NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6602 Verschijnt ülagetuk^ te^fwaivö 3>© e& cz<C£<r-ty.::j VRIJDAG 21 AlVGL 1905 A Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en dcor alie Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van liet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiër en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan 'iet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoojdagenien voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangére G I,. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3!b!* Faubourg Montmartre. ABONNEMENTN PËR RiE /KAANDEN: Voor Haarlem f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 France per post door Nederland 1.65 Afzonderlijké nummers0.023g Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem - ö.37% «de omstreken en franco per post 3 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÈN: Van 5 .egels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement naarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. 'nrercomniunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. NABETRACHTING van den Gemeenteraad. De burgemeester begon de Raads- rergadering van Woensdag met een raadseltje op te geven. Niet zoozeer voor de Raadsleden, want die zetten gezichten van we-weten-er-alles-van, maai- voor pers en publiek, 't Ging over een voetbrug, -die de Holland- sche Spoor voorgesteld had te leggen. B. en W-, zei de Voorzitter, hadden daaromtrent geen voorstel te doen. Wou d-e Raad somsNe&, de Raad had ook geen trek. De leden zwegen als visschen. Dan was de zaak afgewezen. En bom viel de ha mer, zonder dat we gehoord hadden, wat voor brug dat had moeten wezen en waar ze had moeten komen. Na derhand heb ik ergens gelezen, dat de Holl. Spoor een voetbrug had wil len maken naast de nieuwe spoor brug, blijkbaar op kosten der ge meente. En daar komt dus nu niets van. De eenstemmigheid over deze zaak bleef in den loop van de zitting niet bewaard. Integendeel heersohte er een critische geest, vooral bi/ de hoe ren Van de Kamp ecu Modoó:- De heer Modoo trok vooral van leer tegen het duur koopen van een huis aan de Papetoreiivest. De gemeente is in openbare veiling met inbegrip van de kosten voor bijna f 14000 daarvan eigenares geworden en, "naar de heer Modoo mededeelde, heeft de vertegen woordiger van de gemeente het op niet minder dan f 3400.— afgemijnd. Zonder twijfel is dat een hoog be drag, maar naar de heer Rinks.ua terecht zeide bij een opdracht voor de gemeente gaat het heel anders Ine, dan bij een particulier. Die kan bet wagen om af te mijnen op hon derd gulden, op tien gulden zelfs. De 5 zaakgelastigde van de gemeente moet koopen, zoodra het cijfer, waartoe hij gaan mag, bereikt is. Inr Ëmers mijnde hij dan niet en kaapte een ander het hem voor den neus weg, dan zou hij zeker van het ge meentebestuur een verwijt over plicht- verzuim moeten hooren. Toch is er juist om deze redenen wel iets tegen, dat de gemeente op publieke veiling koopt en zou 't veel beter wezen, een poging te doen tot onderhandschen aankoop vooraf. Zoo heeft bijvoor beeld de heer Stolp indertijd éen over eenkomst getroffen met de bewoners van den Koudenhorn over de gronden voor hun huizen. Hoe nu de heer Rinkema, die an ders de zaken nuchter genoeg bekijkt, er toe komen kon om de medailles voor den gevelwedstrijd van Bouw kunst aan te bevelen, is mij een raadsel gebleven. Zelf erkent hij, dat er geen enkele mooie gevel méér in Haarlem om zal verrijzen. Waarvoor geven we dan die medailles? vroeg de heer Spoor zeer terecht. Enfin, de Raad wou na alles wat er over ge beurd is, blijkbaar B. en W. het dis plezier niet doen van een voorstel te verwerpen, waar de burgemeester zelf klaarblijkelijk zooveel voor gevoelt en stond de medailles toe. Bouwkunst kan nu architecten, die toch im mers zoo mooi bouwen als ze kunnen en bouwheeren, die toch geen dui zend gulden méér laten verbouwen om een medaille te krijgen, daarmee gelukkig maken. Het klachtencahier was dezen keer dikker dan ooit. De lieeren Van de Karnp en Modoo klaagden over de verbeteringetjes, die telkens moeten wonden gemaakt in het niet te ver beteren Stads- Armen- en Ziekenhuis eu verzochten om een flink, afdoend voorstel. Zoodra ons onderzoek naar gezins verpleging is afgeloopen, zei de voor zitter De heer Rinkema klaagde over de slechte banken in de nieuwe tusschen- school. 1 Daarop is onze aandacht ook al ge vallen, zei de voorzitter. Gelukkig. Alleen is 't maar jammer, dat men afgeweken is van een beproefd en goed systeem van banken, om ter wille van een kleine bezuiniging an dere aan te schaffen, waarvan nota bene iedereen op 't eerste oog sohijnt te zien, dat ze niet deugen. Hebben diezelfde deskundigen die ze nu af keuren. dan vooraf geen model ge zien? We zien het, maar doorgronden het niet. Evenmin als het antwoord van burgemeester aan den heer Van de Kamp op zijn vraag of er inderdaad vergunning gegeven was tot het vernieuwen van de stoep vóór het Gouvernementsgebouw. „Ik acht", zei de voorzitter, „het niet gewenscht, daarop nu een antwoord te geven". Is het een staatsgeheim Verwonder lijk mag het heeten, dat niemand den vrager bijviel en er op aandrong te weten, waarom een toestand besten digd wordt, die inderdaad levensge vaarlijk moet worden genoemd. Eerst wanneer op dat smalle plekje iemand onder de electrische tram raakt, zal men er zich over verwonderen dat het nuttelooze hek met steenen pa len al niet lang is opgeruimd. Gelukkig braciht de heer Bijvoet een beetje humor in de zuurzoete discus sies, toen hij er op wees, dat de plaat sing van de zetels in den Raad velen allerminst voldoet en in herinnering bracht, dat een hem onbekende col lega, het 34ste Raadslid, den Raad al bij een schooltje vergeleken had. De Raad kan het in deze Raadszaal maar niet vinden. De opstelling van de zit plaatsen in half cirkelvorm vond be zwaar bij de leden, die vlak tegen over de ramen zaten en hoofdpijn kregen van het felle licht. Zooals nu die stoelen zijn geplaatst, 'kan men elkaar niet passeeren. „We moeten maai* eens even na de vergadering erover spreken", zei de voorzitter. Zoodat de hoeren, toen de hamer, gevallen was, nog bleven zitten „schoolbleven", zooals èe<n geestig collega het noemde. Naar ik hoor is over de ideale rangschikking van de zitplaatsen levendig gediscussieerd De een gaf in overweging, dat B. en W. zich voor 't heil van den Staat zouden opofferen en op de gevreesde plaatsen tegenover de ramen gaan zitten, de ander was van oordeel, dat de jongere leden er maar moesten zitten ten .slotte is men tot het besluit gekomen om een proef te ne men met het schuin zetten van de Vermoedelijk zullen er net zoolang proeven genomen worden, totdat men de zaal geheel verlaat, daar ze een- maal niet deugt en naai' de oude Raadszaal, op een of andere manier uitgebouwd, terugkeert. Buitenlandsch Overzicht ;0>. Van het oorlogsterrein komen we der verschillende berichten over schermutselingen, waaruit blijkt, dat de Japanners voor de zooveelste maal aan de winnende hand zijn. Officieel wordt bericht, dat hun legermacht vooruit trok in de richting van Toen- ghoea. 50 mijlen beoosten Hsinghing en den loen dezer deze plaats bezette. De Russen trokken zich naar het Noorden terug. Aangaande DE RUSSISCHE VLOOT is niet veel nieuws te vertellen. Aan de Daily Express wordt telegra- phisch medegedeeld, dat admiraal Rodjestwensky drie of vier hulpkrui sers, vroegere stoombooten van de HamburgAmerika-lijn. heeft uitge zonden om het de Japansche handels vaartuigen lastig te maken en lan dingen te doen op onverdedigde pun ten van de Japansche kust. Deze snelvarende hulpkruisers zijn naar men zegt. zeer geschikt voor het vervullen van deze rol. Rodjestwensky hoopt door deze schepen af te scheiden van zijn vloot Togo te dwingen zijn kruisers op hen af te zenden. Rusland zou zonder be zwaar een paar kruisers kunnen ver liezen, terwijl de afwezigheid van Japtmsche kruisers Togo's macht zeer zoude verzwakken. Uit Singapore wordt nog aan de „Daily Mail"' gemeld, dat het stoom schip „Prinz Heinrich" rapporteerde, dat de ..Dimitri Donskoien de ..Rion" buiten de baai van Kamrank kruisen. Men heeft een sleepboot opgemerkt welke de kolenschepen naar de Rus sische oorlogsbodems bracht. Talrijke stoombooten voorzien de Russische vloot van levensmiddelen. Volgens de Daily Telegraph" be vond de Baltisclie vloot zich Zondag in de buurt van Hongkong, vijf ko lenschepen lagen nabij de eilanden op vijf mijlen afstand van Hongkong. Uit Tokio komt het bericht, dat de Soengaristraat tot neutrale zóne is geproclameerd. Deze straat vormt een der tweewe gen. welke de Russische vloot kan kiezen om Wladiwostock te berei ken, voor het geval dat Rodjestven- sky geen aanval zal wagen op de Oostkust van Japan. DE JAPANSCHE PERS blijft nog steeds ontstemd over te tegenwoordigheid van het Russische eskader in de Fransche territoriale wateren. Algemeen is men van meening, dat Frankrijk door het toelaten der Rus sische vloot in de wateren bij Mada^ gascar de neutraliteit geschonden heeft, maar Japan heeft zich tevre den gesteld met eenvoudig een pro test in te dienen. Alleen de „Ji ji" verklaart, dat Frankrijk zich een be slist vijand van Japan heeft verklaard door Rusland steun te verl oenen. Het blad acht nu den tijd gekomen dat Japan Engeland om medewer king moet vragen, daar de noodzake lijkheid van het Engelsch-Japansch verdrag nooit beter dan thans kan blijken. Omtrent DEN TOESTAND IN RUSLAND zelf, kan nog worden medegedeeld, dat ongeveer 300 arbeiders van de J fabriek van Poetilof gisterenochtend naar het Katholieke kerkhof van Wi- I borg gegaan zijn, om een mis bij te wonen en daarna, een kruis op te richten op het graf van een gezel, die onlangs bij een ongeluk is omgeko men. Na de godsdienstige plechtigheid begonnen zij revolutionaire liederen te zingen. De priesters verzochten hen heen te gaan en het. kerkhof niet door politieke propaganda te ontwij den. De arbeiders vertrokken en gin gen. naar de prefectuur van Bezbo- rodka. waar een groep personen met eene roode vlag, roepende: Leve de vrijheid! Weg met de autocratie! zich bij hen aansloot. Toen een afdeeling bereden politie verscheen, werden uit de groep ar beiders revolverschoten gelost. De po litie wachtte versterking af van rui- terij en politie te voet, en de geza- manlijke ruiterij chargeerde daarop, 1 slaande met het plat van da sabel, terwijl de arbeiders zich verdedigden met. stokken. Tien minuten daarna waren de werklieden aangehouden of verjaagd terwijl ongeveer honderd gewond in handen der politie vielen. Dooden zijn niet gevallen. Volgens een ander bericht, hebben de arbeiders van Poetilof, bang ge worden door het dreigement dat de fabriek gesloten zou worden, ge vraagd om dat besluit te herroepen als waarborg, dat zij niet meer zou den staken, gaven zij aan den direc teur een lijst op met de namen van 269 menners. Dezen zijn allen afge dankt en door do politie buiten Sint Petersburg gezet. In de fabriek van Briansk ij? het werk hervat. De Socialistische partij in Frank rijk tracht ruimschoots munt te slaan uit HET GEBEURDE TE LIMOGES. Er worden demonstraties gehouden voor do slachtoffers, waaronder ech ter alleen stakers, niet officieren en soldaten, begrepen worden. Het ge bouw van de Parijscne arbeidsbeurs is met roode vlaggen, die met zwart krip omfloerst zijn. versierd. Aan het balkon van de eerste verdieping prijkt een opgespannen doek met het opschriftAan de offers van de fu- süade. Het Socialistische Bondsbestuur nam eene motie aan, om zich eensge zind te verklaren met de stakers van Limoges en hun allen mogelijken ze delijken en stoffelijken steun toe te zeggen en de geheele verantwoorde lijkheid voor de bloedige botsing aan de Regeering te wijten, wier „uittar- tenda houding" het gebeurde had uit gelokt. De minister van binnenlandsche za- ken heeft gisteren een rapport van cien plaatselijken commandant van Limoges ontvangen, bevestigende dat geen bevel tot het schieten was ge geven. Blijkens een ambtelijke opgaaf, zijn er bijna 200 officieren en soldaten gewond van het 1ste eskadron dra gonders 99 man, onder wie 10 ern stig, van het 3de eskadron dragon ders 2 officieren en 6 ruiters, van het 4de eskadron 5 officieren en 44 rui ters, die allen getroffen zijn door straatkeien, stukken ijzer en glas- scherven van het 21ste jagers 1 of ficier en 5 ruitersvan het 78ste regiment infanterie 1 officieT en 16 man, onder wie een ernstig. Van de burgers is er slechts een gedood en zijn er vijf gewond. De overige lichtgewonden zijn naar huis gegaan. De doode staker zal op kos ten van de gemeente begraven wor den. Het gerucht, dat er meer doo den zouden zijn. is onwaar gebleken. Er werden enkele menschen vermist, maar zij bleken achter slot en gren del te zitten. UIT DE FRANSCHE KAMER. In de Kamer werd Woensdag be- j raadslaagd over de begrooting, die door den Senaat was teruggezonden. Jaurès viel daarbij hevig de Ma- rokkaansche staatkunde van Delcas- sé aan, waarop Delcassé antwoordde met een geschiedkundig overzicht van de onderhandelingen met Ma rokko, en verklaarde daarbij aan den gezant van Duitschland mededeelin- gen te hebben gedaan. „Indien de mededeelingen onvoldoende waren", zegt hij, „was ik bereid ze te com- pleteeren. Ik ben bereid alle belan gen gerust te stellen. Het verwijt, dat ik niet geantwoord heb op verzoeken om toelichting is ongegrond. Indien Duitschland de gegeven inlichtin gen onvoldoende vindt, ben ik be reid het misverstand te doen eindi gen". Jaurès verweet nogmaals den mi nister zijn stilzwijgen, waarop Del cassé antwoordde dat er dingen zijn die men in de Kamer niet kan zeg gen. Jaurès repliceerde, dat. de Ka mer dan maar op récès moet worden gestuurd. Delchanel zeidedat de handige politiek van Engeland aan Frankrijk de verantwoordelijkheid laat voorliet doordringen in Marokko hij ver zoekt daarom aan de regeering voor zichtig maar beslist op te treden. Het socialistische Kamerlid Pres- sensé zeide, dat minister Delcassé een fout beging, doordat hij Duitsch land, dat groot, belang bij Marokko heeft, niet inlichtte. De heer Delafos- se beweert, dat Duitschland zijn hou ding wijzigde sedert den tegenspoed van Rusland en de storing in het Drievoudig Verbond. Pr bespreking van het incident is hiermede ten einde. UIT DE ITALIAANSCHE KAMER De Kamer van Afgevaardigden nam de 12 eerste artikelen aan van het ontwerp ter exploitatie van de spoor wegen door den Staat. De Kamer besloot verder op ver zoek van minister-president Fortis aan een nieuw ontwerp dat defini tief tie exploitatie van den spoor weg door den Staat zal regejen art. 16 toe te voegen betreffende de in stelling van een verplicht scheidsge recht. De Kamer neemt ten slotte met groote meerderheid art. 17 aan, waarin wordt bepaald, dat alle amb tenaren bij de spoorwegen Staats ambtenaren zijn en als ontslagen zul len worden beschouwd zoo zij den arbeid verlaten of don gercgelden dienst belemmeren. De Kamer neemt daarop het geheel© ontwerp tot Staatsexploitatie der spoorwegen aan met 239 stammen tegen 45 en gaat dan uiteen tot 11 Mei. ÖÖRLÜG5VARIA De verslaggever van de Matin" heeft te Marseille een onderhoud ge had met admiraal Gregorewitsch, dia indertijd het commando voerde over een divisie der vloot bij Port-Arthur en die er in slaagde door de Japan sche linlën heen te breken en te vluchten met het slagschip „Cesare- witsch" naar de haven van Iviao- Tschao. Admiraal Gregorewitsch, die aan boord van de ..Océanien" op weg naar het vaderland is. verklaarde o. m., dat ar nooit oneenlgheid heeft be staan tusschen de militaire en ma rine-autoriteiten. Niettegenstaande den treurigen toe stand geloofde de admiraal, datRod- jestvensky zegevierend uit het strijd perk zal treden, llij zal een over winning behalen, beweerde de admi raal, waardoor Rusland de heer schappij ter zee zal herwinnen en het conflict spoedig zal geëindigd zijn. Stadsnieuws Benoemingen-bij het korps bra ndblussc hers. Burgemeester eu Wethouders heb ben bij het korps brandblusschers al hier eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de aan de «<- meente bewezen diensten, aan de hoe ren E. F. G. Frenay, als 2e lui tenant, H. Lasschuit en A. A. van den Borg, als sergeant; en bevorderdTot 2e luitenant de hoe ren J. W. J. Sacré en P. van der Maarcn Jansen, thans sergeant-ma joor; tot sergeant-majoor de heeren B. Serné Jr. en W. Hagen, thans ser gcant; tot sergeant de heeren T s. Velfchuizon, S. J. Frank, J. A. M. Blansert en II- J. van Gulik, thans vrijwilliger aan spuit No. 10. Tot voorzitter van het bestuur van den Zuiderpoldor onder deze gemeen te en Haarlemmerliede c.a. is .geko zen de heer L. G. Prins te O verve en. TWEE KLACHTEN OVER WOEST- DUIN. In de Telegraaf vinden wij de vol gende opmerkingen onder de ingezon den stukken Mei opname van het volgende zult u ondergeteekende en alle geregelde bezoekers van de courses te Woest- duin (guMensterrein) ten zeerste ver plichten. Ik bedoel namelijk denon- houdbaren toestand, die er heerscht aan den totalisator. Zonder vechten, dringen, slaan en stompen is het er eenvoudig onmogelijk één ticket te krijgen Er iieerscht dan ook een wanorde, die men moet gezien heb ben om er zich eene voorstelling van te kunnen vormen. Honderden drin gen zich allen tegelijk voor één lo ketje en is men er vóór. dan is er geen uitkomen meer aan. Van een tourniquet zooals te Bus- sum is dan ook geen sprake. Te meer was het 1.1. Zondag 16 April een schande, daar de toestand nog erger was dan anders, omdat ar voor „winnend" maar één der twee loketten in dienst was. Het andere is van gedijke strekking. Ik ben de tolk van schier alle be zoekers van het guldensterrein van j.l. Zondag van de gehouden courses te Woestduin, wanneer ik bij dezen niet slechts de óntevredenheid betuig, doch er schande van spreek, dat. de .directie zich zoo weinig gelegen laat liggen aan de bezoekers van genoemd terrein. Er is veel te weinig gelegenheid, oin behoorlijk aan het totalisatorbu- reau een kaart te krijgen: d<e uitbeta ling-hokjes zijn al even ongelukkig, doch 't dringen is er minder groot., om dat l van het publiek van zijn rijks daalder niets terug krijgt. Zondag was het een buitengewone herrieik heb klappen zien uitdeelen; bij meer dan een heb ik gezien, hoe, nadat zij eeai tijdlang hadden ge drongen, om in het bezit der kaarten te komen, het zweet op hun gelaat stond, terwijl weer anderen bij het achter uitdringen wel geen arm, maar toch de mouw van de jas in dear slag werd gelaten, Het dringen was zóó groot, dat. wanneer men het lichaam eenigszins achteruit gewrongen had, de pasont stane ruimte zich zoo snel sloot en met zooveel kracht, cLat de armen als •n schroeven werden gekneld. Zou het bestuur van Woestduin zich niet willen spiegelen -aan meer confortable inrichtingen, of is het voor de guldensnvenschen mooi ge noeg Verscheidene mijner kennissen en bekenden gaven Zondag het voorne men te kennen, niet weer naar Woest duin te gaan. De belangstellenden weten veel te laat, welke paarden loopen, en wie de berijders zijn. Gofc moeten de gebouwtjes een halven meter rijzen, opdat men niet behoeft op te dringen naar het loket, om to zien, welke paarden er mee loopen, en of zij wel genomen worden. Zal de ontspanning ontaarden in vechtpartijen, dan zullen de ordelie vende bezoekers zich terugtrekken, en blijft er Verwoestduin over. Bezichtiging van prijzen. De prachtige collectie medailles eu kruizen, zijnde de prijzen voor de al hier op den Tweeden Paaschdag te houden nationale wielerwedstrijden, zullen van Vrijdag af ter bezichtiging liggen in het sigarenmagazijn van de firma Boele, Anegang alhier. Doopsgezind Zangkoor Het tweede concert in dit seizoen zal voorzeker zeer aantrekkelijk wor den. Immers voert het dameskoeft twee werken uit, waarvan een met- veel succes op het vorige concert is gemaakt, n.l. „Prins Lente" van Hen- drika van Tusschenbroek, terwijl hel andere„Paasch-cantate" van den overleden componist Martinus Schuil is, waarvan de alt-solo welwillend ge zongen zal worden door mevrouw A. C. Craandijk—Schuil. Voorts treden als solisten op mevrouw C. Engelen Sewing, operazangeres, thans een tournée makende in België en Mej. Catherine Ritsèma, pianiste alhier. Mevrouw EngelenSewing zingt o.m. de Klokken-aria uit „Lakmé" Intijds zullen adverientiën meer bij zonderheden in dit blad vermelden. Aan den heer Balkesteijn is met ingang van 1 Mei a.s. Zwolle als standplaats aangewezen. St. B a v o. Voorloopig hebben we eens een kijkje genomen in het gebouw ..St. Bavo". dat op het oogenblik geheel gerestaureerd wordt. Vooral de groote zaal lieeft een groote verandering ondergaan. Het tooneel is weggebroken, waardoor men eeai groote ruimte heeft gewon nen. Op de plaats van liet buffet hoeft men thans een geheel nieuw tooneel ingericht. Achter en aan de beide zijden van dit tooneel is een flinke gang. waaruit men langs trap pen de twee kleedkamers kan berei ken. Indien het noodig is, kan men de gangruimte benutten om het too neel door middel der verplaatsbaro achterwanden te vergrooton. De zaal zelf wordt door den heer Ubert Bakker, alhier, keurig in fris- sche lichte tinten geschilderd. 1-len veertiental groote vensters in den kap voorzien de zaal overvloedig van licht. Voor de avondverlichting wordt gezorgd door een tweetal mo derne lichtkroonen, vervaardigd door de firma Clausing. Aan de voorzijde van liet gebouw komen twee ineenloopende koffieka mers. Hoewel voor het gebouw ver gunning is aangevraagd, wordt één van de koffiekamers ingericht voor het schenken van alcoholvrije dran ken. Beneden is verder nog een be- stuurskamer. Op de bovenverdieping zijn nog twee ruime zalen ingericht voor tee kenlokalen. Verder zijn hier nog eeni- ge zalen voor vergaderingen enz. De geheeie restauratie van liet ge bouw wordt uitgevoerd onder leiding van den heer Van Emmerik, Hoog straat, alhier. Met dit gebouw is onze stad zeker een keurig gebouw voor uitvoeringen, vergaderingen, enz., rijker gewor den. Den 30sten April is de feestelijke opening van het gebouw. Kweekschool voor Onder- w ij z e i' es sen. De uitslag van het toelatingsexamen aan de Kweekschool voor Onderwijze ressen alhier, 18 en 19 dezer gehou den, is, dat zijn geplaatst als i n wo n en do leerlingen Mej. A- II. de Booy (2de klasse), M. Despe- reaux en A. M. Eidhiholtz, allen to 's-Gravenhago, J. K. Ham te Hilver sum, A. W Henny te Vconendaal, A. J. van der Staav te Haarlemmermeer, F. A. van der Tas te Leiden en A. P- Stadt te Wieringerwaarden als uitwonende leerlingen Mej. A. van Amatol te Heemstede, M. M. Bussemaker. J. Th. Erkelens, H. Ko nijn, C. H. L. Lensselink, M- C. G- Lust, H. J. E. M. Meerburg, W. L. E. Salomons en F. J W. M. Vrijer, al len te Haarlem, E- E. Groustra te Amsterdam, A. Klaver te Haarlem mermeer. J. M. P. Pfundt te Over- veen en C. M. E. Wockesser to Bus- sum. Niet wettige annexatie? Dezer dagen werd op last van een naburig gemeentebestuur een nieuw bord geplaatst met een aanduiding daarop voor de scheepvaart. Tegelij kertijd zou dit bord dienst moeten doen als aanduiding der grens voor onz? en de naburige gemeente. Nu komt hef. natuurlijk steed- er op aan, dat men dergelijke teekons plaatst op het juiste punt. Doch in- plaats dat zulks ook in het bovenbe doelde geval was geschied, was dit bord geplaatst circa zestig Meter ten nadeelo van onze gemeente. Ware dit geval niet opgemerkt door een actief hoofdambtenaar van de scheepvaart, dan ware de mogelijkheid niet bui tengesloten, dat na verloop van jaren (alles is immers onderhorig aan ..ver jaring") die plaats zou zijn DE grens scheiding. Besmettelijke ziekten. In! de /„Staatscourant" is opgeno men een opgave van het aantal" ge vallen van besmettelijke ziekten, ter kennis gekomen van den Centralen Gezondheidsraad in de week van Woensdag 12 tot en met Dinsdag 18 April 1905. Uit deze statistiek blijkt, dat er go- durende dien tijd te Haarlem zijn voorgekomen 3 gevallen van Rood vonk en 4 van DiphtheriUa Te Heemstede 3 gevallen van Rood vonk cn te Zandvoort 3 gevallen van Diphtheritis. Afsta n dskaart. De heer J. W. Koopman, Raaks No. 3, zond ons een degelijk en fraai uit gevoerd reclamemiddel. namelijk een afstandskaart van Nederland en de grensdistricten voor wielrijders, rao- torcyclisten en automobilisten. Up den rand van de kaart zijnplatr tegronden met de hoofdverkeerswegen van een vijftigtal der voornaamste plaatsen aangebracht, hetgeen de bruikbaarheid der kaart zeer ver hoogt.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1