Binnenland EERSTE KAMER. Het plan bestaat de Eerste Kamer bijeen te roepen zoodra de geloofs brieven der Overijselsche leden zijn Ingekomen, om zoo spoedig mogelijk over hunne toelating te kunnen be slissen. Het in Augustus gekozen lid voor Gelderland, baron Van Heecke- ren van Keil, heeft zijn geloofsbrie ven nog niet ingediend. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De „Algemeen© Kiesvereeniging" te Meppel heeft thans ook den heerN. A. Blom tot candidaat voor den ge meenteraad aldaar gekozen, nadat de heer M. Otten Gz. schriftelijk voor zijne candidatuur had bedankt. Tot candidaat van den gemeente raad te Venlo zijn gesteld de heeren B. van Kan en H. N. Peetersstem ming 17 November. N. W. STORM. Men schrijft uit Gouda aan de N. R. Ct. Door den hevigen storm, die woed de in den nacht van Maandag op Dinsdag, ging het water in den IJsel snel omhoog en had Dinsdagmorgen te half zeven bij vloed een hoogte be reikt van 1.88 M. boven A. P. In den loop van den dag zakte het water wel iets, doch het bleef hoo- ger, dan in normale tijden het ge val is. Daar tusschen 6 en 7 uur in den avond de vloed het hoogst zou wezen, was de waterwacht tegen dien tijd op zijn post en werden door de man nen de waterdichte schotten geplaatst. En het bleek noodig te zijn, want ver stond het water op den wal en hoog klotste het op tegen de schotten en de waterkeerende dijken. De aanleg plaatsen der stoombooten, o. a. va rende op Rotterdam, waren bijna niet te bereiken. Het water bereikte een hoogte van 2.47 M. boven A. P. Alle uiterwaar den staan blank. Te 7 ure, toen de eb intrad en het water weer eenigszins zakte, werden de schotten weggenomen. Waait de wind nog met dezelfde kracht en uit denzelfden hoek, dan zullen dezelfde maatregelen morgen (Woensdagoch tend. wederom noodzakelijk zijn. Uit Elburg meldt men Heden is hier aangebracht de vischschuit U K 18, die bij het storm weder en den hoogen waterstand uit de haven te Urk was weggedreven. De bemanning van het vaartuig UK 109 vond haar ter hoogte van het stoomgemaal tusschen hier en Kam pen terug. Uit Enkhuizen De storm uit het Noordwesten heeft het water in de Zuiderzee tot een vrij aanzienlijke hoogte opgejaagd. Een aantal stoombooten en tjalk schepen hebben in de haven alhier een veilige schuilplaats tegen den storm gezocht. Uit IJmuiden meldt men Tengevolge van den storm is het afkomende s.s. Amsteldijk tegen het zuidelijke landhoofd der Volser-voet- brug aangevaren en heeft dit ontzet, zoodat geen trams of rijtuigen meer worden toegelaten op de brug. De omvang der schade kan evenwel door de duisternis nog niet met zekerheid bepaald worden. De ponten zullen morgen in gebruik genomen worden, ten einde zooveel mogelijk het ver keer te kunnen onderhouden. Door den N. W. wind gedreven, be reikte het water te Rotterdam heden een buitengewone hoogte, zoodat langs verschillende havens in de oude stad het water over den kant liep, en verscheidene kelderwoningen on derliepen. Aan de Noordblaak, waar door beurtschippers vele goederen^ opge stapeld waren, dreven deze in het nat. Ook de tramrails op de Noord- blaak stonden blank. De peilschaal aan de groote schut sluis aan het Spui teekeude om half vijf uur ruim 2.90 M. Rotte-peil. De voormalige Remonstrantsche kerk liep onder water. Tegen 5 uur is het water gaan zak ken, zoodat het verkeer weder spoe dig hersteld was. Int'usschen zijn tal van beurtschippers, die wegens den marktdag te Rotterdam vertoefden, wegens het hooge water niet kun nen vertrekken en was ook de vaart op de Schie en Rotte er door ge stremd. De stormbal, als teeken „Weest op uwe hoede", hangt weder naast den vuurtoren te Scheveningen. GRIFFIER DER STATEN VAN DRENTHE. Dinsdag had de benoeming plaats van een griffier der Staten van Drenthe,, De voordracht bestond uit de heerenmr. dr. H. J. Romeiju, commies-griffier van de Eerste n.a- mer te 's-Gravenhage, jhr. mr. B. W. T. Sandberg, secretaris der gemeente Amersfoort; mr. dr. J. Wijtema, hoofd-commies ter provinciale griffie van Noord-Holland te Haarlem. Gekozen is de heer Sandberg met 19 stemmen tegen 9 op den heer Ro- meijn en 3 op den lieer Wijtema. WEGGELOOPEN. Veertien manschappen van liet remonte-depot te Milligen zijn Maan dag weggeloopen. Te Apeldoorn zijn ze 's avonds gevonden en togen den nacht naar Milligen terug gebracht. Zij klagen over te zwaren dienst. ONGELUKKEN. In een onbewaakt oogenblik is in de Charloische haven te Rotterdam te water geraakt en verdronken de 8-jarige L. de R.. woonachtig aan den Charloischen Kerksingel 62 al daar. Te Odoornerveen, gemeente Odoorn is Maandagnacht zekere H. in een vechtpartij zoodanig mishandeld, dat spoedig de dood intrad. De dader, ze kere W., bekwam zelf ook ernstige wonden. De politie doet onderzoek. De Vondelkerk Verbrand Zooals wij gisteren in 't kort mede deelden is de prachtige R. K. kerk in de Vondelstraat te Amsterdam, een der eerste monumenten van bouw kunst van Dr. P. J. H. Cuypers, Dinsdagmiddag in vlammen opge gaan. De muren zijn nog blijven 9tnan, en van het inwendige is slechts aan de Westzijde een deel gespaard gebleven. De brand is ontstaan doordat de pot van een loodgieter, die in den toren werkzaam was, omviel, en het vuur kreeg weldra door den hevigen wind zulk eene uitbreiding, dat aan behoud der kerk niet meer viel te denken. In een oogwenk klommen de vlam men tot aan de spits toe en 20 minu ten na het uitbreken van den brand stortte de hoog-opvlammende toren reeds met donderend geraas naar be neden. Gelukkig kwam het vurig ge vaarte neer op een open plek van de straat, voor den ingang van het Von delpark, zoodat de omliggende hui zen geen schade bekwamen. Intusschen had het vuur zich ook reeds meegedeeld aan het dak der kerk, dat spoedig doorbrandde en een nieuwe vlammenzee vormde. De kerk was dus verloren, maar van de sa cristy was gelukkig alles gered. Ook de aangrenzende heerenhuizen bleven behouden, hoewel die aan de zijde van het Vondelpark, speciaal de woningen van de heeren J. A. Langerhuizen en Ernst Klatte, bene vens het café-paviljoen, gevaar, lie pen door de van de kf k neervallende stukken brandend hout. Eenige ma len achtereen moest de brandweer dan ook een begin van brand aan en in deze perceel en blusschen en de bewoners waren zoo voorzichtig eeni ge voorwerpen van waarde in vei ligheid te brengen. Natuurlijk waren de straten die uitloopên op het vrije pleintje der kerk en ook het Vondelpark overvuld met nieuwsgierig publiek, dat echter door de talrijke politie te paard en te voet op eerbiedigen afstand werd gehouden Op het terrein van den brand wa ren aanwezig de burgemeester van Amsterdam, mr. Van Leeuwen en mgr. Schweitzer, deken van Amster dam, benevens vele andere autori- teiten. De commandant der brandweer, de heer Meyer, leidde persoonlijk het gevaarlijk en moeilijk blusschings- werk. Omstreeks kwartier over éénen was men den brand meester. Des middags werden verschillende muurgedeelten, die gevaar oplever den, onder toezicht der bouwpolitie, omgehaald. Een brandweerman werd bij dit werk door een stuk steen nogal ernstig aan den voet getrof fen. De herbouw van het kunstwerk is gelukkig zeker. Wel vermeldenswaard is de bijzon derheid, dat de gelden, voor herstel van de klok, die zoo langen tijd tot ongerief van de omwonenden stil heeft gestaan, juist nu door prof. H. Treub, den lieer De Sauvage Nolting en eenige anderen, bijna bij elkan der waren gebracht. De pastoor, die aanvankelijk niet heel veel voelde voor de herstelling van het uurwerk, had de nog ontbrekende som toege zegd en er zou met het werk juist een aanvang worden gemaakt. De ramp van heden heeft nu natuurlijk dit voornemen verijdeld. Aangaande don brand in de Von delkerk kan nog het volgende worden medegedeeld. Nadat de rook uit het smeulende puin was opgetrokken, werden beel den en muurschilderingen zichtbaar, zwart berookt en het goud en de fraaie warme kleuren der Heiligen- kieëderen nu besmeurd en aangetast door het vuur. Maar onbewogen hing er nog de groote Christus aan 't kruis. Het middenschip der kerk is^ tot onder toe uitgebrand. Aan de Zuid zijde is alleen het dak verbrand. De schade is door onderlinge verze kering gedekt. Mocht het gespaard gebleven gedeelte daarvoor sterk ge noeg zijn, dan zal de kerk door een nooddak worden afgedekt, ten einde den dienst zoo weinig mogelijk te1 verstoren. Mocht dit echter niet mo gelijk zijn, dan zal in den omtrek worden uitgezien naar een localiteit, waar tijdelijk kerk kan worden ge-, houden. De kerk heeft destijds 21/2 ton ge- kost. De Amsierdamsche Brandweer bleef tot het einde toe volijverig aan het werk in haar strijd tegen het vuur. In de „Telegraaf' lezen we nog on der het hoofdje„Langs de straat" liet volgende Ruïne. De stormwind joeg om de ruïne van de „Vondelkerk" en maakte een dich ten stofregen van de opbruisende wa terstralen, gehouden door gehelmde brandweermannen. Nu en dan scheen de zon tusschen de jagende regen wolken en dan kwamen er kleurige regenbogen in kunstmatigen stofregen tusschen de torentjes en opspitsende geveistukken. De stoomspuiten puften de kunstregen viel dicht en de regen-! boogjes deden vreemd, feitelijk bij 't treurige overblijfsel der kerk. Op een hoek, wegschuilend voor den wind, diep in zijn kraag gedoken, een ver kleumd teekenaar. In de portieken der huizen verkleumde journalisten met reporterboekjes en natte voeten. In de kerk druipt bet water, dat in breeden stroom door 'de hoofddeur naar buiten vloeit. De hooge toren is midden in de kerk neergevallen een hoopje verkoolde balken. Door een nevel van stofwater en blauwen rook ziet men een zonderlinge we reld. Op den achtergrond het Hoog altaar, .ongeschonden in goudgeglim, geheimzinnig stil. Tegen de kolom men de Heiligen in kleurige en goud- omboorde gewaden, in hunne onver anderlijke houdingen, de gezichten zwart, de banden zwart. Zij staren allen geheimzinnig naar de smeulen de massa, heneden. En in hun mid den, hoog aan het breede kruis, hangt in den steenen kerkboog het zwart verkoolde Christus-beeld in oneindige treurigheid. Spattend kletteren de breede waterstralen uit de koperen spuitstukken, sissend en zich .ver-' breedend tegen den vergulden preek stoel, tegen de smeulende balken, in krachtige woede. En boven, heel hoog boven het achthoekige gat, waar eens de toren was, is de blauwe lucht, waarlangs de jagende wolken zeilen. BIJ DE VERBRANDE VONDELKERK Gisteravond was 'tom de verbrande Vondelkerk zeer druk. Niettegen staande het ongunstige weer kwamen 'n massa Amsterdammers naar de overgebleven muren zien. 't Was er rustig, hij vandaag vergeleken. In den zwarten avond stond de halve kerk op 't pleintje als 'n ruïne van steen en vermolmd hout. Politie en brandweer hield nog de wacht, om toe te zien, of er nog niet eens een vlamme-tongetje langs de muren lek ken zou. En steeids kwamen de menschen naar de overblijfselen zien, ze liepen er nu kalm om heen en fluisterden, dat 't „zonde" was en „jammer" en „dat het nou net zoo'n mooie kerk treffen moest." „Jö, dat hè.' je motte zien, 't was enkel vuur, en die toren!"... „As 't maar niet zoo gewaaid had, dan was 't bijna niks geweest." „Hoe zou 't gekomme zijn „Ze hebbe een pot met vuur om late valle,"... Zóó gingen de gesprekken. En de menschen keken naar de puinhoopen, de muren, die 's middags waren neer getrokken en de hekken verpletterd hadden onder den geweldigen val... Er hing 'n prikkelende reuk van' uitgebrand hout, stijgend uit wat er over was van de mooie kerk, die twaalf uur vroeger er nog stond, on beschadigd. DE ERFGOOIERS - KWESTIE. Na vrij langen tijd van rust, zijn Dinsdag de beide partijen op de Hil- versumsche Meent weder tegenover elkaar komen te staan. Door een drietal mannen is bij het; Hilversumsche hek, grenzende aan het erf, bewoond door den 'meent-op zichter van Nes van het „nieuwe" bestuur een gedeelte van den met hout beplanten afscheidwal afgegra ven en is met dien grond een af- scheidsloot gedeeltelijk gedempt. De één beweerde te handelen op last van den opzichter van Nesde andere op dien van den meentmeester J. Reijn van het „nieuwe" bestuur. Door den opzichter van Stad en Lande, H. Klaassen, is van het gebeurde pro ces-verbaal opgemaakt. Gisteren, Dinsdag, nu zijn, op last van den meent-meester van Stad en Lande, G. Smit, eenige mannen, on der toezicht van den opzichter H. Klaassen, aan den arbeid getogen om het gedempte gedeelte van de sloot weder uit te graven en den afscheid wal op te hoogen. Ook wordt over eene lengte van pl. m. 20 meter de breede, diepe sloot doorgegraven tot aan het meent-hek, zoodat het hek, door het „nieuwe" bestuur geplaatst, doelloos wordt, en de gegraven sloot den toegang langs dit punt tot het erf van den opzichter van Nes on mogelijk maakt. Dit erf behooren- de aan Stad en Lande, evenals de woning kan nu alleen «naar verla ten en bereikt worden door het ge wone meent-hek. Op de vraag van den opzichter van het- ..nieuwe" be stuur van Nes „weet gij wel, dat gij op mijn erf werkt", werd door Klaas sen, den opzichter van Stad en Lan de geantwoord: „ik erken je niet als huurder". Aanwezig \yaren mede de heeren J. de Jong, meentmeester en J- Brou wer, lid van het hoofdbestuur der gerechtigden. De heer Floris Vos, voorzitter van genoemd hoofdbestuur is dadelijk gewaarschuwd en is met mr. J. E. C. Schook, secretaris, naai de raadslieden der partij, mrs. Van Lennep en Hartszfeld te Amsterdam, vertrokken om in overleg te treden, hoe te handelen. De werkzaamheden werden met kracht voortgezet en vanwege de „nieuwe" partij werd nog niets ge daan. MOORD. Het politie-onderzoek in zake den moord, gepleegd op den kastelein Van Eekelen te 's-Gravenhage, heeft tot dusverre nog geen resultaat op geleverd. Wel komen tal van perso nen aan het commissariaat van po litie aan de Groenmarkt 'teen of an der mödedeelen, dat, naar zij mee- nen, in verband kan staan tot de gepleegde misdaad, maar tot nog toe heeft geen enkele verschafte in lichting eenig licht in deze duistere zaak gebracht. De persoon, van wien de politie kan vermoeden, dat hij een wrok te gen den vermoorde koesterde, omdat hij door dezen eenige weken geleden was mishandeld geworden, heeft eeni ge malen een verhoor ondergaan. Maar deze man, een metselaar, ont kent ten stelligste en zijne bewerin gen worden bevestigd door de verkla-, ringen door anderen afgelegd, dat de bewuste metselaar zich, omstreeks het tijdstip, waarop de moord moet zijn gepleegd, in een geheel ander stads gedeelte op straat bevond. Ook is .men er nog niet in geslaagd op te sporen het voorwerp, waarme de de breede doodelijke verwonding in de linkerborst is toegebracht. De verklaring van den kellner, dat hij en zijn baas na het sluitingsuur op straat den huishond zijn gaan zoe ken, vindt bevestiging in de mede- deelingen van hen, die verklaard heb ben, dat zij 's nachts ten 1 uur Van Eekelen voor de deur zijner woning hebben zien staan en dat deze toen zijn hond floot. Toon de kellner tegen half twee met den hond thuis kwam, vond hij, vol gens zijn zeggen, de straatdeur half geopend, en zijn baas stervende op den grond nabij de toonbank. GASONTPLOFFING. De bewoners van de Kranestraat en omgeving te 's-Gravenhage werden Dinsdagavond omstreeks half acht plotseling opgeschrikt door een hevi gen knal, veroorzaakt door een gas ontploffing in een der vertrekken op de bovenverdieping van een volkslo gement in genoemde straat. In den loop van den dag hadden de loodgieters in het logement werk zaamheden verricht en nu vermoedt men, dat er een gaskraan is blijven openstaan. Althans toen men Dins dagavond op een der bovenkamer tjes licht wilde ontsteken, volgde er eensklaps een hevige gasontploffing, ten gevolge waarvan in het geh«ble huis een 30 40 ruiten stuk sprongen. Hoewel er nog al vrij veel bezoekers in huis waren, hadden er geen per soonlijke ongelukken plaats. Alléén éen persoon bekwam een paar onbe duidende brandwonden. BRANDEN. Uit Zevenbergen wordt aan het D. v. N. geseind, dat een groote brand is uitgebroken in de vlasscherijen van de firma Van Gils'te Caleshoek. Een schuur is reeds afgebrand. In de buurt Groote Lindt, te Zwijn- drecht, is Maandagnacht brand uit gebroken in een huis, bewoond door den heer De Groot. Binnen twee uur tijds was de geheele woning uitge brand. Ook het aangrenzends per ceel werd aangetast. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 30 cents per regel. WAAROM IS DIT WAAR Omdat het gezegd wordt door een onzer medeburgers en niet door iemand die 100 kilometers of meer van hier verwijderd is, en omdat het bewezen kan worden. De heer H. den Otter, Schouwtjes laan 5, te Haarlem deelt ons mede Gedurende lange jaren heb ik aan hevige pijnen geleden in de lenden en rug. Speciaal bij hetv bukken had ik snijdende steken en het minste werk viel me zeer zwaar. Mijn voeten wa ren opgezwollen en de urine was zeer troebel, kwam met een branderig ge voel en liet bezinksel na. Ik had van 's morgens tot 's avonds een loom, afgemat gevoel, dat me zeer ter neer drukte. Mijn eetlust was minder ge worden en ik wist niet wat te begin nen toen ik veel goeds hoorde van Foster's Rugpijn Nierenpillen. Dit deed me besluiten onmiddellijk een doos te laten halen en ikben zeer dankbaar en gelukkig dat ik U kan melden dat een enkele doos voldoende was om mijn pijn te doen verdwij nen. Mijn water is weder helder en ik gevoel me beter dan voor jaren het geval was. Gaarne zal ik dit uitmun tende geneesmiddel aan eventueele lijders aanbevelen. De bovenstaande verklaring, zoo eenvoudig en oprecht, bewijst ons het doeltreffende van Foster's Rugpijn Nierenpillen. Het is een zeker middel voor alle ongesteldheden der nieren en der blaas, evenals voor hunne eerste kenteekenen als pijnen, stram heid en zwakte in den rug, opstop ping, overvloedige urineloozing, be zinksel der urine, rugpijn veroor zaakt door een koude, aandrang van bloed in de nieren of blaas, ontste king enz. en al de ziekten daaruit voortvloeiende, zooals suikerziekte, waterzucht, verlies van eiwitstoffen, 1 onreinheden in het bloed enz. Vermijd dus de ziekte, terwijl gij direct bij de eerste verschijnselen de kiemen doodt, welke zich voordoen. Verzeker U dat men U de echte Fosters Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde, die de heer den Otter gehad heeft. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij den heer J. VAN GULIK, Zijlstraat 98, tegen f 1.75 per doos of 10.per zes doozen. Franco toe zending na ontvangst van postwis sel. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. KerkeL voorber. ex. H. G. v. Wijngaarden. Doet. Rechtsw.B. J. Zijlstra en E. O. J. v. Hövell tot Westerflier. Groningen. Geslaagd voor het doc toraal examen in de staatsweten schappen mr. R. Kranenburg (cum laude). Rechtszaken DOODSLAG. Voor het .Gerechtshof te Amster dam werd Dinsdag bij verstek behan deld de zaak van den 42-jarigen Cor nells van der Heiden, zonder beroep, die voor de Utrechtsche Rechtbank heeft terechtgestaan onder de aan klacht, dat hij in den nacht van 8 op 9 April 1904 Elisabeth Concke, wedu we van G. van Gelleking onder de gemeente De Bildt opzettelijk van het leven heeft beroofd, door haar met een strop te verworgen. Het O. M. eischte tegen den be klaagde 15 jaren gevangenisstraf, doch de Rechtbank sprak hem vrij. Van dit vrijspreken werd door den officier van justitie appèl aangetee- kend. De beklaagde en de vrouw leidden een zwervend bestaan, maakten zeer veel misbruik van sterken drank enj hielden zich dikwijls te De Bilt op. De vrouw werd bij een hooiberg dood gevonden. Op haar lijk werden geen teekenen van geweld gevonden, maar bij het ontkleeden kwam een strop onder haar kleeren te voorschijn. Dit bracht op het idéé van misdaad. De beklaagde werd opgespoord, ver klaarde dronken te zijn geweest en ongenoegen te hebben gehad met de vrouw, die hij daarop verlaten had. Van den dood der vrouw zei hij niets af te weten. Er werden drie getuigen gehoord, waarna het O. M„ adv.-gen. jhr. mr. Van den Brandeler, zijn requisitoir nam. Waar de hekl. de vrouw 's och tends 5 uur. heeft verlaten, en eenigs zins op gejaagde wijze wegging; waar vaststaat dat de vrouw niet door zelfmoord om het leven is gekomen, al kan dan ook niet bewezen worden, dat het touw van beklaagde afkom stig waswaar bekl. voorts niet heeft ontkend, dat het mogelijk is, dat hij de vrouw heeft geworgd, acht spr. bekl. schuldig aan doodslag en eischfc met vernietiging van het vonnis dei- Rechtbank te Utrecht zijn veroordee ling tot 15 jaren gevangenisstraf, me? last tot zijn gevangenneming. In den avond van 31 Augustus ging C. van Oort te Lopik voorbij een troepje volk, toen hij opeens voelde in zijn oor gesneden te worden. Een uit de menigte zeide toen„je hebt de verkeerde voor", waarop de 18-ja- rige koopman H. M. zeide„dat d...t nietDeze werd dan ook als den dader aangewezen. Hij ontkende ech ter ter plaatse geweest te zijn, en zeide dan ook niets tegen den ver wonde te hebben. Gedurende drie we ken was v. O. onder geneeskundige behandeling geweest. Om aan het veelvuldig snijden te Lopik een einde te maken wat er maar al te veel plaats heeft werd voor dezen beklaagde een afschrik wekkende straf gewaagd en wel 9 maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof te Amsterdam be handelde Dinsdag de zaak van den aannemer J. B. R. te Zutphen, die in den zomer van 1902 aan de IJssel- kade aldaar, ten aanhoove van meer dere personen, eene beleediging aan het adres van den wethouder Klaas sen zou hebben uitgesproken. R. zou n.l., sprekende over de gasfabriek, gezegd hebben „Daar steekt Klaas sen geld van in z'n zak 1" De zaak werd achtereenvolgens be handeld door de rechtbank të Zut phen, het hof te Arnhem en den Hoo gen Raad, welk college de «aak we der naar het gerechtshof te Amster dam verwees. Beklaagde erkende ook nu, de geïncrimineerde woorden gebezigd te hebben, maar hij hield vol, dat het niet zijne bedoeling was geweest, deze beschuldiging in het openbaar uit te spreken. De advocaat- generaal, jhr. v. d. Mandelen, meen de dat vaststaat het feit der beleedi ging, aangedaan aan een ambtenaar in de wettelijke uitoefening zijner bediening (de heer K. was, als wet houder, voorzitter der commissie van administratie voor de gasfabriek) maar hij achtte niet bewezen,' dat de beleediging in het openbaar is uitge sproken, waarom hij tot vrijspraak requireerde. MISHANDELING. MEINEED. Het Gerechtshof te Amsterdam deed heden uitspraak in het mishande lingszaakje van Greline Jakoba Sta- pert uit de Kerkstraat en in de daar uit voortgevloeide zaken van uitlok king tot meineed en meineed van Jean Ch .Matile, Johannes van Gel der en Carl Martin. Bekl. Stapert werd veroordeeld tot 8 dagen gevan genisstraf (haar werd door de 5e Ka mer f 10 of 10 dagen hechtenis opge legd). De vonnissen ten aanzien van Matile, Van Gelder en Martin, onder scheidenlijk strekkende tot veroordee ling tot één jaar, tot 9 maanden en tot één jaar, werden alle bevestigd. Sport en Wedstrijden PAARDEN. Te Auteuil werd de „Prix Aston Blount", hordenhandicap, afstand 4000 meter, prijs 25.000 francs, ge wonnen door „Farceur III" (9/2), van den heer Ch. Lienart, jockey H. Holt; 2e „Oscar Quoi" (20/1), 3e „Iota" (8/1). 10 paarden liepen, van welken er 2 vielen en 2 uitbraken. Total. 38 frs., placé 23.50, 41 en 34.50 fres. Uit de Pers. DE OVERIJSELSCHE QUAESTIE. „De Standaard" meent, dat zonder overdrijving kan tvorden gezegd, dat elke poging om zulk een wijze van handelen (het verlaten der Overijsel sche Statenvergadering door de ge zamenlijke linkerzijde) voor de wet te rechtvaardigen gefaald heeft. „De regeering heeft haar niet-toe passing van art 66 der provinciale wet met kracht gehandhaafd. En de tragi-komische afloop der verkiezing heeft getoond, dat men, waar zulk een spel begint, vooraf nooit "zeker is, of men winnen of verliezen zal. De ergernis onder de liberalen over wat 3 November plaats greep, is ver klaarbaar. Omgekeerd zou het hij ons evenzoo zijnook al schijnt de poging om achter het stemgeheim te komen, ons inconstitutioneel. Het geheim der stemming is een plecht anker van ons verkiezingswerk. Dat thans de liberale pers dit ontsluieren wilde, was een politieke misgreep. Voor de rechterzijde heeft het „po litiek fortuintje" 'Wéinig beteekenis. De meerderheid in de Eerste Kamer was ook zonder dezen meevaller ver zekerd. En hoe spoedig kan dit twee tal stemmen ons weer afhandig ge maakt worden. Voordeel ligt er in dezen onver- wachten afloop voor ons alleen in zooverre, dat het gebeurde op 3 Augustus als precedent er min der verleidelijk door is geworden. Waren de heeren Hoven c. s. op 3 Augustus niet van den weg. door wet en Koninklijk bevel hun voorge schreven, afgeweken, ze hadden al licht een betere uitkomst verkregen. Dat ze nu als vrucht van hun on wettig woelen nog met schade voor winst naar huis gaan, ontneemt aan hun doen zelfs het utiliteitsargument. Ze zullen er nu wel spijt van heb ben, dat ze op 3 Augustus niet liever stil zijn doorgegaan, en juist die spijt kan heilzaam werken als prae- servatief voor de toekomst." Gemengd Nieuws EEN VREEMDE MARTELAAR. De beruchte graaf Pückler, die on langs openlijk geld heeft uitgeloofd voor het benadeelen en mishandelen van Joden en deswege zal worden vervolgd, is nu zelf mishandeld. Toen hij de vorige week uit zijn hotel te Berlijn komende, in een rijtuig wil de stappen om een aangekondigde voordracht tegen de Joden te gaan houden, werden hem door twee onbe kende personen stokslagen toege diend. Met bebloed gelaat moest hij terug en kwam later met verbonden hoofd in de vergaderzaal, waar hij slechts een korte, maar niet mindei heftige rede hield en zich als marte laar voor de „goede zaak" voorstel de. De personen, die zich tegen r.en op zoo ongepaste wijze te buiten gin gen, zijn tot dusver niet opgespoord KR AAI EN VANG ST. Op het Kurische baff Oost Prui sen worden in den herfst de kraaiei met netten gevangenen onlangs i die kraaienvangst door visschers vai het Kurische haff ook ingevoerd ii het Frische haff. Gedurende dit jaa houden zich reeds veel visschers hiei mede bezig, en is de kraaienvangs- bepaald „loonend" te noemen, daa e«n man 60 tot 100 kraaien per da vangt, en voor het stuk 10 pfenn. bs taald worden. Het kraaienvleesch moet zéér sma kelijk zijn en smaken als hoende^ vleesch. De kraaien worden gepluU verkochtde veeren gebruikt men oi matrassen te stoppen. Het net lij op den grond, waarnaast als loka< visschen, die aan houtjes vastg maakt zijn. Ook lokvogels wordt gebruikten vallen nu de kraaien het lokaas aan, dan wordt van u een hut door middel van een zeil, h net onderst-boven geworpen, zood het de kraaien bedekt. De kraai e vanger doodt de kraaien door ei beet in den kop, waardoor de hersen ingedrukt worden en de kraai dad lijk dood is. Vandaar, dat men he „krajenbieter" noemt. De kraaien, d niet dadelijk verkocht of opgeget worden, worden ingezouten. DE TOESTAND VAN GENERAAL ANDI De gezondheidstoestand van d minister van Oorlog is veel verbete Generaal André verhaalde een v slaggever„Ik heb eerst later j hoord, dat mijn aanvaller Syvet was. Ik ben van ter zijde aangeval en toen door mijn vrienden onmidc lijk uit de zaal gevoerd." Betreffende het gerucht, dat i zoon, luitenant André, met Syve duelleeren wilde, verklaarde de nister van Oorlog„Ik ben wel jaar oud, maar was een duel no zakelijk geweest, dan had ik heti wel zonder plaatsvervanger kun- doen. Een duel had echter de ger< telijke vervolging van Syveton o?i gelijk gemaakt en ik sta er op, Syveton voor de rechtbank zal schijnen. EEN VERGIFT-ETER. In Londen is een jonge Amerib aangekomen, kapitein Vetrio, die gift kan innemen, zonder er sch lijke gevolgen van te ondervinde Vrijdag heeft hij in Queen's H in tegenwoordigheid van eenige dici, gegeten Parijsch groen, str nine, indigo blauw, fosforus, eni pine, en wel in zoo groote hoe heid, dat ze, volgens deskundi voldoende geweest zou zijn een regiment te dood-en. Kapitein V waagt zich niet aan zuren, maar andere vergiften durft hij gerusi nemen. Van fosforus krijgt hij a een onaangenamen smaak in mond. KEIZER WILHELM EN DE LIJNSCHE SCHOUWBUR ZOEKSTERS. Dezer dagen moet in de g opera te Berlijn een eigenaardii cident voorgevallen zijn. Keizer Wilhelm had kennis geven, dat hij Donderdagavond voorstelling zou bijwonen en wensch uitgedrukt, dat allo a3 zigen in avondtoilet zouden zijr. De vorst was werkelijk aan' en inspecteerde van uit zijn kei! ke loge, de zaal. Toen hij eenig mes bemerkte, wier japon hoog den hals sloot, liet hij ze aanze dat zij onmiddellijk den schoui moesten verlaten. De dames wandelden woedend de kleedkamers en sneden ha! ponnen zoover uit. dat ze voor colleteerde costumes konden gaan. Daarna keerden ze naa zaal terug. De keizer was zeer ontstemd, hij de dames terugkeeren zag. moet haar den volgenden morgf vige verwijten hebben doen to eb omdat zij niet aan zijn bevelen den gehoorzaamd. De Berlijnsche pers is veront digd over de houding van den 1 DE BATAVIER VI. De „Batavier VI", dat het stc overschot vervoert van den oud dent Kruger, stoomde op 8 dea Las Palmas naar de Kaap. DUITSCHERS IN ZUID-AFRI Twaalf Duitsche politie-so! die de Kaapkolonie waren ingi door oproerige Hottentotten, door de Kaapsche politie aan den, omdat zij gewapend ware VERVOLGING VAN SYVET De Fransche Kamer willigd 415 tegen 141 stemmen het ven om machtiging tot vervolging den afgevaardigde Syveton. Koloniën GRATIE. Het vonnis, waarbij de Chine Tjoe Tek, wegens moord, do< landraad van Tandjong Balei doodstraf werd ver o orde &kr, i den Raad van Justitie bekra De gouverneur-generaal vei gratie en veranderde de straf i tig jaren dwangarbeid in den I GOUV.-GEN. VAN HEUT AAN HET WERK, De heer H. Halkema, wiens schijnlijke benoeming tot

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2