NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. G646 Verschijnt dage'iijks, behalve op Zon- en Feestdagen» MAANDAG ,7 KBIMUAR1 1905 }3 A B n N N E M E N T E N PER DRJE MAANDEN; Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (ko.n der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers 0.02)<£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37)| r de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosier. Directeur J. C. PHEREBÖÖM. ADVERTENTIËN: Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Ztiider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tor plaatsing van Advertentie: en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan 'iet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. loojthigenten voor hel Buitenlan Compagnie Gcwirale de Publicity Efrangirp G L. DAUBE Co.. JOHN F. JONES, Succ., Par'ü, Faubourg Montmarlre. Haarlemsche Handelsvereeniging. Goedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1898. De Haarlemsche Haiidelsvereeih- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot sux- ces. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waarcteeren door als lid der v ere om ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende ja, zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste to laten gevoe len, dat men liet werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, ais doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksche contributie, van ƒ3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats ermede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatién voor hou in te Winnen. Bovendien hebben de leden het recht hét hun gratis t© verstrekken advi \s van de rechtsgeleerde adviseurs dor Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der loden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijri de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der vereeniging is gc- véltigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend Bovendien moot 10 ct voor port stee is worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advokatem te innen. De kosten van information naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts porto-vergoeding. Information naar binnen de riad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 i nformatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In November en December 1904 zijn 69 vorderingen tot een bedrag van 1884.01 betaald14 vorderingen wor den afbetaald. 17 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan J. Hulsebosch, Caféhouder, Gedempte Raamgracht, hoek Sophia- plein, zicli om inlichtingen te vervoe gen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim dei- lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, ©f wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1-uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Zij, die nu reeds toetreden als ii i der Vereeniging over 1905/6, genieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten als gewoon lid. HET BESTUUR. Haarlemmer Halletjes. Een Zaterdagavondpraatje. Primo Maart gaat de inspecteur van politie, de heer J. Balkestein, ons politiecorps verlaten, daar hij be noemd is tot adjunct-inspecteur bij het toezicht op de Drankwet. Grap penmakers hebben hier de gelegen heid om zich er over te verwonderen, dat iemand die inspecteur is, solli citeert naar een ambt van adjuncr- inspecteur, de heer Balkestein zelf gevoelt voorkeur genoeg voor zijn nieuwe functie om daarvoor een ver mindering in tractement gedurende de eerste jaren over te hebben. Hoe aangenaam onze politie-inspecteurs hun bestaan vinden, blijkt weer nij deze gelegenhëid. De voormalige hoofd-inspecteur Wolffram, een paar jaar geleden aangesteld als ageut van de Rijksverzekeringsbank, had vóór dien tijd zelfs gesolliciteerd als koster van de Doopsgezinde Kerk al hier, een betrekking, die hoe eer vol ook op zichzelf toch weinig in overeenstemming moet zijn met de aèpiratiën van iemand, die zoo lan gen tijd het zwaard heeft gedragen. In korten tijd dus twee van onze beste politic-ambtenaren, die het bu reau in de Smedestraat den rug toe- keeren. Want Wolffram was een goed amb tenaar en Balkestein is het ook. Kalm en bedaard in zijn optreden was hij evenwel niet. voor een kleintje ver waard, deed zijn plicht, onverschillig BOUWKUNST. Door de afdeeding „Haarlem - a Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst", werd op Dinsdag 21 Februari 1.1. eene le denvergadering gehouden, tot bijwo ning van welke vergadering ook de heer A. Rinkema, lid van Gemeente raad, was uitgenoodigd. Genoemde heer had zich bereid verklaard, zij ns denkbeelden omtrent het al of niet wenschelijke van het houden van gevelwedstrijden en zijne in verband daarmede staande gedachten in de- ze vergadering te ontwikkelen. Nadat eenige huishoudelijke zaksn waren afgedaan en nadat de voorzit ter den heer Rinkema had verwel komd, verkreeg laatstgenoemde heer het woord. De geachte spreker zei, dat hij zich in den Raad niet geheel lieeft 'kunnen vereenigen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eene subsidie, voor een te houden ge vel wed strijd, omdat hij het practisch nut van deze wed strijden gering achtte. Wilde men wedstrijden houden, dan moesten die uitgaan van het particulier initia tief. Wel heeft de Voorzitter van den Raad gezegd, dat kunst is rege ringszaak, doch de heer Rinkema vi! dit zoodanig op, dat regeeringssteun zich niet verder behoeft uit te strek ken dan om te voorkomen dat oude gebouwen verdwijnen, die hetzij om de kunst die uit deze spreekt of cm de historie, die aan deze verbond m is. behouden dienen te blijven. Het practisch nut is daarom ge ring, omdat niet gevreesd behoeft Li worden, dat die architecten, die een prijs verworven hebben, .de omgeving zullen bederven bovendien is liet programma te beperkthet opgeven van gevels door architecten is ver keerd de zaak moet algemeen wor den beschouwd. Het is daarom beter eene Commis sie in het leven te roepen, die ons vrijwaart voor het ontstaan van wan- gedrochten, waartegen de geiyeonte op dit oogenblik niets kan doen. Wei bestaan in andere landen bouwver ordeningen, in welke dit onderwerp geregeld is, doch deze zouden door spreker hier niet gewenscht worden. Een dergelijke Commissie van be oordeeling of van advies zou kunnen werken zooals de schoonheids-com missie te Amsterdam, die Burgemees ter en Wethouders belangeloos van advies dient omtrent plannen die op- door de Gemeente in erfpacht uit te geven gronden achter het Rijksmu seum, zijn ontworpen. In den regel 's liet overleg, door den Voorzitter of door een van de Commissieleden mei den bouwer gepleegd, in geval van opmerkingen, voldoende geweest om verschillen in der minne te schik ken. De werkkring van de Commissie is nu ook uitgebreid over die perceelen die gebouwd zullen worden aan openbare wegen, die door de gemeen te zijn overgenomenhetgeen moge lijk is geworden doordat deze beoor deeling als voorwaarde bij de over name wordt gesteld. Op deze uiteenzetting volgde eene levendige discussie, waaraan door vele leden werd deelgenomen. In de eerste plaats wordt betoogd dat de heer Rinkema een minder juist inzicht in den gevelwedstrijd heeft, Het doel toch is niet om aan een of meer architecten een medaille te geven, doch om belangstelling in wien hii tegenover zich had en heeft dan ook menigmaal in moeielijke aangelegenheden het spit moeten af bijten. zoodat hij een reputatie van „lastig" te zijn verkreeg, die hem in werkelijkheid niet toekwam. Hij was het, die indertijd op liet voormalige sportterrein de Phoenix proces-ver baal opmaakte wegens een drankwet overtreding, die destijds nogal op zien wekte. Hij was het ook, die m de vestibule van den Schouwburg be keuring aanzei aan een rechter, die daar. tegen de politieverordening i;>. stond te rooken. Een jaar of daaromtrent is de heer Balkestein op non-activiteit geweest, hij was toen belast met een onder zoek naar de praktijken van dein han del in vrouwen. Jarenlang- was hij voor ..Haarlem's Dagblad" corres pondent voor politieberichten, waar mee ik niets verklap, aangezien hii daarin© aangewezen was door 'len burgemeester zelf. In dien tijd kon een courant wel politieberichten kri gen, maar de berichtgever werd dan door de nolitie-autoriteiten zelf aan gewezen, als 't ware om daarover contróle te hebben. Zoo kwam het, dat de lieer Balke stein op zekeren morgens ons kan toor kwam binnenstappen en zich voorstelde als ..de correspondent voor politienieuws". Hoewel noch hii. noch de redactie zich over deze nieuwe verhouding te beklagen had. heeft, zij niet lang mogen duren, daar bij het toenemend streven naar geheimhou den en geheimzinnig doen, de offici- de bouwkunst te wekken en dat doe', wordt daarmede bereikt. Nu toch reeds is liet gebleken, (lat het publiek met meer aandacht de ge vels van die gehouwen beschouwt, die, door de jury waardig zijn geoordeeld om voor eene bekroning in aanmer king te komen. Wordt dus de kunst zin bij liet publiek meer en meer op gewekt, dan zullen ook de kunste naars geboren worden om aan den kunstzin van dat publiek ie voldoen. Deze opwekking is vooral noodig in een tijd, zooals door den architect Berlage van de moderne bouwkunst is gezegd, deze in den regel leugen on bij uitzondering waarheid is. Wij zijn er nog ver van af, dat elk huis zijn eigen cachet heeft, dat, wanneer het huis gesloten is, daaraan toch *c zien is welk bedrijf daarin wordt uit geoefend dat huis en eigenaar sa menwerken om geld te verdienen, m. a. w.. dat het huis reclame maakt voor de zaak, die daarin wordt uitge oefend. Hoe meer kracht van deze hui zen uitstraalt, hoe meer do zaken zul len bloeienhetgeen onbetwistbaar een belang van land en stad is. Die noodige opwekking kan zoowel worden verkregen door het instellen van de door don heer Rinkema be- loelde commissie, als door het hou den van geevlwedstrijden de men ning werd zelfs geuit en van vele zij den ondersteund, dat, wanneer deze commissie was ingesteld, eT nog meer reden voor bestond om gevel- wedstrijden te houden, waardoor ee ne rz ij ds de goede werking van de com missie zou worden aangetoond, an derzijds de architecten zouden wor den gesterkt. Daarbij werd algemeen erkend, dat lidt zeer goed doenlijk en bovendien wensehelijk is de mededinging meer algemeen tc maken. Het denkbeeld werd geopperd om alle gevels, die in een bepaalden tijd zijn tot stand ge komen. door een jury te doenbeoor- deelen, aan welk denkbeeld, zooals bleek, wel eenige bezwaren, doch geen onoverkomelijke, verbonden zijn, voor al niet wanneer aan dozen wedstrijd groote publiciteit werd gegeven en ..ie gemeente dezen steunde. Deze steun, meenden vele leden, kan des te eerder door de gemeente verleend worden, omdat de voorspoed van onze gemeente afhankelijk is van hare aantrekkelijkheid, welke aan trekkelijkheid voor een groot deel af hankelijk is van haar uiterlijk aan zien, waardoor niet alleen bewoners, maar jaarlijks een stroom van reizi gers binnen hare muren wordt ge trokken. Het bevorderen van die aantrekke lijkheid is een gemeentebelang. De lieer Rinkema heeft met veel be langstelling de gehouden discussies gevolgd, en erkent gaarne, dat hi; nis particulier deze wedstrijden wil steunen, maar dat hij als lid van den raad op een ander standpunt meent te staan. Wordt door de afdeeling aan de geopperde bezwaren tegen het programma van de gehouden wed strijden tegemoet gekomen, dan wil hij gaarne in overweging nemen f hij Tiok als raadslid zijn steun daar aan kan geven. Het verheugt hem, dat zijn gedach ten betreffende het instellen van eene door hem bedoelde commissie in goe de aarde is gevallen en hij hoopt, al vorens daaromtrent een voorstel aan clen Raad te doen. dit in de afdeeling te kunnen bespreken. De Voorzitter herinnerde er ten slotte aan. dat deze vergadering is belegd om eene nuttige zaak te be spreken, besluiten konden uit den aard der zaak niet worden genomen. eele politie-berichtgevers voor de cou ranten op zekeren dag werden opge heven en vervangen door een uittrek sel uit het politie-rapport, dat ge woonlijk niet veel anders behelst dan dat er proces-verbaal m opgemaakt tegen een kat, die burengerucht maakte en dat er op straat is verlo ren een zilveren dop van een flacon en een hondenhalsband. Wanneer iemand geschikt is, om in den doolhof der Drankwet hare uitvoering te gaan toepassen, dan is dat zeker wel de heer Balkestein, die over deze wet zelfs een handleiding ten dienste der politie heeft geschre ven en ook door zijn persoonlijke eigenschappen daarvoor de aangewe zen man kan worden genoemd. Maar voor 't politiecorps, dat van al die wisselingen in 't, personeel niet bete wordt, is zijn heengaan zeer te be treuren. Hij bedankt den heer Rinkema voor de ontwikkeling van zijn denkbeel den wij hebben de onze trachten e vei (ledigen en hij hoopte dat deze ver dediging zoude hebben medegewerkt tot opheffing van de bezwaren, die het den heer Rinkema onmogelijk maakten zich voor het verleenen van eene subsidie te verklaren. Stadsnieuws Binnenland Raad van Beroep. Chr. Harder was als voorslaand ei- werkzaam aan het bakenmagazijn te Enkhuizen, toen hij op 27 October 1904 een ongeluk kreeg, waardoor zijn rechterarm, even onder de elle boog, moest worden afgezet. De Rijksverzekeringbank kende hem bij liaar besluit van 21 December een rente van 5H van zijn dagloon toe. daarbij aannemende dat hij drie vierde deel van zijn werkkracht mist. Tegen deze beslissing was Harder, alsook de plaatselijke commissie te Enkhuizen ingevolge artikel 86 der Ongevallenwet, in beroep gekomen, omdat zij van oordeel zijn dat hier van gedeeltelijke ongeschiktheid geen sprake is, maar wel van geheele on geschiktheid. Vrijdagmiddag werd dit beroep be handeld. Behalve Harder en de presi dent 'der plaatselijke commissie Vlas veld, werden als getuigen-deskundi- gen gehoord de smeden A. H. F. Lo- man te Haarlem en L. van Heinin gen te Enkhuizen. Uit het getuigenverküor bleek, dat de getroffene, die thans 60 jaren is, sinds 39 jaar aan het bakenmagazijn werkzaam was.zoodat hij, als het ongeval niet was gebeurd, thans van rijkswege pensioen zou genieten. Voorts waren alle getuigen het erover eens, dat Harder totaal ongeschikt tol ecnigen arbeid in het smidsvak is, terwijl het hoogst onwaarschijnlijk is, dat hij eenlg loopwerk zal kun nen krijgen. De Raad van Beroep bepaalde na dit getuigenverhoor de uitspraak op Vrijdag 17 Maart a s. Do Singernaaimacliine. Men verzoekt ons nog te melden dat de kampioensjerpen voor den Haarlemschen Scherinbond, zijn ge borduurd op de naaimachines van de Singer-Maatschapp Sirih. In net „Bulletin van het Koloniaal Museum te Haarlem' no. 32, zijn op genomen de bekroonde antwoorden op de prijsvraag voor 1903 over de kennis van liet gebruik van Sirih in Xcderlandsch-Indie. Er zijn vijf ant woorden in het HoUandsch, van de heeren H R Rookkamer. J H Meerwoldt, L A. T. J. F. van Oyen, L. Th. Mayer en N. B. Lucardie, een in het Duitscii van den heer C. I-Iart- wich te Zurich, een in het Maleisch van clen heer Sastro Winangoen, waarvan ook een vertaling door den lieer T. J. Bezemer is opgenomen. Dertien platen en een aantal afbeel dingen verduidelijken den tekst. De Kamer van Koophandel heeft in haar laatste vergadering gesproken over een voor Haarlem zeer belang rijke zaak. Dat is wel eens anders Wanneer haar hulp wordt gevraagd in de moeilijkheden van laat ons zeg gen do rechten op kurk in RiMan-1 en verbetering van consulaire toe standen in 't buitenland, dan vraagt de goè gemeente zich wel eens af. of dergelijke punten van behandeling niet. meer deftig dan nuttig zijn en of, om het maar ronduit te zeggen, r in Haarlëm en haar omstreken zelf geen dingen ter hand genomen kun nen worden, waarvan liet practische voordeel dichter bij de hand ligt. Intusschen doe ik thans min of meer als de dominé, die op den preekstoel aan zijn toehoorders ver wijt, dat het kerkbezoek zoo slecht is, terwijl do wegblijvers, voor w'e hot bedoeld is, er juist niets van hooren. De Kamer van Koophandel 'toch hééft, zooals ik zei, een plaatse lijk l>elang behandeld en wel de quaes- I tie van den in- en uitgang van het station. Terecht, naar mijn zienswij- Jze. heeft zij aan 't gemeentebestuur geadviseerd den hoofdingang van he; inieuwe station te laten waar die nu 'is, namelijk aan den Zuidkant, maar i tevens aangeraden de onderdoorgan- gen onder het station zoover door te trekken, dat ook aan den Noordkant, dus bij het Bolwerk, een uit- dn in gang kunnen worden gemaakt. Deze. practische raad maakt het dus mog - lijk. dat de menschen, die van den Zuidkant komen (verreweg de mees ten), niet het geheele station behoe ven om te loopen, zooals zou dienen te geschieden, wanneer enkel aan den Noordkant een in- en uitgang- was, zooals door sommigen is ge wenscht om een mooie entrée te heb ben. Toch is aan den Noordkant een in- en uitgang gewenscht. omdat, zoodra de overwegen zullen zijn ver vallen, het Noorder-kwartier een grooten bloei tegemoet gaat en op eou belangrijke uitbreiding kan rekenen. Terloops, als een kleinigheid, 'loet de Kamer van Koophandel opmerken, dat, wanneer het nieuwe station m Staten-Generaal KAMEROVERZICHT. De Hooger Onderwijswet is in vei lige haven. Wel is waar, is de eind stemming bepaald op „een nader vast te stellen dag maar men mag toch wel voorspellen dat zij in Twee de- en Eerste Kamer een meerderheid zal vinden De regeling der theologische facul teit heeft gisteren nog verschillende sprekers in het vuur gebracht. Maar ten slotte is de wensch bij vorige debatten door den heer Lobman ge uit, in vervulling gegaan. Want de heeren Schokking en 'de Visser heb ben zich met intrekking van vorige moties en amendementen laten vin den, voor een voorstel, waarbij wordt bevolen dat binnen drie jaren een wetsontwerp wordt ingediend, waar bij de bepalingen der wet, nopens de faculteiten der godgeleerdheid, aan de Rijksuniversiteiten nader worden geregeld. De Minister van BinnenlawTsche Zaken aanvaardde in dezen vorm dit amendement. Formeel achtte hij 't volkomen on schuldig Immers, bezwaar kan er niet bestaan tegen een voorschrift tot wijziging der wet binnen een zeker aantal jaren. Er zijn ten deze ante cedenten. En aan den anderen kant, steunde de Minister ook dc critiekop de tegenwoordige theologische facul teiten. De Minister ging de geschiede nis nog eens na, ten betooge dat men de historische lijn heeft verlaten en gaf als zijn meening te kennen dat een theologische faculteit alleen ééi.c voor godgeleerdheid kan zijn en dat de vakken van godsdienstwetenschap- pon behoorden bij de philosofische en litterarische vakken. De heer Borgesius, die erkende aat er een onwaarheid lag in den naam van „godgeleerdheid", een onwaar heid lus in de bestaande wet, wa? wel geneigd vóór het amendement te stemmen. Maar hij deed dit los van de toelichting. Want, aldus beloog le hij, de heeren de Visser en Sclr.it- king eischten eigenlijk een ,Ker vormde faculteit". Dit laatste was voor de aanwezige sociaal-democra ten reden te over om tegen het amen dement te stemmen. De heer Ter Laan kwam hun houding even toe lichten. Afgescheiden van hun we-tscli van scheiding van Kerk en Staat wilden zij geen faculteit voor één Kerkgenootschap. Zij verwachtten daarvan godsdienstigen twist in de politiek, en dat mocht deze Regeering nu al verlangen de sociaal-demo craten niet. Het amendement weid met 59 legen 13 stemmen a a n g e n omen, de overige artikelen goedgekeurd, en ge lijk gezegd de eindstemming tot na der verschoven. De heffing van den Rijksaccijns op het geslacht maakte reeds bij het debat over de jongste begrooting van „Financiën" een punt van breedvoe rige besprekingen uit. Gisteren kwam de zaak - in verband met een adres gebruik genomen is, de tramlijnon op het. Stationsplein niet zullen kunnen blijven. Derhalve zal mm zicli moeten voorstellen, dat de beide lijnen van de E. X. E. T. onder de viaducten aan den Jans- en Kruisweg door gaan en elkaar «op het Kennemerplem ontmoeten. Immers een kringbaan z.1 liet moeten blijven en aansluiting aan de Bloemendaalsche lijn is noo 1- zakelijk, Of evenwel op deze manier de ruim te aan den Noordkant van'"t station weer niet te klein zou worden, mag wel eens goed worden nagegaan. Ie meer nog wanneer vandaag of mor gen de lijn naar de begraafplaats tot stand komt. waarvoor de Haarlem sche Tramweg-Maatschappij conces sie heeft gevraagd en die op den duur toch niet tegen te houden is. Komt op die plek gebrek aan ruim te. dan zie ik gevaar voor on'S moei Bolwerk, dat dan wel eens t&n de eischen van 't verkeer zou kunnen worden opgeofferd. Wat mij betreft, ik heb. na de verwoesting van den Kleinen Houtweg, vooreerst genoeg van den ruil van boomen voor rails. We zijn vóór 15 Februari gelukkig gemaakt met. een honderd of wat nieu we kiezers. Natuurlijk heb ik daar niets tegen, hoemeer kiezers hoemeer vreugd, maar we komen, naar 't mij voor komt, wel een beetje in 't geval van den winkelier, die de nieuwe stoffen al heeft ontvangen, terwijl hij notr zit met eon voorraad verschoten en van Rotterdamsc-ue slagers op nieuw ter sprake. De heer Pastoors, die de klacht dar slagers ondersteun de, die bij benadering van vee do dupe worden van de onkunde der commiezen, vond een medestander in den heer Artz. Deze kwam opnieuw terug „p ztjn vroeger ontwikkeld denkbeeld om te verbieden het nemen van „strijkgeld" door de commiezen bij terugkoop van benaderd vee. En dan wilde hij ook verbieden liet slachten van benaderd vee, waardoor de commiezen concur renten van de slagers worden. De Minister van Financiën, die mèt den heer van Raalte, het 75 jaren lang werkende stelsel van benade ring in bescherming nam, beloofde overweging der uitgesproken grie ven, maar nam 't overigens voor de commiezen op tegen het verwijt van onkunde floor den heer Passtoors. Ten slotte deed de heer Verhey nog hetzelfde voor den gep. kapitein luitenant Ier zee C. Vroede, die zich in een aantal adressen aan de Ka mer beklaagd had over hem aange daan onrecht. Dc Rotterdamscho af gevaardigde gevoelde iets voor de in de adressen aangevoerde grieven en wilde niet meewerken tot de conclu sie der 'Commissie uit de Kamer om de adressen neder te leggen ter griffie. De Kamer zal te dien aanzien Dinsdag a.s. om 11 uur bij de voort zetting der werkzaamheden heslissen. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder bracht Vrijdagmiddag 12 uur in den Haag se hen Kunstkring een langdurig be zoek aan de tentoonstelling van ont werpen, schetsen, modellen enz. van uit- en niet uitgevoerde werken, in de laatste 10 jaren door Nederlanï- sche architecten vervaardigd. II. M. werd ontvangen en rondge leid door den heer J D, Looyen. die de gewenschte inlichtingen ver strekte. Met veel belangstelling werden de verschillende teekeningen, modellen enz. bezichtigd, In 't bijzonder nam H. M. de teekeningen van de heeren li. 1'. Berlage, W. v. Booven, Jos. Guypers, Jan Stuyt en Hanraai in ©ogenschouw, terwijl het model van het paleis door den heer v. Booven ontworpen, naar aanleiding vaneen prijsvraag der Maatschappij tot be vordering van de Bouwkunst te Am sterdam, zeer de aandacht van H..M, trok. Vrijdag zijn aan het diner ten hove gonoodigd jhr. II. van der Wijck, lid van den Raad van State, n echtgenootebaron van Zuylen van Nyevelt, jagermeester van H. M. de Koningin in Zuid-Holland, en echtgenoote; jhr. Van Geen, adju dant en particulier secretaris vanH. M en echtgenootejhr. mr. Band, kolonel-commandant der d.d. sohut- te rij en kolonel Waal, commandant van. het 2de regiment veld-artillerie. De Koningin heeit uen kapitein ter zee baron Sweerts i' Landas, die he den het bevel over de Java-divïsie in Indie heeft overgedragen aan den schout-bij-nacht Snethlage, bevorderd tot schout-bij-nacht. verlegen goed, die hij niet kwijt kan raken. Wat anders kunnen wc zeg gen van de talrijke kiezers, die ge trouwelijk. of liet Tweede Kamer Provinciale Staten of Gemeenteraad geldt, niet naar de stembus gaan'. Wat hebben we daaraan W at doen wc er mee De winkelier kan zijn overschot nog in de étalage leggen en prijzen voor de helft van tie waarde, met een groot plakkaat: „Uitverkoop of „Opruiming". Konden wij ook maar eens een liquidatie houden van onverschillige kiezers. Dc- kieswet be hoorde een bepaling te bevatten, dat elke kiezer, die in twee achtereenvol gende verkiezingen zonder geldige reden van zijn stemrecht geen ge bruik heeft gemaakt., ambtshalve ge durende een jaar van zijn kiesrecht wordt ontzet. i Tot welke partij ónze nieuwe kie zers belmoren, valt, moeilijk te zeggen, opmerkelijk is het, dat iedere partij zoo niet allen, dan toch graag -ie niee>ten naar zich toerekent. Ik zal nie in dat vraagstuk niet verdiepen, maar alleen de hoop uitspreken, dat deze nieuwelingen rui "ok eens ge trouwe kiezers zullen blijken te we zen. Menschen. die niet zeggen van daag is 't me te koud, of te nat. of te warm. maar die gaan stemmen uit belangstelling voor de publieke zaak. Doen ze dat niet, dan belmoren ze maar weer tot de verschoten goede ren. de verlegen stoffen van 't vorige jaar. die opgeruimd verdienen te wor den tot den kostenden prijs. FTDELTO.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5