xijne preek van gedachten te wisse len, inlichtingen te vragen enz. Rechtszaken UIT DE AMSTERDAMSCHE RECHTSZAAL. Men schrijft aan ,,Land en Volk" Niettegenstaande er tegenwoordig weinig misdrijven van hefeekenis te Amsterdam worden gepleegd (van die «r gepleegd worden, blijven de daders onbekend) gaat de rechtbank met een gestrengheid te werk, waarvan on langs een politieman tegenover mij getuigde, dat' er zoo „lekker" zwaar gestraft wordt, die op den gewonen bezoeker en zelfs op vele rechtsgeleer den een pijnlijken indruk moet ma- kon. Vooral de vierde kamer onder pre sidium van mr. Meinesz met mr. Bosch van Oud-Amelisweerd als amb tenaar van het O. M. doet m dat op richt van zich spreken en wanneer or van de „gruwelkamer" wordt ge waagd, weet ieder wat dat zeggen wil. Zoo werd onlangs een vrouw, dio ▼an een bierhuishoudster twee lote rijbriefjes had ontvangen, volgens baar zeggen om te bewaren, die zoo als zij wist van diefstal afkomstig waren, veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Het is waar dat de vrouw recidiviste was, doch daar de bierhuishoudster, die de portemon- txaie, waarin de briefjes zaten, ge stolen had, gestraft werd met 9 maanden moet de verhouding toch ietwat „zonderling" schijnen. Het hooger beroep helpt daarbij al evenmin daar het gerechtshof in den gerei een straf door de rechtbank op gelegd bevestigt en dikwijls nog ver meerdert. Daarbij komt dat vergrij pen tegen de politie bij mr. Op'.enoort zeer zwaar wegen en zij die appèl aanteekenen voor dergelijke feiten komen geregeld van een slechte reis thuis. Een zeer bedenkelijk verschijnsel komt het mij ook voor, dat bij den president van de vierde Kamer, m. i. te veel de gewoonte voorzit in den beklaagde een groot misdadiger te men. Mr. Van Gigch heeft er nog in de zaak van den zaakwaarnemer De Tries, die terecht stond wegens valachheid in geschriften, voor het gerechtshof zoo juist op gewezen, dat juist daardoor het gevaar zoo groot wordt voor rechterlijke dwalingen Een zitting van de vierde Kamer etn een van de vijfde van de Amster- damscbe rechtbank verschillen he melsbreed. Mr. Meinesz, zich niet ontziende den beklaagde af te snau wen. soms feiten in den breede uit metend die met de zaak niets te ma- kan hebben, doch die kunnen dienen om op het leven van den beklaagde •en smet te werpen, terwijl baron Van Imhoff zich dikwijls weet te verplaat sen in de omstandigheden en daar door beter rekening weet te houden met de feiten, die tot het misdrijf leidden. En het is wel kenschetsend, dat de laatste, die jaren lang rechter is ge weest van de vierde kamer, toen hij president van de vijfde kamer werd bij de installatie eene redevoering hield, waarbij hij vooral stilstond bij de plichten die de voorzitter heeft en waarin hij er op wees, dat volgens hem alleen die opvatting de juiste is, die er naar streeft den beklaagde aoo mogelijk te overtuigen, dat hij heeft misdreven, want alleen de vrees ▼oor de gevangenis vermag dat niet; omdat die vrees juist 't grootst is wan neer hij of zij nog niet er mede heb ben kennis gemaakt. Een ieder raad de toen waarop deze speech betrek king had. Het is er echter niet op ver beterd, vooral niet sedert mr. Bosch van Oud Amelisweerd ambtenaar van het O. M. is geworden. Er wordt „lekker" zwaar gestraft. Leger en Vloot VAN NES. Naar men verneemt, zal de schou-- bij-nacht Van Nes, commandant dei- marine te Hellevoetsluis, togen Mei &.s. den zeedienst met pensioen ver laten. NORMAAL-SCHIETSCHOOL. Uit het programma der feestelijk heden ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan der Normaal-schietschool, blijkt o. m., dat er den 17en dezer, 's ochtends ontvangst van reünisten e. a. in de gymnastiekschool aan de Kanonstraat, die vandaar vertrekken maar Waalsdorp, waar ten half elf de korps-schietwedstrijden aanvan- De hartstocht maakte mij half krankzinnig. Ik gevoelde dat ik niet met u in hetzelfde land kon wonen. Mijn gemoedstoestand was zooda nig, dat ik u en dan mijzelf had. kun nen dooden. Gij hebt het toch zeker wel eens géhoord, dat zulke dingen gebeuren Zij boog bet hoofd. Ik vormde toen het plan, om mij door den Oceaan van u te scheiden, •n om daarginds te blijven, totdat ik mijn verstand zou hebben herkre gen. Juist voor ik vertrok hoorde ik iets omtrent den dood van. uw va der ik vernam dat op eeneeenigs- zins wonderdadige wijze. Ik zocht aene verontschuldiging voor mijne lafhartige vlucht, juist op het tijd stip, dat gij zulke angstige dagen doorleefde#.. Ik vond eene veront schuldiging en schreef u een brief. Het doet er echter niet veel toe, lacht ik wij zien elkaar toch nooit weer. Gij naamt dus de vlucht, zoo- iatik u zou moeten opzoeken. Hare stem drukte zulk een twijfel uit, dat het Manders duidelijk moest ïpvallen. Hij haalde de schouders op. Ik was nog jong en tamelijk on- rerstandig, ik had altijd nog al veel ip met romantische geheimzinnig- aeid. Dat moet u mijn gedrag ver- dar en. gen. Er zullen schietoefeningen ge houden worden met verschillende handvuurwapens, tijdens het bestaan dor Normaal-schietschool bij het le ger in gebruik geweest, 's Middags half twee vangen de personeele schietwedstrijden aan voor reunis- ten en het personeel der N.-Schiet- school. Den volgenden dag zijn er korps-gymnastiekwedstrijden te Waalsdorp (of bij zeer ongunstig we der in de gymnastiekzaal). 's Middags prijsuitreiking en des avonds volgt een feestmaaltijd voor onderofficieren met hunne reünisten en voor officieren met hunne reunis- ten. Ter opluistering van de feestelijk heden te Waalsdorp is door de com mandanten van het regiment grena diers en jagers, het 3e regiment hu zaren en het 2e regiment veld-artil- lerie muziek aangeboden. De feest vierenden zijn door het bestuur van den Kon. Officiers-Schermbond uitge- noodigd, ieder met een dame, de soi- rée van dien Bond, op 17 dezer, in het gebouw van het Kon. Zoöl Bot. Genootschap bij te wonen. H.H. M.M. de Koninginnen en Z. K. H. Prins Hendrik hebben prijzen voor de wedstrijden uitgeloofd. Sport en Wedstrijden PAARDEN. Onze Paarden meldt, dat de bestu ren van verschillende harddraverij- vereenigingen aan de heeren J. E. Scholten te Groningen, jhr. de Roy van Zuidewijn te Breda, em H. Broek man te Bussum, hebben opgedragen, een plan uit te werken tot het instel len van een centraal-comité, dat een deel van het werk van het tegen woordige, door het bestuur van de Ned. Harddraverij- en Renvereeni- ging benoemde harddraverij-comité zou overnemen en bestaan zou uit een afgevaardigde van iedere veree- nïging, die onder het reglement der N. H. en R. R. laat loopen, benevens zoo mogelijk een afgevaardigde aar- gewezen door de regeering. Op de baan Oud-Roosenburgh bij Amsterdam zullen reeds den 5den Maart harddraverijen worden gehou- den. Letteren en Kunst OTTO ERICH HARTLEBEN. Zaterdagmiddag is in zijn villa te Maderne aan het Gardameer, ten ge volge van hartverlamming overleden Otto Erich Hartleben. Hartleben was op 3 Juni 1864 *e Clausthal geboren, hij bereikte dus den "leeftijd van 40 jaren. In zijn jeugd zou hij jurist worden en hij studeerde te Leipzig en Berlijn. Hij bracht het daarop tot referendaris in welk ambt hij het laatst te Maag denburg werkte. Toen echter wijdde Hartleben zich aan de letterkunde. Hij debuteerde met een parodie op Ibsen, toen volg den gedichten, tot hij nq, 1890, na zijn vestiging te Berlijn, met. vertellingen en tooneelstukken zijn dichter-loop- baan vervolgde. Vele van zijn werken zijn ook hier te lande door gastvoor- stellingen van Duitsche gezelschappen en door vertalingen in ruimen kring bekend geworden. Reeds geruimen tijd was Hartleben lijdende. Gemengd Nieuws FRANSCH OORLOGSSCHIP VERGAAN. Een Fransch oorlogsschip, de Sul ly, vertrok Donderdagmiddag uit de golf van Along, om schietoefeningen te houden, toen het aan bakboordzij de stootte tegen een rots. De Gueydon en de Assas kwamen dadelijk ter hulpe om de equipage te redden en zooveel mogelijk van het materiaal in. veiligheid te brengen. De Sully begint langzamerhand naar beneden te glijden. Gevreesd wordt dat het schip in tweeën zal bre ken, wat neerkomt op een verlies van 25 millioen francs voor de Fransche schatkist en een zeer groot verli-s voor de marine, want het was een groot en snel schip. AANSLAG OP EEN SPOORWEG Over een aanslag op een spoortrein tusschen Altenessen en Katernberg, die Vrijdag plaats had, wordt offi cieel bericht, dat kort voor het voor bijgaan van den trein de lijnopzich- ter bemerkte, dat nabij het station Katernberg zes ijzeren dekplaten van een naburige sein- en wisselinrfcfi- ting gebruikt waren om den trein te doen ontsporen. Terwijl de beambte bezig was deze hinderpalen uit den weg te ruimen werd door de daders van den aanslag, die zich op 25 M. afstands verborgen hadden, op hem geschoten. De man snelde verschrikt Sprak die man de waarheid, of loog hijZij dacht zich in de om standigheden van toenmaals terug, hoe zij met angst en vrees elk be- I richt omtrent het lot van haar va der verbeidde zij herinnerde zich alles wat Manders toen gezegd en gedaan had; zij was er nu vast van overtuigd, dat hij onwaarheid sprak. Kon hij de vrfetid van John Bou- chier bij den moord betrokken zijn? De gedachte was vreeselijk haar gelaat werd bleek, toen het denkbeeld bij haar opkwam. Zij kon het niet van zich afwerpen. Het bloed steeg haar naar het hoofd, toen zij zeide Ik geloof. dat gij leugens spreekt dat gij iets voor mij ver borgen houdt. Ik weet niet wat gij voor mij verbergt; gij zegt, dat gij weet, dat mijn vader vermoord is, en gij zijt de eenige, die het schijnt te weten. Wanneer gij mij niet al les d'uidelijk opheldert, zal ik u als verdacht van de misdaad laten gevangen nemen, en u dan dwingen de waarheid aan het licht te brengen; gij zult daartoe dan wel verplicht zijn, om u zelf te redden. Manders werd doodsbleek. Hij wist, dat hare bedreiging niet ijdel zou zijn, en dat zij tot het volvoeren daarvan, oogenblikkelijk zou over gaan, wanneer hij haar nog langer in onwetendheid hield. Hij kende het naar het station en gaf dadelijk per telephoon bericht, het sein voor den aankomenden trein onveilig te zetten. Daardoor stopte deze nog bijtijds voor de gevaarlijke plek. Na een kwartier kon de reis zonder onheil voortgezet worden. Men is de daders nog steeds niet op het spoor. ALS EEN RECHTBANK UIT DAMES BESTAAT.... Vrouwelijke rechter van instructie „Gij zijt beschuldigd van diefstal. In den manufactuurwinkel van Lint en Co. hebt ge een aantal goederen ont vreemd zijde, kant, lint te veel om op te noemen. Vrouw, wat hebt ge tot uw verdediging aan te voe ren Beschuldigde„Ik ben schuldig, Edelachtbare; maar ik kan 't heusch niet helpen, 't Was uitverkoop, en Rechter van instructie (opgewon den) „Uitverkoop, zegt ge?Ga voort Beschuldigde„Ja, en nooit heeft u zoo iets gezien. Ik had ongelukkig geen geld bij memaar toen ik zwar te zijde voor 90 cent de el zag, die je nergens in de stad voor minder dan 2.50 zoudt kunnen krijgen, toen kon ik den winkel niet verlaten zonder een coupon daarvan." Rechter van instructie (met klim mende belangstelling) „Hoe breed was die zijde Beschuldigde „Ruim dine verrel Rechter„En dan maar negentig cent de el Beschuldigde„Ja, en dan echte kant, snoepei'ige Mechelsche kant, zoo breed! die maar ƒ2.90 de meter kostte ik kon dat koopje me niet laten ontgaan Rechter: „Wat je zegt: ƒ2.90 voor eckte Mechelsche kant Beschuldigde „Jawel, EdelAchtba- re. En dan had u eens moeten zien dat gebloemd moiré voor ƒ1.80 de el. Vruchteloos trachtte ik aan de ver leiding weerstand te bieden het was mij te machtig Rechter (in opgetogenheid) „Jewilt: toch niet zeggen, dat ze gebloemd moiré verkochten voor één gulden tachtig de el Beschuldigde „Zoo is het, en dat was nog niets bij de prachtige satij nen blouses al hadden ze mij op de pijnbank gespannen, ik had er één moeten hebben." Rechter „Arme vrouw Deze we- i*eld is vol verleiding1. (Op fluisteren den toon) Is die uitverkoop nog aan den gang?" DE REGEERING IN SCANDINAVIë. Uit Stockholm wordt gemeldDaar de koning tegenwoordig door ziekte verhinderd wordt het regeeringsgezag uit te oefenen, heeft hij de regeering van de vereenigde koninkrijken in handen gelegd van den kroonprins. Koning Oscar II is 76 jaar ou<l. De kroonprins. Gustaaf. hertog van Vermland, is in 1858 geboren en is gehuwd met prinses Victoria van Ba den. Hij heeft drie kinderen Gustaaf Adolf, Wilhelm en Eric. EEN STRENGE WINTER. Gi'iekenland heefi van een onge woon strengen winter te lijden. In de bergdistricten is de sneeuw niet van de lucht. De gemeenschap tusschen dorpen is afgesneden. Van staatswe ge wordt denoodlijdende bevolking onderstand gezonden. Het uitgedroog de meer Kopaïs is door het. sneeuw water in een zee veranderd. Ook in het' Zuiden der Vereenigde Staten heerscht schier voorbeeldeloos winterweer. De kusten van Virginia en Maine zijn zoo goed als ontoegan kelijk door het ijs. GEBREK AAN ENGELSCHE MATROZEN. De kamer van scheepvaart zal in Engeland aan het departement van handel een maatregel voorstellen om meer Engelsche jongens voor de koop vaardijvloot te krijgen en dus een einde te maken aan „het schandaal" dat een groot gedeelte der matrozen op Engelsche schepen vreemdelingen zijn. Particulieren zullen jongens op hun schepen opleiden, liefst op zeil schepen op de lange vaart. De staat zal betalen voor de uitrusting van de jongens en een kleine waarborgsom storten, voor het geval de jongen zijn dienst verlaat tegen den tijd, dat zijn patroon voordeel van hem gaat trek ken. Voor eiken jongen die zich voor de marine-reserve verbindt, geeft de staat een toelage. RUSSISCHE EMIGRATIE. De emigratie via Bremen bedroeg in Januari 14.088 personen tegen 5189 in Januari 1904. Deze groote vermeer dering is hoofdzakelijk het gevolg karakter van Frances maar al te goed. Gij spreekt als eene onverstan dige vrouw niet zooals Frances moest spreken, zeide hij op kalmen toon, zonder eenige ontroering te la ten blijken. Wanneer gij naar mij wilt luisteren, zal ik het u duidelijk aantoonen, dat ik ter goeder trouw heb gehandeld. Ga nu eerst zitten, want ik houd er niet van met iemand te spreken, die staat. Zij ging zitten. Zijne koelbloedig heid deed haar gelooven, dat zij hem verongelijkt had, door hem te ver denken. Wanneer dit werkelijk zoo was, zou zij gaarne bereid zijn, hem hare verontschuldigingen aan te bie den. Wees zoo goed. eerst uwe dienst boden te waarschuwen, dat niemand ons mag storen, zelfs uw echtgenoot niet. Mijn echtgenoot is uit de stad, 'zeide zij, tei-wijl zij belde, en de dienstmaagd zeide, dat zij geen tijd had om bezoeken te ontvangen. Het deed Manders genoegen te ver nemen, dat Allan niet in Londen was. Wanneer hij slechts wist, hoe lang hij afwezig zou blijven, dan zou hem dat bij zijne plannen zeer veel Van dienst zijn. Ik heb u zooeven reeds gezegd dat, ofschoon ik slechts de hoofd zaak weet, ik alle bijzonderheden kan van de groote toeneming der landver huizers uit Rusland, die hun land verlieten in verband met den minder gunstigen economischen toestand. DE PHONOGRAAF ALS GERECHTELIJK GETUIGE. Voor de Rechtbank te Berlijn is de zer dagen een phonograaf als getui ge gehoord. Het was in een proces van den ver tegenwoordiger eener buitenlandsche firma tegen een exporteur uit Ham burg wegens een bestelling, die laatstgenoemde beweerde, niet stellig te hebben gedaan. De Hamburger was, na herhaalde lijk gedaagd te zijn, eindelijk voor het gerecht verschenen. Hij wist zeer krachtig te betoogen, dat hij de be stelling, waarvan eerst sprake was, mondeling had afgezegd, en de weeg schaal der gerechtigheid helde reeds naar zijn kant over... Maai- daar kwam opeens de verte genwoordiger van den eischer naar voren, zette een phonograaf op de tafel der getuigen neer en verzoent den rechter, een oogenblik naar dat toestel te luisteren. Toen drukte hij op een knopje, en daar klonk de stem van den Ham burger uit den trechter in een ge sprek, waaruit duidelijk bleek, dat hij de bestelling wel degelijk had gedaan. De slimme eischer verhaalde, dat hij, wetende dat de gedaagde dikwijls chicanes maakte, het gesprek in de phonograaf had laten opnemen, om op alle mogelijkheden gewapend te zijn. Het onwraakbare getuigenis der machine, welke als „deus ex machi na" optrad, besliste nu de zaak ten gunste van den eischer. FLINKE PENSIOENEN. Hoe groot de pensioenen zijn, wel ke in Engeland aan oud-rechters wor den uitgekeerd, kan blijken uit het volgende. De nu onlangs gepensioneerde Sir Francis Jeune krijgt tot zijn dood 3500 pd. st 's jaars (42.000 gld.). Door deze beschikking genieten nu 8 gepen sioneerde rechters te zamen 28.000 pd. st. 's jaars. Het zijn Sir Edward Fxy, lord Field, Sir Artaar Charles, lord Brampton, Sir Fard North, Sir John C. Day, Sir Gainsford Bruce en, natuurlijk. Sir Francis Jeune. Nog drie rechters in het Hoog-gerechtshof Kekewich, Will?" en Grantham kun nen pensioen krijgen, zoodra zij er om vragen. DAKSCHADEVERZEKERING. Een.' prachtige „Gründung" is weer met een krak geëindigd. In 1903 richtte zekere Walter Al- berti te Berlijn de Eerste deutsche Dachschaden - Versicherungsgesell- schaft op. Doel van de ondei-neming was, volgens de zorgvuldig uitge werkte statuten, de instandhouding van daken bij jaarlijksch abonne ment en de uitvoering van alle kar weien aan daken. De zaak nam op en elke maand kwamen ongeveer 5000 mk. binnen. Bij verstandig beheer zou er dus wel iets in de onderneming gezeten hebben. Alberti beschouwde het echter als eeit eerste vereischte. om in de Frank- furterstrasse te Berlijn groote lokalen in te richten met directeurs- en ont vangkamers, in de Schönhouser Al lee een mooie vrijgezelswoning te be trekken en op grooten voet te leven. Zoodoende versmolten de inkomsten, van een reserve was geen sprake. Moeielijkheden bleven niet lang uit. Alberti schafte toen raad, door geen karweitjes meer te laten doen. Wan neer zijne abonné's aandrongen stuur de hij een modieus gekleed heer op hen af, die de schade eerst moest op nemen. Later kwamen dan wel eens een paar losse werklieden, maar die, bedierven) meer aan het dak dan zij er aan verbeterden. Het gevolg van deze manier van za ken doen was de eene klacht na de andere. De deurwaarder verzegelde alles, wat er in de kantoren aanwe zig was. Onder deze onverkwikkelijke omstandigheden was Alberti daar meestal niet te zien. Maar hij wist nog aan geld te komen van menschen in (1e provincie, die hij tegen borg stelling tot zijne agenten benoemde. Zoodra het geld was verslonden, hoor den zij echter taal noch teeken van den directeur. Thans is het tot een katastrofe ge komen. juist op het oogenblik dat de directie besloten had den zetel van de onderneming naar Steglitz over te brengen. Bij een huiszoeking in de lokalen vond men aan „vermogen 21 postzegels van 2 pfennig en in de driemaal in beslag genomen groote brandkast een enkelen pfennig. Alberti is denzelfden avond ten1 te weten komen. Dat zou ik u wel duidelijker verteld hebben, wanneer gij mij met uwe belachelijke be schuldiging niet in de rede waart ge vallen, en mij van mijn onderwerp hadt afgebracht. Hij legde een bijzonderen nadruk op de woorden „belachelijke beschul diging". Frances 'kleurde hevig. Zij had te haastig en onverstandig ge sproken. Welnu, zeide Manders, als ik u een goeden raad mag geven, wees dan tevreden met hetgeen ik u ver teld hebdringt gij er echter op aan alles te weten, dan zal ik aan uw wensCh gehoor geven. Hij hield een oogenblik stil. Ik wil alles weten, zeide zij vast besloten. Zeer goedals gij op uw stuk blijft staan, dan helpen mijne woor den verder niets. Luister echter met aandacht naar mij, en doe uw best om hetgeen ik u zeg, duidelijk te begrijpen. Hij zeide dit zeer ernstig. Frances maakte een toestemmend gebaar en wachtte. Ik denk wel, dat gij u kunt voorstellen, vervolgde hij na een. oogenblik van stilzwijgen, in welk hij het web voltooide, dat" hij bezig was te spinnen, dat wanneer een par ticulier persoon zooals ik, een mis daad op het spoor komt, terwijl alle huize van zijn zwager in hechtenis ge nomen. De rechtsgeleerde raadsman van de vennootschap was een gepen sioneerd officier van justitie. VLIEGMACHINE. Te Dover is aangekomen een Franschman Jacques Fauro met twee vrienden, die voornemens zijn ineen vliegmachine van eigen maaksel, waarvan onder ander een ballon van 7000 kubieken voet inhoud deel uit maakt. over het Kanaal van Dover naar Calais te vliegen. De aero moe ten vol vertrouwen in hun plan zijn en wachten slechts op gunstig weder. TROUWEN ZONDER BRUID. Een Yankee uit Kentucky moest dezer dagen trouwen. Zijn bruid werd plotseling ziek. Wat te doen? De plechtigheid uitstellen? Dat was lastig met het oog op de gasten. Toen verzon men ditmen zou de toe stemming van de bruid opnemen op een rol van de fonograaf. En voor den geestelijke en getuigen herhaal de de fonograaf getrouw de woorden van de bruid. En het huwelijk was gesloten. De gasten hadden aich slechts aan tafel ta zetten en de bruid moest nog genezen, wat zij waarschijnlijk wel doen zal. BENZINE INPLAATS VAN PETROLEUM. Te Varel, in Oldenburg, heeft een drogist bij ongeluk benzine verkocht aan menschen, die petroleum wilden hebben. Toen die lieden, thuis ko mende, het licht ontvlambare vocht in lampen en kooktoestellen gebnxik ten, bekwamen zij brandwonden, en kelen zelfs zeer ernstige. De koopman liet terstond zijn af nemers waarschuwen, ter voorkoming van verdere ongelukken. De oorzaak van de vergissing was dat men aan het spooi-wegstation te Nordenham een waggon met benzine en een met petroleum had verwisseld zoodat voor Varel bestemde petro leum naar Mainz en voor Mainz be stemde benzine naar Varel werd ge zond em. RUSSISCHE ONDERZEESCHE BOOTEN. Volgens een „Standard"-bericht is van een Engelsche haven vertrok ken een Engelsch schip met de on derdeel en van een onderzeesche boot aan boord; van Odessa zal bet ma teriaal langs den Siberisch en spoor weg jxaai* Wladiwostock gezonden worden. Deze boot zou een van de twaalf zijn, die in de Ver. Staten gebouwd werden voor rekening van Rusland. In het bestek is bepaald, dat het dozijn vóór April afgeleverd zal worden. Marktnieuws Haarlem, 13 Februari 1905. Op de botermarkt alhier waren aangevoerd40 K.G. boter, verkocht 40 K.G., ƒ1.45 ƒ1.50 per K.G. 37 biggen, verkocht 31, ƒ8.— a 12.— per stuk6 schrammen, verkocht 6, 16 a 21 per stuk. Officieele berichten DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 )Stbl. no. 97) zooals zij gewijzigd is bij de wet van 12 October 1904 (Stbl. No. 230), ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van A. Sarné om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het vei-koopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het voorhuis van het perceel aan de De Witstraat No. 50. Haarlem, 13 Februari 1905. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 12 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97), zooals zij gewijzigd is bij de wet van 12 October 1904 (Stbl. No. 230), ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van a. N. van den Nouweland; b. G. Smit; c. Weduwe A. Steenbergen geboren Klaa sing, om vergunning, ingevolge art. 55b en 1 dier wet, tot het verkoopen van ster ken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop resp. a. in behendige detectieven nog niets heb ben gevonden, het dan zeer toeval lig en zonderling is geschied Ja, zelfs onder omstandigheden, die het een mensch bijna onmogelijk maken, zijne ontdekking aan het licht te brengen. Ja, Frances kom zich dat goed voorstellen. Manders bewaarde voor een oogenblik weer' het stilzwijgen hij overwoog elk woord. Hij was als iemand, die zich stap voor stap een weg moet banen, die hem, hij weet niet waarheen, zal brengen, maar waarbij geen teruggaan mogelijk was zoodat hij zeer op zijne hoede moest ■zijn. Kortom, het is maar beter, dat ik het ronduit zeg, het komt niet zel den voor, dat een jongmensch, die zich zonder vrienden alleen in Lon den bevindt, een leven leidt, waar over hij later bloost, en in ge zei- sahap van menschen verkeert, die hij nauwelijks durft noemen. Frances geloofde wel, dat hij zulk een leven geleid had, maar zij be twijfelde het sterk, of hij er over zou blozen. Ik geloof niet, mevrouw Bour- chier, dat gij zult denken, vervolg de Manders om zich te verontschul digen, dat ik mij met dieven en moordenaars bemoeide, maar gij zult mij begrijpen, als ik u zeg, dat die klasse van menschen omgang had het voorhuis en eene kamer, b. in de voor- en achterkamer en c. in de kof fiekamer, van de perceelen aan de Korte Begijnestraat No. 1, Wever straat No. 5 en Koningsti-aat No. 46. Haarlem, 13 Februari 1905. Burg. en Weill, voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. KENNISGEVING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders ran Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat door hen is ontvangen eene bekendmaking van Burgemeester en Wethouders der gemeente Heemstede dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. de Haan te Heemstede om ver gunning tot het oprichten van eene inrichting voor machinale houtbewer king in het te bouwen perceel op een terrein aan den Wagenweg kad. bekend in Sectie B, No, 2126 ged. Op Dinsdag, den 21 Februari 1905, des voormiddags elf uren, zal ten Raadhuize van Heemstede gelegen heid bestaan, om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente Heemstede kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Haarlem, 11 Februari 1905. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK, l.-S. Kerknieuws KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Donderdag te half 8 en 8 uur Uit vaartdiensten voor Jean Jozef Jacques als lid van de Broederschap der Gel. Zielen. Vrijdag te 8 uur gelezen en te half 9 gezongen jaargetij voor Nicolaas Joannes van Dregt. PAROCHIEKERK VAN DE H. ELISA BETH EN BARBARA. Dondei-dag om 9 uur H. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand. 's Avonds half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Woensdagavond te 7 uur het Lof. De Catechismus volgens gewoonte. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTERDAMSTRAAT. Donderdagavond te 7 uur het Lof ter eere van het H. Sacrament. Deze week iederen dag 12 uur de Catechismus. A.s. Zaterdagnamiddag gelegenheid om te biechten van 4—9 uui\ In deze week de H.H. Missen half 8 en 9 uur. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Woensdag, derde der zeven Woens dagen ter eere van den H. Joseph, Be schermheilige dezer Parochie, te 9 uur de plechtige H. Mis, opgedragen door den weleerw. heer F. van Kersbergen, 's avonds te 7 uur het Lof. Donderdag te 7 uur Lof van het H. Sacrament. Zaterdag te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Maria beeld. 's Middags van 510 uur gele genheid om te biechten. Te 6 uur het Lof. In deze week de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uren. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART, KLEVERPARKWEG. Vrijdag te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het Allerh. Hart 's Avonds te 7 uur Lof. Zaterdag van 5 tot half 10 gelegen heid om te biechten. PAROCHIEKERK VAN DEN H. AN- TONIUS VAN PADUA. Woensdag te half 8 en 8 uur de H.H. Missen voor mej. Maria Romijn, geb. Koster, als lid der 3de Orde van den H. Franciscus. Donderdag te half 8 gelezen H. Mis en te 8 uur gezongen Requiem Mis voor mej. Alida OudeWesseling als Lid der 3de Orde van den H. Fran ciscus. Vrijdag te half 8 gelezen H. Mis, en te 8 ure gezongen Requiem Mis voor mej. Jacoba Maria Pieterse, geb. v. d. Heijden, als lid der 3de Orde van den H. Franciscus. 's Avonds te 7 uur Lof, Predikatie en Vergadering der Broederschap van den H. Kruisweg. („N. H. Ct.") met personen, met wie ik op mijn beurt ook in aanraking kwam. Hij begreep, dat zijne openhartig heid haar vertrouwen zou inboeze men hij ging dus moedig voort Ik behoef daarvan niet meer ie vermelden. Ik schaam mij er over, dat ik verplicht ben, melding tema ken van dat tijdstip in mijn leven. Met een weinig verbeeldingskracht zult gij dus nu begrijpen, dat ik daardoor iets te weten kwam, zonder dat ik aan den moord medeplichtig behoefde te zijn, zooals gij vermoed- det. Wanneer gij het niet begrijpt, moet ik alle gevoel van schaamte onderdrukken en in bijzonderheden treden, Spaar mij als 't u blieft die bij zonderheden, zeide Frances koel. rk heb u begrepen. Zij verachtte den man, maar toch meende zij, dat hij waarheid sprak. Zij had hem helaas altijd te laag ge schat en gemeend, dat het hem aan verbeeldingskracht ten e enenmale ont brak. Het is somtijds voor een schurk zeer voordeelig, wanneer zijne mede- menschen een lagen dunk van zijne bekwaamheden hebben. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6