Roomse h-K a t h. Volksbond. Zondagavond vierde de afd. Haar lem van bovengenoemden bond haar eersten feestavond in het Bronge bouw. De muziekvereeniging „St. Ceci lia'' opende de uitvoering met het spelen van het Wien Neerlandsch Bloed en het Wilhelmus (oude toon zetting), waarna de voorzitter, de heer W. B. Guskens, met eenige krachtige en kernachtige woorden den talrijken aanwezigen het wel kom toeriep en het feest voor ge opend verklaarde. Hierna werd het Bondslied ge speeld, waarna door den directeur der muziekvereeniging, den heer C. Liefheid, met begeleiding van den directeur der zangvereeniging, den heer Andriessen piano) een solo werd gespeeld n.l. de 16e Air Varié, van J. Christophe. Hiermede oogstten zij grooten bijval in. Nu kwam de zangvereeniging tan tooneele, die het stuk, getiteld ,Lei- dens ontzet" uitvoerde, waarin me dewerkten de heeren A. v. Gerven, J. Huiboom. J. Brom en J. Overtoom. Een krachtig applaus van de aanwe zigen beloonde hun voor de fraaie vertolking. Alsnu kwam de muziekvereeniging weer aan "het woord, die, door het geven van een 5-tal nummers, bewij zen leverde, dat door flinke studie en onder bekwame leiding, heel wat tot •stand kan worden gebracht. De voor zitter, de heer Guskens, deelde mede, dat, aangezien de muziekvereeniging nog geen eigen vaandel heeft, zoo als verschillende andere onder-afdee- lingen, hiervoor f 20 zou geschonken worden, en dat er een collecte zou worden gehouden voor dit doel. Al dus geschiedde, de opbrengst was 16.77. Hierna kwamen de gymnasten aan de beurt, die met hun staafoefenin- gen. rekstok en athletische standen, lieten zien, wat kracht en vlugheid vermogen. De Rederijkerskamer voerde ten slotte op het blijspel„Nieuwe ma nier van poffen". Zij toonde hierme de flink wat te kunnen, en liet me- nigen keer de zaal daveren van het lachen. De R.-K. Volksbond mag terecht trots wezen op zulke afdeelingen, die telken jare den leden zulk een genot vollen avond verschaffen. Protest-vergadering. De afd. Haarlem der S. D. A. P. heeft besloten een protest-vergade ring te beleggen tegen de razzia bij de marine door minister Ellis. Voorts zullen openbare vergade ringen worden gehouden met Berg- meijer en Gorter als spreker. Restauratie. Gisteren werd in de godsdienstoefe ningen dér Ned. Her. Gemeente alhier bekend gemaakt, dat de Groote Kerk wegens restauratie voorloopig buiten dienst gesteld zal worden. J u r i sfc e n v er e e n i g i ng. Het bestuur der Nederlandsche Ju ristenvereniging heeft voor de alge- meene vergadering van 1905, welke te Haarlem zal bijeenkomen, de twee volgende onderwerpen gekozen 1. Is wettelijke regeling van het zoogenaamde collectieve arbeidscon tract doenlijk en wenscbelijk; zoo ja, op welke wijze Praeadvisours mrs. A. P. L. Nelissen en J. Willeumier. 2. Is nadere regeling van ambts- en beroepsgeheim wenscbelijk Prae- adviseurs mrs. A. Tak en J. N. J. E. Thïjssen. Onjuist. In het „Vaderland" lezen wij, dat onze stadgenoot, de heer P. B. J. Ferf, afgevaardigde ter Tweede Ka mer voor Hoorn, zich bij de a.s. al- gemeene verkiezingen niet weder can- didaat zou stellen. Naar wij vernemen is dit onjuist. Gerard Zalsman. Zalsman heeft voor zijn lieder avond op Maandagavond in de kleine zaal van het Concertgebouw te Am sterdam het volgend programma Aria ,.Ich habe genug" van Bach, dan volgen Mozart, Beethoven, Brahms en Schumann, o.a. der Hi dalgo, der Contrabandist). Diepen- brock. Zweers, Enrico Bossi en Wolff Ferrari. In het tweede deel heeft hij liederen van Max Reyer, R. Strauss, o.a. (Lied des Steinklopfers), Binding en Hugo Wolf. W o n i n g-h y g i n e. Naar men verneemt is de hoofdop zichter van de bouwpolitie door B. en W. aangewezen tot hijwoning van het congres voor woning-hygiëne, te Parijs te houden van 1 tot 8 No vember e.k. De Kroon. In de schouwburgzaal van de Kroon gaven Zondagavond Solser en Hesse een buitengewone voorstelling met medewerking van de dames Bigot- Eggers en Hesse-Slauderof en den heer C. P. T. Bigot. De verschillende voordrachten en tooneelstukjes vielen zeer in den smaak van de aanwezigen, en er werd luid geapplaudisseerd. Kleine V e r e e ni ging. Voor een stampvolle zaal werd Zon dagavond in de Kleine Vereeniging een schitterende specialiteiten-voor stelling gegeven. Het publiek, dat zich kostelijk ver maakte, applaudisseerde luide na elk nummer. Aanbesteding. Door den gamizoens-commandant te Haarlem zal op li November a.s. worden aanbesteed de levering van rundvleesch, rundvet, gerookt- en pe- kelspek. ten behoeve van de troepen alhier in garnizoen. Voor de Trekhonden. i Het lid der Prov. Staten, de heer C. D. Zurmühlen, heeft in do zomer vergadering der Staten liet lot van de trekhonden in de provincie Noord-Hol land ter sprake gebracht en thans een voorstel ingediend, om dat lot te verbeteren door nieuwe bepalingen in het provinciaal Reglement op te ne men. Hij stelt daarom voor, de bepalin gen, die in Zuid-Holland bestaan en daar tot de voldoening van de over heid en de houders van trekhonden werken, over te nemen en Ged. Sta ten uit te noodigen, dit te overwegen en daarover in de a.s. zomervergade ring advies uit te brengen. Deze bepalingen betreffen liet aan leggen van een gemeentelijk register voor houders van hondenkarren en het afgeven van een (rij)bewijs, wel ke vergunning bij overtreding dei- bepalingen kan worden ingetrokken vermelding van naam der gemeente en nummer der inschrijving op de kardat de honden vóór den wagen moeten worden gespannen, tot een maximum van drie, dat de dieren voorzien moeten zijn van een wijden, lederen muilkorf. Geleiders mogen niet anders dan zijdelings op de kar zitten en de hon den niet harder doen loopen, dan een paard in kleinen geregelden draf; in de kom der gemeenten en op spe ciaal aangewezen gedeelten wegs moe ten zij stapvoets naast de karren gaan. Verboden zal zijnmet meer dan één persoon op een hondenkar te zit ten, zieke, kreupele of drachtige hon den of dieren beneden 55 c.M. schou derhoogte te gebruiken, een honden kar te "doen geleiden door personen beneden 16 jaar, een kar te ge bruiken, did niet voorzien is van steunsels, zoodanig aangebracht, dat het gewicht der kar op den stilstaan- den of liggenden bond niet drukke den hond te doen trekken door mid del van den halsband en een of meer honden een last te doen trekken, die zichtbaar boven hunne krachten gaat. (Dit is een door den voorsteller zelf bijgevoegde, nieuwe bepaling.) Voorts worden er bepalingen vast gesteld betreffende het ontmoeten of voorbijrijden van paarden. In een toelichting zegt de voorstel ler o.a., dat er thans een ware anar chie heerscht op de openbare wegen buiten de kom der gemeenten, waar van de ergerlijkste dierenmishande lingen het gevolg zijn. Wij juichen in beginsel bet voor stel van den heer Zurmühlen zeer toe. 't Wordt inderdaad tijd, dat er orde in den zeer treurigen toestand wordt gebracht. Het Kind van Staat. Wij ontvangen een programma van de uitvoering op a.s. Zaterdag voor een standbeeld van den Stadhouder Koning Willem III, waaraan zijn toegevoegd „Historische Toelichtin gen" bij het tooneelspel ..Het Kind van Staat", van Schimmel, dat als dan zal worden opgevoerd. Deze aanteekeningen van den heer j Fr. de W. H. geven een overzicht van de historie van die dagen en van de in bet stuk optredende pei-sonen. G e s la a g d. Voor liet examen apothekersbedien de is te Rotterdam geslaagd mejuffr. T. Atema, alhier. Vereeniging. In de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging gaf Zondagavond het gezelschap Charles de la Mar voor een talrijk publiek een opvoering van het drama van D'Ennery „Het Ge heim van den Kustwachter". Het stuk had veel succes. De rol len werden zeer goed vervuld, vooral die van Joscelin en Van Broest von den in den heer Charles de la Mar een uitstekenden vertolker. Door inspanning: Uitspan ning. De tooneelvereeniging D. I. U. gaf Zondagavond in den schouwburg haar tweede voorstelling in dit sei zoen. Opgevoerd werden ,,'t Scheepje" en „Een Snoepreisje naar Berlijn". Deze stukken waren reeds in het vorige seizoen in de Vereeniging opgevoerd, maar aangezien de stukken daar we gens de ongeschiktheid der zaal, niet geheel tot hun recht kwamen, wer den zij op algemeen verlangen in den Schouwburg herhaald. Eerst werd gegeven ,,'t Scheepje". Dit drama van Jan de Vos, dat een kijkje geeft in het droef visschersle- ven, werd zeer goed opgevoerd. Het dramatische in dit stuk kwam zeer goed uit. De medewerkende personen vervulden hun rollen allen uitste kend. Vooral de hoofdpersonen, de dames Schuilenburg en Voget en de heeren Groeneveld en Voget kweten zich flink van hun taak. Het stuk oogstte een welverdiend applaus. Hierna droeg de heer J. Janse voor „Het Gestolen Kind", een dramati sche schets, waarmede genoemde heer zioh deed kennen als een goed declamator. De clou vaai den avond was „Een snoepreisje naar Berlijn", het beken de succes-blijspel van R. Kneisel. De opvoering van dit blijspel was zeer goed en behalve eenige kleinig heden, die men bij een dilettant,en- vereeniging over het hoofd moet zien, volmaakt. Om de eigenaardige ver- wikkelingen en de gevolgen van één leugentje werd zeer gelachen. Ook in dit stuk waren de hoofdrollen aan beproefde veteranen toevertrouwd. Het stuk viel zeer in den smaak der aanwezigen, die dit toonden door hun luide bijvalsbetuigingen na elk der vier bedrijven. Ook deze tweede voorstelling van D. I. U. slaagde naar wensch. Na af loop werd er een gezellig bal gehou den. Ten slotte melden wij nog, dat in de pauze aan den heer Voget namens de werkende leden een schrijfcassette werd aangeboden, als hulde en waar deering voor het vele, dat deze heer voor de vereeniging gedaan heeft. Binnenland. HOFBERICHT. Vrijdagmiddag te 1 uur kwam Ko ningin Emma der Nederlanden met den Vorst en de Vorstin van Wal deck Pyrmont te Bad Wildungen aan. In liet hotel „Fürstenhof" werd afge stapt en daarna een bezoek gebracht aan de kerk, waar de Waldecksclie monumenten gerestaureerd worden. Ten slotte werd het ziekenhuis ,.He- lenenheim" bezocht en de maaltijd in bovengenoemd hotel gebruikt. De Koningin en de Prins komen tegen half November uit Dobbin op het Loo terug. Men meldt uit Krakow aan de N. R. Ct. Kolonel von Zitzewitz, de comman dant van het huzaren-regiment „Kö- nigin Wilhelmina" die, zooals reeds gemeld werd. Vrij dagavond uit Wandsbeck te Dobbin is aangeko men, was vergezeld van zijn echtge- noote. Zaterdagmiddag maakten de Koningin en groothertogin Marie met den kolonel en mevrouw von Zitze witz een grooten rijtoer. In twee an dere rijtuigen volgden dames en hee ren van het Hof. Zaterdagavond halfacht is Prins Hendrik uit Gelbenzand te Krakow teruggekomen en naar Dobbin ge gaan. ARBITRAGE COMMISSIE. De Commissie, die het incident in de Nqprdzee tusschen het Russisch eskader eu de Engelsche visschers- vloot zal hebben te onderzoeken, wordt, volgens de Haagsche conven tie, door de betrokken mogendheden ingesteld en heeft geenerlei scheids rechterlijke bevoegdheid, doch uit sluitend tot taak, de feiten, waarom trent verschil van opvatting bestaat, nauwkeurig vast-te stellen. Men heeft hier dus te doen met eene zuivere en quêtecommissie. Mocht later omtrent de uit de ge bleken feiten voortvloeiende rechten verschil van meening blijken te be staan. dan zou zulks, voorzoover langs diplomatieken weg deze ge schillen niet uit den weg waren te ruimen, aanleiding kunnen geven tot het brengen der zaak voor het Hof van Arbitrage. A. POST. Zaterdagavond is te Amsterdam in den ouderdom van 80 jaar overleden de heer A. Post, een der oprichters van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond. Met den heer Post verdwijnt uit de arbeiderswereld een bekend en geacht figuur, die in vroegere jaren door zijn kalm, beza digd en van gezond verstand getui gend woord menigmaal grooten in vloed op de beslissingen van het Werklieden-Verbond oefende. P. VAN GRONINGEN. De heer P. van Groningen, laatste lijk hoofdredacteur van het geïllus treerd weekblad „De Prins", is in den ouderdom van 37 jaar te Am sterdam overleden. PROVINCIALE BELASTINGEN IN 1905. Wetsontwerpen zijn ingediend tot bekrachtiging van provinciale belas tingen in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zee land, Utrecht, Friesland, Overijsël, Groningen, Drenthe, Limburg. Worden deze provinciale belastin gen bekrachtigd, dan zullen de over 1905 te heffen opcenten in de ver schillende provinciën bedragen voor Noord-Brabant22 opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting op de gebouwde eigendommen24 op de idem op de ongebouwde eigendom men en 19 op de hoofdsom van de belasting op het personeel over 1905. Gelderland: 5 opcenten op de hoofd som van de grondbelasting op de ge bouwde en 5 op de -ongebouwde eigen dommen en 9 op de hoofdsom van de belasting op het personeel. Zuid-Holland 12 opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting en 9 op de hoofdsom van de belasting op liet personeel. Noord-Holland 9 opcenten (grond belasting) en 7 (personeel). Zeeland 28 opcenten (grondbelas ting gebouwde eigendommen, 36 (grondbelasting ongebouwde eigen dommen) en 21 (personeel). Utrecht: 9 opcenten (grondbelas- ting) en 9 (personeel). Friesland 32 opcenten (grondbe lasting) en 211/2 opcent (personeel). Overijsel15 opcenten (grondbelas ting) en 15 (personeel). Groningen39 opcenten (grondbe lasting) en 451/2 opcent (personeel). Drenthe34 opcenten (grondbelas ting) en 21 (personeel). Limburg17 opcenten (grondbelas ting gebouwde eigendommen) 1/2 opcent (idem ongebouwde èigewom- men) en 15 (personeel;. ARBEIDSCONTRACT. Eene commissie van den Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius" heeft rapport uitge bracht over het ontwerp-Arbeidscon- tract. Aan de algemeene beschou wingen wordt het volgende ontleend. Als een der meest ernstige bezwa ren die de arbeiders tegen het ont werp heeft, noemt het rapport de rechtsbedoeling, waaronder de uit de arbeidsovereenkomst voortvloeiende rechtszaken vallen. Alle arbeidsge schillen, zoowel die, welke beheerscht worden door de wet op het arbeids contract als die, beheerscht door de Arbeidswet, dienden te worden be reikt door speciaal daartoe aangewe zen lichamen, die naast juristen uit werkgevers en werknemers zouden bestaan. Noodig wordt het voorts geacht, dat de wet op het arbeidscontract be palingen inhoudt, die het maken van collectieve arbeidscontracten kunnen bevorderen. In het wetsontwerp is, volgens het rapport, met de bepalingen van aan vullend recht al te ruim, met die van dwingend recht al te angstvallig om gesprongen. Het wetsontwerp, in zijn geheel genomen, wordt beschouwd als een stap in de goede richting tot alge- heele tot stand koming van een Wet-,, boek op den arbeidmaar aan de wenschen en verlangens, die heden ten dage in de gemoederen i^er ar~ beiders leven, is, volgens het rapport niet in die mate tegemoet gekomen, als mocht worden verwacht. DE KALVERSTRAAT. Door de Vereeniging ,,'t Kogge schip" te Amsterdam is een schrij ven gericht tot Burgemeester en Wet houders van Amsterdam, waarin het bestuur de aandacht van dat college vestigt „op den min wenschelijken toestand heerschende in de Kalver- straat des Zondagsavonds, in welke straat zich het voetgangersverkeer alsdan in hoofdzaak concentreert." Adressant wijst er op „hoe onder begunstiging van het meer dan half donker, waarin die straat op Zon dagavonden verkeert, dingen gebeu ren, welke in strijd geacht worden met het zedelijkheidsbegrip"hoe deze duisternis aanleiding geeft tot een vorm van „flirt" tusschen zeer jeugdige personen van beiderlei kun ne, welke meer dan ergerlijk is hoe, kortom, de Kalverstraat des Zondags avonds een toonbeeld oplevert van baldadigheid en onopgevoedheid der jeugd, die een steen des aanstoots zijn voor de kalme wandelaars. Het bestuur van ,,'t Koggeschip" meent, dat, behoudens andere maat regelen, eventueel door B. en W. te nemen, door het doen aanbrengen van een betere verlichting van ge meentewege in de Kalverstraat, reeds een flinke schrede zou zijn gedaan op den weg, welke verbetering kan bren gen. DE VERBRANDE KERK. Daar door den kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente te Stolwijk geen nieuwe brandbrieven worden ontvangen, en men niets meer hoort van opnieuw beraamde aanslagen, hebben de leden dier gemeente be sloten het uitgebrande kerkje te her bouwen, doch nu geheel van steen. Nog steeds is er geen licht verspreid over de brandstichting en den daar na geschreven brandbrief. EEN OPLICHTER. Bij een rijwielhandelaar op het Hofplein te Rotterdam bood een jongmensch een rijwiel te koop aan. Dit kwam dezen handelaar verdacht voor waarom hij de politie waar schuwde die het jongmensch, toen hij later terugkwam, met zijn fiets aanhield. Hij gaf voor, het rijwiel te Barendrecht van een timmerman ge kocht te hemmen, doch toen hij tot nader onderzoek derwaarts werd ge leid. deelde hij den politieman mee, de fiets te Barendrecht uit een schuur aan den Voordijk te hebben gesto len. Voorts kwam aan het licht, dat deze rijwieldief, genaamd J. D. W-, 19 jaar oud, kort geleden te Amster dam 5 maanden gevangenisstraf heeft ondergaan en in het Algemeen Politieblad gesignaleerd is aTs ver dacht in een kosthuis te Utrecht ƒ25 te hebben gestolen. STOOM-OMNIBUS. Tusschen Utrecht en I-Iarmelen wordt een stoom-omnibusdienst in gericht. Zaterdagmiddag zijn proeftochten gemaakt door de stad en naar De Bilt, die zeer goed hebben voldaan. Het voertuig heeft het model vaneen tramwagen, biedt plaats voor 26 per sonen, den bestuurder mee inbegre- pen, en beweegt zich bijna gedruïsch- loos voort. Het wordt gedreven door een ma chine van eigenaardige vinding, die met petroleum gestookt wordt en al dus stoom ontwikkelt voor 20 tot 40 paardekrachten. MOEDWIL OE VERGISSING. De Noordbr. meldt Al mogen wij ons ook de bron, die ons het bericht verschafte om trent het voorval bij de manoeuvres op Dinsdag als zeer vertrouwbaar beschouwen, wij kunnen toch niet nalaten ook een andere lezing van het geval te geven, die ons verstrekt werd van eene zijde, waar men het weten kan. Van die zijde dan werd ons mede gedeeld dat Dinsdag wel iets ge beurd is op de heide, hetgeen den kolonel-commandant onmiddellijk aanleiding gaf de oefening te staken. De kolonel, die alleen reed, had niets van de kogels gemerkt, doch gaf zijn bevelen onmiddellijk nadat hij gehoord had wat vermoed werd. Bij het in de Citadelkazerne inge steld onderzoek werden echter geen scherpe patronen in de soldatenkisten gevonden. Ziedaar de lezing die wij heden van het geval te hooren kregen. VERMOORDE MARECHAUSSEE. De verdachte F. Roovers, die Woensdagavond den brigadier der marechaussees Feijnaut doodschoot, is Zaterdag naar het huis van bewa ring te Breda overgebracht. Hij heeft erkend het schot te hebben gelost. MOORDAANSLAGEN. Zaterdagavond werd de landbou wer A. Stroo, wonende aan den Boschweg te Vlissingen, met een mes door zijn voormaligen knecht C. Wie- lemaker in den hals verwond hetgeen den dood tengevolge had. De dader is in hechtenis. De justitie uit Mid delburg kwam Zondag te Vlissingen aan. Het lijk van den landbouwer is naar het gasthuis vervoerd. Zondagmorgen is de houdster van een logement te Terneruzen door een Zaterdagavond wegens wanbetaling buitengezet logeergast, een leurder, zoodanig aan het hoofd verwond, dat zij drie uur later overleed. De dader is gevlucht. INBRAKEN. Door een winkelier aan de Marnix- straat te Amsterdam is aangifte ge daan, dat men in den nacht van Za terdag op Zondag zich toegang tot zijne woning heeft verschaft. Uiteen linnenkast in het slaapvertrek wordt een bedrag van pl. m. 450 vermist. Uit de kleeding van man en vrouw, eveneens in het slaapvertrek, is een bedrag van 7.50 aan klein geld ge stolen. Te Breda is Vrijdagnacht ingebro ken in het kantoor van den heer Kooperberg aan den Stationsweg. De dief heeft in den zijwand van de bi-andkast een groot gat gemaakt en was bezig den binnenwand van het afgescheiden geldkastje te doorboren, toen hij vermoedelijk gestoord werd. Hij liet alles in groote wanorde achter o.a. had hij het blad van den marmeren schoorsteen uit den muur getrokken, omdat dit hem bij zijn arbeid hinderde en vergenoeg de zich met ƒ100 uit een lessenaar mee te nemen. Er bestaat verdenking togen een man, die 's namiddags meteen ge zochte boodschap op het kantoor kwam en toen de brandkast nauwkeu rig bespiedde. De heer K. is tegen inbraak verze kerd. CIRCUS TEHILVERSUM. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft zich te Hilversum eene combinatie van eenige heeren gevormd om al daar een vast circus op te richten en dit te exploiteeren en in te richten als dat van Carré te Amsterdam. 't Bericht is haast niet te gelooven, maar de manier waarop liet gemeld wordt, positief. ONGELUKKEN. Aan de M. C. wordt uit Colijnsplaat gemeld Aan de kroonton voor de Kreek is Zaterdagmorgen gezonken het tjalk schip Tjekkina, schipper Veenstra van Amsterdam, geladen met suiker bieten uit Schengepolder naar Rozen- daal (fabriek De Ram). Man, vrouw, twee kinderen en de knecht hebben ternauwernood het leven kunnen redden en kwamen in een roeibootje op de haven alhier. Verkleumd van de kou en van al les beroofd, werden zij liefderijk bij den heer Mouthaan opgenomen. Assurantie dekt de schade. Onder Teteringen is het zes-jarig kindje van den heer W. te Ginneken door een zwaar voertuig overreden. Het kindje werd levensgevaarlijk ge wond. BRANDEN. Zaterdagochtend is er door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de fabrieksgebouwen der firma Schol ten en Zonen, te Enschedé. De ru- werij is gedeeltelijk uitgebrand, de overige fabrieken zijn behouden. De schade, vooral aan goederen, is vrij aanzienlijk. POLITIE. Benoemd tot hoofdinspecteur van politie te Rotterdam, de heer J. C. van de Meer Mohr. Seringen in bloei Het zachte, milde, vochtige herfst weer drijft de bloesems van het vol gend jaar reeds nü uit hunne om hulsels. Men zag op 'toude slot te Schagen (N.-H.) daarvan een treffend voorbeeld een mooi seringenboompje staat dit jaar voor de tweede maal te bloeien. Of 1904 ook onvergetelijk zal zijn CONGRES over het verband tusschen maat schappelijke toestanden der arbei dende klasse en het alcoholisme. In de zittingen van dit Congres, dat te Amsterdam wordt gehouden, sprak Prof. Mr. G. A. van Hamel over „Misdadige jeugd en alcoho lisme". Verder voerden het woord de hee ren F. Mol. den Haag. over „Nacht arbeid en Drankgebruik"A. H. Ger hard over het ..verband tusschen maatschappelijken w.elstand en alco holisme" H. Spiekman over „den invloed van de arbeiders-organisatie op het alcoholisme, en Th. v. cL Woude over „Arbeidsduur en ge bruik". Zaterdagavond sprak in een feest- vergadering Mr. Mendels. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Doet. reclitsw. de heer J. H. Rolandus Hagedoom. Bevorderd tot arts de heer A. Th. Hoedemakers. De geneeskundige staats-commissie te Amsterdam heeft bevorderd tot arts de heeren B. Hendrix, geb. te AmsterdamA. A. Quanjer, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het 1ste gedeelte van het arts-examen de heeren L. tor Brake en E. Arrias. Te 's-Gravenhage is overleden de oud-hoogleeraar C. L. Wurfbain. Professor Wurfbain is 67 jaar ge worden. Hij was in 1862 te Leiden ge promoveerd. In 1872 volgde hij op35- jarigen.leeftijd prof. Tilanus op als hoogleeraar in. de chirurgie aan de Amsterdamsche universiteit, een ambt dat hij gedurende langen tijd ver vulde totdat hij nu eenige jaren gele den zich genoodzaakt zag om gezond heidsredenen zijn ontslag te nemen. Van zijn hand verscheen onder meer een Overzicht over de lijders op de afdeeling voor syphilis in het Buiten- Gasthuis verpleegd van 1 Juli 1864 tot 31 Dec. 1866; en een Verslag om trent de ziekten, welke gedurende 18601866 te Amsterdam geheerscht hebben. Post en Telegraaf. EEN JUBILEUM. Op 15 November 1879 trad de eerste, vrouwelijke ambtenaar bij de Rijks- telegraphie in dienst; de komende maand zal het dus vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat de vrouwen emancipatie ook in dezen tak van 's rijks dienst doordrong. Die eerste „telegraphiste", die eerst op het toenmalige bijkantoor op de Rozengracht te Amsterdam en later op het hoofdkantoor werkzaam was, behoort echter niet meer tot liet corps rij ks-telegraaf ambtenaren. Na verscheidene jaren dienst, trad zij in het huwelijk en vroeg- verlof, zonder daartoe, zooals nu wèl het geval is, verplicht te zijn. Het aantal vrouwelijke ambtenaren bij de rijkstelegraaf is tegenwoordig legio, en, aldus merkt „Ons Tijd schrift", het orgaan van de Broeder schap van commiezen der telegraphie en der posterijen, dat ook dit jubi leum vermeldt, daarbij op, „men kan zich nauwelijks voorstellen hoe angst vallig destijds de persoon van de eenige vrouwelijke ambtenaar, aan het toestel gezeten, werd bewaakt. Uit de omgeving moest al wat man nelijk is, geweerd; het slaan van één blik naar de jonge collega was onbe scheiden." Thans is dat andere en is de om gang tusschen mannelijke en vrouwe lijke collega's zoodanig, dat er meer dan eens een verbintenis voor het le ven uit voortvloeit, Maar dan, en ook in het geval, dat de vrouwelijke ambtenaar met een „outsider" trouwt wordt zij geacht ontslag te nemen. De agitatie over deze quaestie is bekencl. Uit de Arbeiderswereld Te Bussum hebben de schildersgezel len besloten, den patroons de volgen de loonsverhooging te vrageneen minimum-loon van 22 cent in plaats van 20 centvoor overwerk eene ver- liooging van 20 pot. voor het eerste uur, van 40 pet. voor het tweede, van 60 pet. voor het derde en voor nacht werk 100 pet. verhooging. Verder wordt aangedrongen op een maxi mum arbeidsdag van 101/2 uur. Letteren en Kunst HET UTRECHTSCH ORKEST. Er zijn ongunstige berichten over den toestand, of beter over het voort bestaan van het Utrechtsch Stedelijk Orkest in omloop gebracht. En niet zonder redenThans meldt het „W. v. M.", dat de maatschappij „Tivoli" aldaar 1000 is opgekomen in de som, waarvoor zij de diensten van het or kest geniet, en ook dat de commissie nogal gelukkig is in het zoeken naar vrijwillige bijdragen. ..Door een en ander laat het zich aanzien, dat d<= exploitatie wel al weer vijf jaren zal worden voortgezet," Sport en Wedstrijden VOETBAL Haarlem R. A. P.gewon nen door H a ar 1 e m m e t 4— 0, Men was zeer zeker algemeen vai verwachting, dat deze ontmoeting een spannenden strijd zou geven doch inderdaad was het een der ver velendste wedstrijden, die wij ditsei zoen aanschouwden. Een der belang rijkste oorzaken hiervan was d sterke wind, die mooi samenspel to taal belette. De wedstrijd werd gespeeld o[ Haarlem's veld aan den Schoterwei en werd bijgewoond door een groo aantal voetballiefhebbers. Om ruim uur werd begonnen, de Haarlem mers speelden het eerst met dei wind in den rug. Hierdoor waren zi overwegend sterker en biel den da ook bet spel den meesten tijd op d helft van de Amsterdammers. Niette genstaande de Roodbroeken geregel om het doel der Roodzwarten zwie ven, waren dezen in den beginne nie in staat de leiding te nemen. Wi werd herhaaldelijk geschoten, doe de ballen vlogen telkens over e langs de palen, zoodat om half dri de score nog blank was. Toen wer aan de Haarlemmers evenwel ea i strafschop (penalty) toegekend, dooi dat een der Amsterdammers den bi vlak voor zijn doel met de lian aanraakte. Deze strafschop wer door v. d. Berg keurig geplaatst e bezorgde den Haarlemmers de le ding. Kort daarop werd deze leidin vergroot, doordat een der backs va R. A. P. den bal in zijn eigen ga schopte, terwijl v. d. Berg even daa na no. 3 behaalde door den doelve dediger van R. A. P. den bal uit hand te loopen. zoodat deze in goal belandde. Waren deze eers drie doelpunten dus te danken as groot geluk, even voor half tin behaalde v. d. Berg de eerste moo goal, ontstaan door samenspel. De rust ging alzoo in met 40 vo Haarlem. Na de verpoozing had i A. P. het voordeel van den wind. verwachtte men algemeen, dat bordjes verhangen zouden worde Doch deze verwachting werd nietb waarheid. In plaats dat R. A. P. overhand nam, had Haarlem nog? regeld het spel in handen. Toch v het spel meer verdeeld dan voor rust, en ook Utermark moest enke keeren reddend optreden, hoewel ze zelden, daar Stol telkens het terre zuiverde. De Haarlemmers wan evenwel niet in staat na de rust hu leiding te vergrooten, wat voornam lijk te wijten was aan. de goede bac van R. A. P. en aan den evenee zeer goeden doelverdediger. De w£ strijd eindigde dus in een overw! ning van Haarlem van 4 0. H. F. C. Rapiditas; gewo nen door H. F. C. met 6 1. De blauwwitte Haarlemmers spoi den Zondag naar Rotterdam, o daar met Rapiditas in het strijdps te treden. Ook deze wedstrijd f slechte sport te zien. Voor de rust wisten de H. F. C.'B reeds tweemaal het net hunner genpartij te vinden,, zoodat, half til inging met 2 0 voor H. F. C. Kort na de hervatting maakte B piditas haar eerste en eenige do punt in dezen wedstrijd. Hierdtf kwam er wat meer leven in het ?J der H. F. C.'ers. Nog viermaal ten zij den bal te plaatsen, zoog H. F. C. met een welverdiende o« winning van 61 terugkeerde.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2