NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE OLMENHOF 22e Jaargang. No. 6678 'ysrsehijnt dagelijks, behalve op 2on- gn Feestdagen WOENSDAG 5 APRIL 1905 B ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN; Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) V V' Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem s de omstreken en franco per post 1.20 '-30 1-65 0.0212 0.3Vg - 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 .egels 50 Cts.; iedere regel meer !0 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door aile Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Gc-dwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor ket BuitenlandCompagnie Générale dï Publicité Eirangére G L. DA URE Co.. JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31Faubourg Montmartre. Stadsnieuws H o 11M ij. van Landbouw. Maandagavond hield de afd. Haar lem en Omstreken van bovengenoem de maatschappij een vergadering in het Café Neuf. Deze vergadering, ge presideerd door den heer Frans Lief tinck, voorzitter der af deeling, was i bezocht door een 40-tal leden. Na le- zing en goedkeuring der notulen werd i voorlezing gedaan van eenige mede- j .deelingen, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Uit de rekening en verantwoording van den penning- meester bleek, dat de inkomsten be droegen ƒ1003.15' en de uitgaven 973.30, zoodat er een batig saldo is van ƒ29.85'. De heer J. G. Heil, die met den heer Frans Lieftinck afgevaardigde was ter algemeene vergadering op 30 Deoember 1904, bracht hierop na- der verslag uit van het behandelde ter vergadering. Het eigenlijke ver- slag was reeds verschenen in de bij voegsels van het Nederlandsche Land- bouwweekblad van 14 en 21 Januari LI. Uit deze 'toelichting bleek, dat op genoemde vergadering in de door ons reeds vroeger vermeldde kaas- quaestio door den heer Lieftinck is gepleit voor wettelijke regeling der kaasbereiding, doch dat men meent, dat het beste is te trachten de beide 1 stroomingen, n.l. die welke den kaas- i handel aan wettelijke regeling wil j binden en die welk© den handel aan particulier initiatief wil overlaten, i tot een overeenstemming te brengen. De heer Lieftinck zette deze quaes- tie nog eens nader uiteen en zeido, dat het den afgevaardigden niet aan- gen aam had aangedaan, dat het hoofdbestuur zoo vódr de strooming van het particulier initiatief partij had getrokken, hoewel de voorzitter erkende, dat het hoofdbestuur dit uit overtuiging heeft gedaan. Het man- daat der heer en Lieftinck en Heil werd nu verlengd, zoodat deze heeren I op de a.s. algemeene vergadering in j Mei in zake de kaas-ciuaestie weder het gevoelen der afdeeding zullen uit-1 eenzetten. Nu werd overgegaan tot verkiezing van een lid van het bestuur der af- 'deelinig in plaats van den heer A. H. van Wickevoort Crommelin, die aan de beurt van aftreding doch niet herkiesbaar was. De eerste stemming, waarbij 41 stemmen waren uitgebracht, had tot resultaat, dat de heeren J. C. Petri j en Jac. van den Berg in herstemming kwamen. Een der leden motiveerde zijn stem aldus J. C. Petri is de man, Die ik hiervoor kiezen kan De landbouw ligt hem op 't hart, Hij brenge hem op 't goede pad. De quaestie-kaas zoo pas gezegd, Ligt op zijn levensweg. Kiest nu allen dezen man, Deze weet er alles van I Bij de herstemming verkreeg de heer Jac. van den Berg 24 van de 41 stemmen, zoodat hij gekozen was. Go- noemde heer nam zijn benoeming aan. Hierop bracht de voorzitter een woord van dank aan het aftredend bestuurslid, den heer A. H. van Wi ckevoort Crommelin, voor hetgeen deze voor de afdeeling gedaan had. (applaus). De voorzitter deelde verder nog mede, dat de cursus voor hoefbeslag weder op 10 en 11 April a.s. gehou den zal worden in de stallen van de cavalerie-kazerne. „Onder Ons". Het Gemengd Koor „Onder Ons", alhier, directeur de heer Henri Pie- lage, geeft zijn eerste concert op Woensdag 5 April 1905. des avonds 8 uur, in de Concertzaal der Socië teit „Vereeniging". met welwillende medewerking van Mejuffrouw Truce Ubbens, van Haarlem, sopraan, ea Mejuffrouw Betsy Pielage, lid van het koor, begeleiding. Het programma is als volgt 1. Domme salvam fac Reginam nostram 1) koor, Philip Loots. 2. a Een liedeke in Mei, Margaretha Kooiman, b. Serenade, S. de Lange, Lied, Bern. Sweerts. sopraan. 3. Carmen saeculare 2) Alph. Die- penbrock, koor. 4. a. In versch wiegen er Nacht, b. Lied der berthadis Henri Petri, so praan c. Ave Maria, Bach-Gounod. 5. Exaudi Deus, 3) Balthasar Flo rence, koor. 6. a. Zingeling, Corneüe v. Ooster zee, b. Oost West, thuis best, Philip Loots, koor. 7. a. Quel ruscelletto, P. D. Paradis, b. Standchen, Joh. Brahms, c. Mei' Maidle, K. J. Bisschoff, sopraan. 8. Prés du fleuve étranger, Oh. Gou nod. koor. 1) Eerste uitvoering. Dit werk werd dioor den heer Philip Loots speciaal voor „Onder Ons' 'gecomponeerd. 2) Met dit werk behaalde het koor in 1904 te 's-Gravenhage met algemee ne stemmen den derden prijs. 3) Met dit werk behaalde het koor in 1903 te Amsterdam den eersten prijs (le Afd.) hoogste onderscheiding met gelukwensch van den componist. De vleugelpiano is uit het magazijn van den heer P. Groet, Ged. Oude Gracht, alhier. Binnenland EENE BIJDRAGE VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Bij den officier van gezondheid le id. G. J. Colder te Hellevoetsluis is bericht ingekomen, dat H. M. de Ko ningin-Moeder ƒ60 bijdraagt in de kosten der oprichting van een mili tair tehuis aldaar. VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Maandagmiddag werd te Utrecht "de algemeene vergadering gehouden van den Bond van Roonisch-Katho- lieke kiesvereenigingen in Nederland. Zij was niet voor de pers toeganke lijk. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Bloemendaal heeft tot definitief can- didaat voor de Tweede Kamer ge steld in het district Beverwijk den heer J. L. Wentholt te Haarlem. De vrijzinnige kiesvereenigingen in het district Deventer hebben ter be vordering van de candidatuur-Mar- chant een comité gevormd van ver- eenigde vrijzinnigen in het district. In dit comité hebben zitting twee af gevaardigden van alle vereenigingen die mi*. Marchant stellen of steunen zijnde: Waarheid en Recht, de Volks partij, Vrijheid en Hervorming te Deventer en Voorst. Twello—Wilp en Terwol de van den Linker IJseloever, terwijl bovendien uit de verschillen de plaatsen van den Rechter IJsel- oever afgevaardigden van groepen vrijzinnige kiezers mede zitting, heb ben of zullen nemen. Het dagelijksch bestuur van het comité bestaat uit de heeren mr. J. P. S. Gualthérie van Wezel, voorzit ter; P. Stuitje, secretaris en (voor. loopig benoemd) V. van der Meulen, penningmeester. In eene vergadering van de vrijzin nige kiesvereeniging ..Twello-Wilp" (kiesdistrict Deventer), bijgewoond door circa 70 leden, is de heer mr. H. P. .Marchant met, 62 stemmen op nieuw candidaat gesteld. Op den heer mr. J. W. Mulder waren 7 stemmen uitgebracht. De centrale anti-rev. kiesvereeni ging in het district Assen stelde voor- loopig candidaat voor de Tweede Ka mer de heeren H. Bos Kz., te Wilder- vank, P. Wielenga, te Hoogeveen, en J. Beekman, te Zuidlaren. De liberale kiesvereeniging in Dan- tumadeel en dde te Ternaard hebben candidaat gesteld (kiesdistrict Dok- kum) mr. E. Schaafsma. kantonrech ter te Bergum, oud-lid der Tweede Kamer. In het kiesdistrict Lochem zoo schrijft men aan het N. v. d. D. verkeert de liberale partij in een hoogst eigenaardigen toestand. Bijna 1 alle liberale kiesvereenigingen, n.l. elf van de dertien, hebben dien heer mr. G. Jamiink, uit Almelo, candi daat gesteld. Hij is dus de centrale liberale candidaat, maar hij zal niet als zoodanig geproclameerd worden, omdat de vrijzinnig-democraten, die twee kiesvereenigingingen in het district hebben, bezwaren hebben te gen de candidatuur, doch vooral om dat mr. Jannink absoluut geen can didaat wil Wie zen. indien daardoor de éénheid der partij verbroken zou wor den. i Op voorstel van de Liberale Unie j en den Vrijzinnig-Democratisch en i Bond zal nu gezocht worden naar eene oplossing, waaraan beide partij- en hare goedkeuring moeten hechten n.l. eene nieuwe stemming bij beide fracties over twee Unie-candidaten en twee vrijzinnig-democraten. Door de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging in het district Hel der (voorzitter de heer Staalman), zoowel als door de plaatselijke anti- i revolutionaire kiesvereenigingen te Helder en te Texel is, naar De Chris ten-democraat mededeelt, met alge meene stemmen besloten, aan de an- tirev. deputatenvergadering voor te stellen het program van urgentie aan te vullen met het volgende pqnt „Grondwetswijziging om te kunnen komen tot invoering van kiesrecht voor gezinshoofden en daarmee gelijk gestelden (huismanskiesrecht). Bedoeling is, dat het beginsel van huismanskiesrecht in de Grondwet zal worden neergelegd en dit de ba sis zal zijn voor den gewonen wetge- ver. Voorts dat deze grondwetswijzi ging zoo tijdig zal worden ingediend dat zij vóór het eindigen van de vol gende 4-jarige wetgevende periode in het Staatsblad zal verschijnen. De kiesvereeniging voegde aan dit voorstel een betuiging toe van haar ernstig leedwezen, dat, na een bemoei ing van 4 jaren, van de daarvoor be noemde commissie, bestaande uit de heeren Talma, Fabius en Heemskerk, het Centraal-comité nog niet was ge komen met eenig voorstel, rakende de kiesrechtkwestie. Dr. C. F. J. Blooker heeft te ken nen gegeven dat hij, indien hij tot lid der Tweede Kamer mocht worden gekozen, in geen geval wethouder van Amsterdam wenscht te "blijven, j EEN MEDICUS IN DE KAMER. Wij lezen in „Het Centrum" Professor H. Treub en drie andere medici, hebben het noodig geoordeeld uiteen te zetten wat de meer dan drie honderd geneeskundigen van ver- schillende richting bewogen heeft om de candidatuur van dr. Blooker voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal aan te bevelen. In de eerste plaats, heet het, heeft deze candidaat met godsdienstige of politieke richting niets te maken. Professor Treub verzuimt echter ons niede te deelen of dr. Blooker, als hij gekozen is dan afwisselend met de rechter- en met de linkerzijde stemmen zal. Is dr. Blooker een wilde op poli tiek gebied? De soort is bekend, hoewel meer in andere landen, b.v. in Duitschland, dan wel hier. Maar zelfs dan Niemand is zoo wild, dat hij ge heel staat buiten de groote stroomin gen van onzen tijd op geestelijk ge bied, en als de gekozene zich in be- ginsel-quaesties toch zal scharen links of rechts, hoe kan dan van die can didatuur gezegd worden, dat zij niet godsdienst of politiek niets te maken heeft Als één punt toelichting behoefde, dan was het dit Of bedoelen de driehonderd genees kundigen en professor Treub c. s. dat relagieuse of politieke beginselen van ondergeschikt belang zijn, als voor de volksgezondheid maar behoorlijk wordt gezorgd Een zoodanige bedoeling zou van een volstrekt materialistische levens beschouwing getuigen en daarom mag men ze niet veronderstellen, al thans niet bij zeer velen van de ge neeskundigen, die de candidatuur van dr. B. aanbevelen. Maar bij eenig nadenken zullen toch ook zij zich geplaatst vinden voor het dilemma, dat een candidaat, om te worden aanbevolen, als staan de buiten de partijen, moet zijneen soort van blanco-artikel op het ge bied van beginselen, of wel de aange wezen vertegenwoordiger van een wezen vertegenwoordiger van 'n maat schappelijk belang, zoo gewichtig, dat alle andere belangen daarbij in het niet zinken. Aan dit dilemma is niet te ont komen. Zouden professor Treub c. s., als woordvoerders van meer dan drie honderd Nederlandsche geneeskundL gen, zich misschien geroepen voelen om dit punt nog nader toe te lich ten? zaagsel-product van zijne firma, dat, lijk te onderzoeken (niet ééns maar naar hij mededeelde, in Duitschland voortdurend en l'improvistcen en ook in ons land, wordt gebruikt behoort zij niet al deze schadelijke tot vermenging met meel en in brood- kunstmatige mengsels te verbieden fabrieken als zoodanig wordt ver- en de fabrikanten ervan te straffen werkt. Het zaagsel is uiterst fijn enIs in bet belang van de volksge- op 't. gezicht van meel niet te onder-zondheid een behoorlijk fungee-- scheiden. Verzekerd werd, dat de be- rende dranken-wet (ten doel hebben- doelde fabriek in Duitschland groo- de het verbod van alle kunstmatige, ten afzet heeft en ook in ons land schadelijke dranken) niet van véél reeds koopers gevonden heeft. grooter gewicht dan de Drankwet, dan een H. O. Wet, ja. zelfs dan de ONGELUKKEN. i Boterwet Is men dan geheel onbo- De knecht van een te Millingen ke.nd "I01' E"'1 mm rich zóó weinig voor anker liggende praamschipper rt?ns5'\ap „van M?een op het ge- kreeg Zaterdag het blok van de fok- n!l\ alleen -van levensmiddelen, kemast, zóó ongelukkig tegen het i*** ddk, m met sermgere hoofd dat hij spoedig ineenzakte en et gebted van genotmidde- nverWd Ien- geknoeid wordt, der volksgezond- overleed- held ten schade? Moge het bovenstaande er toe bij dragen. dat van nu af een nauwkeu rig toezicht eene permanente con- tróle van bevoegde zijde uitge oefend worde en zij het publiek in afwachting dezer zoo hoog noodige ïr controle in eigen belang zoo ver- üe standig oni geen enkele flesch f ,,vrucbten"wijn, „vruchten' siroop, ..vruehten"limonade etc. te koop en en nóch minder te drinken, zoolang men niet het meest afdoend bewijs hebbe, dat deze zoogenaamde vruch- werkelijk uit zuivere BROODVERVALSCHING Uit vertrouwbare bron werd dezer dagen aan een der correspondenten van het Ilbld. eene mededeeling ge daan. waarop hij meent de aandacht van autoriteiten, belast met het toe zicht op de volksgezondheid, te moe ten vestigen. De vertegenwoordiger van een Duitsche leestenfabriek zocht onlangs te Utrecht afzet voor het BRANDEN. Te Eist (Betuwe) is Zaterdagoch tend de hofstede van A. J. voor het grootste gedeelte afgebrand. Het vee en een gedeelte van den inboedel konden in veiligheid worden ge bracht. Het huis was verzekerd, inboedel gedeeltelijk. OVER SACCHARINE EN ANDER GIF. Men schrijft aan de Tel. Naar aanleiding van hetgeen in ten-dranken den laatsten tijd als ernstige waar vruchten - producten (d. schuwing tegen het gebruik van S.ac-1 vruchtensappen, zuivere suiker charme (zoetstof 300 en 500 maal zoe-1 schoon water) zonder eenige hij mon ter dan suiker n.b. in de bladen ging van kunstproducten, (zooals geschreven werd. is het niet zonder aether ook wel genaamd „essen- wezenlijk belang de aandacht teves-, ces" kleursels, zoetstof etc.) bereid tigen op het groot aantal zoogen. zijn. Men eische uitdrukkelijk van Vruchten-dranken, vruchten-wijnen eiken fabrikant zoodanig geschreven en alcoholvrije likeuren, die in de en onderieekenc bewijs en late zich laatste jaren bij duizenden en tien- niet afschepen met „gedrukte attes- duizenden flesschen verorberd worden ten'' van „beroemde scheikundigen", en die meestal bestaan uit. allerlei die op zich zelf misschien niet geheel voorde gezondheid schadelijke be- onwaar zijn, doch niets bewijzen voor standdeelen, als daar zijnde zuiverheid van liet product, dat Kunstmatige aethers, (euphonisch men koopt „essences" of „natuurlijke vruchten"-Hetzelfde geldt voor bitters, eog- cxtracten genoemd) opgelost in spi-nac, advocaat, ju, zelfs wijnen uit •ritus. kunstmatige „essences" (aethers), Zoetstof in poedervonm (saccha-kleursels etc. gefabriceerd, rine). Men zij dus gewaarschuwd en ge- Kleursel, meest uit anilineverven ve zich rekenschap van 'hetgeen men bereid. zich zelven en zijn kinderen to drln- Zoodanig mengsel in den vorm van ken geeft! siroop, limonade gazeuse, likeur etc. I saamgesteld. brengt men dan in den j APRIL IN EEN GEMEENTERAAD, handel als natuurlijke zuivere vruch- Er is ln üns lani een sta(1 j timproducten'-.Zelfs al bezigt men Mei aanstaande, een gedenkteeken zal zuivere suiker m de plaats van sac- opgericht worden ter herinnering aan charme (zoetstof), din nog blijft de oen feit, dat in verband staat mot het bereidde drank een kunstmatig pro- Huis van Oranje, duet door de grondstoffen (walgelijke Een commissie, waarin ook burge- aethers of in spiritus opgeloste olie- meester en wethouders zitting had- en en kleursels), die zeer schadelijk den, werd benoemdde gelden vloei voor de gezondheid zijn. Straks na- den rijkelijk toe en dr. Cuypers ont- dert de zomer en dan worden ette- wierp de teekening, die werd goedge- lijke duizenden glazen siroop, limo- keurd en de gemeenteraad besliste in na de e. d. geconsumeerd, vooral door September j.l., dat het monument ge- kinderen en als daarvan onpasselijk- plaatst zou worden in een fraai park, heid, maagpijn, en walgelijke smaak dat aan de stad behoort, het gevolg zijn, dan wete men, dat Doch men had gerekend buiten het dranken uit zulke misselijke produc- schoonheidsgevoel van den opzichter ten bereid ook niet anders dan misse- (ier beplantingen, deze vond do geko- lijkheid kunnen veroorzaken. j.en P'aats niet goed en wees oen an- Wordt het nu werkelijk niet m?er dere aan en wel edne, waar lief. ge- dan tijd. dat een contróle van rijks- denkt.eeken op een pad kwam, als sta- of gemeentewege paal en perk stelt )n', ?n"we& eu bovendien een prachtig aan zulk geknoei Waar is de ge- l<'Jkje op genoemd park wegnam. zondheidscommissie. die dat alles conum.-sie „ncrinik-P-ul tnpinnt nn «1- »a'en hu,n opinie prijs en een paar weken geleden werden de noodige oogluikend toelaat en misschien al- leen dan handelend optreedt, wan- fondanten gelegd vöWns hotleS" neer door den een of anderen dokta- „eeid van dopfichterg. 01 UCnJ! een geval van ;.bederf in het li-i Dt, heele plantaelijke peni kwam iu ch.iam geoonstateerd woidt B. verzet tegen die plaatsing en luide hoor eene gezondheidscommissie of wcr4 verkondigd dat do ganschc stad -politie niet preventief op te treden verwonderd was over zulk een cnor- on alle dranken en de voor de berci miteitook door dr. Cuypers word ding daarvan gebezigde grondstoffen deze beslissing afcekeurd.' aethers, essences, kleursels, zoetstof; En nu zal menigeen vragen: werd etc. in den handel gebracht als na- de beslissing van den gemeenteraad luurlijke vruchtenproducten, deugde- dan zoo niaar genegeerd Fenflletftii. ROMAN van HEDWIG—ERLIN— SCHMECKEBIER. 9) In het woedende gelaat van zijn va der staarde Hartmut, in zijn binnen ste woedde een zwijgende, geweldige strijd, zeggen of zwijgen waar na nog eenmaal de gebiedende vraag weerklonk Waarom anders Spreek, sta me te woord En zware zucht, zijn gestalte richtte zich hoog op, als wilde hij zichzelven kracht geven voor den last, dien hij van plan was op zijn eigen schouders te nemen, en met zware, ingehouden stem zei Hartmut Vraag me niet verder, vader, ik kan het antwoord niet zoo geven, als u van mij verlangt. Je kunt het niet. En je kunt toch voor me staan en het hoofd voor mil oprichten Of weet je niet. met sa mengeperste lippen trachtte de rit meester het beven te bedwingen, dat hem de stem dreigde te verstikken... weet je niet welk vonnis heden over je broer werd uitgesproken Hartmut's hoofd had zich diep ge bogen. Ik weet het.... Daarop hield hij sineekend, bezwerend de handen naar hem uitgestrekt. Ik lijd door het ongeluk, dat ons allen heeft ge troffen. even zwaar als u vader. Stoot me niet van u in dezen tijd van het ongeluk. Laat me probeeren, voor u een troost, een steun te zijn. Jij? Een enkel woord slechts, doch het schreeuwde hem toe, wat hij zelf voelde Dat het nooit in zijn macht zou slaan, iets van het leed goed te maken dat zijn vader om den lief sten zoon leed. Dieper nog zonk zijn hoofd en het richtte zich weer op. terwijl zijn stem zich nog eenmaal vertwij feld verhief Vader, zoo waar ik levend voor u sta, ik hen niet schuldig, zooals u denkt Zoo waar je levend voor mij staat jijjij voel ja dan niet, wat jou aanblik mij doet? Moet ik eerst, zeggen, wat ik nog enkel van jou heb te vorderen? Jij levend voor mij in gezonde kracht. en de andera.... Zijn stem weigerde haar dienst, da schouders zonken hem. krachteloos neer, de sidderende hand hield hij voor de oogen gedrukt. Als een drenkeling worstelde Hart- mut met het leed. dat hem door de zen aanblik tot aan de keel steeg, en hij hij kon gean troost geven. Als een lieesch fluisteren klonk het over zijn lippen Wees gerust, vader mijn aan blik zal uw smart niet erger maken... zal doen, wat u van mij eischt. ik zal gaan. Geen geluid gaf hem antwoord, geen bjik trof liem meer. Langs hem heen schreed een gebukte grijsaard de kamer uit. In onnatuurlijke kalmte staarde Hartmut voor zich uit. Geen. strijd meer in zijn binnenste, geen wild zich verdedigen meer tegen het woord, dat hij had uitgesproken, waarmee hij zich zonder thuis, tot een uitgeworpene maakte. Gaan. hij moest. Niet enkel om dat zijn vader hem de deur wees, ook om "hem zelf had hij het moeten doen zoo lang daar benoden hem iemand lag, die met eiken ademtocht de breederhand vervloekte, die voor hem zoo'n vreeselijke wrekende hand was geworden zoolang daar nog dat jonge lieve kind vertoefde, dat hij door smart gebroken op den vloer had zien liggen zoolang innig in zijn hart nog de liefde brandde voor haar. die in hem slechts den ver woester van haar geluk zag. Gaan. nog in dit uur met één ruk zich losscheuren, in één kort ougenblik de smart van een moeten scheiden over zich laten komen liet zou het gemakkelijkst geweest zijn. Hij deed het niet. Hij vilde gaan niet vluchten. Niet alles achterlaten, zonder één enkele gedachte aan al les wat door zijn vlucht schade zou kunnen ondervinden. Eerst orde op de zaken stellen op het huis. dat hem niet langer een tehuis zou zijn. en eerst dan het verlaten.:.. De zaken regelen het was ge schied, het uur was gekomen, dat Hartmut bereid was, de poorten van den Olmenhof achter zich ie slui ten. Somber en regenachtig was de dag aangebroken. Hartmut stond aan zijn venster en zag naar de donkere wol ken, alsof de zon nog daar doorlic-cn moest breken om zijn vertrek te ver helderen. Tevergeefs gewacht, te vergeefs gehoopt. Tevergeefs ook luis terde hij steeds weer met kloppend hart. Hij kwam niet eenmaal nog tót dien anderen zoon met een milder, vergevensgezinder woord, ook heden niet hij, zijn vader, had slechts één liefde, hij leed slechts één smart., j om den geliefden zoon .Voor den an- j der geen afscheidswoord. Toen ging hij zelf c.n klopte aan de j deur des vaders. i De oude man zat aan de schrtjfta- fel en liet het 'hoofd zwaar in nanden rusten. Het pijnde Hartmut. het schroefde zijn keel toe, zoodat hij nauwelijks kon spreken. Vader laat mij u vaarwel zeggen, voor ik ga.... en. vader ik lijd onmenschelijk.vergeef mij, wat u door. uw zoons geschiedde. Twee brandende, vergramde oogen dwaalden met een vage uitdrukking over de gestalte van den zoon, tot ze plotseling opvlamden, en zijn hand strekte zich tegen hem uit.alsof hij het zwaard der gerechtigheid han teerde. Beneden ligt je broer en sterft of hij wordt een cebrekkige door jou! Ga Vader een geluid van weer looze smart - - ben ik uw zoon dan ook niet? Je bent het geweest ga Dan vaarwel.... Een voor een vielen de woorden, dof en onvast, uit een moeilijk ade mende borstdaarna was de deur achter Hartmut in het slot gevallen. Hij keerde niet weer in zijn kamer terug. Alles, wat hij van zijn eigen dom mee wilde nemen, had hij reeds gisteren naar het station Meezonden, en wat hem aan plichten aan het huis zijns vaders bond. had hij aan een door hem aancestelden plaats vervanger gegeven. Hij was dus vrij cii kon" gaan. En onbemerkt, eenzaam zonder eenig geleide verliet hij het vader huis en keek niet om slechts zijn lippen werden vaster op elkaar ge klemd en diepe rimpels trokken in zijn voorhoofd, toen de grauwe, oude muur met alles wat er binnen lag, achter de olmen verdween, die het dicht omkransten. Met alles wat daar binnen lag.... Neen, niet met alles. Voor hem aan den weiderand dook een gestalte op, slank en licht als de witte margue- rietjes in haar hand. Ook zonder af scheid van haar had hij willen ver trekken zooals van alles, wat hij had verloren, nu zou dat niet het geval zijn. nu zou haar beeld het laatste zijn. wat hij meenam de wereld in. Een droevig onvergetelijk beeld. Een bleek beschreid geiaat, het blonde haar door den wind verwaaid, do kleeren nat van het vocht der weiden, bloemen in de handen, waarvan zijn broer zooveel hield en die zij voor hem had geplukt, niet lettend op het weer zoo stond ze daar. Dan hetzelfde gelaat bevend van schrik een ontsteld achteruit gaan. zich afwendend en Angola ont vluchtte Hart muts nabijheid. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5