NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang:. No. 6531 Verschijnt dagelijks, 'oenaive op ion- cn agen. VRIJDAG 14 OCTOBER 1904 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur j. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alie Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Fis Faubourg Montmartre. AGENDA. Vrijdag 14 October. B e v o r w ij k. Vergadering van den gemeenteraad 9f uur v.m. Ben nebroek. Vergadering van den gemeenteraad 7£ uur n.m. VOOR- OF NADEEL. Toen bij de feestelijke opening van j de electrische lijn AmsterdamHaar- lem, de burgemeester van Amsterdam j het woord nam. geschiedde dat om j den wensch uit te spreken, dat er veel Haarlemmers naar Amsterdam en veel Amsterdammers naar Haarlem zou- den komen. Daar kon niemand tegen hebben, maar de belanghebbenden vroegen j zich toch af, of bij die nieuwe ver- binding Haarlem dan wel Amsterdam bet meest zou profiteeren, een vraag, j die vooral voor winkeliers en nering- doenden van tastbaar belang was. i Wij hebben daarom aan verschil- 1 lende firma's verzocht, ons hunne meening daarover wel te willen doen weten en terwijl wij hun voor het gegeven antwoord dank zeggen, voe- gen wij er aan toe, dat andere firma's I niet overgeslagen zijn, omdat we hun advies niet op prijs zouden stellen (het tegendeel is waar), maar omdat wij ons uit den aard der zaak moes- 1 ten beperken. Dit neemt evenwel niet weg, dat wij gaarne alsnog plaats zul len inruimen aan diegenen, die ons hune meening over de zaak willen doen kennen. Sommige firma's hielden hunne i meening liever voor zich, een andere achtte "onze vraag op dit oogenblik onnoodig, omdat de tram al rijdt. Vóór dien tijd had de vraag, meent zij, wel reden van bestaan. Naar de ze redeneering zou men ook maar be ter doen met niet over de slechte be strating in Haarlem te spreken, om dat ze er eenmaal is. Natuurlijk krijgt men bestaande dingen niet weg door ze te bespreken, maar wel kan wisseling van gedachten vele zaken helpen regelen en plooien naar 't be lang van hen, die ze beschouwen, i Wat onze kleine enquête betreft, is I het wel merkwaardig, dat de meesten met de nieuwe lijn zijn ingenomen en i daarin voordeel voor Haarlem zien. I Zoo schrijft ons de heer J. PANDER ,,In antwoord op Uwe vraag be- treffende de waarde van de Electri sche Spoor naar Amsterdam, heb ik de eer U het onderstaande mede te j deelen. I Naar mijne meening is het voordeel voor Haarlem. Ik geloof, hoe meer middelen van verkeer, hoe meer menschen, en waar de meeste drukte is, is de meeste kans van verkoopen. Altijd juich ik alle middelen toe, die j onze stad in beweging brengen." De firma GEBR. GERZON sluit zich daarbij aan „Verkeer bevordert den vooruitgang van elke plaats en Haarlem zal daar op wel geen uitzondering maken. Langzamerhand krijgen de zaken een grootsteedsch cachet en zal Haar lem's publiek, dat zooals wij onder vonden hebben, met voorliefde in Haarlem zijn inkoopen doet, en veel over heeft voor Haarlem's bloei en vooruitgang, die in elk opzicht blij ven behartigen. Wij doen dus een op roep aan de winkeliers om steeds voor ruime keuze, vlugge, correcte bedie ning. juiste contróle en geoefend per soneel te zorgen, hetgeen wij als het eenigc middel beschouwen om het publiek, trots vlugge en goedkoope verbinding met andere steden, aan Haarlem's neringdoenden te binden." De hand aan den ploegroept dus deze firma aan andere handeldrijven- den toe. En de firma I. C. HAAN koestert mede geenerlei vrees voor de toe komst Hare meening is „dat uitbreiding van verkeersmiddelen, en dus vergemak kelijking van communicatie, nimmer kan schaden, vooral niet, zoo zulks tusschen twee belangrijke gemeenten geschiedt, die beiden iets bijzonders biedenhoe meer Haarlem en om streken door druk verkeer bekend worden, des te meer zullen zich fami- liën hier komen vestigen. Of door Haarlem's inwoners nog wel zooveel in Amsterdam wordt ge kocht, nu hier zulke goed gesorteerde magazijnen gevestigd zijn, betwijfel ik zeer. maar in elk geval weegt zulks niet op tegen de groote, blijvende voordeelen, die men van het nieuwe verkeersmiddel mag verwachten." Van gelijke strekking is het oordeel van de firma HEENK en WE- FERS BETTINK. Naar hare meening zal Haarlem als gemeente, door toenemende kapi taal-krachtige bevolking, gebaat wor den. Kunnen de Amsterdamsche fami- liën, door betere verbindingen aange lokt om inwoners van Haarlem te worden en te kunnen profiteeren van alle daaraan verbonden voordeelen, er toe besluiten de neringdoenden hunner nieuwe plaats van inwoning te begunstigen, door onbevooroor deelde vergelijking van keuze en prij zen, dan zal ook voor dezen de nieu we spoor voorspoed aanbrengen en de aantrekkelijkheid van Haarlem's winkelstraten ten goede komen." De heer H. J. VISSER meent., dat liet voor winkeliers on neringdoenden weinig verschil zal maken. Verbetering en vermeerdering van verkeerswegen acht hij in het alge meen belang. Mogelijk is, dat bij goedkoopere en vluggere gemeenschap met Amster dam, dan thans per Holl. Spoor, meerdere Haarlemmers Amsterdam zullen bezoeken, orn daar hunne be- noodigdheden te koopen. Daartegen over staat, dat allicht meerdere ge goede Amsterdammers, vooral zaken- menschen, zich in Haarlem en om streken zullen vestigen. De nieuwe verbinding door de E. S. i M. acht ik van weinig belang, daar j hierin geene verbetering van den j bestaanden toestand ligt; de prijs: toch is hooger en de duur der reis' langer dan bij de Holl. Spoor." De firma HöMMEN Co. geeft een j dergelijk advies „Wij gelooven", zegt deze firma, j ..dat he* juist geen groote verande-j ring zal brengen. I Het zal geen groot voordeel bron- gen, echter schade evenmin,! want volgens onze meening zijn de j winkels hier in Haarlem in de laatste) jaren in elk genre zoo vooruit ge- j gaan, dat ze best. met die te Amster- dam kunnen concurreeren. ja, zelfs nog menigmaal bij ondervinding, in Haarlem goedkooper zijn De heer J. WESTENDORP oordeelt dat in 't algemeen grooter verkeer aan de zaken ten goede komt. Voorshands gelooft hij echter niet, dat het voor- i of nadeel groot zal zijn. Men moet eerst eens een zomerseizoen afwach- ten. Van kleinere artikelen, als siga- ren. enz., gelooft hij wel, dat door. meer bezoekers in Haarlem' de Elec- j trische Spoor wel voordeel zal ople- j veren, niet zoozeer voor zaken als de zijne (uurwerken). Doch over het al- gemeen zal de toestand wel blijven; zooals hij is. De firma P. VAN CITTERT ZONEN meent, dat de toestand voor don boekhandel wel stationair zal blij- venvoor groote galanteriezaken zal de E. S. mT misschien nadeelen ople-j veren, omdat bij gunstig weer bijv. in de St. Nicolaas-week, de dames i allicht in Amsterdam zullen gaan winkelen. Buitenlandsch Overzicht Behalve bovenstaande Japansche mededeelingen, die eenigszins een rapt nu beeld geven van de gebeurtenissen jJZj uuimjuct. zjjn fje berichten over den slag zeer Uit Tokio komen thans de verschil- sehaarsch. lende berichten over den grooten Dc „Echo de Paris meldt, dat de veldslag, die rondom ™*g, b,egon °P 30 K S' :„t™ ?m1envJai: Moekden met een artillerieduel en dat Moekaeil „men" gelooft, dat Koeropatkin een wordt gestreden. beweging tracht te dekken, die ten doel beeft om Liaojang om te trek- Wij moeten ze derhalve met een ^en weinig voorbehoud aannemen daar Of'hem dit gelukken zal? To oordeelen het geenszins onmogelijk is, dat ze naar bovenstaande berichten uit Ja- een beetje Japansch getint zijn. Uit pq.nsche bron. dan voorzeker niet. die berichten blijkt, dat de slag bij Yentai, Dinsdag onafgebroken tot Van 3 tot 8 dezer is volgens het rap- laat in den avond voortgezet, Woens- port van generaal Stössel aan den dag werd hervat. Tsaar ge on verandering gekomen in De uitslag is echter nog onbeslist, den toestand te De Russen brachten een aanzienlijke strijdmacht tegen den Japanschen rechtervleugel in de richting van de Taitse-ho in het vuur, maar men ge- deden wij een uitval en dreven den looft, dat de Japanners er in slaag- vijand van de hoogten, die hij bezet den de omtrekkende beweging te ver- bad, en welke wij thans bezet hou- hinderen. don, ondanks herhaalde tegenaanval len." Dit komt overeen met hetgeen bot „Nowoje Wremjagisteren meldde. Heel volkomen schijnt de rust dus niet te zijn geweest. Volgens de Echo de Paris zal de Rnssische Oo^tzeevloot ten minste een dag te Libau blijven liggen. Het definitieve vertrek naar Oost-Azie zal bij gedeelten plaats hebben, daar men het tijdstip, waar- Port-Artbur Alles was rustig. „Op 6 October De algemeene Japansche opmarsch heeft met een breed front naar Moek den plaats. Een Russische infanterie brigade, met twee duizend man cava lerie en twee kanonnen, Koeroki's flank bedreigende, trok de Taitse-ho over. De Japanners sneden deze troe penmacht af en zullen waarschijnlijk er in slagen haar gevangen te ne men. De Russen vielen Hsiensjwang, der tig mijlen ten noordoosten van Sai-- matei, aan. blijkbaar met het doel de °Pje oorlogsschepen de Deensche zee- Japansche verbindingslijnen met de engten passeeren, geheim wil houden. Japansche verbindingslijnen Yaloe af te snijden. Volgens uitvoerige officieele be richten loopende tot den morgen van den Hen, behield de rechtervleugel Volgens een Reuter-telegram uit Liverpool, liggen er sedert den len dezer maand drie Duitsche kolensche pen, ten dienste van de Russische ueu licii, uemciu uc icvuici vicugoi T-, van het. Japansche leger zijn, stellin- gen in de nabijheid van Pensihoeaan de Taitse. Na een hardnekkigen strijd die nog voortduurt, kreeg de vijand blijkbaar versterkingen. de haven ligt nog een viermaster met 4000 ton kolen. Voor Madeira, ter reede van Funchal liggen nog twee Duitsche kolenschepen. In de haven Generaal Okoe, die zich aan den Canaria liggen twee Engel- Japanschen linkervleugel bevindt, sc"e ooilogsschepen. meldt dat zijn rechtervleugel, metawnpni? t awtypm den linkervleugel van generaal Nod-^IT ANDERE LANDEN, zoe den vijand bij Woelitaitsoe, vier Uit mijlen ten noorden van de mijnenSOFIA van Yentai aanviel maar er tot zons- wordt nu ook als „vrij zeker" ge- ondergang van den lOden niet in meldt dat koning Peter van Servië slaagde de Russen te verdrijven. (jen 23en aj(jaar een bezoek zal bren- Een colonne van Okoes centrum gen aan vorst Ferdinand, verdreef den vijand uit zijn stellin- gen bij Tatoengsjan, die de RussenDe Morning Post weet over de den 9en bezetten. Fransch-Spaansche overeenkomst ter De linkervleugel van generaal Okoe zake van trok, na een aanval op den vijand bij j MAROKKO Hsiliasja-toen, tegen Hoshiatoen op. nog mede te deelen, dat het Spaan- En t.en slotte komt wel het belang- sche geld ook voortaan in Marokko rijkste telegram over dezen slag, ook in omloop zal blijven en dat de alweer uit Tokio, waarin wordt ge meld, dat volgens berichten van maarschalk Oyama op 10 dezer onge veer langs het geheele front werd ge vochten, en dat De heer J. W. KOOPMAN meent, dö Japannora dat de lijn AmsterdamHaarlem geen invloed zal uitoefenen op zijn zaak (rijwielen, motorfietsen, enzA De firma VAN DER LAAN Co. is van dezelfde meening, wat hare bran che (manufacturen) betreft. Ook de heer F. H. SMIT meent, dat de invloed van de tram op bedrijven en winkels als de zijne niet merk baar zal zijn bij het tegenwoordige tarief en de huidige exploitatie. Al vermindert echter de prijs per rit en wordt de exploitatie beter, dan nog behoeft men niet te vreezen, dat za ken, waar minder draagbare artike len worden verkocht, minder te doen zullen krijgen. De heer J. IMPIJN ten slotte is van oordeel, dat zijn bedrijf (rijwielen enz.), niet veel te lijden zal hebben van de E. S. M. Voor zaken als café's en dergelijken acht hij de tram voor Haarlem wel voordeelig. Tot zoover de mededeelingen, die wij ontvingen. Men zit hetniemand, die zich ernstig bezorgd maakt. Met dat optimisme stemmen wij gaarne Er zullen wel altijd menschen zijn, die sommige artikelen buiten de stad, ja, buitenslands koopen, maar zij zullen gelukkig zeldzaam blijven en hun aantal zal voortdu rend slinken, wanneer de winkeliers en neringdoenden blijven zorgen, dat zij aan alle redelijke aanvragen van het publiek kunnen voldoen. De ver klaringen van de firma's Gerzon en Hommen ademen te dien aanzien een verblijdend zelfvertrouwen. En wij worden hierin nog meer overtuigd door het nagekomen ant woord van den heer J. C. CADERIUS VAN VEEN, die ons schrijft In antwoord op Uw schrijven van 27 Sept. j.l. heb ik de eer UEd. mede te deelen mijne opinie, omtrent voor- of nadeel door de H. E. S„ is dat een goede verbinding met Amsterdam in 't. algemeen voordeel aan Haarlem brengt, hoewel het voor enkele win keliers of liever voor enkele branches welke niet met hun tijd meegaan nadeel zal opleveren. Het algemeen zal m. i. meer voor- dan nadeel op leveren. meester van het terrein worden. De aanval op Hsiensjwang is volgens dit bericht afgeslagen. In Londen publiceerde de Japan sche legatie eenige uittreksels uit de rapporten van maarschalk Oyama. Daaruit blijken nog de volgende bij zonderheden. De vijand tegenover onzen rechter vleugel toont groote bedrijvigheid se dert den 9den. Een vijandelijke afdee- ling, bestaande uit een brigade infau terie, 2000 man cavalerie en twee ka nonnen trok in den morgen van den 9den over de Taitse-ho op een punt veertig mijlen ten oosten van Liao jang. Zij sneed onze verbindingen tusschen Hzioejen en Tensihoe af. welke echter later hersteld werden. Onze afdeeling te Tensihoe heeft al haar stellingen behouden na een ge vecht van twaalf uren met een Rus sische overmacht. Velschillende Russische brigades zijn aan den rechteroever van deTai- tsq-ho opgemerkt. De vijand tegenover ons centrum beschikte op'den morgen van den 9den over ongeveer een divisie in de nabijheid van den spoorweg halver wege Liaojang en Moekden. Enkele detachementen van deze macht begon nen een beweging naar het zuiden. Des middags toonde de vijand te genover onzen linkervleugel minder activiteit. Gevechten werden over het geheele front geleverd. Twee stellingen nabij Pensihoe, on geveer 35 mijlen ten oosten van Liao jang, waarvan de een door den vij and stormenderhand en de ander door een nachtelijken aanval genomen werden, zijn op 10 dezer heroverd. Een hevig gevecht hield tot het in vallen van de duisternis langs het ge heele front van onzen rechtervleugel aan waar de vijand minstens 6 divi sies infanterie en ongeveer 80 kanon nen in het vuur had. Ons centrum en onze linkervleugel streden tot het don ker werd. Op 11 dezer bedreigde onze linkervleugel den rechtervleugel des vijands. De vijand viel sedert 7 de zer Hsientsjang aan, doch werd I den lOden jl. in een nachtelijken aan val teruggeslagen. Spaansche kooplieden en fabrikanten dezelfde rechten zullen genieten als de Fransche. De Times verneemt uit MONTEVIDEO, dat daar een aanvang gemaakt is met de ontwapening van de opstan delingen, maar dat de orde toch bij lange na niet teruggekeerd is. PRINS MIRSKI. De nieuwe minister van binnenland- sche zaken in Rusland heeft alle agen ten der geheime politie, die zijn voor gangers plachten te bewaken, wegge zonden. De minister wenscht zonder eenig beschermend geleide zich vrij» lijk te bewegen. Het lot van zijn voor- gangers heeft trouwens bewezen, dat die wacht ook maar min effect heeft. De correspondent van de „Times' te New-York heeft verschillende in vloedrijke personen geïnterviewd over de kansen van de aanstaande PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN AMERIKA. Er heerscht, schrijft hij. onder hen maar één meeningde vrienden zoo wel als de tegenstanders van den heer Roosevelt meenen, dat zijn keuze zoo goed als verzekerd is. Er is zeer wei nig geestdrift. Onverschilligheid heerscht overal, behalve onder de po litici van beroep en de partij-rede naars. Deze onverschilligheid is, naar de meening van ervaren personen, hoogst nadeelig voor den heer Par ker. De democratische partij heeft ge brek aan geld. Dc staat New-York blijft twijfelachtig. Do „New-York Herald' verneem* uit MADRID, dat binnenkort de verloving van de infante Maria Theresia met haar neef prins Ferdinand van Beieren officieel bekend gemaakt zal worden. De bruid is twee jaar ouder dan prins Ferdinand. Minister Maura heeft zijn goedkeu ring gehecht aan dit huwelijk, dat in het aanstaand voorjaar zal vol trokken worden. De infante Maria Theresia werd den 12den November 1882 t- Madrid gebo ren en is de jongste van de beide zus ters van koning Alfoiwus XIII. Prins Ferdinand werd den lOenMei 1884 eveneens te Madrid geboren en is de oudste zoon van Lodewijk Fer dinand van Beieren en Maria della Paz, infante van Spanje. HET TOONEEL. E „ANTIGONE" DOOR HET „HAARLEMSCH TOONEEL". Wanneer het werk van Sophokles, waarvan we hierboven den titel af schreven, tot de muzikale scheppin gen behoorde, dan zouden we de op voering van gisteren 't beste kunnen karakteriseeren als een „Fantasie sur l'Antigone, arrangée par Monsieur Bouwmeester". Want Bouwmeester schijnt den laatsten tijd bepaald te denken, dat de brutale menschen de halve wereld hebben en dat hij zich daarom alles met het publiek kan veroorloven. Brutaal zeggen we, want de „Anti gone" te willen opvoeren met een ge zelschap als waarover hij op 't oogen blik te beschikken heeft, is niet meer of minder dan een brutaliteit. En wanneer hij ons mocht willen doen denken, dat het monotone opzeggen in eenzelfde klankregister, dat alle meespelenden van elkander overna men, van de rollen uit het tekstboek iets te maken heeft met het vertolken van een klassieke tragedie, dan moet hij de Haarlemmers toch wel voor erge toetjes aanzien. Maar, enfin, we zullen wel geen last van dit stuk meer hebbende leege zaal van gisteren zal er ons wel van ontslagen hebben. We willen nu echter eerst iets over den inhoud van het stuk zeggen. Prof. Van Herwerden, die de „An tigone" evenals de Oedipus" in het Hollandsch vertaalde, heeft in eenige inleidende versregels het stuk ge noemd een oud Atheensch aandoenlijk schoon (gedicht, Dat huldigt een heldin, die huw'- [lijksheil, ja 't leven Heeft veil gehad voor vroomheid, [broederliefde en plicht. Zij, die het vorig jaar Bouwmees ter den „Oedipus" van denzelfden Griekschen dichter (Sophokles) heb ben zien spelen, zullen zich nog wel herinneren dat deze (n.l. Oedipus), zoon van Laïos en koning van Thebe, de oplosser van het algemeen beken de raadsel der Sphinx, waardoor hij die stad van den ondergang redde, indertijd te vondeling gelegd en, met zijn ouders onbekend, zijn vader on wetend verslagen en met zijn moe der, Jokaste, gehuwd was. Uit dit huwelijk waren twee dochters, Anti gone en Ismene, en twee zonen, Eteo- kles en Polycines geboren. Nadat Oedipus, tot 't inzicht van zijn wanda den gekomen, zich in wanhoop de oogen had uitgestoken en van de regeering vervallen was, had men besloten, dat zijn beide zonen beur telings een jaar regeeren zouden maar toen het eerste jaar. dat aan Eteokles toegewezen was, was afge- loopen, weigerde deze den troon aan zijn broeder af te staan. De laatste riep toen de hulp in van zijn schoon vader, Adrastos, koning van Argos, die met hem en vijf andere koningen bet beleg sloeg voor Thebe, om Eteo kles en diens oom Kreon, Jokaste's broeder, die zijn partij genomen had. te dwingen tot het nakomen van hun verplichting. Na hevigen strijd, waar in de beide broeders elkander in een tweegevecht doodden, moest Adrastos met zijn bondgenooten aftrekken. .Antigone", het treurspel van So phokles. dat eenigmate als een ver volg op zijn „Oedipus" beschouwd kan worden, en waarin Oedipus' dochter Antigone de hoofdrol speelt, neemt bij dien stand van zaken een aanvang. Kreon. de oom der in 't tweege vecht gesneuvelde zonen van Oedipus, is nu koning van Thebe geworden, en heeft verboden, dat het lijk van een der beide broeders, n.l, dat van Poly- nices, begraven zal worden. Eteokles (zoo zegt hij), die kampend [voor zijn vaderland Den heldendood gestorven is, hem [zal men straks Begraven met alle eer en iedere [off er and, Die 't lijk eens dapp'ren hals bij de [uitvaart begeleidt. Maar zijnen snooden broeder, Poly- [nices, die Als balling wederkeerend zijne [vaderstad Verbranden wilde met do tempels [harer Goón, 't Bloed zijner medeburgers slurpen [of tot slaaf Den vrije maken, hem mag niemand, [wie 't ook zij. Dit werd zoo even afgekondigd op [mijn last Begraven noch beweenen. Onbegraven [moet Zijn lichaam blijven liggen, 't voog'- [lenheir ten prooi. Een aas der honden, afschuwwek kend om te zien. Een zware straf wordt gesteld op 't overtreden van dit verbod. Maar Antigone stoort zich daar niet aan. Gedreven door heilige zuster liefde gaat zij heen, en begraaft het lijk van Polynices tóch. En als Kreon dit verneemt, laat hij Antigone in den kerker werpen in afwachting van de straf, die haar nu treffen zaL Geen goede raad of smeekingen zijn in staat hem van dit besluit af te brengen. Maar nu zullen, volgens de nood lotstheorie der klassieke oudheid, den man, die zoo optreedt tegenover de geheiligde zusterliefde, ook zware rampen moeten treffen. En dit gebeurt ook. Wanneer Kreon eindelijk inziet, dat een mensch doet, zoo lang hij leeft, [het best, wanneer hij 't eens gevestigd recht [in eero houdt, is 't al te laat. Haimon, zijn zoon, die verloofd is met Antigone, heeft haar uit wanhoop in den kerker ge worgd en daarna zich zelf in zijn zwaard geworpen, terwijl ook zijn echtgenoote, Eyrydice, de hand aan zich zelf slaat. Zóó wordt deze man, hoe hoog als vorst ook staande, die zondigde te gen een hoog en geheiligd recht uit zijn tijd, door het Noodlot getroffen en ter neer geworpen. Dit heeft Sophokles bij wijze van moraal zijnen tijdgenooten willen leeraren. We zullen daar echter hier ter plaatse niet op ingaan, maar ons be palen tot hetgeen we gisterenavond te zien hebben gekregen. In de eerste plaats dan iets over Bouwmeester, die natuurlijk den Kreon speelde. En dan moeten wo dadelijk zeggen, dat we hem menig maal gelukkiger hebben gezien dan gisteren. Hij miste het edele, klassie ke koningsmasker, maar toonde een nijdasserigen kop, met een zuren trek om den mond, waarin hij erg met zijn oogen rolde. In zijn spel be haalde hij nimmer de hoogte vaneen Oedipus of een Herodeswel deed hij af en toe pogingen zich eens op te winden, maar dan bleef 't een onware drukte. Hij kreeg de stemming niet te pakken en wist ze ook niet mee te deelen. En bovendien gebruikte hij weer oude trucs, zooals bijv. bij 't heengaan het staan blijven in de deur, 't norsch kijken en 't dan weg- stappen met een schouderschok. Diep te, adel, gedegenheid misten we in zijn uitbeelding van Kreon. Hij gaf een norschen, ruwen, nijdasserigen man te zien, maar geen zondigen en daardoor lijdenden koning. Ook Mevr. Erfmann-Sasbach kon ons niet voldoen. Voor ons was ze geen Antigone, 't Spijt ons dit te zeg gen van deze sympathieke en zeer zeker talentvolle actrice, maar 'tkan nu niet anders. Zij mist nu eenmaal het masker en het geluid voor een Antigone. Zij kampte echter moedig tegen die bezwaren en deed den ge- heelen avond met toewijding haar best. Zij liet overwogen en bestu deerd werk zienzij was „in" haar rol en deed in de derde acte ook eenige goede dingen van dictie en stand zien, maar als gehéél was ze geen Antigone, gelijk we ons die ge woon zijn voor te stellen. En de rest der medespelenden? Och, laten we er maar over zwijgen, want 't was gewoonweg ergerlijk zooals ze soms met de gebonden versmaat om sprongen. Maar zij konden 't niet helpen. Men had hun immers hun rollen thuis gestuurd en nu hadden zij maar hun best te doen om te trachten iets uit te beelden, waartoe zij den aanleg, de opleiding en de studie misten. Maar dit laatste (n.m.l. dat ze hun best deden) kan men nog niet eens zeggen van de Thebaanscho grijs aards. Deze geleken op een troep zak ken met zemelen, waarop men stuk ken watten voor baarden had opge plakt. Ze deden met hun lange stok ken, vijf bedrijven lang van 't eene been op 't andere leunend, meer op

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1