.Haarlem's Dagblad NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te zamen Grootte der Adv. hoogstens zes regels LUSTEN EN LASTEN. 22e Jaargang. No. 6551 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 8 NOVEMBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02k' Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>.< n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31t>is Faubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAAL, mits binnen een Week, voor Betaling ei Contant II. Aan 't slot van het vorig artikel werden de voornaamste posten der stadsrekening omgeslagen per hoofd der bevolking. Verkrijgende aldus een kijkje op de onderdeelen der gemeen telijke huishouding, tevens duidelijk makend welke lasten daarmee, op de ingezetenen zijn gelegd. Het loont de moeite dit ook eens te doen in ver gelijking met de overeenkomstige be- grootingposten van andere steden. Waarmee dan ook de weg is gebaand voor een vergelijking van het beheer hier en elders. Nu sta op den voorgrond dat zulk vergelijken voor een deel slechts mo gelijk is in betrekkelijk grove trek ken. Reden waarom men ook zeer omzichtig moet zijn met 't maken van gevolgtrekkingen, de zonden en deug den van het gemeentelijk heleid be treffend. Een bezwaar tegn het scherp omlijnen eener dergelijke vergelijking is in de allereerste plaats, dat niet overal de gelijknamige begrootiugs- posten op dezelfde wijze zijn onder verdeeld. En een tweede aansporing tot omzichtigheid bij 't maken van gevolgtrekkingen is ook het aanzien lijk verschil in de economische posi tie der verschillende plaatsen. In het algemeen zal van verschei dene begrootingposten kunnen .gel den, dat ze niet alleen absoluut doch ook relatief grooter worden naar ge lang de gemeente in omvang, in in woners-aantal toeneemt. Een platte landsgemeente kan niet worden be heerd naar dezelfde regelen als een provinciestad. Deze laatste kan zich weer niet inrichten op denzelfden voet als de grootste steden. In menig opzicht klimmen de levenseischen met het inwonersaantal der woonplaats en een gemeentebestuur moet met die stijging der levenseischen wel reke ning houden. Allicht zal men in een luxestad evenzoo weer andere en hoo- gere eischen stellen dan in een min der aantrekkelijk oord, waar men woont on blijft wonen omdat het be staansmiddel dit noodzakelijk maakt. Maar tegenover dergelijke begroo tingposten staan ook weer andere bij welke de groote gemeenten in gunsti ger conditie zijn. Om maar" iets te noemen zal een inrichting voor gym nasiaal onderwijs met 30 leerlingen betrekkelijk veel meer kostbaar zijn clan een dergelijke met grooter leer lingaantal. Resumeerend kan men dus zeggen dat in sommige opzichten 'de groote plaatsen in de ongunstigste conditie zijn, in andere opzichten weer in de meer gunstige. Voor de vergelijking der kosten van het gemeentelijk beheer zijn dan hierna gevolgd de gemeenterekenin gen (enkele over 1902, de meest© over 1903) van lo. do drie grootste steden (Am sterdam, Rotterdam en Den Haag). 2o. een drietal steden (Groningen, Arnhem en Leiden) welke in inwo nersaantal Haarlem het meest nabij komen. 3o. een drietal steden (Utrecht, Leeuwarden en Zwolle), welke als vestigingen van provinciaal bestuur groote overeenstemming vertoonen met onze stad. Van deze steden volgen dan hier verschillende posten der gemeente rekening, omgeslagen weer per hoofd der bevolking. Voor Haarlem zijn aangenomen de cijfers der nu goed gekeurde begrooting. I. Kosten van huishoude lijk bestuur. Arnhem f 1.59 Leeuwarden 1.49 Leiden 1.18 Haarlem „1.17 Groningen 1.04 Utrecht „1.03' Amsterdam 1. Rotterdam 0.95 Zwolle„0.91 Den Haag „0.80 In deze rubriek komen de groote steden achteraan met relatief de minst kostbare huishouding. De klei nere steden hebben behalve Zwolle, dat ook zooals we zullen zien in me nig ander opzicht zeer goedkoop wordt „geregeerd" alle betrekke lijk hooger uitgaven. II. Kosten der Politie. Amsterdam f 2.18' Rotterdam „2.11 Den Haag 1.81' Haarlem 1.64 Utrecht „1.49' Leiden1.35' Arnhem „1.26 Groningen „1.23' Leeuwarden 1. Zwolle„0.94 Behoudens twee afwijkingen zijn in deze groep de steden juist gerang schikt naar gelang van haar inwo ners-aantal. Zooals zich heel licht ook laat hegrijpen zijn de politie-kos- ten 't hoogst in de volkrijkste plaat sen. Naar dien regel zou Haarlem eigenlijk de zesde plaats moeten in nemen (na Utrecht en Groningen), doch klaarblijkelijk is hier de dienst iets minder goedkoop geregeld. III. Brandweer. Leeuwarden f 0.62 Amsterdam 0.61 's-Gravenhage 0.28 Rotterdam 0.22 Utrecht 0.20' Groningen „0.16 Leiden0.15' Arnhem „0.13 Haarlem „0.12 Zwolle „0.05 Hier is onze stad nu inderdaad eens op 'n koopje uit en ons voegt daarbij alleen het uitspreken van den wensch dat goedkoop nimmer duur- ikoop moge blijken. Behoudens we derom een tweetal uitzonderingen houden de brand we erko sten gelijken tred met de vermeerdering van het inwoners-aantal. De uitzonderingen zijn Haarlem dat naar dien regel de 6de plaats zou kunnen innemen doch zich met de 9de vergenoegt. En Leeu warden 'dat. in stede van de 9de de eerste plaats inneemt, zelfs do vermaarde Amsterdamsche brandweer overtroevend. Vermoedelijk zal 'twel aan een groote uitgaaf in eens zijn too te schrijven, die op een kleine be- grooting zwaar drukt. Opmerkelijk is vooral ook het groot verschil in kost prijs van de Amsterdamsche brand weer en die uit den Haag en Rotter dam. Zoo ergens dan kan men hier van ook wel zeggen „dat alle waar naar z'n geld is". IV. Openbare Verlichting. 's-Gravenhage 0.91 Groningen 0.64 Amsterdam 0.62' Zwolle „0.61' Utrecht „0.61 Leeuwarden 0.58 Leiden0.54 Haarlem 0.50' Arnhem 0.44 Rotterdam „0.34 Elk zoeken naar een vaste leiddraad moet hier mislukken. Op den kost prijs in de achteraan genoemde ste den afgaand zou men kunnen ver meen en, dat daar 'n soort Egyptische duisternis moet heerschen. Evenwel zoo erg is 't toch niet en eigenlijk houden de cijfers maar zeer luttel verband met den werkelijken kost prijs der verlichting. Immers, al deze gemeenten produceeren en leveren haar eigen verlichting. Ze betalen voor deze dus aan zichzelve, uit 't eene potje in het andere en er is hierbij derhalve minder sprake van een werkelijken prijs der verlichting als wel van een soort recognitie, welke men eenmaal op de gemeente- begrooting heeft willen brengen. V. Onderhoud van gemeen tebezittingen, Rotterdam f 11.82 's-Gravenhage 8.48 Leiden 7.20 Amsterdam 6.05 Utrecht 5.28' Groningen „4.97 Leeuwarden 3.70 Haarlem 3.56 Arnhem 2.95 Zwolle 2.51 In geen enkele groep zijn de ver schillen zoo groot als hier. De zeer hooge cijfers van Rotterdam, van 's-Gravenhage en Leiden laten zich verklaren uit het ondernemen van zeer groote werken, de eerste stad vindt in haar havengeld daarvoor een klinkende vergoeding. Klaarblijkelijk houden anders de uitgaven voor deze .openbare werken" vrijwel gelijken tred met 't verschil in grootte der ste den. Haarlem maakt daarbij een uit zondering en neemt een plaats in meer achteraf, 't geen ons niet behoeft te verbazen, lettend op den veelal droeven toestand onzer wegen. Echter, 't moet erkend worden, op deze cijfers heeft wel invloed de meerdere of mindere vlugheid met welke hier of daar een werk als „buitengewoon werk" wordt be schouwd. VI. Gezondheidsdienst en Gemeente-reiniging. Arnhem f 3.34 Haarlem „1.68' Zwolle„1.65 Amsterdam 1.61' Utrecht 1.56 's-Gravenhage „1.55 Groningen 1.55 Leeuwarden 1.42' Rotterdam 1.24 Van Leiden ontbreekt liet cijfer daar de reiniging er niet door de ge meente wordt ondernomen doch wordt uitbesteed. Deze begrootingpost ont breekt er dus. Haarlem staat betrek kelijk hoog, maar zeker is dat geen nadeel te achten. VII. Lager Onder wij s. Amsterdam f 6.68 Utrecht „5.54 Rotterdam 5.51 Leiden5.46 Leeuwarden 5.25 Groningen „5.24' 's-Gravenhage 4.29 Arnhem 4.18 Haarlem 3.96' Zwolle„3.42 Men zou ook weer kunnen aan nemen dat do onderwijskosten niet alleen absoluut doch ook relatief klimmen met het inwoners-aantal. Met andere woordenhoe grooter gemeente des te hooger de eischen van het onderwijs. Evenwel, er zijn nog al wat uitzonderingen en een dezer is Haarlem, dat zich in stede van de 6de met de 9de plaats tevre den stelt. Is dat een voordeel Voor den belastingbetaler ongetwijfeld wel, maar anders VIII. Ander o n d e r w ij s. (Hooger-, Middelbaar-, Vakonder wijs, henevens bevordering van Kunsten en Wetenschappen). Arnhem f 2.79' Leiden2.47 Haarlem 2.43' Groningen 2.24 Leeuwarden 2.13 Amsterdam 1.99 's-Gravenhage 1.84 Utrecht 1.69 Rotterdam 1.58 Zwolle„1.26 In deze rubriek zijn de kosten der groote steden meerendeels betrekke lijk geringer dan in de provincieste den. Zwolle maakt weer een uitzon dering om jaloezie te wekken. Haar lem is hierbij iets hooger geplaatst dan deze regel vorderen zou. Wat natuurlijk zeer goed aan bijzondere omstandigheden kan worden toege schreven en geen bewijs van kostbaar heleid behoeft te zijn. IX. A r m w e z e n. Amsterdam 2.94 Groningen 2.77 Utrecht „2.13 Rotterdam 2.09' 's-Gravenhage 2.02 Leeuwarden 1.77 Arnhem Leiden 1.21 Zwolle 1.06 Deze rubriek is absoluut onge schikt voor 't maken van gevolgtrek kingen. 't Gaat natuurlijk niet aan om uit deze cijfers af te leiden groo ter armoede voor de eerstvermelde steden, of grooter schrielheid voor de laatstgenoemde. De omvang der particuliere weldadigheid en der ker kelijke armenzorg beheerscht geheel en al deze begrootingposten. Dit alles samenvattend zou men kunnen zeggen met erkenning der moeilijkheid om bij die vergelijking in details af te dalen dat (reke ning houdend met onze plaats onder de bovenvermelde steden) hier de ge meente-uitgaven onevenredig hoog zijn voor het dagelijksch be stuur der gemeente, voor de Politie, voor de Gezondheidsdienst en voor het Middelbaar en ander Onderwijs. De uitgaven zijn daarentegen on evenredig laag voor de Brandweer, voor de Verlichting, de Openbare Werken, voor het Lager Onderwijs en voor het Armwezen. REYNE. Stadsnieuws Installatie. Zaterdagmiddag had, zooals wij reeds in 't kort mededeelden, ten pa- leize van Justitie, in eene buitenge wone zitting van de Arrondissements- Reclitbank, de installatie plaats van Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen als vice-president van genoemd col- ge. Deze plechtigheid werd door vele belangstellenden bijgewoond, waar onder wij opmerkten den oud-presi dent der Rechtbank, Mr. J. ito Clercq van Weel, den oud-rechter Jhr. Mr. J. W. Quintus, alsook een groot aan tal advocaten en enkele deurwaar ders. Nadat het Kon. Besluit, inhoudende bovenvermelde benoeming, was voor gelezen, wenschte mr. A. A. Pélerin, off. van justitie, ook namens mr. J. de Vries van Doesburgh, subst.-off., den nieuwbenoemde geluk met de hooge onderscheiding hem to beurt gevallen. Hierna nam de president mr. J. W. Losecaat Vermeer het woord. Ook hij wenschte, mede namens het college van rechters, Jhr. de Marees v. Swin deren geluk met zijne benoeming tot vice-president. Dat gij deze betrek king met waardigheid en tact zult vervullen, zeide spr., waarborgt uw verleden ons. Wij allen hopen, dat gij dit ambt met opgewektheid gedu rende langen tijd zult mogen waar nemen, tot heil van de Haarlemsche Rechtbank. Daarna werd de nieuw benoemde door den voorzitter plech tig geïnstalleerd als vice-president. Jhr. de Marees van Swinderen be tuigde vervolgeps den sprekers zijn hartelijken dank voor de tot hem ge richte woorden en de betoonde be langstelling. Tevens bracht spr. dank aan H. M. de Koningin en den Min. van Justitie voor de hooge onderscheiding hem verleend, en sprak den wensch uit, dat de aangename verstandhouding in het college, steeds bestendigd mo ge blijven. Nadat Mr. Th. de Haan Hugen- holtz nog de balie in de bekende wel willendheid van den nieuw-benoemde had aanbevolen, werd de zitting ge sloten. A. Seret (viool), J. C. Caron (bariton) A. W. Rijp en G. J. Oort (piano). De opbrengst dezer uitvoering komt ten bate van de Nationale Blinden zorg. Dat men echter door het bezoeken van dit concert niet alleen een lief dadig doel steunt, maar ook een ge notvollen avond zal kunnen door brengen, bewijst het volgende, keu rig gekozen programma 1. Zigeunerleben, 2. La Foglia (Cor- relli) viool, 3a. Lente (Verhulst) so praan, b. Aus meinen groszen Schmerzen (Robert Franz, c. Lieb- chen ist da(R. Frans). 4a. Ouver ture Guillaume Tell (Rossini), b. Son- ge d'amour après le bal (Czidulka), Les patineuses, mazurka, )Cottin), Mand.-Ens. en piano, 5. Psalm 133 (A. W. Rijp) piano, sopraan en bari ton, 6a. Gelukkig Vaderland, b. Pa- troontasch, sabel en geweer, 7a. Fan- taisie sur l'opéra II trovatore (Verdi) Mand.-Ens., b. Recitatief en smart- lied uit Paljas (Leoncavallo), Mand.- Ens. en bar. 8a. Gute Nacht, sopr., R. Franz) b. Ave Maria, sopr., (R. Franz), 9a. Avondrust (C. v. Rennes) en b. Lente (C. v. Rennes), duetten voor sopr. en bar., 10. Suite voor viool (Vieuxtemps), 11. Liederen van G. Mann, bar. (a. Een liedje, b. Een liedje van den speelman, en c. Groe- te, 12a. Het kwezelken en b. Ik heb mijn wagen volgeladen. Kunst na Arbeid. De typo- en lithogr. zangvereeni- glng „Kunst na Arbeid", directeur de lieer W. A. Kwantes gaf Zaterdag avond, ten aanhoore van een zeer talrijk publiek in de concertzaal van de sociëteit Vereeniging haar eersti uitvoering iu dit seizoen. Een viertal zangnummers werd ten gehoore gebracht, waaronder ook de beide koorliederen „Le Retour", van A. Dietrich en „De martelaars inliet Colyseum" van L. de Rillé, met welke nummers de vereeniging in den op 27 Augustus te 's-Gravenhage gehou den zangwedstrijd den vijfden prijs behaalde. Voorts werd gezongen „Nimmer Nacht" van N. H. Andrïes- sen en „Nederland en de Zee" van C. Andriessen. Deze zangnummers werden op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore ge bracht. De uitvoering getuigde van eene ernstige studie, onder bekwame leiding en deed zoowel directeur als leden alle eer aan. Het luide applaus dat na elk stuk door de zaal klonk, was dan ook alleszins verdiend. Door den bekenden ITaarlemschen karakterkomiek den heer A. M. Vrugt werd een tweetal komische scènes voorgedragen van A. de Vinter, waarmede hij, als gewoonlijk, een uitbundig succès had. Ten slotte werd opgevoerd liet too- neelstukje „Een uurtje in een Dorps school", van J. Dekker. Deze klucht had eveneens veel succès. Met een zeer gezellig bal werd de welgeslaagde uitvoering besloten. NED. BLINDENBOND. Dinsdag 8 Nov. geeft de Ned. Blin- denbond zooals wij reeds vroeger berichtten een uitvoering in de so ciëteit Vereeniging alhier, met wel willende medewerking vanHaar lems Gemengd Koor, Mandoline-en- semble „Con Amore", mejuffrouw M. Stein (sopraan) en de blinde musici Brongebouw. Op de matinée in het Brongebouw werd Zondag o.m. uitgevoerd de 4e Symphonie van Beethoven. Voor de Symphonie werd gegeven de Ouver ture en het Ballet uit „Promotheus". Vooral laatstgenoemd werk maakte een diepen indruk op de aanwezigen. De daarin voorkomende solo's voor cello, fagot, clarinet etc. werden meesterlijk vertolkt. Op de Symphonie zou o. i. nog wel een en ander op te merken zijn, voor namelijk wat betreft het laatste ge deelte, dat wel wat ongelijk ging. Over 't algemeen genomen heersch- te er ook cenige gejaagdheid bij de uitvoering. Ten slotte nog deze opmerking, dat het wenschelijk is vooral voor de le den van het orkest om vroeger hel licht op te steken. Werken in duister doet schade aan de uitvoering. Schermen. De wedstrijden van den Nederland- schen Onderofficiers-Schermbond voor de korpsen van land- en zeemacht, die het vorige jaar reeds te Haar lem zouden gehouden worden, doch toen wegens omstandigheden te 's-Gravenhage plaats vonden, zullen nu ditmaal te Haarlem gehouden wor den, waarschijnlijk in de maand Ja nuari. De heer J. Sturing van hier zal Dinsdagavond voor de Aalsmeersche afdeeling der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde optre den, en aldaar een voordracht hou den met lichtbeelden. HET 125-JARIG BESTAAN DER KINDERKERK. Weinige instellingen is het gege ven vijf kwart eeuw te bestaan, 125 jaren tegenstand te bieden aan do voortdurende wisselingen der idééën, en een stichting die zulk een tijdsverloop zich heeft weten te hand haven. trots alle omkeeringen op maatschappelijk en kerkelijk gebied, heeft door en in zich zelf het bewijs geleverd, dat zij noodig en nuttig is, dat zij op veler sympathie mag bo gen. En zulk een instelling is de Kin- derkerk. Gesticht in een tijd, die den voor avond der revolutie voorafging, in een tijd, dat op alle terrein des le vens omk'eering van de tot dien tijd heerschende idéé plaats greep, heeft zij weck aan week, 125 lange jaren door, haren invloed uitgeoefend op de jeugdige harten, heeft zij gear beid aan dc godsdienstige opvoeding der kinderen. Reeksen van geslach ten zijn gekomen en gegaan, maar nog onveranderd den loop der tijden trotseerend, werkt deze stichting on verpoosd door aan haar taak. die zij nu 125 jaar geleden is begonnen. Gisteren, Zondag, was het de fees telijke herdenking van dit merkwaar dige jubileum. De ingang van de oude Bakenes- serkerk, met haar heugenis aan eeuwen her, was versierd met groen. Ook hier en daar in de kerk prijk ten groene palmen, hetgeen een aar dig effect teweeg bracht in den stren gen eenvoud, welke in deze kerk heerscht. Reeds vóór tienen was de kerk overvol. In het middenvak de kinde ren, die deze kerk geregeld bezoe ken, langs de wanden ook nog vele andere kleinen. Doch niet alleen het jonge geslacht was aanwezig, ook de ouderen waren in grooten getale op gekomen ojn de plechtigheid bij te wonen. Om tien uur, nadat de laatste too- nen van de orgelmuziek waren weg gestorven werd de plechtigheid ge opend met het zingen van Gez. 212. vers 1 en 3. Toen de laatste regels Uw woord breng' licht en kracht Aan elk. die hier uw zegen wacht En 't huis. moog als voor dezen, Voor velen tot in later tijd, Een -woning, aan uw eer gewijd, Een poort des hemels wezen waren gezongen, ging Ds. J. W. Knottenbelt voor in het. gebed, waar in hij den Allerhoogste dankte, dat Deze de Kinderkerk zoo lange jaren had in stand gehouden en gezegend had. Voorts smeekte Zijne Eerwaar de den bijstand des Hemels af voor de toekomst dezer instelling. Nadat het: Amen! had weerklonken, richt te Ds. Knottenbelt een woord van welkom tot de aanwezigen. ..Er zijn in het leven van die gebeurtenissen", 'zeide spr., ..die ons nopen tot dank en aanbidding." Zulk een gebeurte nis is het feest, dat hier gevierd wordt. 125 jaren zijn voorbijgegaan sedert de eei-ste prediking voor de (kinderen gehouden werd Daarom past het ons God dank te brengen ivoor zijn goedertierenheid. I Ds. K. zegde voorts dank aan de Commissie uit de diakenen, die met de leiding dezer kerk belast zijn, verder aan de predikanten, die hier zijn gekomen, om het feest mede te vieren, aan den heer H. W. Schmöl- ling, organist der kerk en den heer A. C. de Koek, voor den steun der kerk geschonken. In 't bijzonder ver welkomde spr. Dr. A. W. Bronsveld, van Utrecht, die ook bet 100-jarig be- staan der Kinderkerk had medege- vierd. i Nu kwamen de kinderen aan de beurt door een aardig klinkend lied te zingen, een „Bede voor Kinde ren". j Vervolgens nam Dr. A. W. Brons- veld het woord, die er aan herinner- de, dat hij van 1868—1880 hier pre- dikant is geweest en toen meermalen in de Kinderkerk is opgetreden. Tot 1870 werden de bijeenkomsten des middags gehouden, maar zei spr., als het dan mooi weer was, dan bleven de meeste kinderen weg en kwamen alleen de kinderen van de dominée's. Toen heeft men besloten om desmor- i gens om 10 uur kerk te houden en dat ging veel beter, waarom men dien tijd dan ook behouden heeft. In 1874 kwam er een orgel, zoodat de kinderen ook prettiger konden zingen, spr. herinnerde ook aan de feesten, die hier gevierd zijn in 1872 bij de herdenking van de 300-jarige onafhankelijkheid van Nederland, in 1874 enz. Hierna besprak Dr. B. do gelijkenis van den Zaaier uit Matth. 13: 1 3. Toen Ds. B. den kansel verlaten had, hieven de kinderen een drie stemmig lied aan, waarvan het eerste couplet luidt Wij willen vroolijk zingen Op dezen blijden dag, 1 Die van Gods zegeningen

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5