NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. rt UIUiUilliUi 22e Jaargang. No. 6565 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 23 NOVEMBER 1904 A -AARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: pep d^ie maanden: jfejjt» Van 1—5 regels 50 cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de 'dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom "der Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. aemeente)„1.30 J} Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland„1.65 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Göiïustpeenf Z"ndagsbla'd,"voor Haarlem" \TM, ïMsMSÊdËtvL Redacöe en Administratie: Groote Houtstraat 55. de oh.streken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen docr onze Agenten en door aile Boekhandelaren en Courantiers Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan 'iet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de 'Paüliciië Etrangèrc G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA v oensdag 23 November. Soc. Vereenigirig, Lohoffs Phorio Ki- nematograph en optreden Speen- hoff. Brongebouw, Haarl. Toynbee-Vereeni- gingDe Genestet-avond 8A uur. In deze agenda worden vergaderin- fen, uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, wanneer zij in onze kolommen öjn geadverteerd. let Openbaar Slachthuis te Haarlem. Eindelijk en ten laatste is dan het Gemeentelijk Openbaar Slachthuis aan aanbesteden toe. We kunnen waarlijk niet zeggen, dat het met itoom is gegaan. Nadat reeds in 1878 58n voorstel van een paar Raadsle- om een openbaar slachthuis te leramen, was blijven hangen, kwa llen in November 1898 B. en W. met len voorstel, om f 250 beschikbaar te itelleu voor een onderzoek naar de nrichting en de rentabiliteit van een Èattoir. Dat werd aangenomen. De leeren Jacs. Leijh, gemeente-arehi- ect en J. H. van Oijen, keurmeester het slachtvee, deden een reis laar lal van slachthuizen en reeds ier maanden later, in Maart 1899, teelde de voorzitter mee, dat hun apport was ingekomen. HOOFDGEBOUW. si© van voorbereiding, men benoem de den heer J. H. van Oijen tot di recteur op een salaris van f 3000.— (tot het abattoir in werking zou tre den op 1400.en besloot verder, dat hetvoortaan slachthuis en niet meer abattoir heeten zou. Toen hokte de zaak. De Slagers- bond, taai in zijn verzet, had een vleeschhouwer te Groningen weten te bewegen om te weigeren in het abattoix- te slachten. De Hooge Raad stelde hem in hoogste instantie bui ten rechtsvervolging, maar nu greep cle Regeering in. Evenwel had dit een poosje geduurd, in 1902 overleed de heer Leijh en zijn opvolger, de heer Dumont, had tijd noodig om de zaak te bestudeeren. Vandaar dan ook, dat een voorstel van de Com- ADMINISTRATIEGEBOUW EN DIRECTEURSWONING. Den 2den Mei 1900 werd in begin- el tot de oprichting van het slaoht- iuis besloten. In weerwil van de erke oppositie, die voornamelijk oor cle slagers op touw was gezet en raarbij zich o.a. cle Haarlemsohe landelsvereeniging aansloot, stern en slechts vijf leden tegen de hee- Winkler, Leupen, Beijnes, van e Kamp en Schürmann. Tevens wer en B. en AA', uitgenoodigd plannen ontwerpen en een geldleening te luiten voor de som van 360.000, die len destijds meende voor den bouw oodig te hebben. De .plaats waar de ichting verrijzen zou, werd nog aan houden de Raad wenschte den B'erpolder niet, die toen werd voor spéld. Nog in Juni van datzelfde ir kocht de gemeente voor ƒ30.000 hectare grond van A. Schornagel i zuiden van de Zomervaart en be- oot, daarop het slachthuis te vesti- !n. Nu ging het als van een leien dak- in September van datzelfde jaar irden de he eren Stolp, van den Berg Pelsenaar, H. D. Kruseman en Leu- benoemd als leden eener commis- missie in 1903 gedaan, om behalve de reeds verleende som van ƒ360.000 nog een bedrag van ƒ296.000 toe te staan, werd aangehouden. Ten slotte is de zaak nu zoo ver gekomen als wij thans hebben gezien. Den 22sten December zal worden aanbesteed. De werken moeten zijn opgeleverd uiterlijk 1 September 1906. zoodat wanneer alles goed eoi wei in werking zal zijn, omstreeks aoht jaar zullen zijn verloopen, sedert de Raad voor de eerste maal gelden beschik baar stelde voor een studiereis. Inmiddels is het terrein reeds op gehoogd, de veesteiger gebouwd. En wij hebben uit. de 25 groote teekenin- gen, die bij het bestek zijn gevoegd, een paar gekozen om er ons artikeltje mee te versieren. Veel keus hadden we niet. Een slachthuis is eenmaal geen luxegebouw met fraaie gevels. Wij geven dus alleen een van de ge- veis van het hoofdgebouw, vdn het administratiegebouw met directeurs woning, van het gebouw voor slagers en kommiezen, benevens den hoofd ingang. Deze ingang staat" naar het westen gekeerd. Links ziet men h©t aTlministratiiegebouw, rechts het ge bouw voor slagers en kommiezen. Het hoofdgebouw staat met het front naar 't. Noorden gekeerd en heeft een breedte van 85 M. bij een lengte van 75 M. (van den grootsten vleugel). Als we nagaan, dat hier jaarlijks omstreeks 18000 stuks groot en klein vee zullen worden geslacht, dan wordt het ons meteen duidelijk, welk een belangrijke tak van gemeentelij ke industrie hier zal ontstaan. De directeur, de heer Van Oijen, zal dan ook worden bijgestaan door een tal rijk personeeleen halmeester, voor wien op het terrein een woning wordt gebouwd, opzichters en arbeiders, machinepersoneeï en personeel voor de administratie. De stoommachine, die in 't ge bouw wordt opgesteld, zal dienen voor het leveren van warm water, dat in groote hoeveelheid noodig is, voor het drijven van de koelmachi ne en van de dynamo, die het elec- trisch licht leveren zal. Behalve de lokalen, hierboven ge noemd, zullen nog gebouwd worden runderstallen, een pa ardenslacht plaats, een slachtplaats voor ziek en verdacht vee en een darmwasscherij. Allicht komt de vraag, hoe de ex ploitatie wezen zal in financieelen zin. Vroeger is altijd beweerd, dat cle ontvangsten de uitgaven zouden dekken. Helaas weten wij het nu an dere. De Commissie van voorbereiding is met een exploitatierekening geko men, die met een vermoedelijk nadee- lig saldo van eenige duizende gul dens sluit. Het schijnt, dat dit niet andere kan omdat de slachtgelden ongeveer moeten overeenkomen met die in andere steden worden geheven. Later, zoo beweert men, wanneer de verschuldigd^ renten afnemen, zal de exploitatie gunstiger eindcijfer aan- i wijzen. I Ons nageslacht- zal dus in gunsti- j ger conditie zijn dan wij. Voor ons blijft de troost van de moreel© en hy- giénische voordeelen over en die zul- len, naar de voorstanders beweren, groot zijn. De billijkheid eischt ze hier nog eens te noemen. Vooreerst liet verdwijnen van de slachtplaat- i sen uit de stad, de betere keuring in liet slachthuis, die bijvoorbeeld toe- l laat vleesch van een zieke koe door sterilisatie geschikt te maken voor de consumptie, het toepassen van de beste slachtwijze zonder dierenmis- handeling (in 't slachthuis zal het schietmasker worden toegepast), dan liet niet meer vervoeren van vee langs de straten, het bewaren van 't vleesch in koelcellen en de gelegen heid tot het vervaardigen van zuiver ijs, dat tegen een kleine betaling ook i aan particulieren zal worden afge leverd. Wij voor ons zijn nooit warme voorstandea's van een slachthuis ge weest, dat ons toescheen een offer te zijn aan den geest des tijds, aan een mode. Nu het abattoir een niet meer te ontwijken feit is geworden, zullen wij er ons bij hebben neer te leggen, in de hoop, dat al de zege ningen die ervan voorspeld worden, inderdaad in vervulling zullen gaan. i 1 '.I ii Jif' HOOFDINGANG, links Administratiegebouw, reolits gebouw voor Slagers, Kommiezen enz. Buitenlandsch Overzicht Wanneer we al de berichten, die in den loop van de maanden over den oorlog zijn gegeven, eens naast el kaar konden leggen en vergelijken, dan zou men zien hoe komisch de te genstrijdigheid dikwijls is. De eenige reden, waarom wij voortgaan met ze te publiceeren is dan ook deze, dat er geen betere zijn, maar 't is soms een verdrietig werkje. Port Arthur valt wel, valt niet, Koeroki is dood en is niet dood, niemand weet meer waar hij zich aan houden moet. Laat ons dus maar weer, onder het ge bruikelijke voorbehoud, overbrengen wat er van ginds gemeld wordt. Over Port-Arthur heeft een Japansch ambtenaar, met de passagiers uit Dalny is aan gekomen, positief verklaard, dat mem een algemeenen aanval op Port Ar thur niet weer zal ondernemen. De geruchten uit Dalny daarover zijn ontstaan doordat onlangs nieuwe troepen o.a. van de daar gelande 7e divisie naar het front gezonden zijn. En uit Tokio weet men nu te be richten, dat de Japanners Zaterdag de contre-escarpe van het fort Er- loengshan bekroond en bezet hebben. En in dien geest zijn ook de mede- deelingen in de Engelsche bladen, al kan men ook deze door hunne Ja- pansche gezindheid niet vertrouwen. Blijkens een telegram van generaal Nogi, dat door de Japansche ambas sade te Londen werd ontvangen, heb ben de aangevoerde scheepskanon- ncn met succès Port Arthur gebom bardeerd, daarbij een kruitmagazijn nabij het arsenaal verwoestendeook in andere opzichten vordert het bele geringswerk goed, en volgens te vo ren beraamde plannen. De Japanners waren Donderdag met hun tunnels zoo dicht onder de forten Erloeng en j Soengshoe genaderd, dat hun mijnen de uiterste wallen en borstweringen en een aantal van de daarop in bat- i terij gebrachte kanonnen vernielden. {Volgens generaal Von Stössel, van wiens jongste telegrammen de in houd langzamerhand uit Petersburg bekend wordt, zal het echter niet het vuur der Japanners, doch de honger zijn die hen ten slotte t.ot. overgave der vesting zal dwingen, wijl quali- teit en quantiteit van de voorhanden levensmiddelen te wenschen laat. Arolgens een bericht uit Sjanghai waren de laatstbedoelde telegrammen van den commandant van Port Ar thur aan vier torpedojagers toever trouwd, waarvan alleen, voor zoover bekend is, de „Rastqropny" haar be vel kon volvoerentwee andere vaar tuigen werden door de Japanners op gehouden en van de vierde torpedo- ager is het lot onbekend. De Petersburgsche correspondent van de Italia Militare" meldt, vol gens een „Central News"-telegram, dat de Tsaar aan generaal Koeropat- kin heeft opgedragen, aan maar schalk Oyama een vrijgeleide te vra gen voor een Keizerlijken gezant, die in Port Arthur met generaal Von Stössel over de overgave van de lang verdedigde vesting zou moeten spre ken. AVat de tweede helft van 't oorlogs- tooneel aangaat, er worden tot dus ver niets anders dan schermutselin gen aan de Sfaaho geleverd. Dan vallen de Russen aan en worden teruggejaagd, dan weer de Japanners, die eveneens worden teruggedreven. Toch beschouwen de militaire des kundigen (die het alleen, jammer ge noeg, als ware deskundigen met el kaar volmaakt oneens zijn) dit ge- schermutsel als de voorbode van den grooten veldslag. De Petersburgsche correspondent van den ..Matin" seint: Ik kan mededeelen nietiegen staande geen officieele telegrammen gepubliceerd worden dat cle vijan delijkheden aan de Hoen-ho thans 'ernstig hervat zijn. ,Het leger van Koeroki tracht een omgaande beweging te maken om den Russischen linker vleugel. Deze poging is van zeer vedl belang, om dat de Japanners hun linkervleugel konden vrij maken. Deze, die toch' voornamelijk diende om van de Liao- rivier verzekerd te zijn als commu- nicatieweg, kan thans gemist worden voor dit doel, sedert de Liao bevro ren is. Wij staan voor het begin van een groot gevecht." Dit bericht wordt bevestigd uit Moekden. Sedert Vrijdagmorgen vroeg is in deze stad een heftige ka- nonnade gehoord tegen don Russi schen rechtervleugel, welke verschil lende uren duurde. De Russen wachten een algemeenen aanval van de Japanners. De Japanners hebben een Rnitseh schip genomen geladen met groote voorraden klee- deren en provisie, hoewel de kapitein ontkende, dat zijn lading voor de Russen bestemd was. Over de binnenlandsche staatkunde in Rusland cleelt men mede De op initiatief van het Moskou- sche comité bijeengekomen vertegen woordigers der Zemstvos (colleges van bestuur) hielden gisteren een verga dering waarin zij eenige besluiten na men omtrent de Russische binnen landsche staatkunde. De bijeenkomst droeg een zuiver particulier karak ter. VORSTELIJKE VERLOVING. Het groothertogelijk ministerie maakt de verloving bekend van den groothertog van Hessen met prinses Eleonoro van Solms-Hohensolms-Lich. De groothertog Ernst Ludwig van Hessen was in 1894 gehuwd met prin ses Victoria van Saksen-Coburg-Go- tha dit huwelijk was in 1901 door echtscheiding ontbonden. Het eenig dochtertje van dm groothertog, Elisa beth, is voor «enigen tijd te Skier- niwice, waar het bij de keizerlijke familie van Rusland logeerde, over leden. Prinses Eleonore van Solms-Hohen solms-Lich, is een zuster van den prins van Solms; ze is geboren 17 September 1871 als dochter van prins Hermann von Solms en zijne gemalin Agnes von Stolberg Wernigerode. Stadsnieuws Justus van Maurik. Heden had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Justus van Maurik in het familiegraf te Muiderborg. Wij ontvangen naar aanleiding hiervan het volgende gedicht: NA HET AFSCHEID. (Stem uit het Volk), Somberheid heerscht' in den stoet Die ten geleide moest strekken Hem, die in veler gemoed Blijheid en gloed wist te wekken. Dat ons Van Maurik ontviel Maakte ontroerd en verslagen Nevel omfloersde de zied, Mat als deez' sombere f Doch hoe verkwikte de klank Van het hartgrondig waardeerenl Van een wel hart'lijken dank, Van een wel innig vereeren Van een geloof dat niet zwicht Doch juist aan 't graf zich doethooren Zoo kreeg de droevige plicht Zelfs een weemoedig bekoren. Ja, met zijn tint'lend vernuft Wist hij te pakken, te boeien Dreef hij het lage op de vlucht, Deed hij voor 't edele gloeien. Ja, zoo in woord als geschrift Wist met de taal hij te toov'ren Hij blijft in 't harte gegrift, Wist sympathie te verov'ren. Humor en goedheid te zaam Vormden zijn innigste wezen. Justus van Maurikuw naam Zal ons in zegening wezen. Nederland's volk draagt U hoog, Wetend, dat gij hebt gegeven Al wat de harten bewoog. Bloesem en vrucht van uw leven. Dit te bodenken doet goed Somberheid 'gaat dan verdwijnen Aroor den verkwikkend en. gloed Die uit uw leven blijft schijnen. R. PIEPER.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1