RHEUMATIEK Binnenland Staten-Generaai TWEEDE KAMER. De zitting begon gisterochtend met de mededeeling van den Min. van Binnenl. Zaken, dat de Reg. was in gegaan op het denkbeeld om voor den bouw van het Vredespaleis de Malie baan te bestemmen en het terrein aan den Benoordenhoutschen weg voor exercitieveld. Daarover waren nu onderhandelingen geopend, die even wel nog niet geslaagd waren. Het eergisteren afgebroken debat over de bestrijding der tuberculose werd gisteren door de heeren Roes- «ingh, Drucker en Borgesius, met tal van wenken en wenschep, voortgezet. Had laatstgenoemde betreurd, dat onteigening van met tuberkels be smette goederen niet langer werd toe gestaan, de Min. achtte die onteige ning alleen gerechtvaardigd bij een acute ziekte. Wel wilde de Min. zijn aandacht wijden aan den ontsmet- tingsdienst, die z. i. gemeentetaak was. met een Rijksdienst als aanvul ling. In studie was eeu ontwerp voor de bestrijding van tuberculose in het algemeen. Intusschen wilde de Min. wel meer geld vragen voor sanato ria. maar dan pro rata van het aan tal verpleegde armlastige patiënten. Een volgend deel van het debat bij Binnenlandsche Zaken liep over de toepassing der Woningwet. De heeren Treub. Lieftinck, De Waal Malefijt en Schaper spraken over dit onderwerp en deden uitko men. dat de formaliteiten voor veree- nigingen. die zich verbetering der volkshuisvesting ten doel stelden, veel te lang duurden, èn bij de ge meenten èn bij het Rijk. De heer Lieftinck haalde een geval aan, dat reeds een jaar duurde. En dat was een ernstig nadeel van de bestaande bepalingen, want vooral ten platte- lande was verbetering dringend nood zakelijk. En niet minder ook in de groote steden, gelijk in het hijzonder de heer Schaper aantoonde. De Minister antwoordde dat de goedkeuring der in de Woningwet bedoelde statuten veel tijd vorderde, omdat men voor een ganseh nieuwe zaak stond. De Min. wees er op, dat In het buitenland de woningtoestan den veel meer te wenschen overlie ten. Was het op de begrooting voor woningverbetering uitgetrokken be drag gering, bij suppletoire begroo ting kon gevraagd worden watnoo- dig zou blijken. De Min. wilde zich voor deze zaak gaarne beijveren. Maar aan dien ijver en aan de geschiktheid van zijn departement voor de juiste uitvoering der Woning net werd door de heeren Treub en Schaper bij repliek ernstig getwij feld. waarop de Min. andermaal spoed in de behandeling van deze aangelegenheden toezegde. De Min. overtuigde den heer Van Wijnbergen, dat hij gaarne een goe de beroepstelling zou doen houden, maar den moed niet had tot de uit gave van 3 a 4 ton het initiatief nemen. Daarna werd een opgewekt debat gevoerd over den "post yoor de nieu we Drankwet-inspectie. De heer Lief tinck begon in een zijner luimige speeches de toekomstige inspecteurs te schetsen als mannen van zekere positie, maar geen wetenschappelijke iheerengeen speurders, maar repre sentanten der Reg. Hase of Katze Geen van beiden. Moest men voor 'het verstelwerk van de Drankwet drie maitre-tailleurs en zes coupeurs heb ben Spr. achtte 3 inspecteurs en 3 adjuncten voldoende en stelde ver mindering van den post voor met 8000. Ook de heer Van der Zwaag pro testeerde tegen het scheppen vaneen nieuwe categorie van ambtenaren en de heer Van Idsinga ging nog ver der en had er liefst in het geheel geen gewild (maar dat kon. zeide de Min. omdat ze al in de Drankwetstonden':, want z. i. maakten deze inspecteurs contróle oefenende op de gemeente toesturen. inbreuk op het organiek gezag van de commissarissen der Koningin. Een tweede amendement kwam van de heeren Melchers c. s. nl. om toet tractement der inspecteurs van ƒ4000 op ƒ3000 te brengen: eenderd» van den heer v. Idsinga. om slechts één inspecteur en zes adjuncten aan te stellen. De Minister bestreed al deze voor stellen en zette uiteen, dat men om werkelijk kundige mannen voor de Drankwet-inspectie te krijgen, per son en die met de gemeentebesturen de zaken konden regelen (na 't inza melen van gegevens door de adjunc ten) hoogstaande, schoon geen ge leerde lieden moest hebben en die waren niet goedkooper te krijgen. Wilde men met ƒ3000 beginnen, doch den Min. toestaan meer te geven als persoonlijke toelage sort, maar ie post moest onverminderd blijven. En met minder personeel ging 't niet nu de wet zoo onpopulair was gemaakt Na een zeer langdurig debat, waar bij de heer Talma namens de meer derheid der rapporteurs de amend, behalve dat van de heeren Melchers c. s. bestreed, werden de amend.-v. Idsinga en Lieftinck met resp. 44 te gen 34 en 46 tegen 30 stemmen ver worpen 't amend.-Melchers echter met 50 tegen 28 stemmen aange nomen. Na enkele opmerkingen over de afd. militie werd 't debat tot morgen 10 uur verdaagd. (Avond zit ting). In de avondzitting werd Justitie weer behandeld. De Minister wij laten minder belangrijke punten rus ten deelde mede, dat een gewijzigd ontwerp Arbeidscontract gereed lag en dat hij bij de Strafwet-novelle hoopte zijn aandacht te wijden aan de bestrijding van de misdaad der jeugd in de havenbedrijven (speciaal te Rot terdam). De Minister toonde zich bereid om kostelooze naturalisatie na verlies van Nederlanderschap door verzuim van aangifte binnen 10 jaren, nader te overwegen. Hij zegde toe een nieuwe regeling van do bescherming van den artistioken eigendom, bepaaldelijk in het belang dor kunstnijverheid. Het donklweld van annexen voor misdadi ge krankzinnigen bii gevangenissen, had s Ministers sympathie, ondanks do kosten. De Minister achtte het Elmira-straf- stelsel voor ons land ongeschikt. Wat de quaestie van de Noord- brabantsche Bank betrof, de heer Raupp had zich niet tot den Minister gewend, maar zich uit eigen hoofde gewend tot de Rechtbank. Nadat deze de vervolging tegen commissarissen en directeur had afgewezen, kwam do heer R. tot den Minister. Dat was niet de juiste weg. Het O. M. zag trouwens geen kans een veroordeeling uit te lokken. Het had dus geen zin een vervolging te gelasten en de Mi nister achtte dat van zijn kant niet oorbaar. Trouwens, een last tot ver volging vanwege den Minister kon thans geen effect hebben. Do Minister zou liever in verscherpte strafbepalin gen een middel willen zien tegen ook door hem erkend euvel. Na replieken ging men tot de arti kelen over. Een amendement van den heer De Stuers om ƒ1200 te schrappen voor een raad-adviseur, die tot nu toe ferendaris-tractement had, zoolang dc tractementen-regeling niet was her zien, werd. nadat de Minister had me degedeeld, dat een nieuwe regeling dit jaar haar beslag zou kunnen krij gen, door spreker ingetrokken. De heer Troelstra hield de aange kondigde interpellatie over liet beken de optreden van de Amsterdamsene recherche, die portretten trachtte te koopen van de Russische deelnemers aan het Socialistencongres. De feiten achten wij voldoende bekend en ook. wat de burgemeester van Amsterdam in den Raad dier gemeente daarover heeft gezegd. Spr. stelde natuurlijk een groot aantal vragen over de rol, die de heer Batelt liad vervuld, teneinde zekerheid te verkrijgen of soms ook in ons land een tak van den internationalen spionnagedienst was gevestigd, gere- seld door ambtenaren, die niet terug deinzen voor overtreding van de wet ten van het land, waarin zij werken. Op de vraag van den heer Hugen- iholtz betreffende het vragen van in: lichtingen betreffende sollicitanten bil de H. IJ. S. M. door de politie, ant- Uvoordde de Minister, dat de Rijks politie er niets van wist. Op de interpellatie van den heer .Troelstra antwoordde de Minister, dat Spoorstation verwelkomd door de vele autoriteiten, die zich daar ter plaatse ter begroeting hadden veree-j nigd. Tot hen, die zich tot dat doel aan het station bevonden, behoorden onder meer de minister van koloniën de heer Idenburgde oud-gouver neur-generaal jhr. Van der Wijck de raad-adviseur aan het departe ment van koloniën jhr. Six de Com missaris der Koningin jhr. mr. Pa- tijnde oud-minister mr. Pierson, zoomede tal van autoriteiten van het Nederlandsche en van het Ned.-Indi sche leger. Nauwelijks hadden de heer en me vrouw Rooseboom den trein verlaten, of zij werden allereerst verwelkomd door den heer Idenburg, terwijl de dochter van den minister van kolo niën aan mevrouw Rooseboom een bloemenhulde aanbood. Vervolgens werd door den terugkeerenden land voogd menige hartelijke handdruk gewisseld met de overige autoritei ten. gedurende een tijdvak van minstens 10 jaren. De heer Smits treedt op als tech- j nisch directeur. 't Mag den Hollanders als een goe- de noot worden aangeteekend, dat zij zich in concurrentie met den vreemde; deze lucratieve zaak hebben weten te verzekeren. loonregeling niet aan arbitrale uit spraak onderhavig kan zijn. VAN DEN SCHRIK. Te Leeuwarden had zich een maai opgehangen. Bij het gewaarworden daarvan schrikte zijn vrouw zoodanig' dat zij dood neerviel. EEN BUITENKANSJE. Te Culemborg hebben 21 gezellen der glasfabriek aldaar gisteren het geluk gehad op een half lot van de Staatsloterij de ƒ25000 te trekken. GEDENKTEEKEN GENERAAL VAN DER HEIJDEN. De correspondent van het Hbld. te Arnhem meldt In tegenspraak met een bericht dat het gedenkteeken, dat voor generaal Karei van der Heyden wordt opge richt, reeds 1 Februari zou wordm onthuld en dat deze plechtigheid misschien bijgewoond zou worden door de Koningin, kan worden me degedeeld, dat het werk op hetoogen- blik stil ligt en waarschijnlijk niet vóór Maart zal worden hervat. Dit staat in verband met het feit dat het medaillon met het portret van den generaal nog niet gereed ia, terwijl dat ook nog niet het geval is met de aan te brengen wapens. In geen geval zal de onthulling vóëfr einde April of begin Mei geschieden. Over de kom9t van II. M. is zelfs nog niet gedacht. STAATSCOMMISSIE MIDDENSTAND. Maandag vergaderde te 's-Graven- hage de Staatscommissie voor den middenstand. Belangrijke discussies werden gevoerd o. a. naar aanleiding van een nota van den heer J. S. KONINKLIJKE GIFT. H. M. de Koningin heeft wederom de feiten in Het Volk" niet Seh^el Meuwsen over „vliegende winkels"', juist waren medegedeeld. De hoofd- j waarna de zaak commissoriaal werd commissaris van politie te Amsterdam, gemaakt. Ook het vraagstuk vaneen- Jhad volledige photografieën noodig $^eid van tijd maakt een onderwerp van het Socialistencongres te Amster-van beraadslaging. 1 dam voor zijn dienst en heeft deze laten vragen door een inspecteur aan den photograaf, die opnamen had ge- I maakt van de afgevaardigden, op wet- o I ke opnamen echter del portretten der een gift van 200 aan het Leger des Russen waren onkenbaar gemaakt. ErHeils ten behoeve van het werk dier waren Russische revolutionaire anar- instelling doen toekomen. chisten aanwezig, die voor de open- bare orde gevaarlijk konden iijin B«- STATENVERKIEZINGEN, zondere maatregelen tegen de R^.öSi- - - sche afgevaardigden zijn niet geno- B'l de gisteren gehouden verkiezing men VVel bestaan er internationale voor de Rrovineiale Staten in het afspraken omtrent toezicht op Russen district Arnhem tvacature jhr. A. en andere vreemdelingen, maar deze Brantsen) is gekozen de heer F. J \v betreffen nimmer personen wier da-baron V an Pallandt van Rosendael, den en voornemens met treden bui- hheraal. met 2435 stemmen, tegeu ten het politiek terrein. Bijzondere 1932 stemmen op den heer C. M. ba- maatregelen naar aanleiding van het ron Brantsen van Wielhergen, anti- i voorgevallene behoeft de Regeering rev. dus niet te nemen. De Minister brengt j integendeel hulde aan de politie- j Bij^ de verkiezing voor de Provinci- autoriteiten voor hun optreden gedu-ale Staten in het district Tiel, Dins- rende de congresweek, zonder botsin- dag gehouden, werd gekozen de libe- 1 gen of quaestiën teweeg te brengen. r&lc candidaat de heer Duijs, met i De Minister weigerde bij dupliek groote meerderheid, ook maar iets aan zijn antwoord toe fe voegen *n verband met de aanstaande nnt- I Hoewel het na do interpellatie reeds s'agname door mr. üoekoop, als lid ruim middernacht was, ging men met yan Staten van Zuid-Holland. Justitie kalmpjes door. j tengevolge zijner benoeming tot lid Zoo werd het ruim 1 uur toen de i rler Rekenkamer, verluidt 't, dat liet begrooting was afgehandeld en de.Plan ?°u bestaan den openvallenden Kamer scheidde tot. heden 10 uur. j ^etol in het College van Gedeputeer- den aan een liberaal lid der Staten i te laten. HOFBERICHT. Bij Koninklijk Besluit van 10 dezer j zijn er wijzigingen gebracht in de MOORDAANSLAG. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd te Amsweer (Gr.) een moord aanslag gepleegd op den dienstknecht H. G. van den landbouwer K. Stui- vinga. Twee meiden riepeli H. G. uit zijn bed. Toen deze was opgestaan zag hij op het erf een onbekend mansper soon. H. G. wilde zien, wie het was, waarop de onbekende eenige schoten op hem loste. Een schot verwondde zijn dijbeen. De vermoedelijke dader, Johannes M. te Weiwerd, is nog den zelfden nacht gevangen genomen. GEHEIMZINNIG. De politie is nog steeds bezig met haar onderzoek naar de oorzaak van den verschrikkelijken knal, waardoor de bewoners van de Weesperzijde en aangelegen straten -zoo geheel onver wacht werden opgeschrikt. Sommigen vertelden, dat het een geluid was, alsof een huis mot don derenden slag in elkaar stortte. In de Swammerdamstraat en Boer- havestraat kwamen tal van personen verschrikt naar buiten en vroegen wat er gebeurd was. ONGELUKKEN. Te Bovenkarspel (N.-H.) is de 22-ja- rige zoon van den houtzaagmolenaar S. B. bij het wegdragen van een. ijze ren ketting, en waarschijnlijk door dat hij het evenwicht verloor, te wa ter geraakt en verdronken. In de Haarlemmervaart is het ,ijk van een man drijvende gevonden. Het is naar de oude Westerbegraafplaats overgebracht. AANVARING. Dinsdagmiddag tusschen vijf 'uur en half zes had op de Voorzaan, Lij den ingang van het Noordzeekanaal, eene aanvaring plaats tusschen de Alkmaar Packet V en een der Alk- maarsche vrachtbooten van de ïee- derij De Pauw, met het gevolg, dat laatstgenoemde boot veel averij be kwam en op bet droge werd gezet. Bij de afzending van dit bericht was de boot nog niet los. De 'heeren Hovy, Schöivinck en Treub hebben gistermiddag in hot Zuid-Hollanidsch Koffiehuis te 's-Gra- venhage geconfereerd met de glasfa brikanten, om zoo mogelijk U t oen oplossing te komen van het bekende geschil in de glasindustrie. Naar men veriïeèmt konden de hee ren in eene conferentie, die van 3 tot 6 uur onafgebroken voortduurde, nog niet tot overeenstemming komen. De besprekingen worden intusschen des avonds voortgezet, maar leidden toen tot geeu resultaat. Zaterdag zal te Delft een nieuwe conferentie plaats hebben tusschen de commissie en de vertegenwoordigers van werklieden en werkgevers geza menlijk. Kerk en School POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De directeur-generaal heeft het vol- bepalmgen betreffende de tenues voor gonde ter kennis van de betrokken vlagofficieren op audiënties bij H. M. ambtenaren gebracht de Koningin en ook van de leden van Vele kIerken? die bij het examen ter het Koninklijk Huis,^ op partijen ten verkrijging van het postradicaal of hove van H. M. de Koningin enH.M. bet telegraaf radicaal niet geslaagd de Koningin-Moeder, zoomede wijzi- zijn, onderwerpen zich dadelijk we ging in de uniform van officieren der der aan het volgende examen, ken- zeemacht, adjudanten van H. M. de nejjjk zonder zich nader voldoende te Koningin en Z. K. H. de Prins der bebben geoefend en worden dan op Nederlanden, en van gepensionneer- nieuw ^gewezen. Er zijn jurken, die, de officieren der zeemacht, adjudan- onvoldoende voorbereid, op die wijze ten in buitengewonen dienst van H. zelfs meermalen aan achtereen- M. de Koningin. DE WILDE ZWIJNEN. Naar aanleiding van het bericht, dat Z. K. H. Prins Hendrik dezer da gen een paar wilde zwijnen uit volgende exdmens, met ongunstigen uitslag hebben 'deelgenomen. Dit kan alzoo niet voortduren. Na het jaar 1905 zal een ambtenaar die zonder goed gevolg aan een exa men voor een radicaal heeft deelge- uuiiscniana nei aanvoeren, urn i.e nomen niet opnieuw tot een volgend bosschen van het domem er mede te toeg6lalen dane „a bevolken, zendt een medewerker van de N. R. Ct. aan zijn blad de volgende verIooP van twee laar- historische bijzonderheid De Veluwsche bosschen waren van VERZONNEN BERICHT, ouds de geliefkoosde verblijfplaats) Eenig(, bevestiging van het verleden der everzwijnenwij behoeven dan week ujt geigjg herkomstig bericht, ook niet ver m t verleden terug te betreffende een conflict tusschen de gaan, om ze op de Veluwe nog te Venezuelaansche Regeering en den ontmoeten. Ja, het schijnt zelfs, dat gouverneur van Curagao, is ook tot de wilde varkens zich in ons laQd heden uitgebleven, zoodat 't al meer het laatst op de Veluwe hebben en I[tóer Zeker wordt, dat men hier te staande gehouden. Zoo leest men m doen heeft gehad met een phanta: het derde deel van de „Geschiedenis tïsch verhall. der Neder-Veluwe", door T. Pluim en H. van Gortel. dat nog in 1760 de wilde zwijnen in de Edesche bosschen en de aangrenzende bouwlanden groo- SCHOENENLEVERANTIE. Omtrent het bericht uit Waalwijk, te schade" aanrichtten zoodat, blij-van j.l. Zaterdag, als zou door de kens één der elf ingekomen reques-Russische regeering aan eenige Waal- ten. de akkers voor de tweede maal wijksclie en Dongensche schoenfabri- moésten omgeploegd en bezaaid wor-kanten de vervaardiging zijn opge den ja het was zoo erg, dat „de dragen van 500.000 paar laarzen voor swijnen niet alleen des nagts, maar 't Russische leger, schrijft men uit selfs op den dag kwamen." Een an- Dongen aan „De Tijd": der requestrant verklaarde, „den 12 Het was in sommige ïndustriccle April 1760 des morgens te vijf ure kringen hier te lande niet onbekend gaande na(ar) Wekerom, gesien te gebleven, dat het Russische dopartc hebben een koppel wilde swijnen van ment van oorlog naar een maatschap- 12 of 15 stuks i PB ultzaÉL de fabricatie op /icb wilde nemen van het jaarlijks benoo- Do berichtgever regt er niet bij.ol dig<l aantal laarzen voor legerbehoet- de menschel? zeiven in dien tijd al 1<5n- De desbetreffende fabriek moest dan niet door de wil<(e zwijnen rijn opgericht worden te St. Petersburg. - - - - Nu heeft zich te dezer zake de oud aangevallen. Dat zij zooveel schade „^.u neeit zien te aezer zane o1 Hollandsche ondernemingsgeest met aanrichtten. 19 evenwel al erg 1 verloochend en hebben zich onver- noe^- I wij ld eenige industrieelen, waaronder de heer Jac. G. Aarts alhier, veree- GENERAAL ROOS migd, die in overleg met een bekwaam De afgetreden gouverneur-generaal technicus, den heer S. A. J. Smits, de van Ned.-Indië, de heer W. Roose- genoemde exploitatie in de Russische boom, is Dinsdagavond te 9 uur m hoofdstad zullén ter hand nemen en de residentie aangekomen. j bereids mot het gouvernement een De oud-landvoogd en mevrouw Roo. contract hebben afgesloten voor do seboom werden bij hunne aankomst jaarlijksche vervaardiging van 500.090 op het perron van het Hollandsche'-paar laarzen voor 't Russische leger, MISHANDELING. In het ziekenhuis te 's-Hertogen- bosch is gistermorgen overleden de persoon, genaaTiid N die voor enke le weken bij een twist in de Tolbrug- straat werd verwond, welke verwon ding later een ernstig aanzien kreeg, zoodat toen, .zooals gemeld is, zekere Th. v. L. als verdacht van mishande ling met zwaar lichamelijk letsel op last der gemeente-politie naar de ge vangenis te 's-Hertogenbosch is over gebracht. WEDER IN DIENST. De geschorste commies der belas tingen te Tiel is wel weer in functie gesteld, maar wegens bet indienen van een valsche declaratie voor ver plaatsingskosten en overlegging van valsche quitanties is hem een gevoeli ge boete opgelegd door den minister. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 cent per regel. De Thermogène-Watte geeft aan de spieren de lenigheid en al hun kracht terug; zij bevordert de bloeds omloop en lost de Uraten op, die de eenige pijn-oorzaak zijn. De Ther- mogène-Watte maakt het onge makkelijk gebruik onnoodig van smeersel, pappen, trekpleis ters en jodium-preparaten, die vlekken maken en bij tend zijn voor de huid.Thermo- gène Watte eiseht geen rust houdengeen leefreg.en maakt het gebruik van voor de maag schadelijke middeltjes overbodig. Altijd opletten dat de woorden „Le Tiiermogène" voorkomen op het etiket van de doos. Verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogisten a f0.76. Uit de Arbeiderswereld DE STAKENDE GLASBLAZERS- Men meldt aan de N. R. C. Hedenochtend zijn te 's-Gravenha- door de bekende bemiddelings commissie gehoord de afgevaardig den der stakende glasblazers en he denmiddag de patroons. De vorige week Donderdag was de volgorde juist andersom 's morgens de pa troons, en 's middags de arbeiders. Bij de bespreking met de patroons, de vorige week, was de heer mr. Treub niet aanwezig, daar deze in de Kamer moest zijn. Het verhoor van de arbeiders woonde hij echter bij. Dat onderhoud duurde toem bijna drie uur. Wij vernemen, dat, behoudens on voorziene gezichtspunten, de pa troons van meening blijven, dat de ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor het cand. examen in de rechten, de heer G. Ho- vens Gravevoor het doctoraal exa men in de rechten, de heeren W. G. de Marez Oijens en W. L. Troost voor het grootambtenaars-examen In dischen dienst de heer W. D. B. II. Mulder. Utreclit. Geslaagd voor het le na tuurkundig examen de heer J. J. van Batenburgvoor het prop. examen in de geneeskunde de heeren P. C. Jan- een en M. Dahmen. Groningen. Geslaagd cum laude tot doctor in de rechtswetenschap de heer Th. V. J. M. Feldbrugge. Sport en Wedstrijden VOETBAL. De Gentsche Football Club komt 2en Kerstdag te 's-Gravenhage tegen H B. S. spelen. Het wordt dus een Bel gische voetbaldag in de residentie, daar de Union St. Gilloise dienzelfden dag tegen H. V. V. uitkomt. Koloniën INDISCH PERSBUREAU. In alle stilte wordt aan de Alge- meene Secretarie te Buitenzorg een persbureau gereed gemaakt, bestemd om den gouverneur-generaal op de hoogte te houden van alles wat in le pers over Indië wordt gezegd. Aan het hoofd komt een referendaris wiens taak zal zijn alles wat maar van belang is uit de hier, bij onze buren en in Europa verschijnende bladen, voor den landvoogd te resu- meere-n. Het bureau zal zich ook belasten met de verstrekking, tegen een nader vastte stellen bedrag, van officieele berichten aan de Indische dagbladen. CELEBES. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Dinsdag Alle vorsten in Dongola sloten contracten, behalve twee onder de su- zereiniteit van den vorst van Bena- wa, die weigerden hun opwachting bij den gouverneur te maken. Bij een poging tot dwang maakte het gevolg amok43 van hen sneu velden. Onzerzijds werden drie min deren gewond. De colonne blijft voorloopig in Don gola. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Volgens aoliterstaande advertentie zal hier Donderdag een openbare ver gadering worden ge&ouden als pro paganda voor de afschaffing van al coholische dranken. Voor verdere bijzonderheden verwij. ze'n wij naar de advertentie. HEEMSTEDE. Het aandeel dezer gemeente in de lichting der Nat. Militie voor 1905, bedraagt 17 man; hiervan worden 12 man ter volledige en 5 man tot korte oefening ingelijfd. Door B. en W. is afwijzend beschikt op verzoekschriften van de wed. Snel lens en G. Bot alhier tot verkoop van sterken drank in 't klein. Naar wij vernemen zal in plaats van de gewone godsdienstoefening op lsten Kerstdag 's avonds in de I-Ierv. Kerk, de Chr. Zangvereen. „Ex Ani mo" alhier optreden. Ze zal, evenals het vorige jaar, zingende de kerstge schiedenis behandelen, in den vorm van het Oratorium „Immanuel" van F. Müller uit Fulda. Ds. Jonker zal in de pauze een woord spreken HILEGOM. De afd. Hillegom van de Ned. Ver. tot afsch. van Alcoholh. dr. hield Maandagavond in de Ebenhaëzer haar 2e openbare vergadering. Voor een tamelijk dicht bezette zaal leidde de spreker, Ds. Weeder van Koog a d. Zaan, zijn onderwerp „Geen Le vensdoel" in. Spr. schetste de drankellende, hoe deze verderfelijk werkt op onze her senen, het familieleven, voor het na geslacht en vergeleek de ellende met den oorlog in Oost-Azië. Spr. haalde in zijn rede eenige toe passelijke bijbelteksten aan en noem de het een onverantwoordelijke daad om op dien weg voort te gaan met de drinkgewoonten. BENNEBROEK. Heden, Woensdagmiddag, vierden de gezamenlijke kinderen van de be waarschool der Zondagsschool en van de naai- en breischool wederom op eene .waardige en aangename wij ze het Kerstfeest. Met een getal van ongeveer 145 'n Rehoboth bij een zeer fraaie Kerst boom verzameld, werd door dit groot getal zoowel groote als kleine jongens en meisjes, verrukkelijk genoteo. Dat dit feest zoo uitstekend is ge slaagd, is zeer zeker voor het groot ste deel te - danken aan de zeer ijve rige bemoeiingen der dames-naai- krans op ons dorp, die hiervoor da* ook alle lof toekomt De verschillen de dames hebben tijd, moeite noch geld ontzien om een heel groot getal doelmatige kleedingstukken te ma ken, die op oordeelkundige wijze wer den geschonken. Warme gehaakte wollen rokjten. dikke dassen, heerlijk dikke jongens- en meisjesmutsjes, en meer doeltreffende kleedingstukken allen zelf gemaakt, werden kwistig geschonken. Mevrouw Zubli, die na het vertrek van mevrouw van Doorninck dan ook het initiatief nam, om voor dit aar dige doel de handen weer inéén te slaan, heeft eer van haar vriendelijk denkbeeld. Ook mevrouw Rendorp van Voge lenzang en mevrouw Van Doorninck te Haarlem zonden een groot nok kerstgaven. De kleinen werden bovendien ruim schoots onthaald op chocolade ea krentenbrood en toonden hun blijd schap in vroolijk gejubel en van vreugde stralende gezichtjes. Ds. Gerth van Wijk was als naar gewoonte aanwezig en hield de kinde ren, op eene wijze, geheel in overeen stemming met het hooge feest, bezig. Door verschillende kinderen word bewezen, dat het godsdienstige, hun welwillend geleerd, goede vruchten heeft gedragen. Hoogst voldaan, ein met dankbare* harten ongetwijfeld, gingen ze om ruim 6 uur huiswaarts. In overleg met Burgemeester e* Wethouders is door de N.-Z.-Holi. stoomtramweg-Maatschappij Haar lemLeiden de voorzichtige maatre gel getroffen om niet meer op de Beo- nebroekerbrug voor het in- en uitla ten van reizigers te stoppen, maar bit de Ned. Herv. kerk. VELSEN. VERGADERING van den Gemeem- fceraad op Dinsdag 20 Dec. 1904 voorm. 10 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren J. R. Wüsfce, P. A. v. d. Berg, J. v. Splunter, F. P. Ver meulen en G. H. Philips. Ingekomen is een bericht van Ged. Staten, meldende dat er bezwaar be staat tegen de verhooging der jaar wedden van de wethouders. De Voorzitter en de heer Schuiten maker betreuren deze beslissing. Billijk was volgens den heer Schui tenmaker nu, om den wethouders eenige vergoeding toe te kennen ale ambtenaren van den Burg. Stand. De Voorz. zal gaarne een voorstel in dien geest voor de eerstvolgende vergadering inwachten. Het adres der Vrz.-Dem. Kiesver- eeniging te IJmuiden, verzoekende spoedig met den schoolbouw aan te vangen, wordt voor kennisgeving aangenomen, nadat de Voorz. me degedeeld heeft, dat B. en W. en d« betrokken Commissie met bekwame» spoed de zaak afhandelen. Ook de andere ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Op 16 Dec. j.l. was in kas ƒ2936.34. De ontvangsten bedroegen ƒ73579.984 de uitgaven 70643.644. Besloten werd den aldaar gesta- tionneerden Rijkspolitiebeambten eeu gratificatie toe te kennen van ƒ230. Ten slotte h-adden verschillende be noemingen plaats, waaronder die van de stembureaux voor de verkie zingen in 1905. Bij de rondvraag kwam de verlich ting ter sprake en werd B. en W. ver zocht, om die wat te verbeteren, voor al ook in verband met de te verwach ten nieuwe proefnemingen met de stoompont. Vervolg Stadsnieuws De nieuwe Drankwet. In de zitting van het Haarlemsche Kantongerecht van Woeusdag 28 De cember zal een eigenaardige overtre ding van de Drankwet behandeld worden. De zaak komt hier op neer De caféhouder Schuitenvoerder wellicht beter bekend als de geweaene „August de Domme" uit het circus van Oscar Carré werd voor eeni- gen tijd in staat van faillissement verklaard. Zijn bierhuis met vergun ning, staande op den hoek van het Verwulft en de Gierstraat, bekend als „het Hoogerhuis", werd gesloten. Eenigen tijd later werd het evenwel heropend, toen geëxploiteerd door een geheel ander persoon. Het bleek nu, dat genoemde Schuitenvoerder zijn vergunning over gedaan had aan des nieuwen bewoner. Dit was evenwel geschied zonder medeweten van den curator in zijn faillissement, die vol gens de wet alleen daartoe gerech tigd is. De nieuwe bewoner is voor eenigen tijd bekeurd, wegens het verkoopen van sterken drank in het klein, daar zijn vergunning niet wordt erkend. Naar wij vernemen zal Mr. F. A. Bijvoet den bekeurde verdedige®.. Uitslag aanbesteding. Door het gemeentebestuur is de le vering en het onderhoud van unifor men en uitrustingstukken voor da agenten en inspecteurs van politie op. gedragen aan den heer J. II. W. Gründeman alhierde levering en hei onderhoud der uniformkleeding voor de brugwachters en werklieden der begraafplaats aan den heer T. de Kamper alhier en de levering van laarzen en schoenen voor do agen ten van politie aan de heer T. X. ter Haak alhier. Doopsgezind Zangkoor. Voordat morgenavond het feest-con- cert van het Doopsgezind Zangkoor een aanvang neemt zal door een co mité uit de kunstlievende en eere leden der vereeniging een keurig vaandel worden aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2