der-vrouw, Sabine Revel, die in han den was van mevrouw MannBouw meester. L)eze vrouw, die in korten tijd veel gemoedsaandoeningen door maakt, van de eane emotie ra de an dere vervalt, werd prachtig door haar uitgebeeldalle nuances van gevoel en strijd werden door mevr. Mann, zooals men dat van haar gewoon is, uitmuntend weergegeven. Deze rol was een triomf voor haar, ook bij het matig opgekomen publiek, dat haar meermalen met hartelijk ap plaus huldigde. Zij gaf mooi, ..be studeerd'' spel te zien, ja, als we een aanmerking wilden maken, zelfs wel eens wat al te bestudeerdzij liet te weinig aan de impulsie van 't oogen- blik over; ze nam o.a. bij het gaan zitten of staan geen enkele houding aan, die niet vooruit was bedacht en bestudeerd. Dat gaf hier en daar wel wat stijfs en opzettelijks aan haar spel, hetwelk overigens tot het laat ste moment bleef pakken. Rika Hopper als haar dochter viel ook zeer te roemen en gaf in do sa menspraken met haar moeder (vooral wanneer zij deze overhaalt om geld te schrijven aan Stangij, die in Ame rika is) veie goede oogenblikken te zienen wat haar spel zooveel beko ring blijft bijzetten, is haar steeds zooveel mogelijk „waar" blijven in haar uitingen en 'tzich „geven" in woord en gebaar. Van mevr. Pauwe's Van Biene, als.de oude moeder, die van een oudere school en generatie is, kan dat niet altijd gezegd worden; bij haar is en blijft alles meer „spel", maar dat spel was gisteren zeer goed en bezorgde haar zelfs een warm ap plaus bij open doek. JanC. de Vos had den professor een uitnemeuden kop gemaakt en speelde zijn rol mooi in den zachten toon van zulk een type De Jong, als de in dustrieel met eerlijke gevoelens, maar wien 'tniet voor den wind gaat, gaf vooral „beschaafd" en „bescheiden', spel te zien terwijl Chrispijn al? de man met de millioenen uit Amerika wel te roemen viel, ofschoon hij eeni-) ge malen gebaren en teekenen van spijt of onverschilligheid maakte de nuance is bij hem niet altijd te onder- scheiden), die voor het tooneel \vel_ wat plat en te veöl uit het noncha lante leven gegrepen waren. De heer Van Schoonhoven als de dokter was op een oogenblik geheel in de war (hij brabbelde maar wat, en werd door den souffleur weer gered) evenals de régie, die in 't derde be drijf 's ochtends om tien uur het gaslicht liet branden in den salon van mevr. Fontenais De beschaafde toon, die gewoonlijk óver het spel van de „Koninklijke" ligt, deed ook gisteren weer prettig aan. FRANS NETSCHER. Stadsnieuws Ned. R.-K. Volksbond. In het Vincentiuslokaal aan de Zoetestraai alhier vergaderde Maan dagavond de af deeling „Haarlem" van bovengenoemden bond. De vergadering, die flink bezet was, werd gepresideerd door den heer W. B. Guskens. Als spreker trad op de heer Joseph Vos, chef der Veenendaalsche Stoom- Spin- en Weverij te Veenendaal. Alvorens deze het woord verkreeg, deelde de voorzitter mede, dat de So ciale Cursus dit jaar een aanvang zal nemen op S November a.s. in de bovenzaal der Korenbeurs. Voorts zeide spr. dat de jaarfeesten van den bond zullen worden gehou- den in het Brongebouw op 30 Octo ber, 3 en 6 November, en 13 Novem ber des morgens te half elf in de St. Bavo kerk een Hoogmis zal worden opgedragen voor de afdeeling en dat op 14 November des avonds te half negen in de St. Josephskerk een Lof zal worden gehouden, waarin als feestredenaar zal optreden de Zeer- Eerwaarde heer Suidgeest. Daarna werden 33 nieuwe leden ge ïnstalleerd; waarna de heer Vos den katheder besteeg. Spreker begon te zeggen dat het hem aangenaam was als oud „Haar lemmer", of zooals men ons ook wel noemt ais „Mug" nog eens in gezel schap te mogen zijn en het woord te voeren voor oud-stadgenooten. Als onderwerp had spreker een „voor allen" nuttig onderwerp geko zen n.l. de Volksgezondheid. Spre kers rede, die op zeer bevattelijke wijze den ieden werd voorgedragen, getuigde van diepe kennis en studie, van dit vooral voor arbeiderskringen zoo nuttige volksvraagstuk. Alhoewel dit onderwerp nu juist niet het aller- geschikste is om een groote vergade ring lang en aandachtig bezig te hou den, zoo kunnen wij hier wel zeggen, dat dit den heer Vos toch volmaakt gelukt is, waarvoor hij ook in ruime mate den dank der aanwezigen oogstte. Middelerwijl verzocht de voorzitter eene collecte te mogen doen houden voor de stakende glasblazers, het welk met luid applaus werd goedge keurd. De opbrengst der collecte was f 12. De penningmeester deed verslag over het afgeloopen dienstjaar, wel ker rekening sloot met een voordee- lig saldo van f 161.33*. Tot nazien dezer rekening werden benoemd de heeren v. <L Vaart en Prei j de. De voorzitter richtte thans het woord tot den heer Smulders, voor zitter der Propaganda-club, die mid delerwijl aan de bestuurstafel zitting had genomen en bood de Club een prachtig groen fluweel, rijk met goud versierd vaandel aan, waarop boven aan prijkte een opengeslagen boek waarop de woorden geborduurd wa ren „Credo Pugno" (Geloof-strijd). In het midden prijkte de beeltenis van den Heiligen Nicasius (N. van Hesen, Haarlemmer van geboorte en éen der negentien Martelaren van Gorkum) en het opschrift in Gothische gouden letter „Afdeeling Haarlem. Propaganda- club Heilige Nicasius, oud. aid. v. d. N. R. K. Volksbond." Deze aanbieding ging vergezeld van hartelijke en bemoedigende toe spraken. De heer Smulders bedankte in goed gekozen bewoordingen namens de Propaganda-club voor dit schoone vaandel, en beloofde namens de club zooveel mogelijk te zullen bewaarhe den de spreuk die boven het vaandel prijkte, tot bloei van de afdeeling. Een luid en langdurig applaus be wees dat de aanwezigen hiermede ten volle instemden. De voorzitter dankte den spreker voor zijn schoone lezing en sloot de vergadering met gebed. Coöperatie, i De Nederlandsche Coöperatieve Vrouwenbond had Maandagavond in de groote zaal van het gebouw „We ten en Werken" een gezellige bijeen komst georganiseerd voor de Haar- lemsche Coöperators. Hoewel de toer gang gratis was, was de opkomst niet schitterend, wat waarschijnlijk I zijn oorzaak vond in liet ongunstige weder. Om ruim acht uur werd de bijeen- komst geopend door de voorzit>tcr ;van den Bond, mevrouw A. Treub— Conraz. Zij heette alle aanwezigen 'hartelijk welkom, en sprak den :wensch uit, dat allen een genoegelij- ken avond mochten doorbrengen. Hierna gaf spreekster in het kort weer de bedoeling van de bijeenkomst. De Nederlandsche Coöperatieve Vrou wenbond wil ook aan de Haarlenische vrouwen het nut en het vooifleel van de Coöperatie bekend maken. Mocht deze bijeenkomst bij enkelen of velen de belangstelling opwekken, om er meer van te willen weten, dan zal de Bond gaarne een cursus houden. N i afloop van dezen cursus kón dan wellicht, reeds bij voldoende deelna me een afdeeling van den Bond opge richt worden, en ook bij deze oprich ting zou de Bond gaarne behulpzaam zijn. Wij hopen, dat deze bijeenkomst een begin is van een goöde, degelijke propaganda voor de Coöperatie in Haarlem. Hierna werd door alle aanwezigen gezongen.een lied. een strijdzang van de Coöperatie, op de wijze van Piet Hein. waarna de muziekvereeniging ..Lourens Costerdie hare medewer king verleende, haar eerste nummer van haar programma uitvoerde, dat evenals de andere nummers, met. een luid applaus beloond werd Hierna hield mejuffrouw C. P. van Asperen v. d. Velde een causerie over ..Wat Coöperatie vermag". In het kort werd nagegaan hoe de Coöperatie ontstaan is, hoe men in Engeland het eerst op hei denkbeeld daarvan kwam. Sinds dien tijd nam de Coöperatie in Engeland eene groo te vlucht en thans bezitten de Coöpe- ratieve Bonden tallooze groote maga- zijnen en fabrieken, de een al grooter en mooier dan de andere. Tal van deze fabrieken werden door middel van zeer duidelijke lichtbeelden ver toond ter illustratie van deze onder- houdende causerie, i Na de pauze voerde mejuffrouw A. i Hingst het woord over het onderwerp „Wat wil de Nederlandsche Coöpera- tieve Vrouwenbond De Bond wil de vrouwen tot het levendig besef brengen, dat de Coöpe ratie een krachtig middel is ter ver betering van de positie der srbeideis- klasse. de vrouwen aansporen zich door de Coöperatie voordeelen te ver schaffen. en haar duidelijk te maken dat zij daardoor niet alleen zich zei ven, maar ook anderen helpen, cn woderkeerig door anderen geholpen worden. Haar aan te sporen tot op richting van Coöperatieve vereenigin- gen of tot uitbreiding van de werk zaamheid van de bestaande vereeni- gingen, en voorts de algemeene ont wikkeling van zijne leden tochten te bevorderen. Ten slotte werd gezamenlijk gezon gen: „Hert gebouw der Toekomst" een propaganda-lied voor de Coöpe ratie. C o m i té 10-u urwerkdag. Het volgende schrijven is verzonden aan de patroons-vereeniging. Aan de patroons-vereeniging van Timmerlieden, Metse laars, Aannemers, enz. Mijne Heeren 1 Het Comité tot verkrijging van den 10-uur werkdag in de bouwvakken, richt namens de daarbij aangesloten organisaties zich tot uwe vereeniging met het beleefd doch dringend ver zoek om dezen winter niet bij kunst licht te laten werken door de groote werkloosheid die er heerscht, maar daarvoor meerdere krachten aan 't werk te zetten. Vertrouwende dat u aan ons ver zoek zult voldoen, daar het totaal niets geen bezwaar oplevert voor uit voering, Namens de Bouwvakorganisaties, Het Comité, P. v. LUIPEN, Voorzitter. F. OOM, Secretaris. Verkiezing Notabelen Ned.j Herv. Kerk. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heefren Mr. G. van Tienhoven, 170 stemmen; S. R. A. v. d. Meulen, 170 st.A. Bierens de Haan, 169 st.Jhr. Dr. M. F. van Lennep, 169 st. Mr. C. M. Rasch, 169; st. G. Bos, 168 st. F. H. de Gelder,1 168 st.Mr. H. Enschedé, 165 st.D. J. Bekaar, 143 st. Uitgebracht waren 172 geldigestem- men. Politieverordening. Naar wij vernemen zal eerstdaags weder verkrijgbaar zijn gesteld de nieuwe druk van onze Haarlefrnsche Politieverordening. De verordening is gedrukt in twee formaten, en wel het gewone formaat en een lang en smal formaat, onge veer in den vorm van de bekende Schuurman's wetten. Waarom twee formaten zijn ge maakt weten wij niet en achten wij ook onnoodig Men had kunnen volstaan met het langwerpige, dat ons het ..handigst" lijkt. Aanslag op Minister Kuy- P e r. Wij meldden onlangs uitvoerig van de arrestatie van een man, die zeide, dat hij op weg was naar Den Haag, om Minister Kuyper te dooden en die dan ook een geladen revolver hij zich droeg. Than? is in deze zaak een instruc tie geopend. Omtrent den man, die het voorne men zou hebben gehad een aanslag te doen op het leven van Minister Kuy per, kan nog worden medegedeeld, dat hij. te Amsterdam een revolver koopende, in het bijzijn van een derde zei. dit voorwerp noodig te hebben om een aanslag te plegen op den Mi nister. Die derde persoon is door de Amsterdamsche recherche naar Haar lem gebracht om den man te herken nen. Waar de verdachte eerst werd aangezien voor een landlooper, die aan praatjesmaken leed, en die dan ook als iandlooper, zonder middel van bestaan, zou terechtstaan, schijnt nu de instructie zich te bewegen op heel ander terrein. Hij wordt vervolgd wegens bedrei ging- M o p. De ,,N. R. Ct." verneemt uit Haar lem Begaan met het lot onzer ingezete- |nen, die nu niet eens een behoorlijk bruikbaren schouwburg hebben, hoeft 'een onzer stadgenooten een brief ge richt aan den markies vair Carabas. och neen, wij meenen van Casa Riera ie Parijs, met verzoek een zijner vele 1 millioenen te willen afstaan om daar voor hier een kunsttempel te bouwen, i Matige rente werd toegezegd. De markies heeft werkelijk nog antwoord gezonden, en door zijn se cretaris laten berichten, dat hij tot zijn leedwezen niet aan het verzoek kan voldoen, wat nog niet eens zoo merkwaardig is als het feit. dat de „N. R. Ct," dit schoone bericht op nam. Snijboone n. Heden is alhier door Gebr. van Waard, commissionairs in fijne vruchten, wonende KI. Heiligland, nog een partijtje prachtige snijboonen aan de roentenmarkt ebracht't is opgekocht door H. Alders, wonende Gen. Joubertstraat. De Drankwet. Binnen eenige dagen zal van de hand van den heer J. Balkestein, in specteur van politie alhier, verschij nen „De Drankwet", zijnde eene po pulaire bewerking van de bepalingen ter Wet, ten dienste van hen, die de ze bepalingen moeten uitvoeren er. uit den aard der zaak met het moeilijk lezen van wetsartikelen niet op de hoogte zijn. Soiree. Wij herinneren aan den Sonaten- avond. dien de heer Max Oberstadt violist, met mej. C. Hinlópen (pianis te) op Woensdag 19 October a.s. ra de bovenzaal der „,Soc. Vereeniging" zal geven. Te Leiden (14 Oct. j.l.) behaalde dit artistenpaar zeer veel succès, zoodat Dr. O. in Leidsch Dagblad zich zeer gunstig over hun spel uitliet; zoowel het samenspel als de capaciteiten van elk afzonderlijk werden geroemd. Ze draaien weèr! Na een half jaar van rust waren Maandag en heden enkele watermo lens in de omgeving weder in bewe ging. In geen jaren was het tijdperk van rust zoo lang als dit jaar P r i j s v r a a g. Naar wij vernemen heeft de heer A. Rinkema in zijn voorstel aangaan de het uitschrijven van een prijs vraag voor een ontwerp van een: Stads-Armen- en Ziekenhuis deze wij ziging gebracht, dat niet alleen archi tecten in Haarldm, maar ook archi tecten daar buiten zullen kunnen me dedingen. Korpswedstrij d. De uitslag van den Zondag te Over heen gehouden schietwedstrijd is als volgt le prijs afd. Haarlem Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, 25 treffers 254 punten; 2e prijs Vereen.' „Voor Vaderland en Koning", 25 tr. en 253 punten; 3e prijs Schietvereen. „Generaal v. Merlen", 25 tr. 251 pun ten 4e prijs Schietver. Volksweer baarheid, 25 tr. 236 punten; 5e prijs Vereen. „Bloemendaalscli Comman do", 25 tr. 236 punten. De uitslag van den vrije-baan-wed- strijd zal later worden bekend ge maakt. Zaak Berkemejrer. In het geding van den curator in het faillissement van de Noord-Zuid- Hollandsche Bank, contra den heer Berkemeyer, werd als laatste uitstel heden door de Haarlemsche Recht bank 14 dagen toegekend. Brand je. Maandagavond ontstond door twee kleine kinderen, die met lucifers speelden, brand in een pereeél aan de Nassaulaan. Met behulp van eenige buren slaag de men er in het vuur spoedig te blusschen. Te water. Hedenmorgen geraakte een schip per, varende in de Leidsche Vaart, te water, door het uitglijden van den boom. Op het hulpgeroep schoot een ma troos toe, die zich le water begaf en den drenkeling redde. Vermist. Door een stoker is aangifte gedaan dat door hem uit een schip in het Spaarne liggende, wordt vermist, een portemonnaie waarin eenig geld en een nikkelen heeren-remontoirhorloge. Proza en Poëzie. Het mannenkoor „Proza en Poëzie geeft Zondag 23 October eene soiree ter gelegenheid van haar 15-jarig be staan. in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging. Verschillende aardige tooneelstukjes worden opgevoerd. Na afloop is er bal. Binnenland HOFBERICHT. De correspondent van de Tel. te Schwerin seint Prins Hendrik ontving Zaterdag in Rostock een deputatie van 't regiment no. 90 waartoe hij vroeger behoorde. H. M. Koningin Wilhelmina maakte Zondag in de prachtige omgeving van Krakow een rijtoer. DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen is ook in September niet gunstig ge weest. Zij bleef bijna 3 ton onder 1903 en als men de onderdeelen nagaat, dan blijkt weder dat de oorzaak nage noeg geheel schuilt bij de successie- ï'echten die f360,000 minder inbrach ten. Bijna al de overige middelen toonen eenigen vooruitgang. De drie verloopen kwartalen van het jaar toonen een vermindering van 1 millioen, vergeleken met 1903. Ziet men naar de successierechten, dan vindt men bij deze een verschil van f 2,690,000. Daar ook de zegelrechten, onder den verlammenden invloed van den oorlog in het Oosten, ongeveer millioen minder hebben opgebracht, en daarnaast slechts f 130,000 meer uit de registratierechten staat, heb ben de indirecte belastingen te zamen ruim 3 millioen minder in de schat kist gebracht. Uit de overige middelen is derhalve 2 millioen meer dan in 1901 binnen gekomen. Daarvan 4 3/4 ton uit de di recte belastingen (over alle soorten verdeeld), ruim 1 ton uit de invoer rechten. 1.111.000 uit de accijnzen (14 ton meer uit suiker, maar f 170,000 minder uit gedistilleerd, f 68,000 uit wijn en f 65,000 minder uit geslacht), 320,000 meer uit de posterijen en f75,000 meer uit de. loodsgelden. Bij de telegraphie en telephonie vinden wij een achteruitgang met f40.000. Deze cijfers toonen, dat het nadee- lig verschil met 1903 nagenoeg alleen bij de successierechten is te vinden. En niet omdat deze zoo bijzonder traag vloeiden immers de opbrengst was al bijna millioen boven de ra ming voor 9 maanden. Maar in het vorig jaar was de opbrengst buiten gewoon hoog. Zij overtrof al op 31 September de raming voor het gehee- le jaar-. HULDEBLIJK AAN PROF. HECTOR TREUB. Den 30en November 1903 werd aan prof. l-Iector Treub ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als Doctor iu de Geneeskunde zijn door P. Du- pont op koper gegraveerd portret aangeboden. Dit geschenk ligt thans in een der kunstzalen der firma E. J. van Wis- selingh Co., Spui te Amsterdam, geëxposeerd en zal over enkele dagen aan prof. Treub worden overhandigd. Het portret is goed gelijkend het stelt prof. Treub voor in de operatie kamer van de vrouwen-kliniek in wit te operatie-jas gekleed, zittende voor een boekenkast, met een boek in de hand, waarvan hij een bladzijde wil opslaan. Zij, die prof. Treub meer malen buiten het college of de opera tiekamer ontmoetten, zullen het por tret mogelijk wat strak van teekening i vinden maar dit komt door het eigenaardig karakter van het mate riaal en is bovendien waarschijnlijk een gevolg van de omstandigheid, dat de graveur Dupont den hoogleeraar meermalen in zijn collegezaal en in de kliniek heeft bestudeerd en daar schetsen naar hem heeft gemaakt en liet laat zich begrijpen, dat prof. H. Treub voor zijn. studenten iets meer van den strengen hoogleeraar ver toont dan in het omgangsleven. Behalve het portret, wordt den hoogleeraar de koperen plaat aange boden, waarop het door Dupont ge graveerd is. Bij het geschenk wordt een door den heer T. Nieuwenhuis op perkament fraai gecalligrafeerde oor konde gevoegd, luidende „Aan Hector Treub, hoogleeraar in de Verloskunde en Gynaecologie -aan de universiteit van Amsterdam, die voor 25 jaar te Leiden werd bevor derd tot Doctor in de Geneeskunde, is op den 30en November 1903 door 720 Nederlandsche Geneeskundigen aangeboden zijn portret op koper ge graveerd door P. Dupont, als uiting van dankbaarheid aan den leermees ter, van waardeering voor den consu lent en van hartelijke vriendschap voor den collega. Ter herinnering hieraan is hem deze oorkonde over handigd." Dan volgen de namen van 25 ge neeskundigen van de commissie op één pagina, en die van de andere contribuanten tot het huldeblijk op verscheiden pagina's, met randversie ringen. aan planten en bloemen ont leend. Deze oorkonde met namen in den vorm van een album, is besloten in een bijzonder artistiek uitgevoerde doos van kokospalmhout, ingelegd met coromandelhout en ivoor en met geëmailleerd lccperen sluiting. Ineen dergelijke doos wordt ook de koperen graveerplaat aangeboden, waarvan prof. Treub nog een aantal afdrukken van zijn portret kan laten maken. BOND VAN R. K. KIESVEREEN. Omtrent de Zaterdag te Utrecht ge houden constitueerende vergadering van den Algemeenen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Nederland ver nemen wij Nadat in het concept-reglement, het welk door een comité van voorberei ding was voorgesteld, enkele wijzi gingen waren aangebracht, werd dit in zijn geheel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de kiesvereenigingen zal wor den verzocht vóór 1 December te be sluiten, voor zoover zij dit thans nog niet gedaan hebben, of zij al dan niet wenschen toe te treden, waarna tot de bestuursverkiezing zal worden overgegaan. GESTRAND. Maandag strandde op het Enkhui- zer zand het visschersvaartuig Tessel 114. Het scheepje stootte zwaar lek, zoodat de schipper de noodvlag heesch. De opvarenden zijn gered en te Enkhuizen aan wal gebracht. IN ORDE?? Men schrijft aan de „N. R. Ct.' Wij hebben nu heden het Staats blad, waarin de wijzigingsdrankwet is opgenomen, kunnen krijgen. Naar wij vernamen was onze zegsman niet. de eenige geweest, die Zaterdag te vergeefs kwam. Vóór donker van dien dag was nog geen enkel exemplaar gereed. Doch dit tot daaraan toe. Maar wij hebben nu heden ook het Staatsblad No. 231 ons laten overhan digen, waarin het besluit tot in wer king treden van de nieuwe drankwet is opgenomen. Daarin treffen ons eenige data „Op de voordracht" zoo luidt het „van Onze Ministers van Binnen- landsche Zaken en van Justitie van 11 October 1904, No. 8457, afdeeling Binnenlandsch Bestuur, en van 11 October 1904, No. 204, afdeeling 2A 1 „Gelet op art. XLV der wet van 12 October 1904 (Staatsblad No. 230; enz. „Hebben goedgevonden en ver staan „te bepalen, dat de wet van 12 Oc tober 1904 (Staatsblad No. 230) in wer king zal treden op 15 October 1904". Wij vestigen de aandacht op de voordracht van den elfden, waarbij eene wet van den twaalf den wordt genoemd, met nummer van het Staatsblad er bij. Wie kan ons ophelderen, hoe onze tegenwoordige ministers, die zooveel om waarheid geven en om de waar digheid der Kroon, reeds op 11 Octo ber wisten, dat de Drankwet eene wet van den 12den zou worden Hoe kon op 11 October reeds het nummer van het Staatsblad bekend zijn en in ëèn ontwerp besluit worden inge vuld, dat eerst op den v ij f t i e n- den zou worden uitgegeven? Wij .vragen slechts naar deze bijzonder- heden, die zeker wel eenige ophelde ring behoeven. AMERIKAANSCH OORLOGSSCHIP. De commandant van het Ameri- kaansche oorlogsschip Des Moines, die Zondag enkele bezoeken had ont vangen, legde Maandagochtend ook eenige officieele bezoeken af, o. a. bij den burgemeester van Vlissingen. 1 De kruiser vertrok dien midagnaar Antwerpen, waar hij 6 dagen zal blijven. Maandagochtend werden 21 saluutschoten aan de stad gebracht. VERKIEZING VOOR DE PROVINCIALE STATEN. Ten Stadhuize te Amsterdam zijn Maandag voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten officieel candi- daat gesteld In kiesdistrict V dr. S. SCHIPPERS die als eenig gestelde candidaat, dus tot lid der Staten gekozen is. In kiesdistrict VII (jaar van aftre ding 1907} JAN TER HAAR Jr. (chr.-hist.) en R. VAN REES (lil).; (jaar van aftreding 1910) BERN. J. M. DE BONT, (r.-iO, en mr. J. F. HOUWING (lib.) GEMEENTERAADS VERKIEZING. Maandag werden te Bussum offici eel tot candidaten voor den gemeen teraad (vacature Zwaai-demakerj ge steld Mr. A. Moolenburgh (liberaal). C. W. R. van Oostveen (clir.-histo risch) en Dr. H. Gorter (soc.-dem.) De R.-Kath. kiesvereeniging steunt de candidatuur van mr. Moolenburgh. Bij de Maandag gehouden herstem ming voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad te Leeuwar den verkreeg de heer A. D. Beereu-ls (lib.) 378 stemmen; op den heerJ. D. Krijgsman (soc.-dem.) werden 353 stemmen uitgebracht. De heer A. D. Beerends is derhalve gekozen. VERWACHT. De Fransche mail, met berichten uit Ned.-Indië kan hedenavond te 9.30 te Amsterdam verwacht worden. HET KERKJE TE STOLWIJK. De stichter van den brand in het hojitön kerkje der gereformeerde ge meente te Stolwijk blijft nog onbe kend, in weerwil van het onderzoek van justitie en politie. Intusschen is de zaak thans een nieuw stadium in getreden. Op eene vergadering toch van den kerkeraad dier gemeente, werd, terwijl de wederopbouw van een nieuw kerkje werd besproken, een brief het vergaderlokaal binnen gesmokkeld, die de bedreiging in hield, dat, mocht tot weder-opbouw j worden besloten, het nieuw te stich ten kerkje op dezelfde wijze als het vorige, zou worden vernietigd. De schrijver van dezen brief is nog onbe kend. maar toch kan hij voor de justitie een leiddraad zijn om den schuldige te ontdekken. Intusschen heeft de kerkeraad nog geen beslissing genomen, vreesachtig als ze is geworden door de ontvangen dreigbrief. De leden der gereformeer de gemeente komen nu bijeen in ie Nederlandsche Hervormde Kerk, on der gehoor van ds. L„ doch dit heeft weder tot gevolg, dat de meeste her vormden niet meer van diens preeken zijn gediend en thuis blijven. LOODGIETERS EN FITTERS. Zondag heeft er te Amsterdam eene bijeenkomst plaats gehad van lood gieters- en fitterspatroons uit de voornaamste plaatsen in Nederland. Binnenkort zullen stappen worden ge daan om te komen tot de oprichting van een Centralen Bond van loodgie ters- en fitterspatroons over Neder land. ONGELUKKEN. Het bericht uit Voorst aangaande den heer v. H. die door een trein over reden zou zijn, blijkt naar uit Zut- phen gemeld wordt, onjuist te zijn. De heer Van den Berg, portier aan: het Staatsspoor te Nijmegen, geraak te Zondagmorgen tusschen het plan kier van een trein en het perron, met het noodlottig gevolg, dat hij inwen dig zwaar gekneusd werd en in het Canisius-zickenhuis moest worden op genomen. Een ongeveer 40-jarig werkman was Maandagmiddag aan 't schilderen in; de kap van 't Centraal-station boven 't derde perron te Amsterdam. Om vier uur, toen 't schafttijd was, wilde hij op een ladder stappen, om naar beneden te gaan, maar stapte mis en viel van vrij aanzienlijke hoogte op het perron. Bloedend, en voorname lijk aan het hoofd verwond, werd hij door de politie per brancard naar het gasthuis vervoerd. BRANDEN. Zaterdagochtend ontstond te Her- veld brand op „de Woert" in de stoommalerij van den hoer Buddiugh. In korten tijd was het geheele ge bouw met de annexe boterfabriek en twee loodsen in asch gelegd. Veel graan kon nog geborgen wor den, maar een aanzienlijke hoeveel heid is verbrand. Assurantie dekt slechts voor een klein gedeelte de schade, die groot is. Zondagavond is te Hengelo een dub. bei woonhuis uitgebrand. Oorzaak niet- bekend. Eén inboedel was niet verzekerd, maar werd gered. Door een onbekende oorzaak ge raakte Zondagavond bij den landbou. wer H. K. te Laren (Geld.) een zaad berg in brand, en ging geheel in vlammen op. Dank zij der windstilte bleef het nabijstaande woonhuis ge spaard. Verzekering dekt de schade slechts voor een gedeelte. INBRAAK. Tijdens afwezigheid der bewonen heeft men zich in Den Haag toegang weten te verschaffen door middel van valsche sleutels in de woning van dei, heer L. A. C. Steffelaar, Banstraa No. 14 en al het aanwezige zilver werk ontvreemd. Verzekering bij de Nederlandschi Lloyd dekt de schade. ONDER VERDACHTE OMSTAN DIGHEDEN. Te Oudega, in de gemeente Smal lingerland, is de vrouw van den land bouwer L. W-. kort na hare beval ling, onder verdachte omstandigheden overleden. Eene buurvrouw, die di meer gewoon was te doen, is bij de bevalling tegenwoordig geweest en uit het onderzoek der doctoren moei gebleken zijn dat onvoldoende geneea kundige behandeling den dood ver oorzaakt heeft. De justitie bemoeit zich nu met de zaak. Uit de Arbeiderswereli EEN SCHEIDSGERECHT VOOR HE) HAVENBEDRIJF. Voor een vergadering van haven arbeiders, Maandagavond door d< scheeps- en bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht" in het gebouw vai Handwerkers-Vriendenkring te Am sterdam belegd, trad prof. mr. M. XV F. Treub als spreker op, ter behan deling van de kennisgeving der Ver eeniging van werkgevers op scheep vaartgebied, waarin de houding van de havenarbeiders werd gewraakt wijl zij niet hadden willen medewer ken tot het instellen van een perma nente arbitrage-commissie in loonge schillen. De voorzitter deelde bij openint van de bijeenkomst mede. dat mei mr. Treub had uitgenoodigd die ken nisgeving uiteen te zetten, omdat d< heer Treub den werkgevers advies heeft gegeven. Prof. Treub gaf te kennen, dat he een dwaling is, als men meent, da hij het mondstuk is van de werk gevershij weet van de circulair! niets meer af dan ieder ander. Hi spreekt dus niet voor de werkgevers maar enkel als belangstellende in he havenbedrijf. Aan het slot van zijn rede zeidt spr.. dat de houding van de boötwer kers te betreuren is. Door de arbitra ge-commissie een klets-college te noe men. zooals zij in hun organen doen ontnemen zij dergelijk lichaam al bi voorbaat het vertrouwen der werk lieden de zaak van 't scheidsgerech in 't algemeen is daardoor geschaad zonder dat de zaak der havenarbei ders daardoor is gebaat. Er is ont stemming onder de werklieden. Spr gelooft, dat ook de havenarbeider geen geschillen in de haven wenschei en daarom betreurt hij he*, dat df werklieden zeiven oorzaak zijn vai de heerschende ontstemming. Hij hoopt, dat de werklieden prac tisch genoeg zullen zijn, om de arbi trage-commifisie, al geeft zij niet al les, aan te nemen. (Eenig applaus). Rechtszaken RAAD VAN TUCHT. Klacht „Zeeburg." Voor den Raad van Tucht op de Koopvaardij werd Maandagavond de behandeling voortgezet van deklachl door het scheepsvolk van het Ned stoomschip „Zeeburg" ingediend te gen den kapitein van dat stoomschij A. P. L. Stasse, betreffende slecht! voeding aan boord. Het scheepsvolk zegt in die klacht dat gedurende de reis naar Rotter dam naar Savannah aan de matro zen vleesch van 1891 werd te eten ge geven, waar alle kracht uit was, zoo dat hun krachten voortdurend afna men, enz. De Raad hoorde thans den scheeps kok Klaas Oldenburger, wonende t Rotterdam, die verklaarde, dat vol gens zijn meening de klacht totaa ongegrond is. Het vleesch was steri gekrompen en daarom werd mee; verstrekt. Wat betreft den tremmer die te Savannah van honger wegge loopen zou zijn, kan de kok verkla ren, dat hij is weggeloopen, omds hij bij familie te New-Orleans een be trekking kon krijgen. Het verdere, in de klacht voorko mende, noemt de kok „gepatenteerd! leugens". De onaangename gevolgen na het eten werden volgens den kol veroorzaakt door het te Savannal ingenomen water, dat slecht was. Verder werd gehoord de 3e stuur man, Joh. Beukenkamp, die al negei reizen aan boord is geweest en altijd hetzelfde eten gehad heeft. Hij vind de klacht zeer overdreven. De 2e stuurman, Enne Teensma. door den Raad gehoord, acht even eens de klacht ongegrond. De kapitein verklaarde nog, dat hi;

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2