NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e .attrgang. No. 6638 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen». VRIJDAG 17 FEBRUARI 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Veor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) „1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02)£ Cèttlustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)£ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertenttën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. AÖShnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiër. en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrc G L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Buitenlandsch Overzicht DE OORLOG Van het oorlogsterren! komt be richt, dat de vijandelijke linies elkaar op den westelijken vleugel hoe lan ger hoe ineer naderen. Zelfs wordt verteld, dat, toen dezer dagen bij Lio- sjipoe door een Russische muziekka pel eenige nummers werden uitge voerd, de Japanners met vuren op hielden om (naar de muziek te luis teren en na elk nummer. juichten zij de uitvoerenden warm toe. Of dit verhaaltje inderdaad waar! is valt moeilijk na te gaan, maar zooveefl is zeker, dat de vijandelijke legers thans zeer dicht bij elkander staan. Uit Tokio komt d.d. 15 Februari be richt. dat de Russen op groote schaal hun cavaierie-operatiën hebben her vat. Negen duizend ruiters met kanon nen werden gisteren gesignaleerd on geveer dertig mijion, ten westen van Liaojang. Het doel schijnt te zijn het omtrekken van den Japanschen lin kervleugel. DE VREDESGERUCIITEN blijven voortduren, maar 't is waar schijnlijk, dat de Tsaar, alvorens do": feitelijk vernederende verplichting te' aanvaarden oin den vrede te sluiten op de door Japan gestelde voorwaar den, zal wachten totdat Ivoeropatkin een laatste offensief optreden heeft gewaagd, waardoor voor de Russen de kans wordt geopend, vrijwel eer- vol en niet succès uit het strijdperk' te treden. Maar intusschen kunnen gebeurte 1 nissen plaats grijpen, die nieuwe on lusten in Rusland kunnen na zich sleepen, waardoor de oorlog in 't Ver re Oosten spoediger zou geëindigd zijn dan men denkt. Zonder twijfel zal een eventueel samentreffen van 1 het eskader van Rodjestvensky met Togo's strijdmacht een heele veran-1 dering brengen in den tegenwoordi gen tóestand. Een nieuwe opstand van het Russische volk is dan vrij wel onvermijdbaar. Berichten uit Petersburg verzek •- i ren. dat de regeering de bewijzen in handen heeft van een complot, dat ten doel heeft het in de lucht doen springen van alle bruggen van den Trans-Siberisch en Spoorweg, teneinde 't vervoer te beletten van aanvul lings troepen en levensmiddelen voor Koe- ropatkin. Dientengevolge zijn overal langs de lijn wachtposten opgesteld en de bewakingstroepen op de hoofd- punten versterkt. UIT ANDERE LANDEN. DE TOESTAND IN. RUSLAND. De Zemstwo van Woronesj heeft onlangs een zitting gehouden, welke zulk een oproerig karakter aannam, dat de gouverneur de lede-n deed uit eendrijven door de troepen. Te Petersburg zijn van de gouver neurs der verschillende provinciën zeer onrustwekkende tijdingen ont vangen over de houding der boeren bevolking, die op sommige punten de kasteeletn der grondbezitters heeft .aangevallen. Deze beweging strekt zich vooral uit i® heft centrum en het Zuiden van Rusland. De boeren worden opgestookt door onruststokers, die hen zeggen, dat het gouvernement belangrijke con cessies doet aan burgers en werklie den en dat aan de verlangens der boen-en, namelijk wat de nieuwe ver deeling der gronden aangaat, niet zal toegegeven worden, indien zij niet opstaan. DE ONRUSTIGE STEDEN. De werkstaking te Lodz is een nieuw e-n ingewikkeld stadium inge treden. In de kleine fabrieken is het werk hervat, Omdat de leiders vree zen dat, als men de kleine fabrikan ten niet laat werken, déze failliet zul len gaan, wat de arbeiders tot de,-, bedelstaf zou leiden. De groote fa brieken blijven gesloten. In andere werken de arbeiders juist zoo lang zij willen. Men heeft bevonden dat de stakers per hoofd van elk gezin 10 kopeks ontvangen uit eene onbe kende bron. De toestand wordt nu slechter be schouwd dan verleden week. toen de staking algemeen was. Men seint uit Petersburg aan ..Pe tit. Journal" De staat van beleg is uitgeroepen te Tomsk (Siberië) waar erge onlus ten zijn uitgebroken. De studenten, geholpen door de bevolking. zijn meester van verscheidene wijken der stad. Er zijn in de hotsingen ver scheidene dooden en gewonden ge vallen. DE HONGAARSCHE KAMER. De vereenigdë oppositie, die in de Kamer van Afgevaardigden de meer derheid vormt, 'heeft to't voorzitter aangewezen graaf Albert Apponyi, lid van de Kossuth-partij. - VERKIEZINGEN IN ROEMENIë. Bij de Dinsdag gehouden stem ming van het eerste kiescollege voor de Kamer van Afgevaardigden wei den gekozen 57 leden der conserva tieve partij en 10 der oppositie. WÉÉR EEN GROOTE DIAMANT. Uit Johannesburg wordt bericht In de Premier-mijn is een diamant van 334 karaat gevonden in de na bijheid van de plek, waar onlangs een buitengewoon groote diamant •werd ge vond en Het gaat in 'het Congres van DE VEREEN IGDE STATEN in de laatste dagen allesbehalve maJsch toe. Het eene sensatiemaken- de geval volgt het andere op. Zoo deed een der afgevaardigden van .Massachusetts, Sullivan genaamd, Dinsdag een heftigen aanval op zijn mede-afgevaardigde W. R. Hearst, 1 den bekenden newspaper-boomer" in de Vereenigd© Staten. Hij slin- j gerde hem een .k eur" van scheld- woorden naar het hoofd. Liefelijke benamingen als verachtelijke blaas- j kaak, botterik, immoreel, geweten- 1 loos en lafaard, waren nog de fat soenlijkste. I De lieer Hearts, ook niet op zijn mondje gevallen, beantwoordde den „geachten afgevaardigde". Hij sprak ongeveer als volgt,,Mr. Speaker, j Ik verklaar, dat .de iieer Sullivan een moordenaar is, omdat hij de me- i depliöhtige was van den moorde naar. die in een café een man het levenslicht uit de oogen sloeg." Toen hij deze woorden nog eens ■wilde henhalen, vonden, vele leden van het Congres het standje betne- id'ein de waardigheid van deze verga 'dering. doch de speaker verklaarde, dat beide sprekers het woord had den gekregen met toestemming der vergadering, zoodat zij met hun woorden-tour n ooi konden doorgaan tot ..bet bitter einde." OORLOGSVARIA Een Japansch zee-officier, met Reu ter's correspondent te Tokio spreken de over de weigering van de gezag voerders der Duitsche kolenschepen, om Rodjestwensky's vloot beoosten Madagaskar te vergezellen, zeide ..Wij zullen ongetwijfeld schieten op alle kolenschepen, die de vijande lijke vloot vergezellen, en ze in den grond boreh, zonder ons te bekomme ren om den landaard van die schu pen." De waarnemende bevelhebber van Wladiwostok heeft de stad in staat van beleg verklaard. Een deel van de burgerij vertrok overhaast naar Rus land. BRITSCHE SCHEPEN DEN. AANGEHOU- De Britsclie stoomschepen „Apollo' en ..Scotman", bestemd naar Wladi wostok. zijn gisteren tor hoogte van Kokhaido prijs gemaakt. De ..Apollo" bad Cardiff-kolen, de ..Scotsman" voorraden aan boord. Beide schepen kwamen van Jokosoeta. HET DERDE ESKADER, liet derde eskader is Woensdagmid dag te twaalf uur vertrokken. {geldkistje gedeeld, waarna het kistje in bet Spaarne werd geworpen. Den Woensdag hebben zij doorge bracht met snoepen, bier drinken, biljarten enz., waarbij zij zich zeer vrijgevig' betoonden tegenover hun kameraden. Toen zij werden aangehouden, was nog ongeveer ƒ20 in hun bezit. Als een staaltje van groote brutali teit vermelden wij nog, dat de jon gen, die de eigenlijke diefstal pleegde Woensdagmorgen om zes uur toen de inbraak nog niet opgemerkt was aan de drukkerij kwam om eenige achtergelaten gereedschappen te ha len en aan een der zetters zeide„D'r zal vanavond wel wat in de krant staan." Praatje over Paarden en Honden. j der goed zijn de karren van veel i broodslijters. Deze soort van voertui- gen hebben een poot in 't midden, waardoor de bond gedwongen is j scheef onder den wagen te loopen en bovendien verplicht wordt telkens zijn Wij, menschen die altijd of bijna voorpooten over elkander .heen te altijd, in de stad hebben gewoond, zetten, wat een gedwongen beweging zijn niet gewend om te letten op de die ten slotte hoogst vermoeiend dieren om ons heen?'t Hoofd vervuld .wordt voor het dier. Wanneer de van bezigheden in het drukke leven broodslijters hun karren inrichtten met (hebben we op straat genoeg te doen twee steunsels, in den trant van de met te passen op onszelf en te blijven melkwagens, zou al groote verbete rt den weg van wagens, karren, fiet- ring verkregen zijn. De menschen sen, automobielen en trams. Er schiet hebben 't evenwel zelf niet brééd en voor paarden en honden geen tijd zien op tegen de kosten, over en toch zijn deze onze levende De zoogenaamde turfkarren, lange medeschepselen onze aandacht over- j smalle wagens, zijn voor den trek i waard. Vandaar dat ik hoop, eenige hond 'evenmin het ideaal. Hier zijn belangstelling te vinden voor enkele de dieren zoo aangespannen, dat zij j mededeelingen, meerendeels afkom- gewoonlijk met den hals trekken een stig van een dierenvriend, die als bui- kleine verandering aan den wagen, tenman geleerd heeft te letten op het maar die natuurlijk wat geld kost, leven der dieren, welke op 't platteland zou maken dat het beest het borststuk den bewoner veel meer dan dien in niet om den hals, maar voor de borst de stad, tot gezelschap, ja dikwijls bad, wat hem natuurlijk een groot! tot eenigen omgang strekken. fgemak opleveren zou. Heeft hij aan Vooreerst de trekhonden. Op enkele 'zijn halsband nog een ijzeren ketting, overgevoelige dames na zal er wel die voor aan den wagen is vastge- niemand zijn, die meent dat een hond maakt om hem te verhinderen scheef niet zou mogen worden gebruikt als ouder den wagen te loopen, of plotse- trekdier, 't Hangt er maar van af, of ling uit te schieten, dan verkeert het het beest sterk genoeg is, goed behan- di-er in een verre van aangename j deld wordt en aan een behoorlijk in- positie. gerichten wagen aangespannen is. Vooral wanneer de baas zich ergens Aan de twee eerste voorwaarden vol- lang moet ophouden en den wagen doen de omstreeks 350 honden, die in heeft neergezet, zonder op te letten Haarlem voor trekdier gebruikt wor- waar. Of zou men denken, dat't voor den, vrijwel. Al zijn er ook enkele bij. een hond niet een groot verschil is, of die wat klein van stuk zijn, de mees- hij op een droge plek kan uitrusten, te zijn goed in 't vleesch, waaruit dan wel in sneeuw of modder liggen blijkt, dat ze behoorlijk gevoed wor- moet. En is 't nu beusch overgevoelig, den. wanneer de eigenaar voor zijn Jiond Hieruit volgt niet, dat de dieren jen helper een goed plekje uitzoekt, niet vaak aan mishandeling bloot- I ja zelfs wanneer hij dat niet vinden staan, niet uit opzet van den eige- kan, even een ligplaats voor het dier naar, maar door achteloosheid of ar-schoonveegt Ik geloof het niet. In moede. De inrichting van de wagens Duitschland gaat men nog iets ver geeft daar veel aanleiding toe. Het1 der. Daar moet aan eiken hondenws- best zijn de melkwagens, ci'ie gewoon- j gen qen plankje hangen, waar de lijk aan eiken kant op zij een poot hond als hij ergens lang wachten hebben, zoodat de bond daaronder de moet, op liggen ka.n. Dit bevelen we ruimte heeft om te loopen. Veel min-gaarne ter navolging aan. Men boort Stadsnieuws De inbraak in onze d r u k- k er ij. Aan onze ijverige recherche is het reeds Woensdagavond gelukt de hand te leggen op de daders van de inbraak in onze drukkerij in den nacht van Dinsdag op Woensdag en hen tot een volledige bekentenis te brengen. De inbraak is gepleegd door een viertal jeugdige personen, waarvan de hoofddader tot Maandag 1.1. op de drukkerij werkzaam was en op wien reeds dadelijk het vermoeden was ge vallen. Maandagmiddag was dit veelbelo vend jongmensch van zijn werk ge- bloven. omdat, volgens zijn zeggen tegen zijn kameraden, liet zwervers leven hem beter beviel en bovendien voordeeliger was. Des nachts is het viertal er op uit getogen en heeft een opening gemaakt in, een der ruiten van de achterdeur der drukkerij. Door dat gat werd de aanlegger van het plan door de an dere jongens neergelaten. Daarop heeft de zaak zich toegedragen zoo als wij gisteren reeds mededeelden, waarna hij door een der deuren, waarop zich de sleutel bevond de drukkerij heeft verlaten. Buiten werd de inhoud van het in .'iet plankje een paar gaatjes, hangt zijn vroegeren baas voorgoed bedor het aan haakjes aan den wagen op ven. en ziedaar alles de kosten zijn in centen te berekenen. ZooveeJ is dus wel zeker, dat er in EEN WAPENSTILSTAND IN ZICH 1. De l-Iuil-commissie zou zich, naai de „Hamb. Korr.verneemt, willen uitspreken voor den goeden trouw van den Russischen admiraal en slechts in haar ropport gewag maken van het verzuim om de getroffen visschers- sch uiten bij te staan. Deze verzoenende houding van En geland wordt in Parijs toegeschreven aan de gevoerde besprokingen tus- schen de gezantschappen van Bus- land en Engeland over de mogelijk heid van een wapenstilstand in Mau- tsjoerije. De gelieele ontruiming van Korea door Russische troepen zou er reeds toe bijdragen om een wapen stilstand op grond van den status quo mogelijk te maken. Do chauvinisten in Tokio eischen f echter liet terugtrekken der Russen j achter Moekden en onzijdigverklariug van dit gebied. Doch Rusland zal dit. nooit willen toestaan. Japan daaren- tegen wil de blokkade van Wladiwo- Istok door de Japansche vloot niet op geven. Haarl. Zangschool. Gisterenavond had op de bovenzaal der Sociëteit Vereenïging de eerste voordrachtavond plaats van boven gemelde Zangschool, directeur de heer J Steenman. Evenals vorige jaren bood de zaal met haar jeugdige bevolking een aar- digen aanblik. Daarbij de leuke ma nier, waarop de heer Steenman ge wend is zijn leerlingen in bedwang te houden en niet minder het feit, dal alles wat ten gehoore werd ge bracht, over het algemeen uitstekend was, waren alle factoren om het een aardige avond te doen zijn. Met groot genoegen kan de heer Steenman dan ook op dezen avond terug zien en niet minder de talrijke ouders dei- kinderen, voor wie dezen avond weer het overtuigend bewijs leverde, dat de leiding hunner kinde ren in goede handen is Op 22 Februari a.s. zal de tweede uitvoering en dan van meer gevor derde leerlingen plaats hébben. Wij voorspellen reeds den heer Steenman op dien avond, minstens evenveel succes. B ij het Wapen feest van den Kou. Off. Schermbond is in de afd. Colonne geweer dé vijfde prijs behaald door Miliciens van het 10de rag-, infanterie. Alphonsus-Oratoriu m. Met belangstelling hebben wij no titie genomen, van de uitvoeringen in t Brongebouw, gegeven door de R.-K. Zangvereeniging „Arti et Reli- gioni". opgeluisterd met levende beel den, onder leiding van den heer Frans Vos, wiens arbeid, boven alle critiek verheven, dus geen nadere toelichting behoeft. De omstandigheden waarin het koor zich in 't Brongebouw moest op stellen, waren ongunstig, hetgeen bij dergelijke combinatie veelal het geval is. Vooral de plaats van een man nenkoor was verre van benijdens waardigwij meenen dan ook zeker de tolk tc zijn van het publiek, van de groote liefhebbers der Toonkunst, wanneer wij aanraden, deze compo sitie van Hub. Cuijpers ook eens in cohcertvorm uit te voeren. Met genoe gen vernamen wij, dat daartoe reeds besloten is en dat het concert zal plaats liebben in de Sociëteit Ver eeniging. waardoor zeer zeker de compositie tot haar recht komt, ook wegens <le medewerking der solisten, gepaard gaande met de niet te mis- 1 kennen goede eigenschappen derver- coniging Art! et Religionie. Woesndagavond vond een aigemee- ne vergadering plaats van de aange sloten vereenigiugen van het Haarl. Arb.-Secr. Uitvoerige besprekingen vonden plaats over een voorstel van het be stuur, om dit jaar de I-Mei viering niet onder leiding van het bestuur van het H. A. S. te doen plaats vin den. Befloten werd deze kwestie in de afzonderlijke organisaties te doen be handelen en op eene volgende verga dering hierover eene beslissing te ne men. Op een vraag van het bestuur der S. 1). A. P werd toezegging gedaan, in het agitatie-comité tegen het Ar beidscontract aan te dringen op nieu we actie tegen liet gewijzigd ont werp. Een botsing. Woensdagavond omstreeks 7h uur bad een botsing plaats op den Wa genweg nabij de Spanjaardslaan tus- schen twee rijtuigen. Een der koet siers werd van den bok geslingerd en viel met zijn hoofd tegen een boom, waardoor een bloedend© wond ontstond. Een der rijtuigen werd zoo beschadigd, dat hef niet verder kon, terwijl van het andere een boom brak en een lantaarn verbrijzeld word. de manier van aanspannen nog wel een en ander te verbeteren valt. o a. ook de ijzeren muilkorf, die een mar- Thans een enkel woord over de paarden in Haarlem. Er is bij na geen gevoeliger dier, dan een paard en het teling voor den hond moet zijn en j hecht zich bijzonder aan zijn meester, zeer wel vervangen kan wonden door wanneer deze het good behandelt. een van leer. Is het wonder, dat de Jammer, dat deze daarin zoovaak te dieren onder den wagen alle teekenen j hort schiet. Let eens op wanneer aan geven van nijdigheid Een slechtdiet strand te Zandvoort paarden- en aangespannen hond onder een wagon jezeldrijvers in een rustig oogenblik is uit zijn humeur en wil zich wreken samen staan te praten licht draait op iedereen, die onder zijn. bereik'een van de paarden den kop orn als komt. Vandaar dan ook, dat het zaak hij de stem van zijn meester hoort, is om uit zijn buurt te blijven. Die- En deze, inplaats van dit bewijs van zelfde honden, eenmaal onder de kar belangstelling met een vriendelijk vandaan, zijn ze volstrekt niet gevaar- j streel en te vergelden, geeft het dier, lijk of kwaadaardig meer, waaruit zonder zelfs zijn gesprek af te breken, duidelijk blijkt, dat vele trekhonden gedachteloos een harden slag met het aangespannen zooals dat nu veelal brok zweep, dat deze menschen altijd gebeurt, pijn en ongemak lijden. in de hand hebben, zoodat het paard Met een weinig moeite en zeer ge- met een rilling van pijn den kop af- ringe kosten is dat dikwijls te ver- wendt. helpen. Eigenaars van trekhonden. Was het paard niet gewend aan hebt gij dat voor uwen trouwen hel- bukken voor 't gezag van denmensch. per niet over dan zou menigeen onder de hoeven Opzettelijk wreedaardig zijn maar 'van 't getergde dier den dood vinden, weinig menschen voor hun trekhon- zooals 't eens een palfrenier verging, den. Maar er zijn er wel. Ik hoorde'die gewoon was de paarden te tergen j van een' kerel, die de gewoonte had, en op zekeren morgen in den stal om wanneer hij een brug afreed, zijn werd gevonden, doodgetrapt door een hond ongenadig te slaan om hem anders zeer handelbaar paard. Toch nog harder te laten loopen. Nader-gaat het paard den eerbiedsgrens hand is dit dier gekomen in de ban- maar zelden over en is zoo blootge- den van een iemand, die hem zeer steld aan de nukken en de onkunde goed verzorgt en nooit mishandelt van koetsiers en berijders Toch kan de hond de geleden ellende Zijn in Haarlem van die onhandi- niet vergeten. Wanneer hij een brug ge menners? Mijn zegsman meende afrijdt, trekt hij zijn staart in, draait van wel. „Sommigen", zei hij, „in den kop half om naar zijn baas en plaats van het paard flink in de hand laat een hartevrscheurend janken hoo- te houden, laten de teugels slaphan- ren, alles in afwachting van de sla- gen en geven als ze een draai wil gen die hij verwacht. De omstandig- Ion nemen, een heftigen ruk aaneen beid, dat hij nooit meer slaag krijgt, van de teugels, alsof een paard geen kan dien angst niet meer van 't dier gevoel in den bek had. Anderen doen wegnemen. Zoodra hij voor den wa- precies andersom, trekken de teugels gen gespannen wordt bekruipt, hem zoo strak mogelijk aan en rukken de zenuwachtige vrees voor slaag, zonder ophouden, om het dier harder Geen vriendelijke behandeling krijgt te laten loopen, natuurlijk zonder dat er ooit weer uit. Het dier is door succes." J u b i 1 De heer J. W. Lucas, kostc-r dc-r su Josephkevk in de Jansstraat herdenkt den lston April a.s. den dag, waar op hij vóór 25 jaar zijn ambt aan- vaa rdde. Velen zal dit, ten einde dei: alge meen bekenden jubilaris te huldigen, een welkome aankondiging zijn. Zou in onzen tijd van vakopleiding, en paard de goede kameraden en hel- een Cursus voor koetsiers niet op zijn pers zijn van <len raensch en het plaats wezen Allicht zouden ze dan brutale „ik kan met mijn dieren meteen wat meer gevoel voor hun toch doen wat ik wil zal hebben paarden krijgen. Zie eens, hoe in plaats gemaakt, voor iiet inzien van Haarlem en trouwens in geheel Noord- de verantwoordelijkheid jegens het Holland, de koetsier zelf nog op den medeschepsel, zal een betere lijd voor bok klimt 0111 zich te laten rijden, al het dier aangebroken zijn is delast dien zijn dier heeft te trek- een weiland hepen vóór enkele ken. ook nóg zoo zwaar. In andere weken drie paarden, dag en naoht, provinciën is de voerman minder lui zonder dat er ook maar een afdak en loopt, voor het paard uit, al klap- was om onder te schuilen t Vroor pende met de zweep, lenvijl het dier dat het kraakte en iemand vroeg den hem op den voet volgt. Hierbij komt eigenaar, waarom hij zijn beesten ook van ranselen niet in waarom zou niet onder dak braclit. Voor twee de voerman zijn paard slaan, dat im- Van de beesten had hij een goede re. mors gelijken tred met hem houdt? den; het eene was dompig en dus -Maar in Haarlem soest hij op den beter in de vrije lucht, het andere bok tot het. bij een brug gekomen, had stalbeenen, liet derde at genade- mol een hagelbui t an zweepslagen brood en was bij die twee gevoegd wordt opgejaagd, dikwijls veel vroe-voor gezelschap, ger dan noodig is, om met inspan- 1 Inderdaad zuur genadebrood, dat ning van alle krachten, eindelijkon- 1 dit dier te eten kreeg! der een voortdurende dracht slagen. Is er dus )lier en daaJ nogaI wat de lioogto te bereiken. Of de bussen aan te merken, er zijn ook wel goede van zoo n wagen uitgesleten zijn, zoo- j eigenaars, die hun paarden behoor- dat de wielen er in heen en weer rol-1 üjk behandelen. Vrachtrijders staan len, wat de vracht voor een paard j„ d;t opzicht wel niet in een gooden natuurlijk zeer verzwaart, is een ding, reuk, maar toch is naar mij verze- waarmeo menige voerman zich niet,kcrd wordti de loestami vau jepaar- iden der vrachtrijders uit deze buurt De politieverordening voorziet daar bevredigend en wordt zelfs een hun- wel in door straf te stellen op het ner bijzonder geroemd Het is da doen vervoeren van een vracht op noodeloos pijnlijke en kwellende wij ze, maar het bewijs daarvoor is niet altijd gemakkelijk te leveren. De kan tonrechter heeft een paar maal een beklaagde vrijgesproken, omdat het feit niet door een deskundige was ge constateerd. Vandaar dat de vereeni- ging tegen liet mishandelen van Die ren alhier zich nu tot een tweetal veeartsen heeft gewend, om in zulke gevallen door hen de overtreding te doen constateeren. Toch is het uitlokken van straf te gen overtreding de hoofdzaak niet. Het lot van de dieren zal niet beier worden, zoolang de zeden van de menschen niet verzacht zijn. Eerst wanneer de gedachteloosheid zal zijn vervangen door het besef, dal hond vrachtrijder J. van den Bosch in de Smedestraat, die door flinke voeding en zachte behandeling van een mise rabel dier een mooi paard weet te maken, wat hem tot eer strekt en... tot voordeel. Zagen alle voerlieden dat maar In, dat een goed behandeld paard voor deel en een mishandeld paard nadeel is, dan zou reeds buiten alle ge voelens van zachteren aard om veel bereikt wezen. Nü ranselt men er maar op los, uit gewoonte, uit on nadenkendheid en uit onkunde over wat een dier wenscht en verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1