i NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang N». 6613 Vwscilijnt dagelijks, behalve op Eos- en Feestdagen. DONDERDAG 19 JANUARI 1908 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.023^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>£ „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondisfi-me: Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Stadsnieuws Examens Handels- en Kan toorbedienden. De uitslag van de examens gehou den vanwege de Federatie -van Han- dels- en Kantoorbedienden-Vereeni- 1 gingen in Nederland te Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, is als volgt toor Haarlem en omstreken Boekhouden. GeslaagdAdr. Boo- gaart, HaarlemJ. J. Heiloo jr., HaarlemMej. J. W. v. d. Laan. HaarlemR. Vogel, HaarlemA. Veenhoven, HaarlemJac. Walpoort Hz.. Bloemendaal. 31' iel Letterkundige Voordracht. A In de vorige lezingen had Dr. Sche- pers aangetoond, dat er tusschen de bloeiperioden van 17de en 19de eeuw inkel een relatief, geen essentieel ver schil bestaat. Ook had de spreker toen gewezen op de liefde voor het land schap, welke men aantreft in de klassieke en de moderne letterkunde, alleen bestaat er tusschen toen en nu J een verschil in intensiteit en diepte, m eri ten derde was in de voorafgaande voordrachten gebleken, dat we een eigen Hollandsche literatuur bezitten, evengoed als we onze schilderschool, onze kunstnijverheid, onze bouwstijl, onzen nationaliteitszin, ons eigen ik hebben. Wij blijven Hollanders Moge onze schilderschool gewekt zijn door Fran- sche kunstenaars, onze schilders heb ben zich zeiven daarna ontdekt en hun invloed zelfs op buitenlandsche ^kunsl doen gevoelen. Niet zóó als het met de schilder kunst ging, kwam onze dichtkunst in het laatst der 19de eeuw tot herle ving. Onze schilders gingen raak naar het rustige plaatsje Barbizon om zich te laten inspireeren onze dichters daarentegen hebben in het drukke roezemoezige leven de letter kunde weder doen opbloeien. In Kal- verstraat-clrukte, te midden van het ■café-gewoel hoorden zij hun verzen klinken, maar hun denken werd door de studie van Petrarca en de wijs- geeren Schopenhauer en Nietscïie gevormd eai veredeld. Boven alles uit klonk iets eigens iets Hollandsch, want zooals Verwey Jhet zei zij wilden Holland omhoog- in de vaart der volkeren. I Alles werd uiteengerafeld, maar hêt was ook een oude, duffe boel. Noch bij Kloos, noch bij Verwey, noch bij Van Deijssel treft men vooral niet in die eerste periode schilder achtige tafreelen aan, een enkel frag ment uitgezonderd. De nieuwe rich ting werd een bij 'uitstek lyrische be weging. Tot die uitzonderingen behoort bijv. het Episch fragment van Willem IKloos ,,Okeanos", waarin o.a. een ■tafreeltje voorkomt van een herder, die zong van blijden zomertijd, Van, lange dagen, in het geurend gras Roerloos te droomen onder blauwe lucht." Ook „Perséplhoné" van Alb. Verwey behoort tot de schilderstukjes met de pen ,maar deze zijn van vreamden bodem afkomstig. Kloos is voortdurend bezig geble ven zijn lyrische ontboezemingen uit te storten. Verwey en Van Deyssel zijn tot rust gekomen en geven bun beschouwingen en beschrijvingen der natuur zooals bv. in „Herfstavond" van Verwey, dat aldus begint: Op 't donkre buiten Boomkruinen ruischen Storm wolken drijven In 't lamplicht-huis en Voor donkre ruiten, Zit 'n droomend beeld Woorden te schrijven." De Hollandsche natuur wordt ook door Van Eeden en Herman Gorter uitgebeeld in de „Kleine Johannes' en „Mei." Wie „Mei" vermoeid, overstelpt, doodgeslagen ter zijde beeft gelegd, hem raadt Dr. Sch. aan het boekje van R. A. Hugenholtz te lezen, dat een uiteenzetting geeft van het wijs- geerige in het gedicht „Mei". Voor spr. is dit vers de verpersoonlijking van de Meimaand op Hollandschen bodem, waar „Mei" (het leed leert kennen, waaraan zij ook eindelijk sterft. De mooiste gedeelten zijn het be gin, aanvangende met „Een nieuwe lente en een nieuw geluid." waarin een stadje in avondstemming wordt beschreven de wandeling van den dichter met „Mei" „Wij gingen wandelen langs de dikke dijken" enz. Gorter en Van Eden waren al vroeg in hun denk-periode, „Mei" is daar van het testament geworden. „De Kleme Johannes' de kroniek. In de figuren van Windekind, Robinetta, Wistik en Pluizer zijn de levenspba- sennatuurgevoel, liefde en kennis dorst gepersonifieerd; de schrijver keert zich ten slotte naar den mensch en zijn weedom. Heir en daar een gedicht aanstip- perd, behandelde Dr. Schepers ver der, wat Hélène Swarth, J. Winkler Prins, W. L. Penning Jr., Edward Koster, Marie Boddaert, W. F. Gou we, Van Looy, Frans Coenen e.a. heb ben gedai n op het gebied van lite raire schilderkunst. Onze kunst van na 1880 behoeft, zoo besloot spreker, niet achter te staan bij die van 't buitenland; onze poëzie en proza zijn geworden als een gewel dige stroom en Verwey's profetie is werkelijkheid gewordenHolland is omhoog gestooten in de vaart der volkeren R. K. V o 1 k s b o n d. Maandag- 23 Januari a.s. zal dooi de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond in het Vincentiusgebouw, een aJgemeene vergadering worden gehouden, waar als spreker zal op treden <de ZeerEerw. heer S. C. M. J. Meeus, pastoor. Verder zal deze vergadering worden opgeluisterd door de Muziekvereni ging „Sf. Cecilia". „Weldadigheid, naar Ver- mo g en." Van 1 November 190415 Januari 1905 werden de volgende extra-giften ontvangen N. N500.— N. N„250— N. G. C. K., L. J. Q. v. U., Douair.e Q. v. U., K. A. v. d. M.', Mevr. v. d. V.B., W. C. K., ieder 100.— H. B., C. A. v. W. C., B., F. T. v. B., W. A. v. V., J. C. W. ieder 50— Mevr. T. W., L. C. B. M D. K-, ieder 40. B. G. t. B.. H. d. P., B. v. H-, M. E. S. d. H., Douair.e H., Mevr. I., ieder 25. G. v. T., F. C. T. ieder15— C. K12— Mevr. v. H., Mevr. A. C. J. d. F—B., Mevr. S. v. M., J. B., E. d. B., A. T. P. v. W., A. d. C., W. D. H. M., K.. V. K., A. M. G., J. E., v. R., P. H. T., C. H. B., C. A. A. D. d. W, A. A. v. d. M., Mevr. S., A. K. v. H., d. H. H., W. S., N N., Douair.e S-, W. V., Douair.e J. C. T.v. B—D. v. T., S., Mevr. M—v. A., N. N. te Amsterdam, N. N-, Mevr. B. de H—IJ. d. S., X. IJ. ieder,, 10— A. P. P7.50 G. H. L. V7— C. H. J„ A. v. O., B., J. W. A. H. G.. B-, W. R., J. B. W., E V., H. D. T. W. Jr., M. W. S., J v. R-, C., V. D., S-, H. W., Q. v. d. S., M. S., T. H. v. d. V., F. G. N. H.M., G. E. O.. H. W„ J. J. S., d. K.. A. W. T H. d. V., P., J., M. C. S. IJ. d. S., J. G. F., N. N-, J. G., Mevr. T. v. R., ieder...., 5. Mevr. R4. D .en N. H. A—V3.50 G. T. P., d. B., P. v. d. W., J. L., H. d. L., E. D.,G., ieder,, 3— Wed. A. v. d. L., P., C. J. F., Mevr. M. E. T—S., H. H. v. W., V. L., P. B., Wed. D. M. v. d. K—B., J. C. A.—d. S„ P. v. d. W., W. G. P. v. V.— v. F., L. H.,.E. V., J. L. T., C. A. T., Mevi-, M. A. B.-v. E.. A. v. d. T., D. H.. J. K., P. H., M. T., R. L., H. N. M., A. H. G„ L. G.. S.F., S.J. A. v. W., P. L., H., G. P.d. B., N. N., Mevr. P. C—B, T. C. N., Mevr. S. S. R—v. H., C. H., N. N., Mevr. S,. L., G. K. M., ieder -2.50 E. K., v. d. P., W- F. S., A. M. ,Mevr. v. D.H., J. J. S., J. C. C. v. V., A. S. M-, J. R. d. J., P. V., A. B., N. N., Mej. A. G. M. C. ieder A. v. d. L., K., J. M. S., N. N., ieder S N. N., J. E. S-, S. d. L., Wed. J. B.. G. J. v. G., A. C. D.. G. M. B., L. M., A. C. L. S., V. K., J. L., R. Co., P. C„ C. S-, A. R., C. K., Mevr. W., H. v. 't W., Mevr. B. N.v. R. ieder F. J.v. d. E. H., B. V. ieder,, Doctors-busjes 2— Totaal f 2642.12 Ten vorigen jare was op 15 Ja nuari ontvangenf 3219.53'. er was dus op denzelfden datum in 1904 f 577.41' meer ontvangen dan thans, terwijl de behoeften in dezen winter grooter zijn. dan ten vorigen jare. 25 December '1904 werden 1500 Kerstmis-kaarten verzonden, terwijl in verschillende couranten 24 Decem ber een bewijs ter inschrijving afge drukt werd. In 't belang van Haarlem's behoef- tigen wordt de toezending van inge vulde kaarten beleefd verzocht; ter wijl het jaarverslag voor belangstel lenden kosfeloos aan het Bureau der Vereeniging, „Proveniershuis", ver krijgbaar is. Binnenland BRONGAS. Bij de werken der drinkwatervoor ziening in de stelling Amsterdam in den Riekerpolder, onder de gemeen te Sloten, wordt zooveel brongas ge vonden, dat alle gebouwen daarme de verlicht worden en er thans gasketel wordt gebouwd. tot scheiding van tafel en bed in. Van der Wal, hiervan niet gediend, begaf zich Maandagavond laat naar de woning zijner vrouw, teneinde haar te spreken. Opnieuw kwam het tot woorden tusschen hen beiden, omdat de vrouw beslist weigerde in te gaan op zijn verzoek om weder geheel en al uit de lucht gegre pen. Mr. Thiel heeft zeer zeker ge toond. nadat hij met succes hoofd onderwijzer en fabrikant is geweest en daarna na een examen cum laude zich als advocaat en procureur te Haarlem heeft neergezet, dat hij een man is van veel en veelzijdig kun- bij hem te komen wonen. Dit alles n-en, maar een Kamerzetel begeert viel binnenshuis voor en toen de manhij niet en de „Liberale Unie", die die zich al meer en meer opwond, hem pas in den Haarlemschen Ge zag. dat zijn bezoek vruchteloos zou meenteraad bracht, denkt er dan ook zijn, nam hij zijn revolver en loste j niet aan, hem een candidatuur aan daarmede twee schoten op zijnete bieden. vrouw, zonder haar evenwel te «ref-1 Integendeel meen ik te weten, dat fen. Daarop viel hij zijn vrouw aan de Liberale Unie meer geneigd is, met een scheermes en verwondde den heer Van Styrum te stellen, wan- haar ernstig aan een arm. Bloed j neer hij haar dat mogelijk maakt ziende, plaatste hij vervolgens het j Wanneer aanstaanden Zaterdag de vuurwapen tegen zijn rechter slaap vooruitstrevend liberalen in hunne en trok af. na zich eerst met het vergaderingen te Amsterdam tot een. scheermes aan een der polsen te heb-1 gemeenschappelijk programma ko- ben verwond. Buren waren inmid- men, dan zal de afdeeling Haarlem dels toegeschoten om hulp te ver- van de Liberale Unie aan hare ou- leenen en door de zorg der politie dersteuning van de candidatuur-Van werden zoowel de zwaar verwonde Styrum wel deze voorwaarde ver man als de vrouw, wier toestandbinden, dat hij dit programma on- geen levensgevaar oplevert, naar het derscbrijven zal. Kan de heer Vai ziekenhuis gebracht. BRAND. Maandagnacht is er te Groningen brand geweest in een bovenwoning in de Folkingestraat, bewoond dooi den heer I. Meijer, veehandelaar. Toen op het lawaai daarvan een. politieman de deur openmaakte, snel de deze, zoo meldt de N. Gron. Ct., de trap op en vond daar een kindje staan, dat hem vertelde, dat er nog een ander boven in de slaapkamer was. Hij klom, door dikke rookwol ken bemoeilijkt, de trap op, en bracht bet tweede kindje naar beneden. Toen hoorde hij een stem roepen Mijn moeder, mijn moeder. Weder om ging hij naar boven naar de der de verdieping en half weg de trap ving hij een oude dame op, die hij naar beneden droeg. De heer Meijer en zijne echtgenoote, die geheel ra deloos waren, hadden zichzelf gered. De bewoners, die in diepe rust waren geweest, werden door de buren on derdak gebracht. De brandweer was inmiddels om 12.18 gearri- veerd. Het bleek dat de brand was uitgebroken in de achterkamer van de tweede verdieping, waarschijnlijk doordat er te dicht bij een vulkachel goed te drogen was gehangen. Ook in de bakkerij onder het huis. heeft de brand nog even gewoed. De waterschade is groot. Van den ban ketbakker. den heer de Beer, z.ijn o. a. suikerwerken en meel bedorven, ter wijl zijn woning en zijn winkel in zeer desolaten toestand verkeerden. De benedenwoning stond blank van het water. Buiten was het water on middellijk bevroren. De schade was verzekerd. Een trommeltje met effecten van den heer Meijer, dat zich in een kast bevond, welke in de kamer stond, waar de brand uitbrak, is ongeschon den gebleven. MOORDAANSLAG. De roeier W. van der Wal, woiten- de in de Atjehstraat no. 54 te Rot terdam, had in den laatsten tijd meer dan eens twist met zijn vrouw, ten gevolge waarvan zij niet meer samen leefden, de vrouw de echtelijke wo ning verliet., op zichzelf ging wonen in de Delistraat en haar moeder, de bejaarde weduwe A., bij zich innam. Daar wonende, diende zij een eisch Dr. KUYPER's OORAANDOENING. Onze Berlijnsche correspondent seint ons Dr. Kuyper, die hier door de be kende specialiteit, prof. Lucae behan deld wordt, heeft niet in diens kliniek zijn intrek genomen, omdat de behan- deling van zijn ooraandoening dit niet noodig maakt. Zij bestaat uit een hardhoorendheid, een gevolg van een verdikking van het trommelvlies in het oor, welke waarschijnlijk ten gevolge van een vroegere influenza verergerd was. maar wel kans op be terschap biedt. (,.N. R. Ct.") Styrum hiertoe besluiten, dan is voor de L. U. geen reden, naar een geavan ceerder liberaal te zoeken en zal zich het merkwaardige verschijnsel voor doen, dat de voorzitter van de Haar- lemsche afdeeling, mr. H. Ph. de Kanter, zal werken voor een candi- daat, die weinige jaren geleden te genover hem stond. Na het aftreden van den Rethaan Macaré werd door de liberale kiesvereeniging indertijd mr. De Kanter gecandideerdeen andere groep liberalen stelde toen. mr. Van Styrum en wist dezen de overwinning te bezorgen. Zoo zal het kunnen zijn. dat de be strijder van vroeger, o ironie van het lot! optreedt als verdediger der can didatuur-Van Styrum. Namelijk wan neer deze afgevaardigde het gemeen schappelijk programma aanvaardt. Doei hij dit niet, dan wordt de zaak geheel anders. De L. U. zal dan wel genoodzaakt zijn een anderen candi daat te stellen en deze, wanneer hij ALLEMAAL „VAN DE STRAAT." In bet Noordeinde te 's-Graven- hage. Reporter met een opschrijfboekje van Staten-bijbel-afmetingen. j Eén potlood achter het oor, één J als persoon in den smaak valt (wat potlood in den mond, één potlood in in Haarlem een zaak van groote be de hand. teekenis is), zal dan een mooie kans Reporter wacht op de dingen, die hebben. De eenige liberale kiesver- komen zullen. Nadert tweede reporter. Notitieboek van kleiner afmetingen, potlood onzichtbaar, maar gereed. Wachten samen op iets wat gebeu ren kan. Praatje over onverschillige dingen. Onder reporters praat je nooit over i datgene, wat je juist interesseert. I Passeert reporter van „Land en Volk", i Morgen, heeren I Morrege Iets belangrijks op til'? Hm. misschien. Praatje over onverschillige dingen. Na een kwartier reporter van L. en V. waarop wachten jullie eigen lijk? Opheldering blijft aanvankelijk uit. Dam de eersteOm je de waar heid te zeggen, ik wou óók wel eens een „Van de straatje" schrijven. Reporter van L. en V. af per plex Uit de Pers DE KAMERVERKIEZINGEN. Wij lezen in Land en Volk Het bericht, dat mr. J. H. Thiel bij do a. s. verkiezing voor de Kamer door de geavanceerd liberalen zou worden gesteld tegenover den afge vaardigde jhr. mi1. Van Styrum. is-- zooals reeds in ons blad gemeld werd eeniging in Haarlem is die van de L. U., de candidatuur van den heer Van Styrum zou dus, evenals den eersten keer, gesteld moeten worden door een groep lcizers, die buiten het verband der kiesvereeniging staat en nu is het juist bij de laatste raads verkiezing gebleken, dat deze groep, in de wandeling „de Kieskring" ge noemd, geen beteekenenden invloed meer bezit. Daar de Katholieke Kiesvereeniging zeer stellig in Haarlem een van de beste mannin der partij zal trach ten te candideeren, kan in het gestel de geval de candidatuur-Van Sty rum ernstig in het gedrang komen, te meer omdat de sociaal-democraten in Haarlem zóó weinig kracht ont wikkelen, dat zij misschien niet eens een eigen candidaat stellen en voor zoover zij naar de stembus gaan, dan op den candidaat der L. U. zullen stemmen. Hiertegenover staat welis waar, dat misschien de Protestant- sche kiesvereeniging (de vroegere Cliristelijk-Historischen) neiging zou den hebben, de candidatuur-Van Sty rum te steunen, wanneer zij althans niet met de R.-K. Kiesvereeniging tot overeenstemming zullen komen. Zoó is de toestand op dit oogenblik in Haarlem. Alles hangt af van Mr. Van Sty rums verklaring tegenover de Liberale Unie. Maar van een candi- datuur-Thiel is in geen geval sprake. Feuilleton. De Misdaad in de Familie Uit het Inf0I11K door HUGH CONWAY. 36) De brieven hadden door dezelf de hand kunnen geschreven worden, vervolgde zij. de inhoud is geheel de zelfde." Bestaan er voor zulke geval len algemeene uitdrukkingen Bei den betreurden het, dat zij genood zaakt waren om te schrijven bei den hadden mij liever willen spre ken zij hadden helaas zooveel hin derpalen ontmoet, mij alleen te kun nen spreken. Is dat de adel van En geland, mijnheer Bourchier? Wat kon hij tot verdediging van zijne klasse aanvoeren? Ik vrees van zeer weinig. Hij was gloeiende van verontwaardiging. Hij kende de zon den van het mannelijk geslacht, en telde ze misschien nogal licht, maar Hf hij zou een ieder verfoeid hebben, die zonder een woord of blik van aan moediging. een rein meisje op zulk eene wijze in hare eigen oogen ver laagde. Het zou de schrijvers van die 3- brieven slecht zijn gegaan, als zij zich ui, op dat oogenblik binnen het bereik van Allan hadden bevonden. Toch ba kwam er uit dit kwaad iets goeds voort. Hij vatte hare hand en trok haar naar zich toe. Ik bemin u, Frances, gij weet het reeds. Neem mij, mijne lieveling, en laat mij tusschen uen zulke belee- digingen staaneen ieder die mijne vrouw zjou durven beleedigen, zou het met mij moeten afrekenen. Het was gebeurd gebeurd in eene seconde steeds inniger trok hij haar naar zich toe. Zeg mij, dat gij mij bemint zeide hij, toen hij zag, hoe een blos haar gelaat kleurde. Hij wilde het van hare lippen hoo- ren niet, omdat hij er meer aan twijfelde, want hij wist, dat zij het niet zou dulden, dat een man haar in in de armen zou sluiten als zij hem niet beminde. Ja, ik bemin u. zeide zij kalm, en toen met een zonderling gevoel van overstelpend geluk, liefde, be schroomdheid en vertrouwelijkheid legde zij haar hoofd op zijn schou der en snikte. Allan vertroostte haar. zooals jon ge mannen meestal hunne bedroefde beminden troost schenken. Hij slaag de er zeer spoedig in. en zij zaten naast'elkander, terwijl zij in eikaars oogen hunne toekomst lazen, tot zij ten laatste afscheid moesten nemen. Ik ga morgen naar Redhills neen. overmorgen, en zal thuis alles vertellen, zeide Allan, toen hij haar verliet. Dat is goed, zeide Frances. Het scheen haar de natuurlijkste zaak ter wereld toe. dat hij zoo zou doen. De gedachte' kwam volstrekt niet bij haar op, dat zijne familie leden door die tijding misschien niet aangenaam verrast zouden worden. Allan verliet het huis, en vroeg zich verwonderd af, waarom zulk een ge luk juist hem te beurt was gevallen; Frances ging mevrouw Melville op zoeken. wier ongesteldheid niet zoo ernstig was, of zij kon haar veilig het nieuws mededeelen. O. mijne lieveling zeide me vrouw Melville, wat ben ik blij. Ik hoopte het reeds, sedert hij u voor de eerste maal bezocht. Het kon niet beterik wensch u van harte ge luk, en vooral de gedachte, dat gij nu het tooneel vaarwel zult zeggen, brengt mij in verrukking. Verbaasd sloeg Frances de oogen op. Het tooneel verlaten Natuurlijk zult gij d'at. Hoe kan nu de echtgenoote van zulk een aan zienlijk heer voor het publiek blij- j ven optreden Heeft hij u dat niet dadelijk gezegd? In hare onervarenheid wist me vrouw Melville volstrekt de waarde niet van contracten enz. Hij heeft er volstrekt niet over gesproken, zeide Frances. Mijne be doelingen zijn inderdaad geheel an ders. Hij meende natuurlijk, dat die voorwaarde stilzwijgend zou worden aangenomen. Geloof maar, dat hij er sterk op zal aandringen. Het meisje was een oogenblik in be dachten verzonken. Ik geloof het niet, zeide zij'k hoop het niet. Zij dacht er echter telkens weer over na, en vroeg zich af, of het vermoeden van mevrouw Melville ge grond was. Toen Allan haar den vol gendén dag kwam bezoeken, besloot zij, dit punt dadelijk op te helderen. Gij zult een zwervend leven met mij hebben. Allan, zeide zij. Dat dóet er niets toe ik zal met u leven wat verlang ik nog meer? Wij zullen te samen de wereld doortrekken Frankrijk, Italië, Duitschland. Amerika, wie weet waar mijn loopbaan mij heenvoert. Gij zult het dus niet opgeven Het was geen verzoek, slechts eene vraag. In de:i eersten tijd kan ik dat- niet doe.; Zoudt gij het doen, als gij er roem en fortuin mee kondet ver werven Zijt gij rijk, Allan Het kan mij zoo weinig schelen, of gij rijk of arm zijt, dat ik u die vraag wel kan doen. Hij kuste haar en vertrouwde haar volkomen. Ik heb nu reeds een aardig in komen, zeide hij, en natuurlijk zal ik den een of anderen dag rijk zijndie dag hoop ik.: zal lang uitblijven, daar die in verband staat met den dood van mijn vader. Gij zult mij nemen, zooals ik ben, Allan, en zult niet van mij eischen, dat ik mijn loopbaan op geef Hij greep haar beide handen, en zag haar hartstochtelijk in het ge laat. Bemin mij, en wordt mijne vrouw, zeide hij. iets anders vraag ik niet va.n u. Mijn leven zal zich naar het uwe regelen het zal een heer lijk leven zijn. Misschien zal eens de, tijd komen, dat de triomfen u ver- velen dat alles u verveelt, behalve mijne liefde dan zullen wij als een gewoon menschenpaar de huiselijke! kalmte opzoeken. Laten wij er tot zoolang niet meer over spreken. Hij beloofde zeer veel veelmeer, dan hij vermoedde. Het was onbe- j zonnen; maar wie zou niet onbezon-i nen bandelen en alles beloven, wan-' neer zulke welsprekende oogen hem j wilden bedanken en zulke lippen J hem wilden beloonen? Nu spreekt hij zoo, mijne lieve-, ling, zeide mevrouw Melville, som- hor. maar niet onvriendelijk. Maart wacht eens af. wat de toekomst u biedt. Ieder echtgenoot heeft gaarne eene vrouw voor zich alleen, en wil haar liever niet met de menschen deelen. als hij tenminste niet van haar geld «il leven, hetgeen Allan natuurlijk niet wil. Wacht den tijd maar af, maar als die tijd komt, volg mijn raad dan op en doe wat hij van u verlangt. Den volgenden dag ging Allan naar huis. Hij verliet Londen, zonder be vreesd te zijn, naar hij zelf meende, over den uitslag van zijn onderhoud met zijne ouders. Waarom zou hij zich angstig maken Hij zou hen de mooiste en liefste dochter ter wereld schenken. Als zij een beroep had ge kozen, dan stond zij boven alle an deren en was dus boven alle kwaad sprekingen verheven. Toen hij de plaats van bestemming meer en meer naderde, waren zijne gedachten niet zoo kalm.De bezwa ren hoopten zich op, en hij dacht aan de vele tegenwerpingen, die zij ne ouders zouden maken. Ondanks allen tegenstand, moest hij slechts één ding voor oogen houden. Hij be minde haar hartstochtelijk, en hij zou haar zoo spoedig mogelijk hu wen. Met of zonder de toestemming zijner ouders zou hij bij zijn terug keer den dag bepalen. Deze gedach ten hielden hem bezig, toen hij naar Redhills reed. (Wordt vervólgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5