ierzeesche booten op stapel te doen aetten. UIT HET LAGERHUIS. In den loop der beraadslaging over de suppletoire begrootingen daalde de •egeeringsmeerderheid tot 24, daar •en motie van Lloyd George, bedoe lende de verdaging van de discuss*» «n die door de regeering werd bestre den met slechts 191 tegen 167 stem men werd verworpen. De uitslag van de stemming lokte geestdriftige toejuichingen uit van de oppositie en kreten van aftreden! aftreden DE ITALIAANSCHE SPOORWEGQUAESTIE. In den Senaat werd Donderdag be- jraadslaagd over een interpellatie over de obstructie van het spoorwegperso neel. Na verklaringen van de minis ters Tedesco en Tittoni werd met bij na algemeene stemmen een motie aangenomen die door de regeering was aanvaard en waarin vertrou wen werd uitgesproken, dat de regee- ring door haar tusschenkomst de te genwoordige moeilijkheden zal doen eindigen en de middelen zal overwe gen om dergelijke feiten in den ver volge in eenigen openbaren dienst te voorkomen. MAXIM GORKL De Petersburgsch© correspondent van de „Daily Telegraph" weet mee te deel^n, dat in een .nieuw werk van Maxim Gorki, dat spoedig het licht zal zien, beschreven worden de erva ringen en emoties van een jong stu dent, die na een straatoproer wordt gearresteerd en voor het eerst van lijn leven met de gevangenis kennis maakt. Dit werk moet van zulk een hevig realisme zijn. dat men er de weder ga van des schrijvers eigen onder vindingen in vermoedt. Toch kan dit vermoeden slechts onjuist zijn, omdat het bedoelde werk in manuscript werd gebracht vóór de jongste gebeurtenis sen. Toch heeft Maxim Gorki wei ge werkt in de gevangenis en het is al weder dr. Dillon, die weet mee te doe len, dat de schrijver stof waaruit hij eerst eon drama had meen en te bou wen, ten slotte verwerkte tot een sa- tyrisch blijspel, dat „Kinderen der Zon" zal heeten. Het werd, afgezien nog van de naargeestige omgeving, geschreven onder moeilijke omstandigheden, want de schrijver die, gelijk men zich herinneren zal, eerst na lang aandringen van zijn vrouw papier, pennen en inkt had gekregen, moest ïn de gevangenis zijn aan den grond vastgeschroefd bed als stoel gebrui ken dat een heel eind van de even eens vast geschroefde tafel afstond. Met diepbewogen rug en overmatig gestrekten hals schreef Maxim Gorki aldus zijn gevangenis-blijspel. GENERAAL BOOTH. Generaal Booth nam gisteren in Exeter Hall in het Strand afscheid van een geestdriftige menigte zijner volgelingen alvorens hij vol moeden. geestkracht als altijd zijn reis naar Australië gaat aanvaarden. In een redevoering, die anderhalf uur duur de, beschreef de grijze leider het werk en den voortgang van het Leger des Heilslater verklaarde hij, dat hij teruggekeerd uit Australië een automobieltocht door Engeland, Duitschland en andere landen op het vasteland wil ondernemen. Donderdagmorgen te elf uur ver trok de generaal van Victoria Sta tion. Hij reist over land naar Marseil le en is van plan onderweg naar het zuiden Jaffa, Jerusalem en Jericho te bezoeken. "ÖÖRLÖGSVARÏA worden, zijn niet bevestigd. Het laat ste bericht over deze aangelegenheid luidt, dat generaal Dragomirof van den Tsaar opdracht heeft gekregen, de oncenigheid tusschen Kooropatkin en Grippenberg te onderzoeken. Stadsnieuws Statistiek der geboorten en sterfte. Bij de laatstverschenen Staatscou rant is gevoegd een statistiek der ge boorten en der sterfte naar den leef tijd en de oorzaken van den dood*'n Nederland over December 1904. Uit deze statistiek blijkt, dat Neder land op 1 Januari 1904 5.430.981 in woners telde, de provincie Noord-Hol land 1.038.530, en de gemeente Haar lem 68.518. In Haarlem werden er in die maand 157 geboren, terwijl er 75 overleden. Aangereden. Door de electrisch© tram naar Haar lem is Woensdagmiddag tusschen Slo- terdijk en Halfweg een straatmuzi kant overreden. De man, die zwaar aan de be enen gewond was. werd met een goederen wagen van de Electrische Spoorweg maatschappij naar Amsterdam ver voerd en vervolgens per brancard naar het binnen-gasthuis gebracht. Verkiezingscourant, Binnenkort zal naar wij vernemen door de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" een verkiezingscourant hier ter stede uitgegeven worden. j Commissie C tot wering van Schoolverzuim. De Commissie C tot wering van Schoolverzuim benoemde in hare ver gadering van 2 dezer tot voorzitter den heer W. A. J. van de Kamp en tot secretaris den heer Ed. A. van Bllderbeek. Beide gekozenen waren aftredend. i Examen Rijkskweekschool. Tot deelneming aan het examen voor de Rijkskweekschool alhier hen- ben zich 66 candidaten opgegeven. Het schriftelijk gedeelte van het examen is bepaald op 16 dezer. De Haarlemscho Jongel. Vereeniging Pred. 12 1 a zal den 6en Maart een feestavond houden in het Brongebouw. Naar men ons meMfc zullen opgevoerd worden de samen spraken „Heintje" en „de Boer en de Fotograaf'. Wij kunnen ieder opwekken er heen te gaan. 1 Voetbal. Op het terrein aan de Spanjaards- laan zal Zondag a.s. ©en voetbalwed strijd gespeeld worden tusschen Ra- piditas uit Rotterdam en de H. F. C. Haarl. Kunstkring. Het verslag van de tentoonstelling van Theopliile de Bock's werken wordt wegens plaatsgebrek in ons Zaterdagavond uitkomend nummer geplaatst. Natuurhist. Vereeniging. Donderdagavond vergaderde do afd. Haarlem van de Natuurhist. Vereeni ging, onder leiding van den heer Leonard A. Springer, in café Brink- matin. Onder de ingekomen stukken was er oen van het hoofdbestuur, waarin de aandacht werd gevestigd op de waar de van het behoud van „natuur-mo- numenten", wilde plekjes in de na tuur, die dreigen te verdwijnen als niet door zorgzame hand voor hun behoud wordt gewaakt. Ter bespreking van de beste wijze om tot dit doel te geraken, zal op 22 April a.s. te Amsterdam gehouden worden een vergadering, waartoe af gevaardigden dei- afdeeling worden uitgenoodigd. In de volgende vergadering zal wat de afdeeling Haarlem betreft, een keuze van een afgevaardigde plaats hebben. Tot lid van het bestuur, in de plaats van den heer P. W. Voet, die be dankt heeft, werd gekozen de heer R. Luyten. Daarop verkreeg de heer J. A. Lode- wijks Jr. het woord over „Kruis- of zolfbestuiving Het doel van zijn heldere, aangena me voordracht was te betoogen de onjuistheid in zeer vele gevallen althans van het sprookje, dat in secten do bestuiring der bloemen be vorderen of mogelijk maken. De heer Leonard Springer gaf den aanwezigen wederom gelegenheid zijn groot© kennis der coniferen te doen zien door eenige mededeelingen over Inlandsche Coniferen. Als naar ge j woo rite werd daarbij een rijke verz.v t meling van producten in natura ge- toond. Ten slotte gaven enkele leden nog j eenige kleiner© bijdragen. j Aanbesteding, i Door den bouwk. ingenieur J. A. G. i v. d. Steur alhier is aanbesteed j Het bouwen van twee lokalen aan I de Christelijke school in de Antonie- straat en het verbouwen van het perc. No. 61 aan het Spaarne. Ingeschreven werd door H. London ƒ12087 A. Rinkema 11442 J. W. v. Santé ƒ11767 A. J. Geyl firma Martens Zn. ƒ11950 A. Bijland en P. Cremers ƒ12800 W. Saeijs ƒ11426 B. Hagen 13760 C. Nederkoorn 9450 J. H. Daudey ƒ12100 M. Nederkoorn 9270 G. P. J. Beccari 12340 N. A. v. Zanten ƒ11450 J. N. v. d. Merk ƒ12450 A. Heijns ƒ12354 P. Hoetjes ƒ12290 C. Rol H569 Alle inschrijvers wonen alhier. j Overreden. i Donderdagmiddag omstreeks rijf juur geraakte op het Verwulft een zesjarig knaapje onder een meelwa- gen, waardoor een der wielen over j zijn beentje ging. Het arme kind werd opgenomen en naar een inden omtrek wonend geneesheer gebracht Binnenland Benoemd. Naar wij vernemen is de secretaris der gymnastiek- en schermvereeniging Concordia alhier, benoemd tot admi nistrateur van de Commissie van Re dactie van het Turnblad, orgaan van het Nederlandse!» Gymnastiek Ver bond. WLADIWOSTOK. De versterking van Wladiwostok, soo meldt men uit Tokio, is thans voltooid. Het garnizoen is 40.000 man sterk. De nog in de stad gebleven non-combattanten zijn in de binnen stad in veiligheid gebracht. De prij zen der levensmiddelen zijn alreeds gestegen. De kruiser „Rossia" verlaat meer malen de haven doch de „Gromoboi" en de „Bogatyr" zijn nog niet af doende hersteld, eri liggen hevig slag- ai j. Van de zeven te Wladiwostok aanwezige torpedobooten zitten er drie in het ijs vast, doch er wordt hard met twee ijsbrekers gewerkt. Acht koopvaardijschepen liggen in de haven. DE ONTVANGST VAN STöSSEL. Uit Petersburg wordt aan de Duit- sche bladen gemeld, dat de veel-geïn- terriewde held van Port Arthur, ge neraal Von Stössel, aldaar zonder ge zang en gejuich zal worden ontvan gen. Von Stössel zal de rol moeten spelen van zondebok op wien do last van eigen tekortkomingen en onge schiktheden zal worden geladen. Tege lijk hoopt men daardoor zijn gevrees de onthullingen over den toestand der vesting en van de vloot van te voren te ontzenuwen. Dat tegenover generaal Von Stössel een vast aaneengesloten coterie staat, blijkt wel uit de omstandigheid, dat geen enkel blad zijn stem verheft, en zelfs die bladen nu zwijgen, welke zijn lof verkondigden toen de vesting viel. Do ,.St. Petersburg Ztg.", een Duitsch blad in do Russische hoofd stad verschijnend, vergelijkt het lot van Von Stössel met dat van Bazaine en de toestanden van het toenmalige Frankrijk met die van het tegenwoor dige Rusland. Wat echter generaal Von Stössel, voor wien het buitenland, natuurlijk Engeland uitgezonderd, sympathie was blijven koesteren, zelfs in weer wil van de tegen hem gevoerde 1 as ter-campagne, geen rroed doet is het. standpunt dat hij inneemt door do rampspoeden van hot inwendige Rus land ook te schuiven op rekening van zijn tegenstander. GRIPPENBERG EN KOEROPATKIN. Do geruchten, dat generaal Grip penberg in ongenade zou zijn geval len on dat de Tsaar gelast zou heb ben. dat de descrtcerende bcvolhobber veer den krijgsraad gebracht moest Nieuwe Firma. De heer A. J. van der Steur, vroeger lid van de firma A. van der Steur Zoon, heeft zich thans als dames- en heerenkleermaker gevestigd in de Groote Houtstraat No. 48. Hij heeft zijn zaak geheel op zijn Engelsch in gericht, zoowel uit- als inwendig. Van buiten maakt het huis met zijn éene ruit van matglas in koperen rand, een stemmigen indrukvan binnen doet het in stijl gehouden meubilair van mahoniehout in een omgeving van rustige kleuren aangenaam aan Evenals in 't buitenland zijn de stof fen niet in kasten geborgen, maar liggen op de tafels geschikt, om den kooper daarvan een goed overzicht te" geven. Het magazijn wordt electrisch, schitterend verlicht. Aan de paskamers is veel zorg be- steed. Er zijn er twee, een voor hee- ren en een voor dames, beide keurig ingericht, o.a. met draaiende spie gels en verwarmd door een grooten kachel tusschen de beide vertrekken in, zoodat de kamers vrij blijven van stof en kachelafval. Ook dezen heb ben electrisch licht. Achterin het huis zijp ruime snij kamers, waarbij do afdeelingèn da mes- en heerenkleermakerij strikt ge scheiden zijn. De heer A. J. van der Steur, die zelf vakman is, daar hij "vroeger in 't buitenland als coupeur hoeft gewerkt, kent dus de beteekenis voor zijn vak van een onberispelijke coupe en heeft voor deze afdeeling bekwame buitenlandsche vaklieden geëngageerd. De heer J. A. G. van der Steur, ar chitect alhier, heeft .het toezicht over de inrichting gehouden en voor een artistiek geheel gezorgd. i Waarom ook zoo onvoor zichtig! Donderdagavond omstreeks 9 uur stapte aan den Jansweg een mau in de verkeerde richting uit de nog in beweging zijnde electrische tram. De man viel achterover, waardoor hij een gapende wonde aan zijn ach terhoofd bekwam. Bovendien klaagde hij over pijn in den rug. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen. j Een leelijkejongensstreek. Terwijl Donderdagmiddag een ■koopman met aardewerk op denKou- denhorn zijn wagen voor een huis al daar neerzette om aan te schellen, had een straatjongen de laffe aardig heid de kar te dompen, waardoor een aantal voorwerpen braken en de man een grooten schadepost bekwam. De jongen ging er van docu. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. De wetten betreffende de onderwij zers-pensioenen, die de Kamer thans bezighouden, zijn ongetwijfeld zeer j belangrijk, maar de debatten zijnon-i gelooflijk saai. Schering en inslag daarvan is de j vraag of er een rechtsgrond is aantal geven voor het in het pensioenfonds! opnemen van de bijzondere onderwij-1 zers. De heer Smeenge zag dien nietj hij wilde deze wetten enkel in het j belang van de onderwijzers en in het j belang van het onderwijs. Mits dien-j tengevolge de ambtenaren niet min der pensioen zouden krijgen of niet op zwaardere lasten zouden komen. Ook de z. g. „vak-onderwijzers" (gym- nastiek, teekenen) en die der am- bachtsscholen moesten z. i. worden opgenomen. Ook die heer Tydeman ontkende het bestaan van een rechts grond. De geheele regeling kwam neer óp verhoogde subsidie voor het bijzonder onderwijs. Spr. achtte die gestadige gelijkstelling met het open baar onderwij 9 in strij:d met de Grondwet. Men kwam er toe tot „ver- staatlichung" van de bijzondere school, niet te rijmen met de leuze van vrije school maar men kwam er tevens toe tot slooping van de j openbare school. De heer Ketelaar verdiepte zich niet in de juridische quaestie. Al erkende hij de gegrond- heid der aangevoerde bedenkingen, op practische gronden ging hij mede. Hij toonde enkel aan, dat 't vooreen 2000-tal onderwijzers voordeeliger was om door de gemeenten gepension- neerd te worden, wat hij wenschtè dat 't geval kon blijven. Ook op andere punten openbaarde hij zijn wen- schen. En hij èn de heer Verhey be treurden, dat het gewijzigd ontwerp niet andermaal naar de afdeelingen was gegaan en dit debat opnieuw schriftelijk was voorbereid. Laatstge noemde spr. zag in de onderdeelen der regeling menig bezwaar, o. m. het gemis aan contróle op de salarissen, de stortingen, den pensioensgrond slag. En zoo was er meer. Nog ettelijke andere sprekers voer den het woord. De heer Passtoors simpelijk tot aanbeveling van deze wetten in het belang eener breede groep van mannen en vrouwen in den lande. De heer De Vries aanvaardde het pensioen niet onder zoodanige voorwaarde, dat het de bijzondere onderwijzers tot Staatsambtenaren maakte, doch enkel als middel tot gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs. De bijz. on derwijzers moesten niet naar de open bare school worden gelokt door een betere positie. Wie dwang vreesde, om conscientie-bezwaren. behoefde de uitkeering niet aan te nemen (ge lach). De eenige rechtsgrond, ook voor het opnemen van onderwijzers van niet-gesubsidieerde scholen, zag spr. in het streven om alle onderwijs gelijkelijk te behandelen. De heer Schokking daarentegen zag in het voorgestelde een stap tot Staatspensionneering. Deze wet was een novum de rechtsgrond was er z. i. niet of niet duidelijk geformu leerd. Er was dus een zekere betrek king te scheppen tusschen den ge- pensionneerde en de overheid. De heer Ter Laan maakte aanmerking op een aantal onderdeelen van de voorge stelde regeling, o. a. wat de handha ving betreft van de verkregen rech ten der onderwijzeres, die huwt of van den onderwijzer, die het onder wijs verlaat. Hij steunde den aan drang van andere sprekers om nog enkele categoriën van onderwijzers in het pensioenvoorrecht te doendee- len. Heden 11 uur voortzetting. STORMWEER EN EEN GASTVRIJE ONTVANGST. Men meldt uit Hellevoetsluis Twee marine-sloepen, behoorende in den dienst der matrozen-opleiding alhier, hadden het ongeluk, geduren de stormweer, beneden de haven van Stellendam aan lager wal te gera ken. Alle pogingen om de vaartuig jes vlot te krijgen, mislukten, tot vier Stellendamsche visschers. tot aan de borst door het water wadende, met hunne stevige knuisten hulp verleen den, en met uitmuntend gevolg. Koers werd nu gezet naar de Stellendam sche haven. Intusschen viel de duis ternis het bleef stormentoch zou de bemanning trachten Helvoet te be reiken. Maar èn het booze weer èn een opgeloopen defect aan het roer was oorzaak, dat de scheepjes weer aan den wal geraakten, nu tusschen Stellendam en Goeree. Zoo goed als de duisternis het toeliet, werd de omtrek verkend en één der matrozen kwam op de hofstede van den heer D. Zaayer, waar hij hulp vroeg en verkreeg. Alle schipbreukelingen, dooren-door nat, werden bij dien gastvrijen heer onder dak gebracht. Den anderen morgen werden de lui door verschillende menschen aan dro ge kleederen geholpen en later op den dag kwam de sleepboot Gier de booten halen. Zonder ongelukken kwam men toen hier terug. HET DRAMA TE BEEK. Het Rijkspolitieblad bevat het vol gende Den 20 Febr. j.l. is eenige meters van de Nederlandsche grens op Duitsch grondgebied, nabij de ge meente Groesbeek, door verdrinking vermoedelijk vermoord een in die omstreken onbekend vrouwspersoon van omstreeks 25-jarigen leeftijd. De kleeding der vrouw, waarvan al leen het hemd gemerkt met de lel^srs C. D., duidt aan dat zij vermoedelijk dienstbode is geweest. In een der klee- dingstukken komt voor een firma naam „Confection. M. Rossignon Liège, Verviers.' Des voormiddags omstreeks 11 uur van 20 Febr. is zij te Groesbeek ge zien met een onbekend manspersoon, die met haar in de richting der plaats waar het misdrijf is gepleegd, wan delde en die een uur later, toen hij aleen terugkwam naar een tram vroeg in de richting Nijmegen. Signalement van dien man: middel matig groot, knap uiterlijk, kwart kneveltje, in het zwart gekleed, onge veer 25 of 30 jaar oud. Toen hij naar de tram vroeg, sprak hij de Nederlandsche taal, doch met een vreemd accent, vermoedelijk de taal eener plattelandsche gemeente. De brigade-commandant der konink lijke marechaussee te Groesbeek, die vermoedt, dat de vermoorde en ver dachte Nederlanders, of althans grensbewoners van Nederland zijn, verzoekt nasporing en aanhouding ter overbrenging van den verdachte als mede inlichtingen omtrent de identi teit van het lijk. Christelijk Nationaal On der w ij s in Zuii d-Afrik a. Men meldt ons, dat de zuivere op brengst van de collecte door en voor Ds. P. S. van Heerden en Gen. G. H. Kritzinger bedraagt, na aftrek van alle onkosten ,de som van 2957.27^, welk bedrag is afgedragen aan den penningmeester van het Hoofdbestuur 'der Ned. Z.-Afr. Vereen. Kamer van Arbeid voorde Confectiebedrijven. Donderdag had ten stadhuize de verkiezing plaats van 5 leden patroons en 5 leden werklieden voor de Ka mer van Arbeid voor de Confectiebe drijven fér dezer stede, j Voor de verkiezing van leden pa- jtroons, waren 9 stembriefjes ingeko- men. Van deze stemmen verkregen 3c heeren P. J. Vasen 9, H. Ichelshei- mer 8, D. Miezerus 7. W- van Am- stel 7 en N. van der VTQ-k 6, zoodat 1 genoemde heeren zijn gekozen, j Voor de verkiezing van leden werk lieden waren 33 stembriefjes ingele verd waarvan er 5 van onwaarde waren. Hiervan verkregen de heeren P. A. Alleman 25, W. J. Reiningh 18, •J. Vlootman 22, C. Th. Rademaker 18, W. F. Misset 13 en N van Exel 6. De vier eerstgenoemde zijn dus gekozen, terwijl tusschen de heeren Misset en «Van Exel een herstemming zal moe- ten plaats hebben. j Eenig oponthoud. Hedenmorgen omstreeks acht uur brak een moer van de vooras van een met zakken beladen disselwagen, rij dende op de Gedempte Oude Gracht bij de Groote Houtstraat, waardoor de voorwielen van de as liepen, i Nadat de zakken in een andere wa gen overgeladen waren, slaagde men er met vereende krachten ln, om de wielen weder aan de as te bevestigen zoodat de wagen ter herstelling kon weggereden worden. Do paardentram had door het ge beurde eenig oponthoud. Bekeuringen. Processen-ver baal zijn opgemaakt wegens het loopen door plantsoenen, straatschenderij, het stelen van een zinken tuinvaas, het plaatsen van een verhuiswagen op den openbaren weg zonder lichtgevende lantaarn. Gevonden voorwerpen: een portamonnaie met eenig geld, een hondje, een schort, een sigaren koker met sigaren, een fox-terrier, een scheermes, een werkbroek, en 3 wagens. VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. De door de liberale kiesvereeniging Burgerplicht, te Zevenhuizen op de groslijst geplaatste candidaten voor liet district Delft, n.l. de heeren D. de Klerk, K. Reijne, K. Eland, mr. R. J. A. Patijn en J. E. van der Wielen wenschen geen candidatuur voor dat district te aanvaarden. Door eenige vrijzinnige kiezers in het kiesdistrict Oosterhout (waaron der ressorteeren de gemeenten Oos terhout, Gilsen en Rijen, Chaam, Baerle Nassau, Ginneke en Teterin- gen) is in eene vergadering besloten tot oprichting van de vrijzinnige k*es- vereeniging Oosterhout. In eene ver- gadering, 15 Maart a. s. te houd3n, zal een reglement worden vastge steld en overgegaan worden tot hst kiezen van een bestuur. Naar aan de N. Ct. werd bericht, is aan het bedanken van prof. de Lou ter voor de candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Gouda voorafgegaan een schriftelijke anrle- deeling van de in het district bestaan de vrijzinnig-democratische centrale kiesvereeniging, dat zij geen genoe gen kon nemen met een zgn. oud-iibe- rale candidatuur, ook met met lie van prof. de Louter die, gelijk men weet, zich voor een blanco-artikel 80 der Grondwet verklaard heeft. Door het centraal comité te Leer dam (district Sliedrecht) is het vol gende grostal opgemaaktmr. W. H. de Beaufort, J. E. van der Wielen en R. K. Kuypers te Gorinchem. Men schrijft uit het district Oost- burg Met groote instemming is door de vrijzinnigen in dit district vernomen dat de heer mr. P. C. J. Hennequin zich weder bereid zou verklaard heb ben een eventueele candidatuur te aanvaarden. Op Oostburg toch, het eenige Zeeuwsche district, dat door een liberaal vertegenwoordigd is, heb ben de clericalen alle hoop gevestigd en dr. Kuyper heeft reeds den wensch riitgesproken, dat dit eenige bolwerk van het liberalisme zou vallen. Nu mr. Hennequin zich opnieuw beschik baar stelt, is er evenwel veel kans, dat Oostburg voor de liberalen be houden zal blijven, daar mr. Henne quin in het geheele district een onge kende populariteit geniet. GRIEZELIGE VONDST. Den 25 Febr. j.l. is uit het water van den Trekvliet te 's-Gravenhagc opgevischt een linkerbeen met dijbeen en voet van een manspersoon, verkee- rende in staat van ontbinding en vermoedelijk door een schroef van een boot afgeslagen van het lijk van een drenkeling. De commissaris van politie der 2e afdeeling te 's-Gravenhage verzoekt inlichtingen omtrent een en ander, om zoo mogelijk de identiteit, te kun nen vaststellen. SNUGGER. In den raad eener plattelandsge meente in Noord-Brabant kwam de aanleg eener telefoonlijn aan de orde. Er werd gesproken, hoeveel dit de ge meente elk jaar zou kosten. Een der leden vroeg „of voor dat ding veel steenkolen noodig waren?" ONZE DIPLOMATEN. Men meldt uit Den Haag, dat het aan het departement van Buitenland sche Zaken dagelijks tot „scènes" komt tusschen den minister en den hem „ter zijde" gestelden oud-gezant V vn Wockenlin. De toestand is der mate gespannen, dat men elk oogen- blik de ontslag-aanvraag van baron Melvil van Lynden kan tegemoet zien. BEDRIEGERIJEN. Het is bekend hoe in de laatste ja- i*en het aantal loterijen is toegeno men en het is vooral ten plattelande verbazend in sommige streken, hoe veel last men heeft van aanbiedingen om aan zoogenaamde landbouw-lote- rijen deel te nemen. De kans om tot de gelukkigen te be- hooren bestaat en een landbouwer ont ving de mededeeling, dat op zijn num mer een piano was gevallen. Ér werd tevens medegedeeld, dat de prijs per stoomboot was verzonden uit R. naar T. De landbouwer was met een voer tuig met twee paarden bespannen naar hat ruim twee uren ver gelegen T. getogen, om de piano in ontvangst te nemen. Dat instrument bleek ech ter te zijn een... kinderpianotje, alias glasorgeltje, van een kwartje waar de! Rechtszaken DE MOORD IN DE ZÜILINGSTRAAT (Vervolg van het stuk in ons 2e blad.) Die vraag beantwoordde de subst off. ontkennend, waar uit geen enkele der getuigenverklaringen is kunnen blijken dat het slachtoffer den eersten slag heeft toegebracht. Alle getuigen zijn eenparig in hunne verklaringen dat zij de twee mannen hebben zien vechten, maar dat zij niet hebbeu kunnen waarnemen wie het eerste mishandelde. Daarom kan geen be roep op noodweer worden gedaan. Het diep-tragische in deze is éa.t er wellicht niets gebeurd ware, indien de moeder niet voortgegaan ware met bek], te tarten en te provoceeren. Wel licht ware beklaagde don heengegaan. Hier is de moeder zedelijk schuldiger dan de beklaagde. Zij gaat vrij uit, terwijl de zoon straf zal hebbeu te ondergaan. Maar die straf zal niet zwaar mogen zijn. Ongetwijfeld heeft deze beklaagde ontzettend veel gele den voor hij tot de daad gekomen vra*. Hij is voortdurend het voorwerp ge weest van een tergend plagen van de zijde van den verslagene en van die der moeder, van zijn eigen bloed dus. En vooral dat laatste was 't wat be klaagde het grootste verdriet berok kende. Z. E. A. stond nog eens stil bij de treurige huiselijke omstandighe den waaronder bekl. gebukt gin^ en die, zooals gebleken is, zóódanig wa ren, dat de vader, tengevolge van het wangedrag der moeder, verpleegde in een Rijkswerkinrichting is geworden. Spr. wees op het tragische van het feit dat de eigen moeder tot den oom- mensaal riep Sla hem maar dood, sn dat die moeder 's avonds vroeg aan haar zoon of hij flink op z'n d... gehad heeft. Al valt de daad niotweg te cijferen, te begrijpen achtte subst. officier het echter dat deze beklaagde is gebracht in een toestand van ra zernij. Substituut-officier was er ten slotte van overtuigd dat als bekl. zijn straf zal hebben ondergaan hij wederom als tot dusverre de algemeene achting zal blijven genieten. Wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbende vorderde 7.. B. A. veroordeeling tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Beklaagde gaf, tijdens mr. van Geuns sprak, menigmaal blijken van groote ontroering. Hierna was het woord aaa den raadsman van bekl., mr. Bourlier. Deze wees er allereerst op dat be- klaagde's vader een cynische dronk- aard is, die twaalf kinderen had, waarvan elf stierven. Pleiter schetste beklaagde's droevige jeugd. Er was nooit geld in huis en uit de eene wo ning na de andere werd het gezin gezet wegens huurschuld. In de ge meenste wijken der stad leefde het gezin. Toch, niettegenstaande er alle factoren waren om dit kind te doen opgroeien tot een boef, is het geluk kig geheel anders geloopen. Van de school, waar zijn onderwijzers neer tevreden over hem waren, ging hij vroeg de wereld in. En overal waar hij in dienst was waren de patroons uiterst tevreden over hem. Hij was met het voornemen bezield om voor zijn moeder, die door schuld van den vader gebrek had geleden, verder te zorgen. i Pleiter deed uitkomen dat de moe- 1 der ook veel verdriet heeft gehad en dat zij zich aan den commensaal hechtte omdat deze beter voor haar zorgde dan haar man. Deze commen- saai werd voor beklaagde het noodlot. Pleiter toonde aan dat bekl., voor wien de commensaal ook goed waa maar van wien beklaagde zich afkee- rig begon te toonen toen hij hoorde welk een persoon hij was op zedelijk gebied, er diep onder leed toen hij ten slotte zag dat zijn moeder door haar gedrag van het piëdestal viel waarop zijn liefde tot haar haar had geplaatst. Hierna beschreef pleiter uitvoerig de vervolgingen waaraan bekl. bloot stond van de zijde van den commen saal, die het denkbeeld niet verdra gen kon dat bekl. verkeering bad, i vervolgingen tot welk© de moeder hare medewerking verleende. Zoo kwam pleiter van zelf tot den gemoedstoestand van beklaagde op den noodlottigen dag en releveerde ook hij dat die toestand verergerd werd door de houding der moeder. Dit alles bracht bekl. tot den toe stand van razernij, welke reeds meer malen in den loop van het procea iet sprake kwam. En nu wees pleiter er op, dat het opzet om te mishandelen in deze allerminst vaststaat, want het is in de eerste plaats gebleken dat bekl. den commensaal niet met een mes in de hand is tegemoet getreden, en zelfs toen hij met d en bezemsteel bedreigd werd, slechts naar de krug zijner moeder greep, om zich te ver weren. Toen die kruk brak, bleef de commen saal doorgaan met slaan, slagen die op het hoofd van beklaagde terecht kwamen. Door het treiteren en de slagen op het hoofd is beklaagde in den toestand van razernij gekomen, en in dien toestand is bekl. niet straf baar to stellen. Die toestand blijkt ook uit het steken in den blinde. Voorts trachtte pleiter aan te toonen, dat bekl. niet uit den weg kon, toen de commensaal op hem los sloeg, daar deze den eenigen uitgang van de poort van het hofje versperd© Be klaagde kwam dus te staan voor een plotseling gevaar voor eigen leven en dan is geen logisch nadenken te ver wachten. Er is hier dus het geval van noodweer aanwezig. Pleiter eindigde met de verwachting uit te spreken dat de rechtbank niet het Caïnsteeken zou drukken op het gelaat van dezen beklaagde, op wien reeds het noodlot zijn merk gedrukt heeft. Beklaagde heeft nooit geluk ge kend. Met volkomen succes heeft de commensaal zijn duivelsch werk vol tooid. Pleiter's conclusie strekte tot onttteg van rechtsvervolging. Na korte dupliek vavr mr. Bourlier, werd de uitspraak bepaald op Maan dag 13 Maart. De moeder van beklaagde was bij het nemen van het requisitoir, zoowel als bij het pleidooi in de rechtszaal aanwezig.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2