r\ VISITEKAARTEN UJ UJ Stoomdrukkerij „lourm Coster" Jan. 1904 118.87in Februari 152.224 in Maun 1904 266.12/ April 1904 92.27; in Mei 1904 11 in Juni 1904 99.25; in Juli f 83.50in Aug. 1904 79.00; in 1904 79.— in Octob. 1904 ƒ89.: Nov. 1904 106.70. Totaal: 15.587.77. 4.271: 1904I Binnenland DE FOOIEN-QÜAESTIE BIJ DE POST. Het „Vaderland" verneemt, dat de directeur-generaal der posterijen en telegraphie een circulaire heelt ge richt tot de postdirecteuren, waarin de heer Pop zijn standpunt inzake de fooiön-quaestie nader uiteenzet. Aanleiding daartoe was de aan kondiging van een der directeuren in een dagblad, waarin het publiek' verzocht werd, geen fooien, in wel ken vorm ook aan bestellers te ge ven, omdat deze anders, blijkens van hooger hand ontvangen waarschu wing. uit den dienst zullen worden ontslagen. Dit is schrijft de directeur-gene raal geheel verkeerd opgevat. Het is zijn streven „om ieder beambte binnen de grenzen van den plicht, welke hem door zijn betrekking moe ten worden gesteld, in het onge stoord bezit te laten van zijn per soonlijke vrijheid. Indien dus een be ambte zich niet bezwaard gevoelt om een hem vrijwillig aangeboden gift aan te nemen, wordt hij dan ook door de desbetreffende dienstorder geenszins tot het weigeren daarvan gedrongen. Maar wel is daarbij on der bedreiging met ontslag verboden het vragen om of het uitlokken tot 'het geven van fooien, en dit als een gevolg van de wijze, waarop dit in den aanvang des jaars o. a. te Am sterdam is geschied, waar indienst- vrije uren bepaaldelijk daarvoor ge kozen beambten de wijken' afliepen, huis aan huis aanschelden en als het ware om giften bedelden. Dit kan aan Rijksbeambten niet worden geoorloofd. „Is vermindering van inkomsten) hiervan het gevolg, het doet mij leejd, maar dat kan geen reden zijn, om, zooals is betoogd, daarvoor vani Rijkswege een tegemoetkoming in de plaats te stellen". De dir.-gen. acht niet de minste aanleiding aanwezig „om verlies van op minderwaardige wijze verkregen- inkomsten te vergoeden", daar de loonen een vergelijking met beloo- ning van dergelijke particuliere be trekkingen best doorstaan en voor hun toekomst zorg wordt gedragen. Bovendien is verbetering van de po sitie der bestellers in overweging. Naar aanleiding van de pogingen, van de zijde der bestellers om dei looien te doen vervangen, door uit- noodigingen om als donateur van» „De Post" toe te treden, schrijft de directeur-generaal in de circulaire o. a. dat een dergelijke maatregel hem „voorkomt met bedelarij veel over eenkomst te hebben, bij gevolg al- evenmin gerechtvaardigd is en bo vendien hoogst onbillijk werken zou." „Voorts zouden door dien maatregel uitsluitend: de leden van den bond) worden gebaat en dus aan buiten) •dien bond staande beambten zou wor den onthouden, hetgeen aan allen) werd toegedacht." Kerk en School ONDERWIJS-CONGRES. i Het vijfde onderwijs-congres zal, blijkens een circulaire van het Lan- j delijk Onderwijs-Comité, op een later te bepalen dag in Januari te Amster dam gehouden worden. Het congres zal o.m. behandelen de volgende motie vastgesteld door het L. O. C. in zijn vergadering van 20 November Het congres overwegende, dat aJ- gemeen goed volksonderwijs een j volksbelang is, dat daarom, ge heel afgescheiden van de vraag of het juist is, dat het bijzonder onderwijs wordt erkend en bevorderd de ge meenschap bevorderen moet, dat alle I onderwijs, dua ook dit, aan de I hoogst mogelijke eischen van maat- j schappelijke deugdelijkheid beant woorde en gegeven worde onder om standigheden, waardoor het vrucht- j dragend kan zijn, in het bijzonder de j neutraliteit beschouwende als den besten grondslag voor waarlijk goed onderwijs, zooals de meerderheid der natie dit verlangt, is van oordeel, dat het de plicht der overheid is er naar te streven het lager onderwijs in ge halte en inrichting aan steeds hoo- gere eischen te doen beantwoorden en dat elke wijziging in de onderwijs- wetgeving, welke haar bijzondere strekking ook moge zijn, algemeene verbetering van het geheele onderwijs tengevolge moet kunnen hebben. Ge hoord de inleidingen, is het congres, van oordeel, dat de aanhangige voor stellen tot wijziging der onderwijs wet wèl zullen leiden tot uitbreiding doch niet tot verbetering van het bij zonder onderwijs, terwijl zij het openbaar onderwijs niet verslechte ring, zoo niet met geheelen onder gang bedreigen en dus in het nadeel der volksontwikkeling zijn. i gerust wat besnoeid mogen worden. Tot dusver waren de opeenvolgende j regeeringen niet daartoe te vinden, i zooals men weet. I Ook met het bestaande stelsel tot i toekenning van gratificaties zal spoedig worden gebroken. Het isn.l. de wensch der Regeering dat aan persctoen. die een betrekking waar nemen en na eindiging der waarne ming in aanmerking zouden komen voor een geldelijke belooning, al da delijk bij de aanvaarding der be trekking een zekeTe toelage boven hun maandelijksch inkomen wordt toegekend, wat op hetzelfde neer komt, en waardoor het doen van voorstelden tot toekenning van gra tificaties met de noodige paperassen komt te vervallen. Het bedrag dei- toelage wordt alsdan bepaald door den betrokken departementschef, die van zijn besluit aan de Regeering kennis geeft. STRENGE MAATREGELEN, i Naar de „Locomotief' mededeelt, zijn bij de Nederlandsch-Indische j Spoorwegmaatschappij strenge be- palingen ingevoerd voor ambtenaren en beambten. Wie zich schuldig maakt aan misdrijf of overtreding in j of buiten dienst wordt al mocht de 'justitie geen termen vinden tot ver volging, onverbiddelijk ontslagen. Om een voorbeeld te stellen is den amb tenaar Horst, door den raad van justitie alhier wegens een klein plichtverzuim tot één dag gevange nisstraf veroordeeld, aangezegd om den dienst te verlaten. Ook zal streng -gelet worden op de nakoming van geldelijke verplichtingen door het personeel jegens derden. OORLOGSVARIA ingedrukttoen hield een student een zalvende toespraak, waarin hij den rector belachelijk maakte. Op aan dringen van meer gematigden trok men eindelijk terug. De rector heeft een streng onder zoek naar de belhamels bevelen, ook werd de toegang tot de school door een ijzeren dwarsbalk versperd. Koloniën AALZEILEN. In den herfst, bij het dalen der tem peratuur, kruipen de alen in den grond op plaatsen waar de bodem week en kleiachtig is. Op het Pampus 9n het Buiten-IJ ziet men daarom te genwoordig vele Zuiderzee1 vïsschers bezig met aalzeilen, om deze visch uit den grond te halen. Wijl dit niet met een net kan geschieden, gebrui ken zij een bijzonder soort van visch- fcuig, ergel genoemd. Dit bestaat uit een dikken stok van 6 meter lengte aan het ondereinde is een ijzeren kam bevestigd, waaraan ongeveer dertig punten van 2 decimeter lang en bijna 1 centimeter dik dicht naast alkaar geplaatst zijn. Onder het zei len plaatst de visscher zich op zijde in den botter en houdt den erger, waarvan het ondereinde met een touw is vastgemaakt, loodrecht in het water. De ijzeren pennen ploegen door den bodem, en de aal raakt er tusschen bekneld. Van tijd tot tijd moet de stok dus worden opgehaald om den buit binnenboord te brengen Meermalen wordt er een emmer, een fornuis of iets dergelijks mee opge pikt, welke voorwerpen door schip pers overboord geworpen zijn. Soms ook ondervindt men een schok, wan neer de kam een steen ontmoetdan breekt het touw, zoodat de visscher den ergel moet Laten glippen. (N. v. d. D.) ATJEH. Het ,,B. N." ontving de volgende telegrammen uit Kota-Radja van den llen en 14en November Bij de pvervalling van Ledang door de roevers in het district Sibaboe, Oostkust van Semeuloe, werd licht gewond luitenant Geldorp die een schotwond in den arm kreeg. De sol- j daatziekenverpleger Loode, alg. st. no. 43803, sneuvelde. In onze handen viel een doode, een gewonde, een ge weer m. 95, een donderbus, veel mu nitie m. 95. Door de bevolking van Semeuloe zijn zes geweren m. 95 in geleverd. Kapitein Co-lijn seinde uit Batoe Redan Den 28en October van Medan ver trokken, den 2en November via Sa- joem. Bander Baihroe, Kabon Djahé. Batoe Karang en Kidoepen te Batoe Redan aangekomen. De bevolking van Karolanid is rustig. De Papak bevolking is uit Koeta Penang ge vlucht. Hier is vernomen, dat de radja van Batoe-Batoe met een gedeelte der be volking gevlucht is naar Gemoentaer en N en epen in Pakpakland. De colonne gaat daarheen. De ge zondheidstoestand der troepen en de weersgesteldheid zijn gunstig. DE NIEUWE KOERS. Er gaan geruchten, zegt liet .,B. N.", dat de gouverneur-generaal, in overleg met den Minister van kolo- niën, bij de verschillende diensttak ken aanhangig heeft gemaakt het voornemen lo. om de tractementen voor alle civiele ambtenaren boven de 40Q 's maande, te verminderen met 10 procent 2o. om de inkomsten van officieren der verschillende wapens gelijk le maken met die van de minst betaal de categorie, nl. de infanterie 3o. om het maximum pensioen, thans gesteld op ƒ9000 's jaars, te verlagen, en in verband daarmede de 'pensioenen voor hooge ambten te ver minderen. Alles, natuurlijk, voor de toekomst omdat nu eenmaal niet getornd kan worden aan de reeds verkregen rech ten van de thans in dienst zijnde ambtenaren en officieren. Wij geven deze geruchten, zegt dit blad, welke ons bijna ongelooflijk voorkomen, voor wat ze zijn, zonder voor de juistheid ook maar voor een enkel der drie genoemde punten te kunnen instaan. Zooveel weten wij echter zeker, dat er thans maatrege len worden overwogen tot verminde ring van de hooge tractementen en pensioenen, welke nog stammen uit de goede dagen toen het vet nog niet van den ketel was en welke dan ook JAPANSCHE GROOTSPRAAK. In de „Echo de Chine", thans te Marseille ontvangen, dus in de jongste nummer van dat bladvindt men geresumeerd den inhoud van een artikel uit het Japansche blad „Tayio", het orgaan van Ozaki Yukio den burgemeester van Tokio, over den uitslag van den Russisch-Japan- schen oorlog. De „Taiyo" zegt o.a., dat men niet behoeft te twijfelen aan de eindzege der Japanners, maar stelt er tevens naast, dat Rusland zeer stellig niet den vrede zal vragen, zoodat Japan tegenover de treurige onvermijdelijk heid zal komen te staan van een „ein- deloozen oorlog". Hoe kan vraagt het blad Japan zulk een toestand volhouden Er is geen denken aan. zonder roekelooze waaghalzerij, oin de Russen tot in Sibene te achtervol gen. Dan zijn er twee middelen. Het eerste wat voor de „Taiyo" tevens 't meest aanbevelenswaardige zoude zijn is om achtereenvolgens Port- Arthur, Liaoyang, Moekden, Wladi- vostock te nemen, de Russen naar het noordwesten van Mantsjoerije terug te drijven en dan eenige niet al to moeilijk te verdedigen punten te be zetten en zich te nestelen in het ge bied, begrensd door de Boven-Yaloe en de Witte Bergen, met oene leger macht van circa 250.000 man. Het on derhoud van deze troepenmacht zou niet zulke groote bezwaren opleveren. „Een hand aan den ploeg en de an dere aan den degen tegen wilde hor den, die iets meer beduiden, maar niet veel, dan de barbaren van For mosa zegt het Japansche blad, sprekend van de Russen ziedaar ons geheele stelsel van verdediging, het eenig zedelijke en practische te genover Rusland. Het kan zijne legers versterken zooveel het wil, het zat slechts zijne nederlagen Vermeerderen zijn volk uitputten, zijne soldaten ont zenuwen, ontmoedigen. Ten slotte zal het zich toch naar gindsehe zijde vari het Baikal-meer moeten terugtrek ken AANSLAG OP HET OOSTZEE- ESKADER De tweede brief van den Russischen twee overblijvende torpedobooten gingen later naar Portsmouth en ge leidden een met ammunitie geladen stoomboot naar Japan. De Russische agent beweert, dat hij zijn bijzon derheden ontleende aan een door den Japanschen gezant te Londen naar Tokio gezonden rapport. VRIENDEN EN VIJANDEN. Reuter meldt uit Tokio de merk waardige bijzonderheid, dat gene raal Koeropatkin en de Japansche minister van oorlog, generaal Terau- chi, heel goede vrienden zijn. Zij leerden elkander twintig jaar gele den in Parijs kennen. Terauchi was daar militair attaché van de ambas sade, Koeropatkin woonde destijds de Fransche manoeuvres bij. Verle den jaar, toen Koeropatkin Japan bezocht en de oorlog reeds broeide, hernieuwden de beide mannen hun vriendschap en minister Terauchi gaf daarbij generaal Koeropatkin een Ja-! pansch zwaard ten geschenke, dat__D een meesterstuk van smeedkunstwijl hij ongeduldig opkeek, wat is dif was. Later zond Koeropatkin zijn'Jan, wat denk jij DRIEMAAL DENKEN. Uit een Afrikaanscli blad Jan, zegt een vader aan zijn twaalfjarigen zoon, jij moet altoos drie maal denk voor jij een maal praat. Jan het dit goed onthou. Op een koude aand zit die vader met zijn voete bij die vuur. Vader, zeg Jan, ik denk Geen antwoord, want vader was te diep in die courant wat hij zat tc lees. Voor de derde maal roep die zeun nou uit Vader, ik denk Wel, zeg die vader eindelijk, ter vriend een prachtige Russische sa bel als tegengeschenk. Bijgeloovige lieden zullen toen reeds die uitwis seling van wapenen als een boos voor teeken hebben beschouwd, vooral om dat de Russische sabel, welke Terau chi ontving, volgens oorlogsgebruik onder Russische officieren scherpge slepen was. ARSENAAL VERNIELD. Uit Tokio wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat de gedeeltelijke vernieling van het arsenaal te Port- Arthur liet voor de Russische verde digers onmogelijk maakt nieuwe am munitie te vervaardigen. Wellicht is hierin ook een verklaring gelegen van de omstandigheid, dat de Rus sen het hevige vuur der belegeraars in den laatst en tijd met zooveelmin- der kracht beantwoorden. Gemengd Nieuws Ik denk, vader, als jij nou op pas nie, is jij net nou uitgebrand, want jou broek brand al van dat ik die eerste maal gedenk het. HET GELEERDE PAARD. De wetenschappelijke commissie, die belast is geweest met een onder zoek naar de verstandelijke vermo- van het Berlijnsche wonder paard, den „schr an deren Hans", thans klaar met haar werk, en uit haren naam heeft prof. Karl Stumpf, hoogleeraar in de zielkunde te Ber lijn, een uitvoerig advies openbaar gemaakt. De commissie heeft het paard tot hare beschikking gehad, zonder dat de eigenaar en de stalknecht er bij te genwoordig waren. Hans faalt, wanneer de oplossing van de hem opgegeven vragen, geen van de aanwezigen bekend is, bijv. wanneer hem geschreven cijfers of te tellen voorwerpen zoo worden voorge houden, dat zij voor de aanwezigen, in het bijzonder detn steller van de vraag, onzichtbaar blijven. Hij kan dus niet tellen, lezen on rekenen. Hij blijft verder in gebreke, wanneer hij door voldoend groote oogkleppen ver hinderd is, de menschen (met name den steller van de vraag) te zien, die de oplossing van de vraag ken nen. Hij heeft optische hulpmiddelen noodig. Deze hulpmiddelen behoeven echter en dit is het eigenaardige en belangwekkende van het geval niet opzettelijk verschaft te worden. Het bewijs daarvoor is, dat het paard bij afwezigheid van den eigenaar v. Osten, een groot aantal menschen juiste antwoorden heeft gegeven, en dat een paar heeren, die zich eeni- gen tijd met het paard hadden bezig gehouden, geregeld goede antwoor den kregen, zonder zich bewust te zijn. dat zij het een of andere teeken hadden gegeven. Deze feiten kunnen, volgens prof. Stumpf, slechts op de volgende wijze verklaard worden. Het paard moet in den loop van het langdurige reken onderwijs geleerd hebben, terwijl het met den hoef stampt,, steeds nauw keurig de kleine veranderingen in de t lichaamshouding waar te nemen, met. geheimen agent geeft eern uitvoerige welke de meester onbewust de uit beschrijving van een Japansch-En- komsten van zijn eigen denken bege- gelschen aanslag op het Oostzee-leidde, ei} daaruit begrepen hebben, eskader, waarvan het gebeurde Mj wanneer het op moest houden Doggersbank een gevolg was. Het'. Ue taJfveer voor deze richting en heet dat vier torpedobooten met een 'nsPa™ln« ïris„chen srz ZoTiïiï? gehwhe kul ïeriiete? op dén dag zclfslan<liSe ontwikkeling van het dat de de vloSt Kroonstad SS3ÏÏ22EEÏÏÏW,,71S. ringste bewegingen blijft iets verwon derlijks. WEENSCHE STUDENTEN. De Weensche studenten hebben woest huisgehouden. In de aula van inspecteerde. Twee torpedobooten werden in de Duitsche doorvaart en twee andere in de Noordzee gesta tioneerd. Vijf dagen voor het eska der in de Deensche wateren aan kwam, voegden zich bij de torpedo- TTÖWB vnuuucii booten zeven vischtrawlers, die reeds Hoogeschool werden alle plakka- in Juli waren gekocht en in Hull met ten in vreemde talen afgerukt. Toen kolen waren geladen. Zij hadden ook j drong men de feesttrap op en vier torpedo's en mijnen aan boord. De studenten werden toen door den torpedobooten vielen 's nachts het rector ontvangen, die niets anders Russische eskader aan, doch werden antwoordde dan dat de Senaat nog -afgeslagen. Een boot zonk dadelijk, eens over de Italiaansche aangelegen- de andere den volgenden morgen.heid beraadslagen zou Van deze laatste ging de bemanning] De deur, die toegang geeft tot de op een van de trawlers over. De wachtkamer van het rectoraat werd VLEIENDE UITVLUCHT. Toen Lodewijk XIV naar Bergen ging, om zelf de leiding dier stad op Racine hem derwaarts te vergezellen, De koning wenschte, dat de dichter zijn krijgsbedrijven zou verheerlijken. Maar Lodewijk wachtte zijn dichter tevergeefs. Na 's konings terugkeer werd Racine aan het hof ontboden en vrij on vriendelijk door de Roi soleil ontvan gen. Maar toen de koning vroeg, waar om hij niet. gekomen was, antwoord de Racine „Sire, ik had alleen maar kleederen voor de stad en ik was genoodzaakt eerst kleederen te bestellen voor de reis. Maar nog vóór die kleederen ge reed waren, had Uwe Majesteit reeds al de belegerde steden ingenomen." De hoofden van de Zigeunerbende zijn daarop dadelijk in hechtenis ge nomen. De beminnelijke oom blijkt een leurder te zijn en zijn nichtje in den omtrek van Nantes overgedaan te hebben. DE OUDSTE DUITSCHER. Caspard Griesser, een inwoner van het dorpje Lorsoh in Hessen, is de oudste Duitscher. Daar de registers van den burgelijken stand niet op klimmen tot 1793, zijn geboortejaar, moest Grieser er zich mee tevreden stellen, zijn lilden verjaardag op den 2den December, den datum, dip in het doopboek stond, te vieren. De grijsaard heeft zijn gezicht nog geheel behouden en eyenmin iets van zijn. eetlust of zijn gehoor verloren., Hij wandelt eiken dag zonder een stokje en brengt zijn dagen door met het rooken van een pijp. Hij heeft zijn geboorteplaats nooit verlaten. Een man, geboren in de achttien de eeuw en die nog leeft in de twin tigste, die 11 jaren telde toen Napo leon gekroond werd tot Keizer der Franschen, het is waarlijk geen klei nigheid. Kantongerecht w w De zitting van het Kantongerecht zich te nemen, beval hij den dichter van Woensdag was uitsluitend gewijd AAN ZIGEUNERS VERKOCHT. Een zigeunerin, Madeleine Pattre, die wegens diefstal door het hof te Bourges veroordeeld was, en, na het ondergaan van hare straf, over de grens zou gebracht worden, beriep zich op hare Fransche nationaliteit. Zij vertelde, dat zij geboren was te Lussac-les-Ch&teaux uit Fransche ouders, maar vijf jaar geleden door een oom van haar, bij wien zij in woonde. voor 400 frs. aan een Zigeu nerbende onder zekeren Stenoz ver kocht was. Zij had niet kunnen ont vluchten, omdat men haar zorgvuldig bewaakte, en zij zou zich onmogelijk bekend hebben kunnen maken, wan neer zij niet bij toeval haren broer had ontmoet. Deze laatste bevestigde voor het hof de beweringen van zijne zuster. aan de behandeding van overtredin gen der Leerplichtwet. Vele beklaagden warm niet ver schenen, enkeden waren evenwel op gekomen om zich te verdedigen tegen het ten laste gelegde ongeoorloofde verzuim van de aan hun zorgen toe vertrouwde kinderen. De redenen van het schoolverzuim waren velerlei. De meeste kinderen waren evenwel thuis gehouden om moeder in het huishouden of vader bij zijn werk behulpzaam te zijn. Er waren echter ook kinderen, die, zoo- als bij de behandeling der zaken bleek, uit eigen wil buiten medeweten der ouders de school verzuimden. On der dezen behoort ook de twaalfjari ge zoon van Schol te IJmuiden, die sinds den zomer al niet meer de school bezoekt. Hij was in -dien tijd met een logger mede geweest ter ha ringvangst, en kwam nu den school meester bovendien nog lastig vallen, door tijidens den schooltijd op de ko zijnen te klimmen, om door deramen te kunnen zien, en zoo de kindoren aan het lachen te maken. Door den Ambtenaar van het O. M- werden voor deze verschillende over tredingen, als het de eer9te keer was, boeten geëischt van 3 gulden oF3 da gen hechtenis, terwijl hij, als het een tweede herhaling gold, hechtenls- straffen van 7 dagen eiscïïte. f 0.60 f 0.80 f 1.00 f 1.25 f 0.60 f 0.80 f 1.— f 1.25 f 0.60, f 0.80, f 1.f 1.25 en hoogep. ENVELOPPEN worden afzonderlijk berekend Zuider Buitenspaarne No. 6 GR. HOUTSTRAAT No. 55 100 100 100 100 100 100 100 100 waarnemer uit Newham, waarin ver meld werd, dat volgens zijn bevel, de effecten van James Boucher verkocht waren en de opbrengst bij zijn ban kier was gedeponeerd. Er was echter niets bij, dat eenig licht kon versprei den over de verdwijning van John Boucher. Heeft hij u niet gezegd, toen hij wegging, waar hij zou heengaan vroeg mijnheer Trenfield, terwijl hij zich langs zijne gladgeschoren kin ■wreef. Geen enkel woord Neen, hij is lachende vertrok ken, en zeide dat hij voor zaken op reis ging, en Frances' oogen^werden vochtig, toen zij zich het tijdstip voor den geest haalde, waarin zij hem het laatst gezien had. Anders niets, niet welke za ken hij had, en hoe lang hij weg zou blijven Frances beproefde zich zijne laat ste woorden voor den geest te halen. Zij herinnerde zich, hoe hij haar gekust had, en toen in het rijtuig stapte, terwijl zij bij de deur stond ja, nu herinnerde zij zich zijne laatste woorden. Vaarwel, Frances, em houd u op eene groote verrassing voorbereid, als ik terugkom. Eene groote verrassing, misschien bedoelde hij eone nieuwe japon, een medaillon, een armband of iets der gelijks, maar mijnheer Trenfield, die veel verbeeldingskracht had, dacht dat die woorden eene diepere bedoe ling hadden. Voor zoover wij weten, heeft hij 'alleen in Newham zaken gedreven. Ik zal-daar een onderzoek naar hem la- ten instellen. Wij kunnen nu echter niets doen. I Hij schreef sommige jaartallen en beschrijving op, en maakte zich ge reed om te vertrekken. Nu er iets ge daan zou worden, werd Frances weer levendiger. Mag ik dit geld gebruiken vroeg zij. I Als gij mij dat vraagt als advo caat, hernam hij, dan moet ik zeggen :neen, maar vraagt gij het mij als 'vriend, dan moet ik u zeggen, houd j het voor u zelf. Als uw vader dood is, dan zal het nog- geruimen tijd duren jvoor dat gij gerechtigd zult zijn. het geld op te eischen, vooral als wij den j man niet vinden, die zijn dood kan bewijzen. Daarom "raad ik u aan, ge bruik eerst het geld, verkoop dan de obligatie, en leef van de opbrengst, totdat de zaken geregeld zijn. De raad geving is echter niet in overeenkomst jmet de wet. Wilt gij er u mee belasten Neen. ik moet vergeten, dat ik u gezien heb. Bovendien was ik u eeni ge uren geleden geheel vreemd, waar om zoudt gij mij dan vertrouwen Wien moet ik dan vertrouwen vroeg- Frances bedroefd. Ik ben geheel verlaten. O. mijnheer Trenfield. ik mag toch op u vertrouwen, niet waar Mijnheer Trenfield begon steeds meer en meer belangstelling voor j zijne cliënte te koesteren. Hij vatte haar bij de hand. - Lief meisje, zeide hij, gij kunt u op mij verlaten, niet alleen als rechtsgeleerde, maar als gij hst wenscht ook als vriend. Zij dankte hem hij had zeer inne mende manieren, zoodat het haar veel genoegen deed, dat zij op zoo 'emand zou kunnen vertrouwen. Zoodra ik iets hoor, zal ik het u doen weten, zeide mijnheer Tren field, toen hij vertrok. Hetgeen hij vernam, was hem bin nen twee dagen bekend. George Man de rs was naar Amerika overgestoken, 'zooals hij geschreven had, want zii.i naam kwam voor in de passagiers lijst. Toen werd er een telegram over den Atlantischen Oceaan gezonden, dat hem bij zijne aankomst moest j worden overhandigd, en waarin hem verzocht werd alle bijzonderheden om trent J. B. aan mijnheer Trenfield mede te deelen, want laatstgenoemde dacht, dat hij zich liever dadelijk tot hem zou willen wenden. Manders voldeed echter niet aan dit verzoek. Frances drong er op aan dat men geen geld zou sparen om hem te gaan opzoeken er wordt nu overal navraag naar hem gedaan en men vernam, dat hij zijne onbeduidende bezittingen had verkocht, zijne moe- j der was gestorven, voor hij naar En- geland was overgestoken en daar na was hij verdwenen, niemand wist waarheen. De pogingen, door den j agent aangewend, die naar Newham gezonden werd, hadden een beteren uitslag. Door hem vernam men, dat John Boucherr daar gweest was, dat hij uit de bank een pakje met gelds- l waarde had meegenomen, en toen Newham had verlaten. De scherpzin- ,nige detective had zijn spoor tot Lon den kunnen volgen, maar het daar verloren. Het was duidelijk dat hij vermoord was, om hem zijn geld afhandig te •maken. Vermoord en weggestopt i dat was de meening van hen, die zoo i iets het best konden weten. j Deze theorie was zeer waarschijn- j lijk. De detectiven speurden overal rond. om iets op het spoor te komen. Dat een dief, die eon maand geleden door een lid van het parlement was doodgeschoten, de eigenaar van een kostbaar pakket kon zijn, was nog in niemands brein opgekomen. Als iemand vermoed had, wat dat' bewuste pakje inhield, dan zou hij misschien op het rechte spoor zijn ge komen. Maar het was reeds dertien jaar geleden, dat James Boucher zijn aanspraken op „Redhills" had. doen gelden, daarom kon niemand zich die zaak meer herinneren. Het scheen nu zoo zeker te zijn, dat' haar vader bestolen en vermoord wa: dat Frances er in berustte, toen mijnheer Trenfield meende, dat alle verdere onderzoekingen te vergeefs zouden zijn. Ofschoon zij er zich over verwon derde, hoe George Manders iets kon weten, wat de detectiven niet hadden kunnen uitvorschen, meende zij som tijds, dat het werkelijk uit vriende lijkheid was geweest, dat hij haar de waarheid niet had willen mededeelen om haa.r smart te besparen, In die pijnlijke en angstige dagen hield mijnheer Trenfield zijne belofte, en handelde als een oprecht vriend. Hij wekte bij zijne vrouw medege voel voor zijne cliënte op, en de ken nis werd aangeknoopt, die hiermee eindigde, dat Frances de Gray-street verliet, en ging wonen in de lieve buitenplaats van mijnheer Trenfield te Twickenham, totdat hare zaken ge regeld zouden zijn. Zoodra het meisje er in berustte, dat de dood van haar vader een ge heim voor haar zou blijven, omdat Manders verdwenen was, werd zii door hare jeugd en ijver weer tot het leven opgewekt, daar zij er ook van overtuigd was, dat men haar vader had bestolen en vermoord, hoewel de bijzonderheden ontbraken. Mijnheer Kaulitz, die zoowel haar vriend als haar voogd was, sprak in zijn Duitsch-Engelsch over de groote dingen, die zijne leerlinge zou doen, en met groote zelfopoffering juichto hij haar plan toe, om drie jaar in Milaan verder te studeeren onder dea beroemden Lamperti. En dan, zeide mijnheer Kau litz, terwijl hij zich over zijne lang? blonde lokken streek, dan zal miss Bouche'- de wereld in een storm ver- overeenwat zeg ik, in een storm l neen in eern wervelwind, in een tor nado Drie maanden nadat zij mijnheer Trenfield voor het eerst had ontmoet, verliet Frances. Boucher Engeland, met het voornemen, na drie jaar te rug te komen. Zij was vol hoop, maar toch vervulde diepe droefheid tiaar hart; hoewel mijnheer Trenfieild met zorgvuldigheid voor had zorgd, dat zij te Milaan alles zou vinden, zooals zij het wenschte. Eene week nadat zij vertrokken was, meldde zich een vreemdeling aan bij Gray-street No. 72, en vroeg naar Frances. Juffrouw Stacey, in eigen persoon, stond hem te woord. Juffrouw Boucher, zeide de goe de, oude dame, is tweo maanden ge leden vertrokken. - Ik zou gaarne haar adres willen weten, zeide de man. (Wordt vervolgd,!

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6