Haarlem's Dagblad NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te zamen Grootte der Adv. hoogstens zes regels 22e Jaargang. No. 6579 Verscnijnt dageiiijks, »v 05; .non- - -es^.üagsa. VRIJDAG 9 DECEMBER 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02)^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>f de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reciames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. 'plaatst dagelijks Advertentiën van fgeen Winkel-Annonces) voor DRIEMAAL, mits binnen een Weekvoor Betaling a Contant Vervolg Gemeenteraad. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. A. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies le. een suppletoire begrooting dienst 1904 van het Burgerlijk Armbestuur. 2e. een adres van M. Visbeen, wed. D. van Markenstein, houdende ver zoek om opnieuw een onderstand tc bekomen. 3e. een adres van de Commissie in liquidatie van de Haarlemsche Tram- way-Maatschappij, houdende verzoek om al de aan haar verleende conces- siën. erfpachtsrechten en vergunnin gen to mogen overdragen aan de naamlooze vennootschap Haarlemsche Tramweg-Maatschappij 4e. een adres van de Naamlooze Vennootschap Haarlemsche Tramweg Maatschappij tot verlenging van de concessie voor den tijd van 30 jaar voor verschillende tramlijnen m-t paardentractie. 5e. een adres van F. J. Visser, hou dende verzoek om aan de Groene Buurt hooger te mogen bouwen dan anderhalf maal de breedte der aan grenzende openbare straat. 6e. een adres van J. J. van Crur*nin- gen, houdende verzoek om benoemd te worden tot makelaar in planten en bloemen en verdere tot het- bloemist vak behoorende artikelen. B. dat is ingekomen le. een schrijven van den hoofd opzichter over de Bouwpolitie, hou dende dankbetuiging voor de verhoo ging van zijne jaarwedde. 2e. een schrijven van het bestuur der Vereeniging de Ambachtsschool, houdende dankbetuiging voor het verleende subsidie. 3e. veertien processen-verbaal van den keurmeester van het slachtvee, enz„ betreffende afkeuring van vleesch.- ongeschikt voor de consunt- tie. 4e. een schrijven van de Commissi t van Toezicht op het Stedelijk Muse uni. houdende aanbeveling van ee.( lid dier commissie wegens periodiek aftreding. C. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Ho! land als buitengewoon gemeenteveld wachter zijn benoemd P. de Groot. I. van Campen en 1. Th. Minningh. D. dat aan M. Koelemij, wedu we van P. J. Kol, agent van politie, een pensioen voor zich en Jiaie kn- deren is toegekend van 413 'sjaars. E. dat zijn ingekomen le. een schrijver van Gedeputeerd;- Staten der provincie Nopr.d-Holland ten geleide van liet door hen goedge- keurde besluit van 16 November 1904 )No. 11, betreffende verkoop van boomen en hakhout in den Hout en I de Plantsoenen. j 2e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde besluit van 16 November l904 i No. 12 betreffende wijziging van de verkoopswaarde van grond aan C. Nederkoorn. 3o. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de besluit van 16 November 1904 No. 15 betreffende vaststelling van een plan van bebouwing van gronden ge legen ten Zuiden van de Amsterdam- sche Vaart. F. dat bij B. en W. is ingekomen een schrijven van VDyserinck, hou dende aanbieding voor het Museum der gemeente van een vaandel, toebe hoord hebbende aan de thans ontbon den wielrijders-vereeniging ,,Ami- citia". B. en W. stellen voor het geschenk behoudens goedkeui-ing van Gedep. Staten van Noord-Holland in dank te aanvaarden voor de gemeente. G. dat is ingekomen een adres van bestuursleden der gecombineerde vakvereenigingen. allen onder-afdee- ling van den Ned. R.-K. Volksbond, afdeeling Haarlem, houdende verzoek om bij de aanbesteding van het Openbaar Slachthuis rekening te wil len houden met een door den lieer W. A. J. v. d. Kamp tot Burgemef"- ter en Wethouders gericht verzoek, om in het bestek eene bepaling op te nemen, dat, wanneer de eventueeie aannemer een niet-inwoner dezer ge meente is. deze verplicht zal zijn be houdens. force majeure voor de uit voering van het werk arbeidskracblen te nomen bestaande uit ingezetenen. .op welke bepaling deze uitzondering zoude kunnen worden toegelaten, dat. desnoods een zeker percentage (biiv 10 der benoodigde arbeidskrach ten uier-ingezetenen mag zijn. Door B. en W. is aan den heer Van de Kamp geantwoord, dat bun Co!'•- ge na gezette overweging, evenals de commissie van voorbereiding vali de oprichting van oen Openbaar I Slachthuis alhier, tot do overtuiging lis gekomen, dat inwilliging van hu door hem gedaan verzoek, niet zoude zijn in het belang der gemeente B. en \V. stellen den Raad voor dit I adres *in hunne handen te stellen tw j afdoening. j II. dat is ingekomen een adres van I de afdeeling Haarlem van het Alge- i meen Nederlandsch Werklieden-Ver- i bond vin gelijke strekking, i Burgemeester en Wethouders stel pen voor dit adres in hunne handen 1 te stellen tor afdoening. De heer VAN DE KAMP vraagt, waarom niet eens het advies is inge wonnen van de Comm. van Fabricage en den Directeur van Publ. Werken. Zal men bij een klein verschil de voorkeur geven aan een Haarlem- schen aannemer? De VOORZ. antwoordt, dat het ad vies van den Directeur en van de Comm. voor het slachthuis is inge wonnen. Op de laatste vraag ant woord te geven zou invloed kunnen oefenen op den uitslag der aanbe steding. De heer RINKEMA acht een zede lijke pressie op den aannemer, om bij voorkeur Haarlemsche werklieden te nemen, toch wel mogelijk. De VOORZ. belooft overweging. De lieer HUGENHOLTZ acht der gelijke pressie overbodig, daar het in 't voordeel van den aannemer is werkkrachten uit Haarlem te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. I De VOORZ. deelt mede op een i vroeger gedane vraag, dat in ge- meentedienst niet langer is gewerkt, dan in 't bestek is aangegeven, i De heer HUGENHOLTZ herinnert aan een vroeger door hem gedane j viraag, hoelang de proef met deze Raadszaal nog zal duren. De VOORZ. verzoekt den spreker, 1 nog eenige maanden te patiënteeren. (Gelach.) i I. dat door Burgemeester en Wet houders een adres van C. Wegerif. om vergunning voor het hebben van een beweegbare brug over de Lei I- s-che Vaart, ecne overbrugging van i de bermsloot van den weg langs de I Leidsche Vaart en het leggen eeneri smalspoorbaan aldaar, is afgedaan zijnde die vergunning van tijdelijlieu aard. Burgemeester on Wethouders sti'-l ilen voor het adres voor kennisgeving S j aan te nemen. i ZITTING MET GESLOTEN DEUREN, j De openbare zitting werd pas te 4 j «uur heropend Punt 3. B. en W. stellen voor, uit den post onvoorziene uitgaven een bedrag te betalen van f 490.91', en wel 179. aan den heer M. J. Hengeveld Kzn., arts alhier voor geneeskundige dien sten, ƒ11.27* voor den agent der 3e kl. i II. J. Kops voor hem toekomend loon 1 f 41.05 aan B. A. Luijkx voor gedane leverantie, f 59.59 aan Mr. W. Cnoop Koopmans voor rechtskundigen bij stand en 200.— aan G. Spit voor bestek en begrooting van de herstel- lingen en vernieuwingen aan 'torgel. Goedgekeurd. Punt 4. B. en W. stellen voor het bedrag van f630. dat het Rijk aan de gemeen- te moet betalen, als vergoeding voor het weghalen van faecaliën enz. uit de militaire gebouwen, alhier, voor 1905 te verïioogen tot f760, wegens uitbreiding van het garnizoen op 1 Juli 1904. Goedgekeurd. Punt 5. H Aard erna te Velsen, laagste in- 1 schrijver voor de zevende Tusscheu- school, geeft aan den Raad te ken- I nen, dat hij den dag volgende op dien der aanbesteding met den Direc- teur van Gemeentewerken de posten heeft vergeleken, waardoor adressant - het bewezen acht, dat de school voor f49.453 goed kon worden afgeleverd. Als eenige reden van niet-gunning werd door den Directeur opgegeven, de te weinige bekendheid van adres sant als aannemer van groote wer ken. Naar aanleiding hiervan verzoekt hij openbare bespreking van dit adres, opdat zijn reputatie ais aannemer niet worde geschaad. B. en W. stellen voor dit adres in hun blinden te stellen ter afdoening. De heer MODOO begrijpt dat adres sant gaarne wil geconstateerd zien dat de niet-gunning niet gebaseerd was op mindere betrouwbaarheid maar op andere redenen. Spr. ver zoekt B. en W. dat op een of andere manier te vermelden. De heer DE BREUK meent, dat voor adressants eigen belang 't best is er niets meer dan 't voorgestelde van te zeggen. De lieer VAN DE KAMP heeft geen fout in zijn berekeningen gevonden, men achtte niet raadzaam, hem dit werk te gunnen omdat hij nooit groo- ter werk dan f 2500.-— heeft uitgevoerd. De heer DE BREUK wijst er op, dat adressant een werk heeft uitgevoerd, over de uitvoering waai-van men maar matig was voldaan. Spr. betreurt dat te hebben moeten zeggen, maar hij is er toe uitgelokt. Het voorstel wordt goedgekeurd. Punt 6. Naar aanleiding van een adres van B. Groenewegen te Haarlem, aanne mer van het ophoogen van het ter rein, bestemd voor den bouw van een openbaar slachthuis enz., waarin deze verzocht ontheven te worden van de boete wegens het niet opleve ren binnen den gestelden termijn van bovenbedoeld werk, veroorzaakt dooi de ongunstige gesteldheid van den bodem, stellen B. en \V. voor deze ontheffing te verleenen op voorwaar de, dat adressant een korting op de aannemingssom van f2000 toestaat. Goedgekeurd. Punt 7. Door de Haarlemsche Politieveree- niging „Verbetering zij ons streven" is bij den Raad een adres ingediend, inhoudende het verzoek om artikel 3 lett. a der verordening, regelende ttel verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren, in dier voege te wijzigen, dat aan politie ambtenaren reeds op 55-jarigen leef tijd, met minstens 30 dienstjaren, pensioen wordt verleend. In de bij dat adres gevoegde memo rie van toelichting, wordt uiteengezet dat, indien bedoelde wijziging wordt aangebracht, het bedrag van het pensioen voor elk jaar dieast zoude behooren te worden gebracht op 1/45 van het bedrag der laatstgenoten be zoldiging, zonder het 2/3 daarvan te kunnen overschrijden. Met verwijzing naar het advies van de commissie van bijstand inzake het verleenen van pensioen en onder stand, met welk advies B. en W. zich hebben vereenigd stellen B. en W- voor genoemd verzoek te wijzen van de hand. De heer VAN DE KAMP is evenals 't vorig jaar van oordeel, dat 't noo- dig is om den leeftijd voor pensionee ring voor politiemannen te verlagen, 't Zal toch moeten gebeuren. De heer Dr. H. D. KRUSEMAN zegt, dat als dit verzoek werd ingewilligd, men spoedig ook tot tal van andere categorieën komen zou. Daarom zou spr wensclien, dat de Raad bleef bij 't besluit van verleden jaar. Dat ver- eisciit zijn waardigheid en de om standigheden zijn niet veranderd. Zelfs 't adres is gelijk aan 't vorige, met uitzondering van een paar argu menten, die onjuist zijn. De politiebond van Gelderland heeft nog dit jaar per adres verzocht, om den leeftijd op 65 jaar te bepalen. Spr. betreurt de herhaaide aanval len op de nog zoo jonge pensioenver ordening Heeft men de financieele gevolgen daarvan wel eens berekend? Weet men wel welk bedrag de ge meente nu reeds disponibel stelt Dat kapitaal ligt tusschen ïïe IA en 2 mil- lioen. Dit is om zoo te zeggen een on- aflosbare leening. waarvan steeds 4 pet. rente moet worden betaald of f 60.000 per jaar. zoodat mettertijd het percentage der belasting, tenzij het Rijk bijspringt, zal komen op 4£. Is dat niet hoog genoeg? Spr. meent van wel. Zoo niet, dan moet men stemmen tegen het voorstel van B. en W. De heer HUGENHOLTZ protesteert er tegen, dat de wethouder iemand het mes op de 'keel zet. door hem te dreigen, niet hem aan 't kiezersvolk voor te stellen als iemand die het percentage wil verïioogen (Gemompel) 't Blijkt volstrekt niet .dat dit adres met pet. de belasting zou verhoo gen. ~'t Is verkeerde politiek, goede dingen tegen te houden omdat ze meer geld zouden kosten. De wethou der had moeten nagaan, of het werk van een politie-agent vroeger pensio neering dan van andere gemeente werklieden billijkt. Over die quaes- tie zelf spreekt spr zioh niet uit, dat kan hij niet. Het loutere kosten-argu- ment mag niet den doorslag geven. De heer KRUSEMAN betwist liet recht niet van den heer Hugenholtz om zijn meening uit te spreken, 't Ligt voor de hand, dat het meer zal kosten als men de agenten op 55, dan op 65 jaar pensioneert. De heer RASCH heeft verleden jaai vergeefs getracht den leeftijd op 55 jaar te brengen. Spr. zal nu voor 't voorstel van B. en W. stemmen, om dat hij liet in beginsel verkeerd acht, nu weer in deze jonge verordening wijziging te brengen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen de heeren Hugenholtz, de Braai, Winkler. Welsenaar, van de Kamp. Punt 8. Aangezien de Raad op 19 Océooer besloot tot opheffing van de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus, stellen B. en W. voor om geleidelijk daartoe over te gaan; in dien zin, dat de leerlingen, die genoemde inrich ting thans bezoeken, in de gelegen- hei'! gesteld worden, om het onder wijs tot het einde van 1 derde leer jaar te volgen Bij deze opvatting zou den er dus in 1905 geen inschrijvingen van leerlingen voor het nieuwe leer jaar meer plaats hebben, zoodat de inrichting met 1 September 1907 zal ophouden 'te bestaan. De heer SCHRAM zal voorstemmen, maar met eenigen schroom. Spr. hoopt, dat ingeval voor 't jaar 1906/7 veel leerlingen zich voor 't examen opgeven, B. en W. niet zullen voor- stellen, dien cursus nog wat te be stendigen. j Het voorstel wordt goedgekeurd. Punt 9. Adres van J. L Leemans en 9 an dere bewoners van de Krocht, om dien somberen straatnaam te veran deren in Oirschotstraat. Portstraat, Korte Barteljorisstraat of iets andere daar nu ook door trottoiraanleg de straat zelf zeer is verbeterd. B. en W. vinden in dat laatste geen reden voor verandering van den historischen naam Krocht en advi- seeren tot afwijzing van 't verzoek. Aldus wordt besloten. j Punt 10. Ven mejuffrouw Winkel is eenver- zoek ingekomen, om twee lokalen van de Tweede Tusschenschool aan het Leidsche Plein in gebruik te mo gen hebben, voor het geven van Godsdienstonderwijs. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen, op voorwaardedat i de adressante zorgt voor geregeld toe zicht dat de lokalen voor haar re- kening des Maandagsraorgens voor acht uur worden schoongemaakt, en dat zij de verwarming voor haar re kening neemt, door aan de gemeente j daarvoor een door B. en W. te bepa len vergoeding te geven. De hoer HUGENHOLTZ ziet tegen- i strijdigheid in het verzoek van niej. i Winkler om een lokaal voor gods- dienstoefening en do bewoordingen van 't besluit, waarin sprake is van Zondagsschool Kan wel voor een van beide een schoollokaal worden be- schikbaar gesteld Art. 22 van do wet op liet lager onderwijs spreekt daar niet van en spr. kan zich begrijpen, dat de bedoeling is geweest de loka len niet voor godsdienstoefeningen af to staan. Spr. vreest daarvan de vor ming van kleine secten, die daarom meer zouden kunnen gaan vragen. De heer DE HAAN HUGENHOLTZ zegt, dat spr. het veel te ver zoekt, t Is alleen de bedoeling godsdienst- onderwijs te geven, zooals in ver schillende lokalen al geschiedt. De heer HUGENHOLTZ zou vrcezen dat men dan ook zou kunnen krijgen een sccte zooals nu in Engeland, die godsdienstige dansen houdt voor de menschen. Die zou i B. en W dan ook niet kunnen wei- I geren. De heer SPOOR zegt, dat de hoer Hugenholtz wat ver in de toekomst ziet Er is nog geen adres van dan- j sende heeren. Adressante heeft zich met. t woord godsdienstoefening wat j vergist. De heer RASCH zegt, dat de juf frouw wel vraagt om een ioAaai voor godsdienstoefening, maar ze krijgt het niet daarvoor, wel voor gods dienstonderwijs. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Punt 11. B. en W. vragen machtiging om, voor zooveel de rechten der gemeen te Haarlem betreft, aan de firma C. Keur en Zonen te Hillegom op diens verzoek, tot wederopzegging toe te verleenen een vergunning tot het hebben van een uitgang naar den Feuiiletau. De Misdaad in de Familie Uit het Engelsch door HUGH CONWAY. 5) Het had zoo lang geduurd eer hij zij ne rechten had doen gelden, omdat zijne moeder altijd onbekend was gebleven omtrent de positie van haar echtgenoot. Kort na zijn dood waren hare geestvermogens zwak geworden, en jaren lang was zij krankzinnig ge weest. Of Digby Bourchier in de weinige minuten, die verliepen tus schen zijn val en zijn dood. haar door eene vertrouwbare hand nog bericht had gezonden was onbekend. Het verhaal van den eischer werd als ongerijmd uitgekreten eene onhandige poging om geld af te persen, maar als het waar was, wer den er toch geen geheime stappen gedaan om aan te duiden, dat men tot eene schikking zou willen ko-^ men. Er werd eene aanklacht tegen Stephen Bourchier ingesteld, en de zaak kwam voor het gerechtshof. De wijze waarop de zaak werd aan gepakt, was verkeerd; het noodwen dig overtuigd bewijs van den aan klager was zeer zwak. Er waren ver scheidene menschen, die onder eede wilden getuigen, dat Digby Bour chier, en de moeder van den eischer als man en vrouw hadden geleefd, maar niemand kon zeggen, wanneer eü waar de huwelijksplechtigheid had plaats gevonden. De bewijsgron den waren inderdaad zoo zwak, dat de rechter aan de zaak geen rechts ingang verleende. De zaak geraakte nu weer in vergetelheid en Stephen zat nog even vast op den zetel zij ner vaderen. De heer van Redhills was geen kwaad man. Hij twijfelde erniet aan. of de eischer was Digby's zoon, daar om bood hij door tusschenkomst van zijne advocaten den jongeling eene kleine jaarlijksche toelage aan, of wilde hem ook een som gelds schen ken. opdat hij zich daarmee zou kunnen redden. Zijne advocaten voorzichtige menschen brachten dit aanbod over met de bepaling, dat James Bourchier. zooals hij zichzelf noemde, een stuk zou teekenen. waar in hij van zijne denkbeeldige rech ten zou afzien. Het aanbod werd dankbaar aangenomen, en de koop gesloten. Vijftien jaar later kwam het pro ces weer opnieuw ter sprake. Er werd een nieuw stuk getoond, dat duide lijk bewees, dat de moeder van Ja mes Bourchier meende, dat zij wettig was gehuwd. Nu was er nog slechts één ding noodig, en zonder dat, zou do zaak weer evenals vroeger uitster ven. Bij deze gelegenheid scheen de eischer meer geld te gebruiken, en; het bleek, dat hij nu een vrij bemid- deld koopman was, in een stadje van het noordenzooals de men- schen zeiden, zou hij beter gedaan hebben met zijn geld in zijne han delszaak te gebruiken, dan het te verspillen in het vruchteloos zoeken naar een schriftelijk bewijs, dat niet •bestond, en in het betalen van advo caten die voor eene wanhopige zaak moesten pleiten. Maar dat moest hij zelf weten. Hij was 'n stilzwijgend man die niet veel kwaad kon. Hij ging niet over al rondbazuinen dat men hem on recht deed. Zijne overtuiging hield hij voor zich. Hij was algemeen be kend als Boucher. De vrienden, die hem waarschijnlijk hadden grootge bracht. hadden twee letters weggela ten. om op die wijze den Fransehen oorsprong van den naam te vermom men. want in dien tijd werden de Franschen verfoeid. Hij antwoordde dus op den naam Boucher, waaron der hij handel dreef, en dien hij wilde behouden, tot hij zijn eigen naam zou hebben aangenomen, en de,jongeren tak zijner familie hebben verdreven. Uitgezonderd de onverwrikbare meening. dat zijne vader en moeder wettig gehuwd waren geweest, bezat James Boucher, of Bourchier niets dat hem van andere kooplieden on derscheidde. Hij trouwde iemand uit zijn stand- eene achtenswaardige vrouw, die het diep betreurde, dat haar echtgenoot zooveel geld nutte loos uitgaf. Zij durfde hem echter niet terughouden, want op dat punt was hij onverzettelijk. Zijne moeder stierf in 1843 stierf zonder een helder oogenblik te hebben gehad, waarin zij alle twijfel uit den weg zou ge ruimd kunnen hebben. James Boucher had maar één kind een zoon. Hij was een schrandere jongen van eene onbestendige na- tuur, die van zijne prilste jeugd af had geleerd, dat hij de rechtmatige erfgenaam was van een groot land- goed. maar hij liet er zich niets aan gelegen liggen, cn op achttienjari gen leeftijd vertrok hij naar Ameri ka, om daar fortuin te maken. Stephen Bourchier werd niet lan- ger lastig gevallen. In 1853 stierf hij, na zijne vrouw verscheidene jaren overleefd te hebben. Een kostbaar monument werd er in de kerk te Redton voor hem opgericht en zijn zoon Philip Tremaine Bourchier heerschte nu in Redhills. Er waren nog meer zoons en dochters, maar de overlevering der familie, om hetge- heele landgoed aan den oudsten zoon over te doen, werd gehandhaafd. Ondanks de overlevering waren er verscheidene menschen. die geloof den, dat Stephen Bourchier zijn oud sten zoon zou onterven. Philip was geen goede zoon en zijn levenswan del was ook niet onberispelijk te noemen. Zijn vader had groote som men gelds voor hem uitgegeven, en ofschoon hij er niet erg door achter uit ging, hinderde het hem zeer, wanlt hij had een van de zuinige eigenschappen van den stichter dezer rijkdommen overgeërfd. Maar wat hij ook deed, of van plan was te doen. de gewoonte was hem te sterk en Redhills ging inde rechtmatig© handen over. Evenals zoovelcn, zeide Philip de idjwj&asheden zijner jeugd vaarwel, toen hij heer en meester werd. Hij deed een goed huwelijk, leefde als een landheer en maakte zich popu lair, terwijl hij een nieuwen trek van het karakter der Bourchiers blootlegde hij werd eerzuchtig eerzuchtig op staatkundig gebied. De familie stond nu in Westshire zoo hoog aangeschreven, dat hij tien jaar na zijn vaders dood. zonder tegen stand te ontmoeten, als afgevaardig de werd gekozen voor het district, waarin Redhills lag. Maar de koopman met zijn lust tot pro eedeeren. had hem niet met vrede gelaten. In 1862 werd de zaak weer voor het gerechtshof gevoerd, weer verloor de eischer het. Er wer den weer nieuwe bewijzen aan het licht gebracht, maar het hielp zoo weinig, dat de vrienden van James Bourchier hem voor krankzinnig uit kreten. Maar de man wist wat hij deed. Zijn doel was bereikt; door het op- ra kelen van Eet proces verhinderde hij, dat het verjaarde, en dus tevens belette hij, dat de zoogenaamde jon gere tak der familie Bourchier on voorwaardelijk in het bezit van het landgoed bleef, want nu werd zijn aanspraak weer van waarde. Philip betaalde het aandeel in de kosten dat hij verplicht was te be talen, en vloekte op den koopman. Evenals zijn vader was hij er van overtuigd, dat de aanspraak onge rijmd was, en het begon hem te ver valen. Eens moest hij zelfs geld lee- nen. want hij was niet zoo zuinig als zijne voorvaderen, en door het Parlement werden de uitgaven groo- ter. Toen ondervond hij, dat men schen. (lie geld uitleenen, of omzich tig zijn, of zeer hooge interest eischen. Het landgoed van een aan zienlijk man moet evenals de vrouw van oen Caesar boven alle verden king verheven zijn. Van af 1862 werd hij niet meer door James Bourchier lastig gevallen, en toen hij eenigen* tijd daarna hoorde, dat de oude man

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5