ken, tot driemaal toe werd dit her haald doch zonder resultaat. Intusschen was de Noordwijker red- ■dingsboot weder op den wagen gela den en reed met zijne mannen tot vlak bij het dorp Zandvoort om da al weder zee te kiezen. De redders hoop ten dat zij al afdrijvende nu in de nabijheid van het stoomschip zouden komen, dat hun dan een lijn zou kun nen toewerpen. Om half zes zag men de reddingsboot weder dobberen op de woeste golven. Do afstand van het strand en het bootje werd grooter en grooter, en "net was bijna op éenlïjn met het stoomschip, zoodat er hoop bestond dat de reddingsboot het schip zou kunnen naderen, doch dit was helaas niet het geval, de sterke trek king deed haar weder het schip voor bijgaan, doch spoedig werd gekeerd en het bootje begon nu langzamer hand tegen de strooming in de Alba ie naderen, doch door de ingevallen duisternis kon men van het strand af aai et goed meer waarnemen of de Noordwijker reddingsboot haar doel bereikt had. Later bleek ons dat deze gelukkig aia zeer veel moeite en krachtsin spanning 8 man equipage en 4 vlst ierlieden van het schip had gered, waarna besloten werd heden, Woens dagmorgen, te beproeven de overigen aan wal te brengen. De Zandvoorters hadden gehoord, dat de Noordwij kers van morgen om 6 uur in zee zouden steken, teneinde de verdere équipage af te halen. Nu bestaat er tusschen de dorpe lingen eenige naijver en men achtte zich in zijn eer gekrenkt, dat Noord- wijkers op Zandvoortsch gebied we derom /hulp zouden bieden. In allerijl word daarom besloten de Noordwij kers voor te zijn en zoo werd midden in den nacht de bemanning opgeklopt om de reddingstocht te aanvaarden. Elf kloeke visschers met name Ja cob Kooper, bootsman, Jan Keesman, stuurman, Willem Paap, J. Kerkman, L. Kerkman, P. Koper, W. Koper, G. Paap, Willem Draayer, Jacob Zwemmer en Maarten Keesman sta ken om 5 uur met de reddingsboot in zee en kwamen na een moeilijke tocht bij de „Alba" aan. De kapitein E. Cocx wilde de be manning er was nog 24 man équi page en 4 vletterlieden aan boord in drie gedeelten naar het strand laten brengen. Neen, zeiden de red ders, dan maar allemaal tegelijk. En aoo gingen de acht-en-twintig perso nen in de boot, die nu 39 personen bevatte, zoodat zij tot den rand in bet water lag. Zonder tegenspoed kwam de bemanning aan bet strand de boot heeft echter eenige averij be komen. Een woord van hulde aan de dappere lieden, die weder getoond hebben, dat zij wanneer een schip in nood verkeert alles veil hebben om de be manning te redden Het gestrande schip is gedeeltelijk etükgeslagen, zoo van het strand af, kan me ndaar echter niet veel van zien eu lijkt do Alba, die nu even wijdig aan het strand vlak voor paal 69 zit, er nog al goed afgekomen. De ..Alba", behoorende aan de En- liech Shipping Company Limited te Londen heeft een waarde, ruw ge schat van >40.000. De lading, be staande uit mais, los en gestort, ver tegenwoordigt een waarde van ion. en is vrijwel verloren. De gezagvoerder is, zooals wij reeds meldden, een Engelschman, E. Cocx, de équipage, 32 man groot, is van verschillende nationaliteit. Toen Maandagavond het schip ge strand was, hebben de Zandvoorters dadelijk een poging gewaagd om de bemanning van de „Alba" af te bren gen. Omtrent deze poging vertelden de lui, die met de boot mee waren ge weest, het volgende: Toen wij met onze boot bij de „Al ba" kwamen, waren daar reeds aan boord IJmuidenaars van de sleepboo- ten uit IJmuiden, die ons beleedigend behandelden en ons toevoegden „Wat komen jullie hier doen Toen was het touw, waarmede de reddings boot aan het schip gemeerd lag los gegaan en werd de boot van het schip afgeslagen. Waarschijnlijk is het, dat hierbij boos opzet in het spel is van den kant der IJmuidenaars, daar het kabeltouw waaraan de boot vastlag zuiver doorgesneden is. Men toonde ons het bedoelde touw, dat later in beslag is genomen. Een on derzoek naar de toedracht der zaak is in vollen gang. De kapitein van de „Alba" ver klaart nu, dat hij niet wist met welk doel de Zandvoortsche hoot was ge komen. Had hij het geweten, dan zou hij gaarne reeds den eersten avond met zijn volk van boord zijn gegaan. Dit hebben de IJmuidenaars blijkbaar willen verhinderen. Vide Letterkundige Voor dracht. Dr. J. B. Schepers koos voor deze voordracht .het nog weinig bekende schoon reeds vijftien jaar oud zijn de tooneelwerk „Don Torribio" van Dr. Frederik van Eeden. Er zijn van die schrijvers, die een baal weid opgemaakt wegens vaJsche aangifte. Nadat de politie vertrokken was, nam de man vrouwlief over het ge beurde onder handen, zoodat er een twist ontstond, die de geheele buurt in opschudding bracht. Binnenland Was de vrouw een geregelde cou rantlezeres, zeker had zij zich nog wel panorama gelijken. De een ziet het eens bedacht om het te doen, want werk van zoo'n schrijver weer anders dan had zij kunnen lezen, hoe Don- dan de andere, naar gelang hij door derdag het O. M. bij do Haarlemschc een ander glas het werk beziet en toch Rechtbank tegen vrouw V. ook voor meent elk: „Ik tag juistik valsche aangifte drie weken ge gelijk!" ivangenisstraf eischte. Zulk een schrijver is ook Van Eeden; i ongevallenwet in zijn werk zijn poezie als zijn Koninklijk besluit van 30 Janu- proza zijn gedeelten, die uitste- ari is ten aanzien van de bij Konink- kend geschikt zouden zijn voor een j lijk besluit van 26 November 1902 in- debatavond. -gestelde commissie, als bedoeld in Welke meeningen men soms over art* 86 der Ongevallenwet 1901, welke literatuur kan hebben bliikt uit he. h^^hee^^eanteHmu- voorval, dat men spr. eens bescnul- mejster_ op zjjn verzoek, eervol ont- digde tegen de Koningin te zijn, om- 9}ag verleend als voorzitter, en als dat hij met zijn leerlingen „Don zoodanig benoemd mr. B. J. D. Zubli, Torribio" had gelezenmen vergeet burgemeester der gemeente Benne- dan, dat Vondel met wien men veel broek, op heeft, zich soms ook fel uitliet tegen de overheid, getuige het hekel- Ge heelont houding, dtóht „De Roskam'7 van 1630. Dinsdagavond vergaderde de af- tt rp'deeling Haarlem van de Nederland- Het comediespel „Don Torribio gcbe Vereeniging tot Afschaffing van speelt in de hoofdstad van Cadmenië, Alcoholhoudende Dranken, in het Ge waar de Koning Bilbonzo de Groote heelonthouderskoffiehuis „De Toe leeft en zijn tijd doorbrengt met komst" alhier. nietsdoen, terwijl het volk armoede Op deze vergadering werden o. m. en gebrek lijdt. In het eerste tafereel d? jaarverslagen van secretaris, |)cn- i„^ «cv. nmgmeester en verschillende commis- ziet men een volksoploop, waar een uitgebracht. Uit deze verslagen volksleider Janos het "volk opruit- bleek, dat de afdeeling een good jaar Wanneer echter de Koning verschijnt achter den rug heeft. Er werd flink roepen de menschen weer „Leve de gewerkt en gepropagandeerd, watten- Koning t" Bij het opstootje voor de gevolge had. dat het aantal leden van komst des Konings wordt Janos ge- 43 tot over de 120 steeg, dus bijkans vangen genomen. Hierbij treedt Don verdriedubbelde. 6., 6 Onder de werkzaamheden werd o.a. Torribio, een ï?paansch toovenaar, op Qok genoemd de oprichting van een die in de volgende bedrijven Janos geheelonthouderszangkoor, in de gevangenis, de Koning en de i)e rekening van den penningmee;- hovelingen in het paleis doet droomen ter sloot met een batig saldo van on- In dezen droom neemt het volk deel geveer drie gulden. Een commissie aan een aanval op het paleis, de leden werd benoemd om deze V v rekening na te zien, welke commissie- Koning wordt afgezet en met de ho- op een v0]g€nde vergadering rapport velingen uit het venster geworpen. zal uitbrengen. De geesten der afgestorvenen ontmoe Iten elkaar later. Wanneer de droom Haarlemsehe Menschen- geëindigd is, komt de Koning tot de tram. conclusie, dat de zaken in Cadmenië in de Groote Houtstraat wordt, vlak niet goed gingen en zegt hij aan het vóór ons bureau, de straat gerepa- einde van het tooneelstuk tot zijn reerd voorloopig is er evenwel nog hovelingen, dat wij zoover het in <*n groot gat, vlak tusschen de rails van de paardentram. Komt van den Onze macht ligt met meer nauwge- Houtkant een tram aangereden. De zetheid en vrijer blik hebben te waken koetsier, beseffende dat zijn paard voor het geluk van ons zwaar be- zoo njej passeeren kan, stopt. Een prcefd en dierbaar volk. haastige deliberatie met den conduc- Alles is parodie en satyre in dit teur volgt en in een minimum van tocneelstukde verschillende toonee tijd is het paard afgespannen. lftn bevatten vele coede grappen en Nieuwsgierig wachten de omstan- bt.vatten veie goeae grappen eu op wat er komon zal m bestaren geestige zetten. \an Eeden toont z de passagiers, drie dames en drie in dit werk weer als een denker, ate beeren in en één heer achter op den den staatsman van nu afkeurt, maar wagen, die al naar gelang van geen weg weet om tot gunstiger toe- hun temperament glimlachen of stand te geraken, dan door het bo- hun gezicht in den strakken plooi vennatuurlij ke in den vorm van too- houden. J Ineen oogenbhk is het kluchtspel verij. Wanneer men dit werk en afgespoeld. De conducteur zet voor latere werken van an Eeden be- aan recbts en de metselaar, die de schouwt, moet men tot de slotsom straat maakt, achteraan links zijn komen, dat de schrijver in éen ding schouder tegen den wagende wielen achteruit gegaan is. De humor heeft goed gosmeerd, gaan draaien en sta- hem verlaten, het sentiment blijft tig zweeft (lc tram over het gapende tv U.Q„, van Pariftn straatgat, nu met meer een paarden- over. Dit is jammer, want van Eeaene v,4„u had. een onzer beste humoristen kun nen worden. Zesde Tusschen school. De Zesde Tusschenschool, die ge bouwd is in de W'ouwernianstraat, maar een menschentram, in afwach ting dat hot een electrische worden zal Aan den anderen kant van den af grond spant de koetsier zijn paard ja weer voor en rijdt verder. Voor volgende trampaarden word an hoek Santpoorterstraat, nadert haar een paar planken over de kuil ge- vol tooi ng. legi Hoewel bepaald was. dat de school op 1 Februari in gebruik zou worden Kantongerecht, genomen, is dit hedenmorgen nog Zooals bekend is, is de Jachtwet 011- niet geschied Wel is het binnen eeni- langs aangevuld met een artikel, het- ge dagen te verwachten. welk het ox>sporen van wild door mid- del van kunstlicht strafbaar stelt. i S c h u 11 e r ij Kader-Vereeni-' Door den kantonrechter te Haarlem ging „W'ilhelmina". zijn reeds eenige vonnissen voor over- De schutterij kader-vereniging Wil- tredingen van dtt artikel uitgespro- helmina zal op Zaterdag 4 Februari ken. in het Brongebouw haar laatste fees-Hedenmorgen hadden zich wederom telijke bijeenkomst houden. eenige personen daarvoor te verant- Voor dezen feestavond is edn aardig woorden, onder dezen ook de tuinder programma samengesteld, zoodat het Koelemij, alhier. een aangenaam avondje belooft te Als getuige werd in deze zaak ge worden. hoord de rijksveldwachter Verbeek, die o. m. verklaarde, dat stroöpers Een valsche aangifte of een geregeld op deze wijze te werk gaan. tooneeltje uit het echtelijk leven. Des nachts gaan zij met het licht. De man had als timmerman gere- meestal een fietslantaarn, in duin geld een flink weekloon verdiend. Zoo en laten het licht op den grond schij- zelfs, dat hij voor eenigen tijd aan nen. Zien zij dan een konijn, dan zijn vrouw twee muntjes van tien kunnen zij dit met een langen stok kon geven, die zij maar moest bewa-of met een geweer dooden. Het gaat ren, als een appeltje voor den dorstzeer gemakkelijk, en de stroopers kun- Inplaats van dit geld te besparen, ver- nen veel konijnen bemachtigen, om- bruikte vrouwlief het op de een of dat deze, als het licht op hen schijnt, andere manier, evenwel niet voor eenigen tijd stil blijven zitten, omdat haar huisgezin en ook buiten mede- j het licht hen verschrikt en „beteu- weten van haar echtgenoot Voorloo- tert". pig had men het geld immers toch Tegen beklaagde Koelemij eischtc- niet noodig. en later zou zij het welde ambtenaar van hert. O. M. 7 da- weer bij elkander krijgen, zoo dacht gen hechtenis, de wouw. De slechte tijden voor het huisgezin kwamen echter spoediger dan Je vrouw verwacht had. Do vorige week had haar man niet gewerkt en kon haar dus Zaterdagavond geen week geld geven. Dit vond hij evenwel niei zoo erg, daar zij immers toch een spaarduitje hadden.... Centrale Raad v. Beroep. In de Woensdag gehouden zitting werd behandeld het hooger beroep ▼an S. F. te Hoorn, als vertegenwoor diger van G. F. aldaar, tegen de uit- nogspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der Nu "begreep "de vrouw, dat het uit beslissing van de Rijksverzekerings- zou komen, dat zij het geld gebruikt bank, waarbij aan G. F. is geweigerd had. Maar neen, zij wist zich er nogde gevraagde meerdere schadeloos- wel uit te redden, zooals zij meende, j spelling na 30 April ter zake van een Dien avond ging het echtpaar vroeghem overkomen ongeval tengevolge naar bed. Toen de man sliep, stond waarvan de strekpees van zijn linker- Staten-Generaai Het algemeen debat in de Eerste Kamer is voor een groot deel een weerklank op dat in de Tweede Ka mer over de Staatsbegrooting ge voerd. 't Bewoog zich voor een deel in de hoogere sferen der wijsgeerige bespie geling en slecht9 enkele sprekers ble ven, met verwaarloozing van de hoo gere politiek, in de lagere sferen van de dingen der practijk. Zoo de beer Hovy, die aandrong op een wettelijke regeling van den tijd; op wettelijke bepalingen ter aanzien van het voorkomen van werkstakin gen of de beslechting van arbeids geschillen; en die, met den heer Breebaart, het nut in het licht stelde van de droogmaking der Zuiderzee. Beide heeren leverden een uitvoerig betoog over dat punt, waarbij de heer Hovy er-op wees, dat de Zuiderzee- visscherij steeds in beteekenis afnam, terwijl de tweede meer in het bijzon der een gedeeltelijke drooglegging, naar bet vroeger ontwerp bepleitte. Zoo de heer Laan, die een door werkte en gedocumenteerde rede hield, met cijfers en feiten aantoonen- de, dat de toestand van handel en nijverheid in de troonrede veel te donker was geschetstdat handel eD scheepvaart een goed jaar maakten dat de aanslagen in de bedrijfs- en vermogensbelasting toenamendat het effectenbezit vermeerderde. Zoo ook de heer Willinge, die aan toonde, dat er van de wetgevende be loften der Regeering maar weinig was terecht gekomen en die nóch in den omvang der discussies in de Tweede Kamer (die slechts 8 zitting- dagen meer hield dan een jaar te voren), nóch in den vermeerderden arbeid der departementen, waarvoor men meer personeel had kunnen ne men, nóch in de staking, voldoende excuses zag voor den schralen oogst op wetgevend speciaal op sociaal ge bied. 1 De overige sprekers hadden het meer in het bijzonder over de politiek- De heeren Vermeulen, Woltjer en Wa terschoot van der Gracht, beijverden zich in het bijzonder de anti-these, de door de Reg. gemaakte onder scheiding tusschen christelijke en mo derne levensopvatting te verdedigen en geraakten daarbij wel eens in te genspraak. Want terwijl de heer Vermeulen meende, dat 't geenszins de bedoeling was om alle met-recht zinnige christenen met den naam van paganisten te bestempelen, scheen de heer Woltjer toch den naam van christen te weigeren aan elk die, op welk gebied dan ook, geen rekening houdt met een leven hiernamaals). Wij zullen over dit deel van het debat niet te zeer in bijzonderheden treden, overtuigd dat het geen nut kan stichten om onderwerpen van godsdienstigen aard, die velen ver deeld houden, in den breede te be handelen. Geconstateerd zij, dat de heeren Stork en Van Houten dit deel van het debat niet onbeantwoord lie ten en het mengen van godsdienst in den Staat en van den Staat in gods dienstige aangelegenbeden om strijd i wraakten en afkeurden. Beiden stel den in bet licht, dat de heerschende verdraagzaamheid, thans in gevaar gebracht, aan de doorwerking der liberale beginselen te danken waren. Toonde de beer Van Houten aan, dat zijn rechtsbegrippen en die van den Min. totaal uiteenliepen, zoo o-p bet gebied van het Hooger Onderwijs, de drankwet, de ontbinding der Eer ste Kamer, beide sprekers stonden bij dit laatste onderwerp in het bijzonder stil. De heer Van Houten hield vol, dat de Kroon buiten de beslissing gehouden was op het verzoek van den Commissaris der Koningin in Ovesr- ijsel, de heer Stork ging de geschiede nis der ontbinding na te voren had ook hij de uiting der troonrede over handel en nijverheid als onjuist be twist. Met den heer Van Houten be streed spr. de meening, dat het uit schrijven der Overijselsche verkie zing met een „koninklijk bevel" was gelijk te stellen, waaraan de Staten niet voldeden. Hij betoogde voorts, dat de afstemming der H. O. wet door de Eerste Kamer geen partijdaad was, doch te verwachten is geweest. De linkerzijde oordeelde het ontwerp verderfelijk. De ontbinding nu was ongewensebt en onnoodlg, want een jaar later zou de Reg. de meerderheid hebben gehad die zij wenschte. En wist de Reg. zich van geen meerder heid zeker, dan had zij niet met een wet moeten komen of wel de Eerste Kamer moeten ontbinden bij haar optreden. De Kroon was benadeeld door een misbruik van macht. Heden 11 uur voortzetting. VERKIEZINGEN VOOR DE TWEE DE KAMER. Men rneldt uit Maassluis Dinsdagavond werd alhier een bui tengewone algemeen vergadering ge houden van de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het hoofdkiesdia- trict Loosduineu. De vergadering was druk bezocht; er waren verscheiden vertegenwoordigers van nagenoeg al le afdeelingen aanwezig. Uit mededeelingen van den alge- meenen secretaris bleek, dat in de laatste maanden het aantal aangeslo ten leden belangrijk is toegenomen, en er thans 11 afdeelingen bestaan met. ongeveer 900 leden. Alleen in Maasland is nog geen afdeeling. Op de groslijst werden geplaatst naar alphabetiscbe rangorde mr. A. .Ferf, mr. H. Goeman Bórgesius, C. Lely, K. Reine en A. Roodhuizen, j Vóór 14 Februari zal door de af- i deelingen bij stemming de definitieve candidaat worden aangewezen. In eene te Hendrik-1 do-Am b a c h t ge- houden vergadering dor liberale kies vereeniging Gemeentebelang is met op 3 na algemeens stemmen tot voor loopig candidaat voor de Tweede Ka mer gesteld de heer W .H. van Bil- derbeok, notaris te Dordrecht. Do heeren mr. A. R. Zimmerman en A. Smit bekwamen respectievelijk 1 2 en 1 stem. Ook de vrijzinnige kiesvereeniging te Maasdam hoeft met 46 van de 50 uitgebrachte stemmen als voorloopig candidaat gesteld den heer W. H. van Bilderbeek I De liberale kiesvereeniging te Enk- huizen en die te Wijdenes-Oosterleek hebben voorloopig candidaat gesteld den heer mr. H. Goeman Bórgesius. SLECHTE AANSLUITING. Do best ure w. der Velreemging kot bevordering van het vreemdolkigxm- verkeer te Nunspeet en te Putton heb ben zich per adres tot den directeur- generaal der Staatsspoorwegen e* tot den Minister van Waterstaat ge wend met eene klacht over do slechte aansluiting der treinen uit liet noor den te Nijkerk met de treinen, die over Barneveld dn Ede naar Arnhem loopen, en tevens met een verzoek om bij de vaststelling der aanstaande zomerdienstregeling daarin eenige verbetering te brengen. DE EERSTE LENTEBODE De eerste lentebode is verschenen in den vorm van het lieve Sneeuwklokje „Galanthus nivolis". Hot is vroeger dan in 1904, toen wij het op 11 Febr. noteerden. („U. D.") MISHANDELING. Dinsdagavond omstreeks 7 uur heb ben eenige kooplieden in kalveren. C B„ .T. B. en J.v R., wonende te Wijk nabij Heusden, den aldaar wonend an kalverenkoopman H. de W„ uit zijne woning gesleurd en hem getrapt en geslagen, alsmede eenige messteken aan het hoofd toegebracht. Ook zijne vrouw, die tea- hulp toeschoot, kreeg eenige trappen. De politie heeft zich de zaak aange trokken. Mon schrijft uit Hunsingo aan de „N. Ct." i De liberale partij in het district Appingedam, die tot nu toe door her- haalde teleurstellingen in het open- baar niets van zich kon doen hooren, heeft thans de eerste vergadering uit geschreven te Uithuizen, waar als spreker zal optreden mr. J. H. W. Q. tor Spill, te 's-O^avenhage. Intus- schen heeft men niet stil gezeten en ook van beneden af is er krachtig ge werkt. om voornamelijk loonkiezers te winnen. Alleen in de gemeente Eenrum met i ongeveer 2700 zielen, zal de anti-cle ricale partij ongeveer 90 nieuwe kie zers winnen, wat voor een niet onbe langrijk deel is te wijten aan een arbeider te Pieterburen, die alle libe rale en socialistische mannen, die in de termen konden vallen, kiezer te worden, per annonce opriep voor een vergadering, Zaterdag j.L aldaar ge houden en door ongeveer 40 belang hebbenden bezocht. Maandag had te Utrecht de eerste vergadering plaats der R.-K. politieke propaganda-club. Aan de orde was de vaststelling der statuten en de verkie zing van een bestuur, benevens de af doening van enkele zaken in verband met de actie voor de kiezerslijst 1905. Besloten werd de club den naam Aalbersc te geven. Te Veerq is, met aanvankelijk een. 20-tal leden, een vrijzinnige kiesveres- niging opgericht. Men schrijft uit Zevenbergen aan het „D. v. Nbr." Sinds de heer Van der Kun beslo ten heeft zijn mandaat neer te leggen doemen elke week nieuwe namen op. In den beginne leek het alsof de heer Passtoors, afgevaardigde van Bever wijk, een oogje op ons dictrict had ge slagen. Sinds eenigen tijd is echter bekend, dat hij enkel en alleen zich aan Beverwijk zal wagen. De candidatuur van mr. Thijseen te Haarlem daagde toen op. Daar naast verscheen die van den heer A. C. van Vuuren, Kameroverzichtsclirij- ver van de „Residentiebode", die af komstig is uit het district en er nog vele relaties heeft. Burgemeester Mastboom, van Oud-Gastel, kwam de laatste week naar voren. Én in de schemering dolen nog rond twee ko loniale specialiteiten, de heeren W. H. Boogaardt, redacteur der Java- post", en het oud-Kamerlid J. P. Th. van Nunen, thans raadslid te Ber- gen-op-Zoom. Ten slotte zij nog vermeld de can didatuur van den heer Van Blarkom te Eindhoven, door het „Huisgezin waarschijnlijk als proefballonnetje opgelaten. De Nbr. verneemt, dat de heerFrie- sen, het aftredend lid voor Grave, zich niet meer candidaat zal stellen. Als zijn opvolger wordt genoemd mr. Harte, thans minister van financiën. EEN ONGEVAARLIJKE INBREKER. Iemand, die. onlangs te Amersfoort uit den dienst werd ontslagen, koa toch maar niet besluiten, elders zijn heil te zoeken. Vastgehoude» door hechte banden van onvergankelijk® min, besloot hij zijn nachtkwartier op te slaan in eene stalling, waar hij oppasser was geweest. Na veertien dagen lang de gure nachten op den warmen hooizolder te hebben door gebracht, werd hij ontdekt en op ver zoek van de eigenaar door de politie verwijderd. PAS OP DE ZAKKENROLLERS 1 Behalve het jongemensch ia de Damstraat te Amsterdam, is gistere* nog iemand het slachtoffer geworde* van zakkenrollers. Door den concierge bij een han- delsvereeniging te Amsterdam is na melijk aangifte gedaan, dat hij aa* eene bank 1280 in ontvangst beeft genomen, welk bedrag hij bij terug komst aan het kantoor vermiste. Hij .vermoedt dat het geld, geborgen i* eene portefeuille, hem in de Oude Le- lieslraat is ontrold door een onbeken- de, die tegen hem opdrong. ZWAAR WERK. j Men meldt aan de ,.N. R. Ct." j Dat het in onzen tijd niet ei tijd even gemakkelijk is een candidatuur .voor het lidmaatschap dei- TvVeede (Kamer te aanvaarden, blijkt uit bet j volgende j Een niet onbekend staatsman werd! (dezer dagen door den secretaris van .eeno kiesvereeniging gepolst over dei j aanneming eener eyentueolé candida- tuur. I De secretaris voegde er echter aa* toe, dat het district 28 plaatse» telt en dat men er op stond dat de can- j didaat in al die plaatsen eon of meer malen voor de kiezers optrad. Dat de gevraagde voor do eer der candidaatstelling bedankte, bafaoeft ons zeker niet te verwonderen. ABSOLUTE RUST VOORGESCHREVEN. De heer Troelstra verzoekt „Het 'Volk" mede te deelen, dat hij op raad |van zijn geneesheer verplicht is, tot herstel van gezondheid, een paar we ken absolute rust te nemen. Teraardebestelling. Naar wij vernemen, heeft do Officier van Justitie na de lijkschouwing in hot Sint Elisabeth's of Groote Gasthuis verlof gegeven'tot de ter aardebestelling van het stoffelijk over schot van de op zoo'n noodlottige wij ze om het leven gekomen weduwe Frans. Het lijk is gekist en verzegeld. De begrafenis zal plaats hebben morgen Donderdag op de alge meen e begraafplaats te Schoten. Benoeming. In do gisterenavond gehouden ver gadering van de mannenzangvereeni- ging „Kunst door Oefening" werd tot directeur benoemd in de plaats van den heer Biele. die als zoodanig be dankt had, do heer W. Robert Jr. de vrouw stilletjes op, opende heel voorzichtig de kast, haalde het geld doosje, waarin eens haar schat gele gen had, er uit, en lag het geopend op de tafel en liet de deur van de kast open staan, zoodat men zou denken, dat er inbrekers aan den gang ge weest waren. Hierop ging de vrouw weder in bed, om na eenigen tijd haar iman wakker te maken, en te zeggen, j dat zij onraad in do kamer hoorde 1 en dacht dat er iemand in was. Do man stond op om, hoewel hij zelf niets verdachts hoorde, zich te over tuigen. Daar zag hij het tooneel der verwoesting, op de tafel het geopende gelddoosje.... de inbrekers hadden dus hun spaarduities medegenomen. Het kwam manlief evenwel een wei nig verdacht voor, omdat alle deuren gesloten waren, en hij geen spoor van inbrekers ontdekte. Niettegenstaande hij de zaak niet vertrouwde, deed h 'j aangifte bij de politie en toen deze de vrouw aan eon verhoor onderwierp, -viel zij door de mand, en bekende dat zij zelf de inbreekst-er en de dievegge was. zoodat tegen haar proces-ver pink is doorgezaagd en een der ge wrichten verwoest, zoodat de pink stijf is en zal blijven. De Centrale Raad, termen vindende om aan te ne men, dat getroffene op 30 April 1904 nog voor 10 pet. ongeschikt was tot arbeid, vernietigde de aangevallen uitspraak zoowel als de beslissing der Bank en kende getroffene eene rente toe van 71/2 cent per werk dag. d e Do Zwemschool Houtvaart. Door den architect, den heer Doe- glas, is namens den heer A. A. Spren- ger,'die van de gemeente het recht heeft verkregen tot exploitatie van een zweminrichting, het bouwen daar van ondershands gegund aan den aannemer Van Ommeren. Do jeugd zal dus dezen zomer kun nen zwemmen, zonder gevaar te loo pen zich oen proces-verbaal op don hals te halen, door in verboden water te gaan. HOFBERICHTEN. 1 H. M. de Koningin zal Zaterdag 4 Februari ten hove een diner geven, waaraan ook H. M. de Koningin-Moe der zal deelnemen, voor de hoofden van vreemde zendingen en de zaakge lastigden bij ons hof met hunne echt- gen oo ten. Aan dit diplomatieke diner is ook de Minister van Buitenlandsche Zaken uitgenoodigd. Behalve de Koningin ging ook de Koningin-Moeder Dinsdagavond naar het concert van Tilly Koenen en H. M. de Koningin-Moeder zal vanavon*! ook het Diligentia-concert in het ge bouw voor K. en W. bijwonen. H. M. de Koningin zal Donderdag aan tafel zijn bij H. M. de Koningin- Moeder, die op dien dag verschillen de dames en heeren dei- hofhouding benevens eenige civiele en militaire autoriteiten, o.a. den vice-president van den Raad van State en een drie tal generaals, aan eon diner heeft genoodigd. BEURSPASSAGE. Dinsdag is voor het publiek ver keer opengesteld de onder het door Berlage vergroote gebouw der „Alge meene Maatschappij van Levensverze kering eu Lijfrente", aan het Damrak te Amsterdam, doorloopende Beurs- passage, welke eene nieuwe verbin ding vormt tusschen Nieuwendijk en Damrak. De passage is 51/2 M. breed (dus juist als de Haagsche) en bevat 18 grootere en kleinere winkels. Haar .licht ontvangt ze behalve door de twee groote poortopeningen over- dag door het rondgebogen dak van (gekleurde glastearels. die ter ver- j sterking van den lichtaanvoer bo- vendien aan de buitenzijde prisma tisch gevormd zijn. Het dak ligt ge- 1 heel vrij onder de open lucht, en de links en rechts oprijzende muren der kantoorgebouwen zijn. tor reflectie van het licht, gebouwd van wit-ge- glazuurde steenen. 's Avonds zal de Passage op kosten der gemeente verlicht worden door drie miniatuur^ 'electrische lampjes, die echter vrij voldoende licht schijnen te geven. OUDSTRIJDER. Te Kloosterburen (Gr.) ie een inge zetene in den ouderdom van ruim 102 jaren overleden. Het was de „oud- strijder" Jacobus Klaver. EEN ZWERVELING. Door de politie te Alkmaar werd gisternacht een knaapje aangetroffen dat blijkbaar verdwaald door de stra ten zwierf. Bij ondervraging bleek het te zijn een 13-jarig jongetje, dat uit Amsterdam kwam en naar Alk maar was gewandeld, met het doel om zijn tocht nog meer Noordelijk voort te zetten. De kleine zwerver ia weder naar zijne woonplaats terug gebracht. (Alk. Crt.) ARME BLINDEN. Maandag werden to Gouda door iemand huis aan huis loten aangebo den voor een met de volgende Staats loterij trekkende verloting van meu bilair enz., ten voordeele der werk verschaffing aan „arme blinden". Heöl wat werden er aan dem man gebracht tegen een kwartje per stuk. Maar toen vijf loten werden aangebo den voor een bedrag van 50 cent, kreeg men argwaan en stelde de po litie niet een en ander in kennis. Dew vond termen om den verkooper der loten in arrest te nemen. GEARRESTEERD. Omtrent de aanleiding tot do arreg- tatie van den candidaaUnotaris J. S., te Nijmegen, 'in ons vorig nummer vermeld, wordt in de „Amh. Ct." uii Nijmegen geschreven In den laatsten tijd werden i» ver schillende Belgische bladen adverten ties geplaatst, waarin geld ter leen werd aangeboden. Werd door perso nen hierop ingegaan, dan werd hun verzocht eerst 100 frs. te zenden voor de voorloopige kosten. Zo werden dan op allerlei manieren om des tuin geleid, doch ontvingen geen geld Bij de Belgische justitie werd een klacht ingediend, die een onderzoel deed instellen, waarbij al spoedig bleek, dat de vermoedelijke adverteer der was een in Nederland wonend! Nederlander. Aan de Nederlandsclw justitie werd de zaak ter kennis ge bracht, toen bleek, dat de vermoede lijke dader was de candidaat-notari» J. S„ thans leeraar aan het insti tuut van den heer Wegerif te Nijm? gen, en dat deze zich aan tallooee ver duisteringen en oplichtingen hsd schuldig gemaakt. WALGELIJK. Achter een houtschelf, staande lang! don Soestdijkschen weg op ongeve# een uur af stands van het, dorp D* Bilt, werd Dinsdagochtend op aan wijzing van den gemeenteveldwachter gevonden de 57-jarige vrouw II. IaM« te Utrecht thuis bohoorende, eene be ruchte spiritusdrinkste-r. Het schepsel moet daar reeds van Zondag af gele gen hebben. Toen men haar vond was zij geheel sprakeloos en boven dien verstijfd van koude. Op een hon denkar werd zij naar Do Bilt g®"

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2