legenheid zal zijn Lot het opvangen van water in regenputten. Men vraagt om telegraaf en tele- phoon en zeer zeker ontkent nie mand de wenschelijkheid daarvan, hoewel we aan 't station nu al kun nen telegrafeeren. Maar het een en het ander kost geld. Is het nu de tijd om daaraan te beginnen, terwijl aan den eenen kant de gemeente, door het toevallig vertrek van eenige in gezetenen, ontvangsten derft en aan den anderen kant door het Rijk op kosten gejaagd wordt voor de uitvoe ring van rijkswetten Immers neen. Maar dat deze beide nuttige zaken door het gemeentebestuur niet uit het oog worden verloren, daarvan geef ik u de verzekering. Dat er niets gekomen is van het plan om de buitens Hartenkamp en Duinlaan in villaparken te verande ren is een zaak, die buiten de macht van Bennebroeks gemeentebestuur ligt. De Hartekamp ligt voor zeven achtste onder Heemstede, Duinlaan is nooit te koop geweest. Omtrent geen van beiden is bij den Raad ooit een aanvraag ingekomen. Het politietoezicht is hier, zooals in de meeste kleine gemeenten, be perkt, maar dat het onvoldoende zou zijn om de orde te handhaven is nooit gebleken. „Een en ander te zamen genomen", zei de burgemeester, „protesteer ik ten sterkste tegen de zwartgallige be weringen van den anoniemen cor respondent, waardoor waarlijk nie mand zich voor vestiging in de ge meente behoeft te laten afschrikken." Hiermee hebben we het voornaam ste meegedeeld van wat Mr. Zubli op onze vragen antwoordde. Hadden we ongelijk met de veronderstelling, dat de onbekende klokkenluider ten on rechte alarm had gemaakt? Stadsnieuws Dertig jaren muziek in Holland. De heer J. W. Enschedé heeft on der bovenstaanden titel een aardig boekje uitgegeven bij den heer Vin cent Loosjes. alhier. Het handelt over de periode 1670 1700 en volgens het voorwoord vond de schrijver aan leiding tot zijn onderwerp in het naar voren komen van den Stadhou der Koning Willem III. Hoe veelzijdig het boekje ineen kort bestek is. blijkt al dadelijk uit een overzicht van de daarbij gevoeg de afbeeldingeneen titelblad van een werk over muziek in 1699, af beeldingen van instrumenten, van een klok door Pièrre Hemony in 1672 gegoten, van den organist Dirk Schol, van een dame met theorbe (een soort guitaar), van een familiegroep waar clavecymbel en viola da gamba worden bespeeld. Aan 't slot vinden we enkele muziekstukjes ter typee ring van de Nederlandsche muziek uit die dagen. Voor de beoefenaars van muziek geschiedenis is dit zeer zeker een aantrekkelijk boekje. Stemming Kamer van Koop handel en Fabrieken. Bij de lieden gehouden stemming voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden uitgebracht 70 stemmen, waarvan 3 van onwaarde waren. Hiervan verkregen de heeren P. Goedkoop (aftr.) 67 st., II. T. Pel- tenburg (aftr.) 66 st,, A. de Clercq (aftr.) 65 st. en E. J. Westerveld, (aftr.) 64 st„ zoodat alle aftredenden zijn herkozen. Verder verkregen de heeren F. C. Dufour, C. Middeldorp en F. J. Westerveld ieder 1 stem. Voor de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. J. F. Beijnes, werd gekozen de heer W. G. H. Jacobs, met 58 stemmen. Ver der verkreeg de heer E. Levert 2 st. en de heeren S. G. Bertram, W. Ja cobs Jz„ W. C. H. Jacobs, H. Jacobs, W. H. G. Jacobs, J. J. Beijnes, L. de Breuk en W. G. H. Beijnes ieder 1 stem, terwijl er 2 stemmen van on waarde waren. Gevonden voorwerpen: een slinger van een klok, een kope ren broche en medaillon met portret, een R.-K. kerkboekje, een groen zij den koord, een mansvest, een zwar te duif met witte staart. Feestavond Stadhouder W i 11 e m III. Hier ter stede heeft het gerucht de ronde gedaan, dat de Feestavond bui tengewoon lang zou duren, ja, door enkelen werd reeds het uur van half één genoemd. Dit gerucht vindt waarschijnlijk zijn oorsprong in de schijnbare lengte van het program ma, waarop vier nummers muziek en een tooneelstuk in 4 tafereelen voor komen. Wanneer men echter weet, dat compositiën uit de 17e eeuw bijna 1 altijd zeer kort zijn en o.a. het ge- heele muzikale gedeelte van het pro gramma niet meer dan een half uur in beslag neemt, terwijl tusschen het 3e en 4e tafereel van het Kind van Staat geen decoratiefverandering noodig is, doch slechts de lichten op het tooneel moeten worden ontsto ken, dan zal men begrijpen, dat de vrees voor eene uitvoering, die eerst buitengewoon laat zou eindigen, on gegrond is Binnenland HOFBERICHTEN. II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins in Mecklenburg. De correspondent van de „Tel." te Schwerin seint d.d. 3 dezer Te1 Dobbin had gisteren het oogst feest plaats, dat door II. M. de Ko- ningin en Z. K. H. den Prins dei- Nederlanden werd bijgewoond. Daar na volgde een dans, waarbij de Hoo- 1 ge Toeschouwers eveneens tegenwoor dig waren. Door Hare Majesteit de Koningin- Moeder zijn ui „De Blindenbazar" te 's-Gravenhage verschillende voorwer pen aangekocht uitsluitend door blin den vervaardigd. gaande vergadering der Statenleden hadden saamgeroepen en geleid. Wat het motief van zijne handeling be treft, gelooven sommigen aan politie ke wraakneming, omdat zijne aan spraken op een Eerste Kamerzetel na den dood van mr. Van Naamen door de liberale meerderheid der Staten niet zijn erkend. Uitbreiding station Haar lem. De „St.-Ct." nr. 259 bevat een Kon. Besluit van 28 October vermeldende de eigendommen die, ten behoeve van de uitbreiding van het station Haarlem en de uitvoering van daar mede in verband staande werken, zul len, ten algemeenen nutte, ten name van de Hollandsclie IJzeren Spoor wegmaatschappij, worden onteigend, in de gemeentel Haarlem, Bloemen- daal en Heemstede. KON. BESLUITEN, j Benoemd tot raadsheer in den Hoo- gen Raad der Nederlanden mr. S. Gratama, thans rechter in de arron- j - dissements-rechtbank te Rotterdam tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Amsterdam (eerste kanton), mr. L. S. Boas, advocaat en procureur te Amsterdam. VERDWENEN. J. H. Heijer, van Breughelstraat 171 te 's-Gravenhage, 9 jaren, verliet 1 November 1.1. het ouderlijk huis om naar school te gaan en is niet meer in het ouderlijk huis teruggekeerd. Nimmer liep hij weg. De commissaris van politie in de le afdeeling te 's-Gravenhage ver zoekt namens den vader opsporing der verblijfplaats van het kind en terugbrenging onder het ouderlijk ge zag en bericht. Naar w ij vernemen is de heer Jhr. A. W. G. van Riemsdijk sedert eenigen tijd opgetreden als hoofdredacteur van de ..Opr. Ilaarl. Courant" en de „Stads-Editie". j Aangesloten. i De afdeeling Haarlem van den. Meubelmakersbond heeft zich aange- sloten bij het Plaatselijk Agitatie-Co- mité' Arbeidscontract. Moederliefde? J Hier ter stede heeft een fox-terrier drie door haar geworpen jongen even na de geboorte vreeselïjk verminkt door hen de pooten af te vreten. De vergiftigingszaak in de Haarlemmermeer. In de zaak van de weduwe Datema geb. Speelmans en Th. van 't Hoff is j vrouw Datema naar de openbare te rechtzitting verwezen, terwijl Van t Hoff buiten vervolging is gesteld met last tot in vrijheidstelling. Mr. W. Cnoop Koopmans is aan de 'weduwe als verdediger toegevoegd. Electrische Spoor en E. N. E. T. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald dat op den electrischen spoorweg van Amsterdam naar Haarlem, waarvoor onder dagteekening van 10 Januari 1903 concessie is verleend, het, bij be sluit van 18 Augustus 1902 vastge stelde „Vereenvoudigd Locaalspoor- 1 wegreglement" van toepassing zal zijn. Eveneens op het gedeelte van de lijn HaarlemZandvoort, ran de Emmabrug te Haarlem tot het eind- punt te Zandvoort, met ingang van den dag waarop de vermelde dienst op deze lijn in werking treedt. In de Staatscourant van heden, die ook bovenstaande besluiten bevat, is tevens opgenomen de gewijzigde concessie van de E. N. E. T. voor de lijn van Haarlem naar Zandvoort. In deze gewijzigde concessie te bepaald dat van de Emmabrug te Haarlem tot het eindpunt te Zandvoort, gereden mag worden met een snelheid van ten hoogste 35 K.M. per uur. i Onder dagteekening van 13 Octo ber heeft de E. N. E. T. verklaard de bij genoemde beschikking gestelde voorwaarden te aanvaarden en na te zullen leven. j H. S a v r ij. De bekende schilder, de heer Hen- drik Savrij, vierde heden onder tal rijke blijken van belangstelling zijn 82sten verjaardag. i Overgeplaatst, j De officier van Gezondheid 2e kl. Dr. Hiensch van het 4e regiment ves ting-artillerie is overgeplaatst bij het j 10e regiment infanterie alhier. KAMERVERKIEZINGEN. De heer Jos. Loopuit (s.-d.) heeft zich bereid verklaard de candidatuuv voor 1905 voor het district Kampen te aanvaarden. i Naar aan „Onze Ct." wordt gemeld,1 zal de centrale anti-rev. kiesvereeni- ging in het district Stellingwerf voor' de a.s. Kamerverkiezing candidatee- ren den heer J. v. d. Molen te Leeu warden. j GEMEENTERAADS VERKIEZING. I De heer H. F. Kol van Ouwerkerk, welke door de Utrèchtsche Kiesver- eeniging voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad gecandideerd was, heeft voor eene candidatuur bedankt. Conférenc e-M r. H. Bornecque In de smaakvolle bovenzaal van de Kroon hield de heer Henri Bornecque Donderdagavond een voordracht over; den bekenden Franschen schrijver; Edmond Rostand. Het onderwerp, dat goed gekozen was, viel zeer in den smaak van het publiek. De aanwezigen waren niet: talrijk, maar behoorden tot „le des-j sus du panier". De begaafde spreker, professeur a la faculté des lettres de 1' université de Lille, ving zijn re/de aan met een inleiding over onze stad, welker om streken hij zeer roemde. Komende tot het eigenlijk onder werp zijner rede, behandelde spreker achtereenvolgens van Rostand's wer ken „La princesse lointaine", „La Samaritaine", „Cyrano de Bergerac' én ,,L' Aiglon". Het uitvoerigst behandelde spreker „Cyrano de Bergerac", waaruit de mec-st bekende passages werden voor gedragen, zoo o.a. de scène van het balcon en het gedeelte, waarin Cyrano een beschrijving geeft van zijn groo- ten neus. Een he:... ld gelach beloonde spr. voor de voordracht van deze passage, vooral toen de conférencier de opmer king maakte „Le nez est le siège de 1' &me". Het werk ,,L' Aiglon" kwam er min der goed af. Het was zeker een aangename en genotvolle avond, dien de bezoekers in de Kroon hebben doorgebracht Het was een streeling voor het oor, om naar het onberispelijk Fransch van den heer Henri Bornecque te luisteren. Wij kunnen dan ook ons verslag beëindigen met het bekende spreek woord „Les absents ont cu tort." Ring vergadering. De Bondsring „Haarlem en Om streken" van den Bond van Jonge- lingsvereenigingen op Gereformeer den Grondslag zal op Woensdag 23 November a.s. een vergadering hou den in het Kerkgebouw der Gerefor meerde Kerk te Velsen (Wijkeroog). De agenda vermeldt o.m. een twee tal referaten. Een over „De wijze van behandeling der vakken in verband met de roeping der Jongelingsvw- eenigingen van F. H. Hoek te Be verwijk en éen over „De Gerefor meerde jongeling en het Alcoholis me" van L. den Duik te IJmuiden. Voetbal. Zondag heeft de H. F. C. weer haar thuisdag. Dan zal zij op haar ter rein aan de Spanjaardslaan een be zoek krijgen van het bijzonder sterke D. F. C. uit Dordrecht. Ongetwijfeld zal dit een spannende wedstrijd wor den, vandaar dat wij alle voetballief hebbers aanraden om Zondagmiddag hun schreden te richten naar de Span jaardslaan. Botsing. Men bericht ons Donderdagavond 11 uur kwamen op den hoek Zijlstraat en Ged. Oude Gracht twee rijtuigen met elkander in botsing, waardoor de koetsier van het eene rijtuig van den bok werd geslingerd en een bloedende hoofd wond bekwam. Van het andere rij tuig was het paardetuig gebroken, alsmede een ruit VERKIEZINGEN. Stemming Prov. Staten district Gorinchem. De volledige uitslag der Woensdag gehouden stemming voor de Prov. Staten van Zuid-Holland in het dis- trict Gorinchem, is als volgt I Aantal kiezers 4762. Uitgebrachte geldige stemmen 3971. Volstrekte meerderheid 1986. Gekozen de heer A. G. DE KRUIJFF :lib.) met 2039 stemmen. De heer A. C. de Leeuw (christ- hist.) had 1932 stemmen. Bij de Statenverkiezingen in Juni van dit jaar werden in het district Gorinchem gekozen de heer T. C. Hoogendoorn (lib. aftr.) met 2285 en prof. mr. A. C. Visser (lib. aftr.) met 2278 stemmen. De heer J. C. den Haan fantir.) kreeg toen 1990 en de heer H. Baggerman (antir.) 1955 stemmen. DELFTSCHE STUDENTEN- ROYALITEIT. Den ganschen nacht was hij aan de fuif geweest én zou 's morgens huiswaarts keeren toen hij, niet ver van de kroeg, een medemensch ont moette, die onmiddellijk sympathiek voor hem was. Die moest wat heb ben, doch hoe hij ook in alle zakken en zakjes zocht, geld was niet te vin den. Zijn gouden horloge uit den zak te halen en dit met ketting en al weg te schenken was in een wip ge schied, toen naar huis. Doch later, toen de fuif-kater ver dwenen was, kwam berouw, waar toch zou mijn klokje nu wel wezen? Een advertentie in de plaatselijke bladen roept nu den sympathieken onbekende op, het geschonkene tegen hooge belooning terug te geven. NIEUWE FABRIEK. De Levers's Zeepmaatschappij te Rotterdam, die hier te lande Sunlight Zeep en Monkeybrand in den handel brengt, heeft terreinen aangekocht, ongeveer 16.017 H.A. groot en lig gende ten zuiden van het station Vlaardingen, om aldaar een zeepfa briek te stichten. Binnen korten tijd zal dus de Nederlandsche industrie vermeerderd worden met een fabriek, welke zich reeds verzekerd kan achten van een belangrijken omzet. DE OVERIJSELSCHE QUAESTIE. Men seint uit Zwolle aan N. R. Ct.: Op een door ons aan den heermr. P. J. G. van Diggelen gedaan ver zoek om inlichtingen, antwoordde de ze, dat hij beslist blijft ontkennen anders te hebben gestemd dan in de club was overeengekomen. Hij kon dat niet bewijzen en zou het trou wens ook beneden zich achten daar voor materiaal bij te brengen. Hij heeft gestemd op de drie aftredende leden. Dat men hem voor den afval lige aanziet, meent hij te moeten ver klaren uit het feit, dat men hem als oud-liberaal, die zich een beslist te genstander toonde van de toelating in de club gedurende den laatsten tijd van vrijzinnig-democraten en van den sociaal-democraat, geen genoeg zaam vertrouwen meer kon schen ken. In zake de Overijselsche verkiezing verneemt de „Nieuwe Courant" na der, dat het vermoeden tegen mr. Van Diggelen, vice-president der Recht bank te Zwolle, is bevestigd door een voorval, dat zich in de vergadering van Dinsdagavond had voorgedaan. Toen de eerste en de tweede verkie zing, die van de heeren Fransen en Ileerkens, waren geëindigd, is een der liberale leden op mr. Van Digge len toegetreden en heeft hem ronduit verklaard hèm voor den man te hou den, die de afspraak schond. Deze ontkende heftig, en zeide. dat men uit de derde stemming zou zien, dat hij het niet washij zou op zijn stembriefje den naam van den heer Stork invullen en het aan zijn buur man vertoonen, alvorens het in de bus te steken. Aldus geschiedde en... nu werd de heer Stork gekozen. Doch hiermede was tevens, zooal geen ze kerheid verkregen, dan toch het ver moeden sterk bevestigd, dat het libe rale lid den juisten persoon had aan gesproken. en dat hij aldus had be werkt. dat de uitslag der der<*e ver kiezing anders was aan die der beide vorige. Mr. Van Diggelen behoorde als oud ste ltd tot degenen, die de vooraf MAZELEN. Onder de bevolking der school te 's Heerenbroek heerschen de mazelen op zoodanige wijze, zegt de „Pr. Ov. en Zw. Crt.", dat er van de 106 leer lingen gisteren maar 22 present wa ren. Gelukkig komen geen sterfgevallen voor. GEEN LICHT. De justitie te Breda heeft nog geen licht kunnen brengen in den vermoe- delijken doodslag op den soldaat Hen driks. Uit de schouwing van het lijk is niet met zekerheid gebleken, dat de hoofdwonde door een slag is toe gebracht: 'tis ook zeer goed moge lijk dat H. is gevallen. EEN BEDREIGING. Bij de Rotterdarnsche politie is aan gifte gedaan dat een zekere D„ ont slagen huisknecht in een Christelijk Tehuis voor zeelieden, heeft te ken nen gegeven een aanslag te zullen; plegen op het leven van den water-! schout dén heer S. B. Ort, die tevens een christelijk logement beheert. j I De heer Ort wordt door drie reclier- j cheurs bewaakt. hij zich verdienstelijk zou maken om te waken voof de veiligheid der bur gerij, is hem dit niet mogelijk, want ook een veldwachter kan niet overal tegelijk zijn. Het is daarom wel ge- wenscht, dat men veldwachters uit sluitend als politiemannen late op treden en met boodschappen een an der belaste. RUMOERIG. In de omgeving van de R.-K. Kerk te Apeldoorn was het Woensdag-1 avond zeer druk en rumoerig. Zooals men ons mededeelde, zegt de „Zutf. Ct.", was zulks het gevolg van het voornemen van een vader om zijne minderjarige dochter, die men nei-1 ging tot het Leger des Heils toe- j schreef, in een gesticht, tot zedelijke verbetering van jonge meisjes, te doen plaatsen tegen den zin van het be- trokken meisje. De ruiten in het woonhuis van den vader, bij de Kanaalstraat, alsook in de R.-K. Zusterschool, moesten liet ontgelden. De politie voorkwam erger tooneelen. EEN WAANZINNIGE. Uit Goor meldt men In een vlaag van waanzin is in het naburige Hengevelde een 30-jarige smid in den nacht de pastorie der r. k. gemeente binnengedrongen en heeft daar alles kort en klein ge- slagen. Ook in de kerk zijn ruiten vernield. Door het luiden der klok werden de buren gewekt, die zich van den ongelukkige meester maak ten. BRANDEN. Tijdens de afwezigheid van Bruger is zijn schuurtje, gelegen achter zijn woning, te Rheden (Geld.) Donder dagmorgen jl. omstreeks half negen uur door onbekende oorzaak inbrand geraakt. Met moeite werden eenige varkens en veel stroo gered, terwijl een paar konijnen en een kalf in de vlammen bleven. Door gebrek aan water kon de brandspuit, die spoedig aanwezig was, niet veel uitrichten. Maandagnacht werden we te Ge- mert gewekt door het geklep dei- brandklok schrijft de ..'s-Hert. Crt." De molen van de erven Kivits, mo lenaar de gebr. v. Grinsven, stond in lichtelaaie. Aan iets te redden, kon niet gedacht worden. Zelfs het mo lenhuis, dat later vlam vatte, moest men aan de vlammen onbetwist over laten, uit vrees voor de dreigende wieken, die elk oogenblik konden neerstorten. De molen is geassureerd bij de Onderlinge Assurantie Maat schappij en het molenhuis bij de 's-Hertogenbossche Assurantie. Oorzaak onbekend. Donderdagmiddag omstreeks 1 uur brak nabij villa „Casa Nova", aan den Kemperbergerweg onder Schaars bergen, brand uit in een schuur, waarin hooi en stroo was geborgen. De schuur met den inhoud werd een prooi der vlammen en werd eene hoe veelheid opgestapelde heiplaggen, die in de nabijheid lagen, mede door het vuur aangetast. Doordat het noodige water met emmers moest worden aan gebracht. vorderde het blusschings- werk zeer langzaam, zoodat men ten 5 uur ongeveer het vuur meester was. De eigenaar J. G. van Kooten is niet verzekerd. Woensdagavond tien uur ontstond een felle brand in dé woning van den schilder Ten Bokum Sr te Ootmar- sum. Te Oisterwijk is de arbeiderswoning van H. R. tot den grond toe afge brand. Niets was verzekerd. j 5. Wordt goedgevonden, aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1905 eene subsidie te verleenen van 13.000. 4. Een verzoekschrift van den heer B. Hulshoff. onderwijzer aan school 1 te Haarlemmermeer, waarin hij j verzoekt om afschrijving van H. O., wegens vertrek uit de gemeente. Wordt goedgevonden. Hierop niets meer te behandelen i zijnde, gaat men over in eene gehei me vergadering totTiet behandelen der reclames Hoofd. Omslag en het Suppletoir kohier Omslag over 1904. Door den lieer Jurrjens te Haar lemmermeer is aan de gemeente Urlc geleverd een Amerikaansche Dandy stalen windmotor. Deze motor moet dienen om de om- kade weilanden op het eiland van t overtollige water te ontlasten. Hij werpt per minuut 3 M3. in zee. Er heerscht te Hoofddorp totaal ge brek aan drinkwater. Velen moeten door den nood gedrongen hunne toe vlucht nemen tot het minder zuiver water der vaarten. Het nog te beko men drinkwater wordt per emmer duur verkocht. Reikhalzend verlangt men naar regen. Het water der ge- meente-Nortonpomp is tegenwoordig i iet drinkbaar. J Veemarkt te Hoofddorp. Aanvoer 130 koeien. Prijzen f 105 tot f175. 27 vaarzen. Prijzen: f65 tot 85. Handel matig. ONGELUKKEN. Donderdagavond wilde een 9-jarig jongetje te Oudbeierland de straat oversteken, terwijl een zwaar beladen boerenwagen voorbijreed. Het kind werd hierdoor zoo ongelukkig overre den, dat het weldra overleed. Te Brouwershaven (Z.), is het on geveer vierjarig zoontje van een schipper in een pot met kokend wa ter gevallen en aan de wonden over leden. HAARLEMMERLIEDE. Een beladen verhuiswagen van de firma Willetnse te Amsterdam Ls Woensdagavond op den straatweg bij het uitwijken in den berm gezakt. Na velerlei pogingen om daaruit te geraken, moest zulks worden opgege ven en eerst Donderdagmorgen is dat met behulp der noodige werktuigen en twintig man gelukt. De klachten over den Rijksstraat weg zijn waarlijk niet ongegrond. HEEMSTEDE. Het verdiepen der Glippervaart ia door B. en W. gegund aan G. Driea- sen. voor f617. 1 Donderdagavond vierde alhier de Chr. Jongel. Vereeniging „God met ons", onaer zeer vele blijken van be langstelling haar tiende jaarfeest De vroegere Voorzitter, Ds. Kuilman Jr., j opende deze bijeenkomst met gebed, waarna gezamenlijk werd gezongen het eerste vers van Psalm 118. Verschillende _voordrachten, sa menspraken en zangstukjes wissel den elkander af. Eenige afgevaardig den van bovengenoemde Vereeniging uit de omliggende gemeenten kwa men ook hun heilwenschen aanbie den met dit zoo heuglijk feest. Na afloop sloot Ds. Jonker dezen zoo gezelligen en leerzamen feest avond met dankgebed, en keerden de vele aanwezigen met groote voldoe ning voor het genotene huiswaarts. Koloniën HILLEGOM. EEN AANSLAG, i Woensdagmorgen stond op de bui tenplaats van het Werkhuis te Am sterdam een der opzichters met een beambte te praten, toen onverwacht de 75-jarige verpleegde Jacob Scher- penzeel hem naderde en hem met een mes een steek in den hals toebracht, j Gelukkig was het mes bot en was de 'bedrijver van den aanslag zeer bij- ziende, zoodat de verwonding betrek kelijk ongevaarlijk was. Scherpenzeel werd onmiddellijk ter beschikking der justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Een bepaalde reden voor dezen aan slag op den heer v. d. Ven bestond niet. De verpleegde Scherpenzeel, die reeds 18 jaren in het gesticht verblijf .houdt, was Woensdag wegens belee- diging van een der opzichters door den directeur gestraft. Zijne wrok hierover heeft hij blijkbaar aan den eersten den beste willen koelen. DE SCHOENLAPPER VAN VOORSCHOTEN. De Haas, eertijds een simpel schoenlappertje, doch die door het beoefenen der „geneeskunst", aanvan- kelijk met kruiden en gebed, tegen- j woordig uitsluitend met kruiden, er j bovenop gekomen is, heeft de groote deftige villa Habis Perkara, aan den Haagweg nabij Leiden aangekocht en zal zich daar dezer dagen metter- j woon vestigen. Ook daar zal hij zich blijven wijden aan de lijdende menschheid, die we- derkeerig er voor zal zorgen, dat het hem en zijne medewerkster, eene ge wezen pleegzuster, althans in stoffe lijk opzicht goed gaat. Het dorp verliest nog al aan dezen man, niet alleen doordat er nu niet zooveel vreemdelingen zullen komen, maar vooral ook, omdat onze „dok ter" van het hem geschonken geld gaarne iets mededeelde aan anderen, die het noodig hadden. UITSLUITEND POLITIEMAN. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de Arnh. Cfc. De gemeente Didam gaf het loffe lijke voorbeeld om de salarissen der gemeenteveldwachters te verbeteren en meer rekening te houden met hun dienstjaren. Het salaris der veld wachters is toch zeer karig, wanneer men nagaat dat zoo'n man in zijn gemeente een zekere waardigheid moet ophouden, om ontzag in te boezemen. Op plaatsen waar men nog geen gemeentebode heeft, is de ach ting voor zoo'n veldwachter niet groot, omdat men hem te veel als boodschappenjongen gebruikt. Van 's morgens tot 's avonds is het bood schappen doen. Dan brieven afhalen, vervolgens mandaten bezorgen, be stellingen aan leveranciers enz. Men kan zich geen boodschap bedenken of onze veldwachter is er goed voor, en dan soms tien keer per dag dezelfde wandeling heen en weer. De man wordt als het ware aan de taak die op hem rust, onttrokken. Hoe gaarne OPGAVE VAN GESNEUVELDEN IN INDIë. Blijkens uit Indië ontvangen tele- graphische berichten, zijn sedert de jongste mededeelingen dienaan gaande in de „Staatscourant" van 5 Oct. 1904 bij de krijgsverrichtin gen in Atjeh en Onderhoorigheden gesneuveld de 1ste luitenant der in fanterie J. M. Scheuer en de fuselier H. J. Storm (no. 39583), er> richt ge wond, de 1ste luitenant der infante rie L. Hansma en de sergeant A. Kees (no. 42525)in de Gajoelanden (bij de bestorming van Koeta Batoebatoe) gesneuveld de sergeant I. Vega (n. 53419/1012)zwaar gewond, de ser geant K. Wernars (no. 55014) en de fuselier J. B. Koos (no. 47260) en J. Breusers (no. 55412), ©n licht gewond de infanterist lste klasse E. Stettler (no. 46009) en de fuselier II. G. A. Kuiper (no. 55039)in Djambige sneuveld, de sergeant J. Punt (no. 518693), en licht gewond, de 2de lui tenant der infanterie N. E. C. I. D. Buno Heslinga en de onder-luitenant J. Doorlag (no. 34883) en op Borneo, bij eene excursie in de BovSS Doe- soenlandengesneuveld, de fuselier A. J. Dalecki (no. 43632), en aan be komen wonden overleden, de fuselier J. B. Braekman (no. 52906). (St.-Ct.) Woensdagmorgen, toen de 17-jarige dochter van den heer G. Damen op stond. gevoelde zij zich onwel, zakte plotseling ineen, en bleef op de plaats dood. SLOTEN. Op de tweede najaarsmarkt waren een kleine 100 runderen aangevoerd; de handel was van weinig beteeke- nis. Gemengd Nieuws ITALIË EN HET VATIC AAN. I Paus Pius X heeft, de veranderde: tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, de bisschoppen gemachtigd j in bijzondere gevallen den katholie ken het deelnemen aan de verkiezin gen voor het parlement te veroorlo- venzij mogen echter niet als eem eigen partij optreden. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor het theo retisch geneeskundig examen de heer Dj. P. Teenstra. Utrecht. Prop. Theol. D. S. van Veen. Uit de Omstreken MIJNONGELUK. Te Wilkesbarre in Pennsylvania geraakte de lift van de Delaware en Lackawanna Western Company-mijn te Nanticoce onklaar, terwijl 10 mijn werkers daarmede omlaag werden 1 gebracht. De mannen stortten 1700 I voet diep naar beneden en vonden een vreeselijken dood op den bodem der mijnput. ONTPLOFFING. Te Mount Vernon, een voorstad van New-York is door onbekende oorzaak i een kist met 100 pond dynamiet ont- ploft. Een Italiaan, die er de wacht bij hield werd totaal in stukken ge- scheurd 40 andere personen werden meer of minder ernstig gewond. Bo- vendien werd voor ongeveer 100.00Q dollar materieel© schade aangericht. HAARLEMMERMEER. VERGADERING van den Gemeen teraad van Haarlemmermeer, gehouden den 3en November j.l. ten Raadhuize, te half 11 uur. Wegens ongesteldheid van den Burgemeester, wordt het praesidium waargenomen door den heer H. F. Bultman, wethouder*. 1. Komt ter tafel de Gemeente-be- grooting, dienst 1905. Deze begroo ting. artikelsgewijze behandeld wor- dende, wordt vastgesteld in ontvang- j sten en uitgaven tot oen. fiedrag van 103.807.86. 2. Wordt vastgesteld het bestek der schoolbehoeften. dienst 1904. 3. Komt aan de orde een adres van j den heer C. Noordenbos, onderwijzer aan school 1, om eervol ontslag. Wordt besloten adressant dat ont slag eervol te verleenen tegen 1 Ja nuari a. s. 4. De Voorzitter deelt mede, dat een adres van den heer Brandt, hoofd der O. L. school XI, is ingekomen, waarin hij mededeelt, dat hij te Win terswijk als hoofd eener O. L. school is benoemd en derhalve eervol ont slag verzoekt. Wordt besloten hem dat ontslag met. ingang van 1 Januari a. s. te verleenen. OVERSTROOMING. Te Winston en Salem, in Noord- Carolina, is een dam van een water reservoir doorgebroken, waardoor een watermassa van 1£ millioen gal lons over de omliggende huizen stortte met een geweld als van een donderslag. Twintig huizen werden onmiddellijk vernield en de bewoner» die nog te bed lagen, kwamen voor het meerendeel in de puinhopen om. Men meldt dat 50 personen het leven bij deze ramp verloren en dat vela andere nog worden vermist. Men is oogenblikkelijk begonnen met hel doorzoeken van de verwoeste huizen. MOORD. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is op een uitkant van St.-Maria- Lierde een moord gepleegd op een oud vrouwken, 78 jaar. dat alleei met een half onnoozelen jongen eens armoedige leemen hut in een boscl bewoonde. De vrouw had 80 fr. vergaard, ba stemd om binnen enkele dagen hari huishuur te betalen. Twee zwartgemaakte mannen zij11 des nachts in de woning gedrongen, terwijl de vrouw sliep. Op haar hulp geroep sprong de jongen de karoe binnen, maar deze werd aan het ooi getroffen door eene riek. Hij vit

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2