dat zet een Commissie van Rappor teurs.. waarin de meerderheid ten toon aangeeft, op 'de Verslagen een stempel, dat niet overeenstemt met de saamstolling der vergadering, en allicht tot veel breedvoeriger ant woord noodzaakt. De „Standaard" stelt nu voor, het Engelsche voorbeeld te volgen en uit de gezamenlijke of uit elk van de partijen van rechts aan te stellen, wat do Engelsclien een „whip" noe men, iemand, wiens speciale taak is te zorgen, dat er altijd genoeg leden van zijn partij of partijen aanwezig zijn. Naast de zweep van Troelstra krij gen wij dus de zweep van Kuypcr, schrijft het „Volk", en het vervolgt Maar de zweep van Kuyper zal niet, zooals de zweep van Troelstra, die nen om de parlementaire paarden den weg der sociale hervormingen te doen opzwenken, maar om de luie clericalo knollen, die anders lekker op stal of in «de wei blijven lanter fanten, tot "hun paaidenplicht te brengen." Het „christelijk volksdeel" intus- echen, dat bij de verkiezingen beizwo- ren wordt tegen de ongodisterij en meer van dat duivelswerk pal te staan en daarom clericale Kamerle den te kiezen, zal wel raar staan te kijken, dat het stelletje, hun als ver tegenwoordigers voorgezet, zich blijk baar van die „heiligste belangen der menschheid" geen lor aantrekt. Als ze het nog niet wisten, kunnen ze nu zien, wat een apekool men hun in verkiezingstijd verkoopt. HET FUSIE - PROGRAM DER VRIJZINNIGEN. De Vrijzinnig-Democraten en Unie mannen mogen van de aanstaande verkiezingen nóg -zóó schoone ver wachtingen koesteren, dat het hun gelukken zal zonder hulp der, sociaal democraten, 51 liberalen in de Ka mer te brengen, zal door de verstan- digen onder hen zeker wel voor een ijdel droombeeld worden gehouden, meent „De Tijd" en zij vervolgt Wat het ook inderdaad is De lin kerzijde der Tweede Kamer bestaat thans uit 8 socialisten, 8 vrijzinnig democraten, 16 Unie-liberalen en 9 oud-liberalen. Om, zonder de hulp der socialisten, in de Kamer hun wil door te zetten, zouden dus de liberalen, hetzij op de socialisten, hetzij op de gezamenlijke groepen der Rechterzij de dezen zomer niet minder dan 18 zetels moeten veroveren. Welk ver standig man zal aan de mogelijkheid hiervan geloof hechten? De liberale partijen verkeeren dus in de niet benijdenswaardige positie, dat zij, ook al zouden zij bij de eerst volgende, algemeene verkiezingen over hunne vijanden (de onderschei den groepen der vereenigde Rechter zijde) de overwinning behalen, toch volstrekt buiten machte zullen zijn, een eigen regeeringsprogram uit ie. voeren, als dat program niet eerst de goedkeuring heeft verworven van de parlementaire sociaal-democraten terwijl zonder hulp dierzelfde partij in tal van kiesdistricten voor hen evenmin aan overwinningen hij de stembus valt te denken als later in de Kamer, zouden zij, door sociaal democratische kiezers geholpen, ooit weder meerderheid zijn geworden. Het oordeel van het Kath. hoofd orgaan over het program is samen te vatten in de volgende woorden een mager beestje. „Om noch ter Rechter- noch ter Linkerzijde aanstoot te geven en alles wat aanleiding tot strijd zou geven te vermijden, heeft men het program' beperkt tot enkele niet meer dan vijf punten, van welke een paar, zooals zij zonder toelichting dèèr staan, weinig of niets-zeggende bana liteiten zijn. Voor de twee eerste, openbaar on derwijs en sociale wetgeving, zorgt deze Regeering reeds, meent „De Tijd", en drie overblijvende punten volksleger, bezuinigingen op oorlog, belastinghervorming, zijn geen prin- cipieele, maar punten betreffende meer of minder. Het hoofdpunt ervan, het blanco verkiezingsartikel, is een zaak, die 'n het eerstvolgend vierjarig tijdvak van wetgeving tóch niet te bereiken valt. Dat men daarvoor de liberale kie zers zal kunnen .warm maken acht zij dan ook zeer onwaarschijnlijk. Mogen wij een voorspelling wagen, aldus besluit ..De Tijd", dan zal het deze zijn, dat. hoe men thans ook met het nieuwe vaandel moge para deeren, in den verkiezingsstrijd zei ven de oude vlag van Van Houten weder voor den dag zal gehaald wor den. met de leuze „Anti-clericalisme en 'anti-bescherming". broeder had haar dikwijls bezocht. Hij hield te veel van haar. om hel/ haar nog euvel te duiden, dat zij een on bezonnen huwelijk had gesloten. De twee jonge mannen ontmoetten elkaar en met woderkeerig goedvinden hiel den zij niet van elkaar. Allan kwam openlijk voor,, zijne meening uit en zei-de tegen Mabel, dat Josephine het slachtoffer van edn slimmen schavuit was want hij had zijne plannen doorzien. In den laatsten tijd had Digby het niet meer noodzakelijk ge vonden, om zich beleefd voor te doen en waren zijne wroorden en handelin- gen, op zijn minst genomen, een brön van verbazing voor zijne vereerster. Geldgebrek begon hem nu te kwel len. Digby was nogals verkwistend en Josephine hield zich niet met geld zaken bezig. Aan het einde van bet eerste jaar zaten zij reeds diep in de schuld. Hij schreef aan mijnheer Bourchier en vroeg hem geld. omzijn echxildeischers te kunnen betalen. Mijnheer Bourchier zond den brief doormidden gescheurd terug. Toen dwong Digby zijne vrouw, dat zij een verzoek aan haar vader zou richten. Zij werd vriendelijk maar met bedroefd gelaat ontvangen mijn heer Bourchier bleef echter hardnek kig bij zijn besluit. Wellicht drong zij er niet sterk on aan. Haar echt genoot was volstrekt haar afgod niet meer, en had ook niet meer iets ge heimzinnigs voor haar. Zij gevoelde Rechtszaken Mr. VAN DIGGELEN. „De Kaap", een nieuw weekblad voor Doom, meldt, dat aan den Minis ter van Justitie een adres zal worden aangeboden, inzake de handhaving van mr. Van Diggelen als vice-presi dent van de Zwolsche rechtbank. KLEPTOMANIE Gedurende ruim 16 jaren was E. A. B., 44 jaar, huishoudster teSche- veningen, „onder de menschen ge weest', de twee laatste jaren bij een familie te Scheveningeu, die eerst te Rottendam gewoond had. Verscheidene voorwerpen werden bij .die familie in den laatsten tijd vermist. Eerst werden de twee dienst boden er van verdacht, totdat ten slotte in de kisten en kasten van de huishoudster een groot aantal voor werpen gevonden werden, van haar „mevrouw" afkomstig. Beklaagde, voor de Ha&gsche recht bank gedaagd, erkende aanvankelijk enkele van die voorwerpen te héb ben gestolen, doch kwam later op die erkentenis terug en beweerde, dat die voorwerpen bij de verhuizing van de familie in haar kisten gekomen waren. Intusschen werden nog bij een zus ter van beklaagde te Rotterdam in een 6-tal kisten een onnoemelijk aan tal voorwerpen gevonden, van be klaagde afkomstig, en door haar suc cessievelijk bij haar zuster gedegp- neerd. Blijkbaar waren die voorwer pen ook door diefstal verkregen. Daaronder waren o.a. 150 zakdoeken. Een en ander vestigde den indruk, dat bekl. wellicht lijdende was aan kleptomanie. Bekl. werd onderzocht door twee deskundigen, nu wijlen dr. Tellegen en dr. Bolten, die in hun rapport concludeerden tot verminderde toe rekenbaarheid van beklaagde, doch niet tot totale ontoerekenbaarheid. De rechtbank veroordeelde haar tot vier maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis kwam zoowei de officier van justitie die 9 maanden had gevorderd als beklaagde, in hooger beroep. Daarom diende de zaak voor het gerechtshof te 's-Gravenhage. Beklaagde erkende, dat sommige voorwerpen in haai" kisten van haar „mevrouw" waren. Hoe zij er echter waren ingekomen, verklaarde be klaagde thans niet te weten. Dat beklaagde aanvankelijk voor de politie had bekend, verklaarde zij thans zich niet te herinneren. De verdedigster, mej. mr. E. C. van Dorp, verklaarde met de groot ste sympathie de verdediging van deze beklaagde op zicli genomen te hebben. PI. was verslagen, toen zij, na kennis genomen te hebben van het rapport der deskundigen, hun con clusie las, dat beklaagde niet volsla gen ontoerekenbaar is te achten. Beklaagde stamt toch uit een fa milie, waarvan een der grootouders in een 'krankzinnigengesticht is ge storven; haar moeder was een ze- nuvvlij deres, die in de bosschen rond zwierf, haar vader een „potator" (drinker). Van de acht kinderen zijn twee imbecieleen hunner maakte zich schuldig aan diefstal en heeft zich later van kant gemaakt3 zijn „potator', één tuberculeus; haat zuster heeft zeer bekrompen geestver mogens. Bekl. zelf kan nauwelijks lezen en schrijvenrekenen kan zij niet. öe voorwerpen, die beklaagde ver zamelde, waren de meest nuttelooze ter wereld. Haar wiJsbepaTing is niet vrij. Met het oog hierop meende pl. ook de conclusie der deskundigen tot ver minderde toerekenbaarheid, te moe ten bestrijden. Prof. Wiersma, uit Groningen, heeft pl. geadviseerd, bdkl. nogmaals door deskundigen te laten onderzoe ken. Pl. deed hiertoe, voor zooveel noodig, een verzoek aan het hof. Mocht het hof haar echter desniet temin veroordeelen, dan hoopte pl., dat aan bekl., die reeds 8 maanden preventief gevangen zit, een zóó lichte straf zal worden opgelegd, dat zij terstond op vrije voeten zal ko men. Nadeel voor de maatschapjftj duchtte pl. daarvan niet, daar men bekl. nu wel op de vingers zal zien en zij overigens geld heeft overge spaard. Proc -gen. mr. Bijleveld eischte, na zich vernederd, dat zij dat verzoek tot haar vader had moeten richten, maar de bedrefigingen, zelfs de beve len van haar echtgenoot hadden er haar toegedwongen zoo laag te zin ken.. Toen zij nu met leege handen van haar onaangenaam uitstapje terug keerde, zag zij haar echtgenoot in het, ware licht, zag zijn gelaat, dat niet achter een masker was verborgen zag de verdorvenheid van zijn hart, zonder dat hij het voor haar trachtte te verbergen. Zij hoorde zijne verwen- schingen, die haar golden, en nu wist 't meisje wat zij gedaan had, en met beven zag zij de toekomst tegemoet. Hare vlinderdagen waren inderdaad voorbij Van dien dag af hervatte hij zijn zorgelooze en ongebonden levenswijze, maar deed dit met overleg, daar hij er oen doel mee had. Hij moest nu mijnheer Bourchier kwellen doormid del van zijne dochter, hij moest den vader dwingen, door de dochter van haar geluk te berooven. Hij deed dit niet door haar te mishandelen, maar een tijd lang gebruikte hij alle mid delen. waarmee" een man eene vrouw kan krenken, zonder inbreuk op de wet te maken. Josephine was vol strekt niet zwak en onnoozelsommi ge. karakters vertonnen ongewone trek ken in bijzondere omstandigheden. Zij wist dat zij bedrogen en in het ongelijk gesteld was; door dat tewe- een Lreedvocrió requisitoir, bevesti ging van het vonnis. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. Sport en Wedstrijden VOETBAL. In de Zaterdagavond gehouden be stuursvergadering van den N. V. B. is besloten de benoeming van een se cretaris-penningmeester te doen plaats hebben op 22 dezer, en de bestuursvoordracht vooraf aan de le den rond te zenden. Verder werd het verzoek, om ongcl- digverklaring van de wedstrijden AjaxH. B. S. en VelocïiasQuick afgewezen. De wedstrijd TubantiaHercules zal worden overgespeeld, terwijl de uitslag van UnitasSwift gesteld werd op 50. Zondag j.l. speelde Klein Haarlem een matah tegen H. V. V. Met half time was de stand 10 voor H. V. V. Na half-time gelukte het KI. H. een goal te ma.ken, zoodat de wedstrijd onbeslist eindigde met 11. PAARDEN. Uit het programma van de rennen en harddraverijen, dit jaar op 32 da gen te Woestduin te houden, blijkt, naar de „Ned. Sport" meldt, dat te Woestduin dit jaar verdraafd wordt een bedrag van f50.375, terwijl voor de rennen een bedrag is uitgeloofd van 57.800. Het programma is opgenomen in het thans verschenen officieele bulle tin der Nederl. Harddraverij- en Ren- vereeniging. Uit de Arbeiderswereld DE GLASBLAZERS. Men meldt uit Delft Voor een tamelijk talrijk publiek, voor de meerderheid bestaande uit glasblazers, trad Vrijdagavond de heer G. van Erkel, van Amsterdam, op, om te spreken overhet verloop der staking. De voorzitter der bijeenkomst bracht hij den aanvang der vergade ring openlijk dank aan de Delftsche burgerij en aan vele anderen, die door hun steun hadden mogelijk ge maakt, dat de staking drie maanden kon duren. De heer Van Erkel ging stap voor stap na, het ontstaan en het verloop der staking, en constateerde dat de staekrs hun zin niet gekregen hebben. Dit vond spr. niet vreemd, want de arbeiders moeten leeren offers te brengen in de tijden van werkzaam heid en gebrek te lijden in dagen van strijd, ter wille van hunne or ganisatie en hun beginsel. Maar er waren zwakken van be ginsel onder de glasblazers, wankeJ- moedigen, en daardoor kwam het, rlat men moest zinnen op het inroe pen van bemiddeling. En deze commissie heeft haar taak naar hare krachten volbracht, terwijl de eindbeslissing ten slotte aan de stakers bleef. Met 'dat al is de strijd niet geëindigd, maar is slechts «en wapenstilstand gesloten. Over een half jaar zal blijken of de strijd moet worden hervat. De tijd van een half jaar moet worden benut om de or ganisatie sterk te maken. De patroons mogen denken: „als we ze maar weer eerst in de fabriek hebben, zal alles wel losloopen", maar zegt spr. arbeiders houdt de voorwaarden vast, door de bemiddelingscommissie gesteld, en maakt u sterk in uw» or ganisatie, opdat ge uw rechten zult weten te verdedigen als het weer noodig mocht zijn. Want het mede lijden met de patroons kan men voorloopig nog wel opbergen. De fa briek te Culemborg keerde b.v. in de laatste 32 jaren 250 pet. dividend uit. Verloren is de staking niet, maar geëindigd, voorloopig althans, door toedoen van enkele zwakkelingen. De winst is de veryneerderde kracht der organisatie, en bovendien is door de staking voorkomen, dat grooter loonskorting van resp. 5 en 10 pet. werd toegepast en dat men doorgaat eene industrie in stand te houden door de arbeiders honger te doen lij den De staking zei van Erkel ten slotte moet den arbeiders een les zijn om zich in de toekomst te wa penen en, moet ook al een enkele ten. was zij in staat om haar kwel geest. voor eenigen tijd onverschrok ken hot hcofd te kunnen bieden. Zij was bovendien zeer trotsch, dit hadden alle leden der familie Bour chier met elkaar gemeen zij bood dus een onverwachten tegenstand. Slechts toen hij haar het leven on dragelijk maakte, zocht zij bij haar vader bescherming. Daarop had haar verfoeilijke echt genoot gerekend. Hij reisde haar na, drong het huis binnen en eischte zijne vrouw op Slechts op uitdrukkelijk bevel van mijnheer Bourchier werd het. Allan, die juist te huis was, ver boden, hem buiten de deur te zetten. Hot einde daarvan was dat hij weer een onderhoud had met mijnheer Bourchier, waarin hij het liet door schemeren. dat hij zijne wouw slecht behandelde, om geld van haar vader af te persen hij eischte bovendien, dat zij hem moest vergezellen, en dreigde mijnheer Bourchier. dat, als de zaak voor het gerecht zou worden gebracht, hij er een einde aan zou maken, door het geheim te openbaren al zou hij zelf. Digby Bourchier, in den val van mijnheer Bourchier wor- don meegesleurd. Als daarentegen het geld, dat hij noodig had, werd betaald, en hem een grooter inkomen werd toegezegd, zou hij zijne vrouw beter behandelen. Zij moest met hem terugkeeren zoolang hij vriendelijk tegen haar was, zou zij met gebalde vuist de fabriek ingaan, men moet zichzelf beheerschen, in het bewustzijn dat de toekomst aan de arbeiders is. DE MATROZENBOND. Uit den Helder schrijft men aan Hot Volk: De Algemeene Bond van Ned. Ma rinematrozen hield hier gister de al gemeene vergadering. Hoewel de ver gadering niet voor de pers toeganke lijk was, zijn wij gerechtigd tot de volgende mededeelingen Er waren afgevaardigden uit iïei- der, Hellevoetsluis, Amsterdam en Rotterdam. Dezelfde cijfers omtrent het leden tal werden medegedeeld, die Meijer voor eenige dagen in Het Volk pu bliceerde. Een woord van hartelijken dank werd gebracht aan de Nederlandsche arbeidersbeweging, voor den steun aan de -slachtoffers van de organi satie, zoowel financieel als moreel bewezen, zoomede aan allen die den bond in den moeilijken strij d in het afgeloopen jaar hebben gesteund op eenigerlei wijze. Besloten werd aangesloten te blij ven bij liet Landelijk comité voor al gemeen kiesrecht, terwijl ook werd aangenomen een voorstel om ƒ10 te storten in de kas van dat comité tot dekking van het tekort. Omtrent de door den bond in het komende jaar te volgen taktiek werd na ampele bespreking de volgende motie met algemeene stemmen aan genomen „De algemeene vergadering enz. gezien de aktie in het afgeloopen jaar en de daarmede behaarde resul taten, constateert dat de gevolgde taktiek is geweest waardig, zakelijk, maar bovenal vruchtdragend, besluitop dezelfde wijze te blij ven ageeren, n l. door de publieke opinie te bewerken en de volksver tegenwoordiging in te lichten." Besloten werd verder tof de op richting van een correspondentie- blaadje, voorloopig om de driemaan den te verschijnen, en tevens om het reglement zoodanig te wijzigen, dat het hoofdbestuur in den vervolge uit drie man zal bestaan. Het salaris van den administrateur werd verhoogd. Koloniën INDIGO-CRISIS IN NED.-INDIë. Dat de oorlog tusschen Rusland en. Japan in onze Indische bezittingen ook zeer nadeelig werkt, blijkt uit een schrijven, ons ter plaatsing toe gezonden. Een, door dezen oorlog voorloopig buiten betrekking geraakte adminis trateur eener groote indigo-onderne ming op Oost-Java (Kediri), schrijft onder andere „Door den oorlog is de indigomarkt geheel stil. er is zelfs geen pond te verkoopen. Rusland en Japan zijnde grootste koopers van dit artikel en nu dez§ beide mogendheden in een zwa- ren oorlog gewikkeld zijn, wordt niets verkocht of gekocht. Verbazend groot is de schade, die op Java daardoor geleden wordt, en hoe lang zal dat nog duren? Velen, aan indigo-onder nemingen verbonden, zijn buiten be trekking en trachten door anderen handel wat te verdienen, doch de ondernemingen koopen nu alleen het hoog moodige." Uit het vervolg van liet schrijven blijkt verder, dat duizenden ponden indigo gereed liggen, die in het laat ste jaar zijn getrokken, doch welke voor het oogenblik als waardeloos zijn te beschouwen. De fabrieken, i vooral in Oost-Java. staan dan ook gedeeltelijk stil of zij werken met zoo min mogelijk arbeidskrachten. De toe stand wordt in één woord ..beroerd'" genoemd. (Hbl.) EEN GROOTE VERBETERING. In Indië voelt men Van Heutsz, wat o. m. blijkt uit een circulaire, welke hij door den eersten gouvernements secretaris heeft rondgezonden, en die luidt als volgt „Meermalen zijn den gouverneur- generaal onder de oogen gekomen brieven, voorstellen en andere offi cieele bescheiden, bij de opmaking waarvan, naar het Zijner Excellentie voorkomt meer eenvoud, vooral wat den vorm betreft, betracht had kun nen worden. De zucht van sommigen om hun stukken te doen Overvloeien van be leefdheidsformule of daarin een ruim gebruik te maken van fraaie zinswen dingen en wat dies meer zij. geeft dikwijls aanleiding tot een wijdloo- niet meer te klagen hebben dan ver scheidene andere vrouwen, die met haar echtgenoot onder hetzelfde dak wonen, maar mijlen van elkaar zijn verwijderd. Heit was een ..sine qua non", dat Josephine nog bij hem be hoorde. Zijn slachtoffer worstelde tegen, maar gaf toch toe. Het geld werd be taald en Josephine keerde met hem te rug, maar onder zekere voorwaarden. Dit was de stoutmoedigste zet ,en het bitterste van de straf van Philip Bour chier. dat hij ter wille van het stil zwijgen genoodzaakt was. zijne doch ter met den man. dien hij haatte: te moeten laten vertrekken met een echtgenoot, die in zulk een korten tijd duidelijk zijne slechtheid dn verdor venheid had getoond. Hij liet haar beloven, dat zij haar echtgenoot zou verlaten, bij het eer ste teeken van het hervatten van de schermutselingen. Aan het einde van het derde jaar stonden de zaken zooals men in het verdrag was overeengekomen. Mijn heer Bourchier had het van zijn kant gehouden en Digby had het juist, niet gebroken. Josephine leefde met. haar echtge noot. en zag en sprak hem alleen dan. wanneer het noodig was. Zij vreesde hem volstrekt niet. Zij gevoel- dg slechts verachting voor hem vrees en verachting kunnen niet samen gaan. Zij was juist niet. de ongeluk- pigheid, .e bij een meer zaakrijke behandelinfc van het onderwerp ver meden had kunnen worden. Zijne Excellentie acht het daarom noodzakelijk, dat in de officieele cor respondentie, tusschen alle landsdie naren en colleges onderling, dus niet alleen wat betreft de correspondentie van hooger geplaatste tot lagere auto riteiten, maar ook omgekeerd van lagere tot hoogere autoriteiten, en voor zoover mogelijk ook in de cor respondentie met de re gee ring, alle onnoodige en nuttelooze plichtplegin gen en uitweidingen worden verme den. Zoo bijv. zou naar haar mee ning reeds een belangrijke vereenvou diging in dat opzicht kunnen worden verkregen, indien als regel werd aan genomen om steeds categorisch en, desgewenscht, puntsgewijze, vereisch- te Vragen te doen, opmerkingen te maken en antwoorden te geven, in het laatste geval onder eenvoudige aanhaling, aan het hoofd van het schrijven van den datum en het num mer van den te beantwoorden brief, zooals bij liet leger gebruikelijk is. Door de mededeeling van het vo renstaande, met verzoek aan het ver langen van den gouverneur-generaal te willen voldoen en de u onderge schikte landsdienaren ter zake van instructies te willen voorzien, heb ik de eer, van een ontvangen opdracht mij te kwijten." Gemengd Nieuws ONMENSCHELIJK OPTREDEN DER POLITIE. Aan een artikel in de „Vorwarts', over de afschuwelijke tooneelen die zijn afgespeeld bij de jongste studen tenonlusten in Rusland en welk arti kel is onderteekend door 117 journa listen, kan het volgende worden ont leed „Den lOden December heeft te St. Petersburg een betooging van studen ten plaats gehad. Het was vooraf he kend, dat deze betooging zou plaats hebben en de overheid had uitgebrei de maatregelen genomen en bevel ge geven aan de politie, de gendarmen en de „dworniks" om er maar op los te ranselen. Toen om één uur een klein troepje betoogers verscheen met een roode vlag, rende de politie met de blanke sabel er op in en deelde links en rechts klappen uit. De be toogers trachtten te vluchten, maai" werden aan de andere zijde eveneens opgeivacht en ook hier afgeranseld. Het was een vreeselijke kloppartij, waarbij vooral de „dwomiks" (huis knechten) gewapend met zwepen zich geducht weerden. Zij vlogen de vluch tenden in het gezicht-, ih de oogen, sloegen tanden uit, en daar niemand weg kon komen, werden de ongeluk- kigen in kelders gejaagd om daar zoo lang geslagen te worden, totdat zij bewusteloos neervielen. In de Michalowskyja-straat gebeur de o. a. het volgende Daar vielen een honderdtal agen ten en dworniks een zevental studen ten aan en ranselden zoolang dat allen, waaronder een meisje, meer dood dan levend waren. Een student kreeg een slag met een sabel in t gezicht, zoodat zijn geheele linker wang werd weggehakt. De sabels der bereden agenten waren met bloed bevlekt, ofschoon volgens de officieele lezing ditmaal alleen met het vlak van de sabel was geslagen. In de Italiaansche straat hadden niet minder ergerlijke tooneelen plaats. In de officieele mededeelingen stond vermeld, dat om twee üur de rust was wedergekeerd en dat 42 personen bij het opstootje lichte ver-' wondingen hadden opgeloopen. Wat men van de officieele mededeelingen moet gelooven, blijkt uit liet. feit, dat er om drie uur nog links en rechts werd geslagen en dat er op de bin-1 nenplaats van een huis met bloeden de koppen lagen 15 studenten vande-i Bergacademie. 10 studenten van de1 universiteit. 10 studenten van de me dische faculteit en 10 personen in burgerkleeding. waaronder eenige spoorwegbeambten en arbeiders. Dit was slechts één binnenplaats en hier waren reeds meer gewonden dan officieel is opgegeven. Ook op andere binnenplaatsen bevonden zich vele ergerlijk mishandelden. De poli tie toch was zoo slim om op straat de betoogers eerst tusschen twee. vu - ren te brengen, zoodat zij op de bin nenplaatsen vluchtten. Hier werden zij dan op vreeselijke wijze afgeran seld en het publiek zag er natuurlijk niets van. Toen men vorst Swialo- polsk-Mirsky op het optreden van de politie opmerkzaam maakte verklaar de deze. dat hij haar niet dadelijk de gewoonten, die zij onder een vorig regime zich had aangewend, kon af- leeren. Het is echter (^merkelijk dat zoo barbaarsch als thans, vroeger nooit was opgetreden. De nieuwe Russische geschiedenis, aldus besluit het artikel, kent nog ergerlijke schandalen, bijv. het schie ten op weerlooze arbeiders in Sla- doust.. het mishandelen van de boe- kigste vrouw ter wereld al was haar toekomst zonder hoop. Zij had veel kennissen, die veel van haar hielden en medelijden met haar hadden. Zij ging haar gang, en bet haar echtgenoot ook zijn gang gaan, zonder hem ooit iets te verwij ten. Hij legde haar geen bevelen op, uitgezonderd dat hij het haar niet veroorloofde, hem voor geruimen tijd te verlaten. 1-Iij wilde den hefboom, waarmee hij mijnheer Bourchier in beweging kon brengen, niet uit het oog verliezen, dan slechts voor korten tijd. Hij had zijn middel slechts een of twee keer moeten aanwenden, en ont ving dan hetgeld.dat hij noodig had. In al dien tijd had hij dikwijls aan Frances gedacht Hij vermoedde, dat het. nu de tijd was. dat zij in het openbaar zou op treden. en toen hij het bericht las van het debut van Mile. Franceska, kwam hij tot de gevolgtrekking, dat Frances en de nieuwe zangeres de zelfde waren. Het zou voor hem gevaarlijk zijn. als hij haar ontmoette, daarom moest hij haar vermijden hij verlangde er echter zeer naar, haar weer eens Ic zien en te hooren. Hij durfde niet ho pen. dat zij hem zou hebben vergeten. Hij wist dat, als het toeval hen weer; mot elkaar in aanraking bracht, zij van hem eene verklaring zou eischen omtrent den dood van haar vader. Deze verklaring zouden weer andere ren met den knoet in de gouvern* menten Poltawa en Charkow, of d mishandelingen van politieke gevai genen in de kerkers. Maar boven b schreven gebeurtenis heeft zich afg speeld in de hoofdstad, onder c oogen van den minister van Binneei landsche Zaken. Dit optreden moet de illusie va hen, die nog hoopten op de mogelij] heid op een waarborg van de pe soonlijke vrijheid onder het huidij systeem wel in rook doen vervliegei Wij kunnen en mogen niet zwijg* wanneer men onze zonen en doe ters, onze broeders en zusters mi handelt omdat zij de denkbeeld* kenbaar maken die zeer zeker in ve schillende lagen van de Russiscl maatschappij worden gekoesterd. Daar wij niet in de gelegenheid zij deze verklaring, die in ieder opzie] berust op de schriftelijke verklaring* van ooggetuigen, in de Russischebl den onder de oogen van het publi* to brengen, moeten wij onze to vlucht nemen tot de in het buite; land verschijnende Russische org nen. Kerknieuws PAROCHIEKERK VAN DE H. ELIS BETH EN BARBARA. Donderdag 9 uur II. Mis voor de 1 den der Broederschap van O. L. V van Altijddurenden Bijstand. 's Avonds half 8 Lof ter eere v* het Allerh. Sacrament. KERK VAN HET ALLERHEILIGST HART, KLEVERPARKWEG. Vrijdagavond te 7 uur het Lof. Zaterdag van 5 tot half 10 gelegei i heid om te biechten. PAROCHIEKERK VAN DEN H JOSEPH. Donderdag 7 uur Lof van het I .Sacrament. Zaterdag te half 9 de II. Mis vot de bekeering der zondaars in de k pel van het Miraculeus© Maria-beel i 's Middags van 510 uur gelegenhe om te biechten. Te 6 uur het Lof. In deze week de H.H. Missen en Catechismus op de gewone uren. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Woensdagavond te 7 uur het Lof De Catechismus volgens gewoonte PAROCHIEKERK VAN DE H. ANTONIUS VAN PAD'JA. Vrijdag te 8 uur gezongen H. M voor de leden der Broederschap Haa lemsche Processie naar Kevelaer. 's Avonds te 7 uur Lof en Oefenii van den H. Kruisweg. Zaterdag half 8 een H. Mis voor overl. Leden der Broederschap va den H. Kruisweg. Te 8 uur voor de Ovevl. Leden d Broedej-schap Haarlemsche Process naar Kevelaer. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN AMSTERDAMSTRAAT. Donderdagavond te 7 uur het L ter eere van het H. Sacrament. lederen dag van deze week 12 ui de Catechismus. Zaterdagnamiddag biecht hoor* van 49 uur. In de week de H.H. Missen half en 9 uur. („N. St Ct.") Officieele Berichten DRANKWET. Burgemeester en Wethouders va Haarlem brengen ingevolge art 1 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl No. 9) zooals zij gewijzigd is bij de wet va 12 October 1904 (Stbl. No. 230), tl openbare kennis, dat zijn ingekomd adressen van de hierna te noema personen, houdende verzoek om vd lof. ingevolge art. 34/65 dier wet, t) het. verkoopen van alcoholhoudend^ drank, anderen dan sterken dran voor gebruik ter plaatse van verkoi in de lokaliteiten en de perceele hieronder vermeld W. Slokhorst (perceel) Amsterdai schevaart No. 28H. W. Langeve wed. J. Hulsbergen (gelagkamer) O tadestraat No. 1A. Poppen (perce* Schotersingel No. 21 L. Kroon (g lagkamer), Heerensingel No. 129( C. van den Boogaard (winkel), Bre straat No. 12; P. Groen (winkel) KI renheekstraat No. 47 Wed. Th. Da (perceel) Ostadestraat No. 2A. T Schaars (benedenlokaal), Groo Houtstraat No. 73G. A. A. Gusse hoven (winkel), Verwulft No. 5 de Groot (gelagkamer) Heereusing No. 11F. J. H. Nelis (gelagkam* Spaarne No. 32Naamlooze Venno* schap Haarlemsche Melkinrichtii „de Sierkan". (melksalon) Zijhv* hoek Zijlsingel. Haarlem, 6 Januari 1905. Burg. en Weth. voornoem BOREEL De Secretaris, PIJNACKER. ophelderingen ten gevolge hebbe die mijnheer Digby Bourchier in e be narden toestand zou brengen. Hij moest haar dus ontwijken. Dit was geen moeilijke taak. Uitf zonderd op straat zouden zij elka nooit ontmoeten. Zijne vrienden 1 hoorden niet. tot degenen, die rr prima donna's omgaan. In den la! sten tijd had hij namdlijk zijne schen lager gesteld, of liever was I op zijn streven naar meer aanzi teruggekomen. In den eersten tijd was hij bij zi laagheid nog trotsch. Met. zijne tak ten wilde hij in de wereld nog e zekeren stand ophouden. Do vijandschap, die hij Allan Boi chïer uit instinct toedroeg, was n heriger geworden, toen doze besl weigerde hem voor te dragen bij club, waarvan hij lid was. De eeni gave, die hij had. namelijk die d muziek, was spoedig bij hem verdt nen. Hij gaf er niets meer om -- zij stem werd nu slechts gehoord bij 1 zingen van een drinklied, ten geni gen van zijne vroolijke vrienden vriendinnen, hij dronk zeer in d laatsten tijd en verbond nog and* ondeugden aan de onmatigho'd. Ts 1 te verwonderen, dat zijn vrouw.1 keer voor helm gevoelende, een lev zonder hoop leidde, en haar toevlue zocht bij hare kennissen (Wordt vervolgd;

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6