legendarische herders uit een kinder prentenboek dan op de keur der oude mannen uit Thebe denken. En op 't einde waren ze zoo suf en fut loos met hun zemelen-zielen, dat toen er drie lijken tegelijk op het tooneel stonden en dat zie je toch alle da gen nieter geen trek op hun ge zicht vertrok en ze verveeld en we zenloos naar alle richtingen de zaal stonden in te staren. Van welke vertaling gisteren ge bruik is gemaakt, weten we niet. Van die van Prof. van Herwerden zeker niet. Van die van Prof. Opzoomer dan 't Was niet op het programma vermeld, maar wèlwie de costu mes had geleverdZoo iets teekent. Maar het is slechts één afdruk van het brandmerk, dat op deze geheele opvoering gestempeld was. FRANS NETSCHER. Stadsnieuws Ned. Protestantenbond. De afd. Haarlem van bovenge- noemden bond hield Woensdagavond in het Bondsgebouw op de Nieuwe Gracht haar jaarlijksche vergadering. Behandeld werden de begrooting en de vaststelling der subsidiën aan de verschillende commissiën. De rekening en verantwoording van den penningmeester en van <de rekenplichtige commissiën werden in handen van een commissie gesteld. Hierna bracht de secretaris het jaarverslag uit. Als afgevaardi-gden naar de alge- meene vergadering werden benoemd de beeren Ds. G. J. Paré en W. L. Schram Azn. Herkozen werd als bestuurslid de heer F. H. Smit (aftr.) Tot leden van de verschillende com missies werden alle aftredende leden herkozen, n.l. de heeren P. H. Festas en H. J. Massink als leden van de commissie voor de lezingen de heer D. J. A. Westerveld als lid van de commissie voor godsdienstonderwijs, de heer L. van der Have als lid voor de kerkelijke verkiezingen, de heer G. L. Weerman als lid van de com missie tot uitbreiding van het leden tal en de heeren Mr. H. Ph. de Kanter en W. L. Schram Azn. als leden van de commissie voor wijkverpleging. Besmettel ij ke ziekten. In de Staatscourant van heden is opgenomen een opgave van het aan tal gevallen van besmettelijke ziek ten. ter kennis gekomen van den Cen tral en Gezondheidsraad., gedurende het tijdvak van Woensdag 5 October tot en met Dinsdag 11 October. Uit deze opgave blijkt dat er gedu rende dat tijdvak te Haarlem zijn voorgevallen twee gevallen van rood vonk en 1 geval van diphtheritis. Te Heemstede zijn gedurende dat tijdvak 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis voorgevallen. Stucadoorsvereeniging. In de Staatscourant van heden zijn opgenomen de koninklijk goedge keurde statuten van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Stucadoorsbond. Deze vereeniging stelt zich ten doel te komen tot een i krachtige organisatie van stucadoors te Haarlem en de omliggende ge meenten, hen in technische kennis te ontwikkelen en de verbetering hun ner maatschappelijke positie te be vorderen. Dit tracht zij te bereiken door het houden van vergaderingen, het streven naar betere arbeidsvoor waarden, het vormen van een weer- standskas enz. Aanbesteding. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland zal op 10 November a.s. in het gebouw van het Gouver nement te Haarlem worden aanbe steed bestek no. 19 de levering van petroleum en verdere benoodigdheden voor de verlichting der werken van het Merwedekanaal van het Noord zeekanaal af tot de grens der pro vinciën Noord-Holland en Utrecht en van den zijtak van dat kanaal tot in de Oude Vecht te Nigtevecht, gedu rende het jaar 1905. Raming f2000. Rijwielbergplaats. Meldden -wij voor eenige weken geleden dat er aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M. een bergplaats voor rijwielen zou verrijzen, thans kunnen wij meedeelen dat er een loods gebouwd is die 60 rijwielen kan bergen. Sonate n-a vond. Naar wij vernemen zullen Mevr. Frensel Wegener—Koopman, pianis te, en Mej. Bertha Boese, violiste, den 2den November wederom een Sonaten- avond geven in de bovenzaal der Vereeniging, met medewerking van den Heer Gerard Zalsman. De goede indruk, dien w ijvorigjaar op den lsten Sonaten-avond hebben ontvangen en de waarlijk schoone en gevoelvolle vertolking van de toen ten gehoor© gebrachte werken, zijn een waarborg, dat deze avond ook een werkelijk schoone belooft te wor den. Benoemd. De heer T. Verschoor Jzn. alhier werd voor eenigen tijd benoemd als adjunct-directeur van de stichting „Het Hoogeland" te Beekbergen, doch bedankte. Niettemin hoeft het bestuur hem ;n zijn laatste vergadering opnieuw be noemd. Delui t-k oionel O. J. A. Schwarz van het 10e reg. inf., zal binnenkort het leger met pensioen verlaten. Binnenland VERKIEZING VAN PROF. TREUR. De verkiezing van prof. mr. M. W. F. Treub tot lid van de Tweede Ka mer doet de vraag rijzen of rle geko zene zijn ambt als hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam kan blijven waarnemen. Ge lijk men weet, ontvangen professoren aan de Rijks-Universiteiten, die het lidmaatschap van een der beide Ka mers aanvaarden, een verlof-trakte ment (de helft der jaarwedde). De Gemeentelijke Verordening van Amsterdam bepaalt daaromtrent niets. Alleen zegt art. 16 De gewone hoogleeraar bekleedt geen ambten of bedieningen zonder toe-stemming van den Gemeenteraad, Curatoren gc boord." In een Onderhoud, dat wij met prof. Treub hadden, deelde hij ons dan ook mede, dat hij voornemens was deze toestemming aan den Ge meenteraad te vragen. Tevens vernamen wij, dat de heer Treub, als de toestemming gegeven zal zijn, het directeurschap van het „Cenlraal-Bureau voor Sociale Advie zen" en het lidmaatschap van ver schillende commissies, zooals dat van het Scheidsgerecht, zal rxsderl eggen. („N. v. d. D.'" KAMERVERKIEZINGEN. Tc Apeldoorn wordt dé verkiezings propaganda voor 1905 nu reeds met kracht ter hand genomen. De anti- rovolutionnairen beginnen daar met een politiek weekblad uit te geven, hetgeen de liberalen zeer waarschijn lijk binnenkort ook zullen doen. Op 25 October vangen de meetings aan dr. Brocx, uit Voorst, zal voor de liberalen het woord voeren over de vraag Waarover zullen de kiezers in 1905 moeten oordeelen Op 27 October spreekt mr. Troelstra in een vergadering, belegd door de soc.-democratie. HEINZE. Men schrijft uit Muiderberg aan „De Tel." Het monument „Heinze" zal deze weck klaar komen en de dag van ont hulling is bepaald op oensdag 19 October. Het zal de moeite waard zijn voor alle muziekliefhebbers en vereerders van onzen onvergetelijken vriend Heinze, deze plechtigheid bij te wo nen. De directie van de Gooische stoomtram zal maatregelen treffen het extra toestroomend publiek te kunnen vervoeren. Hel monument is geplaatst op het z.g. Bergje boven den vijver in het beukenboschde Vereeniging tot be vordering van 't Vreemdelingenver keer heeft op zich genomen, het mo nument rondom met bloemen te doen versieren, niet alleen voor dezen dag, maar ook te zorgen dat ten allen tij de van het jaar bloemperken zullen worden bijgehouden met bloemen, die de verschillende tijden des jaars op leveren. DÉRAILLEMENT. Dinsdagnacht had op het spoor weg-emplacement in den Berg nabij het station Arnhem een déraillement plaats van een viertal wagens van een goederentrein die uit Emmerik aankwam. Door het niet goed sluiten van een der wissels geraakten de vier laatste wagens beladen met steenko len uit het spoor. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats en dema- terieele schade is gering. AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. De reizigers met den trein H 8, van de Rotterd. Tramweg Mij., tusschen Spijkenisse en Rotterdam, zijn Woens dagavond aan een ernstig gevaar ontsnapt. Ongeveer halverwege tusschen de halten Rhoon en Rijsdijk lagen met zware klampen aan elkander gespij kerde planken, ter breedte van 1.25 M., dwars over de rails. De machi nist, het gevaar bemerkende, remde met alle kracht, doch kon niet voor komen, dat de locomotief en wagens schokkende over het complex der 5 c.M. dikke planken heenreden. Door den flens der wielen zijn de planken langs de rails afgeknepen. De reizi gers werden door elkander gestooten en geschud. Ontsporing had gelukkig niet plaats. Of men hier te doen heeft met een dronkemnansschandaal van lotelin- gen (het was te Rhoon lootjesdag ge weest), dan wel met eene laaghartige streek van onverlaten, die veler leven in gevaar brachten, zullen misschien politie en justitie uitmaken. Een uit gebreid onderzoek is aangevangen. DE DRANK-ELLENDE IN HAAR WARE GEDAANTE. Maandagmorgen omstreeks half ne gen waren in den Haag vele gaswer- kers getuigen van de drank-ellendein haar ware gedaante. Een los werk man, die aan den in aanbouw zijn- den schoorsteen werkt, kwam abnor maal op het werk, klom in den schoorsteen en wilde den metselaar te lijf. Toen werd hem door den hoofd opziener het verdere werk ontzegd, en vier personen werden belast hem bui ten liet hek der fabriek te brengen, wat in den beginne heel gemoedelijk ging, maar door het gezeur, (wat dronken menschen eigen is) werd hij met een loopje van de fabriek gezet. Om van de schrik te bekomen, ging hij in de herberg op den hoek van het Kleine singel er nog een paar pak ken, zoodat, toen hij weer buiten kwam, een dienaar van de H. Her mandad hem te pakken nam en naar het politiebureau bracht. Ziedaar ar beiders, het was aan den man zijn boterham, die hij bij zich droeg, te zien, dat hij niet gerekend had in de nor verzeild te raken. En zijn vrouw, die niet beter weet, of hij is aan 't werk, zit misschien te peinzen en te practiseeren, om aan een paar klomp jes te komen voor haar kinderen, ter wijl hij door het rijker maken van den kastelein nog een zekere boete moet betalen en werkloos wordt bo vendien dus hij vermeerdert door zijn drinken zorg en verdriet van zijn vrouw niet alleen, maar ook vergroot hij het lijden van zijn kinderen. En de schrille tegenstelling viel mij nog meer in 't oog, toen ik de fabriek ver liet en een kastelein zijn dochtertje zag leeren fietsrijden. Toen kwam mij helder de plaat van Braakensiek voor den geest, die zegt„Dat is van jouw geld." (Gemeentewerkman). SPOORWEGDIEFSTALLEN. In verband met het herhaaldelijk voorkomen van diefstallen te Zaan dam van koopmansgoederen, ter ver- zending toevertrouwd aan de Holland- sche Spoorwegmaatschappij, waarvan ondanks de nasporingen de aaoers steeds onbekend bleven, meldt men thans de schorsing van drie verdach ten, allen in dienst van de Maat schappij, waarvan twee uit Amster- dam en een uit Zaandam, die zich zou. den hebben schuldig gemaakt aan de ontvreemding van een hoeveelheid kandijsuiker, die, uit Roosendaal af komstig, geadresseerd was aan den heer S. de Wit te Zaandam. Van het i drietal schijnt reeds een te hebben be- kend. NA DEN STORM. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Crt. i Ditmaal zijn de Zeeuwsche vis- schers bij den hevigen storm van de vorige week er goed afgekomenop de Zuiderzee waren er geen aanwe zig. Het beroep op de offervaardig- heid zal thans uit het Noorden ko men, en geen twijfel of ook de Zeeu wen zullen op hun beurt voor de na- blij venden van de slachtoffers der zee hun beurzen openen, zooals dit elders het vorige jaar na den storm van 11 Sept. geschiedde. Het ver wondert ons evenwel, dat in de Zeeuwsche visschersplaatsen niet het goede voornemen is doorgezet, om een fonds te stichten, dat bij derge lijke gelegenheden het beroep op den algemeenen weldadigheidszin oxmoo- dig zou maken. Waarom in Bruinis- se, Tholen, Arnemuiden, Ierseke, Clinge, Philippine geen samenwer king gezocht tusschen visschersver- eenigingen, particuliere oester- en mosselkweekers? Zou b.v. de wakkere vereeniging te Bruinisse, die in den laatsten tijd voor zoovele visschers- belangen opkomt, niet het initiatief kunnen nemen voor de stichting van een algemeen fonds? Het „memento mori" uit het Noorden toegeroepen, is een vingerwijzing om de hand aan den ploeg te slaan. Men meldt uit Katwijk aan Zee Nu er na den storm verscheiden schuiten zijn aangekomen of binnen gevallen, kan men eenigszins een overzicht krijgen van de schade, die de jongste storm aan de vloot van hier heeft aangebracht. Mexxschenlevens zijn gelukkig met te betreuren. Het verlies aan netten is echter zeer belangrijk. Vele vaar tuigen er van 20 tot 50, die zooals de term luidt „uit de pees zijn ge scheurd". Een enkele bom heeft haar geheele vleet met inbegrip van tou wen enz. verloren, wat een verlies van pl.m. f 4000 veroorzaakt. De scha de zal zooveel te meer worden ge voeld, daar de uitkomsten der ha- ringvisscherij tot heden niet buiten gewoon ï'ooskleurig konden worden genoemd. De logger De Goede Verwachting (HD 21) schipper Kennepoel, is heden te Nieuwediep binnengekomen met verlies van de vleet. Namens de Koningin zijn giften in geld ter eerste leniging van den nood gezonden aan de gemeenten, welker visschersbevolking het meest getrof fen werd bij den jongsten storm op zee. LEVENSGEVAARLIJKE VERWONDING. Dinsdagavond heeft zonder eenige aanleiding een inwoner van Echt, die Maandag j.l. uit de gevangenis ont slagen was, waarin hij 2 jaren had doorgebracht, den onbezoldigd ge meenteveldwachter te Echt, den heer Remmen, met een mes levensgevaar lijk gewond. De justitie heeft zich gistermorgen per automobiel naar Echt begeven ten einde de zaak te onderzoeken. JEUGDIGE ZAKKENROLLERS. Onlangs werd door den burgemees ter en den commissaris van politie te Zwolle gewaarschuwd tegen zakken rollers in deze gemeente. Gistermor gen werden op de vischmarkt gear resteerd twee jeugdige meisjes, 7 en 13 jaar, dochtertjes van zekere Ra maker in de Bitterstraat te Zwolle. Het meisje van 7 jaar werd op hee- terdaad betrapt. De politie deed onmiddellijk huis zoeking en vond 8 portemonnaies waarvan de herkomst niet kon wor den opgegeven. LOTINGCURIOSUM. De wed. Koot, Notenboomenlaan te Utrecht, heeft 9 zoons, waarvan er thans 8 vrijgeloot zijnno. 9 moet het volgend jaar loten. U. D. VERZAKTE STEEG. Ruiixx negen uur Woensdagochtend heeft er plotseling een groote verzak king in de Stadhuissteeg te> Rotter dam plaats gehad. Die verzakking strekt zich over ruim vijftien vier kante meters uit van den ingang van het stadhuis in de richting van de Kinstraat en is vermoedelijk veroor zaakt door het wegzakken of hot bre ken van de verbinding van een gas buis. De straat zakte onmiddellijk van weerszijden naar het midden een halve nieter in, waarop ook een gedeelte van het trottoir met de trot toirbanden medegesleept werd. Op advies van den directeur der gasfabrieken, den heer D J. Cramer, is door do politie hot. geheele ver keer. ook voor voetgangers, door de Stadhuissteeg afgezet, omdat er, te gelijk niet de inzakking, een gasoui- snapping op groote schaal plaats had, zoodat er gevaar voor ontploffing be stond, indien er bijv. met. brandende sigaren in de nabijheid gekomen werd Zoodra mogelijk is een aantal ge meentewerklieden onder opzicht van den adjunct-directeur, den heer H. A. van IJsselsteyn, en den daarvoor aan gewezen opzichter met spoed aan het werk gegaan om het ongeval te ver helpen. Des middags om half twee was het verkeer voor voetgangers weder her steld. De trouwlustigen moesten gisteren door het slop aan de Hoogstraat zij de in het stadhuis komen. BRUTALE MISHANDELING. In den vorigen nacht maakte de bakkersknecht D. S. vier mannen, die een politieovertreding begingen ten opzichte van den op straat staanden broodwagen van den patroon v. S„ opmerkzaam op het onbehoorlijke daarvan. Een van het viertal, D. K. genaamd, trok zijn mes ein stak het den baiïkei'sknecht in den onderbuik. De gewonde werd door dr. Waszink verbonden en naar zijne woning ver voerd zijn toestand is redelijk. De politie nam D. K. in arrest en het mes in beslag. VOOR DAT ER LEERPLICHT WAS. Een wegens stijl, vorm en inhoud hoogst grappige sollicitatiebrief voor de betrekking van politie-agent is, naar het „U. D." meldt, dezer dagen aan het hoofdbureau van politie te Utrecht ontvangen. Aan Den Wel Edelheer comosasers van polidie. „Noem ik mijn X„ oud 33 Jaar heb ik de eer mijn aan te melden bij u. Dat ik gaarne in aan raaking zou willen komen voor agent van polidie, daar ik zes Jaaren gediedt heb en ongehut hen en vrij van sterken dralt ben en u E del heer comosarssex-s had ik graane dat u onderzoek naar mijn kon doen aan don luitenand Z. en daar bij nog van mijn gloof proo- destand." BRANDEN. Te W oil hagen is Zondagavond een woonhuis met stalling afgebrand. Eenig vee kwam in d& vlammen om. Dinsdagavond ontstond door eene onbekende oorzaak brand in een der gebouwen van de papierfabriek te Maasniel. Dit gebouw brandde geheel uit en ook werd aanzienlijke schade aangericht in het belendende machx- uegehouw. Te Putten oxitstoxxd Dinsdagmiddag brand in den scliooi'steen der woning, bewoond door J. Koenraads, aan den Vooxdhuizerstraatweg. Tengevolge van de» groote droogte brandde het huis tot den grond af slechts eeix geit exx eexi enkel meubel stuk konden gered worden Het huis was tegen brandschade verzekerdde inboedel echter niet. Te Dussexx is de stallixxg van den kastelein A. van Beurden door onbe kende oorzaak afgebrand. Een paard, alsmede voorraden hooi en aardap pelen, kwamen in de vlammen om. Te Schinnen (Linxb.) brandde een boerenwoning met aaixgx-enzeixdestal ling af. Twee varkens, kippen eix het huisraad kwamen hierbij oixx. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Vlachtwedde is de woning vaxi den arbeider H. Schenkel even buiten het doi*p, in asclx gelegd. Drie var kens en een geit kwamen in de vlam men om. I-Iuis noch inboedel warexx verzekerd. ONGELUKKEN. Texx huize van een bewoner van het Sweelinckplein ixx den Haag heeft een dienstmeisje bij het strijkexx van linnen goederexx zich zoo ernstig ge brand, dat zij in hopeloozen toestand naar liet ziekenhuis is vex-voerd. De 57-jarige monteur v. d. H. die te Schiedam in de branderij van den heer Van der Tuin door het springen van «en deksel van den distilleerke tel zulke hevige brandwonden opdeed, is aan de gevolgen eenige uren later overleden. Dinsdag stond de 60-jarige kaste lein B. Eijsink, te Rotterdam, te kij ken naar het lossen van zand uit oen motorboot der gemeente aan een los- wal aan het Buizengat, toen door het slingeren der laadbak de mast brak en de kastelein hierdoor op het hoofd werd getroffen. Hij was onmiddellijk dood. Dinsdagmorgen had de koetsier van den heer Sluiter te Bussum, een ze kere Mulder uit Naarden, het onge luk, dat bij het slijpen van messen een mes uitgleed en hem in den bu'k trof. Door hevig bloedverlies overleed hij een uur daarna. Uit de Arbeiderswereld WERKSTAKING. De firma Ten Cate te Enschedé heeft de stakenden in de gelegenheid gesteld zich tot Dinsdagavond negen uur oixx werk aan te melden op de be kende conditiën. Geen hunner heeft hieraan voldaan en allen worden nu als ontslagen beschouwd. LOONREGELING OPPERLIEDEN. De Algemeene Patroonsvereeniging tot vaststelling en handhaving van Arbeidswaarden te Amsterdam hield Woensdagavond, onder voorzitter schap van den heer W. de Vlugt, in het gebouw der Maatschappij tot be vordeiang der Bouwkunst, eene druk bezochte ledenvergadering, waarin na afdoening van vei'schillende meer huishoudelijke punten, de navolgende voorstellen van het bestuur werden aangenomen le. om met ingang van 1 November 1904 voor de leden der Vereeniging verplichtend te stellen de invoering der navolgende ook door de te Amsterdam bestaande opperlieden-or ganisaties aanvaarde loonregeling voor het opperliedenvak. a. Minimum25 centen per uur. b. Maximum Voor werk zonder voorafgaande raming van den prijs. 20 voor werk met voorafgaande raming van den prijs, 40 .boven het minimum van 25 centen per uur. Deze loonregeling zal tpt 1 Mei 1906 van kracht zijn. Opzegging door een vaxx beide pax-tijen zal moeten geschie den ten minste drie maanden vóór het tijdstip, waarop de overeenkomst ein digt. Bij gebreke daarvan zal zij ge acht worden telkexxs voor den tijd van één jaar onder dezelfde voorwaarden te zijn verlengd. DE STAKING TE MARSEILLE. De georganiseerde dokwerkers te Marseille hebben zich Ditxsdagmorgeix naar de patroons begeven om mede te dealen, dat zij ziclx bij de uit spraak vaxx den bemiddelaar neerleg gen. Zonder zich op de stakers te willen wreken, zij ia de reeders toch besloten de arbeiders, die zij als de leiders der staking beschouwen, niet meer in dienst le nemen. Zoo zijn de afgevaardigdexx van de dokwerkers Dinsdag niet meer aange nomen. Misschien zal dit nog eenige onaangenaamheden ten gevolge heb ben. Tot nu toe zijn echter geen inci denten voorgevallen. Alleen de kolen- arbeiders staken nog; zij hebben zich aaneengesloten en zijn van plan den sti'ijd vol te houden. De algemeene_ raad te Marseille heeft na een heftig debat besloten ee.i som van 50.000 fr. af te staan aan de slachtofferstevens werd een motie aangenomen, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de regeering een gelijk bedrag daartoe zal bestemmo ANARCHISTEN-CONGRES. In de zitting van Dinsdag j.l. van het anarchisten-congres te Charleroi, werd een motie voorgesteld, waarin de houding van de Belgische afge vaardigden op het Anisterdamsch e socialisten-congres wordt afgekeurd. Een sterke afdeeling gendarmerie was aanwezig om ordeverstoringen te voc-rkomcn. De vergadering eindigde zeer onstuimig. Letteren en Kunst ROGMANS. Het concert ter viering van het Rog mans-Jubileum zal plaats hebben op Maandag 24 October a. s. in het Con certgebouw te Amsterdam. De voor dit feest door den heer Fred. J. Roeske vervaardigde cantate voor mannenkoor, sopraan- en viool solo, zal begeleid worden door orkest, orgel en piano. Tot de beschikking over een orkest werd het comité in staat gesteld door eene daarvoor afzondei-lijk gevormde commissie, bestaande uit de heeren P. Th. Boele, dr. Bern, de Smitt, Ant. ter Steege en P. Vernimmen, terwijl voor de verschillende soli zich wel willend hebben beschikbaar gesteld mevrouw A. OldenboomLutkeman en de heeren M. Wolters, Jos. A. Ver- heijen en W. L. Doortmont Jr. Kerk en School ACAD. EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het le natuurkundig examen door de heeren A. Hermans, S. Schultz en A. Nicolaihet propaedeu- tisch medisch examen door den heer P. Plas. De heer P. N. van Kampen, die promoveerde tot doctor in de plant en dierkunde, verkreeg daarbij het praedicaat cum laude. Bevoi'derd tot doctor in de rechts wetenschap aan de universiteit te Lei den, na het verdedigen van stellingen de heer A. S. Hirsch, geboren te Tiel. Aan de universiteit te Leiden is het theoretische geneeskundig examen af gelegd door den heer W. F. O. Stri eker. Leger en Vloot. GEESTELIJKE BELANGEN VAN HET MARINEPERSONEEL. Men schrijft aaxx „De Tel." De Minister vaxx Marine is van oor deel, dat het in het geestelijk belang van het inarinepersoixeel geacht moet worden den predikanten en geestelij ken in de directie Willemsoord hel centrum van de activiteit het huisbezoek mogelijk te maken. Hij stelt zich voor daartoe, aan het wacht schip in de haven van het Nieuwe diep een vaartuig toe te voegen, aan boord waarvan de schepelingen op bepaalde tijden de vorenbedoelde geestelijkeix zullen kunnen ontmoe ten. Texx einde de gewenschte geestelij ke aanraking van alle gezindten zon volledig mogelijk te maken en om de tor plaatse gevestigde geestelijken ui hunnen moeilijken ai-beid te steunen. za.1 ook de gelegenheid worden open gesteld om geestelijke hulp van elders te verkrijgen. De noodige gelden zul len van Rijkswege beschikbaar "wor den gesteld, om geestelijken en gods dienstleeraars van erkende kerkge nootschappen, die zich voor dat goede doel mochten aanmelden en op wier medewerking wordt prijs gesteld, gel delijk te gemoet te komen in de on vermijdelijk aan hun zending verbon den uitgaven. Sport en Wedstrijden PAARDENSPORT. Woensdag hadden de groote Cesa- rewitch Stakes plaats. Zeer zeker met de over 14 dagen verreden wordende Cambridgeshire de populairste wed rennen van geheel het Engelsche wedrennenseizoen. Winner was, zoo als vei*wacht werd, het vijf-jarige paard „Wargrave" van H. Bottomlie, jockey A. Sharpless. De paarden „Rondeau" en „Warwolf" waren resp. tweede en derde. Het Harddraverij-Comité der N. H. en R. V. heeft de rijvergunning van J. G. Matze ingetrokken. Zoo men weet hield deze rijder zijn paard bij de Harddraverij te Lisse zichtbaar in, waarvoor hij door de Vereeniging te Lisse met f 100 boete en uitsluiting van de wedstrijden op hun baan werd veroordeeld. Het Harddraverij-Comité der N. H. en R. V. heeft de rijvergunningen aan Tj. Witteveen en B. W. Schippers Sr. teruggeven. In de bosschen en op de heidevel den nabij Soestei-berg had gisteren de jaarlijksche wedstrijd plaats voor de officieren van het le regiment veld-artillerie uit Amersfoort en Utrecht. Als no. 1 was op het programma geplaatst het afleggen van een af stand van 12 K.M. binnen het uur. Alle paarden voldeden aan dezen eisch. Gereden werd met model har- nachement. Vervolgens werd door 15 deelnemers een parcours met hindernissen afge legd, nabij de hoeve vaix de Vee artsenijschool. (Afstand 1500 Meter). Als hindernissen warexx aangebracht een wal, bezenxbak, losse boom, dro ge sloot en ook een hek, dat moest worden opengemaakt, voor welke handeling de ruiters verplicht waren af te stijgen. Elke 5 minuten reed een van hen af. Hij, die door een ander werd ingehaald, viel onmiddellijk af. De uitslag was als volgt1. le luit. jhr. Elias, in 2 min. 45 sec. 2. le luit. Prins in 2 min. 46£ sec. 3. le luit. Carstens, in 2 min. 59 sec. 4. le luit. Looijen, in 3 min. 5 sec. Een der aanwezige dames reikte aan elk der prijswinners een sierlij ken strik uit. De wedstrijd werd besloten door een gezellig déjeuner. Rechtszaken WRAAKZUCHT. De 20-jarige Frans Zeldenrijk was als conducteur in dienst geweest vau de Gooische Stoomtramwegmaat schappij, doch als zoodaixig ontsla gen. Onx zich te wreken en na zich bedronken te hebben, ging hij in den namiddag van 22 Mei naar de brug ixx de Naarderstraat te Muiden, waarover de tram moet passeeren en schopte met den voet tegen een klin kerspie welke tegen den wissel was geplaatst, benevens een pal uit de brug waarmede deze was vastgelegd. Door deze handelingen gixxg de brug aan één kant ietwat naar omhoog. Waren de pal en de klinkerspie beide losgemaakt geworden, dan zou de brug een paar meter omhoog gegaan zijn. Wegens het opzettelijk gevaar ver oorzaken voor het verkeer door stoom- vermogen, eischte het O. M. bij de Amsterdamsche Rechtbank, mr. Be sier, drie maanden gevangenisstraf tegen dexx bekl., daarbij echter in aanmerking nemende de gebrekkige ontwikkeling van den beklaagde, die volgens een getxxige steeds in het ootje genomen wordt. Volgens dezen getuige had de han deling van bekl. nooit voor de stoom tram direct gevaar kunnen opleveren, daar de tram steeds, vóór de brug gepasseerd wordt, stopt. Wel voor fietsen en automobielen. Uitspraak 26 October a. UIT NOOD. De 5e kamer der Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde den metse laar G. Hoffman, den man, die onder Diemen een schaap stal, om in den grooten nood van zijn gezin te vooiv zien, tot zes weken gevangenisstraf overeenkomstig den eisch van het O. M. Arr. Rechtbank. (Zittiixg van Donderdag 13 Oct. 1904). Diefstal van lood. Het eerst stonden terecht Th. Blorn- nxaert, G. W. Besseling en D. vaxx Aken, beschuldigd van diefstal van een stuk lood, wegende 124 K.G., uit een schip, liggende in den Kamper- singel. Het gestolen© was verkocht aaxx zekeren Van de Broek in de An- toniestraat te Haarlem, voor tien gul- dexx, welk bedrag zij samen gedeeld hadden. De diefstal werd door beklaagden bekend. Het O. M. eischte, met het oog op de oxxgunstige reputatie van de be klaagden, tegexx elk hunner eexx ge vangenisstraf van 6 wekexx. B e d e 1 a r ij. De zonder vaste woonplaats zijnde Dirk Ozinga stond terecht wegens be delarij. Hij had op 19 September in de Kleine Houtstraat in bedelende houding om een liefdegift -gevraagd. Het O. M. eischte wegens eenvou dige bedelarij en landlooperij 5 da gen hechtenis en opzending naar een Rijkswerkinrichting gedurende het tijdvak van een jaar. De beklaagde maakte geen bezwaar tegen de opzending naar een Rijks werkinrichting. Hij zeide er zelfs gaarne heen te gaaxx, aangezien hij nog wel wat licht werk wilde doen. Beleed iging. Hierna stond in het beklaagden bankje Engelbertus Kloosterman, 29 jaar, boekhandelaar, wonende te Alk maar, ter zake dat hij op Zaterdag avond 13 Augustus op de God. Oude Gracht te Zaandam, ter plaatse waa» toen markt werd gehouden, en een volksmenigte om hem heen geschaard stond, opzettelijk de eer en den goe- i den naam van G. Th. Dijkgraaf, werkman te Delft, (waar deze lid is geweest vaxx de Vrije Socialisten- groep), heeft aangerand, door, nadat hij, beklaagde, luide geroepen had „Is Dijkgraaf er?" en een bevesti gend antwoord had gekregen, met het kennelijk doel om ruchtbaarheid te geven aan het volgende bepaalde feit aan de volksmenigte op luiden toon xxxede te deelen, dat er te Delft een tekort was geweest in de kas van de Vrije Socialistengroep, hij, Dijk graaf, daaraan schuldig was en het geld ton eigen bate had gebruikt bij gelegenheid van de aanneming zijner dochter, althans woorden, denzelf den zin en strekkixxg hebbende. Aan bekl. wordt recidive ten laste gelegcl De beklaagde ontkende gevraagd te hebben; „Is Dijkgraaf er?", maar zeidei gezegd te hebben „Ik heb ge hoord. dat Dijkgraaf hier is." Voorts had hij gezegd, volgens zijn verkla-

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2