NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6577 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 7 DECEMBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers 0.G2U Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37j „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Grooie letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Teleioonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handei, Nijverheid cn Geldwezen, opgedragen aan 'iet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland; Compagnie Générale de Publicité Etrangére G L. DA UBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3l^'s Faubourg MOntmartre. AGENDA Woensdag 7 December. Statenzaal Verg. van den Gemeen teraad, H uur. BrongebouwBenner Tewe's Bios coop. Voorstellingen 24, 57 en 810^ uur. In deze agenda worden vergaderin gen, uitvoeringen enz. kosteloos ver meld, -wanneer zij in onze kolommen rijn geadverteerd. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG. De jongste gevechten in Mandsjoe- rije wekken ongetwijfeld den indruk dat de Russen in al deze ontmoetin gen overwinnaar blijven. Een tele gram van den Reuter-correspondent bij het Russische Westerleger op 3 Dec. uit Moekden verzonden versterkt dien indruk nog. Hij meldt dat de Japanners de beschieting van hun stellingen ten zuiden van Soechia- toen door het Russische belegerings geschut niet beantwoordden, hoewel zij te voren de Russische stellingen in de nabijheid van Soechiatoen had den beschoten ni^t Russische kanon nen van hetzelfde kaliber, welke zij hadden buit gemaakt aan boord van bet Russische transportschip „Man churia". Gisteravond zag men de Japanners bezig vermoedelijk met het leggen van observatiemijnen onder de spoor wegbrug over de Shaho ten gebruike bij een eventueelen Russischen op- marsch. De Russen trachten dezen arbeid te beletten, waarop over en weer hevig werd gevuurd door de in fanterie, terwijl de Japansche artil lerie den Putilof-heuvel onder vuur nam. De Japansche batterij werd ver rast door een detachement Kozak ken dat echter gedwongen werd te rug te trekken na een mislukte po ging om de batterij te nemen. Na twee dagen voorzichtig de Ja panners te hebben achtervolgd, wier aanval hij had afgeslagen, staakte generaal Rennenkampf zijn aanval lende beweging. Hoewel de bodem tot op een diepte van 18 inches is bevroren, worden toch nog aarden werken aangelegd. De particuliere berichten van uit Tokio ontvangen, betreffende de vero vering- van den 203 Meter hoogen Heu vel door de Japanners, bewijzen hoe hardnekkig en verbitterd de strijd om deze klaarblijkelijk zoo belang rijke positie is geweest. Te een uur in den middag van den 27sten begon de aanval, wijl de Japanners het vuur van hun zwaar geschut con centreerden op de Akasa Kayama of Rooden Heuvel, die 309 meters ten zuiden van den 203 meter hoogen Heuvel gelegen is. Inmiddels rukte de infanterie in verspreide colonnes van Kenkratoen en Soekiatoen op en 1 tusschen 3 en 4 uur vier ach tereenvolgende aanvallen, waarvan de laatste slaagde, zoodat de Japan ners den Rooden Heuvel in hun be zit hadclen. 's Nachts deden de Rus sen echter weer drie tegenaanvallen, en dreven zij de Japanners terug, zoodat dezen 's morgens van den 28en even ver waren als 24 uur te voren. Zij trokken nu den Rooden Heuvel oin en hernieuwden het gevecht in het dal van den voet van den 203 meter hoogen heuvel zelf. Eerst op den 30sten. des avonds omstreeks 7.30, terwijl de Japanners I omneu^^tormliepei^ondereeT^^f^ gil, dat over gansch Port Arthur weerklonk, brak de hechte muur dei- Russische verdediging en trokken de dappere soldaten in groepjes van 'Ju a 40 aarzelend terug, en om 8 uin woei de Japansche vlag van liet 2C-3 meter hooge fort. Natuurlijk waren de Russen toen gedwongen ook van den Rooden Heu vel terug te trekken, om niet afge sneden te worden. Hun versterkiugs- troepen per telefoon uit Port Arthur gerequireerd, kwamen blijkbaar juist even te laat, want kort na den va! ondernamen de Russen reeds weel een tegenaanval, welke gevolgd werd door vijf andere, waarvan de laatste duurde van 4 uur in den morgen tot op den middag van den Asten De cember. Daarbij werden gevechten geleverd van man tegen man. doch de aan vallers bleken te zwak en vièlen ten laatste terug op de Antsoe- en Itszoe- forten, de Japanners in het bezit la tend van deze zeer belangrijke stel ling. Uit Russische bron vernam men nog over den laatsten stormaanval op genoemden heuvel, dat de Japan ners daarbij 11,000 man verliezen moeten hebben geleden. Reeds na den aanval van den 30sten Novem ber lagen 7000 lijken aan den voet van den heuvel. De „Novoje Vremja" weet nog te melden, dat de voorste gelederen der aanvallers waren ge vormd door soldaten, gekozen uit de beste Japansche families en dat deze vochten in de ouderwetsche Japan sche wapenrustingen en met lans en schild. De Russische bajonetten richt ten een ontzettende verwoesting on der deze zwaardvechters aan. Een Reuter-telegram uit Tokio meldt, dat generaal Nakamoera, die den aanval der Japansche zwaard vechters bij dezen aanval op den Hoogen Heuvel leidde, en die als ge wond gerapporteerd werd: aan het been gekwetst werd en dat dit li chaamsdeel afgezet zal worden. UIT ANDERE LANDEN. Uit den Bultscïieii Rijksdag. Bij de op 5 dezer gehouden alge meens beschouwingen over de be- grooting en de beide legerontwerpen besprak de afgevaardigde Bebel de koloniale Staatkunde, roerde daarop liet legervraagstuk aan en wees op de ontzaglijke kosten van de mari ne. Hij zeide o. m., dat Von Bulow in plaats van zich door een Britsch journalist te laten interviewen, het eerst aan den Rijksdag een uiteen zetting had behooren te gevendat Rusland het handelsverdrag met Duitschland niet zou hebben geslo ten, wanneer het niet tot over de ooren in moeilijkheden had gezeten. Het Russische regeeringsstelsel is ingestort tot heil van de geheele we reld en van het Russische volk, want daardoor wordt het volk vrij. Ten slotte merkte hij op, dat het thans arbitrage-verdragen regent, maar dat president Roosevelt te ge lijker tijd met zijn uitnoodiging tot een tweede vredesconferentie een bui tensporig ontwerp tot uitbreiding van de Amerikaansche vloot heeft getee- kend. Duitschland heeft tegenover Japan al een zeer laksche onzijdig heid getoond en partij gekozen voor Rusland. De rijkskanselier graaf Von Bulow antwoordde dat Bebel's critiek de re geering niet zal beletten elk streven naar vrede te bevorderen. De.sociaal- democratie wil geen onzijdigheid in den oorlog in het Verre Oostenzij wil een oorlog met Rusland, die zou koren zijn op den sociaal-democra- tischen molen. Wij willen ons echtter mengen in Rusland's aangele- I geuiieden. Lieten wij zulk drijven I toe, wij zouden onze goede betrek- kingen tot onze buren in de waag- I schaal stellen. „Het interview met den heerBash- ford diende alleen om het onkruid te wieden, dat Britsche journalisten be zig waren te planten in den akker van de Duitsche staatkunde. Dat onze vloot uitsluitend ter verdediging dient, staat vast. Ik kan mij niet voorstellen, dat verstandige lieden een oorlog met Engeland zouden wenschei^, en ik ben van oordeel dat wij, ook in de toekomst, zoo ver het oog reikt, het best gediend zijn van handhaving van onze vreedzame be- j trekkingen. I „Wat Zuidwest-Afrika betreft, heb ben wij het aan de opofferingen van alle zijden te danken dat de opstand Ivan de Herrero's zoo goed als onder drukt ismet de Witboi's hopen wij het ook klaar te spelen. Maar wij willen volstrekt niet de uitgehonger- de Herrero's neerschieten, zoodra zij terugkeeren". I De rijkskanselier zette vervolgens de plannen van de regeering betref fende Zuid-West-Afrika uiteenhij wees erop dat het „Kolonialambt" gemaakt moet worden tot een zelf standig rijks-departement en dat de organisatie van Duitschland's kolo- i niale troepen gewijzigd moet wor den. Graaf Von Bulow eindigde aldus „Onze uitgaven voor leger en vloot zijn bij lange na niet de grootste. Een verzekeringspremie van iets meer dan een milliard voor de vei- ligheid van een volk, dat drie mil- lard uitgeeft voor zijn geestesontwik keling, is niet te hoog." (Toejuichin gen rechts en in het Centrum.) I HET SPAANSCHE MINISTERIE. Stadsnieuws Benner T e w e. Nogmaals vestigen wij de aandacht op den bon, die in ons nummer van Maandagavond voorkwam en tegen inwisseling waarvan onze lezers zich 1 a 2 toegangsbewijzen kunnen aan schaffen voor de voorsieilingen van Benner Tewe's Bioscoop op heden- en Woensdagavond, en op Woensdag middag. tegen betaling van slechts resp. 30, 20 en 10 cents PER PER SOON aan den haal ging. Toen er openge daan werd, dacht men voor den gek gehouden te zijn. I I De Minister van Binnenlandsche I Zaken, de heer Sanchez Guerra, heeft ontslag gevraagd naar aanlei- j ding van de beschuldigingen in ver- I band met de jongste verkiezingen te- i gen hem ingebracht, j Hij zal vervangen worden door den minister van landbouw, den heer Salazar; diens portefeuille is gege- ven aan den heer Tigucroa. i DE KONINGIN VAN PORTUGAL. Ten gevolge van een gevaarlijke ziekte der hertogin van Aosta verliet de koningin van Portugal Maandag Londen, om zich naar yurijn te be geven. UIT MACEDONIë. j Op den weg van Serovitch naar j Katzmi vermoordde een Bulgaarsche bende uit weerwraak acht kooplie den. DE CRISIS IN SERVIë. De „Neue Freie Presse" deelt me de, dat koning Peter den heer Groeitch heeft opgedragen een ge matigd kabinet te vormen. OORLOGSVAR1A B e 1 asti ngb et a I en j Men schrijft ons i t Woord heeft een onaangenamen klank en de gedachten er door opge wekt zijn geen haar beter. Tenzij dan misschien de voldoening tot de hoogst aangeslagenen te behooren. Een ge moedsstemming in welke ik me heel moeilijk kan indenken, j Evenwel, zoo goed als elk huisgezin heeft ook de gemeentelijke huishou ding gekl noodig. Veel geld zelfs en als goede burgers behooren we ons aandeel te offeren met of zonder blij moedigheid. Wie echter van dit laatste nog een beetje heeft overgehouden, hij moet j 't hier in Haarlem wel verliezen. AI ware 't maar door de allerongeluk kigste dienstregeling op het kantoor van den heer gemeente-ontvanger. In principe is 't natuurlijk een fout bij de belastingschuldigen om met 't voldoen van den aanslag op de.waar schuwing" te wachten. Doch men doet i 't haast algemeen en met dat feit heeft men rekening te houden. Verleden j week nu gingen die waarschuwingen rond, duizenden papiertjes en al die duizenden (niet de papiertjes maar de „gelukkige" ontvangers) moesten op drie betaaldagen tusschen 9 en 2 uur j verschijnen. j Zijn ze er allen geweest? Ik weet 't niet, maar dit weet ik wel dat er J velen terug zijn gekeerd zonder te be- talen omdat 'ze geen tijd of geen lust hadden er uren misschien te wachten. Dinsdag was 't er zóó vol, dat de deur naar binnen niet geopend kon wor den, verstopt als de ruimte was door een op-een geperste menschenhoop. En al dien tijd was er één ambte naar bezig de menschen te „helpen", met een gezicht van „morgen is er weer een dag." Zoo kweekt de gemeente wanbeta- Iers. Voor velen is 't een heel werk om de belastingpenningen bij elkaar te brengen, 't Wordt haast nog groo- ter werk ze kwijt te raken. Haar lem wordt te groot voor één loketje en veel ontevreden heid zou worden weggenomen wan- neer althans voor de eerste dagen na de waarschuwingenregen meerdere betaalplaatsen werden opengesteld. Zooals nu is 't onbehoorlijk en on hebbelijk. R. X e d. H e r v. Zangkoo r. Op de Donderdag j.l. gehouden le denvergadering van bovengenoemd zangkoor werden herkozen als secre taris de heer G. II. Bloemen, en als muziekcommissaris de heer J. de Wil de, terwijl in de vacature van alg. adjunct werd voorzien door den lieer A. Rietvink. Tevens werd bekend gemaakt, dat er in Januari een 'Uitvoering zal plaats hebben met orkest. Te veel aan Bacchus ge offerd Gisteravond omstreeks 9i uur ge raakte een beschonken metselaar, die zeker het St. Nicolaasfeest gevierd had, in den Raamsingel. Eenigen J voorbijgangers die het ongeval merk- j ten mocht het gelukken den man die j hevig spartelde en reeds in zinkenden I toestand verkeerde, op het droge te j brengen met behulp van een hem I toegestoken wandelstok. Nog niet ge- heel nuchter vervolgde de metselaar loopend zijn weg. I Zuid-Russische bladen bevatten Jit-C bericht, dat volgens inlichtingen van de admiraliteit, admiraal Togo voor- J nemens moet zijn het BaJtisrh-* eska der aan te vallen, vóór dat liet de Gele J Zee bereikt, terwijl admiraal Oerioe .bevel heeft gekregen met zijn kruisers en torpedo's den kolentoevoer onmo- gelijk te maken. Een onaangename verras sing. Gisterenavond 7 uur werd bij een der bewoners in het Florapark door een meisje een pakje bij de deur neer gelegd en aangebeld, waarop zij zich ervan verwijderde; op hetzelfde oogen- blik kwam een jongen voorbij loopen, die het pakje opraapte en er mede I Aanbestedingen. I Door het Provinciaal Bestuur van j Noord-Holland zal op Donderdag 22 l December in het Gouvernementsge- bouw te Haarlem worden aanbe- steed j Het onderhouden van en het doen j van herstellingen en vernieuwingen aan de Rijksmuseumgebouwen en het I daarom gelegen plantsoen te Am- sterdam, gedurende de jaren 1905 en 1906. Raming 18.000. i Het onderhouden van en het doen j van herstellingen en vernieuwingen aan de gehouwen genaamd „de Trip penhuizen" te Amsterdam, geduren- i de de jaren 1905 en 1906. Raming f2200. j Diefstal van kippen. Voor den Hoogen Raad werd Maan dag gepleit door mr. L. W. van Gigch advocaat te Amsterdam, in de zaak van een persoon, door de Rechtbank te Haarlem tot 3 maanden, doch door het Gerechtshof te Amsterdam tot 1 jaar gevangenisstraf, veroordeeld we gens diefstal van omstreeks 7 kippen uit een besloten erf te Zaandam, ge- I durende dën voor de nachtrust be- stemden tijd. j De cassatiemiddelen door pleiter ontwikkeld waren gericht tegen de beslissing, clat de voor de nachtrust bestemde tijd was aangebroken en dat het hier gold een besloten erf. I Ten aanzien van het eerste punt I wees pleiter er op dat het hoofd van het gezin nog op was, terwijl de I vrouw en kinderen sliepen (het was half elf 's avonds). I En nu wist pleiter wel, dat de Hoo ge Raad heeft beslist dat de „judex Ifacti" heeft uit te maken of de voor j de nachtrust bestemde tijd is aange- broken, doch een andere vraag is of deze nu vrijdom heeft om te dien aan zien te beslissen wat hij wil. Was dit i toegelaten, dan kon hij bijv. beslis- sen, dat het om half 5 reeds was de .voor de nachtrust bestemde tijd, wan- neer in een gezin, waar de mazelen iheerschten, de vrouw met de kinderen I reeds omstreeks dien tijd te bed was gegaan. Volgens pleiter had de rechter voor de vraag of de bedoelde tijd was aangebroken, het antwoord niet mo- gen zoeken alleen in de speciale wo- jning die het hier gold doch hij had behooren te onderzoeken of in die j buurt en omgeving om half elf de voor de nachtrust bestemde tijd was aangebroken. i Voorts was niet onderzocht of be- wezen verklaard of het erf geheel omheind was. hetgeen volgens ple*- ter noodzakelijk was om aan te ne- I men. dat men hier te doen had met een besloten erf. 1 Eindelijk had de rechter niet ïno- 'gen volstaan met als bewezen aan te nemen, dat bekl. omstreeks 7 kippen had gestolen, daar dit niet is een precies feit. Conclusie O. M. 19 December. Uit de Omstreken i BEVERWIJK. Burgemeester en Wethouders van Beverwijk brengen ter kennis, dat het door hen opgemaakte en vastge stelde ontwerp van den ligger der wegen binnen deze gemeente, met de daarbij behoorende schetskaart, ge- 1 durende drie weken, en wel van 17 December tot en met 7 Januari, ter j gemeente secretarie voer een ieder ter inzage zijn nedergelegd. terwijl zij. die tegen het ontwerp bezwaren mochten hebben, deze schriftelijk, vóór 15 Januari moeten ter kennis brengen van den gemeenterand. HILLEGOM. De zeereerw.. heer S. A. de Boer is door Mgr. den Bisschop van Haar lem benoemd tot geestelijk adviseur der R.-K. Dobating-club. SCHOTEN. Wij verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie van den Bond van Staatspensioneering, afdee- ling Schoten, welke morgenavond een vergadering houdt in de zaal van den heer H. Stals, Tot koster der R. K. kerk alhier, in de plaats van den heer Versteeg, is benoemd de heer H. Alders, van Scho- ten. ZANDVOORT. I Hedenmorgen werd door den arclii- j (eet W. F. Doeglas te Haarlem in Ho tel „Driehuizen" alhier aanbesteed het verbouwen van een gedeelte van het hotel ..Driehuizen". Ingeschreven werd door J. Miezérus, Haarlem, 18280 L. F. Slebos, Haarlem, f 18300 Haar). Coöp. Bouwersbond ,te Haarlem 17963 P. Rings, Sandpoort, f 20200 O. Schrikkema en F. Zwaan, Zandvoort, 16394 M. Koning. Zandvoort. f 17575 IA. en W. Groen, Zandvoort, f 18145 J. Verhagen, Haarlem, 1 17992 J. A. Raaijen, Amsterdam. f 18194 W. Hoek en J. Overtoom. Haar- ter. 18450 18-400 f 17500 lem, H. L. v. Zeijl, Zandvoort. A. 11 Siegers. Zandvoort. J. Watir, Zandvoort, en L. Brooke, Haarlem. f 16800 J. Vink en P. Mul, Haarlem, f 16620 J. A. Kaub, Halfweg. 16849 HAARLEMMERMEER. Voor de 2 vacaturen van hoofd der O. L. scholen te Haarlemmermeer, School X in de nabijheid van Sloten en School XI in de nabijheid van Lis- se, hebben zich 31 sollicitanten aan gemeld. Feuilleton, De Misdaad in de Familie Uit het Engelsch door HUGH CONWAY. 3) Deze beschrijvingen zijn met de nauwkeurigheid van eene militaire landopmeting gegeven, zoodat gij :n slaat zijt u den toestand voor te stel len van den eersten getuige bij eene xonderlinge gebeurtenis, die dien nacht plaats greep, toen mijnheer Bourchier zoo vriendelijk was om een vreemdeling van Brackley naar Redton mee te laten rijden. Het is van uit het gezichtspunt van Willi am. de rijknecht, dat wij de zaak J beschouwen. Hij was een stevig jongeling, on berispelijk in zijn uiterlijk, zooals het den knecht van een aanzienlijk heer past, en hij was gehoorzaam zooals [alle dienstbaren van mijnheer Bour chier gehoorzaam moesten zijn. Hij lende zijn werk en eene onverwachte gebeurtenis zal aantoonen, dat hij "iet gek was. Hij sprong achter op het rijtuig, roaar verwonderde er zich over, dat bjn meester demand had meegeno men hij vermoedde verder, dat die man niet veel bijzonders was, omdat, zijn heer hem zulke korte, scherpe antwoorden gaf, als hij eene zeer ge wone opmerking maakte over het land, waardoor zij reden. Maar daar had William niets mee te maken, en toen zii. die voorop zaten, stilzwij gend voortreden, dacht William niet meer aan hen, maar zijn geest hield zich met zijne eigen zaken bezig. Het paard vervolgde zijn weg naar Littlesteep. aan den voet daarvan hield mijnheer Bourchier de teugels in. Het is beter, dat gij langs het voetpad verder gaat, William, zeide hij, het paard schijnt vermoeid te zijn. William greep naar zijn hoed en sprong blijmoedig van het rijtuig. j Gewoonlijk houden grooms niet van loopen. zij hebben hunne beenen tot hooger doeleinden ontvangen bo- vendien was het niet waar, wat zijn meester beweerde, het paard was sterk en krachtig genoeg om een ker miswagen zonder veel moeite over. Steepsides heen te trekken. William ving dus den lastigen ar beid aan. en gevoelde dat het een werk van overdreven plichtsvervulling, was. I Als mijnheer Bourchier niet zoo be- zorgd was geweest voor zijn paard. en William ongestoord achter op hetj rijtuig was blijven zitten, zo" zeer verwonderd geweest zijn. zou hij toen hij zijn meester hoorde, die voor het eerst gedurende den rit de stilte ver brak. De groom zou gehoord hebben, hoe hij zijn metgezel vroeg Hebt gij een zoon En hoe deze dit met een kort „neen" beantwoordde, waarschijnlijk verstoord over den meesterachtigen toon. dien mijnheer Bourchier aan nam. William hoorde natuurlijk niets. Als hij het wel had gehoord, zou hij misschien gedacht hebben, dat zijn meester eene vriendelijke belangstel ling voor den vreemdeling koesterde. Manmoedig klom hij naar boven, rustte toen een qogenblik en zette zijn weg voort. Nu hij liep dacht hij er aan, dat hij zelf een teugel had moe ten nemen, om het- paard te sparen. Verscheidene malen keek hij achter om en ten laatste zag hij de lichten van het rijtuig naderen. Hij slaakte een zucht van verlichting en ver-, volgde zijn weg. Zijn meester zou hem wel zien, stilhouden en hem meene- men. Spoedig hoorde hij het geluid1 der wielen, het gekletter der hoeven en verwonderde er zich over, dat die drommelsche meester zulk een pad langs reed hij bleef staan om. als het noodig was. te groeten. Toen het rij tuig (licht bij hem was. kwam de ge dachte bij hem op. dat er wel nie mand in kon zijn. Het was te laat om het paard te gen te houden, en hij was onbe weeglijk blijven staan, vertelde hij la ter, toen het leege rijtuig hem voor bij snorde. Menschen kunnen op zich zelf passen, paarden niet, dit was een onomstootelijk axioma van William, daarom keerde hij zich om en zette het paard na. Het was niet zulk een onzinnige daad als het scheen te zijn: hij vermoedde wel dat een verstan dig paard zou inzien hoe dwaas het was om den heuvel op te klimmen. En hij wist dat het paard zeer ver standig was. William hijgde zeer sterk, en hij kon bijna niet meer op zijn beenen staan, omdat zij niet aan die oefe ning gewend waren hij bereikte het rijtuig, dat onbeweeglijk midden op den weg stond het paard was bijna in denzelfden toestand als hij, en had nog slechts kracht genoeg, om het rijtuig te verhinderen, wraak te nemen door langs den heuvel naar beneden te rollen. Alles scheen on gedeerd, behalve de zweep, die niet was te zien. William greep de teugels, klom op den bok. en reed dén zelfden weg weer terug. Daar het paard evenmin als het rijtuig letsel had bekomen, maakte hij zich niet bezorgd over het lot van zijn heer, maar hij wilde zon spoedig mogelijk zekerheid hebben. Uit kracht rler gewoonte nam hij de reisdeken, die onder zijne voeten I lag, en trok haar over zijne knieën, j Toen vond err iets zonderlings plaats iets waarvan William nooil de ver klaring heeft kunnen vinden. Hij be- i merkte, dat de deken nat was, en I toen hij haar optilde, was zijn hand- schoen ook nat. Hij boog zich voorover en hiedd zijne hand bij de lantaarn en nu ontdekte hij dat zijne handschoenen van hondevel vol bloed zaten. Er is een vreeselijk ongeluk gebeurd Ik moet er dadelijk heen, zeide Wil liam, het ergste vreezende. en zoo snel mogelijk reed hij van de Steep sides af terwijl hij zichzelf ver weet, dat hij eerst het paard had achtervolgd, maar hij troostte zich met de gedachte, hoe spoedig het rij-1 tuig-er zou zijn. Hij keek scherp uit maar zag niets, totdat hij op het punt aankwam, dat honderd, meters van den scherpen hoek verwijderd was. en waar de j steile weg .begon. Bij het maanlicht zag hij nu eene slanke gestalte, die naast een donker iets stond, dat op den 'grond lag. Williams hart klopte sneller van vreugde, toen hij zag. dat zijn heer ongedeerd was. Hij deed het paard stilstaan, cn nu ontdekte hij bij het schijnsel der rijtuiglantaarns het bleeke, ontstel- de gelaat van mijnheer Bourchier. Zijn hoed was ingedeukt, zijne don- kere jas bedekt met stof. kortom zijne kieeding was geheel in wanorde. ~.Een ongeluk, mijnheer? vroeg William op onderdanigen toon. Neen. nog veel erger, zeide mijn heer Bourchier, op ernstigen, plech- tigen toon. Ik heb dien man dood geschoten. Zooals William later zeide, had men hem wel met een veertje van den bok kunnen stooten. Doodgeschoten, mijnheer? her haalde hij ontsteld. Hij wilde mij bestelen, je zelfa vermoorden, zeide zijn heer op den zelfden ernstigen toon. Ik was er tod gedwongen uit zelf verdediging. Aid ik te haastig geweest ben. dan moge de hemel het mij vergeven. Amen, zeide William, die niet zonder godsdienstige gevoelens was. Zal ik naar Redton rijden, om een) gerechtsdienaar te halen, mijnheer? voegde hij er bij. Ik vrees, dat het geen zaak voor) zoo iemand is. was het antwoord. De', arme man is morsdood. William vroeg niet verder, maar wachtte de bevelen af. Zijn meester nam een der lantaarns uit de voet stukken, hield haar in de hand vast en boog zich over het lijk. Hij legde) zijne hand op het hart. voelde den pols en stond toen op, Hij is wel dood. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1