Saarlem's Dagblad NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te zamen Grootte der Adv. hoogstens zes regels Onder Betoovering 22e Jaargang. No. 6547 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 2 NOVEMBER 1904 Q HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door NederlandVo5 Afzonderlijke nummers^.02/ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0-fTA n n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem van 1 -5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabal. Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers Met uitzondering van het Arrond|sement Haarlem is to uitsluhend recht tot plaatsing van Advertentien hatmffonrio HonHoi NiivpfhpiH pn Geldwezen. onpedrapen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. Uc. LA MAK Azn. te Amsterdam. en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31b's Faubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentien van fneen Winkel-Ars, DRIEMAAL, mits binnen een Week, voor Betaling Contant Beurs-Overzicht. 21 28 October 1904. De Beurs werd gedurende de afge- loopen week geheel en al beheerscht door het Doggorsbank-incident. Was men aanvankelijk geneigt te gelooven, dat het gebeurde in de Noordzee geen ernstige gevolgen zou hebben, omdat men verwachtte, dat Rusland de zaak geheel naar genoe gen van Engeland zou regelen, en bleven daardoor zoowel Staatsfond sen als Spoorwegwaarden flink op prijs, toen midden in de week tele grammen uit Londen wezen op de zeer gespannen toestand, welke daar heerschte, sloeg der locale speculatie hier de angst om het hart. Enorme posten fonds, in het bijzonder de z.g. lichte" Amerikaansche Shares wer den op de markt gegooid en waar de arbitrage door de onzekerheid in de politiek niet geneigd was om het aangebodene op te nemen, daalden de koersen ver beneden pariteit. Van welk een omvang de daling was, wijst onderstaand staatje aan. 26 Oct, 1901 27 Oct. 1904 Atchison 86»/, 83 Baltimore 947/is 91 Rock Island 3i»/M SO»/* Denver Rio 311,A 29$ Erie 40 36V« Kansas City 287i« 26*/# Missouri 30'5/i« 29 Ontario 467-8 44$ Norfolk 411/o 69 Southern pacific 62'/; 59 V» Southern railway 34»/* 1085/o 331/10 Union pacific 106$ Steel si»/; 19$ Car Foundry 27$ 25$ De industrieel© markt werd door de flauwe stemming der Amerikaansche fondsen meegesleept, hoewel de drang tot verkoopen in deze afdeeling niet zoo groot was. De Russische oliewaarden, welko hun hoofdmarkt te Londen hebben, werden uit den aard der zaak gevoe lig getroffen door de groote zenuw achtigheid, welke daar heerschte zoo daalden Aand. Bibi Eybat, welke van 60 tot 70 waren opgekomen tot 621/2 Schibaieff's zagen hun koers van 73 tot 691/8 teruggaan, terwijl de Russian Fuel's van 124 tot 1191/2 verminderden. De Aand. der Shell Co. sloten zich bij deze teruggaande be weging aan en verlaten de week met een verlies van circa 2 In verband met het bericht, dat de overeenkomst met de Koninklijke binnenkort op eene algemeene verga- dering van aandeelhouders zal wor den behandeld, waren Enims willig. Ook Palembangs waren vast op vraag voor buitenlandsche rekening. In den Tabakshoek heerschte over het algemeen een vaste stemming, toch was de handel beperkt. Op het goede resultaat der inschrijving wa- ren vooral Aand. Deli Batavia en Senembah gunstig gestemd, j De mijnwaardenmarkt was verla- l ten. De verbetering der Aand en Oblig. Ned. Ind. Mijnbouw-Mij. hield geen stand en evenmin konden Soe- I malata's hun verhoogden koers hand- haven. I Behalve voor Aand. Ned. Ind. Han- delsbank, welke voor Indische reke- I ning gezocht waren, was de markt der Cultuurwaarden, met weinig be- i langstelling, iets luier. In de overige af deelingen ging-wei- nig om. Een algemeen herstel trad ten slotte voor de Amerikaansche i Spoorwegmarkt in en maakte de op gewondenheid van den vorigen dag plaats voor een veel kalmer aanzien toen Londen hoogere noteeringen zond in verband met geruststellende geruchten aangaande eene gunstige oplossing van de hangende kwestie. Berichten uit Parijs vermeldende dat Delcassé in den Ministerraad verklaard had, dat de toestand niet ernstig was en de verspreiding van het bericht-, dat de Czaar zijne goed keuring gehecht had aan het voor stel om het geschil aan een Scheids gerecht te onderwerpen, waren het sein voor ons publiek, om in navol ging van New-York en Londen zijne aankoopen, tot oploopende koersen te hei-vatten. Prolongatie-rente ter Beurze no teerde van 31/4 4 met vrij groote vraag. BLOC. jaarsvergadering en dan kunnen zij overgaan tot het kiezen van de ont brekende Eerste Kamerleden. Dan is men althans één stap verder. En als de Eerste Kamer dan, wat wensche- lijk is, de gekozen leden toelaat, dan zou het noodwetje kunnen worden te ruggenomen. De Regeering heeft dan gedaan wat zij noodig oordeelde. De Eerste Kamer heeft hare drie Over- ijselsche rieden. De Staten van Over- ijsel hebben zelf weer goed gemaakt wat ze, althans naar het oordeel van velen, bedorven hadden. Noodeloos ononthoud wordt aan de Kamer be spaard in een tijd, dat ze nog wel wat beters kan doen. En zij ontgaat het mogelijke verwijt van byzanti- nisme. Aldus oordeelt dr. Nolens. lichters, ingescheepte gedeelte der Koloniën Binnenland. MENTAWEI-E1LANDEN. De tuchtiging der Mentawei-eilan- den, waarvan wij reeds eerder spra ken, zou men een kluchtspel kunnen noemen, als de zaak in den grond niet zoo treurig was. Het flottielje vaartuig „Assahan", te Padang te ruggekeerd, bracht bericht, dat men een bezoek had gebracht aan Sima- tobe, wijl de bevolking weigerachtig was gebleken om geroofde goederen uit een Maleische handelsprauw te rug te geven. Mét de „Assahan" gin- gen- mede de controleur en een tolk de eilanders werden voor het laatst gewaarschuwd, de waarschuwing werd beantwoord met de toezending van twee ledige kisten. Daarop voer ;een detachement gewapende schene- j lingen de rivier op, maaï de tocht moest weldra gestaakt worden we- 1 gens versperringen. Over land ging 1 het verder, hier en daar werd een salvo in het bosch afgegeven, en op enkele plaatsen op een Simatobeër in een boom, vanwaar hij zijn pijlen af- schoot, zonder iemand te treffen. Aan de kampong gekomen, bleek zij geheel j verlaten, het zoeken naar menschen in den omtrek was vruchteloos en 1 als zoenoffer ging de kampong in vlammen op. 's Avonds was de ..Assahan" te Pa- i dang terug, waar de officieren een bal bijwoonden. J Het schip blijft voorloopig te j Tandjong Priok in station. Comman dant is luit, ter zee der le klasse L. IA. Royen, terwijl de état-major be- staat uit de luits. tér zee 2e klasse J. de Lange, J. de Graaff en de adel borst le klasse A. Bottenheim, de of ficier van gezondheid H. C. Tamson en de officier van administratie W. Mannmg. besprekingen laat de welwillende toon, die toch den leermeester moest kenmerken, veel te wenschen over. Er zijn tegenwoordig hooge autori teiten, die er een eer in schijnen te stellen om als brieschende leeuwen rond te gaan en overal schrik en ont lading ingenomen. Een belangrijk deel der lading, o. a. die van Bor deaux, kon echter niet aan boord worden gebrachtde arbeiders, die 's middags na aankomst hadden, ge werkt, kwamen 's avonds niet meer te rug; de passagiers die zich moesten. inschepen, werden meteen sloep vansteltems te verspreiden. De goede den wal gehaald en zoo naar boordtoon, waarop in het officierskorps gebracht. De sloeproeiers mochten'zoo terecht hoogen prijs wordt ge- echter niet aan den wal om de kof- steld, dreigt verloren te gaan door fers der passagiers in de boot te het afsnauwen enuitschelden, brengen met moeite werd ten riotte de gou(len kraag :Slet?sC'e\n%bradrerk,sfeT™tnT^-!f» «W -er schijnt te geven tig francs van het rijtuig, dat aan de,In het bijzijn van den troep krijgen kade stond, naar het vaartuig bracht, j regiments-, bataljons- compagnies- Overal stonden, met revolvers en mes-commandanten uitdrukkingen te slik- sen gewapende kaaiwerkers en de ken waarvan men verbaasd staat en politie deed of zij niets zag.[die men alleen verduwt pmdat men niet gaarne zijne carrière er aan Nu is de politie te Marseille zeer] zwak, zeide onze zegsman, en dat de enkele agenten, die de kade bewaken en waarvan gedurende den tijd, dat de „Sindoro" te Marseille lag. een paar, die hun plicht deden, denzelf den avond werden vermoord, zich omdraaien, als de bende te hoop loopt, is'heel goed te begrijpen. Toen het schip moest vertrekken, was er geen sleepboot te krijgen om de „Sindore" naar buiten te bren gen. „Als een zeeman gezien had, waagt. Deze toestanden zijn het, -die in hooge mate den goeden geest van ons officierskorps aantasten en die menig uitstekend officier er toe bren gen om de militaire carrière niet voor zijn zoon te begeeren en er zelf slechts noode in te blijven." En dan ten slotte „Sedert eenige jaren is men druk hoe'ik toen gescharreld heb met tros-bezig het wapen der infanterie te sen, aan boeien vastgemaakt, nu eens gronde te richten door onoordeel- hier, dan eens daar, tegen wind en kundige oefeningsmethoden, uitge- stroom in, zou hij mij waarschijn-vonden op de militaire bureaux, door lijk gek hebben verklaard Maar ik1 onverstandig reageeren tegen de kwam er met eigen middelen toch njeuwere denkbeelden omtrent aan uit besloot de kloeke zeeman niet zonder eenige fierheid, en reed op zijn keurige, drie-wieüge, electrische motorkar, waarmede hij van Tand- i jong Priok was gekomen, in het [brandende zonnetjes, welgemoed naar I .zijn hotel te Weltevreden, DE OVERIJSELSCHE KWESTIE. De eerste Dinsdag van November biedt de gelegenheid om in de Over- ijselsche kwestie een stap verder te komen zoo schrijft het Tweede Kamerlid dr. Nolens in de Venlo- sche Courant. In geen geval meetn hij valt er op te rekenen, dat bin nen enkele weken de zaak langs wet- telijken weg tot haar einde gebracht kan worden. Maar gelukkig kunnen de Staten van Overijsel, die ons in deze impasse gebracht hebben, zich en de anderen daaruit helpen. Op den eersten Dinsdag in November hebben zij hunne gewoonlijke na- EEN HOLLANDSCH ZEEMAN. De commandant van het te Tand- jong Priok aangekomen stoomschip ..Sindoro" de heer Guthrie, was zoo welwillend ons een en ander mede te deelen, zoo lezen wij in de „Java- bode", omtrent de werkstaking, beter den „lock-out" of buitensluiting van j niet tot bepaalde organisatiën. behoo- i rende haven- en dok-werklieden te Marseille. Toen liet schip aldaar aan kwam, werd het slechts tot het Bas sin national, waar ook de dokken zijn. toegelaten, Daar werd, op stroom liggend, het voor het uitbreken van den „lock-out" reeds op, door metre- volvers bewapende wakers bewaakte Uit de Pers SCHERPE CRITIEK. In een artikel van Observator, dat het Handelsblad in zijn nummer van Zaterdagavond de eereplaats geeft, komt een scherpe critiek voor de mi litaire aangelegenheden bij de infan terie vooral op de opdrijving van marschen en oefeningen, op den toon, die onder de officieren heerscht en de ontevredenheid in dat korps. Wij ontleenen daaraan het navol gende „Wanneer men de verschillende klachten samenvat, die werden ge hoord over de opdrijving der mili taire marschen en manoeuvres in na genoeg alle garnizoenen, waar de troepen voor regiments-oefeningen werden samengebracht, dan bestaat er alleszins aanleiding om daarover bij de behandeling van de Oorlogs- begrooting in de Tweede Kamer eens een woordje te zeggen. Men late zich dan evenwel niet met een kluitje in het riet sturen door de rapporten van autoriteiten, die, op een paard of i in een automobiel zittende, geen j flauw begrip hebben van de vermoeie- nissen, die een zwaar bepakt infan- te-rist bij marschen van 35 h 40 K.M. heeft te -doorstaan. Men eische ech ter zeer bepaald, dat steeds na 3 a 4 zeer zware dagen, één dag worde besteed aan rust of aan lichtere oefe>- ningen en dat men de lengte der marschen niet overdrijve." En verder „Niet alleen echter bij critieken en valsvormen, vuuruitwerking en mo- reele factoren, maar vooral dooron- lieusch en onwelwillend optreden te gen hoog en laag. Wanneer men Nederland doorreist Van Noord naar Zuid en van Ü0§fc naar West, overal zal men in de ge sprekken der infanterie-officieren wor den getroffen door de bitterheid en ontevredenheid, die zich van allen heeft meester gemaakt, ook van de besten." Gemengd Nieuws RUSLAND'S HOOP. Rusland's. hoop is gevestigd op den opvolger van den vermoorden minis ter Von Plehwe, prins Swiatopolk- Mirsky. De nieuwe Minister schijnt een man te zijn met ruimen blik en breede op vattingen, een man die wil trachten in Rusland geleidelijke hervormingen in te voeren. En hij kan daarvoor naar het schijnt rekenen op den steun van den Czaar. Verleden week heeft Nl- kolaas II den nieuwen Minister een langdurige audiëntie toegestaan, om zijn plannen te vernemen. En de Czaar heeft die plannen goedgekeurd, daarmede een openlijk dementi ge vend aan hen, die beweerden, dat prins Switopolk reeds nu in ongenade gevallen was. De eerste daad van den. nieuwen minister was het toestaan van groo- ter vrijheid aan de pers. En daarvan wordt een ruim gebruik gemaakt. Het is alsof de Russische bladen plotse ling ontkomen zijn aan de zoo zeer gevreesde preventieve censuur. Zij bespreken openlijk de binnenlandsche aangelegenheden, zij vragen hervor mingen, zij zien een verschiet van vrijheid. De hoop van hen, die meenden dat de oorlog Rusland verbetering van het binnenlandsch bestuur brengen zou, schijnt spoediger verwezenlijkt te zullen worden dan zij konden den ken. Want het schijnt, dat werkelijk groote dingen op til zijn, en de ge- heele Russische pers heeft met groo- te ingenomenheid het denkbeeld op gevat, door prins Swiatopolk uitge sproken in zijn nu reeds beroemd ge worden redevoering. Van prins Swiatopolk-Mirski ver wacht men. dat hij de hervormingen in de goede bedding zal leiden, opdat Rusland geleidelijk en langs onbloe- digen weg verkrijgen zal, wat in an dere landen tot stand moest worden gebracht door omwentelingen en bur geroorlogen. En uit het interview, dat het Rus sische blad „Rus" had met den mi nister. blijkt, dat deze, ondanks zijn bescheiden opmerking dat hij zoo wei nig kennis had van het binnen landsch bestuur, wel degelijk goed op de hoogte was, en met gezag en nauw keurigheid zijn meening over de za ken kon uiteen zetten. Het program van den minister be doelt uitbreiding van het zelfbestuur en verzekering van meer vrijheid aan de pers. Hij wil het zelfbestuur uitbreiden, door de werkzaamheid te vermeerde ren van de .Zemstvos", de landraden; en hij verklaarde dat de ontneming aan deze raden van de taak om maat regelen te nemen ter voorziening in den nood der door hongersnood en gebrek lijdende bevolking, door zijn ambtsvoorganger, een bewijs was van volkomen voorbij zien van de rechten en plichten der „Zemstvos". Op dit punt en op menig «r.Sêr ver schilt prins Swiatopolk lijnrecht, van dc meciiingen Van zijn voorganger.' De nieuwe minister wil de instel ling der „Zemstvos" uitbreiden tot de provincies van hel Zuiden en hij wil de provinciale „Zemstvos" maken tot het middenpunt der werkzaamheden van de districts-,,Zemstvos". Minister Von Plehwe daarentegen poogde steeds den arbeid van de ..Zemstvos" in te krimpen en vooral elke samenwerking tusschen die ra den te belemmerenen daarom zag hij ook met misnoegen het streven van de provinciale „Zemstvos". om als vereenigingspunteü van de districts raden op te treden. Prins Swiatopolk daarentegen poogt van de ..Zemstvos" te maken, wat zij oorspronkelijk" bedoeld waren te zijn, officieele uitingen van de openbare meening. En daarvoor is het noodig, dat een geest van decentralisatie wordt ingevoerd, dat niet langer wordt getracht alles te bedisselen en beredderen In de ministerieele bu reaux, maar aan de provinciale raden en districts-raden tenminste stem in het kapittel te geven, zij het voorloo pig ook slechts een adviseerende stem. En in alle zaken van locaal be lang moet aan de provinciale raden het. recht van onafhankelijke beslis sing worden gegeven. Wordt daarbij tevens meer vrijheid toegestaan aan het tweede middel, dat der openbare meening ten dienste staat om zich uit te spreken, aan de p^rs dap twijfelt prins Swiatopolk niet. of dé i'égèering zal beter en on partijdiger, onafhankelijker worden voorgelicht, en daardoor in. staat zijn J maatregelen te nemen voor de verbe tering van de maatschappelijke, de economische en de politieke toestan den van het Russische volk. JOURNALISTEN-CONGRES. liet „Hbld. van Antwerpen" be richt, dat het Journalisten-congres dat, zoonis men weet, in 1905 le Luik JFeulIIeton. door FRANK FRANKFORT MOORE. Uit het Engelse h. 27) Ik zou haar meenemen aan boord van mijn jacht en haar eenige duizenden mijlen ver brengen, om daar het overige van mijn leven met haar door te brengen, zei hij. En die raad wou ik u uu juist geven. Vraagt u haar en haar moeder mee op een winterreis Dat is een idée. Maar zouden zij dat doen? Ja. dat is de vraag. Maar als u haar op kiesche wijze imiteert, mis schien... De volgende week zijn de beide dames zonderrtehuis. Mevr. La Roache vertelde miJT dat zij nog geen besluit genomen had Biarritz of Mentone zij sprak over goedkoope pensions. Philip Trent dacht een oogenblik na, en toen begon hij de kamer op en neer te wandelen. Even later trad een bediende binnen met eenige tele grammen, die Urguhart's aandacht vroegen, hetgeen Philip Trent be woog de kamer te verlaten. Na het diner had" Urguhart een ge sprek met Lady Evelyn, dat hem zeer bevredigde wat betreft zijn plannen om een oceaan tusschen Lady Evelyn en Claire La Roache te brengen. Ove rigens zag hij met groote teleurstel ling, dat Lady Evelyn eenigszins onverschillig was. Wel was zij niet zoo ver gegaan als den vorigen dag maar toch was hij niet meer zoo zeker van haar. Zij was hedenavond niet meer de oude en hij had geen vertrouwen in het eergevoel van een vrouw. Binnen een paar uur was alles bepaald. Dat is het voordeel van al les r|t een onuitputtelijke beurs te kunnen doenhoe groot het plan ook is, dat men ten uitvoer wil brengen, men behoeft nooit over de détails te tobben. Mr. Trent zei doodkalm na 't di ner, alsof de gedachte zoo juist bij hem opkwanaaen hij bang was hem weer te zullen" vergeten O ja. wat ik zeggen wou, Mrs. Archie, mijn plan is dozen winter een groote zeereis te maken over deii At lantisch en Oceaan, en dan zou ik graag willen, (Jat u van de partij was. Archie gaat stellig mee. en ik hoop. dat mevr. en miss La Roache mij ook de eer zullen aandoen mee te gaan. Wat zegt u er van, Lady Innisfail Spuit nu geen straal koud water over mijn plannen uit; wacht nu liever met uw bezwaren, tot wij eenmaal in volle zee zijn. Een korte pauze volgde, waarin Urguhart opmerkte, dat het gelaat van Claire met een blos o vertogen was. Heerlijkriep Lady Innisfail. En de waarzegster sprak er geen woord over, dat wij een lange reis zouden ondernemen, is 'twel, Evey Geen woord. Gaat u een lange reis maken vroeg Lady Evelyn. Ik niet. Je bent niet gevraagd, zei Lady Innisfail. Maar dat moet nog ko men. O neen, zei Lady Evelyn. Ik ver telde Mr. Trent verleden week, dat ik in December naar Egypte ging, en •hij is beleefd genoeg, mij nu niet voor deze reis te inviteeren. Dank u, mr. Trent. Ik vergat het niet, zei mr. Trent. j Maar inderdaad herinnerde ik mij tot mijn spijt, wat u gezegd had. Ja. zei Claire, ik vrees, dat u zich ook maar al te goed herinnert. I dat wij dezen winter geen tehuis heb-1 ben. U vraagt ons. omdat wij dak- loozen zijn. Hij kon zich niet herinneren, wat ge niet zijt, zei mrs. Archie. Ik heb je immers al te verstaan gege ven. dat ge bij ons kondt komen, totdat ge een tehuis gevonden hadt j Wij verwachten u beiden. Nietwaar, Archie O, ja, wij vernachten u. Wij nemen geen weigering aan, zeide Ar chie dapper. Onzin! riep Lady Innisfail. Je verwacht, dat Claire en haar moe der de vriendelijke invitatie van mr. Trent aannemen. Wat een typisch idée Een reis over den Atlantischen Oceaan naar een of andere warme plaats de Golfstroom. Waarom de Golf zelf niet vroeg Trent. Kan iemand daar iets tegen in brengen Ierland is een vrij land, zeide Archie. Ieder ander mag er iets tegen bobben om het in den winter vaarwel te zeggen ik niet. Schrijf mijn naam maar op, Trent. En de mijne schrijf de mijne groot, zei Lady Innisfail. Ik zal de ziel van 't gezelschap zijn. Misschien schrijf ik er wel een boek over. O, moederzei Nora verwij tend. Dat was nu toch het toppunthoe dikwijls zij haar moeder ook iets te verwijten had gehad, nog nooit wasj zij zoo vèr gegaan van te dreigen met het schrijven van een boek. Waarom zou ik niet vroeg La dy Innisfail, Het is ongeveer het eeni-1 ge wat ik nog niet gedaan heb dot en het besturen van een locomotief. I Alle middagen on 'tdèk en alle avon den in de hut zullen wij een kaartje leggen. Help mij onthouden, Nora dat ik dat nieuwe schetsboek mee-1 neem aan boord en dat ik aan Ce- lestine zeg, dat zij om mijn wit serge japon en de kanten denkt. Zij verge ten altijd de kanten. Dat noem ik nog eens geest kracht, ik maak u mijn compliment, zei Trent. Lady Innisfail zegt zoo veel in één adem, dat niemand an ders behoeft te spreken. Dank u. Lady Innisfail. U is een goed advo caat. Wanneer zullen wij aan boord gaan Tot morgenmiddag geef ik u den tijd er over te denken.' Is dat lang genoeg? Mijn baby? klaagde mrs. Archie. Zij voelde zich als 'tware overbluft. Baby komt aan boord met de juffrouw de juffrouw heeft gezel schap aan de eerste hofmeesteres, zei Trent. En wij zouden in December naar de familie Severn gaan, zeide Nora tot Archie. Welnu, dan zijn wij daar met een af, beweerde Archie. Waarom in viteeren menschen ons, die 't eigen lijk niet kunnen schelen, of wij ko men en naar wie wij ook niet gaarne toegaan Vraag dat aan mr. Trent, zeide Lady Evelyn met een vriendelijk ge laat, op langzamen toon. Maar mr. Trent was in gesprek niet Claire. Hij had de houding van een man, die alles beslist door te be weren, dat alles beslist is. U zegt. maar niets, zei hij. Waarom zou ik vroeg ze. U is een man van de daad een man, die gewoon is het meest conservatie ve blad tot nieuwigheden te dwin gen. U is de Atlantische Oceaan. Ik ben een veer. En een veer kan het best vertel len hoe de Atlantische Oceaan wordt heen en weer geslingerd door de zee winden. Gelukkig zal alles gauw iu orde zijn. Over veertien dagen zijn wij op zee. En werkelijk, een uur daarna was alles bepaald. Natuurlijk kwam toen de moeilijke kwestie der kleeding ter sproke. De heeren, voornamelijk de ongetrouwde, waren zeer sterk van oordeel dat die winter-zeereis eene groote bezuiniging in het toilet betee- kende. Een paar goedkoope, lichts zomerpakken zouden daarvoor heel geschikt zijn. En dan zeemanshoeden tl ie wartyi ook zoo goedkoop. Maar de dames glimlachten slechts. Toch werd alles afgesproken. Er werd gesproken over de Cana- rische eilanden den mond van de Orinoco een dame noemde Samoa, en bekende openhartig, dat zij het voor der Madeirische eilanden hield. Een vrouw kan alles leeren, uit gezonderd aardrijkskunde en sterre- kunde, merkte Mr. Urguhart on. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5