r .aur ei.r. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens een drietal woken in het buitenland te vertoeven en dan naar Den Haag terug te keercn, na eerst eenige dagen op tiet Loo te hebben doorgebracht, ten Paleize van het EEN ZAKKENROLLER? Toen Zondag 4 September '5 namid dags tegen vier uur de wedrennen te Cruysbergen nabij Bussum waren af- geloopen, kwamen de bezoekers de renbaan af en bestormden de book makers. Terwijl het volk opdrong, zag de opzichter E. Dasselaar, die bij de tribune stond, ook een troepje perso nen, waaronder een heer. dien hij het inmiddels uit Dobbin teruggekeerde j horloge in de hand zag hebben van Koninklijke Echtpaar. |den heer K. den Hartigh uit Rotter- tdam. Op hetzelfde oogenblik riepen Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft 0ok andere personen: meneer, je H. M. de Koningin ten behoeve van horloge 1" de visschersgezinnen die hunnen kost-1 De heer, die het horloge in de hand winner bij den jongsten storm hebben had, verwijderde zich en trok ten verloren, een gift geschonkenvoor J aanschouwe der omstanders zijn hor die te Urk ƒ500; te Enkhuizen ƒ200; loge uit den zak en zei: ..Zou u den- te Nieuwediep 50. 100 en te IJmuiden ken, dat ik dezen meneer zijn horloge noodig heb? Ik heb misschien een beter dan hij." KLEWANGAANVAL IN ATJEH. Hasselaar ging een veldwachter ha- len en deze arresteerde den verdachte De correspondent van „De Tele- terwijl hij bij het buffet een glas graaf" te Ivotaradja seint: j)jer stond te drinken. Deze, de 29-ja- „Bij een klewangaanval in Peusan- :rige diamantslijper uit New-York Hy- gan is gesneuveld luitenant Scheuer". man Polak, was heel kalm en ont- (Vermoedelijk is bedoeld luitenantkende ten sterkste. J. M. Scheuer, geboren in 1876 en die J Op hem werden bevonden behalve in Juli 1900 tot 2e luitenant bij het een gouden horloge met gouden ket- O.-I. leger werd benoemd.) [ting (niet het eigendom van den heer Den Hartigh, daar deze het horloge VERKIEZINGEN I nog in zijn bezit heeft), eenige snuis- .p. terijen, benevens een bedrag aan geld Ds. A. van der Heide te Engelum, van 100.83 en een naamkaartje van door de Sociaal-democratische orga-l Paul \nderson, Boston", onder wel- nisaties 111 het district Franeker can-(ken naam hij te Amsterdam in een didaat gesteld voor lid van de Twee-hotel logeerde; hij had zich onder de Kamer voor dö verkiezing in 190o.dezen naam in het hotel laten in- heeft, naar „Het \olk" mededeelt. sciirijven omdat hij, naar hij zeide, voor deze candidatuur bedankt. UOg dienstplichtig meende te zijn. Dinsdag stond Hyman Polak voor m? MAQKPRAniT TP t pttvfm de Vierde Kamer der Rechtbank te DE MASKERADE TL LEIDEN. Amsterdam terecht, beklaagd van po- Maandagnamiddag was voor en- ging tot diefstal. De beklaagde ont- kele genoodigden de tentoonstellingkende. opengesteld van costumes, stoffen, Behalve de opzichtei asse<A 1 x werd o.a. als getuige gehoord de kas- teekeningen en onderdeden op de telein en ko0pman J. B. Lvnkampuit maskerade ter gelegenheid van de Halfweg, die naast den heer Den Har- lustrumfeesten in 1905 binnen onze tigh op het terrein stond. Hij zag be wallen te houden. j klaagde een greep doen in de richting Het is een schitterende collectie die van het horloge van den heer Den In de kleine Stadsgehoorzaal is bijeen Hartigh en op hetadft e gebracht, waarvan men een denk- d°ar £0l«n 2e mijn f&j weg beeld krijgt indien men weet, dat de 1 De beklaagde verwijderde zich en prijzen der costumes varieeren van 'ging naar een rossen man met een ƒ120 tot ƒ500. Het gaat niet wel aan bruinen hoed op. terwijl het publiek van elk afzonderlijk een beschrijvingriep ..daar gaat die zakkenroller! te geven, maar de totaalindruk is be-1 Daar de heer Den Hartigh met paald gunstig. De bonte kleuren pracht vormt een schoon en opge wekt geheel. Men weet wat de optocht zal voor stellen de intocht van koning Wil lem III in Den Haag, 6 Februari 1691. De stoet zal worden geopend door 'getuige verschenen is, werd de verde re behandeling der zaak geschorst tot Zaterdag 22 October a.s. is in handel en bedrijf weinig goeds te stichten. Wel veel kwaads. De be scherming der wet is vaak een dek mantel van heel slechte producten. De bedriegers hebben gewoonlijk hunne schaapjes op het droge, als de wet hun last wil veroorzaken, dus koopt natuurboter zoowel als kunstboter bij vertrouwde firma's. ONGELUKKEN. Eene vrouw, die in een woning aan het Groenewegje te 's-Hage bij het vervaardigen van vuurmakers, ten gevolge van het omvallen van een pot met kokende hars, brandwonden bekwam, is in het gemeentezieken huis overleden. Te Dussen heeft een zevenjarig knaapje vergiftigde kleine bloembol- letjes uit een tuin gegetenhet is aan de gevolgen overleden. Te Sas van Gent hadden gisteren twee ongelukken plaats. Des middags werd de vrouw van den tolgaarder Piet Gilson, terwijl zij bezig was tol geld in ontvangst te nemen van een voorbijkomenden wagen, door een automobiel gegrepen en een eind weegs medegesleept. Aan hoofd, ar men en beenen gekwetst, werd zij met medehulp van den eigenaar van de automobiel, den heer P. Malotaux, in hare woning gedragen. Een door de zen uit Assenede ontboden geneesheer vond haar toestand bevredigend. Des avonds werd op het stations emplacement den spoorwegarbeider Jan Bract bij het rangeeren een been afgereden. Hij was van de trede der locomotief gevallen en kreeg toen de wielen van tender en verscheidene wagens over het been. Hij werd door twee Belgische geneesheeren behan deld. Men meldt aan de Limb. Koerier uit Schoot-Budel van 15 dezer In den avond van gisteren kwamen de gebroeders P. H. van K., oud 19 jaren en M. van K., oud 16 jaren, voerlieden, wonende te Weert, alhier aan met paard en kar, beladen met mangelwortelen. Laatstgenoemde volgde de kar per fiets, beiden had den goed gedronken ter gelegenheid dat eerstgenoemde dien dag voor de nationale militie had geloot. Na al daar nog in een bierhuis te zijn ge weest vertrokken zij. Door duisternis verdwaalden zij van den weg en reden een voetpad op in de richting der zinkfabriek. Nauwelijks een 100 pas- VAN TWEE MATROZEN. Te Amsterdam waren ze aange monsterd voor Hamburg. Zij waren, sen op dat pad zijnde, kantelde de - - twee zonen der tropen kroeshaar, in1 kar om, met het gevolg, dat kar en kleurige Hollandsche edelen; hierop ,ket bruine gelaat sprekende oogen; paard in een diepen put terechtkwa- volgen de keurvorsten van Branden- met een grooten donkeren appel in men. P. H. van K. geraakte onder de burg en van Beieren met hun gevolg, jveel wit, en tusschen dikke lippenkar, zoo, dat de as van den wagen Daarop volgt Hendrik Casimir gou- helderwitte tandenrijen. Zij waren inhem de horst indrukte en hij onmid- verneur van Friesland, waarkchter Holland gedomicilieerd, de oudste een dellijb een lijk was, terwijl zijn broer Willem van Bentinek hertair van vijftigjarige, man en vader, te Am- eveneens de hoogte aireed en met zijn Willem \an lientinck. nertog aan sterdam. de jongste, 21 jaar, te Rot- (iets tegen de kar terecht kwam en Portland, als ceremoniemeester. terdam en waren al jaren op ..de, zick verwondde, 's Morgens, 15 dezer, Alsnu volgt een schoone groep Duit-jgroote vaart". f j werden beiden, door werklieden die sche vorsten, waaronder Georg Frie-1In Hamburg werden ze afgemon- drich van Waldeck en hertog Van sterd. Daar was het echter „niks ge - Zeil, die den volgenden dag zal wor- j daan". Ze liepen langs de kaden, den verheven tot ridder tn de orde --r nergens van den Kousenband. Voorafgegaan door lijfwachten, he rauten en pages, volgt nu de hoofd persoon Willem III in een statiekoets waarnaast de trouwe Zwitsers onder Roülas. Daarop volgen Engelsche edellieden en Cartanage, gouverneur der Spaan- Bche Nederlanden. Generaals, zeehelden en magistra ten sluiten den stoet. De heer Molkenboer ontwierp het inwendige van het feestgebouw zoo als het er uitziet als op den tweeden dag Van Zeil tot ridderzal worden verheven. De drie vaandels oranje, blanje, bleu, der drie vendels, zijn zeer fraai. RAPPORTEURS. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de Tariefwet de heeren de Savomin Lobman. Hubrecht, Talma, van den Heuvel en Bos: over hoofdstuk 10 (Koloniën) en de begrootingen voor Suriname en Curagao de heeren Pijn- acker Hordijk, de Waal Malefijt. Van de Velde, Fock en Van Kol. weinigje geld was spoedig op. Toen besloten ze naar Holland te loopen. En ze liepen. Zes dagen achtereen, zuinigjes etend van het brood, (lat ze hadden, 's nachts slapend onder eeii boom. Nergens durfden 2 wagon, in den vreeze voor „die Po lizei". Na die zes dagen van ontbe ring en vermoeienis kwamen ze in Bremen. Daar ontmoetten ze een Rus. Hem spiegelden ze gouden bergen voor van Holland, misschien wel om dat die Rus geld had. En de man ging mee. Zoo groot als in de eerste dagen was de misère nu niet meer, want voor het geld konden ze nu met zn drieën tenminste eten krijgen. Maai de geldzak van den Rus was niet on uitputtelijk en toen ze tien dagen la- naar de zinkfabriek gingen, ter plaat se gevonden. P. H. van K. werd als- toen van onder de kar gehaald, doch deze bleek overleden te zijn, terwijl daarna het paard, dat nog leefde, uit zijn hachelijke positie werd verlost. Een vreeselijk ongeval trof, naar „Het Volk" meldt, den 22-jarigen dia- 1 i ij AI a /.l, i a. 1 Dcilnl' On cIa i)ï a mede binnenshuis gemeenschap heeft, arbeidsloonen uit te betalen, of toe te laten, dat arbeidsloonen in zoodanige localiteit uitbetaald worden." j Strafbaar is l Art. 52. „Hij, die bij gelegenheid van een voor hem of voor zijn last gever gehouden openbare verkooping, i verhuring of verpachting den kooper of gegadigde in staat stelt, kosteloos sterken drank te gebruiken." Art. 46. „Hij, die sterken drank in het klein verkoopt, schenkt, toedient of verstrekt in een localiteit met ver gunning, tijdens het houden daarin ,van zitdagen voor het publiek door ambtenaren van het rijk, provincie, gemeente of waterschap, of van open- pare verkoopingen, verhuringen of verpachtingen, alsmede gedurende 1 twee uren vóór het begin en twee uren na afloop der drie laatstgenoem de verrichtingen." Art. 45. „Het is verboden, in een voor het publiek toegankelijke loca liteit, waarin vergunning is verleend, .hazardspel toe te laten." i De wet verstaat onder harzardspel elk spel, waarbij de kans op winst jvan het toeval afhangt, ook wanneer de kans toeneemt bij meerdere geoe fendheid of de grootere behendigheid van den speler. Dat is dus kaarten, kienen, biljarten etc. om geld. Ook is in werking getreden art. i-5 al. 3, waarbij muziekmaken in café's en de aanhoorigheden daarvan ver boden is, zonder toestemming van den burgemeester en evenzoo elke ver- tooning of andere verrichtingen ten vermake van het publiek. De lijst '„der daarvoor aangewezen gemeen- ien", is nog niet verschenen. I In de toekomst heeft men te letten op het navolgende 1 Vóór 1 Maart .1905 moeten alle thans van kracht zijnde vergunnin gen opnieuw worden aangevraagd. Vóór 1 Januari 1906 moet verlof 'gevraagd worden tot den verkoop van andere dan sterke dranken in lo- Icaliteiten, voor het publiek toeganke lijk. Op 1 Juli 1905 is het verboden (art. 43 al. 1) dat personen beneden 16 jaar anders dan in gezelschap van een .meerderjarige of dat personen inken- 'nelijken staat van dronkenschap zich in een localiteit met vergunning be- vinden. Op 1 Juli 1905 is het verboden (art. 47 a. 1) dat vrouwelijke personen ge durende de uitoefening van het be- i' drijf dienst doen of vanwege dÊP hou der aanwezig zijn in een lokaal met vergunning of verlof, zonder toestem - iming van B. en W. j Op 1 Januari 1906 is het verboden (art. 50 all. 7) in een localiteit met verlof of in een localiteit die met zoo danige localiteit binnenshuis verbin- i ding heeft sterken drank aanwezig of in voorraad te hebben. Op 1 Mei 1930 vervallen de vergun ningen aan vennootschappen, zedelij ke lichamen of besturen daarvan. Op 1 Mei 1910 reeds vervallen daar entegen de vergunningen in wachtka- mers van spoorwegen en stoombooten. Vele andere bepalingen wachten nog op Koninklijke besluiten. houden worden in Walhalla, dat, na eenigen tijd aan dc arbeidersbewe ging onttrokken te zijn geweest, dus blijkbaar weer beschikbaar is. Kerk en School KWEEKSCHOOL MET DEN BIJBEL. Te Groningen wordt eene kweek school met den Bijbel, ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen gesticht. Door het voorloopige bestuur werd besloten, op 11 November eene leden vergadering bijeen te roepen, waarin machtiging gevraagd zal worden om terrein te koopen, om daarop een kweekschool-gebouw op te richten. Er zullen benoemd worden een di recteur, drie vaste leeraren en eenige leeraren voor bijzondere vakken. Het plan bestaat, deze kweekschool met Mei aanstaande te openen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het 2e candidaats-ex. in de godgeleerdheid door den heer C. A. Stellway. Leger en Vloot MUZIEK EN ZANG IN HET LEGER. Ritmeester H. G. J. Maas Geestera- nus, van het le reg. huzaren, tot voor korten tijd le-luit. bij het eskadron ordonnancen te Amersfoort, heeft aan dat eskadron ten geschenke gegeven vier bazuinen, zooals die bij enkele Duitsche cavalerie-korpsen in gebruik zijn. De trompetters van het eskadron oefenen er zich reeds duchtig op en welhaast zal het kranige korps uit rukken met de nieuwe instrumenten en het zangerskorps, dat, nu allen van de manoeuvres zijn teruggekeerd, weer flink wordt geoefend. Uit de Omstreken. Letteren en Kunst. mantslijper Machiel Polak. Op de dia mantslijperij waar hij werkte, is hij door het vliegwiel der machine gegre pen en een groot aantal malen rond geslingerd. Het lichaam van den on gelukkige was geheel uiteengeslagen, zoodat de bloedige stukken aan mo lens en ramen kleefden. JUBILé PROF. DE LOUTER. Onder talrijke blijken van belang stelling herdacht Dinsdag prof. mr. J. de Louter te Utrecht den dag waar op hij vóór 25 jaren het ambt van hoogleeraar bij de faculteit der rech ten aan onze Hoogeschool aanvaard- de. Eene commissie van oud-leerlingen en leerlingen, bestaande uit de heeren mr. A. F. van Lynden (Den Haag), mr. dr. J. Luden (Amsterdam), mr. dr. W. H. J. Royaards (Utrecht), dr. R. F. baron van Heeckeren van Was senaar (Twinckel), jhr. mr. dr. J. P. Hooft Graafland (Warnsveld), mr. J. G. Brouwer Nijhoff (Utrecht), mr. dr. D. A. P. N. Kooien (Utrecht), mr. dr. W. A. van Zijst (Utrecht), mr. dr. F. A. G. graaf van Lijnden van Sanden- burg (Neerlangbroek), jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek (Den Haag), mr. dr. J. P. van Tienhoven( De Bilt), mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort (Den Haag), en W. P. "Vis, J. Everts en B. J. Zijlstra, bestuursleden der Juridi sche Faculteit van het Utrechtsche Studentencorps, bood Dinsdagmiddag, bij monde van mr. dr. W. H. J. Royaards. den beminden hooglecraar de teekening aan naar welke 't voor hem bestemde huldeblijk een boe kenkast zal worden vervajirdigd. Deze hoekenkast zal van denzelfden stijl zijn als 't cylinderhureau, het welk Z.H. Gel. indertijd van H. M. de Koningin-Moeder ontvangen heeft Bij de teekening was tevens een album gevoegd met de namen der deelnemers. MISHANDELING. Maandag zijn door de politie uit Stolwijk te Gouda opgespoord een viertal jongens van 16 17 jaar, die ter'te Nieuwe Schans kwamen, waren J den VOrigen avond op den weg van ze drie berooiden, die geen cent op stolwijk naar Gouda aan een paar werd'1 a door dln buriemwlteT vanboerenjongens om geld gevraagd en Nieuwe Schans als vreemdeling zon- ze daarna op ergerlijke wijze mis dor middelen over de grenzen gezet,handeld hebben. Gelukkig kreeg dit de beide zeelui mochten ongehinderd tweetal hulp van iemand, die merkte verder gaan. wat er aan de hand was. Deze, een Maandagavond meldden ze zich te oud-gediende, sloeg zoo ongenadig Groningen bij de politie aan, alge- aanvallers los, dat se in allerijl mat, uitgehongerd, én doorweekt van den regen! j harenpad kozem Daar hebben ze toen, na machtig te hebben gegeten, in hun gebroken, BRANDSTICHTING. Gisteren werden ze naar de plaatsen Noordam te Maa&dijk onder Naald- getransporteerd, waar ze gedomicili- wijk, ten wiens huize Zaterdag 1.1. eerd zijn. I brand ontstond, heeft thans bekend Of ze blij waren Maandagavond j DE VERKIEZINGEN IN 1905. j Het bestuur van den Vrijzinnig-De- rnocratischen Bond overtuigd van 1 het groote nut van een eigen orgaan, I vooral met het oog op de verkiezingen in 1905 en het jongste resultaat der j actie bij de verkiezing in het district Assen heeft het plan tot stichting I - van een dergelijk orgaan opgenomen duurder betaald worden, daar de met en roept de financiëele hulp daarvoor zelf-werkende werkgevers ook moeten in. Die financiëele hulp bestaat in het betaald worden. ZANDVOORT. Vergadering van den Raad der gemeënte Zandvoort op Dins dag 18 October, des namid dags te 71/2 uur. De vergadering, welke geleid weri door den heer Beeckman, was in een zeer onrustige en prikkelbare stem ming. Reeds bij het eerste punt van de agenda bleek dit. B. en W. hadden eén rioleerings- werk ondershands aan iemand opge dragen. Hiertegen waren nu eenige werkgevers bij adres tot den Raad in verzet gekomen. De VOORZ. stelde voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, doch dit ging nog zoo gemakkelijk niet.. De heeren ZWAAN, DRIEHUIS, DRAVER en BAKKENHOVEN gaven B. en W. in overweging voortaan pu bliek aan te besteden. De heer BEECKMAN en na hem de wethouder DE KONING zette hei standpunt van B. en W. te dezeu opzichte uiteen. Het dagelijksch be stuur is van oordeel, dat men zonder aanbesteding beter werk krijgt, dan wanneer men de werken aanbesteed. Bij het uitgeven van werk letten B. en W. er echter wel degelijk op, dat. zooveel mogelijk ieder er van profi teert. Het ingezonden adres is echter grootendeels uitgegaan van werkge vers, die zelf niet meewerken. Gaf men hun het werk, dan moest het toezeggen van abonnementen en ga rantie. Men wil voorloopig beginnen met een weekblad van 4 bladzijden bij betere financiëele omstandigheden daaraan een politieke prent toevoe- gen en zoo mogelijk het orgaan tweo- ;maal per week laten verschijnen. Het bestuur wijst er op, dat de dagbladen dei' anti-revolutionaire en sociaal-democratische partij ook als .weekbladen hun entrée deden, i Eenige bekende partijgenooten heb ben zich bereid verklaard zich zonder Tegen dit systeem van „uitzuigerij kanten B. en W. zich ten sterkste. Volgens de meening van denVoorz. hoort dit adres dan ook niet thuis bij den Raad, maar bij het burgerlijk armbestuur, daar adressanten feite lijk niets anders doen dan ondersteu ning vragen. De heer BAKKENHOVEN dringt nog eens aan op aanbesteding, waar op de VOORZ. antwoordt, dat B. en W. dan niet de verantwoordelijkheid voor de uitvoering willen dragen. Wil oen zien nereia verniaara zien zonaeri*^* umvwamg «iu™ uiagcu. du eenige vergoeding met de redactie de Raad aanbesteding, clan moet bij van het W eekblad te belasten, terwijl {maar een besluit in dien geest ne- de abonnementsprijs laag gesteld is, inienen voortaan zelf verantwoorde- om het. orgaan onder ieders bereik tejhjk zijn. Het was de werkgevers niet brengen. Uit de Arbeiderswereld -den brand aangestoken te hebben. Hij is naar de strafgevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. BRANDEN. De oorzaak van den brand in de villa te Nieuwerkerk a. d. IJsel is niet het vallen van de benzine-lamp. Mevrouw V. had bij het vullen van de lamp het ongeluk een druppel te MOORDAANSLAG. De (lader van den moordaanslag te Zevenbergen is. naar „De Tijd" ver neemt, door do politie opgespoord. liet is Troost, een schipper van Goedereéde. Hij heeft zijn tegenpartij met een dolkmes gestoken, maar be weert uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Holland ging bij den één boven al lés „Ik nooit weer Holland uitga", zei hij, en de ander„Ik nooit weer Duitschland toe ga." („N. G. C.") GOEDKOOPE NATUURBOTER. Een abonné zendt ons het volgen de Boter vervalscht men tegenwoordig het meest met... schoon water. De, storten, die neerviel op de vlam van boeren of fabrikanten, die goedkoop een spiritus-theelichtje, dat op de ta leveren verstaan de kunst van 1 pond fel, onder de lamp stond. De toestand 11 lipoid te maken, zonder dat er ook; van mevrouw V. is, hoewel niet ge- maar een atoompje kunstvet in tevaarlijk, toch nog al ernstig, vinden is. De kneep zit in het kneden. Goed j Maandagavond ruim o uur ontstond opgemaakte natuurboter volgens deneen felle brand in den stoomkorenmo- ouden stijl, bevat hoogstens achttien] len van de Gebr. Dikkers te Holten, percent water. Dat is zeer veel. In In een oogenblik stond het geheele honderd kilo boter zit twee-en-tachtiggebouw in lichte laaieeen groote kilo vet en zout en achttien liter wa-j voorraad koren, maïs en lijnkoeken ter. Maar eön knap kneder weet er' ging in vlammen op. Door het spoe- wel dertig en meer liters in te bren- dig en krachtig optreden der brand- gen. Bij smelting drijft een dun! weer bleven de dicht aangrenzende ge- schijfje op een wijden plas. Er is op houwen gespaard. Het uitgebrande aanbranding geen kans meer. De ver- perceel was verzekerd bij de Tielsche valsching met water is, wat de Fran- brandassurantie. schen noemen een toppuntze zal j ook de hoogere kringen allengs ver~j Dinsdagmorgen 5 uur brak in de zoenen met de kunstboter van goede boerenhuizing te Wilp, bewoond door kwaliteit, die ten minste een voed- j M Pos een hevige brand uit. Drie zaam en zuiver vet is. dat den ver-varkens kwamen om, een paard en bruiker het verdriet bespaart telkens drie koeien werden gered. Het huis is j- Maandagavond vergaderde een aan tal werklieden in het veembedrijf te "Amsterdam, daartoe bijeengeroepen door de vereeniging van handels- en [pakhuisbedienden „Handel enNijver- jheid". Meegedeeld werd, dat de pa- jtroons eigenmachtig het reglement van het scheidsgerecht hébben veran derd, ten einde de positie der arbei- ders te verzwakken, en 'n nieuwe ver- j drachts-contract een bepaling 'kiezing voor werklieden-leden heb ben uitgeschreven. Besloten werd ech ter weder dezelfde mannen candidaat 'te stellen voor het scheidsgerecht, wijl de arbeiders met hun houding en op treden in dat college zeer tevreden zijn. BEZUINIGING. Naar de „Leeuw. Ct." verneemt, heeft de directie der Noord Friesche Locaal Spoorweg-Maatschappij om bezuinigingsredenen een gedeelte van j haar personeel eervol moeten ont slaan. i Onder de ontslagenen waren ver- scheidenen in vasten dienst. Het ont slag kwam bijna zonder eenige voor bereiding. Financieele tegemoetko ming wordt niet verstrekt. STAKING GLASBLAZERS. lijk zijn. Het was den werkgevers niet te doen om beter werk te leveren, het was alleen om de grootere winst zelf op te strijken. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Aan C. Schuiten wordt toestem ming verleend om een stuk strand van 10 strekkende M. te pachten Aangehouden wordt op voorstel van den heer DRIEHUIZEN het. onttrek ken van een steegje aan den publie- ken dienst en ruiling van grond. Op verzoek van de Mij. Pension Villa Maris" wordt in een over- opge nomen omtrent de aansprakelijkheid van derden bij verkoop van gron den. Aan de Rijkspolitie, werd een grati ficatie van ƒ50 verleend. Een voorstel van B. en W. om de gemeentepolitie een gratificatie van ƒ55 te verleenen, werd verworpen. Bij de discussie over dit punt bleek, dat bij de Raadsleden ontevredenheid heerscht over de gemeentepolitie. In antwoord op een desbetreffende, vraag verklaart de VOORZ., dat hij te genwoordig zeer tevreden is over het politiepersoneel. De heer DRAYER gaf den Burge meester in overweging de ƒ55 tot 100 te verhoogen, dan kon men in de zo mermaanden één man meer aanstel len. De BUBGEMEESTER zegt echter, dat geschikt hulppersoneel bijna niet te krijgen is. Nadat het voorstel van B. en W. verworpen is, deelt de VOORZ. mede, dat hij eerlang voorstellen zal doen op te merken, dat hij bedrogen is en zijn brood besmeert met een vocht, waarvan de herkomst hem niet be kend is en dat wel heel rijk kan zijn aan allerlei ziektekiemen. En wie den tegenzin tegen kunst boter volstrekt niet kan overwinnen, zal zijn brood met vrucht even goed in water uit zijn eigen pomp als uit die van zijn minder zindelijken als lieven even-naaste kunnen doopen. Dan gaat het verbruik van goed- koope natuurboter dermate achteruit dat de vervalsching niet meer loo- nend is. Met wettelijke maatregelen Naar de „Maasbode" verneemt, zal tot uitbreiding van het politieperso- jeugd, die van de brandbare voor werpen vuurtjes stookt. Omheinen met ijzerdraad, zooals de heer Drayer aanbeveelt, geeft niets wegbrengen van de vuilnis vercler uit de gemeente is te duur. Hét eenige zou zijn, er een wacht bij te plaatsen. De heer SLAGVELD blijft van mee ning, dat het onbillijk is bij de meeste ingezetenen de vuilnis op te halen en het bij anderen weer néér te werpen Spr. houdt vol, dat de belt verder u-'t de gemeente moet worden gebracht.] De VOORZ. zegt dat, als de ouder» hun kinderen aan het verstand bren-j gen, dat zij niet zoo bandeloos enl baldadig mogen zijn, er al veel zout zijn gewonnen. Hierna ging de Raad in zitting mei gesloten deluren, ter behandeling vai eenige reclames tegen de plaatselijk direc.te belasting en de hondenbelas ting. BENNEBROEK. De loting voor de Nat. Militie is voor de jongelieden dezer gemeente als volgt afgeloopen 1. H. Heystek2. Th. van der Vos.' sen3. P. de Jong; 4. H. G. Heystek; 5. W. H. M. van Li erop (broeder-i dienst) 6. G. van Wijnen (in Indi- schen dienst)7. A. van Egmond; 8.' W. A. Wakker (broederdienst) 9. J, A. van Huis10. L. P. Roozen11. J, v. d. Wiel (broederdienst)12. E. van de Tonnekreek. BEVERWIJK. De afdeeling S. D. A. P. alhien hield een huishoudelijke vergadering die flink bezocht was. Besloten werl dezen winter vier openbare vergade] ringen te houden, en een cursusven gadering waar een lid der afdeeling zal spreken. Besloten werd nog eet vergadering in den omtrek te houden met Broek als spreker. Als secretaris treedt op P. Schuit, Munnikeweg 42j HAARLEMMERMEER. Bij den rijwielhandelaar M. aan deij Ringdijk bij Halfweg kwam Dins! dagmorgen eene koe door de open] staande deur den beperkten winkel instappen; ziende dat zij daar toci niet thuis behoorde, meende zij dooij de ramen weer te vertrekken, waar] bij de met rood laken bedekte étaj lagetafel, waarop talrijke rijwiel-onl derdeelen, geheel werd vernield nu' werd zij gegrepen en langs den ge wonen weg teruggeleid. De aange! richte schade die zeer aanzienlijk is zal worden vergoed. Ook dezen winter zal door deij heer W. IJ. v. d. Wal alhier wede] een cursus worden gehouden in paai denkennis en fokkerij, aanvangend!] November. IJMUIDEN. De lijken van den schipper en dei; knecht van den verongelukten botta E H. 12 zijn hier aangespoeld enwoa den naar Enkhuizen vervoerd. Kantongerecht tot den grond afgebrand. Alles was verzekerd. DE NIEUWE DRANKWET. De gewijzigde Drankwet is Zater dag in werking getreden. De voornaamste bepalingen zijn de volgende Art. 44. „Het is verboden in een voor het publiek toegankelijke locali teit. waarvoor door Burgemeester en Wethouders een vergunning is ver leend, of in een localiteit, die daar- het in de bedoeling liggen der betref fende besturen, de staking der glas blazers door arbitrage tot een goed einde te brengen. Bij het aannemen van arbitrage zal van verschillende zijden meerdere steun toevloeien dan thans het ge val is. Het congres van de S. D. A. P., dat het volgend jaar met Paschen in Den Haag plaats heeft, zal, naar „Voor- neel. In zake een stratenplan aan den Hoogen Weg wordt op verzoek van den heer QUARLES VAN UFFORD besloten de breedte der straten terug té brengen van 6 M. op 5 M. De rondvraag gaf ook weder aan leiding tot een langdurige discussie. De heer SLAGVELD zegt, dat de toestand van de vuilnisbelt midden in de kom der gemeente vooral in de zomermaanden onhoudbaar is. j De VOORZ. zegt, dat er weinig aan j te doen is. Dö Mechte toestand ont- uit" meldt, hoogst waarschijnlijk ge- staat door de baldadigheid van de In de zitting van het Kantonga recht van Woensdag 19 October kwa men o.a. de volgende zaken aan d] orde Wegens overtreding der Arbeid» wet had zich te verantwoorden B van Dam te Haarlem, die'op 8 Sew tember als hoofd van een wasch- ei strijkinrichting een drietal strijk! sters arbeid had laten verrichtende' avonds na zeven uur. Dt beklaagde bekende. Hij zeid< dat hij vergunning aangevraagd had; maar dat hij deze op 8 Septembel nog niet gekregen had. De ambtenaar van het O. M. vroef drie geldboeten elk van 5 gulden, bi niet betaling te vervangen door drie, maal drie dagen hechtenis. Ook de metselaarsbaas C. Rol Uitgeest had zich aan een overtri ding van de Arbeidswet schuldig maakt. Hij had voor een tweetal bi hem werkende jongens geen arbeids kaarten aangevraagd, terwijl hij 00 geen arbeidslijst had, waarop de na men der beide jongens voorkwamei Voor dit verzuim hoorde Rol vie geldboeten van 5 gulden of vie hechtenisstraffen van 5 dagen tege zich eischen. De bierhuishouder D. Maks teB< verwijk had zonder vergunning 0 7 September sterken drank in he klein verkocht. De ambtenaar van het O. M. vroe voor deze overtreding een boete va 60 gulden subs. 20 dagen hechtenis De twaalfjarige J. A. Mulder Haarlem had op 21 Juli in een tui te Bloemendaal bessen en raorelle geplukt, zonder daartoe gerechtigd zijn. Eisch 2 gulden boete of 2 da gen hechtenis. Wegens het loopen met een gewet in jagende houding stond tereci Hees te Velsen. Hij hoorde voor di feit een hechtenisstraf van 7 dage tegen zich eischen met verbeurdvei klaring van het in beslag genome: geweer. Ten slotte stonden nog eenige joi gens terecht wegens het spelen me en om centen op den openbaren wei Tegen al dezen werd ƒ0.50 boe'te 1 dag hechtenis geëischt. UITSPRAKEN. J. H. en 8 anderen te Haarlei wegens ongeoorloofd over een hooi land loopen resp. tot 2 en 1 of dag hechtenis. W. L. S., A. J. E. en P. teH. te Haar lem, wegens straatschenderij, no. tot 1 of 1 dag hecht., nos. 2 en vrijgesproken. B. C.' O., oud 15 j. te Amsterdam wegens openbare dronkenschap, ge pleegd z. oord. d. ond., ontslagen vaï alle rechtsvervolging. J. de K. te Haarlem en J. A. Wijk aan Zee, wegens jachtdelic! no. 1 tot 3 boeten en no. 2 tot 1 boel van ƒ10 subs. 4 dagen hecht, voo elke boete.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2