NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 666S Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen ZATERDAG 18 MAART 1905 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRlE MAANDEN! Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland c a 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, vojr Haarlem 0.37 r «de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 .egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonn ummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor net Buitenland: Compagnie Générale de Pubücité Etrangère G L. PAUSE Co.. JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31^ Faubourg Montmartre. Het Déjeuner-dinatoire. Donderdagmiddag te 2 uur had in Hótol Funckler het déjeuner-dinatoi re plaats, aangeboden door de A)g. Vereeniging voor Bloembollencul tuur. Er zaten in de gezellige zaal - ongeveer 80 gasten aan. Aan de' I hoofdtafel had de voorzitter der Ver- j eeniging, de heer J. H. Wentholt,1 den Commissaris der Koningin, Mr. G. van Tienhoven, aan zijn rechter- hand. den burgemeester Jhr. Mr. J. j W. G. Boreel van Hogeianden aan. zijn linker. Verder merkten wij ,n der de gasten op den directeur-gene- raai voor Landbouw, den heerLovink, de lieer en Craandijk en Verwijnen voor de Vereeniging tot Verfraaiing,1 den beer J. A. G. van der Steur en de leden der Jury, leden der Com. missiën van Bloembollencultuur enz. Nauw was men gezeten, of de heer Wentholt stelde een dronk in op onze Koningin, den Prins en de Koningin-1 Moeder, die staande werd gedronken en gevolgd door een Wilhelmus van het kleine orkestje, dat in de naaste kamer was opgesteld. De tweede tafelrede werd weder I door den heer Wentholt gehouden, ditmaal in het Fransch. Op geestige wijze ging hij na, waarom hij juist de Franschè taal had gekozen, voor namelijk omclat zij die van den pre sident der Jury was en kwam zoo tot, zijn onderwerpeen hulde aan de Jurydeze toespraak verwierf veel succes en werd gevolgd door een I Marsaillaise van het orkest. Onmiddellijk daarna vroeg de pre sident der Jury, de heer Truffaut, het woord. Hij begon met leedwezen uit te spreken namens den heer Viger, i dat deze verhinderd was geworden I hier t.e verschijnen en wenschte der Vereeniging hartelijk geluk met i bare tentoonstelling. Had men ver wacht meer hyacinthen en tulpen te vinden, denkelijk was dit aan klima tologische invloeden toe te schrijven en wat er ingezonden was, had men j kunnen bewonderen. Met een geesti ge herinnering aan den windhandel J van vroeger jaren wees spr. er op, dat, al zijn de prijzen zoo hoog niet meer als toen, de geheele wereld het afzei,terrein van de bollen gewor den. is. Heeft elk land zijn specialiteit die anderen betrekken, België zijn rho dodendrons, Zuid-Frankrijk zijn bloe men. Nederland zijn bolgewassen, spr. hoopt, dat deze internationale uitwisseling van bloemen zal blijven best aan en drirtkt de gezondheid van den eere-voorzitter der tentoonstel ling, den heer Boreel en van den voorzitter, den heer Wentholt. I De directeur-generaal voor Land bouw. de heer Lovink, in een Fran. sclie toespraak wijzende op de eischen van den vooruitgang, be toogde dat uit deze tentoonstelling blijkt, dat de Vereeniging bereid is hare schreden daarnaar te richten. I Den wensch uitend dat den Juryleden hun verblijf alhier- in aangename her- innering blijven zal, uitte spr. de beste wenschen voor den bloei der Vereeniging en dronk de gezondheid van den heer Wentholt. den man der vooruitgang, die alles doet wat den bloei der cultuur bevorderen1 kan. Hiervoor betuigde de heer Went holt zijn bes'ten dank. Gaarne zou spr. langen tijd voorzitter van de Vereeniging blijven, mits hij mede werking bleef vinden. Op gelukkige wijze knoopte hij daaraan vast een aansporing ter bevordering van de Krelage-stichting, opdat over 5 jaar de tentoonstelling in het eigenge bouw der Vereeniging zal kunnen worden gehouden. Spr. dronk de ge zondheid van de leden der Vereeni ging. De heer Benary in het Duitsch sprekende, bracht hulde aan de be-' toonde gastvrijheid, de heer E. H. Krelage aan de Haarlemsche en daar-i na, in 't Engelsch, aan de Engelsche pers. vooral vertegenwoordigd in den heer George Gordon, principal editor' van The Garden. Vervolgens hield een der Engel sche Juryleden, Mr. Robert Kerr een1: geestige rede om dank te zeggen voor de gastvrijheid die hun reeds sedert 1860 in Haarlem was te beurt geval len, o. a. ook bij zijn ouden vriend, den heer Kersten Senior, dien het hem leed deed, niet hier te zien. Waarschijnlijk zal het den laatsten keer zijn geweest, dat spreker hier komt. daar hij wordt,_ wat men in Engeland een. old chap noemt. Deze rede werd met liet zingen van ,,And he is a jolly "good feJlow" door de aanwezigen beantwoord. De bur gemeester van Haarlem beantwoord- i de die eenige ooganblikken later met ëeh geestige improvisatie in keurig, Engelsch. De Commissaris der Koningin, Mr. G. van Tienhoven bracht dank aan de hier aanwezige vreemdelingen voor de vriendschap, die klonk uit j hunne redevoeringen en hoopte, dat hun verblijf dien bloei zou verhoogen van den bollenhandel. In het schoo- j ne. de liefde voor den bloem, zoo zeide spreker, zijn hier de volkeren vereenigd. Daarop van het Fransch in liet Hol. landsch overgaande, dankte spr. den voorzitter en het Hoofdbestuur voor de hem geboden gelegenheid hier te zijn. Namens de Regeering en het gewest kan spreker „verklaren, dat zij van harte belang stellen in de Ver eeniging. Zij beoogt veel goeds. De kweeker werkt in 't openbaar, in .Ie open lucht, en Moeder Aarde geeft veel, maar niets voor niemendal. Noodig is kennis en volharding en gelijk de oude Romeinen beoordeelt ook de-ze Vereeniging om de vijfjaar of alles nog goed is. Uit de eerste franschè rede heeft spr. begrepen, dat men niet meende, dat deze nu het einde van alle ten toonstellingen was. Spr. wenscht de Vereeniging succes op haar streven. Verschillende personen voerden nog het woord, de heer Peereboom om den heer Krelage dank te zeggen voor zijn hulde aan de pers en om te wijzen op het vele, wat door den heer De Breuk in zijn Weekblad voor Bloembollencultuur voor de Vereeni ging is gedaande heer De Breuk om dank te zeggen aan den Bond voor BloemKollenhandelaren en aan de Vereeniging tot Verfraaiing, de heer J. Craandijk namens de laatstge noemde vereeniging, de heer G. Vlas veld namens -den Bond van Bloem bollenhandelaren. de Voorzitter oan dank te betuigen aan de Comm. van regeling en redactie en de heer Braun van Roodwijk, om de Vereeniging namens de Ne-derlandsche Vakpers dank te zeggen voor hare invitatie. Omstreeks half zeven werd de tafel opgebroken. De Commissaris der Ko ningin en de burgemeester waren reeds vroeger vertrokken. TENTOONSTELLING VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. Vervolg van de bekroningen door de Jury gedaan op Donderdag 16 Maart DAUDEY Hz. J. W., Haarlem. Zilv. verg. medaille voor de schoon ste verzameling Astelbe. INGENHOES VAN SCHAïK J. P., Voorschoten. Zilv. verg. med. voor 15 verschei denheden bloeiende miniatuur Hya cinthen. KORS A., Leiden. Zilv. med. voor bloeiende Clivia. KRELAGE en Zn., E. H., Haar lem. 2 Gouden medailles en 25 voor 25 verscheidenheden Darwin-tulpen. STEIJN IC, Beverwijk. Bronzen medaille voor bloeiende Astilbe japonica Compacta multi- flora. THEUNIS P. H., Haarlem. Zilv. verg. medaille voor bloeien de Clivia's. TNBERGEN Jr., C. G. VAN, Haar lem. Gouden medaille en f 50 als Be stuur sprijs voor bloeiende late Tul pen gouden medaille en f 75 met ge- lukwensch van de Jury voor 75 pot ten bloeiende bol-, knol- en wortel gewassen Zilv. verg. medaille voor bloeiende Canna's. WAVEREN VAN. Hillegom. Getuigschriften voor Van Wave- ren's girant, Winifried en Narcis incomparabilis Rosy. Binnenland HOFBERICHT. Z. K. II. Prins Hendrik, Woensdag uit Haarlem te Den Haag terugge keerd, heeft zich na afloop van het diner ten hove begeven naar het le gatiegebouw van den Duitschen ge zant en vertoefde daar ten huize ©enig-en tijd op de- soiree-, welke ook werd bijgewoond door den comman dant, verschillende officieren en adel borsten van -de Stein, met wie Z. K. H. zich onderhield. worden uitgenoodigd zich aan te slui ten bij de Algemeen© R. K. Propa- gandaclub. (Tijd) In de gisterenavond gehouden le denvergadering van don Bond van christen-democraten te Amsterdam, afd. IX, is met algemeen© stemmen besloten als voorloopig candidaat te stellen den heer Th. Dill (bondsse- cretaris). Extra Tijding meldt, dat drie leden van het centraal comité der antirev. partij, de hoeren Fabius, Noordzij en Wormser, in Den Helder geweest zijn om te overleggen met de antirevolu tionairen van -de Staalmanniaansche en anti-Staalmanniaansche richting over aaneensluiting. Te Tholen TS, aanvankelijk met een 30-tal leden, een vrijzinnige kiesver eeniging opgericht. wezen, en die, zoo hij zich in den laatsten tijd al grootendeels uit het politieke leven had teruggetrokken, toch door zijn artikelen in liet „So ciaal Weekblad" tot het laatst van zijn belangstelling in de publieke zaak blijk gaf. In 1887 werd do heer Kerdijk lid van de Tweede Kamer voor Amster-; 'dam, welken zetel hij tot 1901 be-, i hield. Daarna trad hij minder op den voorgrond, hoewel hij o.a. bij de I verkiezing van 1902 in district. IX nog sprak ten gunste van de candidatuur- Gerritsen. In de laatste jaren woonde 1 hij te Laren, vanwaar hij, zooals wij greeds zeiden, nog slechts door liet. 'schrijven van artikelen in tijdschrif ten aan het publieke leven deelnam. VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. De Prov. Gron Ct. meent, zegt zij, -alle -reden te hebben om te zeggen, idat er niet. meer over gedacht wondt, anr. S. van Houten te Groningen can didaat te stellen. Er is vroeger wel over gedacht, doch de heer Van Hou ten moet verklaard hebben, dat hij geen candidatuur zal aanvaarden. De christ-hist kiesvereeniging te Meppel heeft den heer J. Knoppers candidaat gesteld. Deze candidatuur (het is nog niet bekend of hij haar zal aannemen) zou cToor 3e antirev. kiesvereeniging wonden overgenomen. De afd. Zwolle der S. D. A. P. be sloot- driemaal in 8000 stuks een ver kiezingskrant uit te geven, waartoe een commissie van redactie benoemd werd. Benige fietsers -gaven zich als verspreiders in den omtrek op. (Het Volk). 1 Onder -de katholieken in het district Deventer bestaat het zeer ernstige voornemen, om tout prix eene her kiezing van het aftredend lid, den heer mr. Marchant, te beletten. (Res.bode) Naar wij vernemen, is de propa- gandaelub in de R. K. Kiesvereeni ging District I, te Amsterdam, wegens gebrek aan medewerking opgeheven. De nog overgebleven leden zullen VALSCHE BANKBILJETTEN. Betreffende het uitgeven der valsche bankbiljetten te Zutphen kan worden medegedeeld, dat er Woensdag nog één door de politie in beslag is geno men, hetgeen met de vorige zeven stuks maakt. Aangezien Krist reeds verklaard had er met elf in ons land gekomen te zijn, heeft hij ophelde ring moeten -geven, waar dan de an dere vier gebleven zijn. Op zijne aan wijzing zijn er daarvan drie door de justitie Donderdagnamiddag opge spoord met nog ƒ130, welke hij in een zakdoek geknoopt, vóór hij in de tram stapte, aan den Emmerikschen Weg verstopt had. Het elfde biljet is' volgens zijn zeggen te Venlo uitge geven, waarover hij en Berendsen ons land zijn binnengekomen. Vrij algemeen houdt men den Duitscher voor den hoofddader. De ouders van Berendsen, nette mensahen uit den eenvoudigen boerenstand, zijn zeer onder -den indruk van hetgeen huu zoon gedaan heeft. Nader meldt men Bij de Woensdagavond gehouden instructie voor den rechter-conunis- saris bleken er v-olidoende termen aan wezig te zijn om Krist, de aangehou dene in de kwestie der valsche bank biljetten in verzekerde bewaring te houden. Berendsen is nog denzelfden avond voorloopig op vrije voeten ge steld, op grond dat hij als mede plichtige handelende, niet geweten heeft- dat de biljetten valsch waren. Krist heeft ook in dien zin voor Be rendsen getuigd. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Te Mechelen (België) heeft zich bij de politie aangemeld J. J. V., ad junct-inspecteur eener levensverzeke ring, laatst wonende te Arnhem, -crie verklaarde zich schuldig gemaakt te hebben aan valschheid in geschrifte. Hij was verplicht voor f 5000 maande lijks te verzekeren en vulde, als hij die som niet bereikte, de staten met gefingeerde namen in. Mr. A. KERDIJK. Het vermoeden, dat de heer Kerdijk zou zijn overleden, is waarheid ge bleken, schrijft het „Hbl-d." van Don derdag gewerd ons het bericht, dat hij in het buitenland gestorven is. Met hem is ee<n man heengegaan, die in zeer vele opzichten, als politicus, econoom en philantroop der maat- schappij gewichtige diensten heeft he- BOEKHOUDING VAN DEN KLEINEN- WINKELIER. I Aan De Grondwet is o.a. het vol- gende ontleend Hebben groot-industrie en groot- I handel ja, alle winkeliers van eeni- gen omvang hun vasten boekhouder, soms een staf van klerken, die al t hetgeen -er omgaat in liet bedrijf j nauwkeurig becijferen en in dikke j folianten vatsleggen, met de boekhou- ding van vele klein-winkeliers is het erbarmelijk gesteld. Zij beseffen in geen enkel opzicht de waarde eener goed gevoerde .handelsadministratie en leven maar voort in een sleur, die hun altijd nadeelig, dikwijls noodlot tig zal worden. Niet onaardig illustreerde dit on- i langs een spreker op den laatsten Katholiekendag. Al wat ontvangen wordt zeide hij gaat bij meni- 1 gen winkelier zonder meer in de toon- I bankladewat niet contant weg gaat wordt eerst op een lei geschreven en I des avonds in een boekje ©verge- j bracht. Het geld in de toonbanklade dient -dan voor alles; men betaalt daaruit zijn slachter, zijn bakker, zijn steenkolenhandelaar, alles, wat voor het huishouden benoodigd is, contributie aan -die en die vereeni ging, voorkomende wissels, in één woordalles, wat men, voor welk doel ook, te betalen heeft. Het kan immers niet anders of de zaken van zulk een winkelier moeten in het honderd loopen. Vooral wan neer er nooit een balans opgemaakt wordt en al evenmin boek gehouden van de vorderingen der leveranciers. Dan beginnen de moeilijkheden eerst recht. Of een artikel voor- of nadee- len oplevert, is niet te achterhalen. En als er wissels wonden aangebo den .ontdekt men vaak, dat er geld te kort schiet. Doch veronderstellen wij niet dade lijk het ergste, maar nemen wij aan, -dat, ondanks de ordeloosheid van den winkelier,, zijn winkel goed in de klanten zit. Er komt dan een wissel. Maar welk een tijd gaat er nu verlo ren met het zoeken naar de factuur, die het accoord met den wissel moet uitwijzen? Nu eens is zij weggeslo ten in een schuifla, dan inderhaast gestopt in den jaszak van onzen goe den man, waar zij maandenlang in zitten bleef, soms ook wordt zij opge schommeld uit een stapel oude qui- tanties of familiepapieren. Jaar in jaar uit teert hij maar voort op den inhoud der winkellade, weet niet wat Tïem zijn huishouden kost en kan maar geen hoogte krijgen van den zuiveren stand zijner zaken. Dergelijke boekhouding, dus besluit de schrijver, moet dan ook onverant woordelijk heeten en berokkent den winkelier onberekenbare schade. En hetzelfde wat hier gezegd wordt van den kleinen winkelier, geldt ook voor den -nijverheidsman, den smids-, timmermans-, metselaarsbaas en hun klassegenooten. DE MOORD TE AMSTERDAM. De politie zet het onderzoek in zake de in de Driehoekstraat gearresteer de personen steeds voort. Vernield kan worden, dat in den stootkant der rokken van de gearresteerde vrouwen eenige sieraden waren ingenaaid. Het staat vast, dat de gearresteer den betrokken waren bij de ten vori- gen jare in de Amsielstraat in den winkel des heeren Noach gepleegden diefstal van gouden en zilveren voor wei-pen. Op de bij de huiszoeking ge vonden pandbriefjes zijn een groot aantal gouden en zilveren sieraden en horloges uit de Bank van Leening ingelost en herkend door den besto lene. Het is nog niet uitgemaakt of de ge arresteerden in eenigerlei opzicht betrokken waren bij den moord in de üriekoningenstraat. Men schrijft aan de N. R. Ct. In d'e Driehoekstraat eene ver binding tusschen Brouwersgracht en PaJmgracht staat het huis waarin de verdachten wonen. Niemand mag er opzorgvuldig bewaakt de poli tie de 1ste en 2de verdieping waar ze zoo'n fraaie verzameling inbreek. werktuigen en kostbaarheden vond, en oningewijden- zijn natuurlijk niet welkom. Maar heneden is 'n kruidenierswin keltje, eai de juffrouw staat achter de toonbank te praten, met 'n vrouw uit de buurt, die wat gehaald heeft. Of het hierboven gebeurd was, die aanhouding, vragen we. Ja, zoo is 't. Meer komt er voorloopig niet. Wan trouwig worden we aangestaard. En of 't waar is, dat alles door de politie is nagezientot onder de vloe ren en achter de behangsels toe. De juffrouw knikt, nog altijd stug. Maar haar man die wat achteraf heeft gestaan, komt nu naar voren. Dat chapiter brandt hem ai lang op z'n tong. Ja zeker, en of dat geen schandaal is. Alles hebben ze open- gebakt: de vloer zit vol gaten, en liet behangsel hangt in flarden neer. Wie zal dal betalen Moet hij dat soms doen Als ik uwes was, zeit 'n tweede buurvrouw, die uit nieuwsgierigheid even komt binnenloopen, ging ik met een subiet naar 't bureau Noorder- markt, en diende 'n aanklacht in bij den officier van justitie. Je mot 't er niet bij laten zitten, man. Want je bent in je recht Neen, dat zou de winkelier ook niet, maar en hij keek wat tevredener van één ding was hij ten. minste zeker. De huur zou hij krijgen. Die konden ze 'm niet afhouden. Want 'n zwager van hem had 'n dergelijk akkefietje gehad. Die had twee ka mers verhuurd aan een Duitsche ma dam en haar kerel, en die werden op 'n o ogenblik óók zoo opeens gevan gen genomen, maar óf hij z'n huur kreeg. Nou, en ofDie huur betaalde! de officier van jusfcie lekker uit. De kring vrouwen die langzamer hand in het winkeltje is gevormd om ,,dien vreemden meneer". 't is een dag van consternatie in 't buurtje vindt de alge mee ne doorvoering Feuilleton. De Misdaad in de Familie Uit het Engelsch door HUGH CONWAY. 80) Wanneer de geneesheer had gewe ten. dat de vreemdeling, die zooeven de kajuit had verlaten, in twee a drie nachten niet had kunnen slapen dat hem in die drie dagen zelfs liet zien van voedsel reeds tegenstondwan neer hij die feiten dan in verband had gebracht met het bleeke gelaat en die starende blikken, dan zou hij onge twijfeld de kajuit hebben verlaten, en den vreemdeling op het dek zijn ge volgd. Niettegenstaande hij niet alles wist. zou hij hem toch zijn gevolgd, wanneer het hem niet bekend was, dat degenen, die door de ziekte, welke hij met do woorden ..delirium tremens" had vermeld, worden, aangetast, op dat o ogenblik van de sterke dranken afkeerig zijn, terwijl deze vreemdeling toch gretig twee glazen brandewijn had leeggedronken. Dr. MorganEvans bleef dus" in de kajuit en ondanks bet geen hij zooeven had gezien, liet hij ziin glas opnieuw vullen, om op de gezondheid te drinken van een zijner patiënten, die nu zijn reisgenoot was. Mandersv begaf zich op liet dek, dat bezaaid lag met koffers en andere bagage de touwen werden los ge maakt., de schroef dor boot zette zich in beweging en begon den stri jd ie- gen den wind en liet getij. Er woei een flinke bries uit helt noordwesten, en het was nu bijna ebbe. Wanneer gij niet weet, welken invloed het ge tij op de Severn heeft, dan moet gij naar de landingsplaatsen gaan, en een blik werpen op het donker ge kleurde water, dat onstuimig voort- stroomt. Wanneer gij uw hoed, uw wandelstok, of wat even goed eii min der kostbaar is, een courant in: iet water werpt, dan is deze in een oogem- blik uit het gezicht verdwenen gij kunt u dan voorstellen, hoe geweldig de strooming is. Wanneer het nu ebbe is geworden, en gij bevindt u daar nog, dan ziet gij de mot zeewier begroeide klippen boven water uitsteken. Deze klinncn zijn zeer gevaarlijk, maar wanneer de scheepvaart, door zulke rotsen niet bemoeielijkt werd, dan zouden de zee- loodsen overbodig zijn; en verscheide ne van die eerlijke, moedige, eenvou dige mannen verdienen den kost voor zich. hunne vrouwen en kinderen, door de schepen in deze breed© maar gevaarlijke rivier te besturen. De stoomboot verliet de landings plaats. toen Mandors zich weer op lid dek had begeven. Hii begaf zich naar voren, daar hij meende, dat men dan minder acht op hem zou slaan. Hij ging op een van de banken zit ten, die te-gen de verschansing van het schiji waren vastgetimmerd, en staarde op de donkere golven, die de groote boot omhoog hieven. De maan was onzichtbaar, maar de sten-en fon kelden aan den hemeltrans en hij het schijnsel daarvan zag hij, dat de golven over elkaar tuimelden. Deze golven schenen Mandors te boeien en te betooveren alle schenen hem te willen bereiken hem in het bijzon der. Telkens wanneer zij hem nabij waren, hieven zij zicli ophij xon zich uit die betoovering niet losruk ken het gelukte hem zelfs niet om zijne blikken van die bittere maar te leurgestelde vijanden te kunnen af wenden. Ten laatste slaagde hij er in na eene groote krachtsinspanning zijne oogen te duingen, in eene andere rich ting te staren; hij werd toen echter zoo angstig dn zenuwachtig, dat hij vurig naar het einddoel zijner reis verlangde. Hij sta,arde naar de lichten in de verte en hij nam zich voor, nergens anders heen zijne blikken te wenden. Voortdurend dacht hij echter aan de golven achter zich. Men moet zeer koelbloedig en on verschrokken zijn. wanneer men zijn vijanden den rug toekeert, zonder dat men op de vlucht slaat. Na eenigen tijd werd dan ook voor Manders de toestand onhoudbaar. Hij moest zich omdraaien en zijn vijan den zijn gelaat toonen. Hij worstel de met dat verlangen, totdat een ster ker verlangen bij hem oprees. Hij wil de eens zien, wat de golven aan den anderen kant van de boot deden. Hij stak het dek over. zette zich te genover zijne zitplaats van zooeven op de bank neer en staarde weer op de golven. Eensklaps voer eene rilling hem door de leden hij zou ge schreeuwd hebben, wanneer hii daar toe in staat ware geweest. Hij kon niets doen, dan zijne klamme handen wringen, terwijl hij met uitpuilend- oogen over de verschansing leunde en naar heneden staarde. De golven waren, onstuimiger dan zooeven maar welk een afgrijselijk schouwspelhij zag niet alleen de golven. Op iederen top bevond zich een duivel, die op en neer danste. Groote duivels op groote golven kleine duivels op kleine golven, en zij grinnikten en grijnslachten tegen hem terwijl zij hunne armen naar hem uit strekten. Hunne oogen schoten vuur en het water begon te sissen, wan neer het met hunne lichamen ïn aan raking kwam. Voor zoover zijn blik reikte, was deze donkere watervlakte met duivels j bezaaid en al die vurige oogen waren op hem gericht. Honderden, duizen- j den, neen, millioenen En wat waren die groote lichten in de verte die roode en witte lich ten, die steeds meer en meer naderbij kwamen Höt waren de oogen van monsterachtig groene duivels, die op hem schenen te wachten en wier klau wen zich reeds naar hem uitstrekten. I Hij staarde en staarde zonder zijne blikken van dat schouwspel te kunnen afwenden. Ofschoon hij nog slechts eenige minuten in dien pijnlijken toe- stand had verkeerd, meende hij, dat 'die duivels hem reeds uren lang ha ti lden aangestaard. Verscheidene onder' hen hadden zeer bekende trekken. Hij zag hoe de golven die monsters om hoog stuwden, terwijl zij dan weer in de diepte verzonken. j De duivel, die echter het stoutmoe digst scheen te zijn, en die zich zeer hoog boven dè anderen kon verhef fen, zoodat hij zijn prooi bijna kon bereiken, droeg het gelaat van den i man, dien hij des morgens aan het station Sleeford had gezien. Manders begreep, dat het dat monster weldra zou gelukken, hem in zijne niacht te krijgen. Er was echter een duivel, j wiens gelaat hem het meest deedont-i stellen het was een van doodsangst verwrongen, maar hoosaardig gelaat hij herkende daarin ziin eigen trek ken. Hij zag er nog verscheidenen, wier trekken hem bekend waren, maar vooral die twee zoosven genoemden wekten zijn afgrijzen op. 7.ij hadden hc-m nu nog met in hunr.e macht - - maar was het niet waarschijnlijk, dat deze afschuwelijke gedrochten, wier oogen langzamer hand groot er en vuriger werden, op hem wachtten zouden zij hunne klauwen niet spoedig om hem heen slaan De grootste kwelgeest, die de trek ken van den onbekenden beer uit Londen had aangenomen, scheen hem te hebben verlaten; wellicht verveelde het hem, zijn slachtoffer nog langer te kwellen. Manders begon eenige verlichting te gevoelen. Even plotseling als zij ver schenen waren, verdwenen de dui vels de golven waren nog even on stuimig als voorheen, maar hij zag ook niets meer dan golven. Hij zag niets meer van de duivels, wier vu rige oogen van uit de verte zoo on heilspellend fonkelden. Die eene niet dat roode oog boezemde hem vooral angst in. Wanneer hij aan dat mon ster zou kunnen ontsnappen, dan had hij niets meer te vreezen. Er zou echter nog meer komen Van uit de zwarte golven, die tegen de wanden van de boot sloegen, ver rees een. voorwerp een bleek, af zichtelijk voorwerp met lange vang armen. Deze arnic-n kwamen alle een voor een te voorschijn en hechtten zich aan het schip vastofschoon Manders nog nooit van zulk eCn mon ster had gehoord of er een bad ge zien. wist !■<.'- dat het een inktvisch vws. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5