NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE OLMENHOF 22e Jaargang. No. 6694 Verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagge, MAANDAG 24 APRIL 1905 C ABONNEMENTEN P2R DR3E MAANDEN,- Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem B de omstreken en franco per post 1.20 1.30 1-65 jt 0.02% 0-37^ 0.45 Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur i. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Var. 1—5 .egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem var. 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. rr t j i .Wet uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie. en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten mor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidti Etrangcre G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ', Parijs, 31ff Fttttbomg Montmartre. Haarlemsche Handelsvereenigingi Brieven uit Berlijn (Van onzen correspondent). Gotdgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 18Ö9. De Haarlemsche Handelsvereeni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei j 1S92, heeft in den loop van den tijd haar recht van bestaan bewezen. Ia zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op.1 getreden en dikwijls met groot suc- Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende ja, zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijsstelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni- g steeds opneemt, als doende, wat Hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover geringe, jaarlijksche contributie van ƒ3,50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter. Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen 'de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld. wanneer niet 10 cts. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige adviezen werden in bet af- geloopen jaar gegeven. In November en December 1904 zijn 69 vorderingen tot een bedrag van ƒ1884.01 betaald; 14 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan J. Hulsebosch, Caféhouder, Gedempte Raamgracht, hoek Sophia- plein, zich om inlichtingen te vervoe gen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge- adrsseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Zij, die nu reeds toetreden als lid der Vereeniging over 1905/6, genieten tot 1 Mei a. s. alle voorrechten als gewoon lid. HET BESTUUR. l7j OSTERHASE. SCHILLER- i PRIJSRAADSELS. Berlijn, 20 April 1905. De „Osterhase" gaat weer gebukt onder zijn „zoeten eieren-last" in de stille week vóór Paschen en bet lijkt wel, of onze Duitsche voorjaars-Sin terklaas" elk jaar weer hooi op z'n vork neemt en zijn arbeidssfeer steeds meer uitbreidt. Sinds lang deelen ook de volwassenen in zijn gulheid, en de „eieren", welke de zonderlinge viervoeter (een haasje, dat eieren legtvoor hem in zijn mars mee brengt, zijn waarlijk niet van de slechtste kwaliteit, al zou men ze meestal niet eten, welk euvel ruim schoots door de waarde van de „kern" de surprise, wordt opgewogen. Vergis ik mij niet, dan is het lieve vaderland van gene zijde der zwart witte grenspalen nog vrijwel terra- incognita voor den Duitschen „Oster hase", en waar hij wellicht al eens een vluchtig bezoek aan het lage land aan de Noordzee gebracht heeft, daar zal dat hoogstens geweest zijn om uitsluitend voor de j eugd een voor raad zoete eieren van suiker of cho colade te deponeeren. In mijn jonge jaren behoorde ook dit tot de zeld zaamheden en waren we al den ko ning te rijk, als de een of andere goede genius ons een klein gekleurd nestje met miniatuur suikeren eitjes vereerde. We waren nog niet zoo veeleiscbend -als 'de tegenwoordige jeugd en zagen al dagen van te vo ren met verlangen naar het Paasch- feest uit, niet in de verwachting, van alle kanten met kostbare eetbare (van chocolade en marsepijn) en oneetbare eieren (surprises) overladen te zullen worden, maar omdat de beide Paasch- dagen de eenige in het jaar waren, gedurende welke wij zooveel kippen eieren mochten eten als wij maar „aankonden". En dat de niet verwen de grage magen heel wat konden „stouwen", bewezen de slabakken vol eieren, welke bij eiken maaltijd op tafel kwamen.en geleegd werden j Hier in Duitsehland heeft men van Paschen altijd veel werk gemaakt al is het ook niet op zoo groote schaal als tegenwoordig. „Ostern oline Oster- eier" is hier even ondenkbaar als „Weichnacben ohne Tannenbaum". In deze dagen van de stille week voor Paschen zijn de kinderen brandend nieuwsgierig naar hetgeen de „Oster hase" hen zal „beschenen" en het zwakke geslacht onder de volwasse nen niet minder. Met elk jaar raakt liet gebruik meer in zwang, elkaar met Paschen cadeaus te geven in den vorm van ei-surprises, en handel en industrie zorgen er voor, dat de toe nemende zucht naar luxe bij den kooper ten volle bevredigd kan wor den. Daarvan kan men zich dezer dagen overtuigen bij een wandeling door de voornaamste winkelstratenPotsda- mer-, Leipziger-, Friedrichstrasse, Unter den Linden. Bijna elke winkel heeft hare speciale Paasch-étalage, niet alleen bekende confiseurs en cho- coladefirma's als Felix Sarotti, Hil- debrandt of Stollwerck, die elkaar de loef trachten af te steken in het uit- stallen van allerlei zoets en heerlijks op het wijde gebied der eetbare surprise-eieren, maar ook alle ande re winkels, waar zaken te koop lig gen, welke ook maar eenigszins in aanmerking kunnen komen om als geschenk dienst te doen en te worden verborgen in nagebootste eieren van papier maché. Dat de meest verschillende zaken van genot en smaak tegenwoordig in de mars van een „Osterhase" kunnen worden gepakt, daarvoor heeft de in dustrie der surprise-eieren gezorgd, welke hare producten in zóó groote verscheidenheid en omvang „legt", van ware monsters, ruim dubbel zoo groot als struisvogeleieren tot sierlij ke kleine ter grootte van een duiven ei, dat zoowel bijv. de handelaar' in comestibles en fijne vleeschwaren, als de juwelier er voor zijn Paasch- étalage van kan gebruik maken, i Men kan het zoo gek niet verzin nen, of het wordt in combinatie ge bracht met het Paasch-ei. Juweelen, kleinoodiën, damesbenoodigdheden, parfumeriën, fijne zeepsoorten, blou ses, handschoenen, laarsjes, poppen, duizenderlei zaken liggen sierlijk ge schikt in de wijd-gapende „eieren", welke tusschen geurige voorjaarsbloe men en frisch groen rusten in aardige manden .en korven van bast en spaan. Zelfs den amateur-fotograaf heeft de Osterhase ditmaal bedacht. In de groote uitstalramen van den winkel der Kodak-Maatsch., hoek Linden en Friedrichstrasse, een paar jaar geleden verhuurd aan de be kende groote sigarenfabriek van de f;rm,a Verhuist Senior, Amsterdam, liggen camera's van verschillend for maat in gapende Oster-Eier, terwijl deze weer gevleid liggen in sierlijke hoorns van overvloed en basten man den te midden van alle verdere foto grafe er-benoodigdheden. Het wordt den liefhebbers wel smakelijk voor gezet. Twee festiviteiten van zeer verschil lenden aard, welke echter beide het geheele volk hoog en laag belang in boezemen, staan ons in de eerstvol gende maanden te wachten, de her denking van Schiller's sterfdag, hon derd jaren geleden, op 9 Mei a s., en het huwelijk van den Kroonprins met de Mecklenburgsche hertogin Cecil ie, nichtje van onzen Prins-Gemaal, op 6 Juni daaraanvolgende. Men heeft zich zóó gewend aan honderd, twee honderd, driehonderd jaar feesten, dat men er geen been in heeft ge zien, het feit, dat Schiller honderd jaar geleden overleed, feestelijk te herdenken, hoewel een sterfdag dunkt me nu juist niet de geschiktste dag is om feestelijk te worden herdacht Een tijdlang was er sprake van, dat men den grooten nationalen dichter op 9 Mei op hoogst eigenaar dige wijze hulde zou brengendoor een open-lucht-uitvoering van een zijner drama's in de bekende „Terrassen am Halenbee", waar plaats is voor tienduizenden toeschouwers, doch het origineele plan viel in duigen, zoodat het feest zich nu in hoofdzaak zal bepalen tot de stereotype feestrede voeringen in openbare gebouwen en aula's van scholen, Schiller-opvoerin- gen in de schouwburgen en het de- j poneeren van kransen vóór Schiller's standbeeld. De Duitsche klassieken zijn in veel grooten mate gemeen-goed van het j Duitsche volk, dan de Hollandsche klassieken dit bij ons volk zijn. Ieder kent hier z'n Schiller, Goethe, Lissiug, Heine, de gezeten arbeidersstand even goed als de hoogere standen. Citaten uit klassieke gedichten, drama's en blijspelen worden telkens aangehaald en zijn gemeengoed. Een leuke hulde aan Schiller brengt de Berliner Hlus- trirte Zeitung heden met zijn gees tig geteekende 8 Schiller-prijsraad sels. De geestige Mastrator Schmid- hammer, welbekend door zijn grappi- ge politieke caricaturen in de Mün- chener „Jugend" onder het opschrift: „Der neue Plutarch", teekende hij 8 citaten uit Schiller's „Don Carlos", rl„Lied van der Glocke", „Braut von Messina", „Wallenstcin" en „Lied 1 an die Freude" leuke tafereelen. Bij elk citaat, waarvan het aantal woor- j den is aangegeven, is slechts één woord vermeld, hetzij aan het eind of dn het midden, de rest moet men raden. Wie geen vreemdeling is in Schiller's werken, behoeft geen ma- tad or te zijn in het oplossen van raadsels, om de juiste citaten te vin den. Daartoe zijn de grappige teekenin- gen een aardig hulpmiddel. Twee van het achttal prijsraadsels vond ik vanmorgen tenminste op het eerste „abord". Het eene stelt een nauw .steegje voor bij avondverlichting. Om den hoek van een huis staat een kwa jongen met een grooten steen in da ■hand in afwachtende houding. Ver langd wordt een citaat uit Wilhelm Teil in 7 woorden, waarvan het laat ste is„kommen". Bedoeld is na tuurlijk het bekende gezegde: „Durch diese hohle Gasse muss er kommen Een ander tafereel geeft een modiste met spanen doos aan den arm, terwijl zij een rekening overhandigt aan een deftig heer, die hij het zien van de omvangrijke nota van schrik naar z'n kalen schedel grijpt. Het verlangde citaat van 6 woorden uit het „Lied v. d. Glocke" eindigt op „teure" zegt het raadsel. Ook hier is de oplossing gemakkelijk en voor de hand liggend: „Ach die Gottin ist's die teure Het kaalhoofdige mannetje kent waar schijnlijk de koopwoede van zijn „teure" ega. j Mochten er soims Schiller-kenners onder mijn lezers zijn, die aan den wedstrijd wenschen deel te nemen (31 prijzen van 1 A 100 Mk., 20 10 Mk., 10 Schiller Werke), waarvoor hier in Duitsehland wel zéel veel animo zal zijn, ziehier het adres firma Ullstein Co., Berlijn S. W. 12 Kochstrasse. Ik geef den liefhebbers in overweging bij de bestelling van het bewuste nummer 17 der Berl. Illustr. Zeitung van 23 April, gelijktijdig een postwis- seltje te voegen van 20 Pfennig. (De prijs van het wekelijks verschijnende aardige blad in het genre van den Weltspiegel, bijblad van het Tage- blatt, bedraagt maar 10 Pfennig). Den deelnemer veel succes K. Gemengd Nieuws EEN RECORD. Vorst Ferdinand van Bulgarije heef; het record van reizen onder de regee- rende vorsten. Sedert 1887, toen hü den troon besteeg, heeft hij 1700 da gen buitenslands doorgebracht, ruin- een vierde van zijn regeeringstijd. EEN MIDDEL TEGEN HERSEN VLIESONTSTEKING. Een dokter in Boston heeft een mid dol uitgevonden tegen hersenvlïesont stekinghij pakt den patiënt van d< borst tot den kruin van het hoofd in ijs en de rest van het lichaam om geeft hij met kruiken heet water. EEN KEIZERLIJKE FOOI. Keizer Wilhelm heeft als bewijs van zijne tevredenheid over de wijze waar op de Hamburg-Amerika-lijn voor zijn reis naar Tanger en de Middelland sche Zee heeft zorg gedragen aan dc inrichtingen voor het personeel dei maatschappij een bedrag van 15.00C mark geschonken. VOORSPELLINGEN. De Italiaansch© geoloog prof. Man tovani voorspelt, dat de aardbevin gen in Britsch-Indië door een reeks van aardbevingen gevolgd zullen wor den bij de Soenda-eilandenJapan aan de MiddeJlandsche Zee, in Mid- dcn-Amerika en vooral ook op de An tillen. In hot begin van Mei, zoo ver wacht de professor, zal men wel daar van hooren. Ook op d© vulkanen zullen dezen zomer de geweldige beroeringen in dc aardkorst hun invloed doen gelden. Professor Mantovani heeft indertijd de uitbarsting van den Mont Pelé op Martinique voorspeld, waar het nu ook weder aan het spoken is. GERECHTELIJK ONDERZOEK. Men verwacht een opzienbarende uitspraak in zake het gerechtelijk on derzoek omtrent het noodlottige on. geluk van het waterreservoir te Ma drid, en wol op grond der getuigenis van arbeiders omtrent onregelmatig heden hij den bouw, die verklaring van den staatsingenieur, dat men eerst door proeven had moeten be slissen of de overdekking van het waterreservoir voldoend weerstands vermogen bezat alsook de verklaring der technische commissie, dat het bouwwerk gevaarlijk was. De Madridsche gemeenteraad be sloot zich bij de aanklacht aan te sluiten. De arbeidersvereenigingen besloten tot een eendaagsche algemeens werk staking in geheel Spanje, ingeval de regeering het houden van een rouw- betooging voor 1 Mei niet vergunt. UIT HET BAGNO ONTSNAPT. Te Havre is een man gearresteerd, Joseph Frangoïs Charcot genaamd, 32 jaar oud, geboren te Chalons-sur- Marne, die den 18en Juli 1902 met 8 makkers uit Guyana was ontvlucht. Dagenlang bleven zij in een sloep op zee, in afwachting tot een vreemd schip hen zou opnemen en hadden folteringen van honger en dorst te verduren. Reeds hadden zij besloten zelfmoord te plegen toen eenNoorsch zeilschip hen opnam en waar men hen met gedroogde visch voedde. Charoot landde in een Duitsche ha ven en maakte, onder een valschen naam, verscheidene zeereizen als ma troos op vreemde schepen. Gedreven door heimwee naar zijn vaderland, kwam hij van Duitsehland per spoor te Parijs, bereikte van daar Nogent- sur Marne en bracht 24 uur door bij zijn ouders, die daar wonen. Om weer een schip te vinden, begaf hij zich naar Havre, waar hij een man, dien hij niet kende, aantrof, mot wien hij een geheelen dag doorbracht. Charoot. die geld bij zich had. be taalde alle verteringen, die zij teza men hadden gemaakt. In dronken schap beging hij daarna de onvoor zichtigheid, aan zijn nieuwen „vriend" te zeggen wie hij was en van zijn vlucht té vertellen. Deze had daarop de laagheid hem aan de po litie te gaan verraden, met het ge volg, dat hij nog denzelfden dag werd gearresteerd en naar het bagno zal teruggezonden worden. Charoot, een man van forschen lichaamsbouw, werd tot 5 jaar dwangarbeid veroor deeld wegens een inbraak in het spoorwegstation te Nogent-sur-Mar- ne. Reeds in 1898 was hij ontsnapt en na veel ontberingen weer opge vangen. Op verschillende plaatsen van zijn lichaam is hij getatoueerd en op zijn rug heeft hij de spreuk .Spreken is zilver, maar zwijgen is goud." Die spreuk had hij wel wat beter in toepassing mogen brengen. HET GROOTSTE THEATER DER WERELD. Het grootste theater der wereld het ..Hippodrome" te New-York is verle den week geopend. Er waren 6000 menschen aanwezig elke plaats had 60 gulden opgebracht. Het gebouw heeft 3 miLlioen 600.000 gulden ge kost en het zal dienen voor circus eai voor balletten, melodrama's, levende beelden en watertooneelen. EEN SCHOOL VOOR VISSCHERS. In Engeland is een cursus geopend voor visschers. Verschillende haven plaatsen hebben zich onderling ver staan en nu is sinds ©enigen tijd op het eiland Peel, bij Karrovv, een vis- scherijschool geopend. Men kan daar de gebruinde, stoere visschers over het microscoop gebogen zien om de geheimen na te speuren van de visch die zij in hun netten hopen te van gen. De cursus duurt veertien da gen en als zij dan weer naar zee gaan. weten zij waarom aij hande len moeten als hun door wettelijko bepalingen is voorgeschreven en wat al de beperkende, maatregelen be duiden, die ten opzichte van hun be drijf zijn genomen. Men heeft voor den goeden gang van zaken al veel nut van dezen maatregel ondervon den. KIEMEN IN DE LUCHT OP DE WEGEN. In Zwitserland zijn onderzoekingen ingesteld om den invloed te leeren kennen van de stofwerende middelen op de wegen op 1kl aantal levende kiemen in de lucht. Op gewone we gen vond men dat meer dan dubbel zoo groot als op de wegen die mot teer of petroleum stofvrij gemaakt' waren. De petroleum won het in dat opzicht nog van de teer. In tlrogo tijden was de invloed van het laat ste middel niet zóó merkbaar als van het eerste. Bij vochtige weersgesteld heid werd het aantal kiemen in de lucht steeds zeer gering, en kon op geen wijze veel verschil worden ge vonden .Een krachtige zonneschijn was ook onder alle omstandigheden van grooten invloed. Hc-t Westru- miet werd, naar het schijnt, bij deze onderzoekingen niet beproefd. Feuilleton, ROMAN van HEDWIG ERLIN— SCHMECKEBIER. 24) Een glimlachend woord van dank, toen klapten zijn hielen opnieuw te gen elkaar en met een korten ruk strekte hij de hand naar Hartmut uit Aangenaam kennis te maken zou haast zeggen verwantschap, mijnheer Bravand. ik hoop, dat ze ons nog nader tot elkaar mag bren gen. Ik hoop het evenals u, mijnheer do graaf. Met onberispelijke wellevendheid beantwoordde Hartmut de begroeting. Graaf Egon had echter het gevoel als gold de vaste blik, die daarbij op bom rustte, zijn gezamenlijke schul den, door Madeleine betaald. Een onderhoud begon nu op afge goten toon, door de gravin geleid, bijna uitsluitend over dingen en men schen, die Hartmut vreemd waren. Daarom bleef hij steeds zwijgen en gravin Ulla, die achter haar neef stil en bescheiden weer in de zaal kwam trippelen en naast tante Clementine op een laag stoeltje plaats nam, had volop gelegenheid, zich in de donke re diepte van de door haar zoo be wonderde oogen te verdiepen en slechts nu en dan met een verborgen medelijdenden blik naar haar neef te zien, tot Madeleine, haar echtgenoot vriendelijk toeknikkend, opstond om te vertrekken. Nog eenmaal drukte gravin Cle- 'mentine haar lippen op Madeleine's voorhoofd en haar stem klonk vol teeder medelijden. Vergeet nooit geheel, lieve Made leine, dat je op Holfenstein steeds een tweede tehuis zult 'hebben. Ik zal me er steeds over ver heugen, lieve tante, u zoo nabij te weten, en ik hoop toch vooral, dat ge u spoedig eens overtuigt, welk ge lukkig t ehuis we op F alkenhagen hebben. Een fijn, uiterst fijn spotlachje speelde om Madeleines mond en ver dween niet weer. voor de laatste handdruk was gewisseld. En dat lachje werd een luide lach, toen de wagen, waarin ze aan de zijde van haar echtgenoot zat. weer de hoogte, waarop bet slot Holfenstein stond, afrolde. Zoo is dan de beker van deze verwanten-liefde gelukkig weer gele digd. Arme Hartmut Arm? Men zou vooral van de zijde van je neef Egon het tegendeel kunnen beweren. Hij heeft het mij zoo recht tot volle bewustzijn gebracht, welk kostbaar bezit ik in jou heb en hoeveel waardiger dan ik, hij zelf dat bezit zou hebben aangewend. Meen je En meen je ook, dat het zoo geweest zou zijn Plagend hem aankijkend, vroeg Madeleine het. Hartmut haalde de schouders op. Misschien.... bij elkaar gepast hadden jullie werkelijk zeer goed. Jij en hij.... jullie behooren beideop denzelfden parketvloer, en hij zou ze ker met onovertroffen elegantie die bepaalde representatie-plichten in ge zelschappen vervuld hebben, waarin ik je altijd weer zal moeten teleur- stellen. Met grappigen voorgewenden ernst trok ze haar voorhoofd in rimpels. Misschien heb je gelijk... mis- schien was ik ten slotte toch nog onvoorzichtig in de keus mijner lief de. i In Holfenstemsehen zin zonder twijfel... misschien ook nog in den zin van andere menschen. Een heimelijke ernst, die .niet bij den schertsenden toon paste. la.g in de laatste woorden, en als wilde hij zich daarvan bewust, hem wegwis- schen, vroeg hij haar weer op luch- tigen toon Heeft je grafelijke neef je nooit te kennen gegeven, dat hij nog an ders dan als neef met je in betrek king wenscht te komen? Madeleine wiegde zacht haar hoofdje. Do arme Egon lijdt veel aan verveling en zon misschien gaarne zijn werkeloos bestaan geëindigd heb ben... om als mijn zaakwaarnemer te fungeeren. Hartmut wendde plotseling zijn ge laat af. Madeleine kon den strakken blik, de opelkaar geklemde lippen niet zien, maar iets in zijn houding verried haar, hoe ze met haar on schuldige woorden weer eens zijn al te gevoeligen trots had geraakt al te gevoelig, zooals hij haar op dit 1 eene punt, nl. haar rijkdom, voor kwam. Een lichte schaduw vloog vooreen oogenblik over haar trekken. dan boog ze zich dichter naar Hartmut toe en legde haar hand teeder op zijn i arm. Lieveling, mijn scherts heeft mij aan iets anders herinnerd, waarover ik reeds eerder met Je wilde spre- j ken. We zijn thans reeds een gerui- men tijd gehuwd en nog altijd ligt het bestuur onzer bezitting in vreem de handen. Zou jij het ten minste in j de hoofdzaken niet willen overne men Je weet, dat de heer Clausen tot nu toe mijn vermogen heeft be heerd zou jo niet eens met hem kunnen spreken én hem de noodige ophelderingen kunnen vragen? De rechter Clausen... hij... voor wien hij van schaamte zou moeten gloeien, zoolang er nog één adem tocht in hem was, naar hem zou hij gaanals zaakwaarnemer zijner rij- j ke vrouw. Bespaar mij datriep hij uit. j Ze zag hem verschrikt aan. Waarom Is de persoon van den j rechter je onaangenaam of... Hij liet haar niet uitspreken. Ik heb geen ervaring in dergelij ke dingen. Laat alles verder, zooals liet iot nu toe geweest is. Het be stuur van je bezitting berust ingoe de handen. j Mijn bezitting. Hartmut? Zeer zacht had ze het gezegd, maar in haar toon lag iets, dat hem een kleur deed krijgen, en hij sloeg zijn oogen neer voor haar helderen blik. I Vergeef mij, Madeleine, maar ik kan mij nog niet te goed vinden in rlen toestand, de man van een mil lionaire te zijn geworden. Het was beter geweest, dat je me voor onze bruiloft juister over je vermogen had gesproken. Ik heb niet tegengesproken, j toen je mij rijk noemdet. Had ik je mijn bezitting in getallen moeten uitdrukken Misschien dat ook. toen je zag, dat ik je slechts voor de bezitster van Falk-enhagen hield, dat ikreeus als een groote bezitting kende die veel waard was, anders echter... Ze boog zich naar hem over en zag hem diep in zijn oogen. Anders wist ie niets van dien gouden ballast, die het Madeleine von Falken zwaarder maakten haar hart weg te schenken Hij trok haar hand aan zijn lippen en zeitte Vergeef mij. Madeleine, en.... laat mij tijd, den ongewonen rijk- i dom als den mijnen te beschouwen. En houd mij niet voor kleinzielig. Bedenk, hoeveel lichter het in ons geval is te geven dnn te nemen, i Glimlachend zag ze hem aan, doch in haar binnenste beefde het van in' gehouden smart. 1 Geven uiterlijk bezit hoe zwaar nam hij dat en wat ze ham als haar hoogste gaf zich zelf was daar het nemen zoo licht, of 1 telde dat zooveel minder? Ook in Hartmut klonk dat. wat zij srezegd had. pijnlijk na. Hij wilde i.anr niet krenken, en zich klein ge dragen ze zou hem toch daarvoor houden want met al haar liefde en teergevoeligheid wat wist ze ten slotte in haar wereld van de zijne? Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 9