NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22c Jaargang. No. 6640 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 20 FEBRUARI 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTE NT IËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem f -a Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der A Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Pram-oper" post' door' Nederland' I i i li» Kleine advertentitn 3 maal plaaisen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers 0.02% .wTV faJwSSjitOw y Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0-3/ 1a de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiër. en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan 'iet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générafe de Pubiicité Eirangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. Haarlemsche Handeisvereeniging.i Goadgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899. De Haarlemsche Handel svereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden .en dikwijls met groot suc ces. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende ja, zelfs particulieren, moesten li 1 worden, om tenminste to laten gevoe len, dat men het werk op prijs stel:, dat de Haarlemsche Handeisvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie, van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handeisvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats ermede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, dn information voor lien in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken aclvi van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de hoeren Mrs. Th. de Haan. Hugenlioltz en II. Ph. de Kan- ter. Spaarne 24, alhier. Het bureau der vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advokaten te innen. De kosten van information naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 c.ts porto-vergoeding. Information naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 i nformatien on rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In November en December 1904 zijn 69 vord ringen tot een bodrag van f 1884.01 betaald14 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan J. Hulsebosch, Caféhouder, Gedempte Raamgracht, hoek Sophi i- plein, zich om inlichtingen te vervoe gen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim dei- lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook. moeten worden ge adresseerd aan liet bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 'J tot 1 uur en 's namiddags van 2 tol 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. Brieven uit Berlijn. JAN WILLEM WILLEKES MAC- DONALD. Berlijn, 16 Februari 1905. (Van onzen Correspondent.) In den maai wiens stoffelijk over schot straks, over eenige uren, nadat ik dit schrijf, vermoedelijk in tegen woordigheid van een groot aantal landgenooten zal worden ter aarde besteld op het schilderachtig tegen de helling van den Tempellisser ..Berg" gelegen oude Matthöi Kerk hof met zjjn hoogopgaand hout, ver liest, de Hollandsche kolonie te Ber- lijn niet alleen een bekwaam en ijve rig raadsman op demi belangrijken ;eere-post van Nederlandsche consul- generaal, maar vooral ook een vriend met een warm hart en een open oog, die levendig in alles belang stelde jwat aan zijn landgenooten ten goede zou kunnen komen, j Want liet bleek bijna dagelijks in de praktijk, hoe goed de regeering er aan gedaan had, de belangrijke be- - trekking toe te vertrouwen aan een ei gen landsman, die over zulk een rijke consulaire ervaring beschikte en reeds meer dan twintig jaar lang d" belangen zijner landgenooten alsHol- landseh consul te Warschau met vrucht behartigd had. Een buitenlander kan met nog zoo goede voornemens een dergelijke be- trekking aanvaarden, hij blijft toch j altijd eeini outsider, die de behoeften ;en de taal van het land, dat hij ver- tegenwoordigt, niet of slechts zeer .oppervlakkig kent en in het onder- havige geval, de belangen der Ne- derlanders op handels- en particulier I gebied onmogelijk zoo goecl en vlug kan waarnemen als een geboren Nc- derlander. En de lieer Macdonald vatte zij", oere-ambt waarlijk niet als een, sine cure op; dat zou ook volkomen 'n strijd geweest zijn met den ge he eten wovkzamen aanleg van zijn be minne lijko en innemende persoonlijkheid, voor wie geen moeite te groot was, wanneer ten behoeve van de belangen zijner landgenooten een beroep werd gedaan op zijn medewei-king. i Moeilijk had de regeering verleden jaar eon betere keuze kunnen doen, toen zij den heer Willek-es Macdonald tot consul-generaal benoemde in de hoofdstad van hot rijk. dat op het geheele continent het levendigst han del drijft met, Nederland. Helaas heeft de kundige, blijmoedige man, wiens hart nog op bejaarden leeftijd jong was gebleven en ontvankelijk voor idealen, de betrekking niet lang mo gen vervulldn, waarin hij zich zoo gelukkig en op zijn plaats gevoelde, en welke doorhem met zoo groote toe wijding ..voll und ganz ausgefüllt" werd. Een hardnekkige bronchitis maakte een einde aan zijn leven, dat op de nieuwe standplaats nog zoo- j veel goeds had kunnen tot stand bren gen. i Het Macdomald'sche gezellige in terieur zou in steeds grooter mate zijn geworden een prettig, druk be- zocht milieu voor de Hollandsche ko lonie. dubbel noodig in een stad als Berlijn, waar het Hollandsche ele ment. tot voor kort geleden wegens de weinige onderlinge aaneensluiting zoo licht versnipperde of zich in de vreemde algemeenheid oploste. Dat een maand geleden de aardige club- localiteiten der vereeniging Nederland' en Oranje konden geopend worden, is mede te danken aan den krachti- gen, morgeien en stoffelijken steun1 van den overledene, die levendig be lang stelde in het tweeledig doel der ei-een jging. Moge het voor de weduwe eene troostrijke gedachte zijn, dat de groo te verdiensten van haren echtgenoot door de Hollandsche kolonie op hoo- gen prijs worden gesteld, zijn nage dachtenis in hooge ecre zal worden gehouden, en zijn gastvrije woning van begin af aan een groote, blijven de aantrekkingskracht op veie Ber- lijnsche Hollanders heeft uitgeoefend, die zich hier dadelijk thuis gevoel den. Het vermoeden, aan het begin van dezen brief uitgesproken, dat een groot aantal landgenooten aan den overledene de laatste eer zouden ko men bewijzen, is volkomen gewettigd geweest. Eon honderdtal dames en heeren der Hollandsche kolonie, waaronder de gezant en echtgenoote, verder eeni ge buitenlanders, de Russische con sul-generaal en andere collega's, wa ren hedenmorgen bijeen in de kleine Kapel van het Kerkhof, waar door den dienstdoenden predikant, die zich aan het hoofdeinde van de on der tal van kransen bedolven kist had opgesteld, een toepasselijke lijk rede werd gehouden. Met een kort gebed, door den pre dikant uitgesproken aan de geopende groeve, waar de president van „Ne derland en Oranje" namens de leden eeii krans met de nationale kleuren neerlegde werd de plechtigheid be sloten. Op een Duitsch kerkhof wordt zel den anders aks uitsluitend door dem dienstdoenden predikant of geeste lijke het woord gevoerd. Vele aan wezigen, waaronder de ondergetec- kende, hebben het ten zeerste be treurd, dat zelfs bij deze bijzondere Hollandsche begrafenis niet van der. regel is afgeweken. K. ook niet aan het Departement voor 's middags. Dan blijft hij daar tot 't uur voor het diner. Na het middag- maal leest hij en rust wat, tot 10, half 11 uur en gewoonlijk maakt hij dan een avondwandelinghij loopt zich warm en thuiskomende neemt hij een koude afwassching, om terstond daarna zich te bed te begeven. In "t algemeen is hij een ijzersterk man, gevoelig, maar niet nerveus, impres* sionabel doch met groote zelfbeheer sching. Hij volgt een zeer geregelde, bijna onveranderde levenswijze en voedt zich bijzonder sterk. Zonder een Lucullus te zijn, houdt hij van een degelijk maal en eenige keeren per dag doet .hij de tafel bijzonder veel eer aan, zijn spijzen steeds met een flink glas wijn besproeiend. In zijn sterke voeding vindt hij de compen satie voor zijn velen geestesarbeid. Binnenland HOFBERICHT. H. M. de Koningin en H. M. de Ko ningin-Moeder, beschermvrouw van het Koningi-n-Emrnafonds Vereeni ging tot ondersteuning van hoogbe jaarde behoeftigen te 's-Gravenhage hebben beiden aan het bestuur van dat fonds ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan een feestgave ge zonden. Op den muziekavond die den 22sten dezer maand ten hove gegeven wordt, zullen optreden mej. Julia Culp, Jos. Tijssen Jr. en de pianist. Egon Petri. Woensdag 22 dezer zal er ten hove een muziekavond gegeven worden. DR. KUYPERS LEVENSWIJZE. De Haagsche chroniquer der „N. Gron. Ct." schrijft De premier is geheel hersteld van zijn jongste aandoeningenhij werkt weder als voorheen, onvermoeid, dag en nacht. Ook 's nachtswant Dr. Kuyper is, voor een man van zijn leeftijd, een toonbeeld van krachten werklust. Iemand uit zijn omgeving verzekerde mij dezer dagen dat de Minister-president zeer dikwijls, na een uur of drie, vier te hebben gesla pen, 's nachts te 2. 3 uur opstaat en zich aan den arbeid zet tot den vroe gen .morgenen hij slaapt dan ook op den dag niet meer, maar blijft veelal in huis, lezend en schrijvend tot na het dejeunerals regel komt hij, wanneer zijn tegenwoordigheid in de Kamers niet wordt vereischt, PSALM 58. In het ,,Hbld." vertelt G. het vol gende Meer dan een halve eeuw geleden, vóór de invoering der wet op liet la ger onderwijs van 1857, werd in de dorpen van Friesland het ambt van koster en voorzanger bijna algemeen opgedragen aan den onderwijzer, .hoofd der school. Bij voorziening in ontstane vacatures had, ter gelegen heid van 't vergelijkend examen voor do betrekking van hoofdonderwijzer, I tevens, onder de leiding van den schoolopziener in tegenwoordigheid van kerkvoogden en een commissie i uit de leden der kerkelijke gemeente. een onderzoek plaats omtrent de >>e- i kwaamheid der sollicitanten met be trekking tot lust lozen en zingen van psalmen en gezangen, j Dit laatste had plaats in liet kerk i gebouw en was voor ieder toeganike- 1 lijk. Bij gelegonhei.l van een dergelijk onderzoek verspreidde zich toen de 1 sollicitanten reeds waven overgeko- menhot gerucht, dat omtrent de keus al eene toezegging was gedaan, i hetgeen teleurstelling bracht in de 'gemoederen der sollicitanten, die hierdoor zoor ontstemd waren. Niette- jmin had hot onderzoek plaats en d 1 schoolopziener gaf i ij deze gelegen- Iheid (hetgeen meer plaats had) aan I sollicitanten vrijheid in het kiezen van een of meer verzen van de he- j rijmde psalmen voor hot lezen en zïn- gen, waai*van hot gevolg was, dat een der sollicitanten, zijn gemoed uit- storttende on lucht gevende, zich be paalde tot het voorlezen en zingent van Psalm 58 le vers, benevens de:i lsten regel van het 2e vers, waarvan de woorden zijn als volgt. O, gij vergadering, gezetdn. Om recht te doen, spreekt gij het recht Wordt alles billijk aangelegd? Kwijt ieder zich naar zijn geweten En vonnist gij wjel inderdaad Zooals met recht en wet bestaat Neen gij smeedt ongerechtigheden. KINDERLIJKJE. Vrijdagmiddag is in de Noorder haven. te Zutphen, door twee vis- schers het lijkje van een voldragen kind van het mannelijk geslacht op- geviscJit. De politie heeft het ter be schikking van den officier van justitie gesteld. Het vertoonde, naar men aan onzen correspondent meedeelde, geen uiterlijke teekenen van geweld pleging. DE DUBBELE MOORD. De begrafenis. Vrijdag had de teraardebestelling plaats van de beide slachtoffers van den moord in de 2e Jan van derHeij- denstraat, Hermina M Josmeijei en haar één-jarig dochtertje. 1 Het lijk van de vrouw en dat van j het kindje, elk in een afzonderlijke j t kist, werden in één lijkwagen ge plaatsthier achter kwamen twee volgrijtuigen met de familie. Er waren geen kransen op de baar. j j Onder zichtbare deelneming zagen j de vele aanwezigen den stoet vertrsk- ken en menige buurvrouw kon een traan niet weerhouden. j Nadat de stoet nog eenmaal langs het huis, van waaruit de slachtoffers I begraven waren, gereden was, werd langs de Prins Hendrikkade en door do Plantage en de Linnaeusstraat de j Ooslerbegraafplaats bereikt, alwaar j de lijken aan den schoot der aarde i zouden worden toevertrouwd. In le Linnaeusstraat stonden al van tien uur troepjes nieuwsgierigen j en belangstellenden aan den weg, en ook in de Meer wachtten voor de af-1 zonderlij k staande huizen menig huis- j moeder het oogenblik af. dat de klei- j 11e stoet, zou voorbij komen. Aan den toegang tot de begraaf- plaats wachtten velen den lijkstoet af en op het kerkhof stonden in een wijd vierkant om het graf zekerlijk 600 700 menschen uit de kleine burger- j klasse. De politie, vertegenwoordigd door leen inspecteur en eenige agenten, zorgde, dat de passage voor den lijk- 1 wagen openbleef en handhaafde ook verder uitmuntend de orde. Om 12 uur kwam rte lijkstoet op •het kerkhof aan. Daar werden de kisten naar het graf gedragen. Ach God, het kindje eerstbarstten sonmigie vrouwen uit. Vla.k achter liet kleine kistje volgde de groote kist, met het lijk der moe- der. Doodsche stilte heerschte op het kerkhof. Vele zakdoeken werden naar betraande 00 geil gebracht; vele vrou wen stonden met bevende lippen en wangen toen eerst het kleine kistje en daarna de groote kist in het ge meenschappelijk graf werden neerge laten en menigeen snikte luid. Toen dit volbracht was en de wei nige familieleden van de overleden vrouw wij hoorden zeggen twee broers, een neef en de vader van haar eersten man, die een klein jongske uit het eerste huwelijk van de vermoorde 1 vrouw aan de hand hield allen smartelijk schreiend in het donkere graf staarden, trad ds. Karssen, van !de Ned. Geref. Gemeente, naar voren en hield ee nroerende grafrede, j Deze stonde aan het graf, zeide ds. 1 Karssen. behoorde tot die oogenblik- ken in het leven, waarin de gedach ten zich vermenigvuldigen Doch waarin men vergeefs naar woorden zoekt om die gedachten te uiten. Wij hebben haar gekend, zegt spreker, als kind. als lief kind, en stil kind; wij hebben haar zien opgroeien en haar. gangen nagegaan. Wie had kun- nenken. dat zulk een droef einde haar deel zoude zijn. Wijzende op de velen, die aan de groeve tegenwoordig waren, zeide spreker, dat dit niet enkel nieuwsgie righeid was, maar ook een bewijs van belangstelling, van deelneming in haar droevig lot. Maar wat men ook mocht denken, geen stem der wrake mocht uit het hart oprijzen alles moest overgelaten worden aan Hen), aan wien het oordeel toekomt. Alles is nu stom als het graf, alles is achter nevelen verscholen; hij, die alles getuigen kon, heeft voor al tijd zijn mond gesloten. Ontzettend slot- Daarom laten wij geen oordeel uitspreken over hem, die zich reeds zelf in de handen van God heeft ga- geven en zich aan den aardschen rechter heeft onttrokken. God zij haar God zij hem genadigEn laat, wat hier geschied, ons tot les zijn, waar toe wij kunnen geraken als de hand Gods ons niet behoedt. Daarom moe ten wij bidden, opdat de booze begin selen, die in ieders hart wroeten, uitgeroeid worden. „Wie staat, zie toe, dat hij niet valle oordeel niet, opdat gij niet geoordeeld wordt." Zij ne rede eindigde spreker met een kort gebed voor de zielerust der jonge vrouw. Een jonge man, men zei een neef van de> vermoorde vrouw, bedankte voor de betoonde belangstelling.- Daarna begaven de nabestaanden van de overledene zich weer naar de rij tuigen het kleine jongske, aan de hand van grootvader, schreide nog. DIEFSTALLEN UIT GANGEN. Er is al vaak gewaarschuwd tegen de praktijken van dieven, maar tel kens vinden de heeren weer wat nieuws uit. Zoo vertelt de Avondpost nu. dat er in de laatste dagen te 's-Gravenhage een paar mannen, bij voorkeur in stille straten, 's avonds aanbellen met de boodschap „kompli- nient van meneer Die, en of meneer en mevrouw lust hebben morgenavond een partijtje te komen maken?" De meid naar binnen, meneer en mevrouw beraadslagen of ze gelegen heid hebban, geven de boodschap mee, dat ze „gaarne van do uitnoodiging gebruik zullen maken",, doch dan vindt do meid de gang leeg. Do man nen zijn weg, en hebben al wat van hun gading is, uit de gang medege nomen. Een andere truc is, clat de mannen vragen ,.of meneer dezen sigarenko ker ook in De Witte heeft laten lig gen." Meneer bekijkt den koker nauw keurig, mevrouw ook, en inmiddels hebben de dieven gelegenheid hun slag te slaan, waarvan ze dan ook dankbaar gebruik maken. Of wel zo doende boodschap, „dat mevrouw Dï> tot haar spijt vanavond mevrouw niet ontvangen kan." Mevrouw snapt niets van de boodschap, peinst, en over legt, en eenige minuten later is de fiets uit de gang verdwenen Op die marnier zijn deze week uiteen huis aan de Koninginnegracht een koperen kanonnetje en bij een bewo ner cjer Jan van Nassaustraat de fiet sen van meneer en van mevrouw, jas sen en parapluies gestolen. Een waarschuwing 0111 's avonds vooral niet al te goed van vertrouwen te zijn. t Zal wel het beste zijn, om men schen die men niet kent, eenvoudig niet. in de gang te laten. ONGELUKKEN. Donderdagavond omstreeks 91/4 uur reed een 13-jarige jongen, die pas leerde fietsrijden, met zijn fiets in de Schie nabij de Beurssluis, te feuilleton. De Misdaad in de Familie Uit het Engelseh. door HUGH CONWAY. 60) Vermoeid van het wachten viel mevrouw Melville op de sofa 'n «laap, terwijl Josephine ontwaakte uit den slaap, die haar, ondanks de niet gemakkelijke houding, had overvallen. Zij maakte mevrouw Mel ville wakker. Zij is nog niet teruggekomen, er moet iets gedaan worden, zeide zij. Er moet dadelijk naar Allan ge telegrafeerd worden, zeide mevrouw ^Melville, wier angst nu even groot to als die van Josephine. Geen van beiden wilde het echter 'doen en er werden weer verklarin gen van Frances afwezigheid aange voerd en men wilde elkaar doen ge- looven, dat zij met het ontbijt wel zou terugkeeren. Zij besloten nog een uur te wachten tot negen uur dus 'en wanneer zi; dan nog niets van haar hadden gehoord, zouden zij te- Tegrafeeren. Het werd negen uur. maar Fran ce^ bleef weg. De Jcoetsier werd nog maals ondervraagd maar hij kon geen verklaring geven. Hij had zijne mees teres naar Charing Cross gereden en had haar verdei* niet meer gezien. Hij wist dat zij volstrekt geen baga ge bij zich had en dat zij dus niet van plan was geweest eene langdu rige reis te ondernemen. - - Josephine, zeide mevrouw Mel ville met een nauwelijks verstaan baar gefluister, zoudt gij het niet voor mogelijk houden, dat de eene of 1 andere zangeres, die jaloersch op haai* succes is, haar ergens heeft heengelokt Dat denk ik niet, zeide Josephi ne, die bezig, was de telegrammen te schrijven. Er werden er twee verzondeneen aan liet adres van Allan te Huns- ford. het ander naar Red'hills, zöok dat hij het telegram dadelijk kon ontvangen. Het was maar gelukkig, dat er ook naar Redhills werd getelegrafeerd, want daar Allan zijne bezigheden in Ilunsford had verricht, was hij juist dien morgen naar Redhills vertrok ken. Nauwelijks was hij het huis van zijn vader binnengetreden, of het te legram werd hem overhandigd. - Kom dadelijk terug wij h-1 ben u noodig geen uitstel, luid de de inhoud. Daar het door Josephi ne was afgezonden, begreep hij, dat er met Frances iets met in den haak was, want anders had deze hem het telegram wel gezonden. Hij werd bleek, maar zeide niets. Hij sloeg een blik op zijn horloge en bemerkte, dat het tien uur was. Hij had geen minuut te verliezen. Hij wist uit zijn hoofd het vertrek der treinen uit Brackleywanneer hij ie laat kwam, zou hij niet voor zes uur thuis kunnen zijn. Hij moest per rij tuig naar Blacktown rijden, en dan met den sneltrein verder gaan hij had. twee uur en tien minuten tijd voor een afstand van goed twintig mijlen. Elk oogenblik was kostbaar. Hij begaf zich haastig naar den stal. Span het sterkste paard voor het lichtste rijtuig, zeide hij, talm geen oogenblik hei is 0111 leven f dood. Hij liep weer naar huis en vertelde zijne- moeder in eenige weinige woorden wat er gebeurd was. Daar mijnheer Bourchier nog niet beneden was. behoefde Allan 'hem geen nade re verklaring te geven. In minder dan twee minuten zat hij in het rij tuig met de teugels in de hand. Neen, zeide hij tot den groom, die aanstalten maakte, achter opliet rijtuig te springen, net rijtuig behoeft niet meer te dragen dan strikt noo dig is. Ga met den eerstvolgen trein I naar Blacktown, dan zal ik het paard en rijtuig in het logement na bij het station doen stallen. Hij wuifde met de hand naar me vrouw Bourchier en reed weg in een snellen draf. daar de seconden kostbaar warendit scheen het paard j ook te begrijpen. Allan was dien weg wel honderd j keer gegaan, maar Sheepsides had hem nog nooit zoo steil toegesche-1 nen. Hij durfde dus zijn paard nied te laten draven, maar toen hij den vlakken bodem voor zich had, spoor-1 de hij zijn paard aan, zijn best tei doen. Hij kwam juist op tijd. Hij gaf den eersten den besten man. die er fatsoenlijk uitzag, de teugels en een goudstuk in handen en beval hem het paard naar het logement te brengen en daar te zeggen, dat de koetsier van mijnheer Bourchier het rijtuig zou komen halen hij begaf zich toen in een coupé van den sneltrein, die op het punt stond van te vertrek ken, en om drie uur was hij op Ca- versham Place, in een alles behalve kalmen gemoedstoestand, daar hij niet wist, welk slecht nieuws hij zou hooren. Hij snelde het huis binnen en be vond zich weldra in tegenwoordig heid van zijne zuster en mevrouw Melville. Uit hare ernstige blikken moest hij opmaken dat 'hem geen goed nieuws wachtte. Waar was zijne vrouw - Francesriep hij, terwijl hij overal om zicii heen keek, alsof hij haar zocht. Waar is Frances? Zeg het mij? Is zij ziek? Waar is zij? Zij is goddank niet ziek, zeide mevrouw Melville. Allan voelde zich van een grooten last ontheven. Waar is zij Waarom hebt gij mij getelegrafeerd Gij hebt mij een doodschrik op het lijf gejaagd, Jo sephine. Hij zag zijne zuster aan. maarzij gaf geen antwoord. Allan werd on geduldig. Wilt gij mij niet zeggen, water gebeurd is? riep hij uit. Wij zijn zeer ongerust over Frances^ zeide mevrouw Melville. Zij is verdwenen. Verdwenen Wat bedoelt gij daarmee Wij hebben haar sedert gister morgen niet gezien. Wij weten niet, waar zij heen gegaan is, zoodat wij het maar beter vonden u te telegra- feeren. Ik begrijp u niet. Waar is mij ne vrouw heengegaan Zij is naar Charing Cross ge gaan en is toen met den trein ver trokken. Welnu? wat zou dat? zeide Al Jan. Zij is zeker bij kennissen blij ven overnachten. O neen, zeide mevrouw Melville, terwijl zij inet het hoofd schudde. Zij had niets bij zich. volstrekt geen bagage. Vrouwen, zooals Frances, houden er niet van. om slechts met de kleederen, die zij aan het lijf hebben, bij kennissen te blijven lo- geeren. Zij is ongetwijfeld naar mijn heer Trenfield gegaan, zeide Allan. Wij hebben vanmorgen iemand naai* het kantoor van mijnheer Trenfield gezonden. Hij had haar niet gezien. Hebt gij den directeur reeds ge sproken misschien weet hij iets? Hij is er zooeven geweest, maar hij wist van niets. O, mijnheer Bourchier, rij heeft ongetwijfeld een ongeluk gehad, of men heeft haar met eene bedoeling ergens heen ge lokt. Onzinzeide Allan, die zich echter zeer ongerust begon te maken. Hij vernam van mevrouw Melville alle bijzonderheden, die zij hem kon mededeelen, en ondervroeg op zijne beurt den koetsier. Hij moest beken nen, dat Josephine verstandig had gehandeld door hem te waarschu wen en hij dacht er over na, hoe hij zijne vrouw het best op liet spoor zou kunnen komen. Hij deinsde or echter nog voor terug de noodige

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5