Haarlem! s Dagblad NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te zomen Grootte der Adv. hoogstens zes regels oorlog zeer wel had kunnen verme den worden, wanneer 22e Jaargang. No. 6646 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN !?ER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1-30 Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% r „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ÈN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan 'iet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Gcnêrale de Puhlicilé Elrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Pariis, 31b's Faubourg Montmartre. plaatst dagelijks Advertentiën van (geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAAL, mits binnen een Week, veer Betaling <5 Contant ontwijfelbaar zal gebeuren als de krijg tot het uiterste zou moeten worden voortgezeten men gevoelt te Tokio niet den minsten lust in dat geval voor anderen de kastanjes uit het vuur te hebben gehaald, d. w. z. een derde te zien wegloopen met het been waarom zoo bloedig gevochten is. Die andere, die derde zou Engeland wezen. De indruk welken alle officieren hebben meegebracht van het verkeer met Japanners gedurende den over tocht aan boord van een Japansch transportschip en hun verblijf in Ja pan, alvorens op de Australien te worden ingescheept, is, dat men in de ontwikkelde kringen in Japan geen wrok of wezenlijke vijandschap tegen de Russen en Rusland gevoelt, 00RL0GSVAR1A Een correspondent der N. R. Crt. heeft, weliswaar niet in zijne hoeda nigheid van journalist, onder de wei nige personen behoord, die aan boord van de Sint-Nikolaas, waarop Stoessel en de verdedigers van Port-Arthur •zich bevinden, dat schip uit de Mar- snora-zee tot aan den Pontus hebben begeleiden hij heeft gedurende dien ■tijd ruimschoots gelegenheid gehad zich met de belangwekkende passa giers te onderhoudenwaaromtrent hier, zonder onbescheiden te wezen, het een en ander zij medegedeeld. Generaal Stoessel is een waarlijk indrukwekkende verschijninguit ge heel zijn optreden spreekt vastbera denheid en een ijzeren wil. Dat hij zeer terughoudend was omtrent de gebeurtenissen te Port Arthur spreekt van zelf. Stellig verklaarde hij echter dat de vesting onvermijdelijk de Ja panners in handen moest vallen, toen er geen kans meer bestond dat er binnen enkele weken van de land- of van de zeezijde ontzet kon opdagen. Misschien had zij het nogeenige wei nige dagen kunnen uithouden, mits de Japanners niet op verschillende plaatsen tegelijk gestormd hadden, en aangenomen, dat hunne artillerie niet zou hebben ontdekt waar de nog voorradige ammunitie geborgen wa?> maar zulks w.are nutteloos nog meer menschenl evens opofferen geweest en zou HET ONBESCHRIJFELIJK LIJDEN van de duizenden gewonden wie het aan de noodige verzorging ontbrak, en de dagelijks toenemende harde ontberingen van de nauwelijks ne genduizend nog vallede verdedigers doelloos hebben verlengd. De berich ten in de pers omtrent gestadigen toevoer van levensmiddelen, schiet voorraad en andere noodige zaken door Chineesche jonken, zijn verzon nen geweest. Slechts eenmaal io het vier niet groote vaartuigen gelukt met voorraad in de haven te komen, welke na den mislukten uitval der vloot effectief geblokkeerd was. Hoewel de generaal zich daarover zelf niet wilde uitlaten, kon men toch wel bemerken, dat ook hij slecht te spreken is over de houding en de ■werkzaamheid der zeemacht al van hel begin van den oorlog af, en in 't bijzonder voor en in Port-Arthur. Was de vesting al evenmin gereed en voorbereid voor een beleg, als dege- heele Russische strijdmacht in Oost- Azië voor een ernstigen oorlog, de doortastendheid van de bevelvoerders der landmacht en de onvermoeide ijver en grenzelooze toewijding van de manschappen hebben dat ontbre kende, voor zoover mogelijk in ver band met de beschikbare of verkrijg bare middelen, weten aan te vullen. Zulks schijnt de zeemacht niet te hebben kunnen doen. De onverhoed- sche aanval der Japanners te Tsje- moelpo en te Port Arthur, het kort daarop gevolgde door eigen toedoen vergaan van de Petropavlofsk met den generaal Macharof, schijnen op de marine een verbij sterenden indruk te hebben gemaakt, waaraan ze zich niet meer geheel schijnt te hebben kunnen onttrekken. ,,Men liep daar na onophoudelijk warm" aan boord 'der schepen van het eskader. Ook schijnt de omstandigheid dat de kom- mandeerende officier van het smal deel niet onder de orders van den kommandant der vesting stond, som wijlen storend te hebben gewerkt op de samenwerking van land- en zee macht bij de verdediging. MEVROUW STOESSEL ziet er niet minder flink uit als haar man, al kan men het haar meer aan zien wat zij hebben doorgemaakt en uitgestaan. Zij moet een moeder en toevlucht zijn geweest voor allen in de belegerde veste, en een ieder aan boord sprak met de grootste waardee ring, ja, met een soort van afgodi sche vereering van haar. Allen, de minderen zoowel als de officieren, toonden zich meer bezorgd over wat er op 't oogenblik in Rus land zelf voorvalt dan op het oorlogs terrein. Dat Rusland daar totaal ver slagen en van de Japanners den vrede zou moeten vragen, achten zij allen onmogelijk. De meestèn zijn evenwel van oordeel dat er na het eerste te behalen onbetwistbare succes van Ivoeropatkin's legermacht wel met Ja pan een voor beide partijen aanne melijke vrede zal kunnen worden ge sloten. Want, zoo verzekeren ze, ook in Japan heeft men genoeg van den oorlog. Men wil zich daar militair en financieel niet geheel uitputten, wat DE BRITTEN ER NIET IN HADDEN GESTOOKT. Niet Rusland, maar Groot-Brittanje is het gevaar dat Japan bedreigt, zou de Japansche generaal, die Stoessel heeft begeleid, hebben verklaard daarvan zouden de Japanners op 't oogenblik overtuigd wezen. Ook ver trouwt men in Japan, dat, wanneer de vrede zal zijn hersteld, reeds bin nen betrekkelijk korten tijd daarna de twee nu elkaar bestrijdende rijken zich zullen, verbinden om het (Wes- tersch) Europeesche (en Amerikaan- sche?) gevaar van Oost-Azië af te wen den. In de Japansche officierskringen had men in verband daarmede al een geheel program voor de toekomst klaar: Oost-Azië zou in Japansche en Russische invloedsferen verdeeld worden. SachaLin en Korea zouden definitief aan Japan komen; daaren tegen Mantsjoerije aan Rusland blij ven met een ontmanteld Port-Arthur; terwijl Japan evenmin vaste verster kingen in Korea zou aanleggen. De twee rijken zouden dan gezamenlijk stelling nemen tegen elke vreemde im menging van vreemde mogendheden in China, vooral op politiek, maar zoo mogelijk ook op economisch gebied. Het Chineesche rijk zou door hen te gen mogelijke aanvallen van buiten worden beschermd, maar om ook te zamen te worden „ontgonnen". Over de verwezenlijking van dat toekomstplan lieten de Russen zich begrijpelijkerwijs maar liever niet uit; dat het voor een deel wel te aanvaar den zou wezen, verheelden ze echter niet. Alle Russen erkenden de RIDDERLIJKHEID VAN DEN JA- PANSCHEN TEGENSTANDER,, zijn bewonderenswaardige dapper heid, zijn uitstekende geoefendheid en de ij zere krijgstucht in zijn leger en vloot. De Russische krijgsgevange nen worden zoo goed behandeld als het mogelijk is, en ook de Japansche bevolking is vriendelijk voor hen. Dat de Japansdie legeraanvoerders niet alleen bekwame krijgskundigen, maar ook handige diplomaten zijn, bewijst het feit, dat gedurende het beleg, de Japansche generaal eenige malen het ingesloten garnizoen door daartoe naar de voorposten gezonden Cliinee- zen, Europeesche couranten heeft doen toekomen, waaruit de beleger den de avonturen van de vloot van Rozjestwenski en het oponthoud dat die ondervond, en de gedwongen werkloosheid van het leger van Koe- ropatldn konden vernemen. En, opdat ze niet zouden kunnen twijfelen aan de juistheid dier mededeelingen, wa ren het geen Engelsclie of Fransclie, dus meer of minder gevooroordeelde couranten, doch meestal Duitsche bladen. De verovering door de Japanners van den zoogenaamden Heuvel van 203 meter is het beslissende oogen blik in het beleg geweest. Toen die bres in de verdedigingslinie niet meer gestopt, dat een belangrijk deel der haven en der stad bestrijkende punt niet meer hernomen kon wor den, was de vesting onhoudbaar ge worden. Wat de vroeger veel verkon digde bewering betreft dat Port Ar thur tot eene onneembare stelling zou kunnen worden gemaakt, al de Rus sische hoofdofficieren aan boord der Sint-Nikolaas zijn het er over eens dat zulks inderdaad mogelijk is, mits men, behalve over een voldoend goed uitgerust garnizoen, ook beschikt over een werkzame, behoorlijk sterke scheepsmacht, welke een wezenlijk blokkeeren van de haven kan verhin deren, en vooral kan beletten dat een vijand zich ten Oosten en ten Westen, bij Dalny en in de Duiven-Baai, nes telt om daar ongestoord troepen en krijgstuig te ontschepen. Telkens kwamen de officieren daar weer op terug, dat de onmacht en de werk loosheid van de marine, voor een groot deel den tegenspoed der Rus sische wapens en liet verlies van Port Arthur veroorzaakt heeft, i Aangaand© DE VERDEDIGING DER VESTING meende men, dat. wanneer alles daar omtrent openbaar zal kunnen en mo gen worden gemaakt, daaruit, vooral voor de genie en de artillerie, hoogst merkwaardige lessen zullen kunnen worden getrokken. De berichten omtrent de bloedige voorvallen der laatste weken te Pe tersburg, in Polen en in sommige plaatsen van Zuid-Rusland, en de matrozenmuiterij te Sewastopol heb ben, vooral de minderen aan boord der Sint-Nikolaas, zeer getroffen. Al gemeen spraken ze hunne diepe ver ontwaardiging uit over de muitende zeelieden en de stakende arbeiders in de wapen- en metaalfabrieken, die, terwijl hunne broeders hun leven in Oost-Azië opofferen en door ontzet tende ontberingen lijden, om het aan zien en de eer van Rusland hoog te houden, dezen door hun gedrag in het vaderland de middelen onthouden om daarin te slagenen velen uitten de onderstelling dat er vreemd geld (Egelsch of Japansch) achter die land verraderlij ke beweging moest steken. Beducht waren ze, dat, wanneer die beweging niet spoedig geheel op houdt, de gehoopte gunstige einduit slag van den veldtocht in Mantsjoe rije daardoor zou kunnen worden in gevaar gebrachten ook, dat in dat geval zij, die niet meer aan den oor log mogen deelnemen, dan in de eer ste plaats zullen worden aangewezen om de mot in het eigen land te her stellen en te bewaren; alzoo in plaats van tegen dappere, werkelijke vijan den hunne wapens tegen hunne eige ne slechtberaden en misleide, en gr-oo- tendeels weerlooze landslieden zou den. moeten keeren. I Tegen middernacht heeft de Sint-1 Nikolaas van Kavak de reis voortge- 1 zethoogstwaarschijnlijk naar Feo- j dosia, de nieuwe haven in de Krim. waar generaal Stoessel en zijne man- j nen voorloopig zullen blijven in af- .wachting van nadere beschikking uit Petersburg. te Overveen. Bij het uitwijken voor een beladen verhuiswagen kwam de lading stroo in aanraking met een electrische straatlantaarn, waardoor deze bij den grond afbrak. Teven- bleek nu, dat de paal geheel ver molmd was. Stadsnieuws Arbeiderswoningen. Naar wij vernemen zullen voor re kening van de Coöperatieve Bouw- vereeniging „Bouwlust" alhier, op een terrein nabij de Amsterd. Vaart. 43 arbeiderswoningen worden ge bouwd, onder beheer van den Archi tect J. Tli. A. Efcmans, alhier. Deze bouw is opgedragen aan de firma Jan A. Jonker Zn., aannemers, •alhier. Brongebouw. Verschenen is het eerste nummer van het officieel programma, dat wekelijks gedurende de zomermaan den en tweemaal in de maand ge durende de wintermaanden bij d" abonnés gratis aan huis zal worden 'bezorgd. Dit program zal o. m. de kvekelijksche concerten vermelden. Voor de soirée door Haarlemsch 'Muziekkorps op Zondag a. s. is het volgende program samengesteld 1. Ouverture „FingaJis Höhle" (Die ■Hebriden) Mendelssohn. 2. Vierde Symphonie (Italiaansche) Metadetesohn. i a. Allegro vivace, b. Andante con moto. c. Moderato, d. Salterello. 3. Ouverture „Der Beherrscher der Geister*", Weber. 4. Ballet Sylvia, Delibes. a. Prélude les ehasseresses. b. In termezzo et valse lente. c. Pizzicata. d. C.ortège de Bacchus. 5. a. Loin du Pays, Berger. b .„La lettre d:'amour", valse Tzi gane, Stewart. G. Fantasie aus der Operette ..Der •arme Edelrmann", Donndorff. Aanbesteding. Te Oosterend, op het Eiland Texel, is onder beheer van den Architect C. L. M. Robbers, te Haarlem, onder hands aanbesteed de bouw van eene nieuwe R.-K. kerk. Minste inschrijver was de heerG. •Kuip, te Koog, op Texel, aan wien het werk is gegund. Eene collecte. Men verzoekt ons het volgende op te nemen Door den ploegbaas \V. Gouka :s aan de Centrale Werkplaats derH. IJ. S. M. gepubliceerd, dat Zaterdag a. s. eene collecte zal gehouden wor den ten behoeve van den bankwer ker A. W., die 31 weken in het Zie kenhuis wordt verpleegd en 5 weken zonder onderstand is, daarbij eene ziekelijke vrouw heeft, vandaar dat het personeel van de Centrale Werk plaats beleefd om een kleine bijdra ge wordt verzocht. Aanrijding. Men schrijft ons Woensdagmiddag kwam een land bouwer uit de Haarlemmermeer met twee aaneen gebonden wagens, beladen met stroo, langs den Zijlwcg Arr. Rechtbank Zitting van Donderdag 23 Febr. 1905. (Vervolg). JEUGDIGE DIEVEN. De twee Haarlemsche jongens L. de Jong en H. C. van Wort zijn beide reeds herhaaldelijk met, de Justitie in aanraking geweest, en hebben ook reeds met de gevangenis kermis ge maakt. Nu stonden zij weder terecht we gens diefstal van een.' wagen met schoenwerk, toebehoorende aan de firma Paanakker, welke diefstal zij bekenden. Het O. M. eischte tegen elk der be klaagden een jaar en drie maanden gevangenisstraf. i Hierna sftmd De Jong alleen te recht. Nu had hij zich te verantwoor- den voor een diefstal met inbraak op 9 Januari in twee werkplaatsen op het Phoenixterrein gepleegd. De ver schillende voorwerpen, waaronder een kleed, een pomp, een vogelkooi en een 124 K.G. lood, had hij aan een op- kooper verkocht voor 15 gulden en, had van dat geld in Amsterdam goe den sier gemaakt. Voor dit misdrijf hoorde De Jong een jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. RIJWIELDIEFSTAL, i Het O. M. eischte voorts tegen J. Veen te Hillegom wegens verduiste ring van een gehuurd rijwiel, vier maanden gevangenisstraf. MELKVERVALSCHING. j Hendrik Joor, landbouwer te Bever wijk, den volgenden beklaagde, werd bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij sedert. 9 November 1904 tot 5 De- cember te Beverwijk dagelijks een© i hoeveelheid melk heeft afgeleverd, of doen afleveren, aan. den zuivelfabri- kant Cli. Sepp een hoeveelheid onzui ver water heeft gevoegd en we'l tel- kens in verhouding van 30 L. water op 100 L. zuivere melk, waardoor de waarde van die melk is verminderd, terwijl hij die vervalsching voor den heer Sepp verzweeg. Eerst werd voorgelezen een schrif telijk rapport van den scheikundige, den heer N. v. d. Steen, waarin deze verklaarde, dat hij de melk onder zocht had, en bevonden, dat er voor normale melk te weinig vaste stoffen In waren, waarom hij vervalscbing en verdunning met water zeer waar schijnlijk achtte. De beklaagde bekende, dat hij wa ter bij zijn melk had gevoegd sinds den tijd, dat de prijs in strijd met het contract was verlaagd, zoodat hij 6 cent ontving in plaats van 61/4 cent De directeur der zuivelfabriek „Kin- heim", de heer Sepp, ontdekte spoe dig het bedrog en deed door de po litie proces-verbaal opmaken. Het O. M., de vervalsching bewezen, achtende, eischte een gevangenisstraf van één maand. Als verdediger trad op mr. L. W. van Gigh. van Amsterdam. Deze pleil- i te clementie, op grond van de rond borstige bekentenis, alsook omdat vol gens pleiter de zuivelfabrikant be klaagde geprest heeft tot oneerlijke handelingen, door het contract niet na te komen. Feiill De Misdaad in de Familie Uit het Engelsch door HUGO CONWAY. 64) Het deed haar nu zelfs genoegen, dat zij zich niet gesluierd had, toen zij het dorp doorwandelde. Verschei dene nersonen hadden haar gezien en waren dus nu in staat, de menschen die naar haar zouden zoeken, op hot rechte sooor te brengen. Men zou haar sooor tot Charing Cross kunnen vólgen, waar iema.nd haar wellicht kon hebben gezien. Ja, zij zou het zoo lang mogelijk volhouden. In de" kanier bevond zich eene waschtafel. Zij waagde het,, haar ge laat met water te wasschen, hoewel zij vreesde, dat haar cipier het haar zou beletten, wanneer hij bewegingen hoorde. Hij deed het echter niet: toen zij zich dus wat verfrischt had ging zij weer zitten, om de slapeloo- ze uren zoo goed mogelijk door te brengen. Het eene uur na het andere ver streek. Zij haalde haar horloge te voorschijn en wond het op het zou verschrikkelijk zijn, wanneer zij niet voortdurend kon weten, hoe laat het was. Het was nu avondzij had se dert het ontbijt niets gebruikt er, dat was nu reeds bijna twaalf uren geleden. Zij dronk een teug van het brakke water, dat zich nog in de lampetkan bevond, en leschte daarmee hare brandende dorst. Zij wist, dat Man- ders nog steeds rookte, en vermoeddc- ook, dat hij nog dronk, want nu en dan hoorde zij het neerzetten vaneen glas. Zou hij zich misschien bedrin ken om vervolgens in te slapen Dat was nog de eenige denkbare kans tot redding, wanneer die tenminste niet van buiten kwam. De kaars was nu bijna geheel op gebrand. De duisternis schrikte haar af; zij vreesde in slaap te vallen, wanneer het. licht weg was. Zij wilde dus eene andere kaars hebben zij moest nu al haar moed bijeen rapen en hdm er een gaan vragen. Het was bovendien beter dat zij volstrekt geen angst toonde. Onverschrokken begaf zij zirh dus naar de andere kamer. Wat moet gij hier? vroeg hij. toen zij binnentrad. Geef mij eene andere kaars, zeide zij op vasten 'toon. Hein u zelf maar, zeide hij, terwijl hij er eenige op de tafel wierp. er zijn er hier genoeg wel voor pon.-» \veel< genoeg, denk ik. Zij nam er twee, en zag hem tevens in bet gelaat. Neen. hij was nog niet dronken. Er lag echter eene uitdruk king in zijne donkere oogen, die haar van vrees deed sidderen die uii- drukking had zij tot dusverre nog niet bij hem opgemerkt, maar zij verlangde .nu vurig naar een wapen. Toen zij zich weer naar het andere vertrek begaf, voelde zij instinctmatig dat zijne blikken haar volgden. Wat zou er gebeuren, wanneer zij de ver moeienis en den slaap niet langer weerstand kon bieden? Hoewel zij moedig was, rilde zij bij die gedachte 7 zii toegeven en het hem beloven Nooit, in der eeuwigheid nietZou tij het beloven, en wanneer zij hare vrij heid had herkregen, hare gelofte bre ken. omdat deze niet vrijwillig was afgelegd? Neen dat kou zij niet doen. Eene gelofte of een eed moest, zonder de omstandigheden in reke ning te brengen, door Frances Bour- ehier heilig worden gehouden. O, was Allan er maarhaar moedige, sterke echtgenootZij stelde zich hem in zijne woede voor. hoe hij Manders als een hond van zich zou slingeren dit scheen haar eenige troost te schen ken. Do keerzijde van die voorstelling was echter deze. dat Allan, evenals zij. in den val liep en haar op hel vasteland ging zoeken. De ur^n ver benen totdat zij eindelijk zag. dat het middernacht was. De honger kwelde haar nu hevig en nu werd do vrees bij haar sterker. dat zij door het- lange vasten ge dwongen zou worden toe te geven. Maar nu nog niet; zij zou het nog verscheidene uren kunnen volhouden. Zij nam weer een teug water, en toen zij zich daarna omkeerde, zag zij Mandere in de deur staan, terwijl hij haar met zijne boosaardige blikken aanstaarde. Met een onverschrokken gelaat be antwoordde zij zijne blikken. Ik zie niet in, waarom ik daar alleen moet blijven zitten. zeide hij met eene dikke tong. Kom ook in deze kamer, om mij wat op te vroo- lijken. Ik blijf hier, antwoordde zij. Dan zal ik hier ook bij u komen, het overkomt mij niet dikwijls, dat ik met zulk een lief meisje kan spre ken. Ik zal hij u komen. Zonder een woord te spreken ging zij hem voorbij en ging weer op hare oude plaats in de voorkamer zitten. Zij moest volstrekt geen blijken van vrees gevflji. O. wanneer Allan er maar was! Manders volgde' baar en gehoorza mende aan een gebiedenden wenk van haar kant. viel hij neer op den stoel, waarop hij reeds zoo lang had gezeten. Hij schonk zich weer een glas brandewijn Tn en staarde haar aan. Laten wij het ons nu 7.00 ge makkelijk mogelijk maken, zeide hij, ik wil niet, dat gij u ver schuilt, Frances. Het overkomt niet iedereen, dat hij geruimen tijd van het gezelschap geniet vap de schoon ste vrouw ter wereld, vooral wanneer zij uit. eigen verkiezing bij hem blijft. Hij scheen te willen opstaan. Frances keek hem aan mét zulk een veelbeteekenenden blik. dat hij er voor terugdeinsde en weer in zijn stoel neerzonk. Zij had hem nu over wonnen. Maar langzamerhand Manders mompelde iets binnens monds, nam een flinke teug uit zijn glas. zoodat het bijna leeg was. Hij vulde het echter dadelijk. Zij zag dit en beefde. Hij was nu nog bij zijn verstand, maar wanneer hij nog een paar glazen zou hebben gedronken, dan was hij totaal dron ken hij zou dan te woest zijn, om naar raadgevingen te luisteren hij zou er zich dan zelfs niet meer aan storen, wanneer zij er zich toe zou kunnen laten bewegen, de belofte af te leggen. Wat zou er van haar worden, wan neer zij opgesloten was met een scha vuit. beschonken genoeg om alle mis daden te kunnen begaan en nuchter genoeg om die ten uitvoer te kunnen brengen De flesch, die den brandewijn bevat te. was zeer groot. Hij schonk zijn glas bijna vol, zette de flesch naast zich neer dn greep naar de waterka raf. om den brandewijn to verdun nen. In éértie seconde had zii haar besluit genomen met één slag van haar langen arm wierp zij de flesch en het glas van tafel met zoo groo te kracht, dat zij tegen don wand in verscheidene stukken vlogen. Het was eene stoutmoedige daad on zij was dan ook zeer bang voor de gevolgen. Het was echter veel beter, dan "dat zij hem had laten drinken en hij ie der oogenblik gevaarlijker zou wor den. Zij had eerst gemeend dat het hare redding kon zijn, wanneer hij dronken werd, maar zij had niet ge dacht aan de periode, die daaraan vooraf zou gaan. Manders sprong op en wierp zij" masker geheel en al af. door haar met vloeken en gemeene scheldwoorden te overladen. Hij zocht vervolgens de overblijfselen van de flesch op, hopen de dat er nog iets gered zou kunnen wordenFrances was echter goed in hare poging geslaagd. De lucht, in het vertrek werd verpest door de alcohol dampen, die opstegen van den bran dewijn. die op den grond lag: Fran ces kreeg bijna eene flauwte. De schavuit scheen van plan te zijn haar aan te vallen. Met woedende blikken staarde hij haar aan. Zij vreesde Tiet ergste. Hij nam ech ter weer op zijn stoel plaats, nam ziine sigaar en bleef een half uur lang rooken. Gii denkt zeker, dat gij drom mels slim zïjt geweest. zeide hij tot haar, gij hebt mij echter geen

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5