resident de zaken van Zuidoost-Borneo te re gelen". De bedoeling is waarschijnlijk een expeditie naar Zuidoost-Borneo voor te bereiden. Aan de universiteit te Amsterdam is afgelegd het propaed. med. exa men door de heeren A. C. J. J. M. van Grinsvem en J. Beintemahet le natuurkundig examen door mej. H. J. G. van den Berg, en het theo retisch geneesk. examen door den heer P. Berns. BORNEO. DAGVAARDING BIJ TROMMELSLAG Hedenmorgen te 10 uur waren wij schrijft het „Utr. Dagblad" ge tuigen van eene gerechtelijke ver richting, die sedert het jaar 1843 niet was voorgekomen. De exploiteur bij het Hooge Militaire Gerechtshof, de heer M. W. Beumer, stelde zich, ver gezeld van een onderofficier, twee manschappen en een tamboer, allen behoorlijk gewapend, op voor de hoofddeur van het gebouw, waar ge noemd college zijne zittingen houdt, aan de Wittevrouwenstraat alhier, en nadat de tamboer den roffel had geslagen, werd door genoemden rech terlijken ambtenaar het volgende ter kennis van het publiek gebracht „In het jaar negentienhonderd en vier, den zesden October, uit kracht van een mandament van purge, in dato den dertienden September ne gentienhonderd en vier, van het Hoo ge Militaire Gerechtshof van het Ko ninkrijk der Nederlanden, residee- rende binnen Utrecht, geoltineerd bij •J. E. J. V., tweede luitenant, en ten zijnen verzoeke, heb ik, Matthijs Wol ter Beumer, beëedigd exploiteur bij denzelven Hove, wonende te Utrecht, Nieuwekade no. 13, mij begeven voor de hoofddeur van het lokaal der zit tingen van welgemeld Hooge Milf- taire Gerechtshof aan de Wittevrou wenstraat, binnen Utrecht, en aldaar, na voorafgaanden trommelslag bij publicatie vanwege Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. enz., Gedagvaard den advocaat-fiscaal voor Harer Ma jesteit zee- en landmacht en alle de genen, die zich tegen den voornoem den ompetrant partijen zouden willen stellen, te komen of gemachtigden te zenden, ter rolle van welgemelden Hove te Utrecht, op Dinsdag, den vijf- en twintigsten October dezes jaars, des namiddags te één uur pre cies, om den impetrant zich te zien presenteeren in persoon gevangen en zich te stellen ter purge nopens het geen zij en een ieder van hen, mits gaders de advocaat-fiscaal voor noemd (indien hij zich partij zal wil len stellen) hem, impetrant, ten laste zouden willen leggen ter zake van de beschuldigingen breeder bij gemeld mandament omschreven, in wat ma nier het zij, en hem daarna te zien verklaren puur, zuiver en innocent- en om verder te zien ordonneeren of de relaxatie of het ontslag van zijn persoon, mitsgaders de reparatiën van injurien indien daar eenige valt en het zoo behoort, daartegen te zeg gen, dien contrarie te sustineeren en voorts te procedeeren als naar rech ten. En heb ik voorts, na voorafgaan- den trommelslag, dezelve dagvaar ding bij publicatie op de voornaam ste pleinen en hoeken van de voor naamste straten dezer stad herhaald; terwijl ik eene kopie van het manda ment met akte van dagvaarding heb gelaten bij den gemelden advocaat fiscaal, sprekende met denzelve, die mij antwoordde„het is goed". Na voorlezing dezer dagvaarding ging de stoet naar Neude, Vreeburg, Stadhuisbrug enz., om deze publicatie te herhalen, terwijl, na afloop daar van, een afschrift der dagvaarding aan de hoofddeur van het gebouw van het Hooge Militaire Gerechtshof werd aangeslagen. Zooals uit die dagvaarding blijkt, heeft de daarin genoemde officier zich ter beschikking van het Hof ge steld, ten einde zich te zien zuive ren van een op hem geworpen blaam, en welk rechtsmiddel is ingesteld bij artikel 52 van 's Hofs Provisioneele Instructie. Uit Moeara-Téwé vex-neemt de „Soer. Crt." Nu ongeveer twee maanden geleden werd, gelijk bekend is, de onder-luit. Hoogezand, die op weg naar Téwé was, in een prauw ter hoogte van kampong Pendrék beschoten. Hij nam drie Dajakkers als gijzelingen mede, die echter, toen ze hun kans schoon zagen, over boord sprongen. Een dezer werd gedood en de ande ren werden vermoedelijk gewond. Hierop liep de kampong Pendrék, die alleen uit Dajaksche bevolking bestaat, leeg. Toen dit bericht de boven-Doeson bereikte, ging de beruchte Batoer met een bende van 35 man naar Pendrék om daar zooveel mogelijk van den toestand partij te trekken. Hij schreef vervolgens een brief aan den adsistent-resident te Moeara Téwé op een zeer brutale wijze, waar in hij om genoegdoening vroeg. Deze brief werd ter zijde gelegd en'in den toestand kwam geen verandering. Maar de adsistent-resident had laten weten, dat de bewoners gerust kon den terugkeeren, daar dan alles ver geten en vergeven zou zijn. Dit had geen uitwerking, zoodat Pendrék verlaten bleef. Den 6en Aug. werd de wacht aan de Rapen 4 paal van Téwé bescho ten, deze wacht dient om de Soeag»- Rapen af te sluiten. Een patrouille onder luitenant Tissot van Patot ruk te naar Rapen op, doch toen hij daar aankwam, was het vuren opgehou den. De troep keerde ongedeerd, on- verrichterzake in de benting terug. 13 Aug. werd de Rapen weder be schoten en een patrouille van 26 ba jonetten onder bevel van den 2en luit. Look rukte te u. n.m. uit. In de ï'imboe gekomen, kreeg de spits plotseling vuur op korten af stand, waardoor echter geen verlie zen werden veroorzaakt. TeiTein onderzoeken was onmoge lijk omdat het een rimboe bleek ee zijn evenals Poex-oek Tjahoe. Op 4 a 5 passen afstands in het bosch niets meer te zien. De spits rukte dus behoedzaam vooruit, doch toen zij in een ravijn wilde afdalen, kreeg zij vuur in front en op de flank, waardoor onmiddel lijk een Europeesch fuselier werd gedood en de patrouille-commandant de Europeesche sergeant Lavelberg zwaar werd gewond. Daar kreeg de patrouille ook van achteren vuur, waardoor weder een zwaar gewonde viel. Geen vijand was 'ce bespeuren. De patrouille bevond zich in een hachelijken toestand. Van drie zijden door een onzichtbaren vijand opkor ten afstand onder vuur genomen zonder dekking op een voetpad, ter wijl aan de vierde zijde de kali Ba- rito stroomt, terwijl de gesneuvelde Europeesche fuselier naar achteren werd gebracht, waarbij de ziekenver pleger werd gewond, kon de troep niet anders doen dan vuren in de richting der ontvangen schoten van waar men nu en dan het geluid van het laden van donderbussen hoorda Met het oog op de geleden verlie zen, het gevaar dat de verdere weg opleverde en het late middaguur, 5.50, besloot de commandant den te rugtocht aan te nemen. De gewon den werden verbonden en de gesneu velde in de ^eenige tandoe gelegd. Steeds bleef het vuur van drie zij den aanhouden en de patrouille moest nog door 3 diepe ravijnen heen. Al loopende vuurde zij daarna in de drie richtingen ten einde den vijand het rustig richten ten minste te be letten. Bij het eerste ravijn werd weder een Europeesch fuselier wond en de achterspits die aan gene zijde van het ravijn had stelling ge nomen, werd door twee Dajakkers met lans en mandau gewapend be sprongen. Deze worden op 7 a 8 passen ne- dergelegd, waarop de achterspits zich vlug bij den hoofdtroep aansloot. Te 6.15 ongeveer werd de patrouille van achteren en uit het zijterreinbe- vuurd, zonder dat verder iemand ge raakt werd. Niemand had een vijahd behal ve de twee Dajakkers gezien, ter wijl toch de sterkte uit het schieten afgeleid, pl.m. 60 man moest bedra gen. Volgens ingekomen berichten zaten er 85 Maleiers van boven aan gevuld door Dajakkers uit Pendrék, die op bloedwraak uit waren. Waarschijnlijk was Batoer ook daar ter plaatse, aangezien uit het geheele optreden van den vijand bleek dat hij dezelfde vechtwijze volgde als in de bovenstreken. Om 6.15 kreeg de patrouille verster king, die echter door het invallen der duisternis tot niets doen gedoemd werd. Om 9.30 werd door den comman dant per stoombootje de wacht aan de Rapen versterkt. Daar waren geen verliezen geleden. j Z. H. de Paus ontving Woensdag middag om half vijf de Nederland- sche pelgx-ims in de Loggia Mantua- na. Bij de pelgrims hadden zich ook eenige te Rome vertoevende landge- nooten aangesloten, o. a. prof. dr. Ilensen van Warmond en dr. G. j Brom. De directeur der bedevaart, de heer Kieckens, las een in hetFransch gesteld adres van hulde voor en bood Z. H. in enveloppe den Sint-Pieters penning aan. Paus Pius X bedankte in het Italiaansch de pelgrims voor hun bewijzen van aanhankelijkheid en kinderlijke liefde tot het hoofd der Kerk, en zegende hen van ganscher harte. Zijn vaderlijke toespraak werd op verzoek van mgr. Bisleti in het Nederlandsch vertolkt door dr. G. Brom. Veiwolgens schreed Z. H. langs de ,,en haie" opgestelde pelgrims, die den Paus de hand kusten. Des mor gens te 6 uur waren de pelgrims in de pauselijke kapel toegelaten om de H. Mis van Z. H. bij te wonen en mochten zij uit de handen des Pau- sen de H. Communie ontvangen. (Centr.) Gemengd Nieuws ONTPLOFFING TE CALLOO. Vrijdag had eene hevige ontploffing plaats in een kruitmagazijn te Cal- loo nabij Antwerpen. Het „Handels blad van Antwerpen" meldt daarom trent „Het ongeluk had plaats des mor gens te 9 uur op het fort Sinte-Marie, in een gebouw, bekend onder den naam van het „Klein Poeiermaga zijn". Door de kracht van de ontploffing is dit magazijn, zoo groot als het was, totaal in gruis geslagen. Er t bleef niets meer van over. Twee en vijftig bommen zijn ge- sprongen, alles doodend en vernielend wat in de nabijheid was. Volgens de eerste inlichtingen, te Antwerpen ontvangen, werden 15 man gedood en 2 doodelijk gewond, wat doet veronderstellen, dat er nog eene menigte minder gekwetsten zijn. j Al dadelijk was bekend, dat er on- j der de dooden twee wachtmeesters waren, die binnen twee dagen in on- bepaald verlof gingen, i Onmogelijk was het des morgens j telephonisc-he of telegraphische ge meenschap te krijgen met Calloo, daar de telegraafdraad door het ge weld der ontploffing verbroken werd. Op het ontvangen van de tijding der ramp vertrokken 2 ambulancewagens der bereden artillerie uit Antwerpen naar Calloo. Een uur nadien vertrok nog een derde wagen. Later op den dag vertrokken nog eenige transportschepen naar de plaats des onheils met geneesheeren en verbandmaterialen aan boord. De bezetting van het fort van Cal loo bestond uit een detachement ar tillerie. Het fort Sinte-Marie, op den lin keroever der Schelde gelegen, is een van de vier forten voor de verdedi ging der Beneden Schelde gebouwd. Buiten het klein poeiermagazijn is een deel van het fort Sinte-Marie ver woest en de aanblik der vernieling moet vreeselijk wezen. Al de lijken zijn onkenbaar, voor zoover het. nog mogelijk is armen, beenen en stukken lichaam tot een geheel te brengen. Veeleer is het een vormlooze massa overblijfselen. Aan een vinger heeft men twee rin gen gevonden en daaraan herkent men, dat de afgerukte arm die was van een wachtmeester. De verslagenheid in het dorp Calloo is onbeschrijflijk. Men heeft op de plaats der ramp stukken armen, beenen, weggeslagen hoofden, enz., in manden bijeen ver zameld het was in een woord afgrij selijk om te zien. Hier te Antwerpen, op de vlotbrug, stond er, ondanks het slechte weer, een overgroote menigte de aankomst der gewonden af te wachten. Naar het heet, had de ontploffing plaats tijdens het laden van de bom men, waarvan er een door onbekende oorzaak sprong. Onmiddellijk daarna vloog alles in de lucht. KRISTALKIJKERIJ. Groote aandacht trekt in Engeland liet geding, dat te Londen gevoerd wordt tegen het echtpaar Stephenson, beschuldigd van bedriegerij. Onder den naam van de Keiro's hebben zij nl. sedert vele jaren de hand-en kris- talkijkerij uitgeoefend. De belangstel ling vindt hierin zijn grond, dat, naar algemeen bekend was, deze palmisten en kristalloskopen veel te doen had den en gedurig bezoek kregen uit de hoogste kringen. Het moet een winst gevende zaak zijn geweest, want een voorspelling in de palm der hand af gelezen, kostte 12.60. Volgens de ver klaring van den man deed het kristal dat hij bij de voorspelling in de hand hield, alleen dienst om de gedachten vast te houden. Dus had u evengoed een theepot kunnen gebruiken vroeg de rechter. O ja, antwoordde Stephen son. In den loop van de ondervraging zeide de beschuldigde, dat hij onder zijn cliënten ook een rechter had ge had zou hij den naam noemen Neen, neen riep de rechter. De Kei ro's gaven zich ook uit voor psycho- metristen (zielemeters). Wat is dat? vroeg de rechter. Dat is iemand die dingen voelt, was 't onverstoorbare antwoordwij allen zijn min of meer psychometristen. Er komen ook getui gen in dit geding, die met veel wijs heid van hun geloof in de kunsten der Keiro's spreken. De zetter heeft in de ,,H aar lemmer Halletjes" een dwaze fout ge maakt. Daar staat namelijk de spoorreis HaarlemAmsterdam geboekt voor 20 minuten moet natuui-lijk 25 zijn. Zoodoende klopt ook de optelling tot 55 minuten, die anders natuurlijk foutief is. Gevonden voorwerpen: een paar zwarte kousen, een wol len handschoen met leer, een porte- monnaie waarin een zilveren rozen krans, een teekendoos. Proces-verbaal. Proces-verbaal is opgemaakt we gens het onbeheerd laten staan van een bespannen voertuig op den open baren weg, en wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zon der de vereischte vergunning. EEN AANSLAG OP DEN TSAAR. Dat een aanslag op den Tsaar is gepleegd, toen deze naar Odessa reis de, wordt thans in een telegram uit Weenen aan de „Daily Telegraph' bevestigd. Nabij Baranowitza poogde men door een bom den keizerlijken trein te vernielen. Dat de aanslag mislukte wordt toegeschreven aan den ijver van een eerst onlangs in gesteld politie-corps, dat uitsluitend voor de persoonlijke veiligheid van den Tsaar heeft te waken. Het corps bestaat uit 50 gewezen officieren met generaal-majoor Schoukin als com mandant een detachement van het corps, onder bevel van laatstge noemd officier, vergezelde ook den keizerlijken trein naar Odessa. EEN GAUWDIEF. Te Brussel heeft een persoon, zich noemende baron De Santignac, een goudsmid op slimme wijze bestolen Hij zocht juweelen uit ter waarde van ruim 7000 francs, welke in een pakje werden gebonden, waarop hij zijn zegel plaatste. Intusschen zag hij nog eeax horlogeketting, die hem beviel en door hem gekocht, werd. Hij had 5 korting bedongen voor con tante betalixxg, maar toen hij het be- drag uit zijn bi'ieventasch wilde ha. len, bleken twee duizend francs te ontbreken. Hij legde daarom thans zoo leek het het pakje dat hij al bij zich had gestoken enden ketting weder op de toonbank, en ging heen om het ontbrekende geld te ha len. Maar hij bleef weg en toen de goudsmid, argwaan krijgend, het ver zegeld pakje opende, dat sterk op het andere geleek, vond hij daarin sléchts papier en kiezelsteentjes." De dief, die wellicht ook tlders dat, kunstje zal beproeven, is vrij gezet, ongeveer 40 jaar oud, had een don kerblonden, naar boven gedraai'den snor en droeg een donker jacquet, slappen zwarten hoed, witte das met een opaal in een klauw als speld. Vervolg Stadsnieuws Ons wordt verzocht, de aan dacht te vestigen op het goedkoope bont, dat in Philip M. Mok's Goed- koopen Modebazar verkrijgbaar is. De advertentie in het Tweede Blad geeft daaromtrent nadere bijzonderheden. Een treurig ongeluk. De meesterknecht Roelofs, die ver leden week door hert springen van een Syphon, een oog verloor, heeft Vrij- 1 dag reeds het Diaconessenhuis ver laten. I De man is nu thuis. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk. Het oog zal door een glazen oog vervan- gen worden. Gehoord. Naar wij vemémen is, in verband met het vinden van een kinderlijkje, de dienstbode uit de Groote Hout- straat door de Justitie in het St. Eliza beths Gasthuis gehoord. Er moeten geen termen aanwezig zijn om haar te vervolgen. EEN KEIZERLIJKE REDEVOERING. De Keizei' kwam op 6 October te Danzig aan, en werd daar ontvangen door de autoriteiten. Begeleid door een huzaren-escorte begaf zich de Keizer door de feestelijk versierde straten naar de Technische Hooge- school, die dien dag zou worden ge opend. In het portaal van de Hoogeschool werd de Keizer ontvangen door den rector, de aanwezige ministers en den opperpresident. die hem naar de aula begeleidden. Nadat hier choraalmuziek was ge speeld las de Keizer, met gedekten hoofde, een openingsrede voor. Hij sprak daarin zijn hooge tevredenheid uit, dat hij deze nieuwe opleidings school voor technische wetenschap kon openen, daar aan deze bij den wedstrijd der volkeren op het gebied van beschaving en ontwikkeling een bijzondere taak toeviel. De „ebenbürtigkeit". de gelijkstel ling met andere hooge'scholen komt naar buiten tot uiting, doordat aan de nieuwe Hoogeschool, evenals aan an dere Technische Hoogescholen, het recht wordt toegekend academische graden te verleenen. Opgericht op den bodem, die door Duitsche energie eens voor de be schaving werd geopend, moge deze instelling werken als een strijdperk, vanwaar Duitsche wetenschap en Duitsche kennis zich opwekkend, aan moedigend en bevruchtend over het Duitsche land zullen verspreiden. Kamer van Koophandel. De heer W. G. H. Jacobs, die door de Kath. Kiesv. gesteld is als candi- daat voor de Kamer van Koophandel in de vacature^-Beynes, is het hoofd van de fabriek van stoomwerktuigen Werf Hubertina, firma W. H. Jacobs. Na het overlijden van zijn broeder André trad de heer W. G. H. Jacobs als chef der firma op en dat metsuc- cès. Hij is een degelijk en ernstig man, die een plaats in de Kamer van Koophandel zeer waard is. Bovendien is hij nog jong, pas 42 jaar. De Kleine Veredniging. Het tooneel van de zaal van het Va riété ,,De Kleine Vereeniging" heeft een belangrijke restauratie onder gaan. Het is opnieuw geschilderd en stelt thans een Zwitsersch bex-gland- schap voor. De uitvoering is uitste kend geslaagd, de schilderingen zijn zeer net afgewerkt en bezitten een goed perspectief. Het geheel geeft een aangenamen indruk, vooral voldoet het goed bij avond als de zaal schit- terend vex-llcht is. Deze restauratie heeft plaats gehad door de heerenRaasveldt en Buurman decoratieschilders te Haarlem, die eer van hun werk hebben. Morgen, Zondagavond treedt alhier een goed specialiteiten-gezelschap met een mooi pi'ogramma op. Men zie de advertentie. Geen audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a. s. geen audiëntie ver leenen wegens de toediening van het H. Vormsel. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door de Genie alhier aanbesteed bestek no. 208 het maken van bomvrije gebouwen in het fort bij Hoofddorp (3e gedeelte). Raming ƒ233200. Ingekomen waren 7 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door den heer W. Blankevoort Czn. te Haar lem voor ƒ237.200. Benoemd. Tot politiebeambte voor het Kloos terkwartier, gemeente Schoten, is benoemd de heer E. Lokerse, thans te IJmuiden. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Besoeki, van Java naar Rotterdam, vertrok 7 October var. Port Said. Het stoomschip Px-ins Maurits arx-i- veerde 7 October van West-Indië te New-York. Marktnieuws Graanmarkt Hoofddorp. Witte tarwe ƒ7.a 7.75 per 80 K.G. roode zomertarwe 6.75 7.25 per 80 K.G. rogge f 4.75 a ƒ5.10 per 75 K.G.haver ƒ6.75 a ƒ7.— per 100 K.G.wintergerst ƒ4.50 4.85 per 65 K.G. zomergerst ƒ4.a ƒ4.30 per 65 K.G. chevaliergerst ƒ5.èi 5.35 per 70 K.G.duivenboonen 7.40 7.75 per 85 K.G.paardenbooneon ƒ6.k 6.30; bniine boonen ƒ10. k ƒ10.50; groene erwten 7.50 k f 8. per 85 K.G. (op kook)groene erwten ƒ7.— k ƒ7.50 per 85 K.G. (voetstoots); karwijzaad 10.25 a ƒ10.40 per 50 K.G. kanaiiezaad ƒ14.50 a ƒ15.50. kmsteröamselse Baars door bemiddeling van de tirma VAN VLOTEN I>E VRIES Water. Heden. Yd. 7 Oct. Zl. 8 Oct- middenk. openingik, Cert Intern. Landaijndicaac.SI1'* Aand Koniukl. Petroleum.494i/s 492 Moeara Enixn118 llri/i flumatra Palembang 61Xq Cert Preferente Peruvian Corp 31sl/s2 30g Om Atchison Toj»eka81,l/st 8I5/s Denver Rio Grande 27-9/3J 28S/a Erie32'/jj 33 K. O. Southern23i*l<si 24 Pref. do467 M 45»/t Om. Missouri Kansas Lexas.245/s 247/8 New-York Ontario Western 33x/ie 34i/t Norfolk en Western6'J%U 71 Southern Pacific58 58' Southern Rails31u/i# 3^/g Union Pacific1038/ia 1031/2 Wabash Pref. do Om Steel Corporation.18'/ j lSg/g Rock Island2728l/g 2e pref. Mexican National.20i/g 201/4 New OrleanslOVxx 103/8 4»/o Conv Union bonds103'i/16104i/a 0m Car en Foundryc22U/10 23X/g Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Zondag de H.H. Missen te half 7, 8, 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Des avonds half 7 Lof met preek. De Ca techismus te 1 uur, half 2 en kwart over 2. PAROCHIEKERK VAN DE H. ELISA BETH EN BARBARA. Zondag de H.H. Missen om 7 en 9 uurom half 11 uur de Hoogmis met predikatie. Te half 7 Lof met predika tie en gebeden der OctobexmaancL PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTE RDAM3TRAAT. Zondag de H.H. Missen t.e 8 uur en half 11 de Hoogmis. 's Namiddags te 2 uur de Catechis mus en 's avonds te 7 uur het Lof met predikatie. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Zondag de H.H. Missen te half 6, 7, half 9 en half 11 uur. Te 3 uur de Vespers, te half 5 Oefening van de H. Familie. Dezen avond te 7 uur het Lof. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART KL'EVERPARKWEG. Zondag de H.H. Missen te 9 en half 11 uur. Te 4 uur Lof en Rozenhoedje. PAROCHIEKERK VAN DEN H. AN TONY US VAN PADUA. Zondag te half 6, 7 en en half 9 de gelezen H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te half 4 de Vespers en Rozenhoedje. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Zondag te 7, en half 9 uur de gele- zene H.H. Missen, met onderrichting te half 11 de Hoogmis en predikatie. Te 2 uur Catechismus. Te half 7 het Lof van het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria voor da bekeering der zon daars, met Conferentie. Maandag en volgende dagen dezer week na de H. Mis van half tien het Rozenhoedje, d© Litanie van de Al- lerh. Maagd en de gewone gebeden ter eere van den H. Joseph. CN. H. Ct.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2