Bij de wandeling in den tuin kon aan H. M. beter dan aan de zijde der Hazepaterslaan een denkbeeld gege ven worden van de uitgestrektheid van het gebouw, dat zich thans, ver licht door de heerlijke winterzon, uit nemend voordeed. In de ontvangstzaal teruggekeerd, waar een kopje thee werd gebruikt, ontving de Koningin uit handen van een patiëntje, een vierjarig meisje, op den arm van een der zusters, een bloemruiker. Daar onderhield de Be zoekster zich nog eenige_oogenblikken. met de bestuursleden en hoorde zij staande aan Psalm 1214. door de zusters ten afscheid gezongen. De Heer zal U steeds gadeslaan, Opdat Hij in gevaar Uw ziel voor ramp bewaftr. De Heer. hetzij ge in- of uit moogt gaan, Of waar ge U heen moogt spoeden. Zal eeuwig U behoeden. Vriendelijk wuifend vertrok de Ko ningin tegen 41/2 uur, dankbaar na gevolgd door velen der gelukkige be woners van het Diaconessenhuis. Te 4 uur 43 min. is Koningin Em ma met den gewonen trein, waaraan een salonrijtuig was gehaakt, naar 's-Gravenhage teruggekeerd. Van toren, station en enkele parti culiere woningen woei de vlag. FEESTCONCERT DOOPSGEZIND ZANGKOOR. De tijd vliegt voorbij. Een poos je geleden gaf het „Doopsgezind Zangkoor" een Feestconcert ter her denking van een zekere bestaans-pe- riode. Iets vroeger had zich het koor geconstitueerd, om in feestliederen Kulde te brengen aan den toen jubi leerenden heer H. J. Overbeek, zijn tegenwoordigen Eere-Voorzitter. Dit alles herinneren wij ons als den dag van gisteren. Maar dat „poosje gele den" is een tijdperk van 5 jaren en dat „iets vroeger" een dito van even eens 5 jaren zoodat het Feest-con- cert van Donderdag j.l. de herden king gold van een tienjarig be staan en het mag er aanstonds bij gevoegd wondenvan een levens krachtig en bloeiend bestaan. Den man aan wiens werken en streven wel op de eerste plaats die bloei en levenskracht te danken zijn, den wak keren dirigent J. de Nobel, mag hier zeker wel het eerste woord vair \v aar- deering en hulde toekomen. Zoo al thans begreep het ook de voorzitter der feestvierende vereeniging, toen hij haar directeur reeds voor den aanvang van het concert een lauwer krans overhandigde. Aan deze plech tigheid was een andere voorafgegaan Onder eenige welgekozen en duidelijk uitgesproken woorden van, naar ik meen, do Bestuursvrouwe van D. Z., Mevr. Wed. A. L. DyserinckWij- Bands was der vereeniging een een voudig maar fraai, bewrekt vaandel aangeboden, dat door den president ...met enkele harteliike woorden van dank was aanvaard en door koorleden en publiek met geestdrift begroet. Het concert zelf mag een ernstig- voorbereid en uitmuntend geslaagde muziekuitvoering he eten. Het koor toonde zich in een belangrijk aantal a-cappella-nummers ter dege slag vaardig. Zeer in 't bizonder mag ge noemd worden de uitvoering van Sweelinck's Psalm 122, en weinig minder die van bet aan „Doopsge zind Zangkoor" opgedragen werk van Otto W. uie NobelPsalm_VIII, naar de bekende berijming van Ten Kate. De kennismaking met deze nieuwe compositie was op zichzelf een aan gename verrassing. De heer De Nobel heeft bij het bewerken van dezen, reeds door Hol gecomponeerden tekst niet alleen moed maar ook werkelijk talent getoond. De stemming" van het gedicht is xnooi gevoeld alleen in de gevaarlijke strophe „De wollige schapen" enz. wordt aan den adel van den stijl te kort gedaan en de bewerking van de geheele compositie getuigt van studie en smaak. Het koor heeft blijkbaar dit vrij omvangrijke werk met voorliefde bestudeerd, en toen, na de uitvoering de componist zich wel op het podium moest vertoo- nen werd (hem daar onder de harte lijkste ovaties van uitvoerders en hoorders een schoone krans overhan digd. Ook wat het solistisch gedeelte be treft had de avond een zeer gelukkig verloop. Mevr. A. C Craandijk Schuil droeg haar aandeel bij in den vorm van een zestal ernstige liede ren waarbij zij door haar muzikale in-waro voordracht haar gehoor zeer impressioneerdo. De sopraan-soliste mej. Estella do Jong van Amsterdam song eveneens zes liederen van ook juist niet vroolijk karakter. Toch gaf haar licht, welluidend sopraangeluid de gewonschte tegenstelling tot Mevr. Craandijks diep-warme alt-tonen. Beide dames-solisten zongen nog in vereeniging .met het vrouwenkoor bij de uitvoering van H. v. Tussenbroeks' irissohe compositie „Prins Lente" en C. v. Rennos' stemmingrijke „Avond- cantate." Voor de l>egeleiding van verschil lende solo- en koorwerken had mep zich van de medewerking der he er er N. IL Andriessen en Willem Andries sen verzekerd Ook~uIt belangrijk on derdeel was dus allerminst verwaar loosd. „Doopsgezind Zangkoor" heeft met dit Feest-concert zijn reputatie niet alleen bevestigd maar zonder eenigen twijfel aanmerkelijk verhoogd. PHILIP LOOTS. Den 29sten van deze maand zal de heer Arie H. Willemse van Utrecht in do afd. Haarlem van de Noderl. Vereen, tot afschaffing van alcoholi sche dranken spreken over Nieuwjaar- vieren. HET TOONEEL. DE DERDE UITVOERING VAN DE LETTERL. VEREENIGING „J. J. CREMER". 1 Was gisterenavond weer heel ge-' zellig bij „Cremer" in de zaal van den ouden Schouwburg. Er heerscht altijd zoo'n prettigen toon bij de uitvoeringen van deze ver eeniging een toon, die men bij andere Schouwburgavonden gewoon lijk mist. Men amuseert zich dan zoo echt. En die pret-stemming werd gis teren zelfs nog verhoogd door hel stuk, dat hare leden voor het voet licht brachten. Want had het bestuur den vorigen keer de leden onthaald op een voor-, stelling van het „Haarlemsch Too- neel" („Taptoe", met Louis Bouw meester in de hoofdrol), thans waren de werkende leden zelf weer eens in 't vuur gekomen. En men was gaan offeren aan de godin der Vroolijkheid, aan de goed- lachsche fee van het blijspel. Daarom was men nog eens gaan zien, wat de bevoorrechte kinderen van die godin de heeren Blumen- thal en Kadelberg voor dezen avond zouden hebben aan te bieden. Nu, deze Duitsche moppenfabrikan- ten leveren wat je wiltwil je eens lachen over een gepensioneerden majoor, of over een manzieke oude juffrouw, of over een mal-doenden dominee, ja, over wat al niet.? je hebt 't maar voor het zeggen, de firma Blumenthal en Kadelberg, handelen de in vroolijkheid, goedkoope lach buien en_dolle combinaties (alles natuurlijk in tooneelvorm en tooneel- formaat) kan 't je leveren. En zoo hadden ze gisterenavond aan „Cremer" eon bezending moppen en grappen geleverd over het chapi ter ..Muurbloempjes", vrouwen en meisjes, die op de huwelijksmarkt niet of moeilijk aan den man komen een sujet, dat zich tot allerlei grap pen. lachwekkende vergissingen en buikschuddende scènes leent tusschen allerlei trouwlustigen, oud en jong mannelijk en vrouwelijk, verliefden en berekenenden. Kortom, „Muurbloempjes" bleek het rechte stuk te wezen om er de stem ming in te houden bij een publiek, dat eens een avond onscliuldigen pret wil hebben en de lever eens wil laten schudden. En het stuk werd zeer goed ge speeld, heusch, we hebben nog nooit een uitvoering van „Cremer" gezien, die zoo vlot van stapel liep. waarin, zulk goed spel te zien werd gegeven en waarin ieder zoo 't beste leverde van wat hij kon. Dat zou een stuk voor „Cremer" wezen, om op een con cours mee uit te komen. Thans iets over de medespelenden, en daarom „honneur aux dames". De jonge dame, die do rol van Francisca (de boekhoudster, die zelf haar brood moet verdienen en bang is niet te trouwen, terwijl ze ein digt twee sollicitanten in plaats van één naar haar hand te hebben) speel de, en die we meer bij „Cremer" op de planken zagen, had een gelukkigen avond en liet vooral in het eerste bedrijf heel aardig, los, vroolijk spel. zien. Ze heeft echter het gebrek VHIIi wit Jcugtl. WarocfaijniljK uit 'een zeer te prijzen verlangen om zui ver te articuleeren en duidelijk ver staan te worden wat bij dilettanten anders wel eens wat te wenschen over laat is ze nu vervallen in een soms te lang pauseeren tusschen haar woorden en zinnen, waardoor er wel eens wat te weinig schot in haar spel zit en 't den indruk maakt dat ze op den souffleur moet hengelen, wat ech ter niet het geval is. Maar dit foutje uit lofwaardige zorgzaamheid is ge makkelijk genoeg te verhelpen. Edith werd eveneens heel lief ge speeld, en de scène op het kantoor tusschen haar en Paul over het hu welijkscontract, viel vooral van haar zijde zeer te roemen om het vroolijke, losse, pittige spel. De dame, die bij „Cremer" altijd de rollen van „alte Komische" vervult, was ook nu weer goed op dreef als de huishoudster, die haar heer vertroetelt en ook nog een kansje op een huwelijk met hem denkt te hebbenze ontlokte als ge-j woonlijk weer menige lachbui aan de zaal. De hoofdrol van het stuk, die van Wörmann, een dikke vijftiger. die nog trouwplannen maakt met zijn boekhoudster, een meisje van in de' twintig, werd vertolkt door den beken den voorzitter der vereeniging, en 'was dus in bekwame handen. We gelooven evenwel, dat hij een ietsje had kunnen chargeeren, zoowel in grime als in spel, waardoor het blij spelachtige, ja, op sommige plaatsen 'het kluchtachtige van het stuk nog meer tot zijn recht zou zijn geko men. Paul, de „jeune premier", werd gespeeld door iemand die we niet meenen te kennen, maar die zich thuis voelde op het tooneel, los van gebaar en in de oogenblikken van opwinding ook goed van dictie was. Jammer al leen, dat in zijn spraak wel wat sterk een plaatselijk accent domineerde, waaraan de régie een volgend maal misschien haar aandacht wel wil schenken. Martin Bolz, do minzieke kwast, die de zaal telkens deed scha teren, werd gespeeld door den beken den vertolker der komische rollen bij „Cremer", die weer enorm veel succes had. En laten we dan ten slo.tte nog even wijzen op het rustige en kalme spel van Morbergop den mooi ge- maakten kop van den boekhouder; en op een goed gespeeld dronkenmans- scènetje van Spangenbachom te eindigen met de vraag waarom Mar berg zich op het feest ten zijnen huize niet in rok gestoken had? Na elk bedrijf moest gehaald wor den en aan Edith werden bloemen aangeboden. 't Was weer een goed geslaagde „Cremer"-avond. FRANS NETSCHER. Chr. Nat. Werkmansbond. Voor een 100-tal leden en genoodig- den van de afdeeling Haarlem van den Christelijk Nation alen Werk mansbond hield Ds. F. W. C. L. Schulte van Muiden een lezing over „Materialisme en Zonde". In het be gin van zijn onderhoudende voor dracht, zette spreker op duidelijke wijze uiteen de beteekenis van het materialisme. Het woord is afgeleid vari ihet Latijnsche materie, dat stof beteekent, terwijl het ook te kennen i is uit materiaal, waarmede bouw-en grondstof wordt aangeduid. Het ma terialisme is do wereldbeschouwing, die aanneemt, dat de materie, of de stof, de eenige en eindoorzaak is van al wat bestaat, en dus het bestaan van geestelijke dingen, en ook van een Goddelijke macht, ontkent. Dit denkbeeld is niet nieuwReeds voor eenige duizende jaren gingen sommige wijsgeeren van deze be schouwing uit, 'doch alleen met dit onderscheid, 'dat zij 'de elementen, het vuur, het liicht, het water en de lucht noemden, inplaats van de stof. Daar -waar het materialisme alles toeschrijft aan de werking van de stof. kent het ook geen zonde en geen kwaad, zoo als wij die kennen, doch alleen de gevolgen. Misdaad schrijven de materialis ten veelal too aan een ziekelijke ge steldheid. en zijn van meening dat de misdadiger eerder verpleegd, dan ge straft dient te worden. De inensch is eens uit het paradijs verjaagd, en nu is er bij al de men- ischen een streven merkbaar, om zoo'n paradijs weder te vinden. Ook de ma terialisten i)ogen dit, doch denken het te vinden, op deze aarde, waar zij evenwel tevergeefs zoeken. Om het weder deelachtig te worden, moeten wij ons met God verzoenen en ons beeld Gods vernieuwen, opdat wij hiernamaals voor eeuwig een paradijs erven, veel schooner dan het aardscho. Door den voorzitter van de afdee ling, den heer J. \Y. Hilbrander werd den spreker hartelijk dank gezegd voor zijn schoone voordracht, waar na de vergadering, die geopend was met gebed, door Ds. Weener met dankgebed werd gesloten. De Raadsverkiezing. Het bestuur van Burgerplicht, ge woon bij verkiezingen zijn pijlen tot het laatst te bewaren om den kiezer des te zekerder te kunnen treffen, heeft ook nu weer in de laatste mo menten, vóórdat de stembus open ging, niet minder dan drie geschriften verspreid. In het eene beveelt zij den heer Beijnes aan als geboren Haar lemmer, in het andere als indus trieel tegenover den „advocaat" Mr. Thiel, en betoogt 'daarbij, dat er al genoeg' rechtsgeleerden in onzen Raad zitting hebben, in het derde tracht zij aan t© toonen, dat Mr. Thiel wel degelijk „rood" is. Andere verkiezingsgedrukten heb ben wij niet ontvangen. Er is weer van beide zijden op den verkiezingsdag hard gewerkt. En niet alleen op den verkiezingsdag. Reeds de heele week is er, zoowel vanwege de Liberale Unie, als door Burger plicht en de R.K. Kiesvereeniging, druk aan persoonlijk huisbezoek ge daan. Voor de L.JJ. besteedden vijf tien personen hunne moeite, de bei de andere vereenigingen, vooral de leden der R.K. propagandaclub en eenige leden van Burgerplicht. Heden werd druk naai' de stembu- reaux gereden. Het aantal kiezers in district III is 3184, verdeeld -als volgt Hoofdstemburea,u Wijde GeAdeloo- zenpad 1839 kiezers. Onderstembureau KI. Heiligland 1345 kiezers. Te omstreeks 2 uur waren uitge bracht Hoofdstembureau 760. Onderstembureau 630. .De vorige week bedroeg dit aantal op hetzelfde uur resp. 646 en 458. Er wordt dus heden veel drukker ge stemd. Wie van zijne pogingen het meeste succes heeft gehad, zal hedenavond voor de vensters van ons Bureau Groote Houtstraat 55, blijken. Kerstfeest viering. De Zondagsschool van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Lu- thersoh Genootschap voor In- en Uit wendige Zending zal ditmaal haar Kerstfeest vieren op Maandag a s. in de Broederkerk. Als spreker zal optre den Ds. C. Th. Schorten van Tiel. Haarlem sc he Kegelbond. De 4de bondsavond zal plaats heb ben op Dinsdag 27 December 1904 op de banen van Café Brinkmaan, van 7 tot 10 uur. De banen zijn welwil lend afgestaan door de Kegelclubs „de Vliegende Hollander" en „de Groote Vauxhall". De prijzen bestaan even als het vorige jaar uit consumptie-ar tikelen. D e E. S. M. Naar we vernemen heeft de Electa Spoorweg Mij. aan allen die onlangs bij de groote vertraging in den dienst door 't breken eener lijn, schade heb ben geleden doordat ze per spoor of per rijtuig huiswaarts moesten kee- ren, al die schaden vermoed. Het blijkt dus dat de Mij. alles doet wat zij kan om de passagiers te gerieven. Het spreekt natuurlijk wel van zelf dat deze regel bij vertragingen van zeer korten duur niet geldt. Kol. Museum. Donderdagmiddag weid het Kolo niaal Museum en het laboratorium dier instelling bezocht door een 6ö-tal studenten der Polytechnische School te Delft. Het bezoek had plaats on der leiding van Prof. P. van der Buig; ook de hoogleeraar I. Franco was m het gezelschap aanwezig. Onder de studenten waren er twee dames-tech nologen. SCHERMEN. De datums, waarop de Nederland- sche Onderofficiers Schermbond te Haarlem wedstrijden zal houdon, zijn vastgesteld op 17, 18, 19 en 20 Ja nuari a.s. Binnenland Staten-Generaal TWEEDE KAMER. We hebben gisteren nog een staartje! van de Waterstaats-begrooting gehad. De Minister had zich te verdedigen tegen de vorige week gedane aanval len op zijn beleid, voornamelijk op het gebied van posterijen en telegra phic. Men herinnert zich, dat de grootste grief deze was, dat de Mi nister een bedrag van ruim 81,000, ten vorigen jare toegestaan voor po- sitio-verbetering van het personeel, daarvoor niet had besteed. Wat de Minister nu daarover mededeelde, zonk in 't niet bij zijn, door de Kamer met instemming vernomen, verkla ring, dat hij alsnog dat geld onder het personeel zou verdoelen. Overi gens was ook uit s Ministers ant woord niet van gering belang de uit eenzetting van de te Amsterdam op geworpen fooienquaestie der bestel lers. Dat fooienverbod bestaat be toogde de Minister reeds sedert 1878. Intusschen, het aannemen van fooien is daarbij niet verboden, wel het eischen van fooien. Dit laatste geval had zich te Amsterdam voor gedaan. Maar ook zonder dit cischend optreden van de Amsterdamscho be stellers zouden deze zijn geschorst, omdat zij geweigerd hadden brieven op bovenverdiepingen te bezorgen, wijl er niets voor gegeven worcl. Dat was afpersing, welke niet kon I worden geduld. Naast deze, volgde nog een zuiver Amsterdamsche quaestie, waarover de pennen zeer in beroering zijn ge weest. De kantoorknecht Linthuis dan, was beweerde de Minister niet overgeplaatst om zijn lidmaat schap van een vakvereeniging, maar wegens zijn verzet tegen den Amster- damschen postdirecteur. Zulk een sa menspanning tegen een chef was on duldbaar en de man ging naar Venlo, waarmede hij alles is daar goed- kooper dan in Amsterdam niet is achteruitgegaan. Eenige korte replieken en de Minis ter van Waterstaat ruimde zijn plaats achter de groene tafel in voor Minis ter Bergansius. De Waterstaats-be grooting was dus dezen dag aange nomen. Niet alzoo die van Oorlog. Daarmee gaat nog wel een dagje heen. Slechts drie sprekers kwamen pas aan het woord. Twee daarvan konden zich in het geheel niet veree nigen met liet beleid des Ministers. Daar was allereerst de lieer Mar- chant, die het ideaal zijner partij het volksleger, onder het bewind van de- zon Minister geheel verloren zag gaan. Generaal Bergansius. betoogde hij, wil van een volksleger niets we ten. Hij is de incarnatie van de tech nische opvatting op defensie-gebied, een beroepsleger van een bepaalde Kaste. Dat spreker dit ernstig be treurde, het behoeft nauwelijks ge zegd, maar voor hem en zijn partij- genooten was er een lichtstraaldat de wil van het volk naar een vólks- leger heenstuurt en dat er in het le ger zelf bij meerderen en minderen, mindere opgewektheid is bij den be- staanden toestand. Verkorte oefeningstij d was sprekers leuze, sluiting van de kazerne tijdens de wintermaanden. „Maar dan krijgt ge geen geoefen de manschappen", zegt de Minister. „Die krijgt ge wel", antwoordde hem de heer Marchant, „wanneer ge die vier maanden maar goed besteed. Waarom als thans parades te hou den Waarom wachtdiensten Zooals 't thans staat, gaan we een verkeerde richting uit. Het leger eisclit jaarlijks millioenen meer. Zuinigheid moet de boodschap zijn." En daarom dringt spreker aan op de instelling van een Bezuinigingscommissie. Dien wensch uitte ook cle heer Duy- maer van Twist. Maar dat was dan ook liet eenige waarin deze spreker den heer Marchant bijviel. Zijn gan- sche rede was overigens gewijd aan een verdediging van het beleid van den Minister, die dure wetten van de liberalen heeft uit te voeren; dia te recht niet den weg van e.en volksleger opgaat, omdat ons volk daarvoor niet rijp is, maar die overigens om de tekorten bij het officierskorps en bij het Kader aan te vullen moest streven naar wederopheffing van het Reservekader. Tusschen deze beidé sprekers in, voerde nog de heer Ter Laan het woord, voor herhaling van telken jare door de socialistische fractie geuite klachten, over de verspilling van mil lioenen en over de ontevredenheid der manschappen en der onderofficieren. Tal van voorbeelden van slechte be handeling van den soldaat somde hij op, en sprak waarvoor de voorzit ter hem tot de orde riep zelfs van donderen". Niet de Bond van Mili ciens definieert z. i. dan ook de krijgs tucht, maar de Minister zelf. De verdere beraadslaging over Oor log werd verdaagd tot heden 10 uur. Nadat gisterenavond zonder discus sie Hoofdstuk VII A, Nationale Schuld, en zonder stemming was aangenomen, hield bij Hoofdst. VII B, Depart, van financiën, de heer Van Kol een pleidooi voor i de restitutie aan Intdië van de in Ne derland geheven zegel- leges- en re gistratie-gelden bij aanbestedingen en leverantiën. De M i n. van fin., de heer Harte van Tecklen- b u r g, gaf er weinig uitzicht op, maar beloofdo overwegingIndië stond hier gelijk met ideTTepartemen- ten van bestuur in Nederlanden, De heer F o c k ondersteunde 'den wensch van den heer v. Kol nog nader. De heer Van Raalte drong, bij de Afd. V aan op 't aan de gemeen telijke ambtenaren voor 't opmaken der plaatselijke belasting kohieren geven van inzage van de kohieren, der rijks-, vermogens- en bedrijfsbelas tingen, opdat de gemeenten niet met medeweten nog wel van de rijks fiscale ambtenaren, dupe worden van ontduikingen die financieel en voor de publieke moraliteit nadeelig zijn. Hoe kon de Min. iets voor de gemeen- tefinanciën doen zonder offer voor 't Rijk. Waarom blijft hij overwegen? Spr. begreep de moeilijkheid niet. Maar de Min. kon die zekér overwin nen gelijk hij er ir. slaagde om een reorganisatie van 't .personeel der be lastingen tot stand te brengen die over het geheel voldeed. Alleen meende spr. dat de beptfting omtrent imperatief ontslag op 65-jarigen leef tijd verkeerd was en dat üe leeftijd, als voor hoogleeraren, op 70 jaren moest "worden gebracht. Als de Min. niet toegaf zou spr .een motie voor stellen. De heer F o c k ondersteunde 't betoog op het eerste punt met warm te. Hij vroeg vorder wijziging der wet op de bedrijfsbelasting tot vrijstelling van die belasting van gelden voor opvoeding van kinderen wier ouders elders zijn gevestigd een stelling, die door den H. Raad is uitgespro ken. De heer J an sen had bezwaar tegen de groote en voortdurende uit breiding van 't getal commiezen, ter bestrijding van den sluikhandel in suikerde voordeelen gaan er door verloren. Verlaging van den suiker- accijns zou veel doelmatiger zijn. Spr. had verder bezwaar tegen 't brengen van Venlo en Maastricht in de le linie en drong op voorschriften aan om het lokaal verkeer niet te bemoei lijken. De lieer Roessingh sloot zich bij den heer v. Raalte aan op 't punt van den leeftijdsgrens voor het ont slag van ambtenaren spr. vereenig- de zich verder met de bezwaren van den heer Jansen over de vermeerde ring van 't getal commiezen. Einde lijk drong hij aan op het vrijlaten der keus tusschen eed en belofte voor de ambtenaren. Ook de heer Bos was door de vermeerdering van het aan tal commiezen onaangenaam getrof fen hij bepleitte ook een verlaging van den suikeraccijns, omdat de smokkelarij daardoor alleen zal ver dwijnen. En 'door vermeerderd ge bruik elders is "t overal gebleken) zal de schatkist er niet bij verliezen. De heer de Klerk wees op een paar onbillijkheden in de organisatie van 't personeel," wat leeftijd van aan stelling en positie der klerken betreft, terwijl de heeren Ter Laan en Van Limburg Stirum voor de commiezen (overeenkomstig een van hun ingekomen adres) nog eenige ver betering bepleitten. De heer Smeenge kwam óok nog voor verhooging van den leeftijids- grensvoor ontslag tot 70 jaren op het was voor velen hard en alleen bij uniformiteit te verdedigen. De heer Kolkman ging ook met de bedenkingen tegen de pensionnee- ring op 65 jaren mede 't is onnoodig en zal, als het algemeen wordt, den Staat veel, misschien Avel 4 ton per jaar kosten. Men wachte met dezen maatregel tot bij de regeling der rechtspositie van de ambtenaren. De heer Schokking had beden king tegen het toezicht der ambtena ren in fabrieken op Zondag. De Minister beantwoordde de verschillende sprekers in den breede. De openstelling van de rijkskohieren voor de gemeente-ambtenaren zou ten gevolge hebben dat 't geheim werd opgeheven 'door het niet geheim blij ven van de gemeente-kohieren, waar bij er gebruik van is geanaakt. Een leeftijdsgrens voor de anibtenaren- pensionneering was noodig om niet uit nevenconsideraties ongeschikten in dienst te houden. De Min. had na ernstige overweging, den leeftijd op 65 jaren bepaald en hij keurde een hoogeren af. Hij erkende dat de maat regel kostbaar zou zijn, doch 't korps ambtenaren zou er superieur door blijven. Om de hardheid weg te ne men (laf sommigen niet 't volle pen sioen zouden verkrijgen, zou de Min. nog een aanvulling van 't besluit uit lokken, maar verder zou hij niet gaan, tenzij misschien door een motie van de Kamer. In afwachting van een herziening van den suiker accijns, moest de Min. 't.noodig- per soneel hebben om de fraude zegevie rend te blijven bestrijden. De meeste andere punten van 't debat liet 'de Min., als geheel nieuw, of uitgestre den, rusten. De Min. hield zijn opvat ting ter zake van 'de belastbaarheid der uitkeering van elders gevestigde ouders voor 'de 'kosten van opvoeding van kinderen staande. Na eenige replieken, stelde de lieer Van Raalte .ails motie van orde voor dat de Kamer den wensch uite dat de leeftijdsgrens der belasting ambtenaren, voor pensionneering, van 65 op 70 jaren worde gebracht- Die motie werd, na eenig debat, waarbij de heer Schaper opkwam te gen enkele uitlatingen des Min. over den suikeraccijns en andere onder werpen zonder stemming aangenomen Morgenavond voortzetting van Hoofdst. VII B DE HAAGSCHE TENTOONSTELLING De Koningin en de Prins bezochten Donderdag ruim 5 kwartier de ten toonstelling van kookkunst in den Dierentuin te 's-Hage. Na aanbieding van een bloemruiker en voorstelling aan de comitéleden bezocht bet ko ninklijk odhbpaar zeer langdurig de inzending der intendance van oorlog, Bijzonder aardig was ook het bezoek aan het volkslogies van marine. Daar blonk alles de Vorstelijke be zoekers tegen. De overste Rant in groote tenue de Jantjes waren ook in het beste pakje gestoken ont ving het Koninklijk Paar. Ook hier lieten zoowel de Koningin als de Prins zich tot in bijzonderhe den inlichtingen verschaffen, vooral over de voeding, die de Koningin zeer voldoende en smakelijk vond. Trouwens de Koningin en de Prins overtuigden zich daarvan terdege. Want beide voldeden gaarne aan het verzoek om een proefje te nemen van de erwtensoep, door den kok ge kookt en keurig opgediend door wit gehandschoende Jantjes. De Koningin vond de soep heerlijk, bij welke betuiging de Prins zich aansloot. Bij het verlaten van het volkslogies ook de bottelarij was bezocht en elk dor matrozen vriende lijk toegesproken weerklonk op uitnoodiging van overste Rant, een hartelijk „leve de Koningin ge volgd door een driemaal herhaald hoezee. Een kort oogenblik werd nog ver wijld in de Indische afdeeling van Oost en West, waar de Javaantjes neergehurkt zaten en een „sombah" groet aan de Koninklijke bezoe kers brachten. Na een bezoek aan de bovengale rijen werden de Koningin en de Prins naar het ontvangsalon teruggeleid, waar Zij aan den voorzitter van het eere-comité kolonel Van Zuylen, ver zochten hun bijzonderen dank over te brengen aan het comité, verklarende, dat Zij de tentoonstelling bijzondei' mooi en welgeslaagd beschouwden. Tijdens het bezoek werd H. M. een mandje Amerikaansche appelen en een bloemruiker aangeboden, welke Zij welwillend aanvaardde. VERKIEZINGEN. Naar „Het Volk" meldt, heeft de heer P. L. Tak voor cle verkiezingen in 1905 de candidatuur aanvaard voor het district Franeker. In de afdeeling Kinderdijk van de S. D. A. P. is de heer L. M. Her mans met algemeen© stemmen tot candidaat gekozen voor het district Sliedrecht. EEN ALGEMEEN GEACHT BURGERVADER. Een burgemeester, die zich in de toegenegenheid zijner gemeenteleden verheugt, is zeker die van Rosendael, baron van Pal landt. Bij de Woensdag gehouden stem ming voor een lid der provinciale staten van Gelderland, zijn in Rosen dael uitgebracht 52 stemmen, waar van 51 op baron van Pallandtde 52ste stem was van onwaarde EEN UNICUM. De burgemeester van Broek in Wa terland ontving dezer dagen het vol gend schrijven„Of Uwen hoogheid mijn uit genaden voor de tijd van 6 maanden opsturen wil naar Hoorn in de gevangenis. VREEMDE MANIEREN. Op de Schie te Rotterdam is Woens dagavond door de politie aangetrof fen een Delvenaar die op zijn bloote voeten rondliep, hetgeen een oploop verwekte. Het bleek dat de maai in een kroeg in de omgeving van de Zandstraat was geweest, waar men hem zijn schoenen en sokken had uit getrokken en hem toen op straat ge worpen omdat hij niet betalen kon. Den afgeloopen nacht bezorgde de politie hem een onderkomen. NETTE COMMENSAALS. Op de Hoogte Kadijk te Amster dam werd eene weduwe in hare wo ning door haar commensaal, die met zijne 3 kinderen bij haar inwoont, mishandeld. Een werkman, die op het hulpgeroep der vrouw toeschoot, werd door den 12-jarigen zoon van den commensaal met een heete strijk bout tegen het hoofd geslagen, waar door eene bloedende wonde ontstond. Op verzoek der weduwe werd de com. mensaal met zijne kinderen uit hare woning verwijderd. DE WONDERKUIL. Gisteren is te Hulzen een verzoek schrift aan H. M. de Koningin door vele visschers onderteekend, met het doel te geraken tot verbad der woa- derkuil. Daartoe waren te Huizen ge komen de heeren Klaas Kes en G. de Waard, visschers van Marken, afge vaardigden van de voorloopige com missie, gevormd totTTet afzenden van bovengenoemd verzoekschrift, namens alle Zuiderzeevisschers. Deze afge vaardigden zijn van plan alle vis- schersplaatsen aan de Zuiderzee te bezoeken tot het verzamelen van handteekeningen. In het adres wordt gewezen op id-e werkloosheid onder de visschers, omdat door de „moord kuil" zooveel kleine, jong© visch weg gevangen wordt, dat er geen verkoop bare groote visch meer kan groeien. Adressanten verzoeken dan den be trokken Minister op te dragen die maatregelen te nemen, dat aan deze uitmoording der Zuiderzee een einde worde gemaakt, daar anders de vis- scherij op de Zuiderzee binnen kor ten tijd te gronde wordt gericht. De nood van zeer vele visschersgezinnen is reeds zoo groot, dat vele visschers genoodzaakt zijn hun armoedig be staan te rekken door het verkoopen van de kleine jonge visch als eenden- voer en mest voor het land. HOSPITAALSCHEPEN. De te Den Haag door de mogendhe den gesloten overeenkomst betreffen de de hospitaalschepen strekt in hoofdzaak om de hospitaalschepen in tijd van vrede vrij te stellen van ha vengelden en andere rechten. TREINBOTSING. Woensdagavond is op het stations emplacement Feijenoord do goederen trein No. 3819 H geloopen op eon stil- staanden goederentrein der Staats spoor, ten gevolge waarvan de loco motieven van beide treinen eenige schade kregen en twee remmers licht gewond werden. EEN BRUTAAL HEER. Een onbekend gehleven man, blon de snor, en groot forsch postuur, ge kleed met lange donkere jas, heeft een dezer dagen zioh toegang weten te verschaffen tot eene woning in de Javastraat te Den Haag, en, na de dienstbode aldaar in eene kast te hebben opgesloten, zich een geldelijk bedrag toegeëigend van ongeveer f680 waaronder 4 bankbiljetten van f 100, 3 van 60 en 1 van f 40, en tevens een zilveren remontoirhorloge met gouden wijzers.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2