Uitbreiding van S t e m d i s- iVi eten. Aanstaanden Vrijdag vergadert de Gemeenteraad tot bespreking vaneen voorstel van B. en \V. aangaande wij- Binnenland ziging van de stemdistricten. waarin mer bijeen. KAMEROVERZICHT. Gisterenavond kwam de Eerste Ka de gemeente is verdeeld. Het voorstel strekt tot uitbreiding Voor vijf minuten- Alleen om te bepalen, dat morgen van het aantal stemdistricten met UU1, Afdeelings-onderzoek één, waardoor het mogelijk zal zijn yan de onafgedaan gebleven Hoofd- het zoogenaamde Leidschekwartier te stukken der Staatsbegrooting en van splitsen en de bijna achtduizend kje- an(jere ontwerpen zal aanvangen. - j: - TTn—ln.„ iftH iv\ flilht HlC. 1 <uf_- zers, die Haarlem telt, in acht dis tricten te verdeelen, waardoor onge veer het ideaal. 1000 kiezers per dis trict, zou worden bereikt. Nog maar korten tijd geleden 's deze zelfde zaak in den Raad behan deld, n. 1. den 14den Sept. 1904. B. Daarop zijn de openbare zittingen tot nader verdaagd. HOFBERICHTEN. De gewone audiëntie vast wn mi- nister van Binnenlandsche Zaken t W waren toen door d^Mimster 1 Zaterdag 7 januari e.k. niet. van Bmnenl. Zaken uitgenoodigd, den Raad de vraag voor te leggen Plaats nebben, of wijziging van de bestaande stem districten den Raad noodig of wen- De Hofdame van H. M. de Ko- schelijk voorkwam. B. en W. meen- ningin Juckema van Burmania ba den toen van niet en de meerderheid rones Rengers, die ten Koninklijke van den Raad vereenigde zich daar- paleize inwoont, was sedert e enigen mee een voorstel van den heer Hu- tijd ernstig ongesteld, zóó dat er zelfs genholtz. om den Ministerte bench- oogeBMik spmke wa3 om v00rde ten. dat wijziging der stemdistricten e wèl gewenscht is/wd, met 11 stem- ™st der zieke Jet bal ten Hove al te men vóór, verworpen. i Maar de toestand verbeterde Het nu door B. en W. gedane voor en was Maandag zelfs zeer goed voor stel geschiedt dan ook alleen op aan- uitgaande. schrijving van den Minister, die den j t 28sten Dec een desbetreffend schrij-j Z K H de Prtas advlseerend lid ven verzond en vóór 10 Januari ant woord wenscht. welke termijn bo vendien nog belangrijk wordt ver- tenshuis los en vast is, is een wel kome buit. Dat buitgemaakte wordt opgestapeld tot een reusachtige pyra- mide. Op nieuwsjaarsmorgen vindt men dan een verzameling van vreem de dingen, bestaande uithekken, ladders, regentonnen, emmers, be zems, wagens, sleden, manden, uit hangborden, bijenkorven, enz., enz. AMSTERDAMSC.HE IJSCLUB. De Amst. IJsclub lie eft een ntouw gebouw, dat Dinsdag feestelijk is ge opend. De feestrede werd gehouden door Mr. H. P. Berlago, eerelid en oud-voorzitter van de e'rub. Onder de aanwezigen was ook de burgemees ter van Amsterdam, Mr. W. F. van Leeuwen. terdam, die echter niet wilde vlotten, waarvan- het gevolg was, dat zijne vrouw hem verliet en naar Dordrecht terugkeerde, waar zij zich in een pand aan de Lange Breestraat vestigde. Meermalen had hij getracht, zich met haai' te verzoenen en weer bij hem te komen inwonen, maar tevergeefs, terwijl ook zijne ouders, die teDordt i in de Kolfstraat wonen, geweigerd moeten hebben, hem weer in hunne van den Raad van State, heeft Dins- 0--J- dag de vergadering van kort, daar de zaak ook Ged. Staten dat college bijgewoond, nog passeeren moet. Vandaar daui ook de Raadsvergadering op denon- gewonen Vrijdag. Intusschen kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat deze aangelegen heid niets te maken heeft met de plaatsing van de stembureaus, daar deze laatste een zaak vanhuis- houdelijken aard is, die door den Raad wordt geregeld. Nu er een stem- district bijkomt.' zal er allicht wel gelegenheid zijn om te voldoen aan de wenschen van de heeren Schram en De Braai, die aan den Noordkant van de stad voor de arbeiders een meer gelegen stemlokaal verlangen. N i j v e r h e i d. JAPANSCHE OORLOGSSCHEPEN IN NED.-INDIë. De correspondent van de N. R. Crt. seint Twee Japansche hulpkruisers zwer ven om Java. Een Japansche torpedoflottielje Be vindt zich ten noorden van Borneo. Onze zeemacht kruist langs de wes telijke stranden van den archipel. LIBERALE UINE. De algemeene vergadering der „Li berale Unie" zal op 21 Januari e.k. te Het departement Haart™ de Maatschappij van Nijverheid houdt j de huishoudelijke vergadering zal aan de orde worden gesteld de ..vaststelling vau het standpunt der Liberale Unie bij de a.s. verkiezingen van 1905." eene vergadering met dames op Maandag 9 Januari 1905, des avonds 8 uur. De agenda vermeldt „Voordracht, «net lichtbeelden, overJapan, door M ©jonkvrouw A. von Schmidt auf Altenstadt, van 's-Gravenhage." VOOR HET ONDERWIJS IN DEN VRIJSTAAT. Ten behoeve van het christelijk na tionaal onderwijs in Trans-Oranje is bij den heer H. J. Emous, te Amster- I dam, de belangrijke gift bezorgd van Haarlemse-lis Rechtbank. Wij vermeldden in ons vorig num mer dat de Rechtbank uitspraak deed 1 j 7000. fkoms'tig*van *N. JSt. in het geding van Mr. H. Ph. de Kanter (als curator in het faillisse ment van Dirken te Amsterdam) con tra de Hollandsche Hypotheekbank. Dit is onjuist, het O. M. nam con clusie, en de Rechtbank zal over eenige weken uitspraak doen. Na Arbeid Kunst. Het fanfarekorps „Na Arbeid Kunst" zal op Zaterdag a.s. een uit voering geven, imet medewerking van het specialiteiten-gezelschap onder directie van den heer J. v. d. Lugt. Doopsgezind Zangkoor. Wij verwijzen naar de in dit num mer voorkomende advertentie betref fende de jaarlijkscbe Soiree van Doopsgezind Zangkoor, welke veree niging dezer dagen haar tienjarig be staan met een uitnemend geslaagd feestconcert herdacht. Arbeidsbeurs. Heden werden als werkzoekenden ingeschreven 2 timmerlieden, 1 met selaar, 1 smiid, 2 schilders, 1 tuinier (grondwerker), 1 los werkman en 1 kellner. Door werkgevers werden gevraagd 1 smid voor plaatwerk, 1 koetsier voor den. broodwagen en 1 loopjon gen. De Arbeidsbeurs is nu telephonisch verbonden. H a a r 1. Gem. Koor. Op de Dinsdagavond gehouden Buitengewone Algemeene Vergaae- van „Haarlemsch Gemengd Koor" werd benoemd tot Directeur de heer Jac. de Jong alhier. Dat komt er van. Dinsdagavond omstreeks half acht werd door een wielrijder in de Spaarnwouderstraat een ruim 70-ja- rige man, die gebogen en op een stok steunend daar liep, omvergereden, waardoor hij viel en een bloedende wonde aan zijn voorhoofd kreeg. Toen de wielrijder zich uit de voeten wilde maken, werd hij door een persoon beetgepakt, die hem een flink pa.k slaag toediende. In de advertentie Minimal in ons vorig nummer heeft de corrector een weglating over 't hoofd gezien. Er moest staan „het steeds tot onmid dellijk gebruik gereed zijnde Hand- brandbluschapparaat" het woord was er evenwel uitgevallen. Lezingen Dr. Schepers. Naar Dr. J. B. Schepers ons mede deelt heeft hij besloten zijne volgende letterkundige lezingen des avonds te half negen te houden, daar hem ge bleken is, dat voor velen het uur van drieën 's middags minder geschikt is. Het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis is in het jaar 1904 bezocht door 10228 personen, waarvan 5953 tegen betaling. Men meldt aan de Tel. rftvnnijfln voorwernen- Te Boertange (Gr.) heerschen nog Gevonden eigenaardige gewoonten bij dewis- een nikkelen signaalhoorn, een 8ejjng des jaars. Op oudejaarsavond portemonnaie met eenig geld, een verzamelt zich de jongelingschap in sleutel; een zilveren broche; een het nachtelijk uur op de markt, van brievenboek. waar in alle richtingen strooptoch- I ten worden gemaakt. Alle3 wat bui- HOOG BEZOEK. De phrlantropische spijskokerij en werkinrichting „de Metropool" (di recteur de heer Tjaden) te 's Graven- hage, werd tijdens de uitdeeling van gratis voedsel aan behoeftigen Maan dag bezocht door eenige hofdames, vergezeld van jhr. Van Geen, parti culier secretaris van H. M. de Ko ningin. Jhr. Van Geen deelde aan arme vrouwen en kinderen geldstukken uit. Na de spijskokerij werd de werk inrichting (de voormalige gevangenis) aan de Prinsegracht bezocht. H. M. de Koningin deed de directie van de Metropool weder een gift van vijf en zeventig gulden toezenden. TWEEDE KAMERVERKIEZNG. GRONINGEN. Het N. v. h. N. ver neemt, dat dr. H. Gorter te Bussum, door de S. D. A. P. te Groningen can did a at gesteld zou zijn. PREMIE UITGELOOFD. De rechter-commissaris mr. L. R. Telting te Rotterdam maakt bekend, dat door den heer J. Grewen wordt uitgeloofd een belooning van 500 voor hen of hem, die aan hem, rech ter-commissaris of aan den officier van justitie inlichtingen verstrekt, welke tot ontdekking of veroordee ling leiden van den dader of de da ders van de op 12 October j.l., ten nadeele van den heer J. Grewen voornoemd, in het Witte Huis aldaar gepleegden diefstal of verduistering van ruim f 17.000. SLUITING SCHOUWBURG. Naar wij vernemen heeft prof. mr. Oppenheim, op de aan hem gerichte vraag, of de burgemeester bevoegd was de Maastrichtsche schouwburg zaal te sluiten, ontkennend geant woord. („N. R. Ct") woning op te nemen. Wat van die voor stelling juist is, kunnen we niet uit maken. (D. C.) EEN OUDJE. Te Moerbeke, nabij de Nederland- eche grens, vierde Maandag eene vrouw, Ursula van de Velde, haar lOOsten verjaardag. Het feest is met grooten luister gevierd en het oudje ontving prachtige geschenken. Het gemeentebestuur schonk haar een spaarboekje van 100 francs. MISHANDELING. Te Ewijk hebben op Nieuwjaars dag 2 personen den gemeenteveld wachter Ombel et zoo mishandeld, dat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde. De daders zijn bekend. ONVOORZICHTIG. Uit Nieuwstadt wordt gemeld Ter herberge van Sjonger was Zon dagavond de zoon van den wethou der H. met een revolver aan 't knut selen, toen op eens bij ongeluk het schot afging en het achter het buffet zich bevindend meisje, een nicht van S., door den kogel in het hart getrof fen werd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. De onvoorzichtige dader werd ge vankelijk naar Sittard overgebracht, in afwachting van nadere instruc ties. („N. L. K.") EEN LANGE WEG. Een der lezers van het Hdbl. deelt het volgende mede Een briefkaart den 3 Januari 1900 door mij zelf uit Amsterdam aan een adres te Leeuwarden verzonden, heeft vier jaar noodig gehad om hare be stemming te bereiken. Wel is zij blij kens het poststempel den 4 Januari d. a. v. te Leeuwarden aangekomen, doch schijnt toen door de Nieuwjaars- drukte in het ongereed geraakt, want een tweede stempel van 7 December 1904, wijst den dag der be/orging aan. ONTVREEMD. Aan boord van H. M. de Ruyter liggende aan de Marinewerf te Wil- leansoord is ontvreemd eene étui, in houdende een zwaren gouden horlo geketting, een gouden heerenring, een stel medailles, waaronder een expe- ditiekruis, een zilveren medaille, een Oranje Nassauorde en een negertje op een gouden bal. Rechtszaken - VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Maastricht, in I100- ger beroep gisteren uitspraak doende in zake de luclitverversching in de mijn Oranje Nassau heeft de drie be klaagden (de bestuurders der mijn) tel dier zake vrijgesproken. AANSLAG. Aan den Parallelweg te Den Haag heeft Maandag een 21-jarige Amster dammer twee revolverschoten gelost op zijn vroegeren kostbaas, die daar door eene vex*wonding aan het hoofd opliep. De verwonde, wiens toestand niet levensgevaarlijk wordt geacht, is naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. De dader is aangehouden. Men meldt uit Amsterdam Dinsdagmiddag is bij den Wester- doksdijk een werkman van de brood fabriek Holland door een rangeer- trein overreden. Een der beenen werd geheel verbrijzeld, het andere zwaar gekwetst. MISHANDELING. Dinsdagmorgen werd van uit Eind hoven geboeid naar 's Bosch overge bracht zekere F. J. v, d. S. uit Stra tum, die 's nachts te Eindhoven ze keren V. met een scheermes zware verwondingen toebracht. Van de linkerhand werden alle pe zen en de polsslagader doorgesneden en van de rechterhand de pees van den voorsten vinger en de polsslag ader. De getroffene moest naar het gasthuis worden vervoerd. Te Heerenveen is gevankelijk bin nengebracht de 19-jarige A. S. van Noordwolde, verdacht G. Y. aldaar met een mes een levensgevaarlijke wonde te hebben toegebracht. De algemeene vergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond zal worden gehouden op Zaterdag 21 j Januari a.s. voorm. 101/2 ure in het gebouw „Tot Nut van het Algemeen" te Amsterdam. In deze vergadering zal het standpunt van den Vrijzinnig Democratischen Bond bij de algemee- 1 ne verkiezingen van 1905 worden uit- eengezet. DOODSLAG. Te Koekange is een doodslag ge pleegd. Het slachtoffer is een oppas send 20-jarig jongeling. Omtrent den moord te Koekange verneemt men het volgende Nieuwjaarsavond verlieten eenige jongelingen opgewonden door den drank een herberg. Tegen 10 uur kregen ze twist en een hunner, de 24-jarige Jan Hooijer, ontving van den 20-jarigen Geert Schutting een steek met een mes in den linkerbo venarm. Vreeselijk bloedend kwam H. bij den boer. waar hij diende, aan. Hij ging naar bed, zijn wond zoo goed mogelijk verbergende. Maandagoch- tend vond men hem uitgeput van bloedverlies op bed. Hij noemde Schulting nog als den dader en gaf eenige oogenblikken daarna den t ge-ffct. De inderhaast geroepen genees- heer kon niets dan den dood consta- teeren. De overledene was een oppassende 1 jongende dader een vechtersbaas. Deze laatste, aanstonds in arrest ge- nomen, ontkende eerst alle schuld, maar later viel hij door de mand, en I legde voor den burgemeester van De I Wijk en voor den wachtmeester der I marechaussees te Meppel, eene volle- dige bekentenis af. Hij is naar Assen getransporteerd. GLOEIENDE LIEFDE, j In het stedelijk ziekenhuis teArn- hem is op Nieuwjaarsdag iemand 1 verbanden moeten worden die, den- I kende zijn meisje te omhelzen, de gloeiende kachel te pakken had. Ons werd niet medegedeeld zegt de Arnh. Crt. op welk uur van den dag het voorval zich afspeelde. ONGELUKKEN. De infanterist M. D., uit Arnhem, die Maandagavond uit Rh eden naai' zijn garnizoen terugkeerde werd op de hoogte van de Ossendaalsche laan door de stoomtram die om 10 uur vau Velp naar Dieren vertrekt, aangere den. Door het trampersoneel werd hij met gebroken been en ernstige hoofd wonden opgenomen en keerde de tram naar Velp terug om den ge- kwetste naar het tramstation te bren- i gen, waar spoedig hulp werd ver- leend door dr. v. d- M., zoodat de verwonde nog des nachts door eenige hospitaalsoldaten, per brancard naar het hospitaal werd gebracht. A. Crt. In» de Doopsgezinde kerk te En schede sprong gisteren de ketel der centrale verwarming in stukken. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De materieel© schade is gering. (Zw. Crt. Toen de 15-jarige B. H„ t.e De Steeg op Nieuwjaarsavond bezig was met een sleutel klappers af te schieten, 1 sprong hem een stuk van den sleutel in het rechteroog, waardoor een ern- 1 stige verwonding ontstond. Nog dien zelfden nacht is hij onder behande ling van een oogarts te Arnhem ge steld, en den volgenden dag is het oog, dat geheel bleek verbrijzeld te zijn, weggenomen moeten worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30- cent per regel. GRUWELIJKE VECHTPARTIJ. Men schrijft uit Renkum d.d. 31 Dec. aan de N. A. Crt. Hedennacht, even voordat het oude jaar afscheid zou nemen, heeft nog een geduchte vechtpartij plaats ge had, waarbij zekere Br. niet minder dan 11 messteken opliep. Ware niet bijtijds geneeskundige hulp ingeroe pen, dan zou de man doodgebloed zijn. De persoon, die van deze mis handeling verdacht wordt, blijft ont kennen. Het mes, waarmede de ver wondingen zijn toegebracht, is nog niet gevonden. UIT WRAAK. Maandagavond omstreeks 9 uur, heeft zekere W. S. te 's-Hertogea- bosch, op de markt nabij het politie bureau, aan den agent van politie Kuijs met een mes een steekin den rug toegebracht. De daad geschiedde waarschijnlijk uit wraak, zegt de W's-Hert. Crt.", daar die agent des daders moeder j wegens dronkenschap in 't politie- bureau iu bewaring had gesteld. De agent,. die ter behandeling in 't ziekenhuis is opgenomen, zal dit ver- moedelijk spoedig weder kunnen ver laten. 's Avonds te 10 uur is de dader door den inspecteur van politie Rulken9 met behulp van eenige agenten gear resteerd op een zolder in deTolbrug- straat. VERZAMELING VAN GEGEVENS. Het bestuur van den Veldwachters- bond in de provincie Gelderland heeft op verschillende plaatsen der provin cie een onderzoek ingesteld naar de noodzakelijke kosten eener veldwach tershuishouding van gemiddeld 6 per sonen. Het verzamelt deze gegevens om te kunnen strekken tot voorlich ting bij het vaststellen van een mini mum salaris voor de gemeentepolitie, gewaarborgd door de wet, waarnaar de bond streeft. EEN WAARENHAUS. Naar ons werd medegedeeld, moeten de vier panden tegenover de Passage, in de Spuistraat in Den Haag, waar thans gevestigd zijn de caoutchouc- winkel Martin Schiff, het magazijn van goud- en zilverwerken Van Gel der, het magazijn De Adelaar enMai- son Struycken, aangekocht zijn voor bedragen van resp. 60.000, 70.000, 200.000 en 80.000, door een syndi caat, mót de bedoeling om aldaar een groot „Waarenhaus" te vestigen. („N. Ct.") DOOR DE VREUGDE GEDOOD? Eene 76-jarige vrouw te Leiden ont ving heden een nieuwjaarsbrief van haren zoon die buiten de stad woont. Zij las den brief en zou hare bene denburen van het goede nieuws deel genoot maken, doch viel van de trap en was onmiddellijk dood. WANHOPIG, Maandagavond omstreeks 9 uur kwam aan het spoorwegstation te Dordrecht aan de 35-jarige A. deV., die op het perron begon te brakenen, naar de oorzaak daarvan gevraagd, verklaarde te Rotterdam een hoeveel heid van vier suikerlepeltjes arseni cum te hebben ingenomen, om een einde aan zijn bestaan te maken. Hij had dat vergif reeds een jaar of acht in zijn bezit en droeg nog eengroote hoeveelheid bij zich. De politie, met het geval 'tn kennis gesteld, noodigde I den man uit mee te gaan naar het hoofdbureau, waar hem dadelijk een tegengif werd toegediend in den vorm van een drank, die door den apothe ker K. G. W. de Bosson welwillend was beschikbaar gesteld. Inmiddels werd de geneesheer der politie, dr. W. F. Jong, gewaarschuwd, die het noo dig oordeelde den man terstond per brancard naar het Ziekenhuis te'la- ten overbrengen. Daar werd hij on der behandeling gesteld van den ge neesheer-directeur, dr. J. G. Meilink, die hem de maag leegpompte. Op het oogenblik moet 'smans toestand nog hoogst bedenkelijk zijn. Volgens zijn verklaring is hij tot zijn wanhoopsdaad gekomen uit moe deloosheid. Geruimen tijd geleden dreef hij een sigarenwinkel te Rot- EEN HEERLIJKE AVOND. Men meldt uit Hellendoorn Oudejaarsavond is voor de patiën ten van het Sanatorium een heerlij ke avond geweest. De nieuwe direc teur, dr. B. H. Nos, geholpen door mevrouw Nos en een paar familiele den, gaf een avond vol kunstgenot. Uitgevoerd werden rangnummers als duet van Mendelssohn, aria uit Mes sias, Slaapliedje en Angelus van Cath. van Rennes en twee Kerstlie deren van Cornelius, afgewisseld door viool-solo's als Largo van Handel, Andante van Schubert, Adagio van Nardini. Alles werd prachtig weergegeven en deed de patiënten veel genieten. Deze avond zal dan ook niet licht door hen vergeten worden en een woord van dank aan den doctor, die toont veel voor zijn patiënten over te hebben, vindt hier dan ook een plaats, als zijnde oververdiend. BRANDEN. Maandagnacht is de groote boerde rij van den landbouwer W. Krallman, aan de grens bij Boertange (Gr.) tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel werd zoo goed als niets ge red. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de schade. Maandagnacht te 2 uur brak er een hevige brand uit in het perceel van A. B. te Goor. De vlam sloeg weldra over naar den meubelwinkel van B. en daarna op een perceel door vier gezinnen bewoond. Alle drie percee- len werden in de asch gelegd. Met inspanning slaagde men er in, de kinderen van B. te redden. De Thermo géne-Watte geeft aan de spieren de lenigheid en al hun kracht terüg; zij bevordert de bloeds omloop en lost de Uraten op, die de eenige pijn-oorzaak zijn. De Ther- mogène-Watte maakt het onge makkelijk gebruik onnoodig van smeersel, pappen, trekpleis ters en jodium-preparaten, die vlekken maken en bij tendzijn voor de huid.Thermo- gène Watte eischt geen rust houdengeen leefreg. en maakt het gebruik van voor de maag schadelijke middeltjes overbodig. SflT* Altijd opletten dat de woorden „Le Thermogène" voorkomen op het etiket van de doos. Verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogisten f0.76. Uit de Arbeiderswereld De ïiwoering van den 9-uren-dag voor de diamantindustrie is Zondag en Maandag, naai- het Volk meldt, schier overal in fabrieken en werk plaatsen feestelijk gevierdin som mige slijperijen hadden de werklie den zelfs door versiering van hun vreugde met deze waardevolle her vorming blijk gegeven. Zoo was b.v. aan de fabiiek-Bottenheim boven de poort een door de bondsvlag geflan keerd reusachtig doek aangebracht, waarop in groote letters het volgende te lezen stond 1894 Leve de 1905 72 uur. A. N. D. B. 54 uur. Proletariërs aller landen vareenigtul In deze enkele simpele cijfers toon den deze kranige werkers de buiten wereld hoe zij door tien jaren orga nisatie en hardnekkigen vakstrijd de werkweek met 18 uren hadden ver- kox-t18 uren per week minder sla vernij, meer vrijheid, meer geluk, meer tijd voor beschaving en opvoe ding. De fabriek van Gebr. Boas was met groen en doek versierd. Den werklie den werd een fraai uitgevoerde oor konde uitgereikt, waarin deze belang rijke dag in de geschiedenis der Ne- derlandsohe vakbeweging is ver eeuwigd. Van overheidswege was met het oog op de Zondagsrust het voor genomen concert op de binnenplaats verboden. Elders waren de kamers eenvoudig opgesierd met wat bloemen, serpen tines enz., en hier en daar klonken de socialistische liederen uit de wel luidende harmonica. DE WERKSTAKING DER GLASBLAZERS. Naar wij vernamen zal de inwilli ging van den eisch der glasblazers bij de patroons waarschijnlijk geen ver zet vinden, zoodat met groote zeker heid kan worden voorspeld, dat Don derdag het werk weer zal worden her vat. Dit geldt dan zoowel voor Schiedam als voor de fabrieken elders, voorzoo ver de vuren en ovens dit natuurlijk zulle^i toelaten. Schied. Ct. School en Kerk. TECHNISCH ONDERWIJS. De Bond van Directeuren van Am bachtsscholen in Nederland heeft be sloten zich met een adres tot de re geering te wenden waarin de bezwa ren tegen de voorgestelde regeling van het middelbaar technisch onder wijs worden ontwikkeld en mede de wenschen, die de bond dienaangaande koestert, genoemd. Elk Kamerlid zal een afschrift van het adres ontvan gen. HOMOEOPATHIE. In hooger beroep werd gisteren voor' de Haagsche Rechtbank behandeld dej zaak van een homoeopaat (geen doe-1 tor of arts) uit Utrecht, door hot kan tongerecht te Delft veroordeeld tot/50 boete, wegens bet onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst te Berkel. In die gemeente was een jongen, die des tijds geheel verlamd was en die door! homoeopatische middelen, hem gele-! verd door beklaagde, zoude zijn ge-i liezen. Behalve hot leveren van geneesmid delen, zou beklaagde echter ook ad vies gegeven hebben, hetgeen deze ontkende. Hij had niet anders gedaan dan den jóngen op verzoek van diens vriend te Berkel bezocht en toen deze nog klaagde over zijn krom me vingers, tegen helm gezegd ,.ik zou er maar eens wat op gaan zit ten, dan zullen zij wel recht worden." Wel had hij ook den rug van den jongen gezien, maar geen advies ge geven. Het O. M. vorderde bevestiging van het vonnis. Mr. Heidema pleitte in de eerste plaats niet ontvankelijk verklaring van het O. M. op grond van art. 7C| W. v. S. (omdat de termijn van één| jaar voor vervolging van een overtref djng verloopen was). Verder betoogde! pleit ir dat niet is bewezen hetgeen biji dagvaarding is geïmputeerd, daar slechts één getuige in deze zaak eeni ge verklaring heeft kunnen afleggen en verder zette hij uiteen, dat zijn cliënt zich aan geen strafbaar feit heeft schuldig gemaakt en dus van' rechtsvervolging zal moeten worden1 ontslagen. Pleiter concludeerde daartoe, subsi-! diair tot vrijspraak. POGING TOT DOODSLAG. De rechtbank te Maastricht, giste] ren uitspraak doende in de zaak tegen J. T., daglooner aldaar, beschuldigd, van poging tot doodslag, door het los sen van drie schoten uit een met scherp geladen revolver op C. vanRo- sendaal, heeft beklaagde ter dier zake' veroordeeld tot drie jaar gevangenis-1 straf. INGEZONDEN. Van ingezonden stukken, ge plaatst of niet geplaatst, wordt de copy dear inzender niet terug gegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aan sprakelijk. M. de Redacteur Gelieve de®e regelen s.v.p. ia uw veelgelezen blad op te 11 eau en. Bij voorbaat onzen dank. Op den 23sten December 1904 is hier ter stede door de coöperatieve vereeniging „de Eendracht" aanbe steed het bouwen eener broodbakke rij. Het werk is echter niet aan de ondengeteekenden ,als laagste in schrijvers hiervan, gegund gewor den. Dit is nu wel geen bijzonder heid, daar bijna in ieder bestek, zoo ook in dat der Eendracht, wordt vermeldt, dat het werk niet aan den laagsten inschrijver behoeft te wor den gegund, zonder de reden hiervan op te geven. Doch in dit geval is ons, onder ge- teekenden, de consequentie der leden niet recht duidelijk, en wel om deze redenen. Deze Coöperatieve vereeniging de Eendracht bestaat n.l. reeds vooreen groot deel, zoo niet allen, uit leden welke vooruitstrevend zijn, hetgeen hieruit blijkt, dat zij in hare bestek ken heeft opgenomen, aan genoemde bakkerij niet langer dan 10 uren per dag mag worden gewerkt, an niet minder dan 25 cents per uur mag worden betaald aan een volslagen ambachtsman. Als dus voor hen wordt gewerkt, willen zij billijk vergoeden. Zij hebben echter ons, ondergetse- kenden, en ook de overige inschrij vers naai' hun bakkerij onkosten laten maken, door een bestek te koopen, en het werk voor hen uit te rekenen, zonder toch eenige kans te hebben, het werk voor hen te zullen maken, hetwelk ons nader gebleken is Bij een niet te groot verschil, dit was nu f 94.moest de Coöperatieve Bouwersbond, welke hier ter stede gevestigd is, tocli voor hen het werk maken omdat deze vereeniging ia gelijken geest werktdit nu is alles zins verklaarbaar, maar waarom het dez-en bond dan niet bij voorbaat ge geven? Werd hun cijfer dan niet ver trouwbaar geacht? Zij hadden toch' ook een begrootingscijfer, dunkt ons. Wij imeenen dus, dat ook op hun nen weg ligt, al 3e overige inschrij vers naar billijkheid, hun onkosten en tijdverzuim te vergoeden. U Mijnheer de Redacteur dankzeg gende voor de ons verleende plaats ruimte, teekenen wij J. VINK en P. MUL. Timmerlieden en Aannemers. Haarlem, 3 Januari 1905. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. De gemeentehal aan den Binnen weg heeft in 1904 opgebracht /1387.09; in 1903 bedroeg dat 1430. De bevolking dezer gemeente be stond op 31 December 1903 uit 2734 mannen 2999 vrouwen, totaal 5739. Zij vermeerderde door geboorte met 102 mannen, 102 vrouwen, totaal 204

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2