1 Binnenland. De minister van binnenlandsche zaken, dr. Kuyper, was Zaterdag wegens lichte ongesteldheid verhin derd aan zijn departement aanwezig te zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit zijn: Benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Hertogenbosch, ter standplaats Kaatsheuvel, gemeente Loon op Zand, J. van Ham, candi- daatrnotaris te Tilburg tot substituut-griffier bij de arron- dissements-rechtbank te 's-Graven- hage, mr.. J. C. II. Prikken, thans kantonrechter-plaatsvervanger, advo caat en procureur te Amersfoort. VREDESPALEIS. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct. De kosten van aankoop van het terrein, groot 6 hectaren, bestemd voor den bouw van het vredespaleis aan den Benoordenhoutschen weg, zijn, naar men verneemt, te ramen op 420,000 of 7 per vierk. meter. ENGELSCHE KONINGS FAMILIE. De estratrein van Kopenhagen met de Koningin van Engeland, de prin sessen Victoria en Maud en prins Alexander arriveerde Zaterdagavond te Vlissingen. Op het perron, dat even als de toegangen naar en van de ha ven door politie was afgezet, werden de vorstelijke personen verwelkomd door den Engelschen vice-consul en den commandant van het jacht. Het gezelschap begaf zich onmiddellijk aan boord van de ..Victoria and Al- bert". Onder de hal en de ponton wa ren loopers gelegd en electrische gloei lampen aangebracht. Het jacht is Zon dagochtend "vertrokken. De extratrein, waarmede de vorstelijke personen ar riveerden. werd begeleid door den in specteur der staatsspoorwegen C.Wal raven. UITBREIDING VAN HET HOOGELAND. Dezer dagen heeft de directeur van het Hoogeland. ten behoeve der ver- eeniging van genoemde stichting aan gekocht de boerderij de Ganzenem- mer. bij Vaassen, met bijgelegen woeste gronden ter grootte van ruim 60 hectaren. Deze gronden zullen verbeterd en ontgonnen wordenook is het voor nemen om 2 boerderijen bij te bou wen. Een 30 personen zullen er als dan gehuisvest worden om de noodige werkzaamheden te verrichten. De vereeniging zal hierdoor meer verpleegden kunnen opnemen en al- zoo aan een grooter getal ongelukki- gen de behulpzame hand bieden. De directeur hoopt na korten tijd in staat te zijn een groot terrein van 1000 a 1200 hectaren woesten grond aan te koopen om dien te ontginnen en daarop te stichten verschillende boerderijen, waardoor het aantal ver pleegden dan aanmerkelijk zal kun nen verhoogd worden. POLITIEK DEBAT. Omtrent den lang verbeiden strijd tusschen de heeren dr. Gorter en mr. Sybrandy, Donderdagavond te Veen- dam gestreden, meldt de W. Ct. Het hotel Everts was barstens vol en de belangstelling was zoo groot, dat er even voor de lezing nog kaar ten werden verkocht voor 1 gulden en meer. De leiding was aan den heer F. Spiekman, die tot groote ergernis van de colporteurs het venten met boekjes en brochures verbood, om dat het bestuur van Oranje en Ne derland daarin niet was gekend. En nu het eigenlijke debat. De heer Gorter bewees, dat het ministerie Kuyper niets had gedaan voor de ar beiders. Spr. deed dit naar aanlei ding van de volgende punten Er is niet verleend materieele hulp2. niet verleend geestelijke hulp3. de rust- tijden der arbeiders zijn niet gere-1 geld4. de rechten zijn ingekrompen adres de stakingswet. De heer Sybrandy kreeg hierna het woord, ook voor een uur. Deze had natuurlijk een heel andere kijk op de zaken en bewees door het arbeids contract, dat de regeering wel voor de arbeiders zorgde. Met ditzelfde con tract bewees natuurlijk dr. Gorter het tegendeel, 't Is al heel moeilijk om in een kort bestek terug te geven, wat de beide handige debaters hebben aangevoerd van half acht tot onge veer 12 uur, om hun standpunt te ver dedigen. Dit is zeker, het was voor het publiek een mooie avondwant over 't algemeen houdt men wel van die hanengevechten. Véél'wijzer is ze ker niemand geworden. JUBILé-ROGMANS. Zondag vierde de heer Johan I. Rogmans zijn 25-jarig feest als zan ger en voornamelijk als kerkzanger werd hij dezen dag gehuldigd. De heer Rogmans toch deed 25 jaar ge leden voor het eerst in de Mozes en Aiironskerk te Amsterdam als zan ger zijn intrede en jaren lang was hij in deze kerk solist, destijds on der directie van den heer P. A. L. van Ogtrop. De plechtige Hoogmis, die in den voormiddag in de Mozes en Aaronskerk ter eere van den ge- vierden zanger plaats vond, was bui tengewoon druk bezocht. Geen plaats je was er meer in de stampvolle kerk te bekomen. De beide nog in leven zijnde oud-dirccteuren, de heeren Zweers en Averkarap, waren voor deze gelegenheid uitgenoodigd te di- rigeeren. De heer Zweers leidde zijn „Veni Creator", de heer Averkamp Verhul st's ,,Te Deum", terwijl do tegenwoordige directeur, de heer Gri peels, de rnis van den Italiaan Pezzi en de y Tantum ergo" van Diepenbrock dirigeerde. Als solisten traden op de heeren Dony uit Brussel (tenor), Dij ker uit Amsterdam (2e tenor), Van der Stap uit Delft (le bas) en J. Hoes uit Amsterdam (4e tenor). Het tal rijk bezet zangkoor was met eenige genood.rden van andere zangkoren versterk'. Nadat de pontificale mis was ge ëindigd, had er in de pastorie recep tie plaats Daar werd den heer Rog mans namens het zangkoor der kerk „Z. P. P. B." een tegelwerk vereerd, voorstellende een stadsgezicht uit Leiden. Ook ten zijnen huize had de heer Rogmans gisteren de persoonlijke ge- lukwenschen in ontvangst te nemen van vele vrienden en kunstbroeders, om te zwijgen vin de vele felicitaties, welke hem schriftelijk bereikten. Ook vele prachtige bloemstukken getuigden van de groote waardeering, die men algemeen don gevierden zan ger toedraagt. Heden (Maandag) -avond zal de heer Rogmans als concertzanger ge vierd worden. Dan wordt ter zijner eere in het Concertgebouw door de liedex-tafel Apollo" versterkt met eenige leden van kerkkoren, een commissie van bijstand en een com missie van uitvoering een concert gegeven. Er zal op woorden van den heer Steger, en muziek van den heer Roeske, directeur van Apollo" een cantate worden voorgedragen en daarna zal de jubilaris door verschil lende commissies gehuldigd worden. GENERAAL VAN ZIJL. Generaal van Zijl heeft ons land weer verlaten en is naar Zuid-Afrika terug. Naar hij aan „Voor de Boe ren" mededeelt, heeft hij in het ge heel slechts 420 pd. st. opgehaald. Dat blad heeft herhaaldelijk het pu bliek aangespoord, geen geld te ge ven voor een inzameling ten bate van Afrikaanders, die buiten verband stond met de vaste commissies. Het is jammer dat men aldus heeft moe ten waarschuwen, waar het een man gold die in den oorlog een der flink ste generaals is geweest. (N. R. C.) EENE BOTSING. Toen Zondagavond omstreeks 5 uur een koetsier van een rijtuig op de brug over de Singelgracht bij het Weesperpoortstation te .Amsterdam wilde uithalen om een tramwagen, waarachter zijn rijtuig op eenige meters afstand reed, ie passeereu, kwam zijn rijtuig in botsing met een van deSarphatistraat komenden tramwagen van lijn 11. Het paard kwam gedeeltelijk onder het voor stuk van den tramwagen te liggen en werd vrij ernstig aan borst en een der voox-pooten gewond; het rijtuig- werd ex-g beschadigd, maar de koet- vier kwam met den schxïk vrij. Voor den tramwagen had het ongeval en kel eeixig oponthoud ten gevolge. HEVIGE VECHTPARTIJ. Hedennacht is er in het danshuis van L. in de Zandstraat No. 6 te Rot- terdaixi herig gevochten tusschen Ne derlanders en Italianen. Na den in ventaris geheel kort en klein geslagen te. hebben, trok de vechtende bende de straat op. Verschillende personen [zijn bij de schermutseling gewond, zes zijn er in het Ziekenhuis verbon den en twee Italianen zijn er ter ver pleging opgenomende eene had zijn voet gekneusd, de andere was in zijn knie gestoken. BEKRONING. De heer en mevrouw Van Marken, te Delft, zijn, naar de „Fabxieksbode" meldt, dezer dagen vexrast met het bericht, dat een der jury's der we- ieldteixtoonstelling te St. Louis in Noord-Amexhka elk hunner had be kroond, deia heer Vaxi Marken met den grand-prix, de hoogste onder scheiding, mevrouw Van Mai'ken met de gouden medaille voor hunnen so cialen axbeid. De heer Tolman, directeur van het New-Yorker Bui'eau voor Sociale Ad viezen, heeft een paar jaar geleden in ons land de instellingen in het belang van het personeel der Delft- sche fabrieken, aan welker hoofd de heer Van Marken staat, bestudeerd. DE LEIDSCHE MASKERADE. In Juni 1905 zal te Leiden een his torische optocht gehouden worden ter herdenking van het heuglijke feit, dat de universiteit in die stad weer, voor de zooveelste maal vijf jaren langer bestaan heeft. Vroeger speelde de hoofdrol in het tot stand komen van een maskerade, nadat de studenten het plan ontwor pen hadden, de costumier. Thans zit de bedoeling voor in navolging van het gelukkige voorbeeld in 19Ö3 gege ven door de Delftsche studenten de maskerade te verhoogen tot het peil van een histox-isch juisten.. op tocht, om te geven histox-ische kunst, om in de kostuums een beeld te geven van de voi'dexingen der kunst-nijver heid. De studenten-maskerade-regelings commissie koos voor het aanstaande feest den intocht van Willem III, 'px-ins van Oranje, Koning van Enge land, in Den Haag, in den jare 1691, gezeten in een statiekoets, getrokken door zes paarden. Verder zullen aan den stoet deel nemen Fredex-ik III, keurvorst van Brandenburg George, Willem I, her- tog van ZéllWilliam, earl of De- vonshire Henry, duke of Nox-folk James, duke of Orrnond; Charles du ke of Dorset en tal van edellieden, keurvendels met hun vaandels, etc. etc. onder wie Charles, duke of Tal- montPieter van Leyden van Leeu wen Constantijn Huygens Jr.. heer van Zuylichem jhr. Arend van Was- sena& Maximiliaan II Emanuel, her tog en keurvorst van Bey eren; Geox-ge Frederik, vorst van Waldeckde her tog van Brunswijk Wolfenbuttelde landgraaf van Hessen Darmstadt Hendrik van Nassau, opperstalmees ter van Z. M.Comelis Tromp; Fre derik, bai-on van Reede en graaf van Renswoude, de earls of Devonshire en Derby. De voorbereidings-commissie en de heer Anton Molkenboer hebben een tijd lang in Engeland vertoefd om dc kostuums te kopiëeren, staatsie-klee>- dij van ouden Engelschen adel, zoo als zij thans nog gedragen wordt door earl van Devonshire, den duke van Norfolk en anderen. Dezen stelden zeer bereidwillig alle bescheiden ter ^©schikking. Vérder werden bezoeken gebracht aan musea te Parijs. De vruchten dezer studiën wax-en eenige dagen geleden geëxposeerd in de Stadsgehoorzaal te Leiden, teeke- ningen van de heeren Molkenboer en den student Van der Minne, een hon- derd-rijftigtal. E wat tot nu toe te zien was van de uitvoering, doet veel verwachten. INBRAAK. Te Prinsenhage hebben Vrijdag nacht dieven ingebx-oken bij A. M., wonende in de Kolfbaan onder die gemeente en hebben uit een kabinet, staande in de voorkamer, een bedrag van ƒ225 aan zilver en bankpapier ontvreemd. Eene naaimachine werd in de nabijheid der woning terugge vonden. WEDDENSCHAP. Op 19 October 1899 gingen twee personen te Best een weddenschap aan, dat de een den ander ƒ500 zou uitbetalen, wanneer deze gedurende 5 jaren geen sterken drank zou heb ben gebiuiikt. De onthouder, die zich stipt aan de overeenkomst heeft ge houden, efischt nu de ƒ500, die men hem weigert te betalen. Voorloopig 's de zaak in handen van een advocaat te Eindhoven. STROOPEN. Het schijnt, dat het stroopersbedrijf ook onder hét zwakke geslacht zijn beoefenaars telt, althans een land bouwer te Borkelo, gem. Lonneker, is met zijn dienstbode voor het kanton gerecht gedagvaard, wegens het stroo pen met behulp van een lichtbak. BRANDEN. Men schrijft uit Veenendaal aan het „U. D." Terwijl Vrijdagmorgen kwart over achten alles in goeden gang was in de stoomdrukkerij van den heer Leo nard Schetzer alhier, en de heer S. zelf bezig was met het opmaken van een courantvorm, sprong op eens de oliegas-lamp van den motor, waar door de olie de motor werkte on der een druk van drie atmosfeei-en, brsndend en met veel kracht uit gespoten werd dn de omgeving direct in lichte laaie stond. De motor werd vex-nield, een der snelpersen voor 't grootste gedeelte, terwijl door vuur en water nog al schade werd aangericht aan het ge bouw, papiex-voorraad, gereed en voor handen zijnd drukwerk, materiaal, enz. Gelukkig is alles zonder persoonlij ke ongelxxkken afgeloopen. De brand weer trad flink en krachtig op. Verzekering dekt de schade. Leger en Vloot BESPARING OP OORLOGSUITGAVEN. Onder de maatregelen, welke de minister van Ooi-log denkt te nemen ter besparing van uitgaven, behoort ook om het voorbex-eidend militair onderricht, voor zooveel mogelijk, op te dragen aan resexvepersoneel, dat ter plaatse waar het onderricht wordt gegeven, of in de nabijheid daarvan, woonachtig is. Bij den provincialen staf, het wa pen der infanterie en dat der artil lerie wordt binnenkort eene belang rijke motie tegemoet gezien. ONTSLAG BIJ DE MARINE. Donderdag is de matroos 2e klasse J. Kruijff uit den dienst ontslagen wegens anti-militaire kax-aktereigen- schappen, na eerst acht dagen pro voost te hebben ondergaan, omdat hij in den nacht van 12 op 13 Augustus j.l. te Den Helder biljetten heeft aan geplakt voor de kiesrechtmeeting op 21 Augustus j.l. Kruijff had zich dien nacht in bur- gerkleeren gestoken, doch is blijk baar door iemand, die hem gezien heeft, aangemeld. („Het Volk".) Letteren en Kunst De chemicus Reichel te Munchen heeft volgens het „Berliner Tagebl." de wex-kelijke kleux-enphotografie ge vonden. Het bestuur der Noord-Nederland- sche Opera deelt mede, dat wegens verschil van meening met het be stuur, aan den heer Saaibron, op diens verzoek, ontslag is verleend als regisseur en in diens plaats thans bij de Noord-Nederl. Opera zal op treden de he ex- Karl Dibbern, vroe ger verbonden aan de Nederl. Opera van den Stadsschouwburg. MUZIEKFEEST TE ROTTERDAM. Door De Nieuwe Muziekhandel te Amsterdam wordt voor Rotterdam een vierdaagsch muziekfeest voorbe reid, dat in de maand Juni van het volgend jaar in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zou wor den gehouden en geheel onder leiding zou staan van Felix Weingartner, al leen met deze uitzondering, dat Ver- hey een uitvoexixxg van Beethoven's 9de Symphonie zou dirigeeren. De zangvereenigingen der afdeeling Toonkunst, Gemengd Koor en Rotte'? Mannenkoor zullen worden uitgenoo digd haar medewerking te verleenen. Uit de Arbeiderswereld EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Vrijdagavond is te s-Hage in de Witte Sociëteit een vergadering ge houden, bijeengeroepen op initiatief van dr. Wintgens, medisch adviseur bij de arbeidsinspectie, waarbij alge meen instemming werd betuigd met het plan tot opx-ichting van cursus sen voor werklieden tot het verlee nen van eerste hulp bij ongelukken. Intusschen was men van oordeel, dat het hier, in verband met de uit voering van de Ongevallenwet, geldt een rijksbelang, zoodat het voorne men bestaat aan de regeering finan- cieelen steun te vragen. Opgegeven waren 74 gemeenten in ons land, die voor de oprichting van een dergelijken cursus in aanmer king zouden kunnen komen. De ver tegenwoordigers van de verschillen de vereenigingen ter vergadexing aanwezig, verklaarden zich bereid bij hun afdeelingsbesturen en cor respondenten in die plaatsen aan te dringen op krachtige ter hand ne ming van deze zaak. STAKING GLASBLAZERS. Aan de glasblazerij „De Struisvo gel", te Nieuwerkei'k aan den IJsel, zijn Zaterdag weer eenige wex-klie- den ontslagen. Die nu nog werkzaam heden te verlichten hebben, zullen, komt er niet spoedig verandering, ook weldra bedankt worden. De flesschenvormen zijn naar Duitschland verzonden, men wil trachten de benoodigde flesschen van daar te betrekken. NATIONALE FEDERATIE VAN TRANSPORTARBEIDERS. Zondagmorgen is op het kantoor van de bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht" eene vergadering gehou den op uitnoodiging van den Machi nisten- en Stokershond om te beraad slagen over de mogelijkheid en de wenschelijkheid om de Nationale Fe deratie van Transportarbeiders weder in 't leven te roepen. Deze bijeen komst was huishoudelijk. Naar „De Telegraaf" verneemt, hebben deze be sprekingen echter geleid tot het be noemen van eene commissie, die bin nen niet al te langen tijd rapport zal uitbrengen. Kerk en School ACAD. EXAMENS. Aan de universiteit te Leiden is het candidaats-examen Nedex-landsche let teren afgelegd door den heer J. J. A. van Ginneken. De geneeskundige staats-cornmissie te Amsterdam heeft bevorderd tot arts de heeren IJ. Schoonhoff, geboren te Bolsward en J. Lubsen, geboren te Zunderdorp. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts-examen de heeren J. S. J. de Vries Robles, J. H. A. Berssen- brugge en J. B. M. v. Glabbeek. Aan de universiteit te Amsterdam is afgelegd het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde door den heerE. E. Mogendorff, en het doctoraal exa men in de rechtswetenschap door den heer M. C. M. Voorbeijtel. Met gunstig gevolg is het theore tisch apothekers-examen afgelegd door den heer E. H. F. van Borssum Waalkes. Rechtszaken. FLESSCHENTREKKERIJ. De Rechtbank te Amsterdam uit spraak doende in de zaak tegen Reket en Hölzermann, meermalen i!n dit blad vermeld, veroordeelde den eer ste tot 3 jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis en achtte het tegen den tweede aange voerde niet wettig en overtuigend be wezen deze werd dan ook dadelijk in vrijheid gesteld. VADER EN ZOON. In Deoember van het vorige jaar had zich voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amstei-dam te verant woorden de destijds 26-jarige vleesch- handelaar Gerardus Daalhuizen uit Uithoorn, beklaagd, dat hij op 28 September 1903 zijn wettigen vader Gerrit Daalhuizen moedwillig en ge welddadig met een hooivork gestoo- ten en daardoor pijnlijk getroffen en bloedend verwond had. Er was toen ruzie geweest over het opladen van varkens. De vadex-, die dien dag we der erg beschonken moet zijn geweest in welken toestand hij onhandelbaar is, wilde de vai-kéns nog wat laten „doormesten" en het opladen belet ten ging daartoe bij den hit staan kreeg toen een paar striemen mot de zweep over het gelaat en vervolgens een steek met de hooivork in den rechterarm. De verstandhouding tusschen vader en zoon liet meermalen alles te wen- schen. Het O. M. sprak destijds de hoop uit, dat de vex-volging vaxx deu zoon beterschap in deze familiever houding ten gevolge zou hebben, achtte een flinke gevangenisstx-af den besten heelmeester in deze en eischte 3 maanden gevangenisstraf. De recht bank legde 2 maanden op en het Ge rechtshof in hooger beroep één maand. Vrijdag had Daalhuizen Jr. zich wederom voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam voor het zelfde delict te verantwoorden, thans zou hij op 29 Juli in de woning zijns vaders dezen moedwillig geslagen, op den grond geworpen en bij de keel gegrepen hebben, zoodat zijn vader pijnlijk getroffen en bloedend ver wond werd. De beklaagde, die sedert gehuwd is en niet méér in de ouder lijke woning verbleef, werd in den ochtend van den 29sten Juli door zijn Moeder geroepen, omdat zijn vader haar gouden slot en ketting wilde hebben. En bij die gelegenheid moet de mishandeling hebben plaats ge had. Niemand was echter bij de mishan deling tegenwoordig. De zoon ont kent echter, hij is in 't geheel niet in huis geweest. Toen de vader, die thans bij zijn zuster inwoont, onder cede zou wor den gehoord, maakte de zoon daar tegen bezwaar, waarop het O. M., mr. Besier, ook van het hooren der andere getuigen afzag. Mét heel veel leedwezen nam hij zijn ï-equisitoir tot vrijspraak van den beklaagde, onder mededeeling, dat er zeer streng nage gaan zou worden of hij zich weder aan zijn vader zou vergrijpen. 4 November a.s. uitspraak. BELEEDIGING VAN EEN NOTARIS. De rechtbank te Groningen heeft eene erfenisquaestie behandeld. De stief schoonvader van Herman W., te Uithuizen, heeft vroeger een testa ment laten maken door notaris Boom- gaart aldaar, waarin de kinderen van W. en zekeren v. d. B. als wet tige erfgenamen werden aangewezen. Later kwam C. H. Werkman, zoo heet de elflater, op het denkbeeld, zijn gansche vermogen te moeten nalaten aan de kinderen van v. d. B. En aldus geschiedde. De notaris veranderde het testament en liet vooraf door een ge neesheer uitmaken, of de erflater wel goed bij zinnen was omdat gezegd werd, dat Werkman zijn tweede kindschheid was ingetreden. Natuur lijk stond W. dit niet te best aan en nu gebeurde het, dat W. met zijn stiefschoonvader en twee getuigen op zekeren dag weer naar 't kantoor van den heer Boomgaart ging, om nog maals het testament te wijzigen, en wel zóóals bij eerste beschikking was bepaald geworden. De notaris ontving de mannen en zonderde zich met den erflater ineen andere kamer af. Een poosje daarna kwam hij tei-ug, om hun te vertellen, dat hij niets met Werkman kon wor den. De heer B. weigerde een ander tes tament te maken. W. was daarover zoo gebelgd, dat hij dezen toevoegde, dat hij den vorigen keer een testa ment van Werkman had gemaakt buiten dezen om. De notaris was na tuurlijk door deze beschuldiging be- leedigd en diende een aanklacht in. Zoodoende had W. zich gisteren te verantwoorden. Hij merkte op, dat de notaris de woorden verkeerd had opgevat. Het O. M. dacht daar echter anders over en eischte ƒ100 hoete, subs. 50 dagen hechtenis. Mr. H. de Visser, de verdediger, concludeerde tot vrijspraak. GEEN DESERTEUR. De krijgsraad te 's-Gravenhage heeft op de vordering van den plaats vervangend auditeur-militair, eerst bij handtasting ontslagen en vervol gens vrijgesproken een milicien bij het 3de regiment vesting-ai-tillexie, wiens aanhouding te Rotterdam teu zijnen huize, op last van de militaire autoriteit, onlangs is geschied. Ge noemde milicien, voor herhalingsoefe ningen opgeroepen, had zijn vrouw in het café, door hem gehouden, al leen achtei'gelaten, na te vergeefs uit stel van opkomen te hebben gevraagd omdat zijn vrouw ziek was. Van het kamp in het garnizoen teruggekomen, vernam hij, dat de toestand was verergerd, zijne vrouw zwaar ziek te bdd lag en zijn koffie huis onbeheerd was. Hij ging zonder vexiof naar Rotterdam, telegraphesi- de van daar om verlof, wat heixi ge weigerd werd, toen bleef hij zonder verlof weg. Onlangs met eene pa trouille uit zijne woning gehaald (zijne vrouw was inmiddels ontijdig bevallen) is hij ter beschikking van den auditeur gesteld, doch onmiddel lijk daarop door dezen ontslagen. De krijgsraad heeft nu gemeend, dat de beklaagde de reden van zijn afwezig heid ten genoegen van den rechter had bewezen en dus niet als deser teur kon worden beschouwd. Sport en Wedstrijden Courses te Woestduin. Aankomende met den trein aan de halte te Woestduin, bevonden zich o. m. ook twee Belgen onder het pu bliek, van wien wij het volgende op vingen a. „Keur wa bedde gai hawe par dessus aon?" b. „Zie-ne-keer nao bove we kraige 'n vlaog rege van den achternoen." a. ,,Ge-motrgai ni benaad zain menneke as-'t-cours is te Woestdauin dan regent :t ni". En waarlijk de Belg zonder par dessus had voor ditmaal gelijk, het weer hield zich best. Het sportlievend publiek had zich niet onbetuigd gelaten en was flink opgekomen. Als gewoonlijk bevatte het pro gramma drie nummers voor de dra verijen en drie voor de rennen. De Voetbal-prijs, waarmede het program begon vereenigde niet min der dan vijftien paarden aan den start, waaronder meerdere beslist eerste klasse dravers. Favoriets wa ren Blondie, Wilhelmijntje en Held, doch laten wij het maar direct zeg gen, geen van driëen kwamen in 't stuk voorook Chilouez werd ge rekend naar diens loopen j.l. Don- dei*dag te Oud-Roosenburch, eenige kans toegekend, doch ook deze kans berekening faalde en was het de ver tegenwoordiger van den stal Lijn- kamp, die beslag legde op den eer sten prijs. Antoinette, gereden door Koster Jr., won dit nummer in éen woord mooi. Dit is de derde course achter elkan der die deze jeugdige pikeur met Antoinette won. Wij gelooven niet te veel gezegd te hebben teren we zei den, dat Koster Ji\ een prima i-ijder belooft te worden. Opmerkelijk is het, dat Jr. My Love, Antoinette en De Luitenant sneller rijdt dan de heer Koster dit zelve kan. Caid was in dit nummer een mooie tweede en Belle Bay die verlenen jaar winner was een goede derde. De Hockey-prïjs, waarvoor Billi- ton stei'k favoriet was, is een mooie overwinning geweest voor den verte genwoordiger van ,den stal Creutz. Flonkel, met Broom in den zadel, behaalde ditmaal de overwinning, of schoon wij liever hadden gezien dat Billiton niet aan den start was ge bleven, wellicht was dan de uitslag anders geweest, althans had Flonkel zich meer moeten strekken. De Toekomst-prijs was eene zeer gemakkelijke overwinning voor Goud ster, gereden door B. W. Schippers, terwijl Ida R van den heer v. Wicke- voort Crommelin met een verschil van drie seconden tweede was. De spelers bij den totalisator wer den ditmaal op een dwaalspoor ge-i bracht doordat abusievelijk op bord was vermeld, dat No. 2 (Ida gereden zou worden door den h Crommelin, terwijl de heer C. Nc (Ida R.) reed. Vertrouwende duso{ bekwame hand van rijden desheei Crommelins, hadden velen No. 2 speeld, die natuui'lijk niet werd i betaald, doordat deze als laatste li nenkwam, doch daarentegen beta de No. 3 ƒ18.50 uit voor de plaat* Bij onderzoek is ons gebleken i deze fout niet bij den heer Cromi lin schuilde, doch moet geweten w den aan een abusieve vermelding het bord. De Tennis-prijs was voor La Kyle in prachtigen stijl gereden df Towler, en 't speet ons, dat Gretchi door Mow gereden, Threlfell niet den zadel had, vermoedelijk wasd de uitslag ook anders geweest, thans de strijd spannender. De Bandy-prijs gaf moofé sport ziende snelste» dravers nan hieraan deel. Aanvankelijk heeft i den schijn, dat Uranie zou winn toen kwam Don Quichotte opzett doch deze liet het beslist zitten en komt Anselor in de course, dc Ulpia en Linsca II zijn en bliji beide aan den kop en met een kif verschil weet Ensing met Ulpia winnen, oogenblikkelijk gevolgd dt Linsca II, terwijl Anselor nog dei was. Ulpia, wier record 1.43 was, te: de nu een kilometertij d van t geen 1.40. De Golf-prijs was evenals de T-1 nis-prijs voor een vertegenwoordig van den stal Jochems weggelej ditmaal voor Madame Danglars (fii lick) en het is wel opmerkelijk d nu die stal zich ontdaan heeft v een zekex-en jockey, nu pas de i perioriteit der vertegenwoordigers u komt. De proefsprong wordt door hetze tal goed genomen, alleen Theopati: maakt een fout met een der acht< beenen, hetgeen in de course m eenmaal wordt hex-haald. Grey Shrike krijgt onder het lc pen een hevige neusbloeding en Th; pathy gaat met Mew over de sch; ting het middenterx-exn op, beidei men niet meer deel aan den strij Monte Cristo met Mr. Missonin d zadel wijst het quartet nog stee den weg, doch in het rechte eii brengt Killick Madame Dangla naar voren en passeex-t het eerst eindpaal, gevolgd door Monte Cris als tweede. De gedétailleerde uitslag is a volgt V o e t b a 1-p r ij s. Handicap-hat draverij voor Nederlandsche paarde Minimum afstand 2000 Meter. Belle Bay (2300 M.) Held )2275 M Continent (2250 M.), Caid )2225 M Sohabernack (2200 M.) Chilouez, I D. en Antoinette (2150 M.), Ussam en Elsje (2125 M.), Prinses Wand: Wilhelmijntje (2100 M.), Blondi Apollo en Doortje (2050 M.), De Mi joor (2000 M.). Eerste was Antoinette, tweede Cai| en derde Belle Bay; gemaakte tijl van Antoinette 3.48. Tot winnend 16.50, geplaatst ƒ1 7.50 en 17.50. H o c k e y-p r ij s. Wedren vlakl baan, afstand 1200 Meter. Billiton (64J K.G.), Wietnert, Tigi Lily (584 K.G.) Killick, FlonkéT (58 K.G.) Broonx, en King Edward (41 K.G.) Towler. Eerste Flonkel, tweede Tiger Lii en derde King Edward. Gemaak tijd van Flonkel 1.22. Tot. winnend ƒ8.50, geplaatst ƒ8.5 en ƒ7. T o e k o m s t-p r ij s. Fok-harddn verij voor 2-jarige Nederlandse! hengsten en merriën. Afstand 1000 S Ida C en Ida R, de Wet en Goui ster. Winner werd Goudster, vele lerif ten daarachter Ida R en de Wet a derde. Gemaakte tijd resp. 1.53 3/5, 1.562) en 1.572/5. Tot. winnend ƒ5.—, geplaatst ƒ?.- en ƒ18.50. T e n n i s-p r ij s. Verkoopswedre vlakke baan. Afstand 1800 Meter. Friars Wash (57 K.G.), Hill, Sta gazer (55£ K.G.) Threlfell, Gretche (524 K.G.é, Mew, Lockout (52'A K.G LemphullLord Kyle (49 K.G.) Tov Ier, Kilt II (484 K.G.) Broom, en Lad of the Lake (42| K.G.) Mc. Cord. Eerste was Lord Kyle, tweede Kii II en Gretehen als derde. Tot. winnend 15.50geplaat* ƒ10.50 en ƒ14.50. Band y-p r ij s. Recoraharddravi rij. Minimum afstand 3200 Meter. Anselor (3400 M.), Robert See Stes le, Uncle Sam's Pride (3350 M.), Mc quette (3325 M.), Uranie (3275 M Sierra (3225 M.), Isabella, Ulpia, Do Quichotte en Linsca II (3200 M.) Eerste was Ulpia (J. Ensing), twef de Linsca II (eig.) en derde Anselo (P. Schöixrock). Gemaakte tijd van Ulpia 5.19. Tot. winnend 12.geplaatst 9.5 ƒ8.— en ƒ8.—. G o 1 f-p r ij s. Hordenren voor paai den van 3 jaar en oucTer 3ie in 190 nog geen ƒ1200 op de vlakke baan over bindernissen wonnen. Patricks Ball (83 K.G.) Heathei Madame Danglars (76 K.G.), Killick Theopathy (714 K.G.) Mew, Starga zer, (71£ K.G.) "Threlfell, Grey Shrüi (71 K.G.) Wienert, en Monte Cristo (59 K.G.), Mr. Misson. Eex-ste Madame Danglars, tweed Monte Cristo, en derde Pataick Ball. Tot. winnend ƒ5.50, geplaatst ƒ6.- en 8. En, zoo resten ons voor Woestduii dit jaar nog twee courses. Moge ooi voor deze geen pardessus of pars pluie noodig zijn.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2