Kerstmis in Rusland. Het whitex-feest bij uitnemendheid, het Kerstfeest, wordt door heel Euro pa heen zeer feestelijk gevierd. En bij die feestviering, die in elk land haast weer andere vormen aangeno men 'heeft, treden nevens de Chris telijke herdenking van Jezus' ge boorte allerlei gebruiken op, die sterk herinneren aan onze Heiids/ische voorvaderen. Ten onzent is dit weinig het geval, daar hier Kerstmis in hoofdzaak een godsdienstig en kerkelijk feest is, al geven de vrije dagen en het barre of koude weer er iets huiselijks aan. In Dnitsohland en Frankrijk echter, waar Sanct Claus, de Kerstmisman onze Sinterklaas vervangt, is hei ka rakter heel anders, al weet de Duit- sdhe sentimentaliteit er een sympa thieke tint aan te geven. Ook in En geland is 't meer het feest van den huiselijken haard, dat men viert en daar rondom verzamelen, wie 't doen kunnen, hun kroost tot eenige dagen van gezelligheid en stil geluk. En ook in Rusland, waar het Kerstfeest met allerlei processiën wordt ingeleid, glimmeren nog Hel- densohe gebruiken door het Christe lijke heen. Wij geven twee afbeel dingen van processies aan den voor avond der Russische Kerstmis, de eene voorafgegaan door een symbo lische ster, de ster van Bethlehem, roept den Christelijken geest wak ker, de andere echter, waarbij als beer en als vogel verkleede mannen worden rondgevoerd, herinnert aan de Heidensche feesten van voor eeuwen. EEN POEZELHANDJE. Clara (na het afscheid). En nu on derstel ik, dat gij uw ring terugver langt. George (hoos) Dat kan me niet schelen, houd dien maar. Er is toch geen enkel imeïsje te bedenken, dat hem zou kunnen dragen, of ze moest hem aan haar duim doen. EEN ZWELLING. Dokter (met zijn oor op de borst van den patiënt) Er is een aanmer kelijke zwelling te bespeuren in de nabijheid van het hart, maar ik vlei mij, dat ik die zal weten te vermin deren. Patiënt (angstig) Die „zwelling" is mijn portefeuille, dokter. Maak ze niet al te dun. IN DEN SCHOUWBURG. Heer (tot voor beun zittende dame): Mag ik u verzoeken uw hoed af te zetten, ik heb voor mijn plaats toch vijf gulden betaald. DameMaar ik voor mijn hoed vijftig. RAAK. Jong student (beleedigd) Mijnheer u hebt mij gefixeerd Amateur-fotograafOnmogeiijn, mijnheer, u is nog niet eens ontwik keld. VRAAG EN ANTWOORD. Onderwijzer: Welk dier heoht zich het sterkst aan de menschen? Kleine Jan De bulhond, meester. ONGEWOON. Verbeeld je, daar stuur ik me veertien dagen geleden f 75 aan mijn kleermaker en nog heb ik geen qat- tantie. Och, je moet niet uit het oog verliezen dat hij eerst van zijn verba zing een beetje zal moeten bekomen. Voor allerlei soms kostbare, soms echter geheel waardelooze voorwer pen, die eenmaal toebehoorden aan beroemde of beruchte personei\ be staat er hij verzamelaars zoowel als bij het groote publiek een merkwaar dige belangstelling, zoodat men schen, die van Napoleon of Welling ton niets méér weten dan de eerste de beste schooljongen, geld en tijd offeren om den steek of de snuif doos te zien, door die heeren eens hun eigendom genoemd. En zij, die nevens belangstelling ook geld bezit ten, geven soms fabelachtige sommen voor dergelijke curiosa. Dezer dagen is die belangstelling te Londen weer eens gebleken, toen in Christie's beroemd verkoophuis kostbaarheden en japonnen van de vermoorde Servische koningin Draga vóór de veiling waren geëxposeerd. Ondanks voortdurenden regen en mist verdrongen zich de kijkers voor de vitrines, waarin de bedoelde heer lijkheden waren uitgestald. Ons plaatje geeft enkele der voor naamste sieraden te zien, benevens de ja.pon en de diadeem met sluier, welke de ongelukkige vorstin bij hoo- ge plechtigheden droeg. Reohts bovenaan is de diadeem, die zij bij haar huwelijk met koning Alexander droeg, daaronder de kost bare armband, haar door den czaar geschonken en geheel onderaan een Perzische ridderorde, geschenk van den sjah. De Londensche correspondent van het „Handelsblad' vertelt in zijn laai- sten brief van een der nieuwste merk waardigheden van Londen, het Co liseum-Theatre, dat dezer dagen in het West-End geopend is en bestemd Schijnt te zijn om het meest popu laire variëteiten-theater van de Engel- sehe hoofdstad, te worden. Het zoekt zijn kracht voornamelijk in weelderigheid en grootheid en voegt daaraan toe al de aantrekke lijkheid tot het bedenken waarvan het vereenigde brein van een stel be kende specialiteiten-directeuren in staat is. Het reusachtige gebouw, waarvan de rijke versieringen van binnen en van buiten volkomen in overeenstem ming zijn met het karakter van het theater, opent viermaal daags zijne vele deuren voor een op wonderen beluste menigte. Van 12 uur 's middags tot '11 uur des avonds worden twee geheel ver schillende programma's elk van 12 nummers, beurtelings en telkens met een tusschenruimte van een uur, uit gevoerd. De nieuwste vindingen op het gebied van tooneelzetting en een leger personeel worden natuurlijk on misbaar bij bet ondernemen van zulk een laak. Een schijf met een oppervlakte van 10000 vierkante voet, die met een snelheid van 20 mijlen per uur kan worden rondgedraaid, dient voor tooneel. en terwijl op hot eene gedeel te daarvan een nummer van liet programma wordt afgespeeld, is men op de heide andere clcelen druk be zig met het in elkaar zetten van de scenorie voor volgende nummers. Zoo krijgt ieder van de optredende specialiteiten een aankleeuing van zijn tooneel zóó nauwgezet in liet ka rakter van zijn taak, als gold het een geheel bedrijf in opera of komedie. Méér nogniet alleen met coulis sen en achterdoeken wordt hot, too neel „aangekleed", maar ook krijgt de optredende „ster" een „fond" van medewerkers en medewerksters, die zijn of haar actie ondersteunen of tot, hooger effect brengen. Bijv. een zan geres, die een heel gewoon Iersch lied je voordraagt, doet dit in een ge heel Iersche omgeving, met achter zich een Iersch landschap, om zich heen Iersche dorpelingen. Eenvoudige oud-Engelsche oogst liedjes worden gezongen op een too neel vol dansende boeren en boerin nen, met hun landheer, die te paard met zijn gansche familie is komen aanrijden, terwijl de dorpsnotabelen zich in open rijtuigen naar het lande lijke feestterrein hebben laten bren gen. Haast elk programma-nummer brengt op die wijze een kleine hon- derd personen op het tooneel, waar van de enorme afmetingen toelaten dat tafereelen als de Derby-wedren nen of oorlogstafereelen voor Port- Arthur. met alles wat daarbij be hoort, achter het voetlicht wordt ge bracht. Een orkest van een honderd execu tanten maakt alsmede deel uit van deze publieke vermakelijkheid op groote schaal en een zangkoor van jongens, dames en heeren, 50 in ge tal en in sierlijk-witte gala-toiletten zorgt voor meerdere afwisseling tus- schen de programma-nummers of versterkt de koren op het tooneel. De toeschouwers vinden zich, van het oogenblik, dat zij het gebouw zijn binnengetreden, omringd door weelde en comfort. Desverlangd worden zij met liften naar de verschillende ver diepingen gebracht; ook hier kunnen op alle rangen plaatsen worden be sproken, zelfs op den bovensten zes stuivers-rang, waar leunstoelen staan, zoo goed als in de stalles. Amerikaansche „bars", terrassen, waar thee kan worden gedronken, enz. enz., bevinden zich op alle ver diepingen en het stelsel van verwar ming, verlichting en ventilatie van dit reuzengebouw dwingt inderdaad bewondering af. Vooral het laatste. Want op den dag der opening, toen alles nog niet geheel in orde was, liepen de vier voorstellingen vrijwel geheel in elkander, zoodat ieder nieuw publiek in een zaal kwam, waarin even tevoren een duizend of wat personen haclden vertoefd, terwijl er vrijelijk gerookt was. Toch was het er veeleer te frisch dan te benauwd. Ook met de tooneelmachinerieën ging het den eersten dag alles nog niet „als gesmeerd" dei „.revolving- stage" haperde wel eens en op een ge geven oogenblik moest de eerste avond voorstelling zelfs worden afgebroken, wijl het voordoek niet meer omhoog wilde. Kerstfeest in Bretagne. Het prachtig sombere kustland van Noord-Frankrijk, het land van Bre tagne, met zijn geweldige rotsige kusten, waarop een visschersbevoi- king huist, die trouw» en taai vast klemt aan geloof en traditie, geeft 't allen tijd gelegenheid tot interes sante waarneming. Daar, als in alle Roomsohe landen, trekt heel de bevolking naar den kerkdienst van Kerstnacht en in die stille dorpen langs de zee, waar de bedehuizen meest hooggebouwd zijn op een steilen, vèr in zee uitsprin- genden rots, wordt zoo'n nachtelijke kerkgang iets wonder-pleohtigs. Een lange stoet, meest van vrou wen, want vele mannen zwalken op zee, trekt door den nacht over de steile rotspadeai naar 't kerkje, dat als een baken boog staat met zijn lichte vensters, terwijl lokkende stem men van klokkengezang noodend gonzen door de klare zeelucht en zich paren aan 't eentonig lied, dat het golfgeklots zingt, als het bulkt op de rotsen. In zwarte mantels met witte mut sen en beschenen door fantastisch maanlicht krijgen die vrouwen iets weg van hovenaardsche verschijnin gen in 't voor den vreemdeling won- der-ontroerend landschap langs de zingende zee de verraderlijke, lok kende, nooit van menschenlevens ver zadigde. Maar als zij daar stilgolvend ligt aan den voet der rotsen, in 't licht der maan, dat in duizenden glanzen speledanst op de deining, dan is 't of ze mee instemt met het loflied, dat allerwegen rijst, het kindeke ter eere, dat honderden jaren geleden in een stal geboren, voorgoed den zucht naar liefde en wede plantte in 'thart der menschheid. Boven tafel lijken de grootmachten "t allen eens, maar lijk er .eens onder-F Doch wat wij voor dien tijd reeds gezien hadden, was al ruimschoots voldoende om ons te vervullen met bewonderend ontzag voor hen, die de ze reuzen-onderneming hebben om- worpen en tot verwezenlijking ge bracht, voor den directeur mr. Oswald Stolle en zijn staf. En of het „Coliseum" ook trekken zal Den eersten dag na de ope ning woonden 15000 personen de voor stellingen bij ONZE KINDEREN. Jantje (in den kruidenierswinkel) Als ik 4 pond rijst van. 10 cents, 2 pond meel van 12 cents en 6 eieren van 5 cents koop, hoeveel moet ik dan betalen? Kruidenier (ijverig rekenend)Dan moet je 94 cents betalen. Wacht ik zal het even inpakken. Jantje: Neen, dank u, het is mijn som voor morgen op school I Terwijl alom 't vrede-feest bij uitnemendheid werd gevierd in alle kerken der Christenheid het „vrede op aarde" verkondigd wordt, staan daar ver in 't Uiterste Oosten twee gedudhte legers tegenover elkaar, ge reed om bij de minste kans op suc ces elkaar aan te grijpen, zoodat de bevroren gronden bezaaid worden met lijken en de gestolde wateren fn en vree, die op de Kerstdagen in me- stroomen van bloed veranderd wor den onder zoo gruwelijke omstandig- Kerstmis aan de Sa-Ho. heden, dat geen pen ze in al haar navranten omvang beschrijven kan. En toch daar de Japanners 't hun niet beletten door een aanval is in de kampementen der Russen de geboorte herdacht geworden van het Christuskind is ook hun iets geworden van de vreugd die in menig anen- sohenhart leeft. Dank zij de zorgen van verschillen de damescomités zijn de honderddui zend soldaten onthaald op allerlei wat hun vertoef in de in den grond uit gegraven woningen kon veraangena men. Ons plaatje geeft een kijkje in een Russisch kamp bij de Sa-ho, en zoo als die aardwoningen er daarop uit zien, lijken ze voor menschelijk ver blijf niet zoo slecht en ongeriefelijk als men denken zou. Trouwens, de woningen, waarin de Russische Koe ren leven, waaruit dus 't gros der soldaten stamt, zijn niet veel beter dan de overdekte holen aan de Sa- ho

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 8