NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargar.g. No. 6618 Vefsciiijnt dagelijks, behatve op .ton- sk Feci! wagen. WOENSDAG 25 JANUARI 1905 ARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het "Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ERNSTIGE TROEBELEN IN PETERSBURG. Hoewel de verschillende ontvangen berichten van nieuwsagentschappen mi particuliere correspondenten over het Russische oproer doen zien, dat de berichtgevers zich beperken in hunne beschrijvingen, blijkt toch uit alles, dat Zondag, de dag van ver- schrikkingen, het begin is van een j drama, waarvan het einde nog niet is te voorspellen. Tot het laatste toe schijnen de lei- ders der werklieden alles te hebben j aangewend om bloedvergieten te voor- 1 komen. Zij hebben gepoogd door de putaties den voornaamsten ministers te doen verzekeren, dat de stakende arbeiders niets wilden dan de vrede, zonder eenig geweld, voor hun vorst hun verlangens en bezwaren bloot te leggen. Zelfs was er uit de massa 1 der arbeiders een groep van 400 ver kozen, die, wanneer de Tsaar zich zou willen vertoonen, een vrijwillige lijf wacht voor den monarch zouden vor men. Het was echter alles tevergeefs. De ai*heiders-deputaties worden door ONVERANTWOORDELIJKE MINISTERS ontvangen, door den onder-minister van binnenlandsche zaken, de heer Rydzefsky bijvoorbeeld, die de afge vaardigden zeer uit de hoogte behan delde, en niet de minste toeschiete lijkheid toonde, of door minister De Witte, die minzaam genoeg was, maar genoodzaakt was de mannen er op te wijzen, dat zijn macht zich niet tot het nemen of herroepen van po- litie-maatregelen uitstrekte. De heer De Witte trachtte zelfs telep'honisch .minister Mirsky over te halen de arbeiders-deputatie Zater dagavond nog te ontvangen, doch deze weigerde. Zoo brak de Zondagmorgen aan, en vond de arbeiders even vastbesloten als te voren tot een vreedzame betoo ging, de overheid even vastberaden om die manifestatie met geweld te keeren. De arbeiders zouden niet tot het Winterpaleis worden toegelaten, zelfs niet ondanks het feit dat de Tsaar zich achttien mijlen daar vandaan in zijn zomerpaleis Tsarskoye-Selo bevond. Wat eigenlijk gebeurde op dezen gedenkwaardige)! Zondag is reeds bekend gemaakt. Het plan van aan- al en verdediging, wanneer daarvan gesproken mag worden waseanv iudig genoeg. Aanvallers waren duizenden nog eens duizenden arbeiders, voor het overgroote meerendeel onge wapend, sommigen zelfs als ging het naar een feestelijkheid, vergezeld van vrouwen en kinderen. Zij wilden .allen naar het Winter paleis om hun „VADERTJE" te zien van wien zij in waar kinder lijk vertrouwen tot .het einde toe on middellijke rechtvaardigheid en te gemoetkoming aa.n hun grieven ver wachtten. Verdedigers waren de ge wapende mannen die het overheids gezag vertegenwoordigden, politie, gendarmes, kozakken, uhlanen, infan teristen. Zij hadden in opdracht geen enkelen manifestant toe te laten over de bruggen die den noordelijken met den zuidelijken Newaoever verbinden en eveneens tegen te houden die uit het zuiden, het oosten en het westen het Winterpaleis trachtten te naderen. De opgaven omtrent het aantal dooden en gewonden loopen zeer uit een. De ,,Standard"-correspondent neemt, wellicht zeer overdreven, tus- schen de twee- en drieduizend dooden en ongeveer 8000 gewonden. Laffan daarentegen spreekt van 4500 dooden, De E-ngelsche bladen voorzien de ERNSTIGE GEVOLGEN. Reeds werden in de arbeiderskwar tieren barricaden opgeworpen, stra ten opengebroken, telephoonpalen omver gehaaldreeds vingen de vrouwen aan mee te strijden. Er.gaat een verhaal van een vrouw die haar man zag sterven in haar armen en lator met haar nagels den officier aanviel, die hem doodde. Ook zij werd door den officier doorstoken De priester Gapon, omtrent wiens lot men in onzekerheid verkeert moet aan de arbeiders een manifest hebben doen toekomen, waarin hij zegt dat er geen Tsaar meer bestaat wijl stroo men bloed gevloeid hebben tussclien hem en het Russische volk. „Thans", zegt hij, „is het hoog tijd voor de Russische arbeiders dat zij zelf den strijd voor nationale vrijheid aanbin den. Ik geef", zoo schrijft hij, „aan mijn kameraden mijn zegen voor dit gevecht. Morgen zal ik bij u zijn. Thans ben ik druk bezig te werken, voor de goede zaak." Het bericht omtrent dit manifest is intusschen moeilijk overeen te bren gen met de van meer dan ééne zijde komende mededeelingen dat pater Gapon door een schot in de borst is gewond voor het Winterpaleis, ter wijl hij met de werklieden optrok. Een andere, pater Sergius. werd vol gens dit bericht gedood. Wat Maandag gebeuren zou is ang stig afgewacht. Zeker was dat dien dag de werklieden zich gewapend hebben. „De revolutie is begonnen' melden sommige correspondenten, en waar zij eindigen zal is niemand bekend. Een oude staatsman in Weenen heeft bij het vernemen van wat in Rus land omging gezegd„Grooter voor deel hebben de Japanners nog niet behaald." PRIESTER GAPON. De man, die thans het verzet der Russische arbeiders tegen hetonmem schelijke regime, waaronder zij zoo lang gebukt gegaan zijn, leidt, is „vader" Gapon, de jonge Orthodoxe priester, wiens naam nu in Rusland op ieders lippen is. Aan een artikel in de »Dailv News" ontleenen we over hem de volgende bijzonderheden. Hij 1 werd geboren in een kleine Russische provincie, die er sinds lang voor be kend stond, dat zij heel weinig voelde voor de wijze waarop het groote Rijk van uit Petersburg wordt bestuurd. Op raad van zijn vader koos hij de priesterlijke loopbaan en studeerde hij aan het Seminarie te Moscou, waar hij Hierboven vinden onze lezers een schetskaart van het gedeelte van St. Petersburg waar de opstand plaats vond. De werklieden uit de Wiborger wijk (W.) zijn over de brug L. (Lampsonjebrug) langs de vesting Miinzbof (V. M.) getrokken en vandaar langs de Troitzkij-brug T. naar het Suwarolf-plein (Su), waar zij slaags raakten en Priester Gapon gevangen werd genomen. In de wijk Wisselyewsky Üstrow (W.O.) is het hoofdpunt van het verzet, daar werden o. a. de Petroleum-depóts (P.) door de werklieden bezet. De ernstigste ongeregeldheden hebben plaats gehad bij de Alexandertuinen (A), waar de werklieden uit Wisselyewsky Ostrow over ae Nicolaasbrug (N) kwamen en naar het Winterpaleis (Wi) trokken. zich een grondige kennis van den eco- nomischen en politieken toestand van zijn land eigen maakte en dat hij ver liet als volbloed liberaal -misschien de eerste dien de Russische kerk ooit bezeten heeft. Onder de arbeiders is Gapon, die meermalen getoond heeft op zeer han dige wijze voor hen partij te kunnen trekken, bekend als,,Batiushka Ivhok- hol" (de kleine vader van de kleine Russen). Zijn onbeperkten invloed heeft hij te danken aan de omstan digheid dat bij, ofschoon oprecht aan hanger van de orthodoxe leer, nooit .Heel goed, maar ik heb ze van u niet noodig, maar van de gepension- neerden zelf", antwoordt deze. .Maar meneer, dan bin 'k onge lukkigZe gaon d'rvan deur! Ze gaon d'r van deur, en ik ken naor de cente fluite. En daor staot m'n leverancier, die wacht óók op geld!" ...Ja, m'neer. ik krijg nog 200 gul den van hem", wijzende op den loge menthouder. „Ja, ja, dat moeten jullie maar zélf uitmaken. De gepensionneerden krijgen van mij de attestaties en de gagementsakten terug antwoordt in botsing komt met de godsdienstige de ambtenaar, overtuiging van zijn volgelingen. On- Een der gegageerdon treedt naar der wie bijv. duizenden Lutherschen voren, teekent gauw z'n attestatie, en Roomsch-Ivatholieken zijn. Boven- grijpt de gagementsakte en wil ervan dien vraagt hij nooit geld voor zijn door. Maar de baas en de leveran- diensten, leeft zeer sober, en werktcier houden hem vast: de kameraden van's morgens tot 's avonds. Vier jaar geleden werd hij plechtig verdoemd door de priesters van zijn geboorte plaats, omdat hij zich met kracht verzet had tegen het in den ban doen van Tolstoï. Gapon kent de misdadigerskringen in Petersburg beter dan eenige detec tive en hij stoot beslist uit zijn clubs en vereenigingen ieder, die een mis drijf begaan heeft, tenzij deze bewezen heeft berouw te hebben over zijn vergrijp. Bij elke gelegenheid houdt hij rede voeringen, waarin hij sterk afgeeft op den drank, de onzedelijkheid en het dobbelspel en den arbeiders ver wijt hun ellendigen toestand voor het grootste deel aan zich zelf te wijten te hebben. Hij is een vijand van Witte's protectie-stelsel en de verschil lende staatsmonopolies die deze als helpen hun vroegeren strijdmakker en de vechtpartij voor de secretarie- halie eindigt met de vlucht van den koloniaal in het bezit van de waarde volle stukken, „Nummer twee volgt roept de ambtenaar. Weer hetzelfde spelletje, dat ech ter kalmer verloopt, daar de man. die ridder is dei^ orde voor moed, beleid on trouw,1 sussend zegt: „Va dertje, hou je maar bedaard, van mij zei je de duite hebbe Het viertal komt zoo, na veel ge duw en veel geschreeuw, in het bezit van.de attestaties en de akten, welke laatste zij in langen tijd niet gezien hebben. Opgeruimd gaan ze samen „opsteken" in een herberg, lachend om den ..baas" die er zoo ..bekaaid" af is gekomen. Als ze straks bij den betaalmeester in de stad hun geld staatsspoorwegen, enz. invoerde met opgestreken hebben, gaan ze met het doel de arbeidende klassen onmid-1 nieuwen moed aan het zoeken naar dellijk afhankelijk van de regeeringeen ander „hotel", te maken. I De logementhouder en z'n leveran- Hij heeft feitelijk de politieke rede- cier blijven alléén achter op het stil voering in Rusland inbeemsch ge- j geworden pleintje voor het gemeente- maakt. Begiftigd met een machtige huis. elkaar beduusd aankijkende, stem, een indrukwekkende persoon- j „Nou die kerels de akten hebben, lijkheid, bezield met een ernst die zijn we al onze vastigheid kwijt. Ik boven alle verdenking staat, is hij ben beróóid zucht de leverancier, een eerste volksredenaar. Hij spreekt ..En ik dan?" schreeuwt de „baas", nooit boven de bevatting van zijn' „Laten we maar naar den betaal- hoorders en gebruikt gewoonlijk gemak meester gaan", zegt de eerste, kelijk te begrijpen beelden; zoo ver-! ..Ik zei je danke. snauwt de laat- gelaek hij onlangs het Russische volk ste, de cente kriegen we t.och neet en bij een schaap, de bureaucratie bij 'n pak slaag gun 'k jou een wolf. Alles samen genomen is1 Beteuterd gaan ze te zamen naar deze jonge priester het zeer kenschet-huis. send type van den nieuwen Rus, die De kolonialen vieren in de stad hun begint zichzelf te zijn. Een jaar geleden, gagementsdag. zegt de „Daily News", zou hij geen j (N. v. d. D.) uur na zijn revolutionnaire daad van j de laatste dagen op vrije voeten ge-1 ONTAARDE VADER, laten lijn. Doch sedert zijn de toe-Nattr men vwneemt is het aan de standen veranderd en wel zoozeer, dat het zeer te betwijfelen valt of dé na:.een 1lverv0V^ onvarmoM- bureaucratie den moed zal hebben e instructi6 inogen gelukken den va- om een haar op Gapon's hoofd te der van 1161 doodelijk mishandelde 8- krenken. Dat het blad zich hierin jarig kind in den woonwagen te Gin- vergist heeft blijkt voldoende uit de neken tot de bekentenis te brengen. telegrammen in dit blad. Binnenland dat hij aan den dood de schuldige is. j De ontaarde vader blijft alzoo voor- loopig in het Huis van bewaring be- waard 1 GAGEMENTSDAG. Met hun zessen kwamen ze op de JONGE LIBERALEN, dorpssecretarie de logementhouder, De Vrijzinnige Propaganda-Club te speciaal voor gegageerde Indische Amsterdam heeft tegen 30 Januari militairen, en z'n leverancier voorop, een spreekavond uitgeschreven. Prof. terwijl in stramme soldatenhouding mr. L. de Ilartog zal als spreker op een viertal gebruinde gedecoreerde en treden. De vergadering is behalve geschonden oud-kolonialen volgde. voor leden en donateurs dor Vereeni. Met gewichtige gebaren haalt de ging, ook toegankelijk voor jongc- baas van ,,'t 'hotel" 'n bundel veel ge- vrijzinnigen, die met de V. P. C. wen- bruikte gore papieren uit den binnen- schen kennis te maken, zak van z'n jas. „Hier binnen de gagementsakten, De in ons land bestaande Vereeni- meneer. maar ik mot ze eiges terug gingen van Jonge Liberalen en Vrij- hebben", zegt hij tot den dienstdoen- zinnige Propaganda Clubs zijn sinds den ambtenaar, met een geheimzin- begin 1004 vereenigd tot een Bond. nige beweging naar de kolonialen. Bedoelde Bond heeft tegen 26 Februa- Feuiileiwn. De Misdaad in de Familie Uit het Engelsch door HUGH CONWAY. 40) Hij meende, dat zij de eerste .drie ja ren aan niets anders dan aan hare kunst had moeten denken. Hare lief de moest niet verder gaan, dan den geveinsden hartstocht, dien zij moest koesteren voor den eersten tenor in de opera, waarin zij meespeelde. Zij moest eerst alle groote steden der wereld veroverd hebben alvorens zij er aan kon denken, een echtgenoot te nemen. Als zij dat gedaan had, dan zou zij als zij dat wilde, een schitterend huwelijk hebben kunnen sluiten, en kon dan met roem en eer overladen het tooneel verlaten. Maar om den zoon van een gewoon grond bezitter te huwen en .dan de wereld in te trekken, gevolgd door ©en echt genoot het was afschuwelijkHij haatte den jongeling nietintegen deel, hij beoordeelde hem zeer gun stig. Hij had een flink uiterlijk, was verstandig en vriendelijk, en hij aan bad Frances. Allan was geheel onschuldig iedereen zou zulk een meisje hebben willen huwen. Hij moest het echter in Frances afkeuren, dat zij aldus! had gehandeld. Zij is toch ook maar eene vrouw, j zeide hij mistroostig. Ik dacht, dat zij nog iets meer zou zijn. Hij had dien spijker op den kop ge-| slageai. Zij was (maar eéne vrouw. Zij j beminde Allan en huwde hem. j En waarom niet Zij alleen had j over haar doen ten laten te beslis sen. Niemand had het recht er iets van te zeggen, of het moest de direc- teur van de opera zijn, die haar voor drie jaren aan zijne inrichting had verbonden. Hij was hevig ontsteld, toen zij hem hare plannen meedeel de. Hij opperde bezwaren en voor spelde haar, dat er veel kwaad uit dat huwelijk zou voortvloeien, het hielp echter niets. Hij wilde zich niet in bare zaken mengen, maar hij hield er niet van contracten aan te gaan met gehuwde prime donne. Hij had dikwijls de hittere ervaring op gedaan, dat de mannen met het aan-j gaan van contracten veeleisckuuuter waren dan de vrouwen. Franceska behoorde hem drie jaar toe, maar hij zag reeds verder in dc toekomst. Hij bracht zelfs Allan de vele bezwaren van dat huwelijk on der liet oog, niet omdat hij meende dat heit iets zou helpen, maar het verlichtte zijn gemoed. Mijn goede jongen, zeide hij, daar hij in de maatschappij eene aan zienlijke plaats bekleedde, en ingoed gezelschap verkeerde, had hij het recht. Allan zoo gemeenzaam toe te spreken, mijn goede jongen, het zal mij ontzettend veel schade berok kenen. Juist wanneer ik haar hoog noodig heb, zal zij misschien moeder worden. Ik had er vijfduizend pond voor over, als dat huwelijk niet door ging. Deze woorden getuigden mu juist niet van veel tact, en Allan antwoord de dan ook kortaf, dat een ieder zich met zijne eigen zaken moet bemoeien. De directeur opende verbaasd zijne oogen. Eigen zaken Als het mijne zaak niet is, wien gaat het dan wel aan? Gij hoopt er gelukkig door te worden en zij ook; maar mijne belangen heb ben er ook mee te maken, en ik weet wel, dat het mij ontzettend veel schade zal berokkenen. Ik zou wel willen, dat gij maar inWestshire waart gebleven, en de dochter van een rijken landheer of van een ban kier had gehuwd. In alle gevallen moet ik dat we ten en gij niet, zeide Allan. De directeur zeide verder niets meer, maar zijne woorden hadden er Allan een voorproefje van gegeven, hoe Franceska's gehechtheid aan liet tooneel invloed zou uitoefenen op hun huiselijk leven. Ofschoon hij niet de zelfde genoegens zou smaken, dieeen man te wachten staan, wanneer hij huwt met het meisje, dat hij bemint, zou hij dan aan den anderen kant niet boven alle anderen met eene bij zonderen zegen begiftigd worden Zij waren bovendien nog jong; hun hu welijksleven zou misschien na tien jaar nog kunnen beginnen. Die hoogst eenvoudige huwelijks plechtigheid viel niet in zijn smaak. Ofschoon hij praalvertoon haatte, vol deed het hem niet, dat hij op die wij ze aan zijne geliefde verbonden werd. Het was op verzoek van Frances dat de plechtigheid zoo eenvoudig, zelfs geheimzinnig plaats zou vinden. De reden daarvan was, dat zij niet wil de, dat haar huwelijk in de couran ten aan de wereld zou worden ver kondigd. Toen de plechtigheid afge- loopen was, behoefden zij niets meer geheim te houden, ofschoon zij ook geen moeite deden om hun huwelijk bekend te maken. Een grooter en mooier, huis in de St. John's Road werd. gehuurdhet was natuurlijk een gemeubileerd hyis, want zij wis ten nog niet, wat zij aan het einde van het seizoen zouden do£n. Zij was het nog niet met zichzelf eens of zij eene kunstreis door Engeland zou maken, of dat zij naar Amerika zou oversteken waarschijnlijk zou zij het laatste doen. Het zou dus zeer dwaas zijn geweest, als het jonge paar zelf een huis had gemeubileerd; het zou van hen even dwaas zijn, als wanneer een officier het deed, die alle dagen verplaatst kan wor den. Een man houdt er echter meest- al niet van om zijne bruid binnen te leiden in een huis, dat zij gemeubi- j .leerd en wel gehuurd hebben. Alle j jonge lieden, die bij machte zijn het! te 'doen, willen liever hunne huis- j houding beginnen, omringd door i stoelen en tafels van hunne eigen keus, wellicht met hun eigen geld gekocht, dat zij voor dit loffelijk doel hebben bijeengespaard. Dan hunne wittebroodsweken die zalige tijd, wanneer man en vrouw zich aan alle zorgen, en naar zij ho- pen aan de nieuwsgierige wereld heb ben onttrokkenin de verwachtingen daaromtrent werd Allan teleurge- steld. Van uit de kerk gingen zij voor drie dagen naar Bournemouth. Op den vierden dag moest Mile Framces- ka weer in" de opera zingen. Zij had misschien nog nooit zooveel lust ge- voeld om weg te blijven en ziekte voor te wenden, als nu bij deze ge legenheid. Zij wasechter te eerlijk om zooiets te doenzij gingen dus naar Londen terug, en Allan zat in zijne loge naar haar gezang te luis teren. en ongetwijfeld waren die hartstochtelijke woorden van liefde voor henj bedoeld, hoewel zij gericht waren tot den tenor, wiens leven, volgens het stuk, waarin hij speelde, zoo ongelukkig was. Daarna gingen zij weer voor twee dagen op reis kwamen toen weer terug voor een concert in de Bloe- menzaal gingen toen weer weg, en kwamen daarna weer terug. Hunne wittebroodsweken gingen dus voorbij in een heen en weer reizen, zoodat zij de volmaakte rust en vrijheid niet smaakten, die noodig geacht worden, om een mensch op dat tijdstip van zijn leven een volmaakt geluk te ver schaffen. Ondanks dat alles waren zij toch zeer gelukkig en zij keerden naar Londen terug, met het voornemen om de zeer verbrokkelde wittebroodswe ken in hun huis voort te zetten. Daar om was dit dan ook twee weken l%ng voor alle bezoekers gesloten, uitge zonderd voor degenen, die Mile Fran ceska noodzakelijk moesten spreken. Mevrouw Melville bad alles voor hen in gereedheid gebracht, en ver welkomde hen hartelijk. Zij zou bij hen blijven. Frances bad haar lief en Allan hield ook veel van die goede dame. De minachting, die zij in het algemeen voor het tooneel koesterde, strekte zich niet tot hem uit. vooral ook omdat Frances van dat vooroor deel was buitengesloten. Er moest natuurlijk iemand zijn. om de huis houding te besturen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5