Haarlem's Dagblad NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te zamen Grootte der Adv. hoogstens zes regels Onder Betoovering 22e Jaargang. No. 653G Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 20 OCTOBER 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>£ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissener.: Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per p\gel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAALmits binnen een Weekvoor Betaling d, Contant Officieele berichten HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Gelet op art. 6 der Hinderwet Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 1 No vember e. k. 's namiddags te 1 ure, ter gemeentesecretarie (7de Afdee- ling) ter inzage is nedergelegd, het in gekomen verzoekschrift met de bijla gen van A. P. de Boer Jr., waarnd. Directeur der Haarlemsche Melkin richting ,,de Sierkan" om vergun ning tot uitbreiding van genoemde melkinrichting in het perceel aan den Zijlweg No. 74, Kad. Sectie A No. 873 door bijplaatsing van eenen tweeden stoomketel, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 1 November ek: en wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gele genheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur ;of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden der inrichting in te brengen. Haarlem, 18 October 1904. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. LANDWEER. Onderzoek van V er lof gan gers. Burgemeestör en Wethouders van Haarlem geven bij deze kennis aan belanghebbenden, dat het onderzoek over de verlofgangers der Landweer, in deze gemeertte gevestigd, zal plaats hebben op den Doelen alhier, op Vrijdag 4 November 1904, des voor middags ten 9 ure over hen, die in 1903 tot de Landweer zijn overge gaan en Dinsdag 8 November 1904, des voor middags ten 9 ure over hen, die in 1904 tot de Landweer zijn overge- aan, en dat zij alzoo op den bepaalden tijd en de bepaalde plaats zich zul len moeten bevinden, gekleed in uni form en voorzien van de verdere klee ding- en uitrustingsstukken, hun bij vertrek met verlof medegegeven, als mede van het zakboekje en den ver- ofpas. Aan het onderzoek zullen moeten deelnemen alle verlofgangers, die in 903 en 1904 tot dé Landweer zijn Jvergegaan, onverschillig op welke data die overgang is geschied, met uitzondering echter van de verlofgan ger^, die van de bevoegde autoriteit vrijstelling hebben verkregen van de verplichting om het onderzoek bij te wonen. Dienstplichtigen bij de Landweer, die krachtens artikel 15 der Lanti- weerwet van den werkelijken dienst zijn ontheven, zijn gedurende den tijd dien zij in het genot zijn van de ont heffing, niet aan het onderzoek on derworpen. Zoo ook behoeven i n t ij d van vrede het onderzoek niet bii te wonen de categorieën van dienst plichtigen bedoeld in het tweede lid van artikel 15 der Landweerwet en aangeduid bij artikel 1 van het Koninklijk besluit van 5 September 1904 (Staatsblad No. 220). Voorts wordt medegedeeld, dat de verlofgangers, die door ziekte verhin derd zijn het onderzoek bij te wonen, hiervan zoo spoedig mogelijk, door overlegging van eene geneeskundige verklaring, ter Gemeente-Secretarie (2e Afdeeling) moeten doen blijken. Haarlem, 17 October 1904. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. OORLOGSVARIA. JAPAN EN DE VREDESPLANNEN. In een interview met een vertegen woordiger van Reuter zeide deJapan- sche gezant Hayashi, dat het niet aan Japan staat té beoordeelen of de tijd gekomen is om over vrede te spreken dat moet de Tsaar beslissen. Niets zal het voortzetten van den strijd ge durende den winter beletten. De vol gende plaats van werkelijke beteeko- nis, die genomen moet worden, is Tieling. Dan zaJ niets hét oprukken van de Japanners naar Kharbin be letten. De Mikado heeft een proclamatie uitgevaardigd om het Japansche le ger in Mantsjoerije dank te zeggen voor het afslaan van den aanval der Russen. Grosse, de Russische consul te Nino- tsjwang, die gisteren te Moskou aan gekomen is, vertelt dat reeds vijf uur nadat de Russen Nioe-tsjwang oni- ruimdön, de Japanners die stacl bin nenrukten. Zij gedroegen zich zeer kalm, en noodigden de consuls, ook Grosse, uit om over den toestand te beraadslagen. Grosse nam de uitnoo- diging niet aan. De Japansche mili taire overheid verbood aan de solda ten, Grosse's huis binnen te gaan. Op het douanekantoor werd de Rus sische vlag door de Japansche ver vangen. Uit de Omstreken VELSEN. Vergadering van den Raad der gemeente Velsen op Dinsdag 18 October 1904. (Vervol g). Om half twee wordt de vergadering heropend en komt aan de orde de be grooting voor 1905. De lieer VERMEULEN stélt voor de vergoeding van de wethouders te ver- hoogen en van f250 op f350 te bren gen, daar de werkzaamheden zich zeer hebben uitgebreid. Aldus wordt besloten. Ingevolge een adres van den heer L. Natte, gemeente-ontvanger, wordt diens jaarwedde met f100 verhoogd. Op voorstel van den heer GOED HART wordt de post kosten voor de stembureaux met 100 vermeerderd. De heer ZEGEL wil bij den post beplanting van wegen de beplanting uitstellen en -eerst de zandwegen la ten beh arden. De heer GOEDHART wil den weg langs Velserend niet laten beharden, dan op voorwaarde, dat de eigenaar afstand doet van het recht op dezen weg. De post wordt vastgesteld als door B. en W. is voorgesteld. De lieer VERMEULEN vestigt de aandacht op de pompen, rioleering en liet plaatsen der urinoirs te IJ muiden. Besloten wordt een veldwachter aan tc stellen te Wijkeroog, wegens het onvoldoende politietoezicht. De heer VERMEULEN stelt voor het tractement van den inspecteur De Ridder in drie jaarlijksche termijnen van f50 te verhoogen. Dit voorstel wordt aangenomen. Op voorstel van denzelfden spreker zullen B. en W. overwegen, of het niet jnogelijk is. zoodanige regeling met de Rijkspolitie te IJmuiden te treffen, dat deze te IJmuiden zelf komt te wonen. De heer SCHUITEMAKER vestigt nog eens de aandacht op de quaestie van gemeente-reiniging te IJmuiden. De BURGEMEESTER zegt. dat hij zijn gedachten reeds over dit punt heeft laten gaan, maar nog niet tot een oplossing is kunnen komen. De begrooting wordt nu vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot. een be drag van f89.339.4ö. Ten slotte wordt vastgesteld de be groeting der gecontracteerde wegen te IJmuiden tot een bedrag in ont vangst en uitgaaf van f2000. Hierna gaat de Raad weder in ge heime zitting over. SCHOTEN. Zondagavond omstreeks zes uur waren twee jongens op hef. koor in de R.-C. Kerk te Schoten bezig liet collectanten-bakje te lichten. Zij wer den daarin echter gestoord door den koster Versteeg, die de jongens wist te grijpen en aan den veldwachter overgaf. Proces-verbaal is opge maakt. Binnenland. KON. BESLUITEN. Eervol ontslagen de ontvanger der directe belastin gen T. E. van Nispen, te Rotterdam (lste afd.), op zijn verzoek, met in gang van 1 Nov., onder dankbetui ging voor de diensten door hem gedu rende ruim 50 jaren aan den lande bewezen. PROF. HUGO DE VRIES. Zooals wij reeds vermeldden, is prof. Hugo de Vries Zaterdagmorgen van zijn Amerikaansche reis terugge keerd. Maandagmorgen hebben zijne studenten hem allerhartelijkst verwel komd. Zij waren daartoe in een der colle gekamers van den Hortus bijeengeko men, en hadden van te voren de zaal bijzonder mooi versierd met palmen, varens en andere slanke liooge plan ten, waartusschen vele mooie bloemen in vazen en in kurk; de lessenaar was zeer smaakvol met roode eike- takken, chrysanten en cactus dahlias getooid. Ook verschillende reeds ge promoveerde biologen waren aanwe zig. Toen het langdurig en zeer hartelijk applaus bij het binnenkomen van den hoogleeraar wat bedaarde, sprak zijn assistent, de heer P. J. S. Cramer, na mens allen eenige zeer hartelijke woorden, waarvoor prof. De Vries, die door deze spontane, hartverheffen de hulde zeer gettroffen was, op zijn gewone vriendelijke wijze dank be tuigde. Ongeveer een uur lang bleef de hoogleeraar daarna op de meest pret tige en ongedwongen wijze met jongelui samen. Woensdag opent prof. De Vries zijn colleges weder. („N. v. d. D.") HET BRIEFGEHEIM BIJ DE MARINE. De redacteur van „Het Anker" schrijft aan „Het Volk" Naar men mij uit Oost-Indië mede deelt, heeft de commandant van de scheepsmacht aldaar, admiraal Tade- ma, aan de commandanten der ver schillende bodems last gegeven, om alle brieven aan schepelingen gericht ongeopend aan dezen te overhandi gen. Naar aanleiding van het openen van brieven aan boord van de „Assa- han" schrijft „Het Anker" thans dat ook aan boord van de „Nias" en de „Gelderland" de commandanten wil den dat aan matrozen gerichte brieven in hun bijzijn geopend zouden wor den. Beide matrozen weigerden. De eerste kreeg daarop zijn brief niet; van den tweede vernam de redactie niet hoe het geval afliep. taat van dit onderzoek, dat moet zijn gebleken, dat de hoornen vergiftigd zijn tengevolge van het dempen dei- sloot aldaar. Aan kwade trouw in de zen valt volgens dit rapport derhalve niet te denken. Uit de Pers. LIJSTERVANGST. De schadelijk© lijstervangst is in' Friesland thans in vollen gang. Da gelijks worden te Leeuwarden gemid deld 3000 stuks aangevoerd en voor den prijs van 11 tot 14 cent per stuk van de hand gedaan. Ongeveer drie vierden van den voorraad wordt naar Belgie. het overige naar Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant ver zonden. Enkele strikkers vangen soms 200 lijsters op één dag. EEN LOTING - INCIDENT. Bij de Donderdag gehouden loting voor de Nationale Militie te Kampen heeft een incident plaats gevonden. Toen de trekking was afgeloopen kwam een loteling zich nog aanmel den. Zijn naam (IJzerman) was, naar hij beweerde, niet afgeroepen. Spoe dig bleek, dat hij was afgelezen in de alphabetische volgorde ,.I J" met de uitspraak „Iezerman". waarop nie mand voorkwam en dus de burgemees. ter voor dien Iezerman een nommer trok (No. 15). De loteling weigerde het nommer in ontvangst te nemen en beriep zich op het niet afroepen van zijn naam als IJzerman in de gewo ne alphabetische volgorde. VERGIFTIGDE BOOMEN. Alen meldt uit Smallingerland In deze gemeente was eene kwest'e die de gemoedei-en nog al wat in beweging bracht. In het laatst van het vorig jaar vroeg de heer Bruins Slot, burgemeester dezer gemeente, aaix den raad om rooiing van een rij eiken stamboomen, staande voor zij ne nieuw gebouwde villa. Een adres van ingezetenen, vlak tegenover de villa wonende, kwam bij den raad in, om het verzoek van den heer Bruins Slot te wijzen van de hand. De raad besloot de boomen om den andere te rooiien, zoodat er 6 werden gekapt en 5 bleven staan. Die 5 ech- J ter kwijnen nu en druk werd er over gesproken, dat zij vergiftigd waren. Een lid van den raad heeft over deze zaak onlangs geïnterpelleerd en aangedrongen op een ernstig onder zoek in dezen. De raad vereenigde zicii daarmede eix droeg dal. onder zoek aan Burgemeester en Wethou ders op. Dat onderzoek heeft plaats gehad waarvoor door Burgemeester en Wet houders waren aaixgewezen de firma's Anne Pcsgra en Tiete Bosgra, boom- kweekers te Bergum, en de heer J. Leenderts, rijkstuinbouwleeraar, te Leeuwarden. Naar men verneemt, is het resul-: DE AMSTERDAMSCHE SCHOOLJEUGD. Met „jeugd" wordt nu eens in het bijzonder bedoeld de Amsterdamsche leerlingen der Openbare Scholen, die, zooals men weet, door een onver- standigen bestuursmaatregel feitelijk tegen hun onderwijzers zijn opgezet. De circulaire aan de) onderwijzers, waarbij hun het slaan verboden werd op straffe van ontslag, en welke door een onhandige werd openbaar ge maakt, heeft haar natuurlijk, niet be doeld gevolg spoedig gehad. Die jeugd is geworden brutaal, tiranniek, wild. Bijzonderheden lezen we in een schrijven van een schoolhoofd in het ..Handelsblad"Hij vraagt daarin bescherming voor de onderwijzers, tegen de... jeugd, waarvan hij o.a. mededeelt Zoo ben ik gebeten door een klein individu, dat zijne onderwijzereseerat genoopt had mijne hulp in te roepen. Van hetzelfde aanvallig - - of wil men aanvallend knaapje is in mijn be zit een mes, waarmee het vroeger als Saul in zijn toorn geworpen heeft naar het voorwerp van zijnen weerzin, eene andere onderwijzeres. Nog een schoolhoofd werd dooreen mannelijk vertegenwoordiger derAm- stei-damsche jeugd op andere wijze aangevallen en deze knaap had na die attaque nog adem en moed ge noeg om den gyrhnastiek-onderwijzer die getuige was van het ongewone schouwspel én er zich mee zou wil len bemoeien, ook een pak te presen teeren zij werpen hoeden, mutsjes, bon tjes en dergelijke in privaten, vooral dezulke, die er het best uitzien, enkel dus uit lust om te bederven zij worpen vuil on voorbijgangers, liefst vrouwelijke, die er zoodanig uitzien, dat er werkelijk iets van be- teekenis to bederven valt; Het hoofd der school, die dit schrijft, wil zich van de ergste gasten ont doen. Maar waar moeten ze dan heen Er is maar één middel op. De circulaire moet herroepen wor den, openlijk. Den 15en October is de nieuwe drankwet in werking geti'edende bladen geven xxog beschouwingen over de te verwachten werking der wet. Het Handelsblad schrijft „En zoo is dan de eerste vrucht van de ontbinding der Eerste Kamer de Regeering in den schoot gevallen. Over enkele dagen zal het Neder- landsche volk in tal van verhoudin gen er van kunnen beginnen te proe ven. Het zal dan gedurende weken en maanden en vermoedelijk wel ge- durende eenige jaren, kunnen proe ven, hoe deze vrucht smaakt, die ge groeid is aan den boom der laatste Statenverkiezingen, toen de kiezers aan de Regeering de macht hebben gelaten om de Eerste Kamer naar haar hand te zetten. Want al erken de minister Kuyper dat ook hij in het stelsel van de wet van '81 geen ideaal ziet, al verklaarde hij de nieu we Drankwet alleen te bedoelen als een maatregel om aan de wet van '81 een fair trial te geven door krachtiger beteugeling van het clan destiene gebruik, al verzekerde de minister dat hij èn het highlicence- stelsel, dat de heer Van Houten had aanbevolen in het isoleeringstelsel van de heeren Hovy en Lohman ern stig zou overwegen, al meende de heer Van Houten zich te kunnen troosten met de gedachte, dat waf deze minister in 't Staatsblad brengt een volgende er weer uit kaïx halen dat alles neemt niet weg, dat we voor minstens een paar jaren vast zitten aan deze Drankwet. Want geen minister zal zoo gauw weer een hand in dit wespennest willen steken. Tenzijde Hooge Raad inder daad de rechterlijke macht bevoegd mocht achten, in den geest van den heer Vaxx Houten, om den „geloofs brief' van eexx wet te onderzoeken en te weigeren, haar als wet te er kennen ook al heeft ze behoorlijk in 't Staatsblad gestaan. Wij blijven van meening, dat zulks in strijd zou we zen met art. 2 van de Wet houden de Algemeens Bepalingen, maar er zal wel spoedig gelegenheid zijn om te zien hoe de Hooge Raad er over denkt, want oen der leden van de rechterlijke macht, de heer Sicken- ga (kantonrechter als wij ons niet bedriegen) heeft reeds te kennen ge geven, dat hij de Eerste Kamer in haar tegenwoordige samenstelling incompetent acht en bovendiendat hij als rechter zich bevoegd acht om op dien grond kracht van wet aan de nieuwe Drankwet te ontzeggen. Dat zal dan wel eerlaxxg voor ons hoogste rechtscollege kunnen wor den gebracht. Hoe dat echter ook moge loopen, het Nederlandsche volk zal de Drank wet toch te slikken krijgen al ware het, dat de wet nog eens door de beide kamers moest gaan. Het zedemeesteren van bove^ af, dót zal het volk nu eens in volle Christelijke streixgheid gaan voelen. De oorspronkelijke bewering van de Regeering, dat dit ontwerp niet ging tegexx het drankgebruik maar tegen het drankmisbruik, was reeds Feuilleton. door I FRANK FRANKFORT MOORE. Uit het Engelse h. 19) Arme jongen Arme jongen Ik wil niet, dat hij geplaagd wordt, riep zij uit. Hij heeft het voor mij gedaan; bij die woorden keek zij de spotters Verwijtend aan. Archie grinnikte en ging voort met biscuits te virschalken. Iedereen be nijdde hem zijn tanden. Maar Lady lnnisfail bleef bij hem staan. Hij voelde naar zijix sigarenkoker. Lady lnnisfail zocht de lucifers op. Goede Hhemelwat een dag zei hij eindelijk, nadat zijn sigaar was aangestoken. Arme jongen Arme jongen zei Lady lnnisfail. Maar je lxebt haar toch gevonden Je bent een Engelsch- roanEp ze zeggen dat de dagen van ridderlijkheid voorbij zijn i Heb je naar gevonden Maar de held van den dag had geen Marx dadelijk op die vraag in te (aan. Hij wilde nog wat langer van j njn tiiomf genieten, anders was cr gceix aardigheid aaix. U moet weten, dat ik verleden jaar over deze waarzegster hoorde spreken, zei hij. Welke vroeg Lady lnnisfail. Deze éene, antwoordde Archie. Dus je hebt haar gevonden? Ge lukkig riep Lady lnnisfail met opge togenheid. Ik wist het wel. En dan zegt men nog, dat de Engelsche gent leman van tegenwoordigKomt zij bij ons, of moeten wij naar haar toe gaan Woont zij ver af Vertel ons alles van haar. Och, ik was al goed op weg onx u alles te vertellen, toen u mij in de rede viel, zei Archie. Ik vond haar aan dexx voet vaxx Slievé Dhu. Zij woont in de armzaligste hut, die men zich kan voorstellen. Zij is op een of andere manier uit eexx grot gebouwd. Ik herinner mij, dat ik ver leden jaar al over haar hoorde. Men vertelde mij toen, dat zij door eenige idioten uit deix omtrek beschuldigd was van hekserij. Zij wilden van overheidswege een bevel hebben om haar te verbrandeö. Een paar jaar geleden besloten zij niet ver vanhier zich niet aan d© wellen te storen exx inderdaad een heks te verbranden. Een mooie streek hier vol bijge loof. Aan 'teind van de laan kwam ik een ekster tegen eix dat gaf mij de overtuiging, dat ik vandaag niet ge lukkig zou zijix. maar toch vond ik haar. De armzaligste Wij zullen er een picixic van ma ken, zei Lady lnnisfail. Wij kunneix oixs potje koken op den drievoet van de heks evenals in de opera „Mac beth". Wat een heerlijke dag zal het zijn. Maar morgen is het Vrijdag. Zoo iets kaïx men niet op Vrijdag doen. Dat is de oxxgelukkigste dag. die er is te bedenken. Stephen Urguliart glimlachte. Het doel heiligt de middelen - - de waarzegster zal daarvoor zorgen ik geloof, dat zij in staat is om zoo'n ongeluk te voorkomen. Wil u nu vertellen, of zal ik het doen riep Archie, Lady lnnisfail en Urguhart beux-telings vragend aan kijkend. Mijn verhaal zou juist heel inte ressant worden, toeix u mij in de x-ede viel. Maar natuurlijk, als u denkt hét beter te kunnen vertellen, ga dan uw gang. Ik ben er niet zoo bijzonder op gesteld Ik zal zorgen, dal zij je niet weer in de rede vallen, Archie, zei Lady lnnisfail op haar vriendelijk ste!! toon. Vertél ons alles, beste Ar chie maar zeg niet, dat wij niet naar haar toe mogen, of dat zij geen drievoet heeft. Zeg, Archie, heeft zij er een, beste jongen Ik zal op m ij n wijze het ver haal doen ik wil niet gehaast wox*- den, zei Archie... Hoe zij er uitzag? Een heel oud schepsel, met pikzwar te oogen en donker gelaat en met het zwartste haai-, dat iemand ooit heeft aanschouwd. Toen ging hij voort nxet cén be schrijving te geven van de onderhan delingen, die hij met haar geopend had. Hij scheen haar openhartig ge vraagd te hebben, of zij waarzegster was. Dat was recht op den man af in elk geval, en zij had dat met ge lijke munt beantwoord door te zeg gen, dat zij hem zou antwoorden, als hij haar vei'telde, wat er eigenlijk met een waarzegster bedoeld werd. Dat had hem in de war gebracht, zei hijwant hij had maar niet dadelijk definities van woorden klaar. Maar hij had haar tevreden gesteld door te zeggen, dat er geld mee te verdie nen was. Toen scheen zij plotseling die defi nitie niet zoo heel noodzakelijk meer te vinden en zij was geëindigd met er in toe te stemmen den volgenden dag een deputatie van „Suanamara" te ontvangen. Haar eischen waren billijk, voeg de hij er bij. Zij had geen vaste ta rieven, haar honorarium varieerde zij hield rekening met de namen ha- rdr bezoekei-s. Zij wilde hem en zijn vrienden voor één soeverein een toe gangsbewijs geven voor het gcheele seizoen. En daar komt niets extra's bij, voor die soeverein zegt ze ons waar uit de sterren, uit de lijnen der hand, uit de kaarten enz. En nu ben ik uitgepraat, zoo schor als een kraai en heb ik, dunkt me, wel een whisky verdiend. HOOFDSTUK XI. Den volgenden dag ging het in een koets over bergpassen, langs diepe kloven en door bosschen naar de hut van de Waarzegster der Heuvelen. Haar hut was tegen de helling van een heuvel aangebouwd. Boven het dak verhief zich den steilen wand van de klip ongeveer dertig voet, en het donkere gesteente was nog zwarter geworden, doordat de rook uit den schoorsteen er vele jaren achtereen tégen opgekronkeld was om er gril lige en leelijke schaduwen op achter te laten. Die hadden er het hunne toe bijgebracht om de toch al zoobij- geloovige bevolking des te huiveriger te maken voor de omgeving der heks. Er wns een figuur pp, ^dat deed denken aan ezelsooren. De boer. die er tijdens zonsondei*- gang voorbij ging. maakte een kruis je en niemand zou daar na zonson dergang langs "•aan. Dit phantasti- sche figuur, een product van den rook uit de hut. werd beschouwd als een waarschuwend teekenHier woont de heks. Een zestal onduidelijke treden leid de van liet smalle bergpad naar de deur van de hut, en die deur was niet vóór in de hut tusschen de vensters, maar aan den kant, waar meteen de ingang van de grot was. Ik zal het mij zelf nooit verge ven, dat ik dit alles al niet veel eer der gevonden heb, zei Lady lnnis fail toen zij met eenige loden van het gezelschap, die lust getoond had den om de waarzegster een bezoek te brengen op het pad voor de hut stond. Ik zal het mij zelf nooit vergeven; maar ik had werkelijk geen idéé, dat er in den omtrek van „Suanamara" zoo iets interessants was. Goede He mel Wat beteekenen die figuren op de rots boven de hut? Is dat de rook van den schoorsteen O, neen, maak mij niet wijs, dat rook ooit Wat zal ons overkomen! Zijn dat geen bokshoorns? Kijk naar die ooren precies als de teekening op een vaas van Sèvres-porcelein. Ik be gin te beven. Alles is zoo zoo ge heimzinnig. Nu u uw zin zóó vèr doorgedre ven heeft, moet u ook verder gaan. zei Archie ernstig. Het zou gewoon bespottelijk zijn om nu terug te keu ren. Ik heb er u genoeg voor gewaar schuwd. Kom, ga" nu mee. O. ja. wij zullen gaan, zei Lady lnnisfail, ik ben niet bang. Waarom heb je mij niets gezegd van die eigen aardige figuren van rook, Archie? Gisteren heb ik dat niet, eens opgemerkt, antwoordde Archie. Kom, ga nu mee. Ik ben gisteren wel al- leen gegaan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5