ven in uitzicht worden gesteld voor vervanging van geheel verouderd ma terieel. Door decentralisatie is het den mi nister reeds gelukt te geraken tot be perking van het schrijfwerk aan zijn departement. Voorts geeft hij een overzicht van de salarisverhoogin- gen. De kosten tot herstelling van de schade, welke de ..Gelderland'' en de „Utrecht" hebben beloopen, bedragen resp. 15,000 en f53,300. De kosten voor den bijbouw van het Instituut te Willemsoord worden geraamd voor het gebouw self enz. 143000 en voor meubilair enz. 14,000. De gemaakte veronderstelling dat stijging van het aantal disciplinair gestraften aanleiding was tot de voorgenomen uitbreiding van het ar restantenlokaal te Willemsoord is onjuist. Men wenschte alleen afdoen de verbetering in dezen te brengen. In het stelsel onzer verdediging aan fle zeezijde is stationneering opgeno men van torpedobooten in de ver schillende havens. HellevoeUfluis zal als zoodanig altijd tot deze stations moeten blijven behooren. De minister stelt zich voor aan boord van een klein vaartuig een afgekeurde loodskotter of werkvaar- tuig van het loodswezen ruimte be schikbaar te stellen voor geestelijken, of godsdienstleeraars, die met de schepelingen in aanraking wenschen te komen. Gaarne wil de minister het oprich ten van zangkorpsen onder het perso neel bevorderen. Daartoe heeft hij reeds stappen gedaan. ONVERDRAAGZAAM. Men meldt aan de N. R. Crt. Op het algemeene kerkhof in het Friesche dorp II. is een graf, waarin een katholiek begraven ligt. De fami lie wenschte daarop een kruis te plaatsen. De houder van het grafre- gister, de onderwijzer aan de christe lijke school, weigerde dit en verbood den doodgraver het graf aan te wij zen. De onderwijzer wilde geen kruis op een protestantsch kerkhof dulden. De familie liet zich daarop door een ander het graf aanwijzen, het kruis is nu geplaatst erx de onderwijzer is gewaarschuwd van overheidswego, dat wegvoerixxg of vernieling enz. van het kruis strafbaar is gesteld. Letteren en Kunst VEREENIGING: „HET NEDER- LANDSCHE LIED". Den 3den Jxili dezes jaars werd de Vereeniging„Het Nederlandsche Lied" opgericht. Zij stelt zich ten doelde beoefening van. het Neder landsche Lied te bevorderen, het te verspreiden, in ruimen kring bemind te maken, ook onder het volk in gang te doen vinden en smaak- beclerven de liederen en vooroordee- len omtrent hot lied te bestrijden. Tot bereiking van haar doel, wil zij: 1. Liedboeken voor Groot-Neder land doen uitgeven en zoo goedkoop mogelijk verspreiden; 2. Verspreide liedekens opsporen, of doen opsporen 3. Volksliederen doen zetten in Ne derlandsche pianobewerkingen 4. Liederen doen bestudeeren en ten gehoore brengen 5. Propaganda maken voor het streven der Vereeniging. Het bestuur der vereeniging be staat uit prof. dr. J. Te Winkel, voorzitterprof. dr. Jhr. B. H. C. K. van der Wijck, onder-voorzitter mi'. J, Hamburger A. Dzn.. penning meester prof. mr. J. C. Naber, eer ste schrijver, (Schoolstraat 40, Utrecht) F. R. Coers Frzn.. tweede schrijverprof. dr. H. Kernmej. Cateau Esser, directrice van de ver eeniging tot Beoefening van Vocale en Dramatische Kunst te Amsterdam; Wouter Hutschenruyter W.Jzn.dr. W. J. Leyds, oud-gezant der Z.-A. Republiek Jhr. H. De Brauw H. B. Ver Loren van Themaat. Thans blijkt, dat Marcellus Emants inderdaad de schrijver is van lxet stuk Domheidsmacht, dat ook hier zooveel succès behaalde. De Koningin heeft benoemd tot lid der commissie voor de koninklijke subsidiën aan jeugdige kunstschil ders den lieer Klinkenberg, ter ver vanging van wijlen den heer Bis schop. Het comité van Amsterdam, dat het initiatief heeft genomen voor het doen opvoeren van een viertal ope ra's met medewerking van eerste Nederlandsche krachten, heeft beslo- stil op de plaats, waar de worste ling had plaats gevonden; teen zij het dorp Red ton naderden, wees hij op „Redhiiis"', de schoone woonplaats van Philip Treinaine Bourehier. en toen Mandei's op een afstand waar nam, hoe groot en aanzienlijk het landgoed was, klopte zijn hart van vreugde. Uit zelfverdediging. mompelde hij. natuurlijk uit zelfverdediging. Als men een man doodschiet, die uw geld wil stélen, waarom zon men het dan niet (loon, als hij u zulk een bezitting wil afhandig maken? Hieruit knnnen wij zien, dat de denkbeelden van zedelijkheid bij George Manders niet zeer verheven waren. Hij vroeg den jongeling omzichtig naar Davis, die de beduidende som van drie stuivers moest hebben, hoe wel Manders na rijp beraad had be sloten, die schuld niet te vereffenen Hij wenschte niet meer personen te ontmoeten, dan strikt noodig was. Om die reden veranderde hij ook zi;n voornemen, in Redton te blijven, en vroeg hij den koetsier of zijn paard het tot Longmore zou kunnen uithou den. De koetsier was daarvoor wel ie vindon, on te Longmere ging Manders met den trein naar Blacktcwn. Hij dineerde daar; na betaald te hebben wist hij aan hot bureau van een dagblad de nummers machtig te worden, waarin het verhaal van den ten, ten einde zeker te zijn vaneen goede voorbereiding, die voorstellin gen niet te doen plaats hebben In JanuariApril, doch in October en volgende maanden 1905. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 30 cent per regel. IN KOREA HOE MEN EET. De bewonei's van Korea zijngroote eters, men kan zelfs zeggen verslin- dex's. Een zondei'linge bijzonderheid is, dat bij iedere maaltijd de mannen het eerst eten, de vrouwen daarna in een afzonderlijk vertrek. Een dokter die dat land bezocht en die van nabij de gewoonten naging zegt. „De moeders nemen de kinderen op de schoot en stoppen.ze vol met rijst en gort, vervolgens kloppen zij op de buik der kinderen om het mechani sche werk der spijsvertex-ing te be- vorderen, zulks is zoodanig dat het niet zelden is dat men hen na een dezer maaltijden ziet dat zij niet in staat zijn adem te halen of te loopen. Men kan zoggen dat de slechte spijs vertering de landziekte van Korea is. In Nederland wordt met de kinderen niet op dusdanige wijze gehandeld, maax- is eenmaal bewezen dat de slechte spijsvertering en de maagziek ten hoogst onaangexiaam is voor een groot aantal personen. En evenwel is het middel zoo eenvoudig, zoo ge makkelijk te nemen en zoo werkda dig. De slechte spijsvertering kan geen weerstand bieden aan eene be handeling van e enige weken met de Pink Pillen, vele personen hebben eene groote hoeveelheid geneesmid delen geprobeerd, zij hebben op nut- telooze wijze veel geld uitgegeven, en hebben geen resultaten bekomen, zij zien er tegen op zich zonder eenig succes te verzorgen en misschien aar zelen zij de Pink Pillen te nemen. Zij hebben ongelijk, want de Pink Pillen gelijken in niets op andere ge neesmiddelen en het succes is zoo re gelmatig, gelijk het door talrijke ge nezingen dagelijks in al de couranten gepubliceerd bewezen wordt. Zoo gij aan de maag lijdt, verschaft u nog heden de Pink Pillen, wendt U tot een der depothouders die onder dit artikel staan. In dit jaargetijde zijn er vele zwakke personen, zij hebben geen eetlust, de Pink Pillen zuilen hen veel goed doen en hun lichaams gestel versterken. Ziehier het resul taat dat de heer Bernardus Brand, Lxndenboomstra&t A 757 te Olden- zaal bekomen heeft„Sedert gerui- men tijd was ik erg lijdende aan de maag en ingewanden en zulks was zoo hevig dat ik niet meer in staat was mijn werk te verrichten. Ikve*- loor den eetlust, had dikwijls last van zure oprispingen, het scheen mij alsof men met een gloeiend ijzer over de maag streek, kortom ik was uiterst zwak. Alleen bij het ziexx van het eten had ik een afkeer, reeds zoovele be handelingen gevolgd te hebben zon der eenige verbetering te bekomen, besloot ik tot de Pink Pillen over te gaan: ik heb ze gebruikt, en mijne genezing is snel gekomen en is van Wij venden aard-" De Pink Pillen worden aanbevolen tegenbloedarmoede, neurasthenie, algemeene zwakte maagkwalen, rheu matiek, zenuwzwakte, onregelmatig heden, lichamelijke, en geestelijke overspanning, scheele hoofdpijn, ze nuwpijnen, heupjicht, St. Vitus-dans. Prijs 1.75 de doos, ƒ9.— per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W- PLAAT- ZER VAN DER HULL, Drogerijen, Jansstraat 28, Haarlem. Zuid-Afrika. DOOR KAFFERS VERMOORD. Wij meldden reeds vroeger, dat de heer F. de Villiers Smeer door Wit- baai-Hottentotten vermoord werd. Mr. K. Zwaardemaker te Bussum ontving een brief van zijn weduwe en zond dien aan de redactie van de N. R. CL, onder herinnering, in een ingezonden stuk, dat de vermoorde •indertijd door de z. g. Kolonisatie- vereeniging met omstreeks 40 andere Kaapsche rebellen, naar Duitsch West-Zuid-Afrika werd geholpen, waar het hem tot deze catastrophe zeer goed ging. De N. R. C. ontleent moord op mijnheer Bourehier, hel on derzoek naar de herkomst van het lijk. en de uitspraak van het gererit was opgenomen en tevens, dat mé» heer Bourehier na een kort, onbc- teekenend verhoor was vrij gespreken. George nam de courant mee naai de stad, en las dicnzelfden dag al die. belangrijke berichten, en met behu'p van de documenten, die zich in zijn schrijftafel in de Gray-Street bevon den, zag hij die gebeurtenis in een ander liclxt, dan de advocaten en de rechters. Ofschoon hij zeer laat in No. 72 aankwam, dacht, hij niet aan rust. Hij haalde de poi-tefeuille weer té voorschijn,legde de papieren voor zich op tafel, en herlas ze. terwijl hij voortdurend binnensmonds sprak. Als men mijnheer Mandors persoonlijk had gekend, zou men dadelijk be grepen hebben, dat hij in een buiten- gewonen toestand verkeerde, daar hij zelfs de tabak en do sterke dranken vergat. Het was zeer eigenaardig, maar het certificaat dat hem de meeste belang stelling inboezemde, was dat uit Ame rika namelijk de geboorteacte van Dilgby, den zoon van John Boucher, welks vroegtijdige dood in de volgen de acte was vermeld. Hij herhaalde hij zich zelf Digby Bouchier, ge boren in '1855, en hij hei-innerde zich nog zeer goed, dat John Boucher en zijne vrouw veel belang stelden in e-u liet navolgende aan den brief van zijn weduwe Vandaag is het reeds juist een maand, dat hij door de Witbaai- Hottcntotten vermoord wérd. In het kort deel ik u mede hoe dat het geschiedde. Wij waren voor een paar dagen in het district per ossenwagen uitgereden. Bij een store of winkel voorbijkomende, kochten wij ook veel proviand, zooals meel, rijst, suiker, koffie en nog1 vele andere benoodigd- hedenook al het geld, dat in ons huis was. namen wij mede, nl. 18.980 (het uwe ingesloten.) Op den 3den October met zonson dergang keerden wij terug wij be merkten, dat onze voordeur open stond, en de vensters ingebroken. Wij hielden stil, mijn man vroeg aan onzen jongen, toen hij van den wa gen afklom, waarom het er dan zoo uitzag. De jongen zeide ik weet niet; sprong op mijn man toe, greep hem om het lijf, en riep..Kom help me." Meteen kwamen vier of vijf Hottentotten uit het huis en nog twee met lange ossenriemen, zet de een om den nek van mijn dierba ren echtgenoot, en de andere 6prong den wagen op, en zet den tweeden riem om mijn nek. Toen keek mijn man om naar mij en smeekte hun om mij toch weer te willen loslaten. Doch zulks kon niet. Wij werden met een weggeleid tiaar het station, 1UUU yards van onze woning. Onder een smeekgebed van mijn man om ons leven te sparen, gingen wij voort. Daar gekomen (waar de twee politiemannen dien middagzijn doodgeschoten) moesten wij buiten bij een muur blijven staan, paar bad mijn man ook voor den vijand, zooals nooit tevoren, doch de harten van die menschen waren hard al9 steen. Meteen leidden zij hem van mijne tegenwoordigheid weg. Hij kan mij niet eerst een laatste -kus geven: och. wat ziet hij er akelig en bleek uit, en, o, wat smeekte hij Doch God wilde het anders. Hij was nauwelijks twee minuten om een hoek uit mijn gezicht, toen ik drie schoten tegelijk hoorde vuren. Ik hoorde op eens het vierde schot, hieruit merkte ik op, dat hij eerst moest, gekwetst zijn geweest. Ik weende nardop, toen een Hottentot mij kwam zeggen, dat ik niet een maal mijn mond weder mocht open doen, of anders zal hij mij wijzen wat met mij gebeuren zal. Ik heb mijn dierbaren man nooit weder gezien. Zij hebben hem bij een krans of rots afgezet in zon en wind, zonder begraven te worden (niet ontkleed). Ik heb zeer veel ge smeekt dat zij hem toch moesten be graven. Of zij zulks na mijn vertrek deden, kan ik niet zeggen. Ik ben dien avond eenzaam met mijnpleeg- zoontje naai- mijn woning terugge nomen, en sleepte die lange riem rond tot om halfnegen uur. Het werd afgehaald, voedsel en koffie werd mij voorgezet, dat ik eten en drinken moest. Niets mocht ik van den wa gen nemen. Den anderen dag morgen zijn W. MS hi er en Delport op Marienthal- onder vermoordWoensdagmiddag werd mevr. Mahler, haai- dochtertje, mijn zoontje en ik, per ossenwagen weggenomen, ook mevr. Holzapfel met haar drie kleine kinderen; laatst genoemde haar man is in onze te genwoordigheid doodgeschotenhij deed zendelingswerk. Wat werd die man gemarteld, na het veertiende geweerschot blies hij zijn laatste adem uit. Och. welk een smart voor een arme vrouw, om zulk een treur- tooneel te moeten gadeslaan. Wij zijn toen zoo ver gekomen als Jakhalsfontein, toen wij nog twee dames ontmoetten met hunne twee kinderen, mevr. Klendgen en Hur- feld, wier mannen ook vermoord wer den.' Wij werden te zamen naar de richting van Gibeon gezonden half weg. Nog zes uren per ossenwagen van laatstgenoemde 'plaats moesten wij te voet voortzetten, zonder een droppel water, dit was met zonson- dergaan, en dit met een bébé van acht weken, en met kinderen van twee jaren en drie tot vijf. Wij wa ren nu alleen gelatenloopen, loo pen. ach, wat werden wij moede, door het dikke zand; och, wat kre gen wij dorst, voorwaarts weder met nieuwen moed, alleen met den rok of japon aan ons lichaam. Wij waren niet toegelaten om eenig iets uit ons huis te nemen, een foto dat mijn man juist van onze vee heeft laten nemen heb ik uit de kamer gestolen en in mijn borst gestokendie wilde hij nog aan u zenden. De andereda mes waren zoo gelukkig, dat zij wat geld konden bekomen, doch mijn geld was alles in den wagen. Daar mocht ik niet op.... Tot nog toe vermoord den de Hottentotten geen vrouwen. Mijn plan isterug te gaan naar mijne familie, nu echter is er geen kans, want aJl-e wegen zijn door de Hottentotten bezet. Deze brief gaat met een patroelje. Diezelfde patroelje kwam Woensdag hieraan, twintig in getal, had half- li en jarigen, verstandigen, muzikalen jongen, George Manders geheeten. omdat zij zich verbeeldden dat hun gestorven kind veel overeenkomst met hem zou hebben gehad. Hij kwam dus telkens weer op die acte terug, en herhaalde voortdu rend - Digby Bourehier. geboren in 1855. Zijne alleenspraak veranderde nu en dan van beteckenis. Zon Frances er iets van weten Zou zij alles krijgen? Zou zij mij wil len huwen? Eindelijk stond hij op, legde de nu zoo kostbare papieren hij elkaar, en verborg ze onder zijn kussen. Ik kan nu nog niets beslissen, was zijne laatste opmerking, terwijl hij zich te bed begaf. Niet eer voordat ik haar morgen heb gespro ken. Of ik als een fatsoenlijk man of als een schooier zal leven, dat moet afhangen van het antwoord, dat zij mij geef.t Mei een grijnslach om de lippen, alsof hij nog over hetzelfde onder werp droomde, sliep George Man ders in. HOOFDSTUK V. G e h e i m z i n n n i g h e d e n. De tonen van de groote piano, die in kracht en liefelijkheid voor de slem. die ze accompagneerde, moes- weg een gevechtzij verloor drie van de beste manschappen.... Onze sterk te alhier op ons dorpje was maar 112 man, zoodat als de vijand bij voorbeeld zou stormen, het maar hard zal gaan om tegen hen te strij den. Nochtans vernemen wij dat er versterking aan het komen ls.... Nog een verzoek. Wil zoo goed we zen en vraagt in de courant in mijn naam. dat al de vriendinnen van Holland die naar Marienthal aan mij geschreven of altoos gecorrespon deerd hebben, toch weder hunne adressen aan mij moeten zenden, daar mijn adresboekje in de handen van de Hottentotten gebleven is, ook dat mijn man op den 3den Oct. ver moord is geworden. Ze kunnen het zouden per volgende adres Mevr. de Villiers Smeer, district Prieska, Kaapkolonie.... De heeren Jan Potgieter en Steyn zijn ook vermoord, reeds vijftig man nen. Gemengd Nieuws EEN HYGIèNISCHE SLAAPKAMER. Een Engelsch schrijver, heeft ge tracht, een denkbeeld van de slaap kamer der toekomst, een slaapkamer waarin geen dienstbode iets meer te doen zal vinden en de toegepaste moderne techniek alles zal zijn. Deze kamer zal gebouwd moeten worden mooi, eenvoudig en zindelijk, zonder kachel natuurlijk. Een om vangrijk schakelbord is er in aanwe zig en met het omdraaien van een knop verwarmt men den grond, waar op geen kleed, maar een warmte en koelte geleidende vloerbedekking is aangebrachtdoor middel van een anderen knop verwarmt men het bed; een derde knop doet de wanden en den zolder warmte of koude afstralen. Grenzend aan deze slaapkamer be vindt zich de badkamer, waar een automaat bad- en lianddoéken levert en eveneens zeep door een koker kan men de gébruikte waschartikelen doen verdwijnen. Noch slaapkamer, noch badkamer hebben hoeken, stofophooping is due haast niet mogelijken de voortdu rende luchtstroom verdrijft wat er van stof zijn mocht. Wordt aan een handvat aan het ondereinde van het bed gedraaid, dan worden matras en beddegoed door onzichtbare armen en veeren opgeschud, uitgeschud en weer gladgestreken. Schrijver vermeldt niet hoe het bed van schoone lakens enz- voorzien moet worden. Maar als de electrischeeeuw daar is, letten we misschien niet meer op dergelijke kleinigheden. DE ELECTRO-MAGNEET IN DE GENEESKUNDE. Kort geleden is een interessante toe passing in de geneeskunde gemaakt van de werking van een electromag- neet. Een kind slikte een spijker in, die zich op een zeer gevaarlijke plaats bij het hart vastzette. Door inbrengen van een doelmatig gebogen stuk week ijzer, waaraan een krachtige electro- magneet verbonden was, gelukte het den spijker te verwijderen. SPEELBANKEN IN LUXEMBURG. Nu de speelhuizen in België niet langer geoorloofd zijn, trachten de verdreven ondernemers in het groot hertogdom Luxemburg vergunning te krijgen. Een maatschappij is daartoe gevormd, die aan het gemeentebe stuur van de prachtig gelegen stad heeft aangeboden 1 millioen fres. per jaar als bijdrage voor de gemeente kas, benevens het aanbrengen van een aantal verfraaiingen, het stich ten van een grooten schouwburg, twee reuzehhotels, enz., mits zij een vergunning erlangt voor.. 50 jaren. Reeds twee jaren geléden is dooreen wet van. het groothertogdom de ves tiging van speelbanken verboden, maar men tracht nu het gemeente bestuur te verlokken om intrekking dier wet te vragen. De meerderheid van den Raad schijnt echter niet ge neigd daartoe de hand te leenen. EEN NIEUW SLACHTHUIS TE CHATHAM. Te Chatham in Engeland is een slachthuis opgericht dat eenigszins afwijkt van de inrichtingen hier te lande en in Duitschland, on navol ging verdient. In Frankrijk maakte men bij voorkeur afzonderlijke slacht kamers, en op die wijs is bijv. ook het Amsterdamsche abattoir gebouwd. In Duitschland had men de ge meenschappelijke slachthallen. en in de nieuwere abattoirs in ons land ten onderdoen, klonken door het huis. toen George Manders ontwaakte. Zijn hoofd was helder, zoodat hij weer aan het werk kon tijgen zijn ontbijt werd met smaak genuttigd. Hij ver zocht de dienstbode de deur open te laten, opdat hij het gezang van Fran ces Boucher beter zou kunnen hoo- ren. Hij was zeer laat opgestaan want mijnheer Kaulitz had zijn och tendbezoek reeds achter den rug, zoo- dat Frances nu weer alleen was. Hij zat voortdurend te luisteren, en vroeg zich af, wanneer hij die stem weer zou hooren. Het doet er niet toe, zeide hij haar fortuin is verzekerd. Bin nen drie jaar heeft zij liier in Enge land de mooiste stem. Evenals de meeste jonge menschen j zocht Manders zich to verontschuldi gen voor eene verkeerde daad. die hij voornemens was te doen. Daar de overdenkingen van den vo- rigen avond beslist hadden, welke ge dragslijn hij zou volgen, wilde hij nu te weten komen, of Frances ook op haar beslissend antwoord zou zijn te ruggekomen iets hoogst onwaar schijnlijks en hij begon zijn maat regelen te nemen. De eerste stap was zeer prozaisch hij liet de hospita, juffrouw Stacey. ontbieden, en betaalde zijne huur tot op het einde van die week. De hospi ta was juist bang gemaakt door eene waarschuwing wegens het niet beta- heeft mem. dat principe, dat overi gens ook veel beter is, gevolgd. Het hoeft echter het nadeel dat het slacht dier door het gezicht en den reuk van het bloed angstig kan worden, en het is dus wreed en voor de sla gers ook niet geheel ongevaarlijk. In Chatham heeft men nu een mid denweg gevonden, door de dieren, in afzonderlijke, gesloten cellen te doo- den, en ze onmiddellijk daarna in de groote hal te sleepen. De deuren van de cel gaan dan weer dicht, de vloer wordt schoongcspoten en er komt weer een ander dier binnen. Gemeentebesturen die den bouw van oen slachthuis gaan ondernemen, zullen er allicht profijt van hebben., als zij de inrichting te Chatham eens gaan zien. DROGE OF VOCHTIGE LUCHT? 't Is langen tijd een onwrikbaar vast geloof geweest, trouwens zelfs door oudere geneeeheeren aangewak kerd. dat sommige kachelsoorten ongezond zouden zijn, omdat ze de lucht droog maken. Zelfs bestaan er daarom kachels met waterbakjes. 't Was ongegrond. Vooreerst, om dat liet minder gezonde van die ka chels alleen hierin schuilt dat zeniet zooals ouderwetsche open haarden e. d., de kamerlucht ververschen door als ventilator te werken. Maar óók omdat vochtige lucht volstrekt niet gezond is. Veel meer kwaad dan het koolzuur gas doet de waterdamp, waarvan wij in 24 uren de niet onaanzienlijke hoeveelheid van 1.2 KG. door de ademhaling en langs de huid ons lichaam doen verlaten, schrijft de geneeskundige medewerker van 't „Nieuws". Rubner heeft aangetoond, dat die vochtigheid der lucht, vooral in ver binding met warmte, onze levens functies in zeer ernstige mate be lemmeren kan. Uit proeven bleek hem, dat een temperatuur van 24 gr. Celsius (75 gr. Fahr.) bij een voch tigheid van 96 pCt, ondragelijk werd en alleen verduurd kon worden als de persoon, die zich voor de proef leende, zich volstrekt stil hield. Zelfs nog bij 80pCt. vochtigheid ondervon den de proefnemers bij die nog vrij matige warmte een ofióyagelijk ge- Vóél van angst e.n was de grootste wilsinspanning noodig om de proef ten einde te brengen. Uit een en an der leidt Rubner af, dat te droge lucht in elk geval, zoowel bij hooge als bij lage temperatuur, een ge ringer gevaar is dan vochtige en dat de tot dusver aangenomen na- deelen van te droge lucht ergover- dreven zijn. ZES WEDUWEN IN EENE FAMILIE De storm, die in den nacht van Don derdag op Vrijdag op de Engelsche kusten heeft gewoed, veroorzaakte een treurig ongeluk, dat groote deernis wekt. Nabij Newbiggen bij Sea, een klein visschcrsplaatsje op dc kust van Northumberland, raakte in de vroege morgenuren de „Anglia", een stoom boot op reis van Hamburg naar Sun derland, op een klip, the Needies Yye genaamd, vast. Terwijl een red dingsboot te water werd gebracht, staken een aantal visschersschuiten van wal met het doel bij het lossen van het schip een extra verdienste te maken. Een dezer sloepen, met acht man aan boord, werd door de hooge zee omgeslagen toen zij reeds de .„Anglia" had bereikt en zeven van de opvarenden kwamen in de golven om. Slechts één wist zich op een vis- schersboei drijvende te houden en werd later door de reddingsboot op gepikt. totaal uitgeput door angst en koude onder de zeven visschers. die verdronken, waren er zes, die familie leden onderling waren, vaders, broers ooms en neven. Zij heeten allen Arm strong, zoo ook de geredde man, die de eenige was van dat zevental zee varenden, die zwemmen lton. Toen het ongeval op het strand van Newbiggen bekend werd, vielen daar onder de samengestroomde vrou wen en kinderen hartroerende too- neelen voor,zes weduwen en zeven onverzorgde weezen laten de slacht offers van dit drama achter. De bemanning van de „Anglia" werd later gered. Het schip ging verloren. RIJNTOLLEN. De Yereebïging tot bescherming van de belangen van de Rijnvaart, te Frankfort a. d. Main gevestigd, heeft Zaterdag een protestvergadering te CobJenz gehouden. De vergadering was niet toegankelijk voor de pers. Een motie van den volgenden inhoud werd, naar 'de „N. R. C." verneemt, aangenomen „Nadat uitingen van den minister van openbare werken aangetoond hebben, dat 'de Pruisische regeering geneigd is, rekening te houden met het streven hoezeer dat ook deont- len van hare belastingzij was hem dus zeer dankbaar, en wenschte dat al hare huurders zoo prompt waren als mijnheer Manders. Vervolgens keerde hij naar zijne slaapkamer terug en pakte zijn eigen dommen van waarde in twee valie zen. Terwijl hij zoo bezig was, hoorde hij die heer-lijke tonen, die van boven tot hem kwamen. Toen hij alles ha-1 ingepakt, kleedde hij zich zeer zorg vuldig aan, en stuurde, de meid naar boven, met het bericht, dat hij Fran ces zou bezoeken. Het meisje stond in dezelfde hou ding, waarin hij haar onlangs had aangetroffen,, maar nu ging zij hem tegemoet. Reeds zoo spoedig terug? vroeg zij haastig. Hebt gij iets gehoord, George? Om die reden zijt gij uitge gaan, nietwaar? Manders was geen slecht tooneel- spelerzooals ik reeds gezegd heb. was hij er bijna in geslaagd, het voorkomen van een gentleman te heb ben. 1-Iij opende zijne oogen. Neen, ik ben voor eigen zaken uit geweest. Ik had gehoopt eene goede betrekking te krijgen, maar het liep natuurlijk op niets uit. Weet gij iets nieuws Neen, als dat zoo voortduurt, word ik nog ziek. Ik moet iets doen. He»t is vreemd zeide hij ern stig. Ik ben ongeruster dan ge woonlijk. Ik vrees werkelijk, dot wikkeling van het verkeer zou tegen gaan naar het heffen van tollen op de Duitsche rivieren, verzet zich de Vereeniging opnieuw ten sterkste tegen zulk een plan. De vereeniging stelt vast, dat het heffen van tollen op den Rijn in strijd is met de Rijks grondwet en met de Rijn-scheopvaart- acte, en dus niet-uitvoerbaar ronder wijziging dezer beginselen van het tegenwoordige recht, tenzij men het rechtsbewustzijn van het volk diep zou willen krenken. Wijziging van den rechtstoestand imoet echter op economisohe gronden verworpen wor den, aangezien de geheele ontwikke ling van de Rijnstreek berust op den tolvrijdom, en de invoering van zulke tollen achteraf 'deze ontwikkeling sterk zou belemmeren. Het heffen van tollen zou voorts een recht9treeksche krenking zijn van de bestaande rech ten, daar alle ten dienste van de scheepvaart door gemeenten of par ticulieren tot stand gebrachte wer ken berusten op tolvrijdom, en deze belanghebbenden dus liet recht heb ben te verlangen dat deze grondslag geen wijziging ondergaaten vooral, dat van de reeds tot stand gekome- ne niet alsnog rechten worden gehe ven. Ten slotte spreekt de vereeni ging als haar oordeel uit, dat ook voor hetgeen in de toekomst nog tot stand gebracht zal worden de tolvrij dom van den Rijn noodzakelijk is zoowel in 't belang van de gestadige gezonde ontwikkeling van de scheep vaart als van de ontwikkeling van de volkswelvaart in't algemeen, en dat men de heffing van tollen te eerder ontberen kan daar omvangrijke verbe tering of uitdieping van het vaarwa ter. althans wat den tegenwoordigen waterweg voor de groote schepen be treft, door de belanghebbenden bij de scheepvaart geenszins verlangd wordt De vereeniging verzet zich evenzoö beslist tegen een sleepmonopolie op het Rijn-Hannoverkanaal, daar zulk een monopolie beschouwd moot wor den als een inbreuk op de vrijheid van het bedrijf De 'Nobelprijs voor den vrede is toe gekend aan het Instituut voor Inter nationaal reoht, die voor natuurkun de aan Sir William Ramsay te Lon den, die voor geneeskunde aan pro fessor Ivan Petrovitch Pavlof te Pe tersburg en die voor letterkunde aan Mistral on Echegaray. De drie eerst- genoemden woonden de prijsuitdee- ling bij. JUWEELEN VAN DRAGA. Te Londen zijn 'de juweelk* van wijlen koningin Draga van Servië verkocht. Zij brachten tc zamen ƒ28.000 op. BEGRAFENIS VAN SYVETON. Onder toevloed van een groote en kalme menigte verliet de lijkstoet van Syveton het sterfhuis te Neuilly. Er was een militair saluut en een treur- marsch werd gespeeld. Gautier de Claguy en Guyot de Villeneuve waren onder de slip dragers. Er waren een massa kransen. Nationalistische de putaties waren achter den lijkwagen, tevens alle Kamerleden van "de rech terzijde. Stoomvaartberichten. Het st. Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 December van Perim. Het st, Sindoro, van Rotterdam n. Java, arriveerde 11 December te Sou thampton. Het st. Lawoe, van Java naai'Rot terdam, arriveerde 12 Dec. te Mar seille en zette de reds door. Het st. Bali, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Dec. Quessant. Het st. Koningin Regentes, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 11 December te Singapore. Het st. Koning Willem I, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 11 December te Suez. Het st. Madura, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 December van Port Said. Het st. Prins Hendrik, van Amster dam naar Batavia, passeerde 10 De cember Gibraltar. Het st. Prins der Nederlanden, ar riveerde 12 Dec. te Amsterdam van Paramaribo. slechts de dood zulk eene stilzwij gendheid kan verontschuldigen. Zij hield de handen voor het ge laat. Met eene uiterst deelnemende stem vroeg hij nu Frances duid mij deze vraag niet euvel, hebt gij geld genoeg om hier vandaan te kunnen gaan Meer dan genoeg, antwoordde zij, en er is nog meer in zijn lesse naar. Zij dacht dat deze vraag haar oor sprong had in een opwellend gevóél van deernis, maar de volgende scheen onbeschaamd. Wat noemt gij genoeg? vroeg hij. Een paar honderd pond, ant woordde zij kortaf. Hij zweeg een oogenblik en nam haar hand. Als wij binnenkort niets hooren, dan moet er iets gedaan worden, zei de hij. Ik denk, dat uw vader dood is. Zeg mij eens of hij zijn testament heeft gemaakt. Zij zag hém verwonderd aan. Waarom doet gij mij zulke vra gen Zeg mij alles wat gij weet is hij dood? Ik heb u gezegd, dat ik niets meer weet dan gij. Maar er moet woldra iets gedaan worden. 'Wees dus zoo goed, en beantwoord mij deze. vraag. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6